Gouden huwelijksfeest te Alphen a. d. Rijn NIEUWS UIT DE OMGEVING Laatste Berichten DINSDAG 16 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Op 6 November zal het feest zün in Prins Hen drikstraat 29B waar de dames-specialiteit-zaak van de dames Gezusters Jansen is gevestigd. Die dag zullen de ouders, de heer Petrus Martinus Jan- ;eD en mevrouw Geertrudis JansenStraver. respectie velijk 82 en 76 jaar oud een halve eeuw in het huwe lijk verbonden zijn. Hei echtpaar, dat te Gouda is gehuwd en zijn eerste hu welijksjaren in de Piipen- stad had doorgebracht, woont al ruim 34 jaren te Alphen aan den Rijn, waar het voor velen geen onbe kende is. De vader is te Nieuweram- stel en de moeder te Reeuwijk ge- Been gebroken. Bij graafwerk zaamheden aan de Kortsteekterweg ten behoeve van de water en lichtbe- drijven geraakte door het wegzakken van de grondlaag de arbeider A ter B. te Alphen aan den Rijn met z'n been bekneld tussen grond en buizen, met het gevoig, dat zijn linker onder been brak. Nadat dr. P de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. AARLANDERVEEN Toneeluitvoering. Zondagavond gaf de toneelver. D. I. T. O. haar eer ste uitvoering van dit seizoen in de zaal van de heer W. v. d. Berg. De opbrengst van deze avond kwam ten goede aan de pl afd. van het Wit-Gele Kruis, de heef M. Hijman opende de avond. Pastoor Omtzigt woonde de avond bij alsook de jury van het Werkverband Katholiek Amateurto neel (W. K. A)) Het W. K. A. was vertegenwooxdigd omdat deze uitvoe ring tevens plaats vond in het kader van de competitie van het W K. A. Opgevoerd werd het bekende boeiende toneelspel in 4 bedrijven .De vier jaargtijden" v. Antoon Coolen. Het stuk werd ten tonele gevoerd on der leiding van de heer Johan Poel- wijk De heer Poelwijk had eer van zijn zware werk voor dit grote spel. v/ant de rollen werden door alle spelers goed vervuld Jammer, dat tijdens het vierde bedrijf achter in de zaal de stilte door enkelen niet in acht werd genomen Hierdoor ging veel moois verloren. Over de aankleding van het toneel en verlichting tijdens het spel niets dan lof, er. daarom dan ook een pluimpje voor de dames en heren, die een en ander verzorgden. De twee de opvoering, eveneens ten bate van het Wit-Gele Kruis, zal hedenavond plaats hebben. BOSKOOP Een ongeluk komt zelden alleen. Dat ondervond de heer van T. die vorige week een kist op zijn hoofd kreeg, waarvan hij nog niet ten volle is genezen Op die bewuste dag had hij bij H. een bakfiets gehuurd en daar zolang zijn eigen zo goed als nieuwe rijwiel neergezet. Nu van T. weer mag wandelen, ging hij zijn rij wiel halen, doch het bleek, dat zijn fiets intusen was geruild voor een uitgeleefd vihikel. HAZERSWOUDE Blindenbond. Gisteren werd de jaarlijkse uitvoering gegeven voor ,,St. Odilia". de blindenbond afd. Lei den en omstreken. De toneelvereni ging „Utile Dulei" uit Woerden voerde het toneelspel in 3 bedrijven op: „Als de kinderen maar eens groot zijn." De zaal was bijna geheel ge vuld met belangstellenden. Een ge houden collecte bracht nog f 50.op De heer J. van Staveren Azn slaagde te Utrecht voor het diploma meester-slager. Geboren: Alida J. M.„ d. van C. P. Heijker en A. K. M van Vliet. Cornells M. H A., z. van J A. A Out en C. M. Immerzeel. Theresia A C d. van J. C. Bisschop en A M. Straat hof; Adriana H. J., d van E. Brom mers en L. de Kleer. Getrouw/ J. A. M Hermans en J. P. van Amsterdam; L C Rietveld en H. J. Heemskerk. Overleden. Jacobus Ph. Van den Ing, oud 16 jaar. HOOGMADE R.K. Handelsavondschool. De R.K. Handelsavondschool, die onlangs tot stand kwam door samenwerking van de verschillende standsorganisa ties en het RK. Schoolbestuur te Lei den, blijkt wel in een zeer grote be hoefte te voorzien. Het aantal leerlingen, dat de les sen volgt aan de diverse cursussen, heeft de verwachtingen van het be stuur verre overtroffen. Men is er zelfs toe overgegaan ook buiten Leiden lessen te geven. In samenwerking met het actieve bestuur van de N.K.J.B. te Hoogma- de o.l.v de heren J G. Baak en L, G, van Tol worden thans te Hoogmade conversatielessen in de Engelse taal gegeven. 