AAnrs Ajax Zal Blauw Wit weerstaan KOLEN Docos moet zijn kopplaats verdedigen tegen S.V.L.V. Is Australië nog het goudland? ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In de 2e klasse B heeft UVS rust dag. Van de te spelen wedstrijden is die tussen Quick en VUC zeker de belangrijkste. Of de Haantjes erin zullen slagen de leidende stadgeno ten de voet dwars te zetten? Het lijkt ons een moeilijke opgave. In de 3de klasse kunnen Blauw zwart en RKAVV op het pad der overwinning voortgaan, aangezien de tegenstanders, resp. de Postdui ven en TYBB niet tot de sterkste clubs in deze afdeling behoren. En zelfs Roodenburg zal morgen kunnen winnen van het bezoekende Rijswijk. Gastheren en gasten heb ben tot heden eenmaal gewonnen in vyf wedstrijden, Rijswijk heeft iets betere doelcijfers: 614 tegen Roo denburg 919, maai het voordeel van eigen terrein brengt de doorslag misschien voor de Leidenaars. LFC is de laatste twee weken door de geleden nederlagen lelijk achteruit gegaan. Wanneer morgen niet van de bezoekende Zan^voort- meeuwen wordt gewonnen, is de strijd om de leiding met VVP, Excel sior en Laakkwartier ineens ten einde. Warmunda en Teylingen beide naar Leiden. Twee belangrijke wedstrijden in de 4e Klasse A worden in Leiden ge speeld. ASC ontvangt n.l. Warmun da, terwijl Lugdunum bezoek krijgt van Teylingen. De Leidse clubs geven mét Wil helmus de toon aan in deze afdeling en dus zou men geredelijk nieuwe overwinningen kunnen verwachten, maar zowel Warmunda als Teylin gen hebben getoond ook voor de zwaarste concurrenten niet bevreesd te zijn. Men kan dus in beide wed strijden een interessante strijd ver wachten, waarbij we moeilijk de ge dachte van ons kunnen afzetten, dat hier niet een of andere verrassing te verwachten is. De overige wedstrijden spreken vrijwel voor zich. WSB kan thuis Spannende strijd in diverse afdelingen te verwachten DE WINTERSPORT-BEOEFENAARS hebben dit seizoen niet te klagen' over medewerking van het weer. Immers, terwijl aan het begin van het vorig seizoen reeds stagnatie in de afwerking der programma's optrad door slecht weer, loopt alles tot heden op rolletjes en de velden verkeren in prima conditie. Hopen we slechts dat het zo nog een maandje blijft, dan is de helft van het programma vóór de intredende winter af gewerkt. Intussen krijgen we morgen de ze vende competitie-Zondag, waarbij in de Eerste klasse B de belangrijke wedstrijd Blauw WitAjax op het programma staat. Dat is voor het leidende Ajax een moeilijke opga veondanks het maar heel pover resultaat der Zebra-stadgenoten in het eerste vierde deel der competitie. Blauw Wit won nog geen enkele keer, speelde tweemaal gelijk en verloor dus vier wedstrijden Inder daad weinig veelbelovend, maar we geloven, dat Ajax toch geenszins zonder angst deze ontmoeting tege moet ziet Intussen liggen de con currenten op de loer, want zelfs in dien Ajax ook maar gelijk speelt, dan komt Be Quick waarschijnlijk mede aan de leiding, terwijl RCH en Wageningen eveneens een kans heb ben. Dat kan interessant worden! In Afdeling A letten DWS en Haarlem nauwlettend op elkaar. Slaagt DWS erin van 't Gooi te win nen, Haarlem zal door een overwin ning op GVAV de hoofdstedelingen op de voet kunnen blijven volgen. In C enkele aardige ontmoetingen met EindhovenNAC en Willem II BW als de meest markante. Dat kan voor Feyenoord, dat toch zeker wel in staat geacht moet worden een zege op Sittardia te behalen, een goede dag worden. In de Afdeling D tenslotte zal Sparta nu de krachtproef moeten uithalen om WV op de knieën te brengen. Of het zal gelukkéh na de vier gelijke spelen? De Sparta-voorhoede is overigens niet erg op schot: zes doelpunten uit vijf wedstrijden! voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel. 