De democratie gaat steeds meer gelijken op dictatuur Tegen schelpenvisser uit Noordwijk 5 maanden geëist M. P. v. d. Weijden sprak over agrarische politiek BIOSCOPEN ZATERDAG 13 OCTOBER 1931 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Prof. Polak geinaugureerd fe Leiden In het groot auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde gis termiddag prof. mr. C. H. F. Polak, voorheen hoogleraar in de Staatshuis houdkunde en het Nederlandse Agrarische Recht te Wageningen, zijn ambt van hoogleraar in het Admi nistratieve en Agrarische Recht te Leiden, met het uitspreken van een inaugurele rede, getiteld „Ordening en Rechtsstaat". Prof. Polak wees op de grondwet ten van de vorige eeuw, waarin de grondrechten, grotendeels van poli tieke en staatkundige aard, waren grote bekoring heeft voor velen. Con centratie van macht is onontbeerlijk voor de geleide economie. Inbreuk op gemeentelijke zelfstandigheid. Er wordt een ernstige inbreuk ge maakt op de gemeentelijke zelfstan digheid, wanneer ten aanzien van grote groepen besluiten van de raad slechts wordt medegedeeld, dat het algemeen belang daarbij nauw be trokken is. Burgemeesters en sommi ge wethouders mogen nog een grote invloed hebben op het gemeentebe leid, de burgerij-vertegenwoordigers hebben weinig zeggenschap meer, waardoor de opvoedende kracht van «offf°men' v.Men- vraaSt thans daar- autonomie goeddeels te loor gaat. naast om erkenning van de economi- Ook de ruimteiyke ordening ver se en sociale rechten van de mens. i sterkt de greep van het centrale ge- .1 ^en be'?e.?00,r.ten Lag op de gemeenten. Gemeentelijke rechten is groot. Een combinatie hier- uitbreidingsplannen moeten goedge. n"or^t,?evoniien inde Grondwet, keUrd worden door Ged. Staten en bij de regeling van het Onderwijs. De j ook hier regelt men van een centraal leus is tegenwoordig: Vrijheid door punt uit voorbeelden hiervan zijn overheidsbemoeiing. De Staat dient talrijk een welvaartsstaat te zijn. Prof. Polak achtte het verontrus- Een buitenstaander kan met met enige nauwkeurigheid vaststellen of de volksvertegenwoordiging ook de grote zeggenschap heeft, die haar toe komt. Haar besluiten zijn vaak on derhevig aan vele invloeden, waar van meestal weinig naar buiten blijkt. De volksvertegenwoordiging heeft in alle democratische landen haar wetgevende taak meer en meer overgedragen aan de regering, bij ge brek aan tijd, deskundigheid en snel heid van werken. Zelden beseft men volledig hoe uitgebreid de practijk van delegatie van de wetgevende macht is gewor den. Jaren geleden achtte Struycken het reeds nodig de beginselen volgens welke de administratie de prestaties van de gemeenschap over de burgers moet verdelen, vast te leggen. Hij klopte echter aan dovemansoren. Mogelijk is de eis va: Struycken dan ook te zwaar. Een andere hoofdtrek van het mo derne staatsbestel is de centralisa tie, waarvan de overzichtelijke een voud en schijnbare efficiëncy een „Midzomernachtdroom" in het clubhuis Wanneer men de kwestie stelt of toneel-amateurs hoog mogen grij pen, dan wel zich moeten houden aan een repertoire dat binnen hun krachten ligt, is men spoedig ge neigd te pleiten voor het laatste. In derdaad is er een gevaar verbonden aan het te hoog grijpen; de droevige resultaten daarvan hebben we meer dan ons lief is op de planken kun nen zien. Maar er zit toch ook iets goed in het streven naar omhoog, ook al gaat men daarbij wel eens een tikje te ver. In ieder geval wordt er mee bereikt, dat de spelers iets hebben om zich aan op te trek ken, met de mogelijkheid om een volgende keer nog beter tot een dergelijke hoogte te komen. In dit licht bezien is de opvoering, die de R.K. Jongeren uit