^et^tdóecoiVtaiu WOONRUIMTE SPREEKT Per fiets door het IJzeren Gordijn Het nieuwe Amerikaanse hulpprogramma Bonn laat zich niet van de wijs brengen „Heartbreak Ridge genomen Gij ook al, Irak? Het oliegeschil komt voor de Veiligheidsraad De Soedan wil niet onder Egypte m VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 I H />^J %jm 43ste JAARGANG No. 12407 Directeur: c m v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: l. c. j. roozen. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Als de woonruimte wet 1947 wordt gewijzigd en 't ontwerp daartoe is bereids bij de Tweede Kamer ingediend zullen de rech ten der burgers beter zijn beschermd door de wet, maar zal de verdeling van woonruimte waarschijnlijk min der soepel verlopen dan tot nu toe het geval was. Men zal zich daarom voor de totstandkoning van deze wetswijziging hebben af te vragen, wat nu feitelijk prevaleert: het recht van de burgers of een billijke verde ling van de woonruimte. Het laatste was de eigenlijke reden van de tot standkoming van deze wet in 1947. De wijzigingen, welke in deze wets wijziging worden voorgesteld, heb ben alle ten doel de rechten der burgers meer te beschermen dan tot nu toe mogelijk was. Deze rechten worden in deze wijzigingsvoorstellen nader omschreven en beter gewaar borgd, zo zelfs, dat de vorderings autoriteiten belemmerd zullen wor den in de uitvoering van de bepa lingen, welke dienen tot een recht matige verdeling van de beschikbare woonruimte. Bij de Woonruimtewet van 1947 was het aldus gesteld, dat men van een vordering in beroep kon gaan. maar alleen indien de vordering had plaats gevonden op een niet-een- stemmig advies van de commissie, hetgeen bleek uit het vorderingsbe vel. Uit de Memorie van Toelichting op deze wetswijziging blijkt nu, dat men ernstig heeft overwogen het verzet (beroep) tegen alle vorderin gen open te stellen en zulks zonder enige beperking in de gronden, waar op enig beroep zou mogen steunen. Het schijnt, dat Gedeputeerde Sta ten van onderscheidene provincies alsmede de Commissie de Monchy, welke zich bezig houdt met de orga nisatie en de regeling van de admi nistratieve rechtspraak, hiernaar wel oren hadden. Indien dat waar is en een me dedeling in dezelfde Memorie van Toelichting leidt er toe dit aan te nemen dan moeten voor deze he ren de rechten der burgers heel wat zwaarder hebben gegolden dan een billijke woonruimteverdeling. Men kan het ook anders zeggen: zij zul len de noodzakelijkheid van een bil lijke woonruimteverdeling wel niet uit het oog hebben verloren, maar de rechten der burgers zulk een belang rijk goed hebben geacht, dat dit naar hun mening moest prevaleren boven het woonruimtevraagstuk. De vraag is echter gewettigd, of bij een dergelijke procedure de recht- j vaardige verdeling der woonruimte j niet door de wet zelf volkomen zou j zijn gefrustreerd. Er is in deze wij-1 ziging immers sprake van, dat men in beroep zou kunnen gaan wegens onredelijkheid of onrechtmatigheid der vordering. Men behoeft weinig fantasie om te begrijpen dat elke uitgevorderde de vordering, waarbij hij medebewoners onder zijn dak krijgt, onredelijk zal vinden en ar gumenten bijeen zal weten te bren gen om dit aan te tonen De ver wachting is dan gewettigd, dat alle uitgevorderden in beroep zullen gaan bij Gedeputeerde Staten, die dan overstelpt zullen worden met beroe pen, welke zó genrme tyd in beslag zullen nemen, dat de vordering over de gehele linie aanmerkelijk zou worden gestagneerd. Men zou in dat geval de wet beter kunnen betitelen met: Wet ter bescherming van de burgerlijke rechten bij de verdeling van woonruimte. Dit idee heeft men dan ook los ge laten. Men heeft zich aan de oor spronkelijke lezing van de wet van '47 gehouden met dien verstande, dat