De Aartsbisschop-Coadjutor en de Bisschoppen van Nederland Electriciteitstarieven gaan omhoog Gezondmaking van bedri'fsleven in middenstand De kunstmatige bevruchting van rundvee MAANDAG IS OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Gelovigen Zaligheld In den Heer BEMINDE GELOVIGEN. Reeds meermalen hebben Wij Uw aandacht gevraagd voor onze eigen Universiteit, de instelling van hoger onderwijs, na lange jaren van voor bereiding door onze Doorluchtige Voorgangers in 1923 opgericht. Al is haar geschiedenis in vergelijking met de andere Nederlandse Universitei ten en met de Katholieke Universi teit van Leuven nog kort, toch heeft zij reeds eei belangrijke plaats ver overd in het geestesleven van ons volk en reecs zeer vele vruchten^ voortgebracht Ofschoon haar met name in de torlogsjaren de tegensla gen niet zijn gespaard, heeft zij zich toch in gestadige groei van docenten en studenten komende uit alle klassen van het katholieke volk mogen verheugen. Ook het aantal vakken, waarin examens kunnen worden afgelegd, is vooral na de oor log zeer gestegen. Het is een van de glorie-titels van U, Beminde Gelovigen, dat U deze in stelling met Gods hulp gedurende vijf en twintig jaren door Uw bijdra gen in stani hebt kunnen houden. U weet echter dat de Universiteit nog lang niet compleet is en dat met na me de dure faculteiten, n.l de medi sche en de natuurphilosophische tot nu toe ontbroken hebben. De oprich ters van de Universiteit hebben voor zien, dat deze faculteiten ook een maal gesticht zouden moeten worden, niet enkel on grond van de toen gel dende wet, maar ook om de eis van de natuurlijke ontplooiing van de katholieke wetenschapsbeoefening De beoefening van de meer exacte wetenschapper wordt bij het voort schrijden va!, de materialistische en ongelovige wereldbeschouwing als een dringende plicht van de Katholie. ken gevoeld Vandaar is het volko men waar, wat Kardinaal Newman heeft geschreven: „Voor de Kerk zelf ook, als hoedster van de Geopenbaar de Waarheid is het bezit van een eigen Katholieke Universiteit van het grootste belang; want een uni versiteit, die niet op katholiek fun dament is gebouwd, heeft steeds de neiging het intellect hoger te plaat sen dan de Geopenbaarde Waarheid en kan daarom licht tot ketterij ver vallen. Dit geldt voor de natuurwe tenschappen evenzeer als voor alle geesteswetenschappen." Dienovereenkomstig sprak Onze H. Vader de Paus het vorig jaar tot de professoren en studenten van de Ho gere Katholieke Instituten van Frank rijk over drf bestaansreden van een Katholieke Universiteit als volgt: „Het is niet louter een beschouwing van waardigheid en traditie die een dergelijke geldbesteding en zulke krachtsinspanningen kan rechtvaardi gen Er is eei meer belangrijke, en essentiële reden. De voortdurende actualiteit van de Katholieke Univer siteiten is gelegen in het nut en de behoefte, om een geordend en hecht samenstel van leringen en geheel een milieu van specifieke Katholieke cul tuur te scheppen. Een onderwijs, al hoewel onberispelijk in alle takken van wetenschap, en aangevuld, door dat daarnaast uitgebreider godsdienst onderricht wordt gegeven, voldoet niet..'' De eigenlijke bestaansgrond van een eigen katholieke universiteit en wetenschapsbeoefening ligt nie't in het negatieve: in het behoeden voor dwaling en zedenbederf. Er is een positieve grond, die van veel meer betekenis is. Zoals alle uitingen van het menselijk leven, zal ook de we tenschapsbeoefening doortrokken moeten zijn van onze katholieke le vensopvatting. De