Wassenaar gisteravond gaven van Shakespeares „Midzomernachtdroom" lofwaardig geweest. Het kan niet ontkend wor den, dat de eisen, die aan dit spel gesteld worden iets boven 'hun krach ten lagen. Shakespeare was een meester in het tekenen van mensen karakters en niets is in het toneel spel zo moeilijk als een karakterrol gaaf vertolken. Daarvoor wordt meer vereist, dan doorsnee-amateurs kun nen opbrengen. Maar anderzijds zyn romantiek en komische noot zó rijk in dit spel verwerkt, dat men toch geniet, ook al krijgt niet iedere rol de diepte, die de auteur er in gelegd heeft. Daarom mocht de op voering van gisteravond er zijn; daarom mogen we spreken van een iets te hoog grijpen met succes. De mooie zaal van het Clubhuis was grotendeels gevuld met een nogal rumoerig en jeugdig publiek meest leerlingen van middelbare scholen en leden van de N.K.J.B. dat enthousiast de verwikkelingen volgde, waarin de Griekse schone Hermia verzeild raakt, omdat zowel Lysander als Demetrius op haar verliefd zijn De liefde van de eer ste wordt beantwoord, maar de tweede vindt steun by Hermia's va der Egeus. Hermia en Lysander vluchten naar het bos rond Athene, waarin ook Hermia's vriendin He lena en Demetrius terecht komen. De dwergtovenaar Puck haalt daar allerlei schelmstukken uit, op bevel van Oberon, de elfenkoning, die on enigheid heeft met zijn gemalin Ti- tania. Tenslotte komen er toch drie gelukkige paartjes uit het bos, na dat enige werklieden een bloederig drama opgevoerd hebben en een ballet van dansende elfen voor de romantische omlijsting gezorgd hoeft. Als wij namen noemen is het eerst die van de heer Jan v. d. Kooy, die de rol van Puck voortreffelijk be greep. Bij de dames bekoorde ons het spel van mej. Toos Barten als Helena, terwijl de wever Spoel (Piet v. d. Horst) eveneens tot de uitblinkers gerekend mocht wor den. Belangrijker is echter, dat dc troep een eenheid vormde, waarin practisch geen dissonanten gehoord werden. Dit mag de verdienste ge noemd worden van regisseur Jos Molenkamp, die ongetwijfeld een «eer zware taak had. Mej. Marion Rene blonk uit in de balletten, die zy met veel toewijding had ingestu deerd. Al zou er aan het stille spel, aan gratie en soepelheid nog veel ge wonnen kunnen worden, toch mocht deze opvoering er zijn. De lessen, •f J°nSeren van Wassenaar uit „Midzomernachtdroom" getrok ken hebben, zullen op hun verdere toneel weg van groot nut kunnen zyn! tend, dat er een steeds grotere gelij kenis komt tussen bestuursvormen van democratische en dictatoriale landen. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat door een steeds omvangrijker en duurder worden staatsbemoeiing de maatschappij onder een goedwil lend maar albedillend en overbelast overheidsapparaat verstart. Thans hebben we zelf nog in de hand, aldus prof. Polak, welke de resultaten zullen zijn van een toe nemende overheidsbemoeiing. Het administratieve recht zal moeten worden vernieuwd, zoals het straf recht wordt hervormd. Slechts wan neer de levenshouding van bestuur den en bestuurders hecht verankerd is in zedelijke grcndslagen, is een sa menleving van vryc mensen moge lijk. Niet dank zy een grondwet of fraai geformuleerd administratief recht blijft de rechtstaat in stand; waarborgen voor recht en vrijheid vindt men slechts in de hoofden en harten van de burgers. Prof. Polak besloot zijn inauguratie met de gebruikelijke toespraken, waarna een drukbezochte receptie plaatsvond. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. Fu- hri Snethlage te Leiden. De herenhuizen met tuinen te Oegstgeest Koninginnelaan 2 en 4 na afmijning afzonderlijk tezamen in bod: f 22.740.koper de heer J. C. van der Swaagh q.q. te Oegstgeest voor: f 23.140. Het huis met afz. bovenwoning ie Leiden Poelgeeststraat 14/14a in bod: f 3.850,koper de heer H. den Blanken q.q. te Warmond voor f 3.850.—. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Het winkel- en woonhuis te Lei-1 den, Langebrug 67/69 in bod: f 4.000, j koper de heer E. van Starkenburg i q.q. te Oegstgeest voor f 4.350.De j percelen te Leiden Plantsoen 51 enj Prinsenstraat 44 zijn uit de hand) Dit is de heer A. Vroom, die gis teren herdacht, dat hij 45 jaar ge leden bij Vroom en Dreesmann te Leiden in dienst trad. De jubilaris is werkzaam op de expeditie-afde ling en mocht gisteren uit handen van wethouder J. C. van Schaik (zie ons blad van gisteren) de bronzen me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. SHELL-FILMAVOND VOOR OUD- TUINBOUWLEERLINGEN. De Ned. Bond van Tuinbouwstu- dieclubs van oud-leerlingen van de tuinbouwcursussen, afd. Leiden en Omstreken, verzamelde gisteren zyn leden in „Het Gulden Vlies" voor een filmavond, die werd aangebo den door de Kon. My. de Shell. Na een welkomstwoord door de voor ter, de heer J. Smit, werden er vyf films vertoond, ingeleid door de filmoperateur van de Shell, de heer Verhoef, die iets vertelde over de totstandkoming hiervan. Eerst zag men een film uit Venezuela, het ge bied rond het meer van Maravari- bo, in technicolor, vervaardigd door mr. A. Hustings, muzikaal geïllus treerd door Max Woiski en zijn band. Vervolgens zag men het« leven van de Spint, een kevertje, dat vooral de appelbomen aantast De derde film ws weer een technisolor over het ontstaan van aardolie, gemaakt door George Pal. Na de pauze werd een film gedraaid over de appelluis en tenslotte werd de aanwezigen een blik gegund op de Engelse TT- races. Et was een zeer grote belang stelling voor deze interessante avond. Doktersdienst. A.s. Zondag 14 October zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: de Graaf f, de Haan, Jasperse, Kortmann, Stof fers. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 Oct. 13 uur tot Zaterdag 20 Oct. 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. PUROLinhuis! By brand- en kloven, Ruwe verkocht. anijwonden, Pijnlijke handen en Sohrale huid. Een der deelnemers aan de schel penoorlog tussen Zandvoort en Noordwijk aan Zee hoorde gisteren door de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. v d. Burg, vijf maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Het was de 24-jarige Noordwijker P. W., van beroep schelpenvisser, die er van beschuldigd werd, zwaar lichamelijk letsel te hebben toege bracht aan de Zandvoorter P. T., door met een veertig kilometer vaart als bestuurder van een vrachtauto opzettelijk op hem in te rijden. Verdachte, die lezen noch schrijven kan, was niet in het bezit van een rijbewijs. Een der Noordwijkse getuigen een broer van verdachte maakt het zo bont in zijn verklaringen, dat de officier van justitie scherp op merkte: „U speelt gevaarlijk spel, uw verklaringen zijn op het kantje van meineed!" Bij stukjes en beetjes kon na de getuigenverklaringen een waarschijn lijke toedracht worden geconstru eerd, zoals die zich in de vroege mor gen van 28 Juni had afgespeeld aan het Zandvoortse strand, tussen half vijf en vijf uur, ter hoogte van pa viljoen Kiefer. Daar had een Zandvoortse schel penvisser, een zekere V., schelpen op een hoop bijeengebracht, die hy uit zee had opgevist. De Zandvoorters P. T. en Van D., die van een feestje terugkwamen hadden daarbij voor de aardigheid geholpen. Plotseling kwam uit de richting Bloemendaal een vrachtauto - aan rijden met de gebroeders B. uit Noordwijk, aie de schelpen van V. i op de wagei begonnen te laden Na tuurlijk wilden de