di shag! Alphen a. d. Rijn bouwï schepen voor Indonesische republiek Emigratie-centrum in Frankrijk voor jonge katholieke boeren NIEUWS UIT DE OMGEVING TATERDAG 13 OCTOBER 1951 DE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Op de scheepswerf G. de Vries Lentsch te Alphen aan den Rijn is een order in uitvoering van zes scheepjes, bestemd voor Indonesië. De aanschaffingsdienst van de Indo nesische Republiek heeft deze scheepjes besteld voor het inter- insulaire verkeer. Ze zijn bedoeld als aanvulling van de vloot van het Departement van Scheepvaart te Djakarta. Twee der schepen, die een lengte van 25H meter hebben, in aan bouw. COMMISSARIS VAN KONINGIN OPENDE NIEUWE PAVILJOENS IN MARTHA-STICHTING. Mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft Vrijdagmiddag geopend het Psychia- trisch-Psychologisch Centrum, dat ondergebracht is in een der nieuwe paviljoens van de Martha-Stichting te Aphen a. d. Rijn. Tegelijkertijd met deze gebeurte nis, werd het nieuwe paviljoen „Zonnestraal" voor debiele meisjes, ingebruik genomen, welke is inge richt in een deel van een bestaand gebouw. Het was een grote voldoe ning voor het bestuur. Immers deze ingebruikneming vond plaats precies op de dag van het zestig jarig be staan van deze nuttige instelling ten behoeve van de jeugd. Hiermede voltrekt zich langzaamaan een reor ganisatie die de leiding zich voor stelt om zelfs dit charitatief werk in andere banen te stuwen. Ter gelegenheid van deze officiële gebeurtenis was een bijeenkomst be legd in de een goed jaar geleden ge heel gemoderniseerde kerkzaal van de stichting. Hierbij waren o.m. te genwoordig jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, vice-voorz. (wegens noodzakelijke buitenlandse reis was de voorz. mr. J. A. N. Patijn afwezig), die de in leiding hield, ds. J. Th. Meijer, direc teur van de Martha-Stichting, die een korte kerkdienst hield en daar bij ook sprak over hetgeen met veel zorg tot stand is gekomen Dr. N. L. J. Kamp, privaat-docent in de kin- derpsychiarie, verbonden aan. de in richting Martha-Stichting hield een breedvoerig referaat over de taak van de Psychiatrische-Psychologi- srrhe dienst in de opvoedingsinrich ting. Jhr. mr. D. J. P. Hoeufft sloot de officiële bijeenkomst in de kerk zaal, waarna het gezelschap zich naar het nieuwe centrum begaf, waar mr. Kesper het lint doorknipte. V.G.L-0. ONDERWIJS KRIJGT HOGERE VERGOEDING. De minister van O., K. en W. heeft gunstig beschikt op het beroepschrift van het R.K. Schoolbestuur inzake Van het kabinet van de chef van de generale staf is een brief uitge gaan, waarin aangekondigd wordt dat het hoofd van de RAO opgedra gen is een cursus in de Engelse taal voor officieren en desgewenst meer ontwikkelde onderofficieren te organiseren. Aan deze cursus waaraan ƒ45 kosten zijn verbonden is een exa men gekoppeld waarop een „militair certificaat Engels" kan worden be haald. De chef-staf motiveert deze cursus aldus, dat hem bij herhaling geble ken is, dat vele Nederlandse officie ren zich nog slechts in zeer be perkte mate met hun buitenlandse -collega's kunnen onderhouden. „Het Engels is thans de in het militair ver keer meest gebruikte taal, zodat de militair zich met deze taal overal kan bewegen". De brandweer van Baflo en omge ving heeft gistermiddag een verwoe de strijd geleverd tegen een felle brand, die woedde in de boerderij en aangrenzende schuren van de land bouwer H. T. Mulder te Baflo. De brand is waarschijnlijk ontstaan doo» broeiing van een grote piartij ge droogd gras, welke gistermorgen in de landbouwschuren was opgeslagen. De brandweer bestreed het vuur met vele stralen, doch