katholieke univer siteit zal er op gericht moeten zijn geheel een milieu van katholieke cul tuur te scheppen, waarin de studen ten naar geest en hart gevormd wor den en worden voorbereid op hun la tere taak a's de intelectuele leiders van ons volk Doordrongen van de ernst van de zaak en vertrouwende op Gods ver dere zegen, hebben Wij in 1947, toen de subsidiere geling dit mogelijk maak te, besloten voorbereidingen te tref fen voor de oprichting van de medi sche faculteit. De opleiding van dokters in katho lieke geest ligt Ons n.l nauw aan het hart Zij immers behandelen voort durend de levende mens. Zij treden voortdurend in allerlei gewichtige omstandigheden onze katholieke ge zinnen binnen en zijn er gelukkig hooggeschatte raadslieden. Wat zij moeten beslissen in allerlei kwesties vun voorzorg en behande ling bij de voornaamste en beslissen de aangelegenheden van het leven, raakt voortdurend onze heiligste prin cipes. Het is daarom van het grootste belang, dat deze beginselen het theo retisch onderwijs doordringen en ook dat de toepassing er van reeds bij de eerste geneeskundige practijk onder de leidin? Vo-n de Hoogleraar wordt aangeleerd. Vandaar hebben wij maatregelen genomen tot stichting van de medi sche faculteit nog vóór de natuur- philosophische. Deze voorbereidingen zijn thans zover gevorderd, dat met het onderwijs, de opleiding en de be oefening der wetenschap in deze fa culteit is begonnen Een zeer belang rijk feit, B G. in de geschiedenis van ons volk, in het bijzonder van de Ka tholieken. Daarbij hebben Wij de niet geringe consequenties die Onze voorgangers al hebben voorzien aanvaard. Want al betaalt het Rijk ongeveer 80 van de werkelijke en gemoti veerde tekorten voor stichting en ex ploitatie, de ruim 20 die voor ons overblijven, oedragen nog grote som men; denkt aan ziekenhuizen, onder - zoek-ruimten laboratoria, enz.: aan proefnemingen en aan de steeds te rugkerende betaling van salarissen van professoren, assitenten ambtena ren, verpleegsters, enz Al komen deze hoge kosten niet onmiddellijk zij zullen in de eerste vier jaren sterk oplopen, maar toch volgens bereke ning van bekwame economen niet ho. eer stijgen dan 25 a 30 cent per ka tholiek per iaar. Aan menigeen zal dit geen grote som toeschiinen, en in dien allen gelijkelijk betalen konden, was het ook niet zwaar te dragen. Maar verscheidene gelovigen zijn niet in staat dezbijdrage, en voor zich zelf en voor hun kinderen op te brengen, zodat dit door anderen moet worden aangevuld. Ondanks de be langrijke opbrengsten in zeer vele parochies, ondanks de grote iiver van zeer vele comité's, is men tot nu toe er nauwelijks in geslaagd over heel Nederland het befaamde dubbeltje per Katholiek te bereiken. Wij heb ben daarom het besluit tot deze grootse onderneming slechts geno men na advies ingewonnen te heb ben van heren uit de katholieke han dels- en industriële wereld, die bui ten de Universiteitskringen stonden Na hun gunstig advies hebben Wij gemeend te moeten doorzetten, al is het dan ook niet zonder bezorgdheid Dit besluit moge U duidelijk ma ken, hoe hoog Wij de betekenis van de medische faculteit, en van de ge hele katholieke Universiteit aanslaan Zij is voor ms de sterke toren en de vaste burcht die ons helpt ons dier baar geloof te verdedigen; zij heeft de taak de katholieke levensbeschou wing wetenschappelijk te funderen, haar in alle katholieke kringen en daarbuiten tt doen doordringen en daarnaar het gedachteleven in te richten. De verwachte som zullen Wij ech ter niet kunnen