Moskou waarschuwt Noorwegen Ontspanning, ontwikkeling en bezigheid voor zieken Prot. Chr. fracties betreuren Avifauna's clansvergunning op Zondag DINSDAG 16 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het vlot niet in Korea Met de besprekingen te Panmoen- djon wil het nog niet vlotten. Bri gade-generaal William Nuckolls, ver bindingsofficier der N.V. heeft mede gedeeld, dat de V.N. het voorstel der Noordelijken voor een „beperkt cir kelvormig gebied" van drie km. rondom het geallieerde hoofdkwar tier te Moensan van de hand hebben gewezen. Vandaag heeft generaal Ridgway op een persconferentie in Tokio ver klaard, dat de geallieerden overwe gen om in Panmoendjon een licht en een radiobaken te bouwen om in de toekomst schendingen van de neutraliteit te voorkomen. Van het front wordt gemeld, dat In Midden-Korea Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen een terrein winst van anderhalf tot drie kilo meter hebben geboekt. Nu de troe pen van de V.N. Koemsong naderen hebben de communisten een aantal hevige tegenaanvallen uitgevoerd, die echter werden afgesagen. Meer naar het Oosten behaalden de geallieerden ten Noordwesten van Janggoe in heuvelachtig gebied een terreinwinst van bijna vijf km. De bevelhebber van het achtste le ger, generaal James van Fleet, heeft vandaag verklaard, dat het leger van de V.N. er nu „in verhouding beter voor staat dan op enig ander tijdstip sedert de Chinezen in No vember jl. aan de strijd in Korea gingen deelnemen." Alle veteranen van de vorige winter zijn vervan gen, aldus Van Fleet, we hebben een vers legers van goed geoefende sol daten met een hoog moreel. De communisten zijn in staat om voor een winteroffensief een strijd macht van 700.000 man op te bou wen, „maar ik heb genoeg so daten om ze tegen te houden," aldus Van Fleet. De Sowjet-Unie heeft Noorwegen ervan beschuldigd, dat het „op grote schaal maatregelen neemt, die erop gericht zijn de tegen de Sowjet-Unie bedoelde doeleinden van het Atlan tisch Pact uit te voeren", aldus meldt het Sowjet-Russische persbureau Tass uit Moskou. De beschuldiging was vervat in een nota, die de Sowjet-Russische minis ter van buitenlandse zaken, Wisjins- ky, Maandagavond in Moskou aan de Noorse gezant heeft overhandigd. In de nota wordt voorts gezegd, dat de Noorse regering er in heeft toege stemd om Noors grondgebied ter be schikking van de strijdkrachten van het „agressieve" Atlantische Pact te stellen en om de Noorse strijdkrach ten onder het Amerikaanse bevel van het Noord-Atlantische leger te plaat- sen. De Noorse regering heeft Spitsber gen en Bereneiland onder het gezag van de opperbevelhebber van het zo genaamde Noord-Atlantische vlootge- bied geplaatst, hetgeen in strijd is met de in 1920 te Parijs gesloten over eenkomst inzake Spitsbergen, aldus de nota. De Sow jetregering acht het noodza kelijk, de Noorse regering erop te wijzen, dat een dergelijke politiek onverenigbaar is met normale weder zijdse betrekkingen tussen Noorwe gen en de Sowjet-Unie als buurstaten en slechts een verslechtering van de betrekkingen kan veroorzaken, aldus de nota. Begint het lieve leven weer? Dr. Robert Lehr, de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken, zal binnenkort het onlangs te Karlsruhe geïnstalleerde opperste gerechtshof verzoeken de socialistische Rijkspartij onwettig te verklaren. De weg zou dan vrij zijn om de herrezen nazi-be weging, waarvan Otto Remer de op richter is, te verbieden. De activiteit van deze beweging baart de regering te Bonn steeds meer zorgen. In vele kleine gemeenten in het Noorden zwaait de Rijkspartij de scepter. Gehele gemeenteraden heb ben zich in de landelijke districten bij de neo-nazi's aangesloten. De ver kiezingen te Bremen hebben aange toond, dat de partij er ook reeds in geslaagd is vaste voet te krijgen in stedelijke gebieden. Een gramafoon- platenfabriek in het Noorden ver kocht in enkele weken tijds 50.000 platen met het Horst Wessellied. Geheel in oude