2/EGEPRAAL De Katholieke Universiteit opent haar medische opleiding De vormen van credieien aan de Middenstand £dvfafor\ SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL DINSDAG 16 OCTOBER 1951 l)E leidse courant rWEEDE BLAD - PAGINA 1 Prae-clinisch instituut als begin Geen geschikter dag, dan de diës- natalis van oe Katholieke Universi teit, kon worden bestemd voor de of ficiële opening van de lang begeerde medische faculteit. Woensdag zal de aar.s'oisschop-coadjutor mr. dr B J Alfrink, zelf oud-hoogleraar van de Nijmeegse Carolina, in de Sint Jozef kerk aan net Keizer Karelplein een pontificale H Mis opdragen' en een toespraak houden En in de namid dag van moxgen zal Z H. Exc. als vertegenwoordiger van het Neder lands Episcopaat en voorzitter van het bestuur eer St. Radboudstichting in plechtige academische zitting de oprichting -an de nieuwe faculteit afkondigen. Vóórdat Monseigneur het prae-cli- nische instituut op liturgische wijze zal inzegenen heeft de Pers het kos telijke landgoed „Heijendael" kunnen bezichtigen een complex, dat met zijn bestaand gebouw en jongste aanbouw middelpunt zal vormen voor profes soren en studenten, die met de medi sche faculte'. zullen te maken heb ben Tal van docenten waren reeds, of Aethe**k!^">ken NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.10 „Laterveer wil 't rechte weten", hoorspel; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 Harpmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront: 13.20 Lichtt muziek; 13.50 Gramo foonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15 00 Vocale ensembles, Bach-ensem- ble en solisten; 15.45 Gramofoonmu ziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Jeugdkoren 17.20 Orgelconcert; 17.45 Regeringsuitzending: Drs. L. Coo- mans de Ruiter: „Trekvogels in In donesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Blok- fuitensemble; 18.30 R.V.U.: Prof. Dr H. D. de Vries Reilingh: „Heden- zijn onlangs benoemd; enige andere benoeminge-> zullen volgen. En het getal studenten, dat de Senaat had oerekend, is een feit geworden: niet minder dan ''5 eerste-jaars zullen hun medische opleiding in katholiek ver band gaan tenieten. Zullen de studenten van deze nieu we faculteit op de duur zich een be staar als medicus kunnen verzeke ren7 Dat is een vraag die de laatste tijd allerwegen is gesteld en waaraan direct een andere vraag is gekoppeld hadden de bestaande Universiteiten niet aan alle behoeften kunnen vol doen? Blijkens conclusies van de hoog leraren Zeegers Heere en Oldendorfl behoeft er gten onrust en onzekerheid te bestaan, want de vraag naar art sen in Nederland zal nog aanzienlijk stijgen Er ls namelijk een behoefte van 630 eerstt inschr ij vingen aan alle medische faculteiten per jaar: en om dat het gemiddelde voor-oorlogse cij fer lag op .end 500, is het wel dui- gelijk, dat eer totale apparatuur toe- re-'kend voor die 500 studenten, uiter aard te klein is voot 630 in 1951 En bliikens n ac-meel ra^oor' vanwe^de minister van Sociale Zaken behoeft er geen spraKe te zijn van een over scho aan ar'ten in de toekomst, hoe zeer men heeft getracht het anders voor te stellen. Tei persconferentie heb'r-en we zelfs gehoord, dat de be hoefte aan artsen in de naaste toe komst zelfs zal stijgen tot elf per 10.000 inwoners. Daarby houde men in het oog. dat ook de omvang van de technische in richting de* bestaande medische fa culteiten is berekend op een kleiner aantal studer.ten dan waaraan be hoefte bestaat. Die bestaande facul teiten behoeven geen „leegpompen' te vrezen, want het staat wel vast dat de nieuwe medische faculteit van Nij. megen voornamelijk uit de Zuidelijke provincies op uit Gelderland haar studenten zal trekken; men bereken de zelfs tot 85 procent Zodat de res terende 