's-Woensdagsavonds komt een leraar Engels M.O. van de R.K. Handelsavondschool les geven in de lokalen van de RK. Lagere School te Hoogmade. Door een jarenlang ver blijf in het buitenland beheerst de I leraar de Engelse taal volkomen. De opkomst stemde de eerste avond toi tevredenheid, daar de jongeren van Hoogmade het grote belang inzien van het spreken van de Engelse taal, de wereldtaal bij uitstek. Toekomstige emigranten hebben 'n voorsprong, als zij de taal van hun nieuwe vaderland spreken. Boven dien oriënteert ons land zich steeds meer op de Engels sprekende landen zodat kennis van de Engelse taal vooral voor onze jongeren, van het grootste belang is. Fen ieder uit Hoogmade en omge ving. die de komende wintermaanden nuttig wil besteden raden wij dan *ok aan zich in verbinding te stellen net het bestuur van de N.K.J.B afde- :ng Hoogmade. Men zal er zeker een spijt van hebben. Mej. C. Zwetsloot slaagde voor het diploma kraamverzorgster. boren. Beiden genieten nog een goe de gezondheid. Zij zijn in het geluk kig bezit van 3 kinderen '.en 8 klein kinderen, temidden van wie ze die dag hopen te vieren. NIEUWKOOP E.H.B,O,-propaganda, De afd, van de EHBO organiseerde een feest en propaganda-avond in de zaal van de heer de Kpker. In zijn openings woord wees voorzitter Bijleleven er op, dat in ieder gezin minstens één EHBO-er moet zijn. Na enige leuke liedjes en melodiet jes, uitgevoerd door het amateurge zelschap „Door Vriendschap Verbon den" (DW) volgde een demonstratie verbandleer en daarna een propagan distische toespraak door dr. Wage naar uit Amsterdam. Door de eigen EHBO-ers werd hierna opeevoerd een schets in 3 be- drij\en „Eh'BO-malligheid". Dit stuk was leuk en viel ook bij het publiek in de smaak evenals de historische schets met declamatie „De speel plaats". Het gehele programma werd afee- wisseld door het optreden van DW dat telkens werd beloond met een hartelijk applaus. DE KWAKEL T. B. C. doorlichting. Nu het on derzoek is afgelopen kan worden medegedeeld dat 5944 Dersonen zijn doorgelicht 63 of 1.07 hebben ge weigerd zich aan een onderzoek te onderwerpen Voor zover thans be kend zijn 22 personen opgeroepen, om door het Consultatie-bureau na der onderzocht te worden. Arta IKDO I 1—0. KDO kan er nog steeds niet goed inkomen. Nu werd er weer verloren van Arta. Een gelijkspel had de verhouding beter weergegeven. Al direct na de aftrap kwam Arta fel opzetten. De KIX)- achterhoede moest alle zeilen bijzet ten om' erger te voorkomen. Bij KDO wilde het maar niet vlotten in de voorhoede. Er werden soms mooie aanvallen opgebouwd. Een keer zelfs schoot reehtsb. de Jong op open doel naast. Na de .rust ongeveer hetzelfde spelbeeld met KDO af en toe iets in de meerderheid. En toen wist Arta na 10 minuten spelen er 10 van te maken, wat tevens de overwinning betekende. KDO probeerde nog van alles, möar steeds zette de achterhoe de van de tegenpartij met lange pas sen de eigen voorhoede weer aan het werk. Vooral de linksbuiten kwam geregeld opdoemen voor het KDO- doel, maar zonder succes. En zo bleef de stand 10. Verdere uitslagen KDO IIVDO III 1—2, KDO junioren—Amstelzwa le 51; Noda Adsp.KDO Adsp. 2—3. Geboren: Geertje d. van J. J. Schellingerhcut en W. C. van der Maat. Johanna A. M„ d. van J. F. Haak en C. J Sassen. Ondertrouwd: Leonardus van der Sluis en L. Th M. Eek; Sjouke Sikma en K. C. van der Bijl. NOORDEN Zeldzame vangt. Door de visser W. J. Groenedijk is in de netten op dg Vliet een Wolhandkrab aange troffen, het beest woog bijna 300 gram. Als bijzonderheid verdiend vermeld te worden dat hü vorig jaar op de zelfde plaats ook zo'n krab gevangen heeft. Volgens overleve ring doen die besten veel schade aan de netten, doch de heer W. J. Groe nedijk heeft hiervan tot nog toe nooit iets gemerkt. ROELOFARENDSVEEN De gezamenlijke Standsorganisaties blazen verzamelen. Door de geza menlijke standorganisaties is op Don derdag .\s, te 8 uur in café „De Vier Heemskinderen" een speciale avond belegd voor allen, die belangstelling hebben voor het geluk en welzijn van de jeugd. Een deskundige komt spreken over „Beroepskeuze". RIJPWETERING Uitvoering voor blindenbond. De R.K. Toneelclub „Concordia" uit Hillegom speelde voor de Blinden bond St. Odilia, „Naar het volle le ven'". Het is de geschiedenis van een soldaat, die uit de oorlog als blin de terugkeert, en die dank zij het blindenonderwijs zich weer volwaar dig mens kan voelen. Het behandeld de toestand, zoals die nu nog geen rijksbijdrage voor het onderwijs aan blinde kinderen b.v. geen leer plicht voor het blinde kind. Alles wat op dit terr^n tot stand kwam is te danken aan particuliere mildadig- heid. Al verricht de Bond prachtig werk; een feit blyft, dat het blinde kind bij de anderen wordt achterge steld en daardoor vaak niet kan op groeien tot een volwaardig mens. Een stuk met leerzame inhoud en., dank zij vooral de kwinkslagen van „het dienstmeisje" bovendien aange naam. Zo kan het aangename met het nuttige worden verenigd. De spe lers waren er zonder uitzondering goed in en buitengewoon rolvast. Voor de verloting was een vloed van prijzen binnengekomen en de loot jes gingen vlot weg. De blinde voorz. die de avond ook geopend had, sloot met een hartelijk dankwoordje aan alle aanwezigen en bijzonder aan de genen, die tot het slagen van deze avond hadden, bijgedragen. TER AAR Geboren; Aart, z. van T. Fluit en M. Slootheer. Huwelijksaangiften: W. van Ei.ik 24 jaar en P. Valk 25 jaar; J. de Mik 24 jaar en Fr. W. van Eijk 21 jaar; H. Sassen 28 jaar en KI. M. van Dam 25 Overleden: P Treur 88 jaar; L. van Keeken, eehtg van A. de Leeuw 74 j. ZWAMMERDAM Geboren: Adrianus, z. van A. de Roos en H. Vekis; Gerardus J. zoon van J. Kroon Ondertrouwd: J. Pak 23 jaar te Ka- merik en J. M. van der Vis 20 jaar. HILLEGOM De dames C. Coenen en Pijnscher slaagden vooi het diploma kraamver zorgster. Geboren: d. van C. Kool en C. H. van Iterscn; d. van J. P. Juffer mans en A. M. Korbee; z. van C. L. Langeveld en T. L. Grimbergen; d. van G, Boll en P. Boekman; d. van P, A. van Werkhoven en G Mink. d. van W Aangeenbrug en M Lubbes Ondertrouwd: F. W. Murk en W. G. A. van Roode; G. J. Westerhout en H. T. van Ruiten; L. Pieters en M. J. Peifors. H. Klinkhamer en P. den Haan; M -den Haan en H. P. Heid weilier; J. F van Trigt en J. M. Ma thot. Gehuwd: A. H. Verhaar en M. van Dorp; F. W. Murk en J. M. van Leeu wen, J. Zwiep en F. S. Zoomer. Overleden Wed. M. Dorresteijn Out vr. 78 jaar; A. F. Bos vr; 71 jaar. KATWIJK Kustwachtexamen. De volgen de leden van de Katwijkse Reddings brigade hebben op Zaterdag 13 Oct. j.l. het theoretisch deel van het kustr wachtexamen met gunstig gevolg afgelegd. Doordat de praktijk reeds achter de rug was zijn zij voor het gehele examen geslaagd: Mej. C. Sip en de heren: C, v. d. Bent, K. v. d. Bent, H. Lugthart, J. v. d. Marei, M. L. Mulders, J. C. v. d. Oever, P. Schaap, C. Schuitemaker, N Schui temaker, C. J. Souverein. M. P, Viool en A. v. d. Plas. Op 8 September j.l. slaagden reeds voor het gehele examen: P. v. Dig- gele, A. Parlevliet en de dames M. A. v. Tilburg-v. d. Niet en A. v. d. Voort. 