Truman antwoordt onze koningin Botsing met Egyptische militairen De twee verdwenen Engelsen Russische nota aan de Verenigde Staten 3Coxte Doofblinde Lissenaar kan met één vinger luisteren CLmntuKm aan ffiim C de ontvoering van tante DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 De oplossing van het vluchtelingenvraagstuk „Ik ondersteun van ganser harte uw overtuiging, dat de integratie en assimilatie de beste kansen voor de grote meerderheid der vluchtelin gen bieden", zo schrijft president Truman in een antwoord aan H.M. de Koningin, die vorige maand in een brief aan de president der Ver. Sta ten een beroep op hem had gedaan het initiatief te nemen bij de oplos sing van het vluchtelingen-vraagstu k. Ik geloof evenwel, zo vervolgt Truman, dat de integratie en assimi latie van deze meerderheid zich moe ten voltrekken binnen elk land van verblijf afzonderlijk. Het vraagstuk moet in de verschillende landen op verschillende wijzen worden aan- fevat, in overeenstemming met de aar heersende omstandigheden. In Duitsland b.v. vormen de vluch telingen zulk een groot deel der be volking, dat hun noden in de grond niet verschillend zijn van die der be volking als geheel. Het herstel van 't economische evenwicht in Duits land is sinds het einde van de oor log steeds het doel van de regering van de Ver. Staten geweest. Er worden vele maatregelen ge nomen, die het economische herstel van Duitsland beogen, en die in de publieke opinie niet .worden onder kend als hulpverlening voor vluch telingen, maar die, naar ik vertrouw, toch in toenemende mate het effect In een door de censuur vertraagd communiqué van de Britse legerlei ding in het Midden-Oosten, dat te Ismailia werd gepubliceerd, is mede gedeeld, dat Egyptische troepen zon der waarschuwing het vuur hebben geopend op Britse infanterie, die Woensdagocntend vroeg op weg was om de brug bij El Firdan over het Suez-kanaal te bezetten. De Britten beantwoordden het vuur, waardoor twee Egyptische soldaten werden ge dood en vijf andere gewond, 36 Egyp tische militairen zijn gevangen ge nomen. Het vuur werd geopend door Egyp tische militairen, die zich in een grep pel langs het Suez-kanaal bevonden, het werd onmiddellijk door de voor ste Britse patrouille beantwoord. Het incident geschiedde tijdens nachtelijke oefeningen der Britse in. fanterie, waarvan het doel uitslui tend was maatregelen te treffen voor de beveiliging der levens van Britse onderdanen en het verzekeren van de verbindingen in de Suez-kanaalzone. De plaats van het incident was door de volle maan helder verlicht. Dit was de eerste botsing tussen Britse en Egyptische militairen. De Britse troepen hebben El Kan tara bezet, zo meldt A.F.P El Kan tara ligt aan het Suezkanaal op een punt waar zich een veerboot bevindt Aan weerskanten bevinden zich spoor wegstations en de troepen hebben deze, alsmeue de daarin gevestigde douanekantoren bezet. De Egyptische regering heeft de gouverneurs in Alexandrie en in de provincies opdracht gegeven alle Britse militairen, die zich buiten het Suezgebied bevinden, te arresteren. ATTLEE'S ZWANENZANG De Britse verkiezingscam pagne, die tot dusver een merk waardig rustig beloop heeft ge had, kreeg gisteravond een sen sationele wending in de stad Southampton, waar socialisten en politieagenten om het hardst aan een auto trokken. Premier Attlee hield een ver kiezingsredevoering in het ha venkwartier, toen plotseling uit een luidspreker, die op een auto was gemonteerd de woorden klonken: Dit is de zwanenzang, dit is de zwanenzang. Attlee trok er zich niets van aan, maar geregeld