15 procent wel niet zó Proof kan worden genoemd dat ze schade zou kunnen 1-erokkeren aan de medi sche facultenen elders. Natuurlijk is boven dit alles be langrijk het feit dat Nijmegen dok ters zal ooleiden in katholieke <*e»st. zoals in het gezamenlijk herderlijk schrijven van j.l. Zondag klaar is be. tootgd. Mede ir dit verband is het in teressant te vernemen dat er blijkens de jongste volkstelling van 1947 een achterstand van kathobeke artsen be staat, dip nu hopelijk kan worden i-"ehaald. Reeds enkele jaren is dr. van der Werff als procurator van de R K Universiteit bezig, de eieen medische faculteit voor te bereiden Hij heeft overal, tot n het verre buitenland zijn contacten gelegd, mogel'ikhe^en overwogen en tenslotte geadviseerd de opleidin» ts beginnen zoals zp he rint namelijk ;n een prae-elini^h instituut Da is het kostbare be^'n --3" een nog kostbaarder vervolp naar r'e bekroning van het doctoraal exa men in de medicijnen Over bet°kenis en inrichting van dit instituut op Heijendaal hopen we iets mee te delen in het volgend num mer Ned. K^th Middenstandsbond Na de openingsrede van de voor- I kapitaalmarkt toegang te vinden, is zitter, de heer J. A. Koops, deelde volgens spreker alle reden aanwezig de geestelijk adviseur prof. A. A. om dit industriële crediet met ga- Ariens mede, dat aan de raadsadvi- rantie van de overheid te beplei- seur van de bond mr. F. J. H. Bach j ten. voor zyn vele verdiensten voor de middenstandsbeweging door de Paus de onderscheiding is verleend van Ridder in de Orde van Gregorius de Grote. Vervolgens huldigde de bondsvoorzitter de heer J. Alders, gre-voorzitter van de Smedenpa- - troonsbond met de zilveren N.R.K.M.- —e voezün vruchtbaar werh voor de bond. Het Tweede Kamerlid M. Janssen sprak voor de vergadering over en kele actuele financieringsproble men in midden- en kleinbedrijf. De middenstand, vooral het kleine- en middelgrote bedrijf, verkeert in ern stige liquidatiemoeilijkheden, aldus spreker. Men zal z' het midden- standscrediet niet over één kam mo gen scheren. gratie". 19.00 „Spectrum Christelijk organisatie- en vereni gingsleven". 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 20.10 Commentaar Familie Competitie. 20.20 Concertgebouw or kest en solist; 21.00 Orgelconcert; 21.30 „Op weg naar de Verenigde Staten van Europa", causerie; 21.50 Gramofoonmuziek; 22 00 Vocaal en semble, bariton en orgel; 22,30 In ternationaal Evangelisch commen taar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gramofoon muziek; 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.35—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.3 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd"; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoon muziek; VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Gramofoonmuziek; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Voor de kinderen; 12.15 Gramofoon muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Instrumentaal kwartet; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kin derkoor; 15.20 Vierhandig pianospel; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 18.00. Nieuws; 18.15 VARA-Varza; 18.29 Sport; 18.35 Amusementsmuziek; 19.00 „Voor de jeugd van Israël", klankbeeld; 19.20 Gramofoonmuziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Dansmuziek; 20.50 Aethérforum; 21.30 Promenade-or kest, klein koor en solisten; 22.15 „Sporen-elementen", causerie; 22.30 Joodsprogramma; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.4024.00 Or gelspel. Bestaande credietvormen. Spreker bezag daarna verschillen de credietvormen met overheidsga- rantie. Het limiet van 25.000 voor het werktuigcrediet, bestemd voor de aanschafting en verbetering van de technische outillage van de