De weistandsgrens vrijwillig verzekerden f4000. Winst van P.T.T.: 30 millioen Weer terug in het Vaderland N.V. „TRIO" Ondergrondse activiteit WMt&tmafiteCó, 1951 wagen de aandacht IVOROLhet behoud Uwer tanden ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ONTWERP ZIEKENFONDSWET Nog geen beslissing inzake ambtenaren De minister van Sociale Zaken en zuinigingen, waarvan rit ontwerp, Volksgezondheid heeft besloten het eenmaal tot wet verheven, de invoe- ontwerp Ziekenfondswet te publice ren. Dit besluit is gegrond op de over weging, dat in het huidige stadium van behandeling kennisneming van de wijze, waarop de belangrijke en moeilijke materie van de zieken fondsverzekering in dit ontwerp wordt geregeld, van belang is voor brede kringen der bevolking. Zoals bekend is advies over dit ontwerp gevraagd aan de Sociaal Economi sche Raad. Het ontwerp heeft vooreerst ten doel het bestaande bezettingsrecht te vervangen en het ziekenfondswe zen een nieuwe wettelijke grondslag te geven. Het geldende recht ver toont allerlei onvolkomenheden en bovendien zou het, zonder nadere regeling bij de wet, begin 1953 ko men te vervallen. In het ontwerp wordt het bestaan de onderscheid tussen verplicht en vrijwillig verzekerden gehandhaafd. De weistandsgrens voor verplicht verzekerden blijft gehandhaafd op ƒ4925. De inkomensgrens voor vrij willig verzekerden die momenteel ƒ3750 bedraagt, wordt in het ont werp gebracht op 4000. Ten aanzien van de vraag, of de ambtenaren in het ontwerp onder de verplichte ziekenfondsverzekering zullen vallen, is nog geen beslissing genomten. Nieuw is de mogelijkheid personen wier totale inkomen uit loon en an dere bronnen te zamen boven de loongrens komt, doch wier loon al léén verplichte verzekering met zich zou meebrengen, op hun verzoek van die verzekering vrij te stellen. Het systeem, dat de ziekenfonds verzekering wordt uitgevoerd door fondsen, blijft gehandhaafd, met dit verschil, dat ziekenfondsen op com merciële basis niet meer voor erken ning in aanmerking zullen komen. Het dienen van de volksgezondheid mag nl. geen winstobject zijn, aldus het ontwerp. Aan de in bepaalde kringen leven de wensen ziekenfondsen ook dan tot werkzaamheid in bepaalde gebie den toe te laten, wanneer een vol doende aantal verzekerden zulks wenst, is tegemoetgekomen. Hierbij is met nanve gedacht aan ziekenfond sen op levensbeschouwelijke basis. Het toezicht op de uitvoering vs de wet blijft opgedragen aan de Zie kenfondsraad. De raad, welke thans 36 leden telt, zal volgens het ont werp worden uitgebreid tot 47 leden. Aan het bezwaar, dat de grote om vang van de raad tot vertraging der werkzaamheden zou kunnen leiden, is tegemoetgekomen door de moge lijkheid van delegatie van onderde len van zijn taak aan daartoe in te stellen colleges. Ter bevordering van de samen werking tussen de ziekenfondsen, welke in dezelfde streek werkzaam zijn. worden districtsraden ingesteld, welker taak overigens uitsluitend van adviserende aard is. Het ont werp bevat geen bepalinpen ten aan zien van ziekenhuisverplegirigsfond- sen. Mede in verband met de bij het ziekenfondswezen noodzakelijke be- Koningin en Prins in April naar Amerika Zoals reeds enige tijd geleden werd medegedeeld, hebben de Koningin en de Prins dc uitnodigingen aan vaard van de President der Verenig de Staten en mevr. Truman en van de Gouverneur-Generaal van Canada en Burggravin Alexander of Tunis om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan dc V.S. en Canada te brengen. Naar wij vernemen is thans beslo ten dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen plaats hebben. ring mogelijk zal maken, wordt ge streefd naar een spoedige behande ling van het ontwerp in de Staten- Generaal. Het ontwerp is verkrijgbaar bij hel Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te 's Gravenhage. Nederland telde op 1 September j.l. 10.286.250 inwoners, zo blijkt uit het zojdist verschenen statistisch bul letin van het Centraal Bureau voor de statistiek. In Augustus j.l. werden 8647 hu welijken gesloten (Augustus 1950: 8055); er werden 19.650 kinderen ge boren die maand (19.203 in Aug. 1950), waarvan onwettig 256 (274). Er stierven, zowel