kwam de sombere commentaar terug. Tenslotte zweeg de premier en een groep verontwaardigde par- tijgangers ging op de auto af, die er vlug vandoor ging. Toen Attlee zijn rede bijna beëindigd had, kwam de wagen echter te rug en de twee mannen, die er in zaten, begonnen op klagende toon te zingen: Zij zullen nooit terugkomen, zij zullen nooit te rugkomen. Aan de ene kant begonnen de socialisten te duwen, aan de an- deze kant de politie. De politie kreeg versterking en zo bleef de auto, waaruit geen geluid meer kwam, op vier wielen staan. De twee „saboteurs" kregen ijlings een escorte en konden ongedeerd uit het midden van woedende havenarbeiders ontkomen. VLIEGKAMP IN CANADA. Een vliegtuig van de Queen Char lotte Airlines" is in de afgelopen nacht tegen de Mount Benson, zes tien kilometer van Nanaimo, in Bri tish Columbia, gevlogen Drie en twintig personen zijn om het leven gekomen. Er waren twintig passa giers aan boord, naar men meent al len hout- en bouwarbeides. De be manning bestond ui* drie koppen De verkoolde lichamen der inzittenden lagen langs de helling van de berg verspreid. Generaal Giuseppe Gaeta, hoofd van de opleidingsscholen voor de Italiaanse strijdkrachten, is een van de drie officieren van de Italiaanse luchtmacht, die om het leven ge komen zijn, toen een vliegtuig van de Italiaanse luchtmacht Woensdag avond nabij Sulmona, ten Oosten van Rome neerstortte. Een vierde offi cier wist zich met een parachute in veiligheid te stellen. van hulpverlening en rehabilitatie zullen hebben, vooral wanneer die maatregelen beter worden begrepen en gesteund door het Duitee volk en al degenen, die belangstelling heb ben voor dit belangrijke vraagstuk. Ook andere maatregelen zullen blijken verlichting te brengen. Maat regelen om voor vluchtelingen de mogelijkheden in stand te houden tot emigratie en om het vertrek uit Europa te bevorderen van personen, voor wie binnen afzienbare tyd daar geen werkgelegenheid te vinden is. Het congres der Ver. Staten heeft zulke maatregelen in overweging. De aanhangige plannen zijn, het zij toegegeven, bescheiden en bieden geen alomvattende oplossing. President Truman besluit zijn ant woord aldus: „Ik geloof, dat de vrije democratische wereld het vertrou wen en de wil heeft om de vraag stukken op te lossen, die u met zo veel begrip en sympathie hebt aan gevoeld, omdat wij er ons allen van bewust zjjn, dat de waardigheid van individuen op het spel staat. Daar om ben ik er van overtuigd, dat ons gezamenlijke streven verwezenlijkt zal worden." Zij beschikten niet ever geheime gegevens De Engelse veiligheidsdienst is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de verblijfplaats van de Engelsen O'Connor en Campbell, employé's van het Nationaal Instituut voor Me disch Onderzoek, die, zoals de „Dailly Mail" Dinsdag meldde, met hun ge zinnen uit Engeland zyn verdwe nen. Beiden waren werkzaam bij het onderzoek van radio-isotopen. „Zij namen hier geen belangrijke positie in en behoorden tot het la gere personeel. Van onze zijde be schikten zij niet over geheime gege vens", aldus de directeur van het In stituut. DE .DERDE MAN." Volgens de Londense „Daily Gra phic" is de Britse veiligheidsdienst bezig met een onderzoek naar de an tecedenten van een derde man, waar van men meent, dat hij de beide ver dwenen Britse geleerden naar het buitenland heeft vergezeld Deze „on bekende derde" was een deskundige op het gebied van wetenschappelijk olieonderzoek. Hij is, evenals de bei de anderen niet van verlof in het buitenland teruggekeerd. Volgens het blad zou deze „third man" vroe ger op het