Zandvoorters dat beletten, waarbij een stevige vecht partij ontstond. De Noord wij kers kozen een goed heenkonfen, ioen nog meer Zand voorters op dat tumult afkwamen. Juist toen de gebroeders B. op de laadbak van een vrachtauto die al in beweging was wilden springen, achtervolgd door de Zandvoorters P. T.. Van D. en V., kwam uit tegen overgestelde richting een andere vrachtauto, die recht op de achter volgers inreed. De Zantvoorter P. T. werd daarbij aangereden. Hij brak een dijbeen en een wiel van de vrachtauto ging over zijn onderlichaam. Zeven weken werd hij in een ziekenhuis verpleegd. Hij kwam als getuige op krukken de rechtzaal binnenstrompelen. ging aan, dat hy een dame en heer, die naar zee liepen, wilde ontwijken en daardoor wel recht op de anderen moest Inrijden. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir, zich niet te verbazen over de ruzie in de schelpenoorlog tussen Zandvoorters en Noordwij- kers. „Het is duidelijk", aldus mr Van der Burg, „dat verdachte zijn plaats genoten te hulp wilde komen, toen hy dacht, dat zy in het nauw zaten. Hy is toen maar recht op de Zand voorters ingereden en maakte daar voor een bocht naar rechts van meer dan tien meter." „Ondanks zijn beperkt verstand heeft verdachte", aldus concludeer de de officier van Justitie, „beoogd zwaar lichamelijk letsel toe te bren gen. Willens en wetens had hij de opzet, dit letsel toe te brengen." Daarom eiste mr. v. d. Burg een ge vangenisstraf van vijf maanden. De verdediger, mr. Van der Ma- rel, betwijfelde of de schuld van de aanrijding aan verdachte kon wor den geweten. Hij vroeg veroordeling tot een voorwaardelijke straf of eon kleine geldboete. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. „Vrije Volk." HAAGSE POLITIERECHTER Een zware pijp Wegens diefstal van 15 a 20 kg. tabak uit de sigaren fabrieken Edelachtbaar op 2 Augus tus 1950 werd een Leidse spinner door de Haagse politierechter veroor deeld tot drie maanden gevangenis WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK WOLKEN VELDEN. Zwakke tot matige Zuid-Ooste lijke wind en weinig verandering in temperatuur Voor de Zuid westelijke helft van het land overwegend droog weer en over drijvende wolkenvelden, voorna melijk in de hogere niveau's. Elders droog weer met weinig bewolking. 14 October zon op 7.01, onder 17.51; maan op 17.18 en onder 6.18 uur. 15 October zon op 7.03, onder 17.48; maan op 17.31 en onder 7.39 uur. De patroon is er goed voor De patroon is er goed voor. moet dc Leidse blikslager wel gedacht heb ben, toen hij le bij de vleeswaren- fabriek Vianda, waar hij werkte, blikken gehakt en worst wegnam, 2e een jongeman overhaalde met hem dergelijke diefstallen te plegen en 3e blikken van de jongen kocht. Thans moest hij terechtstaan voor diefstal in vereniging en heling. De feiten waren in 1950 cn 1951 ge pleegd. De officier van justitie eiste tegen verd. een gevangenisstraf van drie maanden. Het vonnis luidde: twee maanden. Belediging Bij verstek werd de matroos N. K. uit Katwijk veroor deeld tot 40.boete subs 20 dagen wegens het in een dronkemansbui beledigen van twee agenten. „Stel rrtoordenaars'" had hy geroepen. Geen belangstelling. Een der rechters, mr. Smit, vroeg aan verdachte en aan enkele andere Noordwijkers, of zij nooit geïnfor meerd hadden, hoe het met het slachtoffer g*ng, of zij hadden ge schreven, of bloemen hadden ge stuurd. Maa. daar bleken de Noord wijkers niet aan gedacht te hebben. Verdachte, die de indruk wekte, dat de hele zaak langs hem heen ging, voerde als enige verontschuldi- L T.B. kring Duinstreek IN DE LEIDSE Casino. Het is wel uitermate moeilijk, een zuivere definitie te ge ven van „Louisiana Story". De film is veel meer documentaire dan speel film, hetgeen trouwens geheel in de lijn lag van de regisseur: Robert Fla herty. Men ziet en voelt hem als de fijne verteller, die de draad van het verhaal telkens kwijtraakt, omdat een of ander detail hem zó boeit, dat hij er uitvoerig over uitweidt en het aan iedereen tot in finesses wil mee delen. En dat doet hij met meester werkjes van fotografische kunst, die zo boeiend zijn, dat men het verhaal, voor zover aanwezig, er graag om vergeet. 