bijeenbrengen, als niet twee voorwaarden zijn vervuld: dat allt-n medewerken, of ten minste, dat elke parochie haar bijdra- ;e naar draagkracht geeft, en dat niet le ene dit overlaat aan de ander Het gewenste resultaat kan alleen worden bereikt, als een actief paro chiaal comité zich met de inzameling van de gelden belast; 2. dat deze collecte met enkele an dere bovenaan wordt geplaatst. Èr is nu eenmaal een rangorde van waarden; de ene katholieke instel ling, waarvoor iets gevraagd wordt, is belangrijker dan de ander. Zonder nu precies fe willen zeggen, wat no één en twee moet zijn willen wij toch wel verklaren dat de R.K Universi teit in Onze gedachten onder de eer ste belangen behoort gerangschikt te worden, en zeer hoog staat in de ge noemde rangorde. Op grond hiervan, dat Wij Uw Bis schoppen, dit grootse werk en deze reusachtige onderneming noodzake lijk en van primair belang achten, durven Wjj vertrouwen, dat niet en kel de particulieren, maar ook de in- steil'ngen en ondernemingen tot het tot stand komen en het blijven func tioneren zullen medewerken. Vooral ook de instellingen en ondernemin gen hebben hier een taak Het gaat bier om ee». groot katholiek belang waaraan zij zich naar Onze mening n'et kunnen onttrekken. In de naam des Heren bevelen Wii U deze belangrijke zaak dringend aan En zal dit Ons gezamenlijk herder lijk schrijver, op Zondag 14 October in alle tot Onze Kerkürovincie beho. rende kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen op de ge bruikelijke wijze worden voorgele zen. Gegeven xc Utrecht, de 3e Oct. 1951 f Dr. B J. ALFRINK, Aarisb'sschop-Coadjutor van Utrecht, f Dr. J H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, f J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem W. P J. M. MUTSAERTS. Bisschop van 's-Hertogenbosch f J. BAETEN. Bisschop van Breda. MINDER GEBRUIKEN MEER BETALEN Voor de komende wintermaanden zal het personeel in dienst van de rijksoverheid werken volgens een ge wijzigd schema, dit in verband met de beperkte voorraden brandstoffen en de noodzaak om van 12 November tot en met 2 Februari tijdens de z.g. piekuren de uiterste zuinigheid te betrachten met het verbruik van elec- triciteit. De electriciteitstarieven zul len worden herzien. Gedurende de periode van 15 Octo ber tot en met 30 April zijn de kan tooruren van de rijksoverheidsdien sten als volgt bepaald: 15 October t.m. 10 November van 8.30—17.30 uur. 12 November t.m. 17 November van 8.45—16.30 uur. 19 November t.m. 29 December van 8.4516.30 uur. 31 December t.m. 12 Januari van 8.4516.45 uur. 14 Januari tun. 2 Februari van 8.45 17 uur. 4 Februari tun. 30 April van 8.30 17.30 uur^ De middagpauze is gesteld op een half uur, terwijl de kantoren des Za terdags gesloten zullen zijn. Zoveel mogelijk zal er naar worden gestreefd voor het onderwijs een soortgelijke regeling te treffen voor de Zaterdag. Voorts zullen de kantoren van de rijksoverheidsdienst gedurende de periode van 12 November t.m. 12 Februari 's avonds geopend zijn, teneinde verloren werkuren in te halen. De piekuren vallen gedurende de periode van 12 November t.m. 2 Fe bruari op de eerste vijf werkdagen van de week tussen 7.30 en 9.00 en 16.30 en 18.00 uur. Op Zaterdag al leen van 7.30 tot 9.00. Deze kritieke uren gelden niet voor de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel, waar de capaciteit voor Maar niet op de P, v, d. A.