4E Massa-ontslag MAANDAG 15 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 KRING LEIDEN L.T.B Nieuw landbouwbeleid vond geen gunstig onthaal bij veehouders De Kring Leiden van de L.T.B. hield haar jaarlijks algemene verga dering welke voorafgaat aan de gro te Bondsvergadering te Haarlem. Voorz. van Leeuwen verwelkomde de heren Kampschoër, alg. voorz. van de L.T.B., Vermeulen, alg. secr. v. d. Weyden, voorz. van de vak groep veehouders en een aantal af gevaardigden van de aangesloten afd. Na goedkeuring van de notulen werden de voorstellen opgemaakt door de afdelingen aan de orde ge steld. Het zwartepunt van deze voor stellen vond zijn weerslag in de nieuwe koers van het landbouwbe leid en wel bijzonder als onderdeel daarvan de melkprijs. De heer v. d. Weijden zette de nieuwe koers van het landbouwbe leid in het kort uiteen en voerde zijn persoonlijke bezwaren daartegen aan. Bezwaren welke door velen in het georganiseerde landbouwleven, volgens andere sprekers, worden ge deeld. In het geheel achtte men de nieuwe koers onjuist, temeer omdat het basis-product melk uiteen dreigt te vallen in twee prijsstellingen. Immers in de toelichting op de Landbouwbegroting is de Minister gaan onderscheiden de prijsstelling in drie categorieën t.w. a. Een vaste prijs door de Over heid geheel beheerst, waartoe wor den gerekend de consumptiemelk tarwe, koolzaad en suikerbieten. b. prijsregelingen met als basis een bepaalde prijs en de mogelijk heid om naar boven te kunnen uit lopen. Tot die producten zijn te re kenen; industriemelk, aardappelen, voedergranen en vlees. c. producten zonder prijsregeling, dus met een geheel vrije prijsvor ming. Hier vallen onder alle andere agrarische producten. Bouma contra Bouma Op voorstel van het raadslid F. L. Bouma (P. v. d. A.) heeft de raad der Friese gemeente Westdongera- deel wethouder A. G. Bouma (AH) met 7 tegen 4 stemmen ontslagen. Het conflict tussen de wethouder en de meerderheid van de raad was ontstaan naar aanleiding van een woningkwestie. Wethouder Bouma zal het raadsbesluit voor schorsing en vernietiging voordragen. Nieuwe Postzegels Met ingang van 12 November zal de P.T.T. twee luchtpostzegels uit geven: een van 15 en een van 25 gulden. De voorstelling op beide ze gels is dezelfde: een zeemeeuw, vliegend boven een landschap, waar in o.a. een brug over een kanaal, duinen en zee te zien zijn. Van 12 November tot en met 31 December zullen er weldadigheids zegels met een bijslag „voor het kind" worden verkocht. De netto opbrengst van de toeslag komt ten goede aan het werk voor het be scherming- en hulpbehoevende kind. Zij blijven voor de frankering gel dig tot en met 31 December 1952. De zegels zijn vervaardigd naar fotografische ontwerpen van Cas Oorthuys en geven meisjes en jon gens te zien met op de achtergron de omgeving, waarin zij wonen o werken. Bij drie der waarden (5, IC en 20 cent) zijn de motieven tevens door de wederopbouw ingegeven. ST. STEPHANUSMONUMENT ONTHULD TE NIJMEGEN. Gistermiddag is te Nijmegen op het pleintje voor de kerk van Sint Stephanus van Nijmegen, onthuld een bijna drie meter hoog stand beeld van de marte.aar en diaken St. Stephanus. Mr. Jan Derks uit Amsterdam, sprak een feestrede uit, waarin hij de figuur van St. Stepha nus, de eerste martelaar der Katho lieke Kerk schetste. De vergadering constateerde, na enig terugblikken in het verleden, dat er geen sprake van een Land bouwbeleid is, daar de minister tel ken jare veranderingen