laboratorium voor kern- splitsings-ooderzoek te Harwell heb ben gewerkt. Moskou wast z'n handen in onschuld /"\P 5 OCTOBER heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, ^Wysjinsky, op diens verzoek de Amerikaanse ambassadeur, Kirk, ontvangen, die namens zijn regering een mondelinge verklaring aflegde. Hierin werd gezegd dat de Koreaanse kwestie op het ogmblik zeer acuut en gevaarlijk is en onmiddellijk tot een oplossing d'ent te ko men. Op 15 October heeft Wysjinsky de waarnemende Amerikaanse ambassadeur, Cumming, een verklaring overhandigd, waarin wordt ge zegd, dat de Sowjet-Russische regering grote betekenis aar. de toestand in Korea en de betrekkingen met de V.S. hecht. De ongerustheid van de Verenigde Staten over het verloop van de onderhan Jelingen in Korea is begrijpelijk. „Omdat de V.S. bezorgd zijn over de afloop van het militaire gokje, dat zij in Korea hebben gewaagd". De politiek van de Amerikaanse regering is echter geweest om systematisch alle voorstel len voor de vredelievende regeling in Korea te verwerpen. De mening, dat het uitstel van de onderhandelingen is veroorzaakt door de houding van de Noord-Ko- reaanse en de Chinese bevelhebbers is geheel zonder grond, zegt de nota. Het is bekend, dat het commando van de Amerikaanse strijdkrachten in Korea systematisch hindernissen voor een succesvol verloop van de onderhandelingen heeft opgeworpen. De beste manier om een gunstige afloop van de wapenstilstandsnnder- handelingen te verzekeren zou zijn: generaal Ridgway te bevelen,* de on derhandelingen niet door allerlei in cidenten en het scheppen van kunst matige belemmeringen door leeg Schietend naar de vrijheid Tien Tsjechen vier mannen, twee vrouwen en vier kinderen hebben zich gisteren al schietend een weg gebaand door de Tsjechische grensbewaking en zijn veilig in West- Dnitsland gearriveerd. De vier mannen, handwerkslieden uit Asch, hadden de vlucht reeds ge ruime tijd voorbereid. Zij „pantser den" een vrachtauto met metalen platen en met hun vrouwen en kin deren reden zij naar de grens. Onge veer 180 meter voor de grenslijn moesten zij hun auto verlaten voor een wegversperring. Te voet ging het verder tot de Tsjechische grensbewa kers het vuur op hen openden. Ogenblikkelijk beantwoordden de vluchtelingen dit met schoten uit automatische geweren en pistolen, die zij voor dit doel van de Tsjechi sche militairen hadden gestolen. Tijdens het vuurgevecht verloren zij vrijwel al hun bagage, maar on gedeerd bereikten zij het Beierse ge bied, waar zy door de Duitse politie werden ontwapend en ter beschik king van de Amerikaanse autoritei ten zyn gesteld. Ook zij namen de kans waar Twee leden van de bemanning van een Joegoslavisch vliegtuig hebben gisteren tijdens een vlucht van Ljubl jana naar Belgrado de rest van de bemanning en de 22 passagiers we ten te overrompelen en het toestel naar een Zwitsers vliegveld gevlo gen. Toen het toestel Zgareb naderde, kondigden de twee opstandige pilo ten hun voornemen aan om naar Zwitserland te koersen. De marco nist, die tegenstribbelde, werd met touwen in zijn stoel vastgebonden en twee andere leden der bemanning, die wilden protesteren, werd te ken nen gegeven dat geen verzet zou worden geduld. Toen het vliegtuig op de Zwitser se luchthaven te Kloten landde, stap ten de passagiers rustig uit, maar de bemanning bleef geruime tijd druk ruziemakend en gesticulerend in het vliegtuig. De twee vliegers, die hun vrouwen en kinderen aan boord had den, hebben de Zwitserse autoritei ten voor zich en hun gezinnen asyl gevraagd. Inmiddels is een tweede Joegosla