20114 Tegens het voorlopig Nederlands elftal spelen de Middlesex Wande rers Woensdagmiddag a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam in de volgende samenstelling: doel: Ritchie (Alloa); achter: Co- wan (Pegasus) en Wager (Bromley); midden: Aston (Maesham Imperial), Adams (Hendon) aanv. en Shepherd (Macclesfield); vóór: Smith (Ilford), Walton (Manchester United), Bruce (Spartan), Mc Garry (Cliftonville) en Robb (Finchley). Het is een bijzonder sterke ploeg, uitsluitend bestaande uit spelers die in amateur-landenwedstrijden de En- winnen van THB, SJC in Den Haag 1 gelse, Schotse of Ierse kleuren heb- van Graaf Willem en Wilhelmus in ben verdedigd. Voorburg van Rouwkoop. Meerburg ontvangt Ammerstolse Sportver. De thuiswedstrijd van Meerburg wordt, afgaande op de thuis bereikte j resultaten, weer een zege voor de Rijnbewoners, Dat zal niet gemakke- lijk vallen, maar ook tegen Haas- 1 trecht zag men als tegen een berg op. Alphia tenslotte kan thuis van Gouderak winnen. Dit elftal lijkt alleszins in staat om 't voorlopig Nederlands elftal be hoorlijk van repliek te dienen. De wedstrijd begint om half vier. «"hocoladf t it ve/lA/Me/tjk; Leidse Voetbalbond Docos, dat vorige week de leiding overnam van Foreholte, zal morgen zwaar op de proef geste! 1 worden, wanneer SVLV naar de Haagweg komt. Als we de Voorschotense over winning van verleden week op DOSR niet slechts als een bevlieging mogen zien, maar als een werkelijke poging tot herstel na enige slechte weken, dan kon het voor de Leidenaars wel eens gevaarlijk worden. Zeker, Do cos heeft een goede kans om de pun ten thuis te houden, maar het zou verkeerd zijn hierop bij voorbaat al te redenen. Het zou wel eens anders kunnen uitpakken.... Foreholte heeft morgen wederom vrij en de twee overige clubs, die in de bovenste helft van de competitie ladder huizen, gaan elkaar bekampen. Alphense BoysOranje Groen is al evenzeer een wedstrijd, waarvan vooraf weinig meer te zeggen valt, dan dat de krachten elkaar weinig zullen ontlopen. Oranje Groen moet iets sterker geacht worden, maar de Alphenaren hebben het terrein-voor deel. Mogen we hier evenaLs trou wens aan de Haagweg in ieder ge val, een eerlijke, faire en sportie ve strijd verwachten? Rijpwetering krijgt bezoek van LDWS, hetgeen vermoedelijk wel een te zware opgave voor de Rippers zal zijn, die ons verleden jaar iets krach tiger leken. Maar ook de Leidenaars presteren niet wat wij in de vorige competitie van hen zagen. Zodat we maar zeggen willen, dat Rijpwetering deze wedstrijd niet reeds bij voor baat als een nederlaag moet beschou wen. Wear worden de Stompw. Boys ge wikkeld in een gevecht om de onder ste plaats. Wanneer de Stompwijkers thuis echter kunnen winnen van de Wet. Boys, waartoe een heel goedé kans bestaat, dan zijn het de mannen uit Oude Wetering die voorlopig on deraan blijven staan. Bij elkaar een 'nteressant program ma, waarbij wisselingen in kop en staart niet tot de onmogelijkheden behoren! Tweede klasse A. sitie wel kunnen handhaven, wan neer er tenminste op volle kracht ge speeld wrodt. St. Bernardus, dat met evenveel punten uit evenveel wedstrijden ge lijk staat met Altior, kan zijn positie eveneens handhaven in de thuis wedstrijd tegen VTL. Kagia echter zal het zwaar te ver duren krijgen tegen VNA, dat op be zoek komt, en de Leidse Boys krijgen een zware tegenstander in ZLC. Het zou ons niet verwonderen als beide thuisclubs het niet verder brengen dan Hoogstens een gelijk spel. Tweede klasse B. In deze afdeling zal VNL morgen succes kunnen boeken tegen het be zoekende ZLC 2, terwijl WOA thuis tegen SJC 3 een behoorlijke kans maakt. UDO en AZL hebben een vrije dag. S.V.L.V. Programma voor