aanbrengt. Onjuist vond men het, dat ieder jaar het z.g. beleid wordt gehaakt aan de begroting. Door een dergelijke han delwijze kan er nimmer sprake zijn van een beleid. Men heeft bewust de Landbouw in de knel gebracht. Toen er in de jaren na de tweede wereldoorlog hoge prijzen te maken waren, h?eft men daarvan de land bouwers-veehouders niet laten pro fiteren wegens een wurgend ingrij pen van de Overheid. De Landbouw aanvaardde zulks, doch stelt thans, dat de Overheid een morele verplichting heeft door het stellen van een acceptabel beleid. Ook werd in de vergadering betoogd, dat een betere samenhang noodzake lijk is tussen andere groepen van het bedrijfsleven. Dienaangaande wen ste men een vergelijking van het on- dernemersloon in de Landbouw en dat van andere sectoren in het be drijfsleven. Gesteld werd, dat het product melk, dat een basisproduct is, niet gesplitst mag worden in twee afzonderlijke prijsregelingen. De melk is van zeer wezenlijk belang Dit product brengt voor de boer re gelmatig grote risico's. Daarom werd gevraagd om een behoorlijke garan tie. In het nieuwe systeem zitten grote gevaren vooral voor de boter, dus in het bijzonder voor de kleine bedrijven. Met alg. stemmen werd ten aanzien van de melkprijs beslo ten het volgende voor te stellen. 1. Een melkprijs van kale kostprijs volgens L.E.I.-berekening plüs 20 pet ondernemersloon. Dus 17.78 plus 20 pet. f 21.35 per 100 kg. 2. De standarisatie van de melk te doen opheffen of melk voor de con sument met verschillende vetgehal ten. 3. Indien de Overheid geen gevolg geeft aan de, in grote lijnen, kenbaar gemaakte wensen, een daadwerke lijke actie in te zetten om anders te gaan produceren. Vele andere wensen. Mede werd besloten, te verzoeken door de K.N.B.T.B, een commissie in het leven te doen roepen van socio logen, economen, technici en prac tici, die de opdracht krijgen een principieel getoetst Landbouwbeleid op te stellen voor een aantal jaren. Ten aanzien van de kaasheffingen en het zuivelfonds was de vergade ring van mening, dat de voorlopige heffingen dienden te vervallen, ter wijl van boerenzjjde meer medezeg genschap dier.t te worden gegeven m het beheer van het zuivelfonds om dat dit fonds nuttig geacht werd en grote kapitalen van de boeren be heert. De pulpuilvoer heeft de markt in het binnenland uit zijn evenwicht geslagen, daardoor werd een goede voorziening voor eigen vee niet mo gelijk. Met instemming werd een voorstel aangenomen om te verzoe ken de pulpuitvoer stop te zetten. Ook het stro had de volle aandacht van de vergadering. Maatregelen mid dels distributie achtte men in het geheel niet gewenst. Besloten werd de rege^irig f verzoeken om bij een hoog uitlopen van de stroprys, stro van uit het buitenland in te voeten. Mocht zulks op bezwaren stuiten, dan een regeling ervoor waardoor de stro- cartcnfabrieken een gedeelte stro in het buitenland moeten kopen. Inzake usbsidie voor de silo en gier- kelderbouw wilde de vergadering de restrictie van de bedrijfsgrootte niet meer in ogenschouw genomen zien. Dienovereenkomstig zal een verzoek gericht worden. Veel grieven kwa men naar voren inzake de afzet van agrarische producten en de prijzen daarvan. De Landbouw dient vol gens de vergadering mee te spreken bij het afsluiten van de handelscon tracten. Beslotei werd een agrari sche raad in het leven te roepen wel ke belast wordt om in samenwerking met de Overheid handelscontracten af te sluiten en de prijzen van