klei- j ne industrieel, is naar zijn mening te laag en daardoor weinig aantrek kelijk. Het bijzondere crediet voor de be strijding van de liquiditeitsmoeilijk heden, dat een limiet heeft van ƒ30.000, heeft op emieie punten een interpretatieverruiming ondergaan. Wanneer een bedrijf zo gezien wordt, dat het zich ze1/ kan hand haven valt het onder het begrip van een volwaardig bed.ijf Voorts be hoeft de datum van oprichting niet meer te liggen vóór 1945, doch moet de oprichtingsdatum minstens vijf jaar geleden zijn. Wenselijke credietvormen. Naast de bestaande credietvor men besteedde spreker aandacht aan twee door hem wenselijk geach te nieuwe cred"*tvormen. Eerstens het Reserveren van een credietvorm in de industriefinancie ring voor kleine en middelgrote in dustrieën met eiger merites. Het kleine bedrijf ligt de Nederlander, aldus drs. Janssen. Ofschoon de financiën ng hier zeer moeilijk zal zijn omdat de kapi taalsbehoefte te klein is om tot de Evenzeer beveelt hij aan een ves tigingscrediet. Nu de vroegere spaar acties en de wan-botpfondsvorming in de nieuwe omstandigheden vrijwel onmogelijk zijn gebleken, komt men z.i. tot de noodzakelijkheid van een vestigingscrediet Een credietvoiume* van een half millioen gulden per jaar over een tijdvak van acht jaar lijkt hem in het geheel van de industrialisatie geen bezwaar „Het klimaat voor de credietvor- ming moet niet gezien worden van uit de akelige omstandigheden van het ogenblik" aldus d^s Janssen. Het laatste punt van de agenda, n.l. de bestuursverkiezing, werd af gehandeld door de -je-iodjek aftre dende bestuursled°n bij enkele can- didaatstelling te herbenoemen. Geen na-uitkering aan gemeenten Aan de suggestie om aan de ge meenten alsnog uit het gemeente fonds na-uitkeringen te doen in de vorm van procentuele verhoging van de uitkeringen over de jaren 1948, 1949 en 1950, wensen de minis ters Vcfn financiën en binnenlandse zaken geen uitvoering te geven. Zij delen dit mee aan de Tweede Kamer in een nota over de financiële ver houding tussen het Rijk en dë ge meenten. Wel zijn de ministers bereid om te overwegen of het mogelijk is om zoals de nota het noemt een meer directe relatie tot stand te brengen tussen de aanwezigheid van het geld in het gemeentefonds en de bijstand van het Rijk aan de ge meenten in hun financieringsmoei- ijkheden. De nota bevat geen aan wijzing in welke vorm de ministers deze bijstand denken te verlenen. Orders voor verdediging (1500 mill.) gaan voor Verplichte aanmelding van buitenlandse bestellingen Om een overzicht te verkrijgen van wat er aan buitenlandse mili taire orders bij de Nederlandse in dustrie onderhanden is zal er bin nenkort een verplichte aanmelding worden ingesteld voor dergelijke be stellingen Wat de Nederlandse defensie no dig heeft en bij de eigen industrie bestelt heeft voorrang. Op het ogen blik werkt ongeveer vijf a zes pro cent van de Nederlandse industrie voor militaire rekening, maar in de toekomst zal deze bedrijvigheid wel toenemen. tiewet zal daarom binnenkort de verplichting worden ingesteld van aanmelding van buitenlandse mili taire be^rellingen De omvang van buitenlandse or- w ders volgens de stand van zaken op^rake^s' het ogenblik, is moeilijk te schatten, maar zij gaan de honderd millioen gulden in ieder geval ver te boven. BROMFIET* 1JDER VERONGELUKT. De politie te 's-Gravenhage heeft in de Breitnerlaan een 32-jarige bromfietser dood op straat aange troffen. Hij had een diepe wonde bo ven het linkeroog, vermoedelijk ont staan, toen hij met een te grote snelheid met een van zijn pedalen in aanraking kwem met de trottoir band van het verhoogde middenpad en tegen de straat is gesmakt. Niets wyst er op, dat hier van misdrijf AGENTUREN. De uitvoering van het West-Euro- pese