Zon dag: DOCOS 1—SVLV 1, 2.30 uur; J. van Weeren; SVLV 2—LFC 4, 2.30 uur, J. van Roon; Wet. Boys 2SVL V 3, 2.15 uur, J. Betgeem 1 uur Lei den; SVLV 4Alph. Boys 4, 2 uur, Rouwkoopterrein; SVLV AWOA. 12 uur, Rouwkoopterrein. Zaterdag: SVLV aTevlingen a, 4 uur; Lisse a—SVLV b, 12 uur. Stompw. Boys. Was het vorige week een belangrijke wedstrijd voor de laatste plaats, ook met de gast van a.s. Zondag is dit het geval. De Weteringse Boys zullen hun best doen evenals de Stomp. Boys. Aan vang 2 uur. Overige wedstrijden: St. Boys 2DOSR 3, 12 uur; ZLC 5 St. Boys 4, 12 uur; Altior ASt. Boys A, 1 uur 45; SJC (C)—St. Boys B, 2 uur. Dameshondbali HVS 1Wings I, 4 uur. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP 47/2 TE BUENOS-AIRES. 19 Oct. begint te Buenos Aires het 35ste wereldkampioenschap biljar ten kader 47/2. Aan het tournooi, dat gehouden Au,vI wordt in de luxe gymnastiek- en weliswaar niet gemakkelijk krijgen, j ^«-mclub, wordt deelgenomen door wanneer Morekwartier op bezoek wereldkampioen Piet van de Pol. de komt. Toch geloven wij, dat de Lan- geraarse voetballers hun leidende po- Nederlandse kampioen Kees de Rui ter, de Belgen Clement van Hassel en René Gabriels, de Franse kam pioen Jean Galmiche, de Spaanse kampioen Joaquin Domingo en de Braziliaan Francisco del Vecchio. Argenitnië zal vertegenwaordigd zijn door Pedro Carera, de houder van de Argentijnse titel kader 47/2, de wereldtitel libre en de Zuid- Amerikaanse titel drie banden. Een andere Argentijnse vertegen woordiger zal Enrique Navarra, de Brazilianse kampioen drie banden en de vroegere Zuid-Amerikaanse kampioen 47/2 zijn. De schrik van de belastingbetaler (Van de correspondent in Australië). CANBERRE, 1 October. Met een knaleffect, heeft dezer da gen de Australische „Lieftinck"; the Federal Treasurer, Sir Arthur Fad- den, zijn koffertje met de begroting, waarin de financiering van Austra lië voor het komende jaar op schrift is gesteld, op de tafel van the Cham ber of the House of Representatives hier in Canberra geplaatst. Alle Australiërs die een weinig verstand van geldzaken hebben, zijn hevig ontsteld, het ziet er financieel deplorabel uit. Hoe die Sir Fadden aan zijn extra 114)4 millioen wil komen, zou de Australiërs in het algemeen nog vrij koud laten, doch weet ge, de ge wone inkomsten-bealsting zal met 10 omhoog gaan; bier, sigaretten en diverse luxe artikelen worden aanzienlijk duurder. Australië is verward geraakt in een economisch- en financieel dool hof, waarin men nog steeds geen uitweg heeft kunnen vinden. Sir Fadden legt ons nuchter de cijfers voor; 1000 millioen is zijn budget en om als anti-inflatie maat regel, vraagt hij een surplus van bijna 115 millioen. „Hoe moet dat nu gaan", vraagt de Australiër met voor hem ongewone bezorgdheid zich af. De Australische rechter en philo- soof Henry Bournes Higgins, die in 1907 de grondslag legde voor de „basic-wages", het basisloon voor de werii nemer, zal niet hebben ver moed dat hij daarmee een groot pro bleem voor zijn land heeft gescha pen. Tot aan de jaren vóór en ook tij dens de oorlog, had men weinig moeilijkheden met dat loon, dat iedere drie maanden door een Ar bitrage Raad wordt vastgesteld, zulks aan de hand van de kosten voor le vensonderhoud. Nu echter in een jaar tijd dit basisloon met bijna 40 is gestegen, n.l. van 7/2 tot 10, is men in een kringloop terecht gekomen, waar nog niemand kans ziet uit te komen. Reeds eerder heb ik het Austra lische huishoudboekje voor U open gedaan en geconstateerd dat op zich zelf de prijzen niet verontrustend ge noemd kunnen worden, wanneer die met Nederlandse ogen beziet. Hier is echter de onberekenbare factor: het huurbedrag. En daaraan inhaerent is: woningbouw. Er is nu een