slaagde er niet in boerderij en schuren te behouden. De grote hoeveelheden koren en ge droogd gras waren nl. gretig voedsel voor de vlammen. Tot ver in de om geving kon men de vlammen hoog op zien laaien. Na korte tijd zakte het dak van huis en schuur met don derend geraas in elkaar. Dank zij de hulp van buren was men er in geslaagd enig huisraad te redden. Van de inventaris van de boerderij en schuren kon evenwel niets meer worden gered. De verze kering dekt gedeeltelijk de schade. de gem. vergoeding voor het v.g.l.o. over 1951. Deze vergoeding, welke gegeven wordt op. grond van art. 101 was door het gemeentebestuur voor alle der gelijke scholen, dus ook voor de R.K. school bepaald op ƒ24.15 per leer ling en per jaar voor wat de g.l.o. be treft en het v.g.l.o.-leerlingenmarge op 1.50 per leerling en per jaar. In totaal bedroeg de gemeentelijke ver goeding derhalve ƒ25.65. Het betreft hier een leerlingen-aantal van ruim 50. Voor wat de vergoeding voor het g.l.o. betreft, kon het schoolbestuur er zich wel mee verenigen. Echte> niet met de vergoeding voor het v.g. l.o. Deze marge achtte het schoolbe stuur te laag. Bij de beoordeling van dit bedrag overwoog het schoolbe stuur, dat omliggende gemeenten ho gere bedragen hiervoor verstrekken, voorts dat de school uitsluitend door meisjes wordt bezocht voor wie het handwerk- en huishoudonderwijs ho gere kosten met zich brengen en dat men aan deze school gedwongen is andere schooltijden te volgen voor het onderwijs waardoor gewoonlijk eentra lang de kachels gestookt moe ten worden. De minister heeft voorts nog als een ongunstige factor voor de exploitatie van de school in aan merking genomen de ouderdom van het gebouw en de stand aan de Oost kant. Het vorenstaande in aanmerking nemende heeft de minister deze school in een uitzonderingspositie ge steld op grond van art. 101, ter, en bepaald, dat de v.g.l.o.-leerlingen marge van 1.50 op 10.per leer ling en per jaar moet worden ge bracht. De totale vergoeding voor het v.g.l.o. komt nu derhalve op 24.15 plus 10. 34.15 per leerling en per jaar, ingaande 1951. R.K. Ambachtschool. De R.K. HYPOTHEKEN cn voor alle andere zaken op het gebied Tan on roerende goederen Bouw- en Makelaar*bedrl]1 v.d. Drift Oude Vast 29 - Leiden Talef. 20513 (Advertentie) avondschool, welke onlangs door sa menwerking van de K.A. en de standsorganisaties in het leven werd geroepen, heeft haar bestuur gekre gen. De heer J. F. Allart is voorz., de heer J. C. Winninghoff secr. en de heer A. F. Ruijssenaars penn. Het school een stichtingsvorm te geven. De heer J. M. J. M. van Gils is di recteur van de school. BOSKOOP Geboren- Gijsbertha M., d. van P. van der Made en M. M. Hofstede; Margaretha Ant., d. v.a C. Koster en M. C A. Broekhuijse; Paulina, d. van W. Trimp en G. A. Groeneveld; Tine ke, d. van P. van Veen en A. Goor; Dineeman Johannes, z. van F. van Es en P. J. van der Meer; Christina, d. van G. van Klaveren en E. van der Velden. Huwelijksaangiften: W. Hertog en W. Broker. M. van'der Loo en M J. Th. Jansen; D. Radder en H. de Jong, A. van Elleswijk en N. Alphe- naar; F. C. Schoutn en N. Peters Overleden: F. W. van den Akker, oud 79 jaren. HILLEGOM Katholieke Jeugdraad. Deze overkoepelings-vereniging hield gis teravond in Flora een vergadering Behalve twee aalmoezeniers waren bestuurders(sters) van alle jeugd verenigingen aanwezig. Na -er. kort openingswoord van voorz 'itiinman en het lezen der notulen had de verdeling plaats der gemeentelijke subsidie voor het jeug.lwerk, het welk geschiedde naar genoegen van allen Het bestuur werd aangevuld met een vrouwelijk lid, mej. Fong- mann. Tot leden der kascontrole