2 personen konden wegens ziekte j.l. Zaterdag niet meedoen doch deze zullen op een andere dag probleem is, het zijn de opvoedings problemen van de jeugd. Men dient vooral in het oog te houden dat de levensomstandigheden zo geheel an ders zijn dan voorheen. Het opvoe dingsprobleem is er altijd geweest, reeds ten tijde van Christus. Chris tus sprak reeds veel tot de jeugd en de Kerk heeft dat werk voortgezet. We hebben de jeugd niets te verwij ten. De jeugd is niet slecht Verschil lende voorbeelden haalde spr. hier voor aan uit de oorlogstijd. Maar men moet de jeugd weten aan te pakken. De aard en het karakter weten aan te passen. In het tweede deel zijner lezing behandelde spr. het onder werp hoe we moeten trachten de ge noemde problemen op te lossen. Sportprestaties als de hoogste waar de stellen is dwaas. Sport in Kath. verband is om verschillende redenen, die spr. uiteenzette, noodzakelijk. En de jeugd moet hierbij geleid wor den, niet dictatoriaal, het tijdperk van strenge tucht is voorbij. Men moet praten. De ouders hebben in deze een verantwoordelijke taak te vervullen. De Mandolineclub o.l.v. de heer Vink, die de avond met haar muzi kale klanken de avond geopend had, vulde ook verder de avond zeer ver dienstelijk aan. De voorz. dankte rector Vester voor zijn lezing, de Banje Mando's voor de belangloze medewerking en de aanwezigen voor hun opkomst. LEIDSCHENDAM Feest voor de St. Willibrordus- buurt. De buurtvereniging St, Willibrord heeft gisteravond in de grote zaal van het verenigingsge bouw een feestavond gehouden, waarbij vrijwel alle bewoners uit de hun kans krijgen. 1 candidate moest ze wijk tegenwoordig waren De to neelvereniging „De Gezellen" allen wonende in de Willibrordusbuurt voerden het toneelspel op „O bella donna Lucia" een zeer vermakelijke klucht van Rosita Peters heeft de zaal doen schudden van het lachen en was tevens aanleiding dat de vriendschap tussen de geburen nog nauwer werd aangehaald. Het was alleen jammer dat de or ganisator van het feest, de heer Th. Blokland wegens ziekte de bijeen komst niet kon bijwonen. De hon neurs werden nu waargenomen door de heer Heemskerk. Onderwijzer naar Leiden. De heer P. W. van Niel is benoemd tot onderwijzer aan de school voor bui tengewoon lager onderwijs St. Pan- cratius te Leiden. 25 Jaar bij de politie. Vrijdag a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer 'C. P. H. de Rey in politiedienst trad. Hy begon als corporaal bij de politie worden afgewezen. Van de 20 personen, die zich voor dit examen hebben opgegeven zijn er dus 17 geslaagd terwijl er nog 2 het theoretisch deel moeten afleg gen. KATWIJK AAN DEN RIJN Ouderavond K.R.B. De voetbal ver. K.R.B. hield gisterenavond in het parochiehuis een ouderavond waar de g. a. van de Ned. Kath. Sportbond district Leiden, rector Vester een begeesterende lezing hield over jeugdopvoedingsproblemen. Na opening door de wrn. voorz de heer L. Lange kreeg rector Vester het woord, die allereerst naar voren bracht hetgeen tegenwoordig zo vaak beweerd wordt, dat de jeugd verwil derd is, dat de jeugd zo baldadig is, in een woord, er wordt niet veel goeds gezegd van de jeugd. Maar het is niet waar, dat de jeugd een troepen. Op 1 Juni 1929 werd hü be vorderd tot onderofficier, welke func tie hy op 1 Novenvber 1934 verwissel de voor gemeenteveldwachter te Krimpen a. d. Yssel, waar op 12 Juni 1940 zijn bevordering volgde tot chef veldwachter. Na drie jaren veranderde de jubi laris van werkkring en werd hij aan gesteld tot