de uit- voerproducten te bepalen Het oog werd voornamelijk gericht op de ba con- en boterexport. Geen kruiwagen vol machtigingen Onjuiste handelingen ten aanzien van verkiezingen voor polders wer den in de vergadering gesignaleerd. Aan Ged. Staten zal een verzoek wor den gericht om te bepalen, dat één volmacht aan één persoon mag wor den verstrek i Daardoor zal worden voorkomen, dat men met een krui wagen vol machtigingen te-r stem ming zal verschijnen. Voor Lagere Landbouwscholen werd het noodzakelijk geacht, dat evenals voor Ambachtsscholen aan gesloten kan worden aan het zesde leerjaar. Dienovereenkomstig werd een voorstel samengesteld Ook achtte mei. het gewenst in verband met de emigratie, dat op de Landbouwwin- terscholen vreemde talen worden ge doceerd. Aan de K V P. zal, ingevolge een genomen besluit van de vergaderden, een schrijven worden gericht om maatregelen te bepalen, waardoor kan worden opgetreden tegen het onzedelijk vacantieleven ten platte- lande. Over de emigratie en emigratiecen tra van de K. N. B. T. B. formuleer de de vergadering een vijftal voor stellen. De kring zal binnenkort een emigratiecursus in het leven roepen Op cultureel terrein was al eerder besloten om van de winter een Stu diedag, een culturele avond en een vastenavonddag in samenwerking met de L. T. J. in Leiden te organi seren. Nadat vanwege de tijd, verschillen de voorstellen op het gebied van de belastingen en organisatie niet kon den worden behandeld, sloot |e voor zitter deze buitengewone vruchtdra gende vergadering met een woord van dank en de christelijke groet. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn, bij K.B. benoemd: tot buitengewoon hoogleraar dr. ir. C W. Kosten (theoretische en toegepas te natuurkunde) en ir. J. E. de Graaf (ijzermetallurgie) en tot gewoon hoogleraar ir. E. van Emden en ir. H. Blok (werktuigbouwkunde), ir. J. B. Westerdijk (theoretische en toegepaste natuurkunde) en ir. J. v. d. Berg (metallurgie). HET DICHTST BEVOLKTE LAND. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is Nederland met een bevolking van 10.286.250, d.w.z. 299 inwoners der vierkante kilometer, het dichtsbevolkte land ter we reld. Na Nederland zijn volgens het C. B. S. Engeland en Wales het dichtst bevolkt met 290 inwoners per vier kante kilometer. Japan heeft 223 in woners per vierkante kilometer. VERANDA WAS VERMOLMD. In de Van Eeghenstraat te Am sterdam is een vijftigjarige vrouw yan de veranda op de tweede etage in de tuin gevallen. Zij i<? met inwen dige kneuzingen in het WG opge nomen. De verands was zo ver- mold, dat de vrouw met een ge deelte hiervan omlaag kwam. Bouw- en Woningtoezicht zullen een onder zoek instellen. „Tel.' UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN JONGVEEKEURING L.T.J. Nadat reeds het voorjaar de be treffende kalveren waren geschetst, gewogen en een nauwkeurige óp- fokkostenberekening was verzorgd, werden door de LTJ de kalveren ter keuring aangeboden op de ge houden jongveekeuring. Ir. Eijke- lenboom en de heer Joh. de Jong vormden de jury. De opfokkosten bij de blaarkoppen liepen nogal uit een, vooral wat betreft de melk en wei. Van deze klasse waren er 14 dieren Van de zwartbonten was de opfokmethode vrijwel gelijk. Hier van waren er 5 dieren. De uitslagen van deze goedgeslaagde jongvee keuring, welke begunstigd was door mooi weer, luiden: Blaarkoppen: 1. Miena II van H Captein; 2. Ploon- tje van J. Menken; 3. Ester van B. Kortmann; 4. Corrie I van H. Oost- dam en 5. Corrie II van H. Captein. Zwartbonten: 1. Cornelia van C. v. dteyn, 2. Gagatha III van P. Boere, Bep V van P. Boere. Transportarbeidersbond. De pl. BINNENLAND. van de Transportarbeidersbond „Sint Bonifacius" hield Zaterdag- In Noordscharwoude zal een j avond in Hotel „Toor" een goed be- coöperatieve zuurkoolfabriek worden' zochte jaarvergadering. Deze werd gebouwd. Zaterdag is besloten ..