stijl werkt de pro paganda van de neo-nazi's met be dreigingen, Er zijn weer veemgerich ten. Leden van een rechtbank te Brunswijk, die een voormalige nazi hadden veroordeeld wegens beledi ging, kregen hun doodvonnis per post thuisgezonden. NIEUW VOORSTEL IN PERZISCH-BRITSE GESCHIL Naar verluidt hebben Joego-Slavië en India een werkwijze ontworpen voor een regeling van het Brits- Perzische geschil, dat thans door de Veiligheidsraad behandeld wordt. Het zou er om gaan Je Veiligheids raad in staat te stellen als een soort bemiddelaar op te treden, teneinde de kwe«iie van de competentie te omzeilen. In een desbet: effend voor stel zouden verwijdingen naar de uitspraak van het internationaal Gerechtshof weggelaten worden, daar deze uitspraak et door de Ferzen aanvaard word Zc zou het n-ogelijk worden, dat beide partijen weer met elkaar in ov »rleg kunnen tr< den. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen bestaat er reeds recht streeks contact tussen de Perzische delegatie en een Britse vertegen woordiger. Prins Bernhard in Amerika Maandagavond is prins Bernhard voor een bezoek van twee weken aan de Verenigde Staten in Washington aangekomen. De reis heeft in het bijzonder ten doel een bezoek te brengen aan een aantal Amerikaanse marine-instellin gen, waar Nederlandse marine-offi cieren en onderofficieren thans cur sussen volgen, waarbij speciale na druk valt op anti-onderzeeboten- maatregelen en vliegdiensttraining. Aan deze onderwerpen zal ook de Prins bijzondere aandacht besteden. Het program omvat bezoeken aan ruim tien marine-instellingen. Aan gezien deze ver uiteenliggen, zal het ondanks het feit, dat ter tijdsbe sparing grotendeels per vliegtuig wordt gereisd niet mogelijk zijn alle instellingen, waar Nederlanders in opleiding zijn, te bezoeken. Prins Bernhard wordt omstreeks het einde van deze maand hier te lande terugverwacht. HET KIESBESLUIT VERSCHENEN. In het Staatsblad is heden het Kies besluit opgenomen, bevattende alle uitvoeringsvoorschriftén en modellen, behorende bij de kort geleden even eens in het Staatsblad afgekondigde nieuwe Kieswet. Het besluit geeft hoofdzakelijk voorschriften voor de administratie en regelt onder meer de invoering van het kiezersregister dat van dag tot dag zal worden bijgehouden. Hier door wordt het mogelijk gemaakt om in het vervo'g al degenen die op de dag der candidaatsstelling over hei algemeen de 43e dag voor de verkie zing, de voor de kiesbevoegdheid ge stelde vereisten bezitten aan de ver kiezingen te doen deelnemen. Onder de oude voorschriften geldt hiervoor de laatste dag van het voorafgaande, jaar. De formulieren, welke door de kie zers gebruikt moeten worden om bij volmacht te ltemmen zijn ingrijpend gewijzigd. Di. houdt verband me' de uitbreiding van het bij volmach' stemmen tot allen, die op de dag der verkiezing Luiten hun wooneemeente verblijven, er. tot hen. die door hun lichamelijke toestand niet zelf naar het stembureau kunnen komen Het Kiesbesluit treedt tegelijk met de nieuwe Kieswet in werking. Naai' wij van bevoegde zijde vernemen, zal dit binnen ei.kele weken geschieden Rookaranaat ontplofte Tijdens het onschadelijk maken van een rookgranaat is gisteren te VrouweDolder nabij Middelburg een ongeil, geschied. Het projectiel, dat aanvankelijk niet ontplofte spatte uit elkaar, toen de sergeant J. van der Heyden uit Middelburg het on schadelijk wilde maken. Tevoren had men reeds vergeefs geprobeerd het projectiel tot ontploffing te bren gen. De armen en een deel van het lichaam van H. werden overdekt met kwaadaardige fosforwonden. De sergeant werd direct naar het zie kenhuis in Middelburg vervoerd. aar komt aan met zijn vlagen, De kolen zijn duur hoor je Maar bij al die sof Inz. Mevr. T. D.