wachtmeester bij de staatspolitie. Sinds 1 Januari 1946 is de heer de Rey aangesteld tot groeps commandant van de politie alhier. De heer de Rey heeft zich ook hier ter plaatse als een zeer humaan chef doen kennen die steeds open oor had voor de belangen van hen, die zijn hulp, in welke omstandigheden dan ook, nodig hadden. NOORD WIJK Mej. Janson slaagde voor het di ploma kraamverzorgster. NOORDWIJKERHOUT Mej. R. Bergiman slaagde voor het diploma kraamverzorgster. SASSENHEIM Opvoering van „Verzegelde lip pen". De R.K. Toneelvereniging „Elckerlijck" is haar tweede speel seizoen begonnen met de opvoering van het toneelspel „Verzegelde lip pen" van Maarten van Vught. Het behandelt het conflict, dat een pas toor heeft als hij ziet hoe een on schuldige wordt aangezien voor de moord op zijn vader. Door de biecht weet hij nl. dat een ander zich aan een medemens vergreep. Des te gro ter wordt het conflict van de pries ter als hij ziet hoe de onschuldige door het geroddel en gepraat van de mensen volkomen aan lager wal raakt Prijsgeven kan hij zijn ge heim echter niet en gelukkig is er een spitsvondige politieman, die de oplossing brengt zodat a les toch nog in het reine gebracht kan worden. Het succes van de avond was on getwijfeld te danken aan de uitste kende vertolking, die Piet van der Kraan gaf van de pastoor. Een rol overigens die slechts weinig ama teurs zal liggen. Maar -ook de bijrol len konden over het algemeen geno men de toets der critiek doorstaan. Piet en Joop van der Zwet maakten de notaris-zoons tot aannemelijke fi guren en Emmy van Reisen en Anny Blom vervulden de belangrijkste vrouwelyke bijrollen met enthou siasme. Riet Zwaan was een fijnge voelige grootmoeder. De moorde naar-chanteur werd goed verto kt door Henk Vrijburg. De slotscène was zelfs uitstekend. STOMPWIJK K. A. B. - Een handjevol leden had zich de moeite getroost de eerste vergadering van het winterseizoen in de zaal van café „Het Blesse Paard", bij te wonen Het was dan ook geen wonder dat voorz. N Bolleboom bij de opening hierover zijn misnoegen te kennen gaf Als het zo doorgaat zal men het winterprogramma niet kunnen afweiken. Op 11 Nov a.s. bestaat de afd Stompwijk 20 iaar. Op die dag wordt dc Hoogmis opge dragen voor de afdeling en des avonds is er de jaarlijkse feestavond Een beroep werd gedaan op de leden de inzameling voor de St. Nicolaas viering niet te vergeten. In Dec. wordt een sociale avond gegeven In Janua ri de jaarlijkse algemene vergadering terwijl Februari het verdere winter programma behandeld zal worden In Maart wordt het winterseizoen weer gesloten. De notulen werden zoals gewoon- lyk goedgekeurd. Bij de mededelin gen werd bekend gemaakt dat de le den geen „Herstel" meer ontvangen, daar de kosten te hoog zijn om dit knc'eloos ie doen. Zij. die „Herstel" willen houden kunnen zich abonneren ren tegen K stprijs; opgeven bij het bestuur. Als afgevaardigde naar de bondsraadvergadering wordt aange wezen de voorzitter en als plaatsver vanger de secretaris. Het bestuur van de afd. Leiden deed een dringend be. roep op de £*d. Stompwijk om de Gew Soc. Icon. School te propage ren Op dezt school kunnen jonge arbe:ders zien ontwikkelen en worden opgeleid tot toekomstige kaderleden. In verband met de prijsstijging van brandstof werd besloten ook in de maand Januari tot uitbetaling door de kolenbond over te gaan. Hierna hield pater Engelbertus zün rede over: „Afweer en Aanval". VOORSCHOTEN R.K. VERENIGINGSGEBOUW KRIJGT NIEUWE VERWARMINGS INSTALLATIE. Naar wü vernemen heeft het R.K. Kerkbestuur opdracht gegeven tot bet aanbrengen van een nieuwe ver warmingsinstallatie in de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw. De