«~-.~-.~j In Ter Aar neemt men proeven met de verbouw van Maïs aankoop van 2000 m2 industrieter rein van de gemeente Langedijk voor ƒ20.000,—. Er zijn 78 leden tot de coöperatie toegetreden. BUITENLAND. De toekomstige onderzeeboot met atoomaandrijving zal volgens een officiële publicatie van de Ameri kaanse marine een snelheid kunnen bereiken van 35 knopen. De grootste snelheid van het nieuwste type ge wone onderzeeboot is ongeveer 25 knopen. Ongeveer tachtig kilometer ten Noorden van Tokio is een bus toe risten in botsing gekomen met een goederentrein. Zeven personen kwa men om het leven, 31 werden ge wond. In de Transvaalse stad Viljoens- kroon is 25 centimeter regen geval len. Talrijke gezinnen nebben hun huizen moeten veriaten, vee, scha pen en pluimvee zijn omgekomen en de tarwe-oogst is verwoi-st. De hotels te Parijs zijn deze herfst zo overvol, da* de toeristen vaak in hun auto moeten slapen. Tengevolge van een ontploffing in de goudmijn te Kolar bij Banga lore (Mysore) zijn acht personen om het leven gekomen en 39 gewond. Een vliegboot van het type „Catalina" van de Braziliaanse lucht macht is in zee gestort. Vijf perso nen zijn om het leven gekomen en drie gewond. Koning George van Engeland heeft een grote boerderij aangebo den gekregen in het gebied van de Karroo (Kaapprovincie). Naar men zegt heeft de streek een heilzame in vloed op longlijders. De schenker wenst onbekend te blijven tot 't aan bod in overweging is genomen. Het vliegverkeer met Londen is vanmorgen afgebroken wegens dich te mist. Ook de scheepvaart óp de Theems en in de havens van South- apmton en Porthmouth ligt ligt. o.m. bijgewoond door de g. a. kape laan Verheul en de bondsbestuur- aer de heer L. Th. Spanjaard Den Haag. In zijn openingswoord dankte de voorz., de heer C. Zon- derop, de vaandelcommissie en de leden die aan de tot standkoming van het mooie nieuwe vaandel heb ben bijgedragen Ook de medewer king van de middenstand werd in dit verband bijzonder gewaardeerd. Als nieuw lid van de kascontrole- commissie werd benoemd de heer J. Gans. Waarderende woorden richtte de voorz. aan het adres van de heer H. Brasker die wegens ver huizing naar Rotterdam de afdeling als secretaris heeft verlaten. Ook de heer G. de Jong werd dank gebracht voor de incasso van de contributies De voorz. deelde mee, dat de KAB op 5 Nov. a.s. in Avifauna haar jaar lijks St. Willibrordusfeest gaat vie ren. De voorz. en de heer Spanjaard behandelden vervolgens een serie ingekomen stukken en enkele acties welke de bond onderneemt. De bondsbestuurder weerlegde o.a. de uitlatingen van zekere zijde, dat 80 pet. uitkering uit het werkloosheids fonds te hoog gesteld zou zyn. De periodiek aftredende bestuursleden G. de Jong en Q. Wortman werden herkozen en in de vacature van de heer H. Brasqer werd met alg. stem men gekozen de heer Th. Heijne- man. BODEGRAVEN Micaweek. Bodegraven zal de komende week wel wat meer vertier bieden op straat. De winkels zijn langer open. De etalages staan in hun paasbest. En de middenstands actie zal middels een