-d. O. te R'dam ontv. 1 fl. TIP (Advertentie.) NATIONAAL KATHOLIEK THUISFRONT. Naar wij vernemen, overweegt vice-admiraal Doorman zijn aftre den als directeur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront en heeft ir. Smul ders de wens te kennen gegeven, af scheid te nemen als voorzitter van deze instelling. „De Zonnebloem" wordt een stichting In een brief, ondertekend door de beschikbaar gesteld. Verder zal de aartsbisschop-coadjutor, heeft het Stichting in een groots opgezette ac- Met een catapult van de Mont Blanc De beschadigde Piper Cub, die elf dagen geleden onder de top van de Mont Blanc strandde, is gisteren met 'n catapult weggeschoten en veilig geland op het vliegveld Sion in het kanton Waliis. Op 5 October landde het toestel in een sneeuwveld op 4300 meter hoog te. Deze landing was een stunt van twee Zwitserse journalisten welke werd uitgevoerd onder auspiciën van radio-Genève en een Italiaanse li keurfabrikant. Bij de landing knapte de schroef af. Later werd het toestel door een windvlaag zwaar beschadigd. Aan vankelijk beschouwden de journalis ten het vliegtuig als verloren maar later werd besloten zij het in de vrieskoude te repareren. VERMISTE VLIEGTUIGEN. Een vrachtvliegtuig van de Ameri kaanse militaire luchtvervoerdienst, dat Maandagmorgen vroeg van de Azoren was opgestegen, wordt met dertien personen aan boord vermist Uit.Zuid-Afrika wordt gemeld, dat een Dakota van de Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij op een vlucht van Port Elizabeth naar Durban wordt vermist. De Dakota heeft der tien passagiers en een bemanning van vier personen aai boord. BENDELEIDER GESTENIGD. Naar uit Salatiga wordt gemeld, heeft de bevolking van de dessa So- mowo die in de laatste tijd veel te lijden heeft gehad van rampokkers, kortgeleden een beruchte bendeleider gedood. Hij verscheen 's avonds met zijn aanhangers op een huwelijks feest in genoemde dessa. De bevolking was echter op deze visije niet gesteld, verjoeg de bende en zette een achter volging in. De moeste bendeleden wisten te ontkomen, doch de leider viel in een ravijn, waarop hij door de menigte met stenen werd gedood. Zaterdagmorgen is de 53-jarige F. W graaf van Limburg Stirum, een van de administrateurs van de on derneming Sukamandi, de grootste onderneming van de Pamenoekan- en Tjiasemlanden in het gebied van Subang (West-Java) door drie lieden vermoord en van ƒ3000 beroofd. De daders zouden reeds gearresteerd zijn, zo bericht de Javabode. Nederlandse Episcopaat aan een nieuwe stichting (genaamd: Katholie ke Stichting tot bevordering van het welzijn der zieken) de officiële op dracht gegeven om bezigheid, ont spanning en ontwikkeling te bren gen aan zieken. In een kantoor, ge vestigd aan de Maliebaan te Utrecht, heeft de Stichting ,,De Zonne bloem" genoemd naar de bekende radiokring van ziekenvrienden iD stilte haar werkcentrum gevestigd. Zij bestaat uit de Nationale Fede ratie van het Wit-Gele Kruis, de R.K. Artsenvereniging en de Ver eniging van katholieke ziekenhuizen. Zij zal samenwerken met het Inter nationaal Ziekenapostolaat (gevestigd in Bloeyiendaal) en met de K.R.O., voor welke omroep de heer Alex van Wayenburg de rubriek „Radiozie kenbezoek" leidt. Tot voorziner van de Stichting is benoema de weleerw. heer A. G. de Mey uit Deventerdi recteur van het werkcentrum der Stichting is de heer Th. van Em stede. Het is de bedoeling van de Stich ting om meteen met acties ten bate van de zieken te starten er na de verwachte uitbreiding haar bestuur, te voltooien met afgevaardigden der katholieke standsorganisiuics van arbeiders, middenstanders, boeren en werkgevers. Tweeledige taak. „De Zonnebloem" ziet zich belast aldus de Volkskrant" met een tweeledige taak: de verschuiling aan zieken van een bezigheidstherapie en 't verlenen van sociale en opvoe- uende hulp De arbeidstherapie zal worden verdeeld in drie deden: 1. Vervaardiging van werkstukken, die voor verkoop aan particulieren of industrieën bestemd zijn 2. Ont wikkeling door schriftelijke cursus sen en theoretische beroepsopleiding, scholing en omscholing 3. Ontspan ning door middel van lectuur, ma- ziek- en zanguitvoeringen, lezingen, voordrachten, enzovoorts. Met