aan te brengen installatie zal bestaan uit een hyper-moderne gas- verwarmingsinstallatie. In de zaal zullen worden geplaatst 4 „DRU" gasradiatoren van hpt grootste en nieuwste type. Deze radiatoren heb ben een lengte van 127 cm., hoogte 80 cm. en diepte 30 cm. Aan iedere kant van de zaal zullen er twee worden geplaatst. De werkzaamhe den zullen worden uitgevoerd door het Technisch Bureau Metalen van de heer G. L. Knijnenburg, Molen laan, Voorschoten. Wanneer de voor bereidende werkzaamheden door de gemeente zün verricht, zal met de installatie in de zaal worden begon nen op Maandag 22 October a.s. Het installeren zal circa een week duren, zodat de zaal nog voor het invallen van de winter over een goe de verwarming beschikt. De diverse verenigingen zullen dit besluit van harte toejuichen. Gemeenteraad. De raad van Voorschoten komt bijeen in openba re vergadering op Vrüdagavond 19 October a.s. om 20 uur. De agenda vermeldt o.a.: voorstel tot verhoging van de presentiegelden van de raadsleden; het geven van een nieu we naam aan een straat in het plan „Klein Langenhorst"; benoeming van leden voor de commissie van advies inzake vordering woonruim te; verhoging van een crediet met ƒ3.100 voor het bouwrüpmaken van het industrieterrein aan de Donk laan. WASSENAAR KAB PROTESTEERT BIJ GEMEENTERAAD TEGEN. BETALING VAN VUILNISEMMERS Gisteravond kwam in het R.K. Verenigingsgebouw de afd. der KAB in vergadering bijeen. De opkomst was uitzonderlijk groot, dank zij het feit, dat aan de agenda was toege voegd de bespreking van het besluit van de gemeenteraad, om de nieuwe asemmers door de gebruikers te laten betalen. Eerst werd de gewone agen da afgewerkt. Als spreker was uitge nodigd Pater Engelbertus, die De voorz. deelde mede, dat het vol gend jaar September het 40-jarig be staan van de afd. zal worden gevierd een boeiend betoog hield over het werk der Credo Pugno clubs. Aan de culturele commissie is de or ganisatie van de feestviering opge dragen. De kwestie van de vuilnisem mers bracht heel wat tongen in beweging. Eenstemmig besloot de vergadering een resolutie naar dc raad te zenden. Daarin wordt gezegd dat de leden van de KAB met grote teleurstelling hebben kennis geno men van het bewuste raadsbesluit, temeer omdat eerst de indruk was gewekt, dat de eerste emmer koste loos zou worden verstrekt. In de re solutie wordt geconstateerd, dat het aanschaffen van de nieuwe vuilnis auto een besparing aan arbeidskrach ten opleverde en de vraag gesteld, of dit voordeel niet zou kunnen wor den benut voor 't kosteloos beschik baar stellen van de eerste nieuwe emmer. Voorts zegt de resolutie, dat het betreffende besluit is genorwen zonder ook maar in enige mate reke ning te houden met de financiële draagkracht van de bevolking en ge vraagd wordt het besluit in te trek ken en de eerste emmer en de grote gezinnen ook de tweede emmer gratis beschikbaar te stellen. Middenstandsvergadering. Gis teravond werd een gecombineerde vergadering van de drie Midden standsverenigingen gehouden onder voorzitterschap van dc hr. M. Kraan Spr. deelde mede, dat onlangs de centrale Middenstandscommissie ir het leven is geroepen, bestaande uil drie leden van elk der drie vereni gingen, die tezamen de voornaamste branches vertegenwoordigen dn die worden bijgestaan als adviseurs door de drie voorzitters. Voorzitter van /leze commissie is de heer J. M. Koe nen en haar taak zal bestaan in het bestuderen en behandelen van alle voorkomende zaken op 't Midden- standsgebied. Voorts werd besproken de nieuwe winkelsluitingswet, die nog nader door de commissie zal worden bestu deerd. Besloten werd ter gelegenheid van het St. Nicolnasfeest wederom 'n gp-^menlijke actie te voeren. Bij de rondvraag werd nog bespro ken over de kwestie van de vuilnis emmers. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). LEIDEN IR. J. B. WESTERDIJK HOOGLERAAR IN DELFT. Tot hoogleraar in de Chemische en Toegepaste Natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft is benoemd ir. J. B. Westerdijk te Delft. Jan Berend We?' dyk, geboren op 12 Mei 1917 te A" dam, behaalde in 1940 zyn ingei rsdiploma aan de Technische Hogeschool te Zürich Daarna was hü assistent aan de Technische Hogeschool te Delft. Van begin 1943 tot September 1947 was hij conservator van het Kamerlingh Onneslaboratorium te Leiden en sindsdien lector te Delft. DE FRANSE VERKIEZINGEN. De partyen, die de regering steu nen, namelyk de radicalen en radi- caalgezinden, onder leiding van pre mier Pleven, de volksrepublikeinen, die vice-premier Bidault volgen en de gematigden en conservatieven hebben tezamen 958 zetels verwor ven; zü wonnen 170 zetels. Aan ge noemde partijen is bijna twee derde gedeelte van het aantal zetels ten deel gevallen. De socialisten, die de regering-Ple- ven steunen, hoewel zy er niet in ver tegenwoordigd zyn, verloren een der. de gedeelte van hun raadszetels. Zij zijn thans in sterkte de derde poli tieke party. De communisten leden de zwaarste verliezen; zij verloren meer dan de helft'van hun zetels. Ongeveer elf millioen Fransen had den het recht aai deze verkiezingen deel te nemen. Slechts zestig procent van hen heeft hiervan gebruik ge maakt. BOMAANSLAGEN IN BUENOS AIRES. Zaterdagmorgen zün in Buenos Aires drie bommen ontploft, waar door ruiten van het hoofdkwartier van het leger, waar het Hoge Ge rechtshof is gevestigd, en ruiten van de woning van de president van dat hof, generaal Reynolds, werden ver- brüzeld. Generaal Reynolds presideerde de zitting van het hof, toen officieren, die bij de opstand van 28 September betrokken waren, terecht stonden. Geen melding wordt gemaakt van slachtoffers. Gedurende het week-einde zyn zes personen ernstig gewond bij een ge vecht op het hoofdkwartier van de Peronistische bond van textielarbei ders. Een groep van twintig gewapen de personen drong het hoofdkwartier binnen en vocht met de functionaris sen; naar verluidt, omdat de bond hun eisen voor een loonsverhoging van 30 procent niet wilde ondersteu nen. Kaartsystemen en meubilair werden vernield. Zes personen zyn gearresteerd. Twee militaire vliegtuigen verongelukt Hedenmorgen omstreeks kwart vooï elf zijn twee „Harvard -les- vliegtuigen van de vliegbasis Gilze Rijen van de L. S. K. boven dc wük Groenendijk van de gemeente Oos terhout met elkaar in botsing geko men. Beide toestellen vielen naar beneden. Efa der machins vloog in brand, de andere kwam zonder dat brand ontstond op de grond terecht. De piloot van het in brand gevlogen vliegtuig heeft men nog niet gevon den. De piloot van het andere toe stel moet uit zijn machine zijn ge sprongen. Het schijnt evenwel dat zyn parachute zich niet heeft ge opend. Het is niet bekend of er behal.ve de beide piloten nog waarnemers in de machines hebben gezeten, maar vermoedelijk is dit niet het geval. ST. CLEMENS RETRAITEHUIS TE NOORDWIJKERHOUT. November: Maandag 29—1 Nov. St. Ignat. College, A dam Vrijdag 25: Kon. Marine Dinsdag 6—9: Geh. Dames 11.— Zaterdag 10—13: Heren Kerkzan gers 11.— Dinsdag 13—16: Dames Midden stand 17.50. Zaterdag 17—20: Heren 11b 23: Verloofde meisjes Zaterdag 2426: Gezinsverzorg sters (gereserv.). Dinsdag 27—30: Geh. Dames f 11.- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 October. Vette Var kens. Aanvoer 167 stuks. Prijzen: zware 2.22—2.34, lichte 2.05-2 15 zeugen f 2.08—2.16, enkele 2 cent ho ger alles per kg. levend gewicht. Handel vlug LEIDEN, i6 October. Groente. Per 100 kg rode kool 8.20—12.