stille wedloop gaande tussen lonen en prijzen. Met als in zet: inf atie? Naar werkloosheid? Het is vooral wat we in Holland zouden noemen, de „Omzetbelas ting'', hier aangeduid als „Sales Tax", welke het bedrijfsleven in sterke mate verontrust. Men kan stemmen beluisteren die de gang naar een werkloosheid voorspellen, hetgeen waarschijnlijk wel een al te somber geluid is. Toch worden in de laatste tijd het bedrijfs'even in Australië lasten opgelegd, die inder daad reden kan geven tot de vraag of zij blijvend te dragen zijn. Men heeft in sommige Staten ge tracht de kringloop te breken, door een prijs-bevriezing, die echter ho peloos is mislukt, omdat het gebrek aan producten of goederen er een direct gevolg van was. Merkwaardig is, dat men momen teel zeer beangst is het woord „basic- wages" te noemen in verband met de VOLLEYBAL. R.K. VOLLEYBAL-VER. „CYCLOON". Hedenavond speelt het 1ste heren team de eerste competitiewedstrijd tegen Zuidwijck B. te Wassenaar. Aanvang 8.30 uur. De leden worden, natuurlijk in uniform, verzocht op tijd aanwezig te zijn. HANDBAL S.VX.V. Programma a.s. Zon- dag: SVLV 1—Wings 2 12 uur; SVLV 2—Deo 2; SVLV A—Wings B. WIELRENNEN Swift-combinatie. Als eerste j rit van *de wintercompetitie rijden j A en B-klas Zondag een 40 km trai- ningsrit. Voor de C-klas is de af- I stand 20 km. Vertrek 9.30 uur. I nieuwe drie maandelijkse termijn, welke in November verstrijken zal. Men behoeft geen kennis te ne men van het indexcijfer, om vast te stellen dat de kosten voor levens onderhoud opnieuw zijn gestegen. En toch is er weinig enthousiasme voor een nieuwe loonsverhoging. Het is waar, er zijn momenteel nog een 250.000 vacaturen, doch de oudere Australiërs herinneren zich nog de moeilijke jaren van vóór de oorlog, "toen de economische depres sie een plotselinge val op de arbeids markt teweeg bracht. Bovendien is er bij velen een on aangenaam gevoel ontstaan, toen de regering duizenden ambtenaren ging ontslaan. Al had het dan tot gevolg, dat overige ambtenaren „overtime" moeten maken. Dr. Evatt, de oppositieleider in het parlement, sprak dezer dagen van een „Blue print for depression", in de Federale begroting neergelegd. Men kan deze depressie nog veraf wanen, er zijn nog slechts 629 werk lozen in Australië. Toch is men verontrust geworden, hetgeen wel het meest tot uitdruk king komt door de gesprekken die momenteel worden gevoerd. Er is plotseling meer belangstelling aan de dag getreden voor de economische- en financiële positie van het land. Ach, zolang men kon kopen het geen men wenste, zolang maakte men zich geen zorgen. Doch in dat „kopen" is de laatste maanden een wijziging gekomen; de zwarte markt tiert Welig en men heeft zich tevre den te stellen met hetgeen de win kelier in voorraad heeft. Men realiseert zich echter steeds meer, dat een pound geen pound meer is, en men iedere week een aardig bundeltje van die papieren nodig heeft om een goed leven te kunnen leiden. Alles wordt duurder. In de „pubs", de café's die ove rigens niets op de Hollandse café's gelijken praat men. over het bier en de sigaretten die duurder wor den. Er zijn vrouwen-organisaties, die protesteren, omdat de lippen stift in prijs omhoog gaat. „Dat is geen luxe", betoogt men Maar een glas bier is voor de Australiër zéker geen luxe, doch een „levensbehoefte", waarvoor hij straks een shilling (plm. 40 cent) per glas te betalen krijgt. En ik verzeker U, dat er iedere dag een aardig biertje door de Australische kelen g ijdt! Trouwens, het bier gaat het Gou vernement vólgens de nieuwe bere kening ruim 53 millioenopbren gen, tot heden ruim 37 millioen. De belasting op sigaren en sigaret van 3 millioen op 3y3 millioen lioen tot bijna 30 millioen. Ook de benzine moet