in Aug. j.L als in Augustus 1950 532? personen. In de periode van Januari tot en met Augustus 1951 werden 60.515 hu welijken gesloten (zelfde periode 1950: 53.730); 155.538 kinderen gebo ren (155.607 zelfde periode 1950), waarvan onwettig 2267 (2387). Er stierven in die tijd 55.483 personen (50.224). TELEFOON ZEER RENDABEL IJET STAATSBEDRIJF DER P.T.T. heeft zijn balans over 1950 afgeslo- ten met een winstsaldo van ca. f 30,4 millioen tegen 26H millioen in 1949. Dit resultaat is voor het grootste deel te danken aan de opbreng sten van de telefoondienst, die zyn exploitatierekening afsloot met een winst van ƒ31 millioen, en aan de postchèque- en girodienst, die ruim 7 mililoen winst maakte. Daarentegen bedroeg het verlies van de post dienst, de telegraafdienst en de radiodistributie te zamen 8 milloen gulden. Het verlies van de postdienst is voor een deel het gevolg van het te rugkeren der Nederlandse militairen uit Indonesië, hetgeen een daling van het luchtpostverkeer naar de Oost met 40 procent en van de zeemail naar Indonesië met 23 procent met zich meebracht. De daling, die het binnenlandse te legraaf verkeer sedert 1946 vertoont zette zich ook in 1950 voort. Het bui tenlandse verkeer bleef zich in op gaande lijn bewegen. Het grootst was de toeneming met Duitsland, nl. 30 procent. Daarentegen deed zich in dit bedrijf ook de invloed van de sou- vereiniteitsoverdracht voelen, die hier tot uitdrukking kwam in een daling van het verkeer met 21 pro cent. Interlocaal. Het aantal interlocale gesprekken steeg tot ruim 157 millioen, dat is bij na driemaal zoveel als in 1938. Van dit totaal werd "3 procent automa tisch afgewikkeld. Het aantal inter nationale gesprekken steeg met 40 procent tot 3,4 millioen. Hetgeen ruim een millioen meer is dan in 1939. Alle moeilijkheden ten spijt is het gelukt in 5 jaar 195 van de 211 in de oorlog vernielde centralen weer in bedrijf te stellen. Overigens noopt de toestand van 's rijks financiën en die van de be talingsbalans tot herziening van het automatiseringsplan. Verwacht mag thans worden, dat de automatisering omstreeks 1960 haar beslag zal heb ben gekregen. Rijkspostspaarbank. Lieten de eerste vijf maanden van het jaar nog een klein voordelig spaarverschil zien, daarna overtrof in iedere maand het bedrag der te rugbetalingen dat van de inleggin gen. Het inleggerstegoed daalde van 1440 millioen tot 1365 millioen. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen nam in 1950 met rond 150.000 toe, zodat dit aan het einde des jaars ongeveer V/2 millioen be droeg. Dientengevolge steeg de op brengst der luisterbedragen tot bijna 22 millioen gulden. HET GEVAL PIET Gedurende enige tijd heeft er een stilte gehangen om Piet Bruin en het gestolen ton van de gemeente Amsterdam. De laatste berichten luidden een goede maand geleden, dat Piet door de Franse autoriteiten vastgehouden werd, omdat deze misnoegd waren, dat hij met een valse pas in hun land vacantie gehouden had en dat de Nederlandse regering een verzoek tot uitlevering gedaan had. Gisteren was Piet jarig en op deze gedenkwaardige dag Piet Werd 22 is hy in het vaderland teruggekeerd. Over belangstelling bij zijn thuis komst had hij niet te klagen, maar of hij deze belangstelling op prijs stelde, valt te betwijfelen. Eergisteren is hij door de Franse autoriteiten in Mar seille op de trein gezet, aan de Belgische grens overgegeven aan de Bel gische gendarmerie, die hem op haar beurt weer afleverde aan Neder landse collega's. Zo arriveerde Piet gistermorgen te Breda. Piet voelde zich volkomen op zijn gemak; hij had iets gelatens over zich. In een lustig babbeltje met de Bredase dienaren van Hermandad vertelde hij, dat de gevangenis in Marseille een verschrikking was geweest. Overigens denkt hij aan Frankrijk met een gevoel van weemoed terug. Hij vertelde, dat de tijd, doorgebracht aan het Cóte d'Azur voordat hy gearresteerd werd, een van de prettigste tijden van zijn leven is geweest: „Ik was er echt geluk kig en heb er geen nacht onrustig geslapen. Ik wist dat jullie me op het spoor waren, maar dat kon m'n rust en plezier niet bederven". Wanneer de grote vraag gesteld wordt, die de gemeente Amsterdam