-manier de opwekking van electriciteit vol doende is. Gedurende deze période zullen etalage- en winkelverlichting, als mede de verwarming en verlich ting in electrische treinen, trams en trolleybussen tijdens de piek uren tot de helft worden beperkt. Lichtreclames zullen tijdens de piekuren verboden zijn. Het is van groot belang, dat op de kantoren van het particuliere be drijfsleven eenzelfde zuinigheid wordt betracht bij het cokesverbruik, zomede by het verbruik van electri citeit gedurende de piekuren. Met het oog hietop wordt ter zake overleg gepleegd met de organisaties van het bedrijfsleven, aldus een officiële ver klaring. De Minister van binnenlandse za ken zal dezer dagen een dringend be roep doen op de lage publiekrechte lijke lichamen om deze regeling vén de werktijd voor het personeel in dienst van die lichamen zoveel moge lijk op de rijksregeling te doen aan sluiten. Tarieven omhoog. Intussen heeft de regering zich be raden over de te voeren politiek in zake de electriciteitsvoorziening in de komende vijf jaar. De minister van economische zaken heeft verklaard, dat naar het oordeel van de regering de tarieven zodanig moeten worden gesteld, dat de bedrijven een voldoen de opbrengst ontvangen om afschrij vingen en een behoorlijk rendement mogelijk te maken. Door zulk een tarief-politiek te gaan volgen, zal het mogelijk zyn een deel van de kapitaalsbehoeften door zelf-financiering te dekken. Tevens zal de abnormale toeneming van het verbruik worden tegenge gaan. Het ligt echter in de bedoe ling een minimum hoeveelheid van de tariefherziening uit te zonderen. De maximumprijsvoorschriften t.a. v de tarieven voor grootverbruikers zullen worden ingetrokken, aldus de minister. Een commissie van deskun digen zal deze plannen bestuderen. GEVAREN VAN DE INTEELT GAAN STIJGEN De bondsvoorzitter van de Ned. Kath. Middenstandsbond, de heer J. A. Koops te Venlo, heeft op de bondsvergadering te Utrecht heden een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: Met de grootste aandrang en met kracht van argumenten hebben wij de regering verzocht de credietmo- gelijkheden uit te breiden en de na delige gevolgen van het wetsont werp, dat credietrestrictie beoogt, zo veel mogelyk te beperken. Een eer- Prof. ir. W. de Jong uit Wagepin- gen heeft Zaterdag te Goes een in leiding gehouden over de nieuwe inzichten van de rundveefokkerij. Daarbij besprak inleidei de snelle toename van de toepassing van de kunstmatige bevruchting, zoals wij die in ons land na do oorlog heb- hen. In 1950 werden reeds bijna 20 pet. van ale vrouwe,' yke dieren ouder dan een jaar in ons land kunstmatig bevrucht. Spreker rele veerde de voordelen, die men van de k.i. mag verwachten o.a. snellere vooruitgang in de fokkerij, waarna hij er op wees, dat een nog sterkere uitbreiding van de It.i. ongetwijfeld zal lijden tot een aanmerkelijke, ver mindering van het aantal stieren. (In Denemarken reeds sterk, maar in ons land ook reeds goed merkbaar). Dit zal in de fokkery, vooral gezien de teelt binnen een vrij beperkt aantal bloedlijnen, zoals in onze 1 rundveefokkerij het geval is, tot ge- I volg hebben een toename van Je 'inteelt. Hoewel volgens spreker de van economische samenwerking, mogelijke nadelige gevolgen daarvan door een gezonde vestigingswet dikwijls zeer sterk overdreven zijn, waarvan vooral de positieve moet toch niet uit het oog worden voor ons waarde heeft en door de veri0ren, dat hierdoor het naar bui sociaal-economische sanenngsmo- ^en 0ptreden van 0p lethale of semi- gelykheden, welke de PBO biedt, factoren berustende afwijkin- wijze, waarop de belasting- gen Wordt bevorderd. De selectie hierop zal dus moeten worden ver druk wordt verdeeld, heeft niet alle opzichten onze instemming. Met name achten wij de belasting op winst 8.000.