verdedigingsprogramrr.a waar voor ook ons land zich grote inspan- Voor de rest van dit jaar en het ning getroost, opent mogelijkhe volgende jaar is twee milliard gul den uitgetrokken voo de defensie waarvan 1500 millioen in ons land zal worden besteed en 500 millioen in het buitenland. Hoewel de Regering gaarne ziet, dat het buitenland zijn militaire or ders ook in oa^ land plaatst, moet zij de eigen behoeften in de eerste plaats dekken en vooral met het oog op de verdeling van de grond stoffen is het noodzakelijk, dat de overheid weet wat er woidt ver- den ter verbetering \tan de Neder landse betalingsbalans, namelijk door het verwerven van buitenlandse mi litaire orders voor de Nederlandse industrie. Dit is bijzonder moeilijk gebleken, maar nu komi het even als trouwens de industriële inspan ning voor militaire doeleinden langzaam op gang. Een teken, dat ook de grote mo gendheden in deze richting willen Van de woning van de iamilie Laan VADER EN ZOON VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Na het onderzoek naar de bocr- derybrand bij H. v. K. te Goïngahui- zen op 1 October, zijn de heer des huizes en zijn zoon gearresteerd op verdenking van brandstichting. De zoon heeft reeds een bekentenis af gelegd; de vader blijft zwijgen. NOG ƒ3500 VERDWENEN. Uit het onderzoek in de zaak van de roofmoord in de Purmpr is nog komen vast te staan, dat een porte feuille met een bedrag van 3500 is verdwenen. Deze portefeuille, eigen dom van de inmiddels overleden Pie- Laan, moet uit een der kasten 41 x meewerken, is de oprichting van een -jjn ontvreemd. bureau van het Britse ministerie van j De beide zusters die in de Rust- vaardigd. Op grond van de distribu- j bevoorrading te Brussel, bedoeld als hoeve te Purmerend verblijven, wa- agentuur voor de plaatsing van Brit-1 ien van het bestaan van deze porte- se militaire orders in de landen van feuille niet op de hoogte. Benelux. De Amerikanen zullen het Britse voorstel volgen. Er is verder van andere zyde be- langstelling voor onze productie Emigranten, die woning meenemen j van munitie. Goede raad van bouwcentrum AMERIKAANSE ORDERS. Men heeft ui bevoegde kringen Het bouwcentrum is er onvoor-de verwachting, dat de Verenigde waardelijk voor, dat de emigrant.1 Staten wel geneigd zij) opdrachten mits hij voldoende geld heeft, een voor het vervaardigen van oorlogs huis meeneemt, maai hü moet dan materieel in ons land te plaatsen aan een aantal dwingende voor- Tot nu toe zonden ae Verenigde schriften voldoen, aldus de heer G. Staten ons, op grond van het militai- F Haspels, die onlangs als lid van re hulpprogramma, allerlei Amen de Commissie van het Bouwcentrum j kaans materieel, zoals wapens, muni- te Rotterdam, een studiereis in Au- 1 tie, verbindingsmiddelen, zware stralië heeft gemaakt. j nks ^eniematerieel, vliegtuigen en De emigrant moet echter zeker oorlogsschepen. Het znu voor beide weten, waar hij in Australië terecht 1 partijen een groot voordeel zijn, in komt, indien hij een woning mee- i dien gedeelten van deze militaire neemt steun niet langer in Amerika behoef- Ook moet hij zijn huis door een I den te worden gemaakt, om daarna eerste klas firma laten maken die j naar 0ns land te worden getranspor- J*L r hi -r te lande door de de moeite heeft genomen zich in de j Australische toestanden te verdiepen. ejgen industrie konden worden over- 1,1! ..enomen> Ner1, rland zou dan dus zelf gaan maken, wat het van de Amerikanen, op grond van de mi litaire steun krijgt aangeboden. Verder moet hij zorgen vroegtijdig goedkeuring van locale Australische autoriteiten te krijgen. Een serieuze firma zal dit, volgens spr. voor hem kunnen verzorgen. Is de plaats van vestiging niet be kend dan bestaat de mogelijkheid, volgens de heer Haspels, het huis te laten