wedstrijd en bonnen aan velen kans bieden op fraaie prijzen, die bij de fa. Bos in de Brugstraat ten toon zijn gesteld. Een fiets of een kachel is niet te versmaden. Als het weer nu ook maar mee wil werken, dan zullen de etalages ook wel de nodige kij kers treken en van hen kopers ma ken, waar het vanzelfsprekend om begonnen is. Vrijwel alle landbouwers welke in deie omgeving ieder pl.m. 1 h a. mais verbouwen, waren in café „Het Centrum" als malskern bijeen ter bespreking van maispl"'- en dorsing, welke over ongeveer i0 dagen zal kunnen aanvangen. Na zijn welkomstwoord gaf de voorz., de heer H. Blijleven, een uit eenzetting van wat de maisteler al zo moet weten nu de pluk cn dors zo dichtbij is. Hij werd hierbij geassis teerd door de hoofdassistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, de heer E. Dootjes uit Rotterdam. Bij de aanbesteding voor het plukken (met machine van de kern) en dor sen der mais bleek door een tweetal firma's te zijn ingeschreven, n.l. als volgt: door de firma Heijns: pluk ken 7.00 per uur, dorsen 17.50 per uur en verkassen 5.per be drijf, en door de firma Rossenberg: plukken 9.50 per uur, dorsen 20 per uur, verkassen 10 per uur Daar het verschil in prijs neerkomt op 40.per bunder werd het werk aan de firma Heijns uit Ter Aar gegund Onder dagelijkse lei ding van de assistent der voorlich tingsdienst, de heer J. Walrave, zal pluk en dors worden geregeld. Het geheel staat echter voor kern en voorlichtingsdienst nog in het teken van studie al hoopt men dat het lo nend zal zijn. De 26 bunder mais hebben van de voorlichtingsdienst een rijpingscü- fer gekregen, naar welke volgorde zoveel mogelijk zal worden geplukt Vogelschade percelen krijgen de voorkeur, dod) die is er thans vrij wel nog niet. Na de pluk en dors, die uitvoerig werd besproken, zal de mais ver voerd worden naar de drogerij van de heer J. M. v. d. Lugt te Benthui zen en gedroogd worden voor een prijs van 2 cent per kg nat product. Van belang is dat bij deze drogerij iedere verbouwer zijn eigen product terug krijgt. Ter vergadering bleek, dat. mocht de plukmachine blijvend uitvallen, er een oogstcolonne gereed staat om voor rekening der kern te plukken. Moeilijkheden tijdens het plukken kunnen zich voordoen als gevolg van onkruidgroei en uitstoeling der mais door ongunstige weersomstan digheden veroorzaakt. De stand van het gewas is bevre digend. Enkele percelen staan te dik. Voornamelijk werd verbouwd Wisconsin 240 en Nodak 301, doch men hoopt het volgende jaar meer geschikter ras te hebben, HAZERSWOUDE (Gr.) KALVEROPFOK-WEDSTRIJD. Voor de eerste maal heeft de L.T.J. dit jaar een kalveropfok-wedstrijd georganiseerd. Het aantal deelnemers was 12 met 6 zwartblaren en 6 zwart bonte. De keuring werd gehouden op het terrein van „De Hoop". Juryleden waren: ir. P. Verhoeven, rijksvee- teeltconsulent en zijn hoofdassistent de heer Bots. De indruk over de ma nier van opfokken was vrij goed. De uitslag was als volgt: Zwart-blaar: 1. S. Hoogeveen, 2. Jac. Verkleij, 3. L. de Jong Cz., 4. J. H' - -'?vpen, 5. K. Streng, 6. K. Streng. Zwart-Bont: 1. G. Heemskrek, 2. J. »,esseiingn Jos.z., 3. J. Wesslingh Jos.z., 4. K. de Jong Hz., 5. Frans Wesselingh Jos.z., 6. Frans Wesslingh Jos.z. HOOGMADE Propagandavergadering voor re traite. Hedenavond om 8 uur wordt in café v. d. Ploeg een propa gandavergadering voor do retraite ge houden. Deze avond is toegankelijk voor iedereen, ook voor de dames. Een pater uit Noordwijkerhout