een steentje bijdragen in de strijd tegen de in flatie hoewel deze belasting slechts van 3 millioen op )4 millioen wordt gebracht. Moeilijk te exploiteren rijkdom! Weet ge, in 1903 leverde Austra lië een vierde van het wereldgoud- bezit tot een waarde van 16.303.000 doch in 1929 bezette dit land nog maar de vijfde plaats, omdat de goud-opbrengst tot 14.236.0000 was teruggelopen. En sindsdien is het er niet beter op geworden. Een rijkdom heeft Australië in de scha pen die wol leveren, er zijn zilver-, ijzer-, kolen- en tinmijnen. De landbouw heeft nog grote mo gelijkheden, en toch kent dit ïand grote financiële problemen, mede doordat het zijn rijkdommen niet kan exploiteren bij gebrek aan arbeids krachten. Eén van de remedies tot herstel van het algemeen budget is: harder werken. Maar dat zal een stem des roepende in de woestijn be tekenen! Het zal een krachttoer worden, om Australië in een financieel ga reel te krijgen. HET DONKERE SEIZOEN Hoewel het verkeer geduren de het najaar en in de winter maanden minder intensief pleegt te zijn dan tijdens het overige gedeelte van het jaar, blijkt het aantal verkeersongevallen in de 'duistere maanden, steeds met circa 10 pet. te stijgen. Grote voorzichtigheid en oplettend heid, zowel overdag als gedu rende de uren van duisternis, zijn meer dan ooit geboden. De K.N.A.C. wijst er in dit ver band op, dat het rijdend ver keer vooral zorge voor een deug delijke verlichting De voetgan gers moeten leren inrien, dat van het hoogste bejang is dat zij tijdig zichtbaar zijn voor het rijdende verkeer. Bij slecht weer is bovendien het zicht be perkt en kunnen wegen en stra ten slipgevaarlijk zijn. Men hou- de extra rekening met ander verkeer en passé zijn snelheid aan de omstandigheden aan. 100 Jaar door'n regelmatig leven Regelmaat is voorwaarde voor blijvende gezondheid. Zo is regelmatig wassen een voorwaarde voor de lange levensduur van wol. Maar dan goed wassen, n.l. met Echfalon. Echfalon doet het precies goed, tuant Echfalon is speciaal alkalivry voor wol. Boekbespreking „In de keuken" door Martine Wittop Koning; uitgave van Hollandia Baarn. Er wordt vaak beweerd, dat de liefde van een man voor een be langrijk deel via zijn maag gaat. Als dit waar is, behoort het „lijvige" boek, dat wij hier aankondigen tot de pijlers van een gelukkig huwelijk. Het is een kookhoek in de breed ste zin. Martine Wittop Koning heeft zich niet bepaald tot de opsomming van een eindeloze rij recepten. Zij begint haar boek met interessante uiteenzettingen, die op allerlei ma nieren verband houden met koken. Zo is er een hoofdstuk gewijd aan de keuken, aan de hoofdbegrippen van de voedingsleer, onze voedings middelen, onmisbare dagelijkse voe dingsmiddelen, genotmiddelen enz. Een van de verdiensten van de schrijfster is, dat zij terdege reke ning heeft gehouden met de tijds omstandigheden. De vraag, welke voeding het menselijk lichaam nodig heeft en hoe deze noodzakelijke be standdelen zo smakelijk mogelijk te bereiden speelt een grote rol. Daar om is dit boek belangrijk voor de smalle beurzen. Natuurlijk ontbreken de recepten niet. Het laatste gedeelte van dit boek biedt de huisvrouwen en a.s. huisvrouwen gelegenheid om zich de kookkunst eigen te maken. Degenen, die dit boek aanschaffen, zullen in hun keuken een paradijs gaan zien, waar men met eenvoudige midde len geweldige ontdekkingstochten kan maken. J^EURS - QVERZICHT PRIJSHOUDENDE STEMMING. Ook de laatste dag van deze on belangrijke beurs week bracht geen verandering in het algemeen markt- beeld. Voor buitenlandse rekening valt er van dag tot dag enig aanbod te constateren, maar steeds in ande re fondsen. Aandelen Scheepvaart Unie hebben hieronder deze week wel het meeste