nazenden. De emigrant dient zich dan op de hoogte te stellen van de eisen in de plaats, waar hij woont FAILLISSEMENT AANGEVRAAGD VAN NED. VER. VAN EX- POLITIEKE GEVANGENEN. Mr. B. J. M. Haase te Amsterdam Daarna laat hij het huis zendon door heeft- het faillissement van de Ned. de firma, waarmede hij eventueel I Vereniging van Ex-Politieke Gevan- voor zijn vertrek een overeenkomst j genen uil de Pezet'ingstijo aange- heeft gesloten. Er kan niet genoeg j vraagd. Van de zijde van het hoofd- nadruk" op worden gelegd, dat het voordeel van een eigen huis in een zwaar drukkend nadeel verandert, wanneer aan bovenstaande eisen niet wordt voldaan. Vrouwen van 60 jaar met pensioen? In een rapport van de staatscom missie voor de pensioen wetgeving wordt voorgesteld de pensioenge rechtigde leeftijd voor vrouwen te verlagen tot zestig jaar. Er bestaat volgens het rapport geen aanleiding om de pensioenge rechtigde leeftijd voor mannen bestuur ver-icmen wij over deze aan- gelegenhe'a, dat twee heren te Hil versum een vordering hebben op de toenmalige afdeling Hilversum van de N.V. Expoge, wegens een door die afdeling buiten verantwoordelijk heic- van het heoldlesiuur in 1947 te Hilversum ingericht zomerkamp. De afdeling Hilversum is inmiddels uit de Ned. Veren ging getreden en vormt thans een afzonderlijke orga nisatie. die geen rechtspersoonlijk heid bezit. De Haagse Rechtbank zal as Donderdag ever de faillisse- ir.cr tsaanvrage beslissen. Van de zijde der leveranciers weidt opgemerkt, dat de afd. Hil versum ten tijde van het genoemde Belediging in circus Tydens de avondvoorstelling van circus Mullens op 15 Juni te Haar lem ontstond er onenigheid tussen de circusdirecteur en een van de be zoekers. De directeur had daarbij woorden gebruikt, die hem een aan klacht wegens belediging bezorgden. Hij stond gisterochtend terecht voor de Politierechter te Haarlem, die hem tot een boete van f 100 veroor deelde. De bezoeker was voor het circus- personeel geen onbekende, want hij had als voorzitter van de Club van Circusvrienden in het blad De Piste veel geschreven over circus Mullens en zijn artikelen waren niet al te gunstig. Zo werd er in geschreven, dat de panters van dompteur Johnny de Kok mishandeld werden. En dat bracht de directeur van het circus tot het plan om de voorzitter, wan neer hij eens een bezoek aan het cir cus bracht, uit te nodigen eens te ko men kijken naar de huisvesting van de panters. Op de bewuste avond kreeg de be zoeker die uitnodiging, maar hij gaf er geen gevolg aan. Er ontstond een heftige woordenwisseling, waarbij scheldwoorden werden gebruikt. De directeur verloor zijn zelfbeheersing en liet zijn tegenstander het circus uitzetten. Dit alles gebeurde onder de ogen van de politie. De officier meende, dat dc ver dachte wellicht reden had om die avond geprikkeld te zijn, maar vond het gebeurde een minderwaardige i vertoning. verlagen. Vervroegde pensionnering i zomerfeest aangesloten was bij de dient slechts te geschieden na afkeu- ^ed. Ver. van Expoge en dat deze rinS- j landelijke organisatie voor de vor- deringen aansprakelijk is. MASSA-ONTSLAG DOOR BRAND. Tengevolge van de brand bij de Coöp. Aardappelmeelfabriek Mussel- kanaal en omstreken te Ter Apel- kanaal is aan meer dan 100 arbei ders ontslag aangezegd. Op grond van een onder inge afspraak van de fabrieken worden de voor deze fa briek bestemde aardappelen nu ver malen door andere fabrieken in de omgeving, zodat er in het algemene productieproces vrijwel geen stag natie zal optreden. DE HEER H. HERMANS UIT CPN GETREDEN. Het vroegere Tweede-Kamerlid voor de C.P.N., de heer H. Hermans uit Vaals, heeft zich geheel uit de politiek teruggetrokken. Na bedankt te hebben voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, is hij