zal de spreker zijn. LEIMUIDEN prov. brug geopend. De nieuwe brug over de Ringvaart en een ge deelte van de Prov. weg n.l. van de Haarlemmermeer tot het Oosten in Leimuiden is dezer dagen zonder enige officiële vertoon in gebruik genomen. Het drukke verkeer Al phen a. d. RijnHaarlemermeer wordt nu dus geleid via Dorpsstraat Oosten. De Nieuwe weg is ontlast evenals de Rolbrug, die al geruime tijd in zeer slechte positie verkeer de. Aangezien de nieuw openge stelde weg nog niet geheel is afge werkt zal binnenkort het verkeer weer enkele dagen via de oude weg geleid worden. Het snelverkeer wacht nu nog slchts op het gedeelte Vriezeweg tot Oosten, maar het is te verwachten dat dit nog geruime tijd zal duren aangezien met de brug over de Drecht nog niet begon nen wordt. De bewoners van d« smalle Dorpsstraat zullen dus voor lopig nog genoegen moeten nemen met het passeren van ongeveer 1000 motorrijtuigen per dag. OUD-ADE V.V.OA. Nu eens een opgewekt bericht voor onze voetballers, die reeds zoveel triomfen vierden op het groene veld. Pater Camilianus uit Aalsmeer, zelf doorkneed in de geheimen van de voetbaltechniek, komt Woensdag avond kwart voor acht in Klein Rustoord spreken over verschillende onderwerpen en problemen van de R.K. voetballer. De leden zijn na tuurlijk allen present, maar ook de ouders en niet-leden worden drin gend verzocht nu niet weg te blijven. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Wegens slapte in het bedrijf ten gevolge van de bouwstop is door de directie van Kalkzandsteenfabriek Arnoud aan meer dan 100 arbeiders ontslag aangezegd. DE ZILK Landmijn. In de Ruigehoek staat nog 'n ^utobunker In de om geving wordt zand weggehaald, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat er een landmijn zich in het zand bevond. De gevaarlijke plaats is afgebakend; de bevoegde instanties zullen het gevaarlijke oorlogstuig ten spoedigste opruimen. Planlmachine. - Op de tuin van de fa. Verdegaal aan ae Zikerduinweg is een demonstratie gegeven met 'n plantmachine. De belangsteling was enorm. De resultaten waren verras send: in een ommezien was de ge hele bloembollenkraam geplant. KATWIJK AAN DEN RIJN Middenstand. Er is een avond belegd om te komen tot een cursus welsprekendheid. De heer Joop Koevoets uit Leiden was aanwezig om een nadere uiteenzetting over de ze cursus te geven. Pl.m. 20 perso nen gaven zich reeds op. Nog enke le plaatsen zijn er open, ook niet- leden zijn van harte welkom. De cursus duurt 17 weken 1 les per week en begint a.s. Maandag 22 Oct. KRV Van verschillende kanten bereikte by het bestuur van KRV de vraag, voor wie de ouderavond van hedenMaandagavond toe gankelijk is. Welnu: voor alle ouders (op de eerste plaats), de KRV-leden en verdere belangstellenden. LISSE Koperen jubileum. Mej. Co Mes kers zal op 17 Oct. 12H jaar in dienst zijn bij de fam. v. Ruiten op Huize „Ter Spekke". Het komt tegenwoor dig niet veel meer voor, dat een meis je zo lang bij een familie werkzaam is. Dat zal dan ook wel zeer gewaar deerd worden en het zal haar die dag vast niet aan belangstelling ontbre ken. LISSE (de Engel) Toneeluitvoering. Voor een ta melijk bezette zaal speelde gister een dilettantengezelschap uit Leiden, ge vormd uit dames en heren van de St. Vincentiusvereniging, de klucht „Vive l'Empereur" van M. Jansen en G. Nielen, ten bate van het St. Vin- ©entiushuis. Onder de jaarlijks te rugkerende uitvoeringen voor deze inrichting, die voor een groot deel in