commissie werden benoemd de he ren F. van Trigt en B. Warmer dam. Hierna kwamen in besprekmg de halfjaarlijkse programma's, d'e aanleiding gaven tot een vruchtbare discussie. LISSE Bond voor het Gezin. De R.K. Bond voor het Gezin heeft het win terseizoen ingezet met een gezellige filmavond. De voorz., de heer Strik, deelde in zijn openingswoord mede, dat wegens het grote aantal leden, deze avond zesmaal gehouden zal worden. Hij gaf een kort overzicht van het winterprogram, waarbij hij mededeelde, dat verschillende emi nente sprekers zullen komen om de verschillende opvoedkundige vraag stukken ie bespreken. De gebruike lijke Kerstviering voor de kinderen zal eveneens plaats hebben en de Vastenavondviering zal niet in het vergeetboek raken. Spr. wekte allen op om vooral de ontwikkelings avonden te bezoeken. De g. a., kape laan van Wel vroeg de aandacht voor de Michael-ontspanaiingsclub voor jongens van 1217 jaar; de biblio theek en het medegeven van een ge schikt kerkboek voor kinderen. Hier na werd een aantal films gedraaid. Geboren: Johannes Pancratius Jo zef zn van N. Zonneveld en H. J. J. v. d. Vlugt; Frederik Hendrik Ma ria zn van Th. L. Groenewegen en J. v. d. Linden; Theodora Alida Ma ria dr van G. J. Randsdorp en G. A. v. d. Hoorn. Getrouwd: C. J. v. d. Zwet en A. Meeuwissen. NOORD WIJK Postduivenver. Steeds Sneller. Wedvlucht met jonge en oude dui ven vanaf Quievrain. In concours 108 duiven, gelost te 12.15 uur; eer ste 15.56 uur 24 sec., snelheid 951.50 m per minuut. Uitslag: 1. D. Ouwe hand; 2, 6, 8. Hoek de Vries; 3, 5. Gebrs, Barnhoorn; 4. E. Smit. Postduivenver. Stormvogels. Wedvlucht voor oude en jonge dui ven vanaf Quievrain met 60 duiven, gelost te 11.30 uur. Ie duif 887.60 m per minuut, laatste 789.505 m. Uit slag: 1, 3. J. v. Beelen; 2. N. Smit; 4. 5, 6. M. v. d. Niet. NOORDWIJKERHOUT Jaarvergadering L.T.B. De eer ste ledenvergadering van de pl afd. was tevens de jaarvergadering. De voorz., de heer P. v. Leeuwen liet een tevreden geluid horen over de gang van zaken in het bloembollen vak. Het gewas is goed geweest, de vraag groot en de prijzen dus ook goed. Spr adviseerde te zorgen voor verbetering van de financiële basis van het bedrijf. Scherp nam spre ker stelling tegen de regeringspoli- tiek, die zich wel richt op verho ging van de productie, maar niet bereid is de hogere prestatie te be lonen. Bij de mededelingen verna men we o.m. dat de voorlopige sur- plusheffing is verminderd tot 5 dat men zich over de kwestie van de aardappelmoeheid niet meer zorg moet maken dan nodig is en dat de gemeente reeds grond gekocht heeft voor een definitieve tuinbouw school en wel aan de 's-Graven- damseweg. Zo spoedig als de hui dige financieringsmoeilijkheden dit toelaten zal met de bouw van de school worden begonnen. Later kwam men nog uitvoerig terug op de aardappelmoeheid. De voorz. heeft hierover besprekingen gevoerd met de Plantenziektekun- dige Dienst en hem is medegedeeld, dat dezer dagen weer een groot aantal grondmonsters zijn getrokken en aan de hand van deze monsters definitief zal worden vastgesteld op welke gronden geen bollen mogen worden geteeld. De bestuursverkiezing werd uit gesteld tot de vergadering, waarin het gehele bestuur, indien tenmin ste het reorganisatieplan van de L.T.B. in verband met de fusie met de R.K. Bond van Werkgevers het Bloembollenbedrijf, zal worden uitgevoerd, en bloc zal aftreden. Binnenkort zal weer een ledenver gadering van de afd. worden belegd om deze fusie-plannen te bespreken. Tenslotte kwam aan het eind van de vergadering het zo beruchte meer nog ter sprake. Het bestuur stelde voor om een adres te richten