nu ook uit de C.P.N. getreden. Hij wenst ook niet langer voor deze partij zitting te hebben in de ge meenteraad van Vaals. Het is veilig en vooral voordeliger om geen risico te nemen met alkalivrij voor alles en nog wat. ln het overvette en satijnzachte Echfalon-sop blijft Uw kostbare wol als nieuw. J3eURS- (^VERZfCHT ONDERTOON VRIJ VAST. „De ondertoon is niet onvriende lijk, maar de affaire heeft, vooral aangezien het Maandag is, maar wei nig te betekenen", zo luidde gisteren het commentaar in vrijwel alle hoe ken op de Amsterdamse effecten beurs. Stimulansen voor de markt zijn er dit weekend niet geweest en ook de maatschappijberichten bleven zonder veel resultaat. Af en toe vormde zich een vrij grote hoek in aandelen Philips die zowel voor de oude als voor dc nieuwe circa twee punten avanceer den. Men dacht hierbij aan vraag voor Franse rekening, mede in ver band met de aanhoudende devalua tiegeruchten van de Franse frank. Aandelen Kon. Olie kwamen op 288 dus een kleinigheid boven het niveau van Vrijdag (287). Uni lever bleef per saldo onveranderd. De Staatsfondsenmarkt was uitge sproken vast en sloot óp vrijwel het hoogste punt van de dag, waarbij de conversielening bijna driekwart punt steeg tot 8513/16 en investerings certificaten een ha f punt monteer den Het agio voor „Amerikaantjes" trok aan tot 12 pet en ook de dol larobligaties waren gunstig gedispo neerd, hetgeen indirect eveneens in verband werd gebracht met de deva luatiegeruchten over de Franse frank. Prolongatie 3 1/4 pet. £|EFDE'S Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 17 O. doctor, neem ,t mij niet kwa lijk; het is maar de blijdschap! Ik heb heel de tijd aan u gedacht en naar uw komst verlangd!., 't Is zo moeilijk met mijnheer de graaf.als men zo alleen is.. Juffrouw Motika is ieder ogenblik ziek en kan zich niet meer met alles bezighouden ge lijk vroeger En dé graaf? Toch niet ziek? Fluisterend antwoordde Evert: Ik geloof, zelfs erg ziek., naar lichaam en geest. Maar hij wil het niet erkennen en verbiedt mij een dokter te halen. Als u hem kon over halen, een geneesheer te raadplegen. Waarom heb je mij niet allang eehaald. Evert? Je weet toch, waar ik te vinden ben. Ik wilde geen opzien wekken, en hoopte iederen dag op uw bezoek doctor. Ook kan ik moeilijk weg, want de graaf wil nu nooit alleen blijven. Ik moet tenminste altijd in de voorkamer zijn. Dien me bij hem aan. Evert. Hij zal mij toch wel ontvangen? O, ja, zelfs met het grootste ge noegen. Hij heeft in de laatste dagen dikwijls van u gesproken, doctor. Een minuut later stond Turba in de kamer van de graaf. De oude heer zat op zijn lievelings plaats bij het raam. Toen Turba bin nentrad, kwam er leven in zijn doffe blik, en stond onmiddellijk op, om hem te begroeten. Maar Turba ontstelde toen hij zag hoe de graaf in de laatste tijd veran derd en vervallen was.. Laat ons alleen, Evert, zei Kronstein tot zijn trouwe knecht, die nog bij de deur stond en bedroefd op zijn meester staarde. En jij. Richard, kom hier bij me zitten. Ik ben blij, met je te kunnen praten. Zeg me op de eerste plaats, oom Klemens, hoe het met u is, ant woordde Turba, terwijl hij een stoel nam. U ziet er niet goed uit. Wat scheelt u? Niets van betekenis 't Hart wil niet rr.