— zij het dan dat enigszins aan ons verlangen is tege moet gekomen een eenzijdige be lasting van het bedrijfsleven. Te meer achten wij deze belasting on- SPOORDIEFSTALLEN TE MAASTRICHT. ste verbetering van de creaietmoge- iaotul5 lijkheden zien wij in het voorstel meér achten wij deze belasting on- samenwerking met de spoor- van de minister van economische za- juist, omdat in de begroting van eco- wegrecherche, heeft de Maastrichtse ken om de limiet van het werktui- nomische zaken de bedrijfswinst als j politie een goede slag geslagen bij gencrediet van 15.000 gulden tot 50.000 gulden op te trekken." Een definitieve oplossing van de moeilijkheden zal eerst verkregen kunnen worden door een volledige sanering van het middenstandsbe drijfsleven, aldus spr. Dat wij te dien aanzien met kracht stelling nemen tegen de wijze, waarop van bepaal de zijde deze sanering wordt gezien en met name zoals deze wordt uit gewerkt in het onlangs verschenen z.g.n. middenstandsprogram van de Partij van de Arbeid, behoeft geen betoog. Wy wensen sanering van binnen uit, door economische en bedrijfs- technische voorlichting, door ver- ming en ontwikkeling, door bevor dering van rationalisatie en effi ciency, door het propageren en on derzoeken van de mogelijkheden een noodzakelijke bedrijfseconomi- [de arrestaties van spoorwegoeamb- sche functie wordt erkend. ten. Deze mannen, een loodsknecht Ten aanzien van de omzetbelasting en een chauffeur, maakten er in de dringen wij er nogmaals bij de rege ring op aan de toezegging ir. te los sen, dat het systeem van heffing zal worden gewijzigd. HOGE PRIJS STAATSLOTERIJ. In de 514e Staatsloterij tweede klasse eerste lijst is op no. 14517 de ƒ20.000 gevallen. ;aatste tijd een bedrijf van cm loods- goederen te ontvreemden; speciaal vlees en sigaretten hadden hun be langstelling. Na een verhoor van beide arrestanten werd tevens over gegaan tot arrestatie van 3 helers uit Maastricht en Sitfard. benevens een winkelierster uit Ryckholt. Vele gastolen goederen Konden worden opgespoord. scherpt, speciaal ook met het oog op de k.i. stieren die zulke grote aantallen nakomelingen kunnen ver wekken. KATH. BEDIENDEN STICHTEN EEN GROEP KADERPERSONEEL (Van onze correspondent) De oprichting te Utrecht van een katholieke vereniging van hoger bedryfspersoneel heeft geleid tot het bijeenroepen van een vergade ring van kaderpersoneel, dat is ge organiseerd in de Ned. Katholieke bond van administratief-, verkopend en verzekeringspersoneel „St. Fran- ciscus van Assisië". Men is daar na ampele bespreking gekomen tot stiaiting van een groep leidend per soneel, binnen het kader van de eigen organisatie In het voorlopig bestuur zijn gekozen de heren: F. J. M. Hol (hoofd sociale en personeels dienst Ned. Radio-unie) Amsterdam, voorzitter; A. C. J. Schouten accoun tantsdienst V. en D.), Hilversum en J. Meyerink (procuratiehouder van een textielfabriek), Delden. Dit be stuur zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers uit industrie, bank- en verzekeringswezen. In een ballotage-commissie werden geko zen de heren J. Barnhoorn te Haar lem, G. Blokdijk te Amsterdam en C. Holthuizen te Hilversum. Deze groep kaderpersoneel bestaat nu reeds uit 750 dames en heren; er is bovendien een lijst van meer dan honderd candidaten Staande de op richtingsvergadering heeft men een program van actie opgesteld en en kele organisatorische voorzieningen