—, groene kool 1 6.60—13.—, rapen 6— 6.70, prei 10—14, kroten 9—11, uien 62'. peen 1426, spruiten 1251, andijvie 57.20, druiven 62—94. snijbonen 49—94, pronk- bonen 24—45, witlof 33—55 pos telein 17—27 spinazie f 10—36. to. maten A 1;'63, per 100 stuks: kom kommers 4—18, bloemkool f 8—50, meloenen 16—27, salade f 1 50— 10 20. knolsederie 6 -12, per 100 bos: kroten 1.70- 2.00, pieterselie 2.GO— 3.00 selderie 1.50—5 00 bleekselde- rie f 5—36 peen 8—16. BODEGRAVEN, 16 October. Kaas Aanvoer 190 partijen Prijzen 1ste soort 2.36- 2.42, 2de soort 2.30— 2.35 en extrt. tot 2.58 per kg. Han del kalm. ROTTERDAM, 16 Oct. Vee. Aanvoer: 5499 totaal; 980 vette koelen 1905 gebruiksvee, 185 vette kalveren, 475 graskalvfren. 562 nuchtere kalve ren, 312 varkens, 495 biggen, 174 paarden, 27 veulens, 310 schapen en 75 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.40—2.60, 2.20—2.30 en 1.902.10, vette kalveren f 2.75 2.95, f 2.50—2.60 en 2.25—2.45 per kg. levend gewicht: graskalveren 325225—180, nuchtere kalveren 61—56—52 biggen f 60—55—45, slachtpaardeu 1.90, 1 85 en 1.80 per kg. levend gewicht; schapen 135 —110—90, lammeren 105—90—75. kalf- en melkkoeien f 975875—750; varekoeien 650600540: vaarzen 675—625—550; pinken 475—425— 350 per stuk vette koeien aanvoer flink handel kalm, prijzen als giste ren* vette kslvcren aanvoer als vo rige week. handel vlug, goed prijs houdend; greskalveren aanvoer als vorige wc< k, handel stroef, prijzen onveranderd nuchtere kalveren aan. voer iets groter, handel tamelijk en prijzen als vorige week; biggen aan voer iets ruimer, handel lui, pryzen constant; slachtpaarden aanvoer gro ter, handel traag, met iets teruglo pende prüzen schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel stug, prijs houdend; kd.i- en melkkoeien aan voer iets ru'mer, handel stil, prijzen stabiel; varekoeien aanvoer ruim, handel flauw, niet geheel prijshou dend; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week handel lui, pryzen on veranderd. TER AAR 15 Oct. Groente Kas- snijbonen f 5.508.60; idem stek f 3.00—4.30. Snijbonen f 2.00—5.30, Witte pronkers f 2.603.20 Idem B. f 1.50, alles per 10 kg. Groene kool 6—10 ct. Witte kool 4—5 ct. Sav. kool 910 ct. Rode kool 9- -10 ct. Andij vie 57 ct. Uien 917 ct. Sjalotten 17 ct. Kroten 614 ct. Spruiten 33 ct. Idem B. 19 ct. Waspeen 7 ct. Knol len 7 ct. Aardappelen 6 ct Tomaten 4788 ct. idem B 35--07 ei. Idem C. 21—67 ct .idem CC 12—20 ct. idem bonken 1546 et. alles per kg. Bloemkool 1. 2125 ct. idem 2. 14— 17 ct. Sla 27 ct. alles per stuk. Bos- pecn 1517 ct. Peterselie 1 ct. Sel derij 2 ct. alles per bos. Stoofsla 25 ct. per kist. Appelen: Allington Pippin 3643 ct per kg. ROELOFARENDSVEEN. 15 Oct. Bloemen. Blanche 2437 ct. Hur ricane 821 ct. Shirley 1227 ct. Corona 1835 ct. Sept. wit 10—22 ct. Beryl 3643 ct. Wendy 1223 ct. Precosc 1432 ct. Chascity 1228 ct. Stella 1826 ct. Goldfinder 16 32 ct. per bos; Rayonanten 12—22 ct. Middelgrote 317 ct. Pulling 823 ct. Alston 1022 ct. Perfection 7 16 ct. Golden Marie 1317 ct. Am. Aanwinst 1017 ct. per stuk. Groente. Aardbeien I 62 95 ct. idem II 49GG ct. per 2 ons; Meloenen f 10.0021.00; Druiven f 75.00—80.00; Tomaten A f 62.00— f 85.00; idem B f 52.00—71 00; idem C f 46.00—66.00; idem CC f 16.00 26.00; idem afw. f 12.0054 00; Krop sla I f 5.10—8.10; idem II f 2.00— 5.60; Andijvie f 5.007.00; Bloem kool f'8.00—26.00; Postelein f 5.00— 6.00 per 100. Snijbonen f 3 404.90; Kassnijbonen f 7.10—8.40; idem stek f 3.204.70; Dubb. Stambonen f 3.60 5.90; Pronkbonen f 1.202.80 per 10 kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3