telkens weer met bange hoop vervult, waar in hemelsnaam de centen (elf millioen drie honderdduizend centen) gebleven zijn, wordt Piet minder mededeelzaam: .,Ik heb ze verloren" is alles wat men uit hem kan krijgen en de gemeente Amsterdam tracht het als een man te dragen.... Enige uren later arri veert Piet op het Centraal Station te Amsterdam. Hij is nog steeds in trek kerstenue: Een kort broekje, sporthemd en windjack. Alhoewel Piet in een gewone coupé gereist heeft, is er onder zijn medereizigers niemand, die hem herkend heeft, maar nauwelijks stopt de trein, of het gerucht, dat Piet in de trein zit, doet de ronde. Direct is er een overweldigende belangstel ling en het gevolg is. dat de politie de trein even door laat rijden om Piet elders op een minder opvallender plaats naar de arrestantenwagen te brengen. Voorop een politiemotor, dan Piet en daarachter een radiowagen van de Amsterdamse politie, zo bereikt men het hoofdbureau. Hij wordt nog even aan een verhoor onderworpen en dan valt wederom het scherm over deze avontuurlijke Amsterdammer, die zijn neiging tot sensatie op zulk een vreemde manier voedsel heeft gegeven. Kok vroeg amandelspijs En soldaten krijgen boterletter Een kok van het Nederlandse de tachement in Korea (B. J. Spruyt), heeft op 19 September j.l, een brief gezonden naar een Nederlandse fa briek van bakkerijgrondstoffen, de Naaml. Venn. Bovemo te Rotterdam waarin hy schreef, dat hij zo graag voor de jongens van zijn compagnie c.a. 200 man op 5 December a.s. boterletters wilde bakken. „Zou het niet mogelijk zijn amandelspijs te sturen? Wat zou dat de jongens een vreugde bereiden". Met medewerking van de autori teiten kon het gevraagde kwantum spijs inderdaad worden verzonden. Per s.s. General Langfitt, dat gis teren vertrok, is de boterlettervul ling onderweg naar de kok van de lste compagnie Nederlands detache ment op Korea. T.B.C.-bestrijding rundvee Naar het A.N.P. verneemt, kan bin nenkort de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet gezien worden van een wetsontwerp in zake bestrijding van tuberculose onder rundvee. Het wetsontwerp beoogt de eerste plaats de t.b.c.-bestrijding in het ver band van de provinciale gezondheid diensten te sanctionneren en voorts de mogelijkheid te openen dat in te genstelling tot het bezettingsbesluit van 1943 ook centraal voorschriften kunnen worden gegeven. Deze voor schriften hebben in het bijzonder be trekking op de handel in rundvee, zulks met het oog op het in uitvoe ring zijnde nationale plan tot bestrij ding van de runder-t.b.c., dat, zoals bekend, de sanering van de rund veestapel in vijf jaren tijds ten doel heeft. Op basis van het nieuwe wetsont werp zal het eveneens mogelijk zijn, bepalingen in het leven te roepen om trent het vervoer en het bijeen bren gen van rundvee op tentoonstellin gen, markten en gemeenschappelijke weiden. Het ontwerp beoogt ten slot te de bereikte resultaten in bepaalde gebieden veilig te stellen, zodat het mogelijk wordt, het houden van ziek rundvee in streken, die ten koste van grote offers zijn gesaneerd, te ver bieden. Een uitkomst zijn onze BETQN-KOLENHOKKEN onverwoestbaar, inhoud 7 H.L.1 Leidsche Sehelpkalkbranderij Bouwmaterialenbandel Zoaterw.wag 25, Leiden, Tel. 21747-21748 (Advertentie.) HET VERKIEZINGSFRONT Met het veranderen van het jaargetijde, van „zonnig" zomerweer, via zonnig herfstweer naar bittere win terkoude, stelt ook Uw garderobe andere eisen. Uw zomerjurken zijn allang opgeborgen, Uw mantelpakken zijn nu nog in de gratie, maar spoedig zal de tijd komen dat een dikke wintermantel van node zal zijn. Dat een trois-pièces een kostbaar bezit is en de ideale dracht voor velerlei gelegenheden, is de meeste vrou wen welbekend. De op de linkerfoto getoonde combinatie is wel zeer geslaagd. Een grys ruiten mantel, die evenwel ook aan de donkergroene kant gedragen kan worden, bedekt een heel fijn zwart en witge streept mantelpak van eenvoudige hooggesloten snit. Voor degenen die zich de aanschaf van een dure bont mantel niet kunnen permitteren en in de goedkopere bontsoorten hun keuze niet kunnen maken, toont de middelste foto een met wit lamsvel gevoerde wintermantel. Voor de k ouwelijken onder ons is'deze donker groene mantel met dubbel puntkraag en bontgevoerd, wel een heel pret tige dracht. De grijze wollen jurk die eronder gedragen wordt, heeft een nauwe wikkelrok, die op de lin kerheup enigszins gedrapeerd valt. De zwart-wit gestreepte velours-mantel (rechts) die evenals de beide andere modellen een ontwerp van een Brits modehuis is, heeft een grote hoog afstaande kraag, die op decoratieve wijze de driehoek van deze pyra- mide-achtige mantel vormt. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevol ge van het mond- en klauwzeer heeft in de week van 30 September7 Oc tober 1951 bedragen: 4 runderen, 2 kalveren en 1 big. PSEUDO VOGELPEST TE UITHOORN. De veeartsenij kundige dienst heeft pseudo vogelpest geconstateerd op het bedrijf van de kippenhandelaar O. te Uithoorn. De vijftig besmette kippen zijn vernietigd. O. had deze kippen tien dagen ge leden gekocht bij een handelaar in Ede, wiens bedrijf besmet was ver- klaard. De handelaar uit Ede had zijn kippen niet mogen verkopen. Te gen hem is thans proces verbaal op gemaakt. Trein reed op lorrie Twee gewonden Niet ver van het station Zaandam waren gisteren tegen de middag ar beiders bezig met herstellingen aan de spoorbaan AmsterdamAlkmaar. Zij vervoerden daarbij materialen op een lorrie. Juist toen een goederen trein uit Zaandam' was gepasseerd, naderde uit de tegenovergestelde richting een electrische. De mannen zagen deze echter te laat, daar de goederentrein hun het uitzicht in de bocht ontnam. Twee hunner lichtten het wagentje uit de rails en wierpen zich plat op de grond tussen de twee rijbanen. Maar de lorrie was niet ver genoeg van de rails verwijderd. Met een hevige klap sloeg de elec trische het wagentje aan stukken. De spoorwegarbeider H. Hadders uit Zaandam werd door de rondvlie gende brokken zodanig getroffen, dat hij met enkele gebroken ribben en wonden aan gezicht en benen naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De arbeider R. Vrijs uit Wormerveer werd aan het hoofd gewond. De andere arbeiders hadden zich nog bijtijds op de berm langs de spoorbaan in veiligheid kunnen stel len. De electrische trein stond vrij wel direct na de botsing stil. Met enkele minuten vertraging kon de reis worden voortgezet. SOMMIGE OLIëN WEER DUURDER Nadat Woensdag de prys voor ben zine en die van dikke stookoliën is verhoogd, zullen met ingang van Maandag 15 October ook de prijzen van de andere oliesoorten stijgen. Voor gasolie, huisbrandolie, diesel olie en petroleum voor tractoren is I de prijsverhoging vastgesteld op ƒ0.50 per 100 liter en voor de dunne stookolie ten gebruike van indus trie en kwekers op 0.60 per 100 li ter. Deze pry zen zijn exclusief omzet- belasting. Bovenstaande foto toont aan, hoe fel de strijd gestreden wordt. De leider van de Partij van Blijheid en Romantiek, Wim Jansen, wordt zelfs, nadat hij zich voor een noodzakelijke nachtrust teruggetrokken heeft, ach terhaald door het strijdrumoer. Niet, dat er ook maar een luttel ogenblikje het minste kansje bestaat, dat hij niet als overwinnaar uit deze strijd te voorschijn zal komen, maar er zijn soms momenten, dat hij zijn stem moet laten horen, om enkele verspreide weerstandsnesten tot de orde te roepen. Alhoewel het eenieder zal verbazen, zijn er werklijk nog elementen te vin den, die zich niet willen scharen onder het devies van geheel jong Nederland: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN! Als lachwekkend voorbeeld moge daartoe dienen de jongeman uit Oegst- geest die gemeend heeft een, 5e kolonne-activiteit te moeten ontwikkelen, om te trachten verstrooiing te brengen in de vast aaneengesloten gelederen van de Partij van Blijheid en Romantiek. We kunnen vanaf deze plaats de jongeman verzekeren, dat zijn anti-blijheid-en-romantiek-beweging zal af stuiten op de romantische sfeer, die Oegstgeest kenmerkt, zoals zonneklaar is gebleken tijdens de candidaatsverkiezing. Daarnafst is er natuurlijk weer de stroom van berichten, die de groei van onze partij aantoont. We zouden kunnen noemen de acties van de meisjes van de Huishoudschool uit Rotter dam of van de leerlingen van de U. L, O.