aan de gemeenteraad, want, zei de voorzitter, het plan is nog niet de finitief van de baan. Uit inlichtin gen en gevoerde besprekingen is wel gebleken, dat de beslissing is uitgesteld maar dat betekent in dit geval nog geenszins afstel. Aan de gemeenteraad zal worden gevraagd a' het mogelijke te doen om te voor komen, dat zo'n grote oppervlakte kostelijke bollengrond wordt geof ferd. OEGSTGEEST Openingsavond Vrouwenbeweging. De afdeling Oegstgeest van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging hield in het parochiehuis haar eerste avond van dit seizoen, waarvoor gro te belangstelling bestond. Mevr. Creyghton opende met een woord van welkom, ontvouwde het jaar- program, besprak diverse plannen, o.a. een bustocht, en vroeg de aan dacht voor de sociaal-charitatieve commissie. Na een voorprogramma van en kele korte filmpjes leidde pater Wil- lemsen S.C.J. de hoofdfilm „Engelen der Zonde" in, waarin het werk uit gebeeld werd van de door Père La- taste in 1867 gestichte zusterorde, die zich vooral bezighoudt met de gedetineerde vrouwen. De verhouding tussen twee van de zusters, die elkaar niet begre pen, doch aan het sterfbed van een van hen tot elkaar kwamen, was het hoofdthema van de film, die met gro te aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Tijdens de pauze werd een verver sing geserveerd en werd een kleine verloting gehouden. Opvoedingsmoeilijkheden. On der deze titel hield mevr. L. Wyben- ga-Goldberg een lezing, welke was georganiseerd door de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting. Vooraf sprak mevi. Smits- Witvliet haar vreugde uit over de grote opkomst voor deze avond. U.D.O. Het tweede elftal speelt op het Morskwartier-terrein om 2.15 uur tegen AZL 2. Als voorwedstrijd wordt hier om 12 uur de ontmoeting UDO 3SJC 5 gespeeld. De A-junioren gaan op bezoek bij Teylingen (B); aanvang 12 uur, ver trek per fiets om 11 uur. VOORHOUT BRAND OP DE RIJNSBURGERWEG Omstreeks kwart voor 12 brak gisteren brand uit in een opslag slagplaats van de kweker M. v. W. op de Rijnsburger weg, waarin pak ken erwtenstro voor veevoeder wa ren opgeslagen. Hoog laaiden de vlammen op. De gealarmeerde brandweer was spoe dig ter plaatse en had weldra het vuur bedwongen. Een nabijgelegen bollenschuur, welke ook gevaar liep, bleef behouden. Hij was echter door de omwoners, vooral door de huis moeders, die zeer actief waren, ont ruimd, zodat geen bollen ver'oren zijn gegaan. Voor de heer v. W. is het een grote schadepost, daar al het erwtenstro pas was aangekomen en nog niet was verzekerd. De oorzaak is vermoedelijk het met lucifers spe len van kinderen. PSEUDO-VOGELPEST. Voor het eerst is ook in Voorhout de gevreesde ziekte, pseudo-vogel- pest, geconstateerd. Een inwoner uit het „Boerhaave"kwartier kocht en kele dagen geleden enkele kippen op de markt. Vermoedelijk waren deze aangetast door deze gevreesde ziekte. De beesten zijn direct afge maakt. Oprichting Tuinbouwwinterschool. Het is voor vele jongeren een ware opluchting, dat thans ook in eigen gemeente een cursus gevolgd kan worden in 't tuinbouwonderwijs. Na veel propagandistisch werk der bestuurderen van Bloembol, encul- tuur en L.T.B. kon men gisteren avond beginnen met de eerste cur susavond. Om wat meer luister aan dit begin te schenken waren diverse afgevaardigden van bovengenoemde verenigingen aanwezig. De heer Chr. v. d. Salm, secr. L.T.B. was wegens ziekte afwezig. Als technisch leraar zal optreden de heer Vrolijk van Sassenheim, terwijl de heer De Beu van Hillegom het vak bloembollen zal leiden. Bij deze opening was mede aanwezig de heer Hulkenburg Beperkte mogelijkheden In