een onderneming voor filmpicjectie wordt thans reeds overleg gepleegd. De eerste activiteit van de nieuwe Stichting zal een grote Sinterklaas actie zijn waarmede een door de K. R.O. gevestigde traditie in onderling overleg zal worden overgenomen. Ter bestrijding van de vele uitga ven, die „De Zonnebloem" wachten, heeft het Episcopaat een som gelds NIEUWE BRITSE AMBASSADEUR. H.M. de Koningin heeft agrement verleend voor de benoeming van Sir Nevile Montague Butler tot Britse ambassadeur in Nederland als op volger van Sir Philip Nichols, die op eigen verzoek de dienst verlaten zal. Oefentreinen A'dam-R'dam Met ingang van de zomerdienst regeling in Mei 1952 wil de directie van de Nederlandse Spoorwegen proberen enkele treinen per dag te laten lopen op de lijn Amsterdam Rotterdam via Harmeien, Breuke- len, Gouda. Men heeft na het ongeluk bij Slo- terdijk de ervaring opgedaan, dat het treinpersoneel, dat toen op deze lijn moest rijden, de weg er nauwe lijks kende en in het geheel niet op de hoogte was met de seinen op deze route. Uitsluitend als oefengelegenheid voor het besturend personeel willen de Spoorwegen nu de volgende zo mer enkele treinen per dag op detfe route inleggen. Economisch ziet men et niets in, omdat gebleken is dat op de lijn AmsterdamRotterdam verreweg het grootste aantal reizi gers van station tot station rijdt, zo dat in spoorwegkringen de lijn Am sterdam-Rotterdam beschouwd wordt als een trammetje. Hoewel uitsluitend bedoeld als oefengelegenheid voor het personeel zullen de treinen via Harmeien, Breukelen worden opgenomen in de dienstrege ing, zodat het publiek er ftormaal gebruik van kan maken. KORTERE ROUTE VAN GOOI UIT NAAR LEIDEN. De A.N.W.B. deelt mede, dat Woensdag 17 October a.s. een be langrijke verbetering in het verkeer tot stand zal komen. De aansluitin gen van de provinciale weg Haar- lem-Schiphol-Amstelveen-Ouderkerk aan de Amstel met de rijksweg Am- sterdam-Amersfoort, waar aan reeds jaren lang werd gewerkt, doch niet waren afgemaakt, worden op deze dag nl. voor het verkeer opengesteld. Bij deze aans uitingen, welke ten Oosten van Diemerbrug zijn gelegen, is rekening gehouden met het links afslaand verkeer op de rijksweg. Voor dit verkeer is n.l. tussen de rij baan een opstelruimte gemaakt. De nieuwe verbinding maakt het moge lijk langs een aanzienlijk kortere route dan tot dusverre, van het Gooi uit in de richting Haarlem of Leiden, te rijden, zonder Amsterdam aan te doen, aldus de A.N.W.B, tie een beroep doen op de katholieke landgenoten en anderen, die mei haar sympathiseren. Zodra de be voegde autoriteiten hun mening om trent de propagandaplannen heb ben kenbaar gemaakt, zal „De Zon nebloem" tot verdere publicaties overgaan. Behalve voor rechtstreekse hulp aan zieken zullen de ingezamelde gelden worden gebruikt voor de huur van opslagplaatsen (voor op berging van de vervaardigde werk stukken), voor de oprichting van een verkoopcentrale, de aankoop van materialen en voor de transportkos ten van geschenken en tussen zie ken onderling geruilde goederen. ONGELUK OP VLiEGBASIS GILZE RIJEN. Naar eerst thans bekend wordt is Vrijdag pl. op de vliegbasis Gilze Rijen een ongeluk gebeurd dat aan de dienstplichtige sergeant J. van B. uit Heerlen het leven heeft gekost. Er is een commissie van onderzoek aangewezen om zich een oordeel te vormen over de toedracht. Aldus werd ons bij navraag door de Lucht machtvoorlichtingsdienst medege deeld. Wij vernamen uit andere bron, dat de sergeant naast een rolbaan by enkele daar opgestelde vliegtuigen van de L.S.K. stond toen een Har- var d-toestel van de Rijksluchtvaart school kwam aantaxiën. Van B. is in aanraking gekomen met de draaien de propeller van dit toestel en aan de gevolgen overleden. Er gebeuren thans vrij el dage lijks ernstige ongevallen met brom fietsen. De huidige toestand geeft zo meent de ANWB reden tot grote bezorgdheid. Deze ongevallen worden volgens de ANWB, name lijk voor een belangrijk deel mede veroorzaakt door het feit, dat dr bromfietser nog geheel in onzeker heid verkeert omtrent zijn rechter en plichten. Reeds een jaar lang ijvert de ANWB er voor, dat de bromfietsen wettelijk met het rijwiel zullen wor den gelijk gesteld en naar het rij wielpad zullen worden verwezen. Als maatstaf voor die gelijkstelling zou een maximum-cylinderinhoud van vijftig cc moeten gelden, ter wijl de ANWB voorts de aanwezig heid van twee, onafhankelijk wer kende remmen verplicht zou willen zien gesteld. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur) WEINIG VERANDERING. In de nacht en ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Overigens vrijwel onbewolkt en droog met weinig wind. Plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. 19 October zon op 7.10. onder 17.40; maan op 18.08 en onder 10.19 uur Bin Een kapitale boerderij te Rot- sterhaule (Fr.) is volkomen in as gelegd. De brand ontstond doordat een vierjarig jongetje met vuur speelde. De schade wordt door ver zekering gedekt. BUITENLAND. Een bus van de geregelde dienst tussen Saint Just Davray en Ville-Franche is op dertig kilome ter van Lyon omgeslagen. Twee per- Dat ondanks de enorm snelle sonen kwam om het leven, vijftien groei van het bromfietsaantal, de werden gewond positie van het rywiel met hulpmo- De Britse rinses Elizabeth en tor wetteltjk nog steeds niet ts vast-1 h echtgenoot de hertog van e ™hf"SordeenAinWh?; Edinburgh,8 sullen in Pebrulri a,. voornamelijk gezicht worden in het feit, dat men het in de kringen der verkeersdeskundigen lange tijd niet eens is geweest omtrent de oplos sing van dit vraagstuk. De ANWB hoopt echter zeer, dat de minister thans spoedig aanleiding zal kun nen vinden in deze een beslissing te nemen. een bezoek van een week aan Cey lon brengen. In Japan is een B-29 bommen werper, die terugkwam van een vlucht naar Korea, neergestort. Acht der inzittenden kwamen om het le ven, drie anderen werden zwaar ge wond. GEMEENTERAAD ALPHEN AAN DEN RUIN Burgemeester Witschey verklaart zijn beleid FYADELIJK NA DE OPENING van de raadszitting te Alphen aan den Rijn, die gisteren werd gehouden, en richtte burgemeester Witschey zich tot de heren J. A. v. d. Lee, oud gemeente-ontvanger en W. v. d. Wind, arts l i Aarlanderveen, die met hun dames in de raadszaal aanwezig waren. Aan beide personen werd de ere-penning der gemeente in zilver toegekend, de heer v. d. Lee bij zijn afscheid als ontvanger en de héér v. d. Wind ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Namens de raad bood de burgemeester met een gebruikelijke speech de heer v. d. Lee een Delfts-blauw bord. Vervolgens overhandigde de burgemeester de oorkon de en de zilveren ere-penning aan beiden. Hierna begon de gewone zitting. De heer Rogaar geeft volmondig toe, dat de verwezenlijking van een polikliniek financiële bezwaren op levert, maar het principe, dat een dergelijke medische instelling in onze gemeente op haar plaats is, wordt toch niet weggenomen. Spr. dringt aan deze aangelegenheid toch niet uit het oog te verliezen. De heer A. Kroon legt hierna de volgende verklaring af: De Protestant-Christelyke fractie van de raad dezer gemeente t.w. die van de Chr. Hist. Unie. van de A.R. en de S.G.P., gevoelen zich geroepen hun leedwezen uit te spreken over het feit, dat de burgemeester op Vrij dag 28 September aan de directie van het vogelpark Avifauna vergunning heeft verleend om op de Zondag in haar restaurantgebouw gelegenheid te geven tot dansen. De elf leden van genoemde frac ties zijn zonder uitzondering van me ning, dat hierdoor de Christelijke geest van de meerderheid van deze gemeente ernstig wordt aangetast en zien de ontwikkeling van deze dingen met bezorgdheid tegemoet. De heer Geerlof (A.R.) zei o.a.: Ten eerste wil ik mijn verwonde ring uitspreken, over het schrijven der Wilhelminavereniging. Ik kan niet inzien, welk verband men kan leggen tussen genoemde vereniging en het behoud en bestaan van Avi fauna. Voor