standgehouden moet worden door giften van particulieren, was deze avond zeker niet het minste. Het vlot te, bezielende spel der Leidenaars gaf het publiek werkelijk een genoeglijke avond. Alvorens over te gaan tot een Ame rikaanse verloting, dankte de heer Koos Vlasveld de aanwezigen voor hun opkomst en hoopte, dat allen zouden meewerken om het volgende jaar een stampvolle zaal te krygen. NOORDWIJKERHOUT Raadsvergadering De raad van Noordwijkerhout komt Donderdag 18 October a.s. om 8 uur s avonds bijeen. De agenda vermeldt o.a. voor stel van B. en W. tot aankoop van enige percelen gelegen tussen Dorps ringweg en de Schoolstraat Viering 20-jarig bestaan WSB Zondag 21 October a.s. zal de R.K. Voetbalvereniging „Sint Bavo" haar 20 jarig bestaan vieren, 's Morgens om half 9 zal in de Sint. Jozefkerk de gezongen H. Mis worden opge dragen tot intentie van de leden. Het bestuur hoopt dat alle leden in deze H. Mis tegenwoordig zullen zijn en ter H. Tafel zullen naderen, 's Middags om half drie zal er een jubileum, tevens competitiewedstrijd worden gespeeld tegen Warmunda. Om 8 uur 's avonds is er by v. d. Geest een grote bonte avond voor de leden met dames en genodigden. Deze avond wordt verzorgd door het Noord wij ks Cabaretgezelschap, 's Maandagavonds om 8 uur wordt deze bonte avond gehouden voor do nateurs van WSB. LEIDSCHENDAM Geboren: Theodora E., d. van J. A. Zoet en E J. van Leeuwen; Mar- tinus P. M., z. van C. M P. van Oos ten en M. E Bergman; Johanna C. C., d. van C. Jongkind en M. Chr. Pee- ters Ondertrouwd: P. H. v§in der Voort en Joh. Cl. C Hooymans. Getrouwd: André van Borrendam en Klaassina Keizer. Overleden Ja jaar echtg. van VOORSCHOTEN JONGVEEKEURING. Zaterdagochtend werd door de Ver. van Oud-leerlingen van de Landbouw-onderwijsinrichtingen, afd. Wassenaar-Voorschoten en Omstre ken op de Rijndijk, op de losplaats van de heer G. Schrama, een jong- veckeuring gehouden. Deze jaarlijkse keuring trok ook dit maal weer veel belangstelling van personen uit de landhfiuwkringen en er werden be hoorlijke resultaten genoteerd. De resultaten van de Opfokwedstrijd van jonge kalveren was als volgt: Afd. Zwartblaar: Aangevoerd 15 exemplaren. Prijzen: 1 A. P. v. d. Marei; IB. J. Verboon; 2A. J. Ver boon; 2B. G. Hooymans; 3B. G. Hooymans; 3C. P. v. d. Marei. Afd. Zwartbont: Aangevoerd 10 exemplaren. Prijzen: IA. A. Roden burg; IB. J. Rodenburg; 2A. A. Ro denburg; 2B. H. Bos; 3A. J. Ooster- veer; 3B. J. Oosterveer. De resultaten van de Exterieur- keuring waren als volgt: Aangevoerd ex. Afd. Zwartblaar: IA. P. v. d. Ma- rel; IB. J. Brak; IC. J. Verboon; 2A. J. Brak; 3A. J. Brak; 8B. P. v. d. Marei. Afd. Zwartbont: Aangevoerd 17 exemplaren. Prijzen: IA. W. van Winden; IB. Jac. v. d. Ende; IC. A. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. In de nacht en ochtend ver spreide mistvelden, overigens droog weer met weinig of geen bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvort. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen. 16 October zon op 7.04, onder 17 46; maan op 17.47 en onder 8.59 uur. Rodenburg; 2A. Jac. v. d. Ende; 2B. Jac. v. d. Ende; 3A. A. Rodenburg; 3B. W. van Winden. Exterieurkcuring Pinken. Deze pinken hadden vorig jaar meege daan met de Opfokwedstrijd. Afd. Blaarkoppen. Aangevoerd 7 exem plaren. Prijzen: 1. J. Verboon; 2. J. Binnendijk; 3. P. v. d. Marei. Afd. Zwartbonte Pinken. Aange voerd 14 exemplaren. Prijzen: 1A. J. Lekkerkerkcr; IB. P. van Egmond; 1C. P. van