't Is alsof Flaherty zich voorgenomen heeft, een roman te vertellen, maar zo getroffen wordt door het decor, of dit nu een moeras is of een boortoren, een rivier of een stilstaande plas, dat hij de strenge vorm totaal vergeet en dichter wordt. Hij beschrijft de rimpeling van het water en de buigingen van het riet, zoals een schrijver het nooit tot wer kelijkheid kan laten komen. Span ning zal men tevergeefs zoeken in deze film, actie in de gebruikelijke zin van de film, heel weinig, men ga er heen, omdat men genieten wil van een stukje schoonheid en om te luis teren naar hetgeen een kunstenaar te zeggen heeft. Alle leeftijden. Gedurende Maandag, Woensdag en Donderdag zal Casino de film „God perwezen. In een zeer sterk, drama tisch verhaal, dat ontroert van begin tot eind, ervaart men, dat de men sen God nodig hebben, maar dat evenzeer waar is, dat God de mensen nodig heeft. Deze film is toegankelijk voor volwassenen. Lido, In de film „Huwelijkstra gedie, welke deze week in het Lido- theater wordt vertoond speelt Bette Davis de hoofdrol als echtgenote, de rol van een zelfverzekerde vrouw, die door haar materialistische inslag haar man heeft weten omhoog te voeren op de maatschappelijke lad der, maar daardoor tevens heeft be reikt, dat zy hem van zich vervreemd heeft. De echtgenoot (Bawy Sulli van) zocht huiselijke gezelligheid in- plaats van uitgaan-partijen en op 'n avond, dat zy hem weer een ver plicht uitgaan oplegt, keert hij zich geïrriteerd van haar af. En de ruzie loopt zo hoog, dat hij haar plotse ling een scheiding voorstelt. Al het wee, dat een dergelijke scheiding nu eenmaal tot gevolg heeft, vertoont zich ook hier, speciaal in de jongste dochter, die erg op haar vader trekt, maar toch moeder's partij kiest, om dat zij haar hulp het meest nodig heeft. In de scheidingsperiode trekt heel het leven aan de verbeelding van de gescheiden echtgenote voor bij en als beide echtelieden dan aan wezig zijn bij het trouwen van hun oudste dochter, volgt er een toena- ken wy deze film ES d"ing'. tot .^olg.heett Het is begrijpelijk, dat deze film een grote belangstelling heeft. Zelden of nooit zag men een film, die op der gelijk meesterlijke wijze zo door dringt in wat in ieder mens, hetzij bewust of onbewust, leeft: het ver- 1 langen naar en het geloof in het Op en uiteindelijk zien beiden in, dat zij niet zonder elkaar kunnen leven. Dat is het ditmaal gelukklfee einde van de zeer knap gespeelde film, welke boven 14 jaar is gekeurd. Luxor. Een film, die met veel I kend, voorb«h«"^ lawaai wordt aangekondigd en niets geboden. 1 te betekenen heeft, kan niet anders J dan teleurstelling verwekken. Het te genovergestelde kan men deze week in Luxor ervaren. „Lach en vergeet" heet de film, die er draait en de titel wil reeds zeggen, dat het een nie mendalletje is. Men zal er heen gaan zonder veel verwachtingen en als men de rolprent gezien heeft, zal men zeggen: „Verdraaid aardig!" Het is een amusante geschiedenis van een revuegezelschap, dat prac tisch op de fles is. Gelukkig ontstaat er een gerucht dat een van de ballet meisjes zich verloofd heeft met een geldmagnaat. Plotseling keert dan het vertrouwen terug, maar het meisje in kwestie komt