verschillende plaatselijke af delingen van de L.T.B. heeft men de laatste tijd aangedrongen op meer publicaties betreffende de emigratie mogelijkheden naar Frankrijk. Voor vele agrariërs, die noodgedwongen aan emigratie moeten gaan denken, is Frankrijk op het eerste gezicht erg aanlokkelijk. Het is dicht bij huis, de reis is niet zo erg kostbaar en als het niet bevalt, kan men gemakkelij ker naar huis terugkeren dan wan neer men de oceaan overgestoken is. De belangstelling van de Neder landse boeren voor Frankrijk gaf de Katholieke Ned. Boeren en Tuinders- bond vier jaar geleden aanleiding, om in Frankrijk een centrum voor onze landgenoten te stichten. In Ton- neins aan de spoorweg Toulouse- Bordeaux kocht de bond een oud kasteel met 95 bunder land. TIJD OM ZICH IN TE WERKEN. Dit kasteel werd ingericht als een soort internaat, waar jonge, onge huwde boeren, die in Frankrijk een bestaan willen zoeken, aan hun nieu we vaderland kunnen wennen. Ir. Seegers, bekend om zijn werk zaamheden in de Noord Oostpolder, kreeg de leiding van dit cerïtrum in handen. Hij kan ongeveer 15 arbeids krachten gebruiken voor landbouw tuinbouw en veeteelt. Men heeft het centrum er op in gericht, om de aspirant Fransen zo veel mogelijk kennis bij te brengen van de agrarische bedrijven in hun nieuwe vaderland. Een gedeelte van het land ligt in de vlakte, een ander gedeelte tegen de heuvels. De wijn bouw wordt intensief beoefend en naast het practische werk wordt ei Frans gedoceerd en een inzicht ge geven van de Franse pachtwet, die buitengewoon veel haken en ogen heeft. NAAR EEN BAAS Als de jonge boer een goed half jaar op het centrum gewerkt heeft, wordt hij als boerenknecht of be drijfsleider ondergebracht op een Frans bedrijf. In het begin was het vaak zoeken, maar het laatste jaar komen er al werkgevers uit eigen beweging, om geschikte arbeidskrachten te vragen. De pater, die de geestelijke verzor ging van de jongelui heeft. looDt reeds met plannen rond, om ook de bediening van een parochie op zich te nemen, waardoor het aantal rela ties zich ongetwijfeld zal uitbreiden. Emigratie naar Frankrijk via dit centrum heeft veel voordelen. Men staat niet plotseling in een wild vreemde omgeving en kan zich lang zaam inwerken. Wie er een half jaar heeft gewerkt is enigszins vertrouwd met de Franse werkwijze en heeft een beeld van hetgeen Frankrijk hem Binnenplaats van een Noord-Franse boerderij in Fiefs bij Heuchin, dep. Pas de Calais, bewoond door de fa milie St. Pol. Foto: „De Leidse Courant".) bieden kan. Bevalt het niet dan kan men gemakkelijk terug en heeft men zijn vakkennis verrijkt, wat een eventuele emigratie naar Canada en Nieuw Zeeland ten goede zal komen. Tenslotte omzeilt men bij een derge lijke wijze van emigreren een ge weldige administratieve rompslomp. Ongetwijfeld zal men zich afvra gen, hoe de vestigingsmogelijkheden in Frankrijk zijn. In het Noorden en in de cirkel rond Parijs, waar men hoofdzakelijk de gemechaniseerde landbouw aantreft, liggen heel wei nig mogelijkheden. Wie op een eigen bedrijf uit is, heeft in Zuid West Frankrijk de meeste kans van sla gen. Wanneer een gezin met werkende kinderen wil emigreren, is het aan bevelenswaardig, dat een van de zoons eerst naar het centrum ver trekt en van daar uit een bedrijf tracht te krijgen. Is het niet mogelijk dan moet men toch niet volstaan met een notaris in de arm te nemen. Dit heeft tot veel teleurstellingen geleid. In Parijs woont een contactman voor de Ne derlandse boeren en als men een boerderij wil kopen dan kan men tegen vrij geringe kosten van zijn diensten gebruik maken. Dit is ver reweg de veiligste weg. GEEN MOGELIJKHEDEN