Egmond; 2A. C. v. Paas- sen; 2B. C. van Paassen; 3A. P. van Egmond; 3B. A. Rodenburg; 3C. P. Hoogendoorn. Bij deze afdeling was aangevoerd 1 geregistreerd exem plaar (stamboek) van de heer J. Lekkerkerker. Dit exemplaar be haalde de 3e prys. De kalveren, die deelnamen aan de opfokwedstrijd waren allen in Maart 1951 geboren De kostprijzen van deze kalveren liepen zeer uiteen. De pry zen varieerden van ƒ80 tot ƒ135. Schapen: Afd Geregistreerde Ram men: Prijzen: 1. P. Hoogendoorn, 2, A. Rodenburg, 3. J. Brak. A*d. Ongeregistreerde Rammen: 1. P. v. d. Marei, 2. J. Lekkerkerker. Afd. Ooien: Prijzen: IA P. v. d. Marei, IB. J. Brak, 2. J. v. d. Ma- rel, 3. J. Brak. De jury voor de afd. pinken en kalveren bestond uit de heren: ir. Verhoeven uit 'sGravenhage en de heer v. d. Goot uit Wassenaar. Het jurylid voor de afdeling schapen was de heer Bats uit Voorburg. WASSENAAR Amicitia speelde blijspel. Met een blijspel „Telefoon voor mijn heer" heeft de R.K. Toneelver. „Ami citia" gisteravond, voor een nagenoeg uitverkocht verenigingsgebouw haar nieuwe speelseizoen ingezet. Het is een vrolijke avond geworden. „Tele foon voor mijnheer" is de kluchtige geschiedenis van een weduwe met een zoon en een weduwnaar met een dochter, die met eikaar trouwen en voor elkaar het bezit van kinderen verzwijgen. Het meisje komt als .se cretaresse" in dienst van haar vader, de zoon aanvaardt een betrekking als chauffeur bij zijn moeder. De ver trouwelijke omgang tussen deze ouders en hun resp. kinderen ontgaat de naaste omgeving en het echtpaar niet. Er wordt heerlyk geroddeld, maar aan het slot komt alles prima in orde. De klucht werd over het algemeen vlot gespeeld, alleen in enkele scènes, waarin het juist erg op de vlotheid aankwam, haperde wel even iets. Tot de bestgeslaagde rollen behoren die van Quirina Zonneveld-de Jong als de werkster, van Herman Paardckoo- per als de „hulp in de huishouding en van Chris Elgershuizen als de echtgenote en van Antoon Ruigrok v .d. Werve als de „chauffeur". Gé v. d. Holst als boekhouder droeg al evenzeer een aandeel bij tot de vro lijkheid. Na afloop was er gezellig samenzijn met vlotte muziek onder leiding van W. Recourt. Laatste Berichten PROF. DR. M. DE HAAS, 85 JAAR OUD, OVERLEDEN Zondag is in Eindhoven op 85- jarige leeftijd overleden prof. dr. M. de Haas, een bekend natuurkun dige, die tot 1936 hoogleraar in Delft geweest is. Mare de Haas werd op 2 Juli 1866 te Leiden geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar en pro moveerde ii. 1894 tot doctor in de wis- cn natuurkunde. Van 18931895 was hij assistent van prof. Lorentz en van 18951897 achtereenvolgens leraar aan de HBS to Zlerikzce en te Amersfoort. In 1397 werd hij be noemd tot leraar in de natuurkunde aan do toenmalige Poli-technische School te Delft en nadat deze in 1904 was overgegaan in de techni sche hogeschool, bleef hij daar hoog leraar tot 1936. In de periode 1913 tot 1936 was hij bovendien buiten gewoon hoogleraar aan de Neder lands-Economische Hogeschool te Rotterdam. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Oct. Vee. Aan voer 1492 totaal, waarvan 1104 vette koeien en 38ï varkens. Prijzen vette koeien f 2.40—2.60. 2.20—2.30 cn 1.90210, en varkens 2.28, 2.24 en 2.18 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer groot, handel lui, niet geheel prijshoudend, var kens aanvoe- gewoon, handel kalm, prijzen hoger, zware boven notering.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3