in een zeer moeilijk parket, omdat er van het verhaaltje niets waar is. De geldmagnaat gaat onderzoeken, waarom zijn naam misbruikt wordt en dan komen allerlei amusante ver wikkelingen, die tot resultaat heb ben. dat het gerucht een feit wordt en de revue van de ondergang wordt gered. Een heel aardige film, die geschikt is voor alle leeftijden. Rex. „Voorpost in Marokko" is weer eens een film die zich afspeelt rond het befaamde Franse vreemde lingenlegioen. Er hangt nog altijd een sfeer van geheimzinnigheid over dit legioen en het operatieterrein van deze soldaten, het verlaten woestijn gebied van Marokko, is uitermate geschikt die sfeer nog wat aan te dikken. Het filmverhaal geeft ruim schoots gelegenheid tot spanning, maar ook tot het vertonen van prach tige natuuropnamen. Toegang 18 jaar. Trianon heeft de grootse film van Cecil de Mille „Simson en Delila" ge prolongeerd. Wegens de sfeer van de film, welke afwijkt van die van het sobere Bijbelverhaal, is, zoals be- Onder voorzitterschap van de heer P. F. Vergeer uit Warmond, verga derden de veehouders van de kring Duinstreek van L.TB, in „De Oude Post" te Sassenheim. Na een openingswoord van de voorz. sprak de heer M. P. v. d. Weij den over het landbouwbeleid van de regering. Spr. noemde het een ge vaar, dat men vanuit Den Haag wil trachten, de aldaar gehuldigde op vattingen middels de Landbouw voorlichting bij de boeren te verbrei den. Landbouwvoorlichting dient uit Wageningen en niet uit Den Haag te komen. Spr. gaf een overzicht van de problemen, waarmede elk Ka merlid geconfronteerd wordt, als de landbouwpolitiek aan de orde is, n.l de loon- en de prijspolitiek, de han dels- en betalingsbalans, e.d. waar door de mogelijkheden van invoer, b.v. van veevoeder, soms beperkt worden. Het Landbouwbeleid van de mi nister, aldus spr., lijkt meer op voed- selvoorzienigsbeleid. Het landbouw beleid kan en mag niet van jaar op jaar weer grote wijzigingen te zien geven. Vandaar dat de Stichting voor de Landbouw de nieuwe wijzi- gingen van de hand heeft gewezen. I Vooral een twee-prijzen stelsel voor de melk in Nederland, achtte spr. vooreerst onuitvoerbaar, omdat hon derden boeren in de beide Hollan den en Utrecht gelijktijdig consump- tie melkers, dus groep I, zijn en I daarnaast kaasmaker, dus tot groep I n behoren. Voorts wonen op het grensgebied van Holland in Utrecht honderden boeren, zodat dus de boer aan de ene kant van de weg een heel andere prijs zou ontvangen dan die gene, die aan de andere kant woont. Spr. wees op de verkeerde houding van de Overheid bij de vaststelling van de garantieprijs van de melk. Na de klucht, welke we hebben mee gemaakt, is er een sterk gevoel van onbehagen over de bereidheid van de overheid, de thans geldende pro ductiekosten te vergoeden, nu het niet zal gaan over een 1/2 cent, doch over waarschijnlijk 3 centen per li ter. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op het feit, dat niet allen in eigen land boer kunnen worden. Vandaar by eigen organisatie de principiële voorbereiding tot emigratie; finan- tiële hulp aan hen, die het geluk heb ben, in de N.O.-polder een boerderij toegewezen te krijgen. Spr. eindig de met te wijzen, dat de zes samen werkende organisaties van Boeren-, Tuinders- en Landarbeiders, als eer vol wassen en Laatste Berichten BOODSCHAP VAN BISSCHOPPEN AAN CONGRES VOOR LEKENAPOSTOLAAT. Het Nederlands Episcopaat heeft, naar in Rome is bekendgemaakt, de volgende boodschap tot het Congres voor Lekenapostolaat te Rome ge richt: „Het Nederlands Episcopaat spreekt volgaarne zijn grote vreug de uit over het Congres voor Le kenapostolaat, dat te Rome wordt gehouden. Het apostolaatswerk van de Katholieke