zover de tijd ons dit deed zien, stelde deze vereniging zich heel andere dingen ten doel. Ten tweede over het adres der middenstand. Zakelijk is dit ten volle verstaanbaar, het behoud van Avi fauna is zeer zeker voor de midden standers van belang. Een ieder kan weten dat Alphens gemeentebestuur al het mogelijke en wat verantwoord is heeft gedaan, maar dat deze gang van zaken de Protestants Christelijke oartijen te ver gaat. Wat mij teleur stelt is wel, dat ook die middenstan ders die met de meerderheid van de raad deze gang van zaken moesten betreuren zich tot de raad gewend hebben, met het verzoek al het moge lijke te doen tot behoud van Avifau na. Hierdoor moet wel tot uiting ko men, dat deze middenstanders zich op gevaarlijk terrein hebben begeven om zich in één vereniging te organi seren. Christelijke middenstanders in Alphen a. d. Rijn, laat dit u iets zeg gen. De heer v. d. Meent (WD) vindt de gevoerde perscampagne weinig elegant. Zag ernaar uit, dat er een dreigement in zat. Heeft waardering •oor het succes van Avifauna. De toe stemming is juist. Ieder moet de vrij heid hebben de Zondag te dienen, oals hij meent. De heer Rogaar (P. v d. A.) waar- ieert, dat het algemeen belang hier heeft gezegevierd boven groepsbe- ang. Avifauna moet bezien worden door een internationale bril. Ook voor de gemeentekas is Avifauna van groot belang. Avifauna heeft ook *ood-will gekweekt in het buitenland. Alphen mag de klok niet terugzet ten. Ze mag de kip. die gouden eie ren legt niet slachten. De W.V. en de middenstandsverenigingen e.d. zagen het gelukkig breder dan de politieke partijen in de raad. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) had niet verwacht, dat er van de zijde van de raadsleden over deze kwestie iets zou worden gezegd. De burge meester is n.l. als hoofd van de politie over deze daad geen verantwoording aan de raad verschuldigd. Verklaring van de burgemeester. Burgemeester Witschey zei n.a.v. deze opmerking: De hier gesproken woorden met be. trekking tot de door mij aan Avifau na verleende vergunning tot het dan sen op Zondag het ik met bijzondere aandacht gevolgd. Ik heb volledig begrip voor het feit, dat men behoef te heeft gevoeld een en ander naar voren te moeten brengen, opdat men straks zal kunnen weten, hoe ieders verantwoording in deze ligt. Gij zult ongetwijfeld van mij wil len aannemen, dat ik de aan het vraagstuk verbonden principiële zij dewaarbij het voor de overheid m.i. alleen kan gaan om de bevorde ring en handhaving van de publie ke Zondags-.ist, in dien zin ook dat tegengegaan wordt al hetgeen hen, die de Zondagsheiliging wensen te beleven, daarin zou kunnen belem meren allerminst heb onderschat en dat ik, als principieel man de kracht van de aangevoerde argumen ten met ernst heb gewogen. Ook dan, als men het met die argumenten niet, of n:et volledig eens is, past er res pect voor ieders overtuiging. Ik ben ook blij, dat men gemeend heeft deze voor veler gevoel zo be langrijke kwestie nog te moeten naar voren brengen, omdat daarmede ook voor mij een goede gelegenheid be staat mijn standpunt te belichten. Nu ligt het ten deze zó, dat naast de verantwoordelijkheid van elk raadslid en van de raad, een eigen verantwoordelijkheid bestaat voor de burgemeester. Een verantwoordelijk heid, die hij nu eenmaal met niemand kan delen en die, juist hierom, bij zondere eisen stelt en nauwgezette overweging vordert. Ik doel hier in het bijzonder op het bepaalde bij ar tikel 56, 1, B van de drankwet, waar bij voor een voor het publiek toegan kelijke lokaliteit, waarvoor een ver gunning is verleend toestemming van de burgemeester wordt geëist voor het geven van gelegenheid tot dan sen. De overwegingen. Wanneer ik, na rijpe overweging die toestemming inderdaad heb ver leend, is dit geschied op de volgende overwegingen: a) dat aan veler christelijke levens overtuiging verbonden plicht tot Zon dagsheiliging door elk onzer als van de allerhoogste waarde kan