geleden. Zij zijn n.l. sinds vorige week Vrijdag met ruim 6 punten achteruit gelopen tot 142 1/4. De hoofdfondsen bewegen zich overigens binnen nauwe grenzen, waarbij de omzetten gering zijn. Gis teren heerste er aanvankelijk wat belangstelling voor Unilever, die in de eerste tape van 227 1/2 to. 229 1/2 werden verhandeld, een marge dus van twee punten. Ook hier taande de belangstelling al spoedig; geslo ten werd op 229 (onv). Olies waren wederom stil met slechts geringe om zetten rond 297, hetgeen eveneens onveranderd is ten opzichte van Don derdag. Van de belangstelling, die in het begin van deze week viel te con stateren voor aandelen Philips, is bitter weinig overgebleven. Zowel de oude als de nieuwe aandelen ble ven sinds Dinsdag onveranderd op resp. 171 3/4 en 165 3/4. De beleggingsmarkt was vrij vast en wist de Donderdag geleden ver liezen meer dan geheel in te halen. De Amerikaanse sector bleef luste loos, waarbij het agio een fractie aantrok tot 12 1/4 pet. Prolongatie 3 1/4 pet. ✓lEFDE'S ,EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 15) Zeker voor de ontvangst be stemd? Natuurlijk. Met die slingers wordt het portaal behangen. En mor genvroeg hijsen we de vlag. Met de kamers zal alles gauw in orde zijn, en voorts is alles geregeld: deputaties van het personeel, van het landgoed, schoolkinderen, plechtige toespraken muziek enz. Onze burgemeester zal in hoogsteigen persoon de feestrede houden. De burgemeester?? Waarom niet? Voor de eerste maal sinds jaren komt de eigenaar met zijn gezin voor geruime tijd naar Krannebitten. Dat wist ik alDus moet ik morgen de ontvangst bijwonen en in gala verschijnen? Dat spreekt vanzelf. Wij zullen dan waarschijnlijk aan tafel worden genodigd. De huishoudster heeft tele grafisch bevel gekregen een diner voor twintig personen gereed te hou den. Fraaie historie! En ons werk? Die vraag heb ik mij ook al ge steld. En juist in dit seizoen, nu er op de akkers en velden en in de bos sen juist zo ontzettend veel te doen is! Maar klagen helpt toch niet.... Turba is een weinig uit zijn hu meur. Hij denkt aan het bezoek van de dames Hartlieb. Zal dat plan niet in duigen vallen, nu er zo'n vreselij ke drukte op handen is? Nu, zo erg als Turba had gevreesd werd het .niet. Na afloop van de officiële ontvangst werden, zoals Holder dacht de burgemeester, de in specteur van het landgoed, de opper houtvester en nog een paar anderen van het hogere personeel op het diner genodigd en al spoedig bleek, dat de familie uit eenvoudige men sen, zonder pretenties, bestond, naar Krannebitten gekomen met geen an der doel dan om van de rust en de zuivere lucht der prachtige streek te profiteren. Dat de gezondheidstoestand van mevrouw Klara Trebitsch veel te wensen overliet, was duidelijk te zien. Op haar bleek fijn gezicht met de grote donkere ogen, las men over spanning, uitputting en heimelijke bekommering. Ook de dochters wa ren bleek en hadden een ernstig voorkomen, dat niet strookte met haar leeftijd. Beiden waren opval lend schoon. Na tafel, toen in de salon de koffie werd gepresenteerd riep Trebitsch inspecteur Holder ter zijde en sprak Beste Holder, ik moet u mijn vrouw en dochters nog eens bijzon der aanbevelen. Het winterseizoen in de grote stand heeft haar werkelijk uitgeput. De dokters die wij geraad- pleegt hebben, schrijven rust, stilte en melk, veel melk voor. Van drukke conversatie kan, met het oog op myn vrouw, geen sprake zyn, maar dat wil niet zeggen dat u de dames al leen moet laten. Vooral mijn oudste heeft behoefte aan een beetje ver strooiing. Zij moet hier op andere ge dachte komen, weer levensmoed scheppenhet arme kind heeft veel aanleg tot zwaarmoedigheid. Paard rijden, tenriis, enz. zeggen de dokters