visch toestel op Kloten geland om de andere passagiers en bemanning op te halen. Gisteravond was dit vlieg tuig echter nog niet vertrokken. gepraat, zoals over het verplaatsen der besprekingen van Kaesong naar een andere plaats, ingewikkeld te maken. Volgens de verklaiing van de Amerikaanse ambassadeur hoopt de Amerikaanse regering op de hulp van de Sowjet-Unie bij het bereiken van een positief resultaat bij de on derhandelingen te Kaesong Do Sow jet-Unie is echter geen partij bij deze besprekingen. Werkelijke pogingen om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen zullen van zelfsprekend volledig door dë Sow- jet-Unie worden gesteund, aldus de nota. Maximale atoominspanning De maximale uitbreiding van Ame- rika's atoomwapenprogram werd gis teren gevraagd in een resolutie voor de Congrescommissie voor de atoom energie, welke eenstemmig werd aangenomen. NIEUWE SNIP EN SNAPREVUE „EXTRA EDITIE". Niet te veel concessies doen aan de smaak van een zeker publiek en het geheel voor uitlo-pende verlan gens attractief doen zijn, dat zijn twee dingen, die het zeer moeilijk maken een goede revue op de plan ken te brengen. René Sleeswijk heeft reeds ver schillende malen bewezen hiertoe in staat te zijn en op zeer overtui gende wiizè doet hij dat in de nieuwe Snip en Snaprevue „Extra Editie". De schetsjes en praatjes van Willy Walden en Piet Muijselaar gaan er altijd wel in en zelfs de oude crea ties van juffrouw Snip en juffrouw Snap worden nog bijzonder gewaar deerd. Maar naast dit gedeelte van de revue, dat bij voorbaat reeds van succes verzekerd is, komt de verdere omlijsting, die deze keer zeer goed verzorgd is. De bale tten zijn origi neel en vormen vaak een fraai kijk spel. Feest in Wonderland en Vlie gende Vleugels zijn in dit opzicht zeer geslaagd. Voor variatie is op ruime schaal gezorgd. Het Spaanse danstrio Paco Reyes geeft in roman tische décors staaltjes van goede danskunst te zien en het Hongaarse paar Eva en Nick tonen een ander uiterste van de dans namelijk de dansacrobatiek, die bij meer op sen satie beluste lieden erg in de smaak valt. In „Niet voor publiactie geschikt" laat Lizzy Valesco zich van haar beste kant zien, hoewel wij direct toegeven, dat zy ook in de schetsjes verdienstelijk werk doet. Phillys van Anrooy, in haar liede ren erg Amerikaans georiënteerd, blijkt bij een groot deel "an het pu bliek waardering te vinden. Deze grote verscheidenheid met de kostelijke schetsjes van Muyzelaar en Walden maken „Extra Editie", die momenteel in het Scala-theater in Den. Haag vertoond wordt, tot een van de beste revue's, die we sinds de oorlog hebben gehad. Het reserveren van plaatskaarten voor deze revue wordt voor Leiden verzorgd door reisbureau Metaal, dat ook een busdienst naar het Scala theater heeft. NIEUWE OPSCHRIFTEN OP VAANDELS. De vaandels van het garderegi ment Prinses Irene en het eerste re giment genietroepen krijgen er nieu we opschriften bij. Aan de opschrif ten op het vaandel /an het garde- regiment Prinses Irene wordt toege voegd Valkenburg 1940, voor de verdediging van het vliegveld Val kenburg. Bij de genietroepen komt nog Rotterdam 1940 op het vaandel te staan, zulks omdat bij de verde diging van Rotterdam de ponton-on derdelen van de regimenten genie- troepen een belangrijk aandeel heb ben gehad in het opvangen van de eerste aanval. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volg' gekeurd: Casino: „Johnny Belinda", 18 jr. Lido: „Met eervol ontslag", 14 jaar. Luxor: ,.Pad der zonde", 18 j. Trianon: ,.De vrouw van een ander", 18 jaar. Rex: „Mangano", 18 jaar. VERNIEUWINGSDAG MULO- ONDERWIJS. In het jaarbeursrestaurant te Utrecht is gisteren een vernieuwings dag gehouden door de drie samen werkende Mulo-verenigingen onder de naam „Het MULO Verband". De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. W. H. Weusten uit Sas- senheim. Onder de aanwezigen be vond zich de minister van 0„ K. en W prof. dr. Rutten. Dr. Verlinden van het Ministerie van Onderwijs sprak de vergadering toe over de plaats van het Mulo in de nota van de minister, waarna verschilende an dere inleiders het woord voerden. HET TESTAMENT DER HERTOGIN. Mr. L. de Bourbon heefl zich ge lijk hij door de televisie mededeelde naar Parijs oegeven, om op de dag, dat het testament van de hertogin van Angoulême geopend zou moeten wor den morgen aldaar aanwezig te zijn. Of de he3r de Bourbon van de in houd van dit testament kennis, zal kunnen nemen, is zeer de vraag,'aan gezien er met dit testament tijdens de oorlog iets vreemds is gebeurd. Het berustte in een klein, rood fluwelen senryn in de archieven der Franse regering. Het schrijn was ge sloten door linten met twaalf zegeli van het Vaticaan. Bij de nadering van de Duitsers zijn de zegels verbroken en is 't schrijn geopend en zyn de daarin berustende papieren elders in Frankrijk opgeborgen Het is niet ze ker, of zij intussen aan de Quai d'Or- say zijn teruggekeerd. Reeds is mede gedeeld, dat zij er niet meer zouden zijn Steeds nieuwe geheimzinnig heden. Mr de Bourbon is echter naar Pa rijs vertrokxen, om op de bewuste datum acte de présence te geven. ACHT GOEDERENWAGENS GINGEN ER VAN DOOR. Toen men gistermiddag op het emplacement bij de Loosduinsekade te 's Gravenhage aan het rangeren was, kregen acht goederenwagens, die niet aan de locomotief waren ge koppeld een 6chok, toen andere wa gens met de locomotief werden ver bonden. De acht goederenwagens gingen er vandoor, reden door het hek van het terrein van een ko'en- handelaar, staken de drukke Loos- duinseweg over en reden vervolgens nog door het hek van het terrein der gemeente-reiniging. Na deze laatste botsing kwamen zij tot stilstand. Daar een aantal wagens van dit gespan nog op de Loos- duinseweg stond, moest gedurende 20 minuten het verkeer worden om gelegd. Zodra de wagens er van door gin gen, reflde spoorwegpersoneel naar de Loosduinseweg om het verkeer te waarschuwen. Persoonlijke onge lukken zijn dan ook niet voorge komen. BINNENLAND. Kermisvakgenoten hebben de heer Jo Vet van de firma Jacob Stuvé die vijftig jaar lang met zijn nougatkraam de Nijmeegse kermis had bezocht en tevens zijn 75e ver jaardag vierde geestdriftig gehul digd. Hem werd een gouden pols horloge overhandigd. Huschka, die als spion voor de Duitsers in verscheidene delen van ons land verraderswerk heeft ge- WEERSVERWACHTING (Geldig /an Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Aanvankelijk enkele opklarin gen mei weinig wind en plaatse lijk mist. Later half tot zwaar bewolkt met tegen de avond kans op enige regen. Overwegend matige Zuidelijke tot Zuid-Wes telijke wind. Koude nacht met overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag 19 October zon oj 7.10, onder 17.40: maan op 19.16 en onder 12.43 uur. daan, is gisteren door de bijzondere strafkamer van de 2utphense recht bank tot achttien jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld. Tot burgemeester van Kessel (L.) is met ingang van 1 November de heer W. J. Wuts benoemd, ge meente-ontvanger en commies ter secretarie te Swalmen. Zes vingers heb ik helemaal niet nodig, om te kunnen weten, wat u zegt, vertelt dr. G. van der Mey, die vlak bij Keukenhof woont. Ik heb maar één vinger nodig, en kan dus, terwijl u tegen me spreekt, een slok je thee nemen. De heer Van der Mey in 1946 te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde is van heel jong af blind. In 1947 werd hij doof. Daarrr.