*3er mee, en ik heb slane'oze nachten. Dat komt omdat ik teveel alleen ben. en dan denkt men teveel Doch laten wy niet over mii spreken Jawel, eerst over u. Beloof mij, dat u een dokter zult laten komen. Ik ben niet op dokters gesteld. Voor ir/yn kwaal heeft geen een dok ter ter wereld een geneesmiddel.... Wie weet? Doe het tenminste voor mij, om mij gerust te stellen. Mare! viel hem de graaf snel in de rede. Wat hoor je van hem? Hij Ook Mare zou er op aandringen schrijft je immers? Ja. Waar is hij nu? Op weg naar Brazilië. Acht da gen eeleden heeft aan boord van de .Triton" Genua verlaten. Naar.. Brazilië., zo ver... zo ver. zo ver.. mompelde Kron stein, terwijl hij het hoofd op de borst liet zinken. Spijt het u. dat hij vertrokken 's. oom K'emens? Mist u hem? Kronstein's hoofd zonk nog dieper. Hij zweeg enige seconden en ant- woor^de toen al« met tegenzin: Ja. jouw wil ik het bekennen. ik mis hem zeer: ik m's hem rrzeer dan ik voor mogeliik hield! Hij is toch miin zoon., mijn enig kind...., en eerst nu kom ik tot het volle be wustzijn van miin liefde voor hem. Fn Mare verbeeld* zich altijd, dat u n'et van hem houdt. Ik heb hem steeds bemind, maar het was mij niet gegeven, hem dat te laten zien. Gebeurt het niet dikwijls in het leven, dat wij ons schamen, onze beste gevoelens tc tonen, om niet zwak te schijnen? Om de waar heid te zeggen in de laatste jaren hield veel van ons gescheidendoor rr.'ijn schuld! Ik had hem geen stief moeder moeten geven., als ik het niet had gedaan, zou alles nu heel anders zijn. Turba luisterde met toenemende verbazing. Op zulke woorden uit die mond was hij niet op voorbereid. Méér dan al het andere bewezen zij, welke verandering bij de vroegei; in schijn zo trotse graaf had plaatsge grepen Ja. ging Kronstein peinzend voort, alles zou dan heel anaers zijn geweesten hy had niet moeten vertrekken Moeten? Mare moest toch niet heenpaan. hij deed het vrijwillig. Heeft hij je dat gezegd? Ik weet het. Toen we afscheid namen heeft heeft hij de redenen van zijn vertrek niet verborgen ge houden voor mij. Ik weet niet; oom Klemens, of hy er ook u zo breed voerig over gesproken heeft.. Hij heeft mij zijn reden niet blootgëlegd, maar ik wist, dat hij eens zou vertrekkenzou moeten vertrekkenWat heeft hij je ge zegd? Turba keek de oude man, wiens blik nu vorsend, bijna loerend was, verwonderd aan. Ik weet niet, oom Klemens, zei hy, wat u met die raadselachtige woorden bedoeld. Maar wel weet ik, dat Mare .slechts om deze reden Kronstein verliet, dat hij zich niet sterk genoeg voelde om' het meisje, dat hij bemint en dat men hem wei gert, niet meer te ontmoeten. HU vond het raadzaam, door landen en zeeën van het voorwerp zijner onge lukkige liefde gescheiden te zyn. De graaf opende wijd de ogen, Hij was blijkbaar zeer verbaasd, scheen zyn oren niet te vertrouwen. Dus om een meisje, zeg je? Mare beminde 't Is liefdesverdriet, dat hem heeft weggedreven? Dat is nieuws voor mii. Kom, vertel het my in by zonderheden. Turba voldeed aan zyn verzoek. Hij vertelde Marc's liefde voor Ilse, en dat Hartlieb tussenbeide was ge komen. De graaf luisterde met gespannen aandacht. Slechts een keer viel hij Turba in de rede en wel toen deze zei, welke beschuldiging de houtvester had ge noopt. Marc's aanzoek af te wijzen. Moordenaar? Hy noemde hem moordenaar? Hoe wist die man.... Kronstein zweeg plotseling. Wat? vroeg Turba luid en drif tig. Niets.En het meisje? Lijdt zij veel onder het verlies van Mare? Zij heeft er geen ogenblik aan gedacht, afstand van hem tc doen. Ik moet u zeggen, dat Ilse Hartlieb en ik onwrikbaar overtuigd zijn van Marc's onschuld; vast rekenen wy er op, dat ze eenmaal schitterend aan het licht zal treden, zei Turba, die op elk woord de nadruk legde. Lang, diep stilzwygen. De graaf keek onrustig voor zich uit. —En, houdt Mare veel van haar? vroeg hij eindelijk met doffe, hape rende stem Meer dan zyn leven! Weer een lange pauze. Toen mom pelde Kronstein met diepe aandoe ning; Arme kinderen.. Dapper meis je!. Ik zou gaarne kennis met haar rn-aken, om haar te danken voor haar liefde voor Mare en voor het ver trouwen dat zij in hem stelt. Verlangt u dat werkelijk, oom Klemens? Ja denk je, dat Mare er iets te gen zou hebben? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5