Ja, wie kinderen bezit, heeft zorgen. Dus, goed verstaan, niet waar, beste Holder! Laat de meisjes zo weinig mogelijk aan zich zelf over, en zorg ervoor, dat mijn vrouw de rust ge niet, waaraan zij dringend behoefte heeft. Holder beloofde zijn best te zullen doen, maar hij begreep maar half, wat Trebitsch bedoelde met: „op an- daphten komen, weer levensmoed De volgende dag kwam de heer Trebitsch opperhoutvester Hartlieb wien hij sinds lang bijzondere vriendschap toedroeg, opzoeken, en toen liet hij zich duidelijk uit over dit punt. Hartlieb maakte Trebitsch zijn compliment over de schoonheid zij ner dochters. Vooral uw oudste dochter juf frouw Elfriede is beeldschoon gewor den, zeide hij, maar ik vind haar wel een beetje stil en bleek. En vroeger was zij een druk en zo kerngezond kind. Ja, schoon is zij geworden, ant woordde Trebitsch met een weemoe dig lachje; maar ik wilde, dat zij minder schoon, en in ruil daarvoor inwendig gelukkiger was. Ik begrijp u niet, mynheer Tre bitsch. Voor u, beste Hartlieb, wil ik er geen geheim van maken dat Elfi my zware zorgen baart en dat we voornamelijk met het oog op haar naar Krannebitten zijn gekomen in de hoop, dat zij hier zal leren verge ten. Ik moet u tot mijn leedwezen zeggen, dat zij een pijnlijke onder vinding heeft opgedaan Zo, zij had tooh naar ik hoop haar liefde niet aan een onwaardige ge schonken? Rijke meisjes staan uit de aard der zaak in dat opzicht maar al te vaak aan teleurstelling bloot.. Was het dat alleen maar! Mijn jongste, Ruth mag op dit punt van bittere ondervinding spreken, 'n Ze kere von Wiedeman had niet lang geleden haar hand gevraagd, en al spoedig daarna kwam 't ons ter ore, dat de kerel erop pochte het alleen op een goede partij gemunt te heb ben Maar bij Elfi zit het dieüer. Zij werd diep gekwetst, niet alleen in haar liefde, maar ook in haar trots. Zij verloor haar edel en gevoe lig hart aan een baron uit een oud adellijk geslacht, die haar reeds twee jaren het hof maakt en haar oprecht scheen te beminnen Begrepen! Ook die baron was het eigenlijk maar om het geld te doenDoch laten we liever de zaak rusten. Mijnheer Trebitsch ik zie, dat het piinlijke onderwerp u opwindt. Nee. Hartlieb, het doet mij inte gendeel goed, mijn hart eens te kun nen uitstortenVoor Elfi betekende het geen geldkwestie. Het conflict zit hier veel dieper.Baron Treuwart berit zelf een aanzienlijk vermogen, of juister gezegd, zijn ouders bezitten het zodat hij mijn geld niet nodig had. Maar terwijl wij iedere dag zijn declaratie tegemoet zagen, trok hij zich plotseling terug van Elfi meet alle plaatsen waar hij haar had kun nen ontmoeten, natuurlijk op de eer ste plaats ons huis.En toen begon hij verstrooiing te zoeken in lagere kringen, waar hij vroeger nooit den voet had gezet. Wij hoorden, dat hij speelde, en een actrice het hof maak te. En wij stonden voor een raadsel! Elfi schreide voortdurend van ver driet en mijn vrouw, die met haar leed, en de baron reeds bijna als een zoon had bemind, begon te sukkelen en zo was het gedaan met ons geluk En de oorzaak van de verande ring in de houding van de baron is u nooit te weten gekomen?? Toch wel, de toestand van mijn gezin was zo ellendig, dat ik eii»*e- lijk besloot mij rechtstreeks tot Treuwart te wenden. Had ik het maar niet gedaan! De baron schreef me, dat hij mijn dochter onuitspreke lijk had bemind, en dat zijn bedoe lingen oprecht en ernstig geweest waren, n?aar toen hij zijn familie -ennis gaf van zijn huwelijksplannen stootte hij op een hevig verzet, en een besliste weigering. Do reden van die verhouding? De familie Treuwart kon, en zou hen? nooit veroorloven een meisje van Joodse afkomst te trouwen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6