-ee verdween zijn belang rijkste verbinding met de buitenwe reld. Bij P.T.T. liet men het daarbij niet zitten. In hun vrije tijd bouwden ze daar in Den Haag een vernuftig apparaatje, dat de doofblinde uit Lis- se in staat stelde, te begrijpen, wat de buitenwereld tegen hem wilde zeg gen. Later is dat toestel verbeterd. Toen wij vorige week een plaatje in de krant hadden van een toestel voor doofstomme blinden, waarbij zes vin gers nodig waren, schreef de heer Van der Mey, dat hij zulk een ding al lang had, en dat het hem leek, dat het zijne beter was. Hij kan immers met één vinger begrijpen, wat zijn ouders of de be zoeker zeggen willen. In het aflees- toestel, dat de doofblinde voor zich heeft staan, kunnen zes pennetjes zich oprichten en de tekens van het brailleschrift vormen. De spreker krijgt het toetsenbord van een schrijfmachine voor zich, hij typt daarop, wat hij zeggen wil en de doofdblinde zegt het precies na. Zo is het mogelijk door snel typen en veel afkorten, een normaal ge sprek te voeren. Over zichzelf praat de heer Van der Mey opvallend weinig. Hij spreekt in de eerste plaats over P. T.T., die het apparaat ter beschik king stelde. En hij vertelt geestdrif tig, dat er een nieuw toestel op sta pel staat, dat gemakkelijker werkt. Hij heeft het berichtje over het nieu we toestel, dat in Engeland is uitge vonden. goed bestudeerd, maar hij gelooft, dat het wat te veel gezegd is. dat het voor doofstomme blinden is. Het lijkt hem eerder, dat het voor doofblinden geschikt is, en dan moe ten zij het brailleschrift beheersen. In het doofstommeninstituut te St. Michielsgestel wil men ook met het toestel, zoals dr. Van der Mey het heeft, gaan werken. Zoveel als mogelijk is. gaat de heer Van der Mey de buitenlucht in. Hij heeft een geleidehond, en dat is prachtig voor een doofblinde die in een niet te drukke omgeving woont. Hij zou graag een apparaatje heb ben, dat door middel van de trillin gen van een membraan verkeersge luiden kenbaar maakte. Dan zou de Wat doen kinderen na de L.O. school? Aan de zojuist verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „het voortgezet onderwijs regionaal bezien" ontlenen wij, dat 27 van de Nederlandse jeugd na de lagere school geen verder onderwijs ontvangt. Gewestelijk liggen hier grote verschillen. In de Peel is dit percentage 42, in het Westland 41, in 's Gravenhage 11. Zij, die wel voortgezet on derwijs gaan vo'gen, bezoeken vooral HBS, lyceum of gymansium, indien ze wonen in de stedelijke centra of forensengemeenten. Zo gaat b.v. in Amsterdam en Rotterdam 15 der kinderen naar deze tak van onder wijs over, terwijl dit percentage voor het gehele land 8 bedraagt. Het ULO trekt naar verhouding veel leerlingen tot zich in Groningen (30%), Friesland (25%) en Noord-Holland (27%). Terwijl over het algemeen de percentages per tak van onderwijs in het Westen van het land hoger zijn dan in het Oosten is dit niet het ge val met specifiek vrouwelijke opleidingen (zoals de huishoudscholen), die o.a. in enkele delen van Drenthe, in Twente en de Graafschap door veel leerlingen worden gevolgd. De belangstelling voor technisch onderwijs loopt in de diverse indus triegebieden sterk uiteen. Groot is zij in Twente, Eindhoven en de Zaanstreek, gering b.v. in Tilburg en omgeving. doofblinde kunnen voelen, dat er een auto aankomt wat