getroffen. In een inleidend woord heeft de heer J. de Wit, voorzitter van „Sint Franciscus" er op gewezen, dat deze groep niet buiten de eigen band zal treden. Nadat reeds van de zijde van Philips-personeel zekere angst was getoond in het uitzicht van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden, en omdat reeds van protestant-christelijke zijde een stap was gezet, wilde men nu van katholieke kant niet achter blijven. Dieper op het onderwerp is drs L. Egeraat uit Breda ingegaan. Na te hebben betoogd, dat er onder de ge meenschappen een functie-gemeen schap bestaat, namelijk die van het beroep, wees de heer Egeraat er op, dat ook het administratief, verko pend en verzekeringspersoneel in de functie-gemeenschap mede verant woordelijkheid moet dragen. ,IEFDE'S JïGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 16) En de lafaard mynheer Tre- bitsch vergeef me dat harde woord, onderwierp zich aan dat vonnis en schikte zich naar de vooroordelen? En dat in onze tijd, nu de zonen van oudadellijke families,, dochters hu wen van Amerikaanse millionairs die als kolenscheppers aan boord van 'n stoomschip hun loopbaan begonnen. En was u niet voor de geboorte van juffrouw Elfi tot het christendom overgegaan. En bovendien: U weet Hartlieb, dat ik niet om stoffelyke beweegre denen, maar uit diepe overtuiging Christen ben geworden, en dat mijn handeling steeds het bewijs van die overtuiging hebben geleverd. U moogt het echter de jonge Treuwart niet al te euvel duiden dat hij zich onderwierp. Hy kon niet anders; want in materieel opzicht is hy ge heel afhankelijk van zijn ouders en als enige zoon en stamhouder, moest hij met zekere omstandigheden reke ning houden. Dat hij zelf zwaar daaronder leed sprak uit elke regel van zijn brief. Hij smeekte Elfi hem te vergeten. Er bleef hem geen keu ze over: hij moest zich onderwerpen. Want de eer verbood hem, als bede laar om de hand van een rijk meisje te vragen. Een keurige uitvlucht. Ja, maar misschien is 't zo beter voor Elfi en voor ons allen. Ik lijd er veel onder, Hartlieb, dat kunt u geloven. In myn kringen wordt ik gehouden voor een geldwolf die alles aan de mammon ten offer brengt, maar dat ben ik niet. Geld heeft voor my slechts in zover waarde ge had, dat men er goed mee kan doen. Dat hebben wij op Krannebitten dikwii's "enoeg ondervonden, me neer Trebitsch. Mijn persoonlijk geluk heb ik altijd in mijn gezin gezocht. Voor mijn vrouw en myn kinderen, voor hun geluk heb ik geleefd, gewerkt, gezwoegd. En nu myn vrouw, die al tijd teer van gestel is geweest, kwijnt. Mijn dochter lijdt zwaar en ik kan haar niet helpen. U zelf is vader, Hartlieb, en moet dus mijn toestand begrijpen. O, ja, mijnheer Trebitsch, te meer nog, omdat ik zelf in 'n positie van dien aard verkeer. Ook mijn Ilse strijd inwendig tegen een ongelukki ge liefde, zonder dat ik iets kan doen om haar leed te verzachten Die kleine opgeruimde Ilse, met haar zonnige ogen? Wat is er aan de hand met haar? U spreekt van een ongelukkige liefde. Neem het my niet kwalijk, mijnheer Trebitsch dat ik niet in bij zonderheden mag treden. Ik heb geen recht en ook geen lust om over eens andermans zaken te sprekenWat ervan zijik ben genoodzaakt ge weest, Ilse alle omgang te verbieden met een man, wie helaas het hart van mijn arm meisje toebehoort. Ik vrees dat zij hem niet zal willen of kunnen vergeten Was u genoodzaakt tot dat ver bod? Is die man uw kind niet waar dig? Of alleen maar arm? Ik weet, dat u altijd te eerlijk zijt geweest om in mijn dienst rijkdom