leek is een uiterst welkome en noodzakelijke aanvul ling van het werk van de priester. Het Episcopaat ziet dan ook met de grootste vreugde, dat in Neder land het lekenapostolaat in allerlei vormen zeer actief werkzaam is tot groot voordeel van het Katholieke leven. Het ziet daarom ook met de grootste voldoening, dat het leken apostolaat in Nederland in zo ruime mate aan bedoeld congres in Rome deelneemt". Deze boodschap was ondertekend door de Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Mgr. dr. B. Alfrink. ste in Nederland, een ontwerp „Al gemene maatregel van Bestuur" had den ingediend, bij de Sociaal-econo mische Raad. Dit is de vrucht van goede samenwerking, nu men ge leerd heeft, dat boer en tuinder en landarbeider gezamenlijk tot betere levensvoorwaarden moeten komen, om vragen te stellen, een druk ge bruik gemaakt. De vragen werden naar genoegen beantwoord. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Oct. Groente. Per 100 kg.: witte kool 4.80, rode kool 610.70, savoye kool 7.808.20, Groene kool 6.10—9 60 prei 8— 13.10, kroten 69, kroten gekookt 18—20, uien 5.10—19.10, péen ƒ8 —23, spruiten 1662 andijvie 5 6.10, drui.en 7696, snijbonen 4792. stokbonen 39—55, pronk- bonen 1239, stambonen 3774, witlof 50—60, postelein 1019, spinazie 8—33, tomaten A 12—53, per 100 stuks: komkommers 817, bloemkool J 842, meloenen 724. salade 2.107.00, knolselderie f 8 13. per 100 bos: pieterselie 1.80 3.80, selderie f 2.90—5.80, bleeksel- derie 3945. peen 1418. KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 October. Groente. Bloemkool A 18—47, bloemkool B 8—17, bos- peen 1725. waspeen A f 1523. waspeen B 815, groene kool 9 9.40 herenbonen 2153, snijbonen 4041, pronkbonen f 3031, an dijvie 5.40-7.10, sla 34—53 to maten 3453, rode kool 7.90 12.80, komkommers f 12.9013.10, spinazie 10 8011.10, selderie 3.80 —3.90, kervel 5.70—5.80. kroten per 100 kg. 7.90—8.10, uien 8 20—21.00 gele kool f 1011. pieterselie 3.50 —6.10. ROELOFARENDSVEEN, 12 Oct. Bloemen. Asters 519, Hcrfst- asters 56, Asp. Plumovis 833, Cyclamen 2120, Chascity 1428, Stella 10—22, Berijl 32—40, Precose 8—26. Goldfinder 10—24, Shirley 15—19, Wendy 1015, Hurricane 8—20, Corona 1022, Sept. wit en geel 819, Samaria 1825, Sere nade 2232 ct. per bos; Middelgrote 311, Perfection 712, Pulling 11—25, Rayonanten 1026, Elegan ce 1823, Anny Curie 1318, Alston 816, Twello Roem 714 et. per stuk. Groente. Aardbeien I 59 85, idem II 43—62 ct. per 2 ons; druiven 8090, tomaten A 56 95, idem B 5883.60, idem C 44_66, idem CC 16—26, idem afw. f 1254, kropsla I 5.20 8.50, idem II f 26, bloemkool 12—26, uien 18—22, per 100; snijbonen 2.805.40, kassnijbonen 7.60—8.60, idem stek 3.70—4.90, dubb. stambonen 2.805.40, prin- sesseboncn 66.50, pronkbonen 1.202.10 per 10 kg. TER AAR, 12 Oct. Groente. Kassnijbonen f 6.908.60; idem stek f 3.40—3.90; Snijbonen f 2.30—4.60; Stambonen f 2.804,00; Witte pron kers f 2.10—3.10; idem B f 1.80; Stok- prinsen f 5.205.60, alles per 10 kg. Groene kool 69 ct.'Sav. kool 910 ct. Rode kool 89 ct. Witte kool 4 5 ct; Uien 15—18 ct. Spinazie 1221 ct. Spruiten 2336 ct; idem los 9 ct. Waspeen 814 ct. idem stek 2 ct. Andijvie 56 ct. Postelein 78 ct. Aardappelen 8 ct. Kroten 12 ct. To maten A. 4795 ct. idem B. 3988 ct. idem C. 3377 ct. idem CC. 16 33 ct. idem bonken 2640 ct. alles per kg. Bloemkool 1, 2437 ct. idem 2, 13—22 ct. idem 3, 8—10 ct. Sla 2 7 ct Komkommers 16 ct alles per stuk. Bospeen 818 ct. Boskroten 2 ct. alles per bos. Sto?ofsla 2025 ct. Boerenkool 15 ct. alles per kist. Stoofperen: Gieze Wildeman 24 ct. Appelen: Cox Orange Pippin 24 ct. Notarisappel 27 ct. alles per kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3