worden beschouwd, maar dat men op zich rustende plichten in ons aan tyrannie ontrukte land, nimmer zal mogen opleggen aan hen, die een andere le vensbeschouwing zijn toegedaan. Hiervan uitgaande heeft de overheid, in casu de burgemeester, niet te han delen overeenkomstig eigen beginsel, maar veeleer als een boven partijen en groeperii.gen staand, billijk en rechtvaardig magistraat, die de vrij heden en rechten des volks, toetsend aan wet en geweten, mede heeft te handhaven en bij zijn beslissingen dienovereenkomstig handelt. W Het vogelpark Avifauna is ge-1 legen ver buiten de bebouwde kom der gemeente. De openstelling op Zondag, die bij mijn komst in de ge meente een feit was door een be slissing van de toenmalige loco-bur gemeester, verplicht niemand om het te betreden, noch om er deel te ne men aan enig vermaak, dat men als ontoelaatbaar op Zondag mocht be schouwen. De -publieke Zondagsrust wordt hier door het dansen niet tot een be lemmerende factor voor de Zondags heiliging van anderen. c) De gevolgen van een aanvanke lijk tijdelijke, later mogelijke defi nitieve verplaatsing naar elders, zou den zowel uit financieel als sociaal oogpunt, voor de gemeente van grote betekenis zijn. Van een burgervader, die met hart en ziel hoopt te streven naar opvoering van de welvaart voor de gemeente en al haar ingezetenen, kan niet worden verlangd, dat hij daaraan zou medewerken. d) Bij het vreemdelingenverkeer, ook van het buitenland naar ons land, is Avifauna blijkens brieven van officiële instanties een factor van grote betekenis geworden, waaruit de nationale-en internationale betekenis van dit vogelpark blijkt, hetgeen m.i. medebrengt, dat hier andere normen moeten gelden, dan bij een inrichting van zuiver locaal belang. Terzake ge houden besprekingen toonden mij aan, dat het i.v.m. de deviezen-posi tie van ons land thans niet verant woord zou zijn maatregelen te ne men, die remmend kunnen werken op dit voor ons land van zo grote betekenis zijnde verkeer. Ik vlei mij allerminst met de ge dachte, dat mijn hier gegeven verkla ring uw bezwaren zal kunnen weg nemen. Wel moge zij u en de ingezetenen van onze gemeente, die de beslissing moeilijk kunnen verklaren, de over tuiging schenken, dat niet alleen de bevordering en handhaving van de publieke Zondagsrust en de Zondags heiliging in het geding zijn, maar dat ook andere overwegingen van grote betekenis een appèl doen op het ge weten van de principiële bestuurder. Waarbij ik toch ook van deze plaats op de directie van het vogelpark het dringend beroep doe om groot be grip te tonen voor de opvattingen van velen in de gemeente en harer zijds toch vooral al datgene te ver mijden, wat aanleiding zou kunnen geven tot gerechtvaardigde critiek. Verdere afwerking van de agenda. Tot delegeerde in het bestuur van de Chr. Lagere landbouwschool werd gekozen de heer H. Jansen. De heer Ruijssenaars vindt de re strictie, die B. en W. hebben verbon den aan de medewerking tot inwen dige verbouwing van de R.K. lagere school, maar weinig hoopgevend. Hij deed de suggestie aan de hand om voor het verkrijgen van de nodige fi nanciën zich te wenden tot het R.K. kerkbestuur. De heren Brouwer en Dekker vin den het idee niet slecht, evenmin als de voorzitter, die het voorstel in over weging wil nemen. De heer Slootjes vindt de wooraen van de heer Ruys- senaars duidelijk genoeg, zodat er toch geen reden meer is om het in overweging te nemen, het college moet het doen. De heer Rogaar vraagt verkeers tekens bij het Hofje op de Aarkade. De voorz. zegt het toe. De heer Brouwer uit zijn spijt, dat het badhuis bijna het dubbele van de begroting (ƒ60.000.kost en dat er van de openbare school nog geen vol ledige cijfers bekend zijn. De tegen vallers zitten in de verwarming, licht de voorz. toe. Na geheime bespreking werd mede gedeeld, dat aangekocht is van de heer J. Tuinenburg het pand Pieter Doelmanstraat 12 voor 17.000.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2