bij oversteken prettig zou zijn. Ook kar> hij dan we ten, tijdens een gesprek, dat er ner gens anders gepraat wordt, zodat hij weet: nu is het mijn beurt om iets te zeggen. Dr. ir. H. Mol uit Leiden, die bij P.T.T. werkt, heeft de verbinding voor deze doofblinde met de mensen rondom hem weer tot stand gebracht. Daar kan dr. Van der Mey niet dank baar genoeg voor zyn. Want zijn toe stel werkt zo goed, dat een neefje van zeven jaar precies aan oom kan vragen, hoe hy een bepaalde con structie met zijn mecanodoos moet uitvoeren. Alg. Dgbl. HILLEGOM FIRMA VOOR 8000 BENADEELD. De Haagse politie heeft aangehou den de 46-jarige montagechef J. G. M, uit Voorburg en de 36-jarige monteur L. J. S. uit Hillegom. Bei den waren werkzaam bij een firma voor centrale verwarmingsinstalla tie. In de loop der tijd hebben de aangehouden goederen dezer firma ten bedrage van 8.000 ten eigen bate verkocht. Door gebrek aan con trole werd deze zaak pas later ont dekt. Zij kwam tot klaarheid toen de recherche bij controle van opko pers nieuwe onderdelen voor cen trale verwarming ontdekte Door te rug te zoeken kwam men de daders spoedig op het spoor. De montage chef genoot een zeer hoog salaris. Beiden hebben bekend en zijn in ver zekering gesteld. NOORD WIJKERHOUT Pseudo-vogelpest. Bij een twee tal inwoners der gemeente is onder de pluimveestapel de pseudovogel- pest geconstateerd. De kippen zijn op last van de veeartsenij kundige dienst afgeslacht en verbrand. Uit Korea terug. Met het m s. „Gen. Ballot" keert 1 Nov. a.s. uit Korea terug de vrijwilliger ser geant G. E. Spierenburg, die de laatste tijd wegens ziekte verpleegd werd in een hospitaal in Japan. ZEVENHOVEN Uitspraak in zaak tegen dr. Lucardi De Haagse Rechtbank heeft he denmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen dokter Lucardi te Rijs wijk, vroeger arts te Zevenhoven, aan wie dood door schuld ten laste was gelegd Dokter Lucardi moest op 1 Nov. 1950 met assistentie van dokter S P. Visser het gebit trekken van de heer Kalshoven. Tijdens de behandeling, waarbij narcose werd toegepast, overleed te patiënt. Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie verrichtte op het stoffelijk overschot vond een prop watten hij de ingang van het strottenhoofd. De Haagse Rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en ver oordeelde dokter Lucardi tot een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk en een boete van f 1000,of vijftig dagen hechtenis. 47. De grossier liep als een razende stier bij de klokkenfabriek binnen. Tante Alida die nog zat te tikken, hoorde zijn dreunende stap in de gang. „Bai" zei hy tegen tante Alida by wijze van groet, Tante Alida ver waardigde zich niet te antwoorden. Even later stond de grossier tegen over Ranus Romp. „Jy verlinkt de zaak, vader", zei de grossier zonder verdere inleiding. „Asjemenou", zei Romp, ditmaal in oprechte verbazing „Jij hebt geli in de uurwerken van de klokken verstopt. De hele stad praat erover. Ze davere binnenkort achter ons an", dreunde de grossier zijn tegenstander met verontwaardig de stem tegemoet. Een veel waardiger gesprek ont spon zich bij de commissaris van po litie. „U ziet mijn papieren, mijn staat van dienst e:i mijn naam", zei Mugli. U ziet de brief waarbij de heer Bim mij met dit onderzoek heeft belast." „Wie is de r.eer Bim?" vroeg de poli tieman. „De Heer Bim ben ikzelf", zei Bim en keeK de commissaris zo in drukwekkend aan, dat hii werkelijk schrok. „O. eh ja. natuurlijk", zei de commissaris. „De zaak is dan in orde heren."

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2