OP GROTE SCHAAL. Deskundigen op het gebied van emi gratie zijn de mening toegedaan, dat Frankrijk geen mogelijkheden biedt op grote schaal. Het idee van dicht bij huis en de kans om veel van de dode en levende inventaris mede te kunnen nemen, zijn erg aanlokkelijk, maar daar tegenover staat, dat een Nederlandse boer zich waarschijnlijk in Canada meer thuis zal voelen. Van Franse zijde zal de emigratie meer gestimuleerd moeten worden. De Franse regering wil wel Neder landse emigranten, maar ze doet er weinig voor. Zodoende komt men vaak voor grote moeilijkheden te staan. Landgenoten, die een eigen bedrijf hebben, willen over het al gemeen niet terug. De verdiensten zijn heel goed, vooral als men een beetje handelsgeest bezit. Voor alles dient men in het oog te houden, dat de kansen om te sla gen beperkt zijn. Er zijn altijd ge luksvogels, natuurlijk, maar zoals in Canada, waar de meeste emigranten na een jaar of vier hard werken een eigen bedrijf hebben verdiend, is het in Frankrijk zeker niet' een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlseerde wol en wolgoedl (Advertentie) van de Rijkstuinbouwschool te Lisse. De cursus loopt over een tijdvak van twee jaren. Met 32 leerlingen is gestart. Been gebroken. Voor de tweede maal heeft er in de Mgr. Breure- straat een ongeval plaats gehad ten gevolge van de werkzaamheden aan de riolering. Was het eerst een ar beider, die door een verschuiving 2en been brak; thans was het de 19- jarige S., welka, in de avond thuis komende, in de straat kwam te val len door de nog vele aanwezige ga ten in het wegdek. Ongelukkigerwijs brak hij zijn been. Overbrenging naar een ziekenhuis *was noodzake lijk. Postduivenver. „De Vliegende V'oorhouters". Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Quie vrain. In concours 38, gelost te 12.15 uur, eerste duif 16.08.19 uur. Uit slag: A. v. d. Slot 1, 3; A. Dijssel- bloem 2, 4, 7, 8, 9; B. Bax 5; L. v. d. Plas 6. SASSENHEIM Geboren: M. J. van Asselt en A. 't Wout, dr. Ondertrouwd: H. Bartels, 30 jr te 'sGravenhage en L. Pas, 22 jr; J. J. Burgmeijer 29 jr en P. L. M. Zwetsloot, 32 j., te Warmond. Getrouwd: P. J. Reeuwijk 33 jr te Lisse en M. E. van der Vlugt, 26 jr J. van der Heiden 33 jr te Leiden en A. M. P. de Zwart 28 jr. VOORSCHOTEN De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. C. Kuypers, Leid- seweg 57, tel. 520. WASSENAAR R.K. Leeszaalvereniging. De commissie, die de oprichting van een R.K. Leeszaalvereniging voorbe reidt, welke vereniging een onder deel zal gaan uitmaken van de Stichting Wassenaarse O. L. B.-feie- ratie, bestaat uit de heren A. Bar- ten, drs F. van Coetsem, F. Kim man, drs W. Lubsen en dr J. Ver aart. Medische dienst. In spoedge vallen de artsen R. S. ten Cate, Hu- go de Grootstraat 1, tel. 3027 en J. C. de Neef, van Heeckerenstraat 7, tel. 4018. Tot en met de volgende week Zaterdagmorgen wordt de apothekersdienst waargenomen door apotheek O. A. Singelenberg, Rijks straatweg 729, tel. 9141. ZOETERMEER Toneelavond R.K. Gezinszorg. De toneelavond van de R.K Gezins zorg is een succes geweest, al was de zaal niet stampvol. De pastoor opende met een kort woord, waarin hij het doel van de gezinszorg dui delijk uiteenzette. De buren- en vriendhulp gaat hoe langer hoe meer verdwijnen. Hulp moet dus op andere wijze worden verschaft en daar zorgt nu de gezinshulp voor. Hiervoor zijn gelden nodig en om nu de gehele parochie in de gele genheid te stellen liefdadigheid te tonen zijn deze avonden ingesteld. Het opgevoerde toneelspel, dat zich afspeelde in de Jordaan, viel buiten gewoon in de smaak.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2