te verzamelen Maar kan ik mischien helpen? Dat zou een groot genoegen voor mij zyn. Ik ben u zeer dankbaar, mijn heer Trebitsch, maar in deze zaak kan niemand my helpen. Alleen ik mvjet myn pakje dragen.. Trouwens ook hier speelt gefiS geen rol. Trebitsch drukte de houtvester warm de hand. Laten we geen moed verliezen, oude vriend, zeide hij met aandoe ning. Doch wij moeten geduld heb ben, en de wederwaardigheden van het ogenblik nederig aannnemen. Drie dagen nadien vertrok Simon Trebitsch zoals hij dat van plan was geweest. Van de dames in de huizinge kreeg men in de beginne niet veel te zien. Mevrouw Klara was nog vermoeid van de lange autoreis, en de doch ters maakten enkel vroeg in de mor gen en tegen de avond korte wande lingen in het park. Kurt Holder kon zich dus onge stoord aan zijn beroepsbezigheden wyden, en Richard Turba even eens. Maar voor beiden was dat maar een uitwendige kalmte. Vooral Hol der betrapte zich op een nerveusi- teit, die hij vroeger nooit had gekend Wanneer hij 's-avonds nu eens alleen, dan weer met Turba, naar de ruine ging, om met de familie Hartlieb een paar uurtjes te gaan oraten, voelde hij zich daar niet meer zo opgeruimd als vroeger. Wanneer hij rwet de houtvester al léén was, gaf deze op meer of minder bedekte wijze te kennen, dat zijn jonge vriend goed zou doen, een po ging aan te wenden om dichter bij Ilse te komen Hartlieb zou namelijk gaarne geweten hebben, hoe zijn dochter onder de nieuwe omstandig heden een aanzoek van Holder zou opnemen, en of zij die affaire met Mare Kronstein nu te boven was ge komen. Maar die herhaalde toespe lingen van Hartlieb begonnen Holder plotseling boos te maken. Merkte oom Heinrich dan helemaal niet, hoe minachtend Ilse hem behan delde? Zij luisterde nauwelijks als hij 't woord tot haar richtte. Zij gaf dwaze antwoorden en liet duidelyk blijken, dat zij niet in het minst be lang stelde in de dingen, die haar vader interesseerden Zou het niet verstandig zijn Ilse naar hem te laten hunkeren, zich' ge durende enige dagen niet in de toren te laten zien? En dan Hij had ook verplichtin gen jegens ander personen. Moest hij niet trachten, de arme, bleke me vrouw Trebitsch, die heel de dag peinzend op haar ruststoel lag, en met haar zwaarmoedige dochters 's-avonds althans een beetje ver strooiing te brengen? De dames moesten zich schromelijk vervelen, en had hij mijnheer Trebitsch niet stellig beloofd haar hiertegen te zul len behoeden? Zij waren nu reeds acht dagen hier en hij had nog weinig of niets voor haar gedaan. En Holder besloot, zich nog die avond bij de dames te laten aandie nen. Dat besluit werkte kalmerend op Kurt Holder; ja, 't was een soort verlichting voor hem. XI Op zekere dag begaf Richard Tur ba zich naar Kronstein om de oude graaf een bezoek te brengen. Hy was er op voorbereid mis schien zelfs niet te worden ontvan gen, althans de bejaarde man nog koeler, nog meer terughoudend dan vroeger te vinden; want het alleen zijn zou graaf Klemens zeker niet vriendelijker hebben gemaakt. Turba verschrok van de verande ring die in zo'n korte tijd met Marc's vader had plaatsgegrepen. Die veran dering was van geheel andere aard, dan hij had verwacht. Reeds de begroeting van Evert had Turba ongerust gemaakt. De oude knecht, die in de voorka mer zat te lezen, greep zyn hand en bracht ze met passie aan zijn lippen. Maar, Evert, wat doe je nu? Zo lang ik leef. heeft nooit iemand mij de hand gekust! Toch nok bij je var stand, oude vriend? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2