-school St. Jeroen uit Haarlem, maar waarom zouden we het zo ver van huis zoeken? Evert Castelein heeft gemeend de strijd met moderne wapens te moeten voe ren en morgenavond zullen op een dansavond 4 verkiezingsspeeches op een wire-recorder vastgelegd worden, die door danslustige aanhangers en aan hangsters van de Partij van Blijheid en Romantiek afgestoken zullen wor den. Terwijl y/e dit verkiezingsbulletin schrijven, bereikt ons een bericht uit het hoofdkwartier van het verkiezingsfront: de K R. O. zal over veertien dagen een aantal dames en heren uitnodigen, die de meeste stemmen ver gaard hebben. Met spanning zien we uit, of er een gelukkige uit ons lezers- gebied zal komen. Voor de rest is het wachten op de stem van Wim, die naar wij vernemen speciale voorzorgsmaatregelen getroffen heeft, om morgenavond om half tien weer niet afgebroken te worden. Morgenavond, nadat U (schamper) gelachen hebt om v. Tutte en geslapen hebt bij de „Gewone Man", nadat U uw toestel een beetje zachter gesteld hebt. om niet verdoofd te worden door het lawaai van een orkest, dat zelfs zijn naam niet durft noemen, kunt U weer luisteren naar Wim Jansen en zijn strijdkreet: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN! (Advertentie.) Drie dames voor f12 000 opgelicht De Haagse politie heeft aangehou den en in verzekerde bewaring ge steld de 31-jarige A. A. M. B. uit Amsterdam, zich noemde architect. Via een muziekclubje was genoemde B. met drie weduwen van resp. 70, 60 en 50 jaar in aanraking gekomen. Hij wist het vertrouwen van de da mes te winnen en maakte zich ver dienstelijk door ollerlei karweitjes in haar huis op te knappen. Gaandeweg bracht hij het gesprek op geld en adviseerde de dames, om haar spaar geld niet op de bank te laten staan, omdat er op het ogenblik veel in de bouwerij was te verdienen. B., die een gladde tong had en in een auto reed, wist zozeer het vertrouwen van de weduwen te winnen, dat zij hem in totaal 12.000,ter hand stelden, die hij dan beleggen zou. Voor deze transactie maakte B. in derdaad contracten op. Toen een van de dames hier eens met een kennis over sprak, vond deze het maar een eigenaardig geval en besloot B. eens te gaan opzoeken. Hij vroeg „de ar chitect" hoe deze het geld had be legd, waarop B. geen duidelijk en afdoend antwoord wist te geven. Na dit gesprek verdween B. met de noorderzon en de dames deden aan gifte bij de politie. Een dezer dagen viel hij in handen van de politie. Hij had tot nu toe ondergedoken ge zeten in Amsterdam. Op zekere dag kreeg hij daar zo'n hevige ruzie met zijn vrouw dat de politie erbij ge haald werd. De vertoornde „mevr." B. liet zich toen ontvallen, „Die vent van mij wordt nog door de Haagse recherche gezocht". De Amsterdamse politie besloot dit eens te controle ren en inderdaad bleek dit het ge val. B. is reeds eerder met politie en justitie in aanraking geweest en had nog een half jaar gevangenisstraf te goed. Vrouwen van Eindhoven gaan een tapijt knopen, dat het gemeentebe stuur voor de trouwzaal van het nieuwe stadhuis zal worden aange boden. In de vergadering van het contact van Eindhovense vrouwen verenigingen, dat achttien verenigin gen van alle richtingen omvat, is hiertoe besloten. De bedoeling is. dat elke vrouw in Eindhoven een dub beltje in de kosten zal bijdragen. Het knopen zal door „vrijwilligsters" wor den verricht. Een aantal maanden geleden stond de directeur van de verkoopmaat schappij van de Blueband-fabriek voor de Rotterdamse kantonrechter terecht, omdat deze firma, door het uitschrijven en een slagzinwedstrijd de Loterijwet 1905 overtreden zou hebben. De kantonrechter die van oordeel was dat de deelnemers een overwe gende invloed konden uitoefenen op de uitslag van de wedstrijd, sprak de directeur derhalve vrij, doch de amb tenaar O.M., die 6.boete subsi diair een dag hechtenis had geëist, ging in hoger beroep. De zaak dien de voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam en de officier van ju stitie vroeg bevestiging fan het von nis van de kantonrechter, hetgeen dus vrijspraak inhield. Pe rechtbank die gistermiddag uitspraaK deed, sloot zich by de gerequireerde vrijspraak

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8