slechts de voorwaarden, waarop men niet in beroep zal kunnen ko men, iets zijn teruggedrongen. In het nieuwe ontwerp wordt namelijk wel voorgesteld de bepaling .e handha ven, dat men niet in beroep zal kun nen gaan, indien één der leden van de adviescommissie een afwijkende mening heeft, maar de beslissing tot vordering zal dan tevens moeten worden genomen in een voltallige vergadering van de gehele commis sie, wat tot nu toe niet nodig was. Dit nu lijkt ons het beste compro mis tussen de beide belangen, welke hierbij in het geding zijn: namelijk de rechten der burgers en en een rechtmatige verdeling van de woon ruimte. Ook met deze bepaling zal intussen de woonruimteverdeling een verdere belemmering ondergaan evenals door de bepaling, welke nu wordt voorgesteld n.l., dat er bij de vordering moet worden opgegeven ten behoeve van wie er wordt ge vorderd. Want ook dit zal weer ar gumenten scheppen voor verzet en meer mogelijkheden voor beroep op Gedeputeerde Staten, Dat er tevens in dit ontwerp maatregelen worden voorgesteld om woeker bij vrijwilli ge inwoning tegen te gaan en ook tot verzekering van de belangen van hen, die werken in de ene gemeente en wonen in de andere, zodat zij tel kens van het kastje naar de muur worden gezonden, kan men alleen maar toejuichen. Intussen blijft de vraag zich op dringen of hier toch niet al te theo retisch te werk is gegaan. Het oordeel hierover zal bij ieder een afzonderlijk afhangen van de vraag welke van beide genoemde be langen hier prevaleert. Het offer voor een groot maat schappelijk belang, namelijk om zo veel mogelijk mensen aan een wo ning te helpen wordt hier terugge drongen voor het kille recht van het individu, welk recht bij eei. ander weer boven alles zal gaan. In dit ge wijzigde ontwerp nu heeft men ge tracht de kool en de geit beide te sparen. Men kan zeggen, dat er een aannemelijk compromis is verkregen, maar waarschijnlijk met het resul taat dat geen van beide groepen met dit compromis tevreden zal zijn. Wat misschien nog maar het beste is. Zes Hongaren en een Joegoslaaf Onlangs ontsnapte uit Tsjechoslo- wakije een aantal mensen met be hulp van een locomotief. Dit scheen wel het laats/e woord op het gebied van ontvluchtingen. Maar thans zijn in Oostenrijk zes Hongaarse arbeiders en een Joegoslaaf aangekomen, die meiH e-frinyen te &ig.eland het IJzeren Gordijn geforceerd heb ben met hun fiets. De mannen besloten zich aan de communistische terreur in Hongarije te onttrekken. Maar zij wisten, dat de Oostenrijkse grens was afgezet met de zogenaamde „versperring des doods": een eindeloze prikkeldraad haag van twee meter hoog, voorzien van alarmsignalen en booby-traps (mijnen, die afgaan, wanneer bepaal de draden, welke grillig door de versperring zijn gelegd, worden aan geraakt). De zes Hongaren en de Joegoslaaf beraamden hun plan zorgvuldig. Op een nacht fietsten zij naar de grens. Elk dpr mannen had twee grote planken op zijn bagagedrager. De veertien planken legden zij behoed zaam tegen en over de prikkeldraad versperring, zodat er een soort brug ontstond, wankel en vrij steil. Toen gingén zij er één voor één over. met fiets en al. Zij startten op enige afstand van de versperring, zetten vaart en reden zc hard zy konden het gammele bruggetje op, waarna zij als ski-springers op Oostenrijks gebied belandden. Zes maal ging het goed. De ze vende vluchteling echter stuurde niet helemaal recht en raakte met zijn trapper even de draadvérsper- ring, waardoor een trekbom afging. De man had echter vaart genoeg om zo ver mogelijk van de barrière neer te ploffen; hij werd slechts licht ge wond. Nog waren zij niet in veiligheid. De mannen jakkerden door de Oosten rijkse provincie Burgenland, die Rus sisch bezettingsgebied is, en konden pas een zucht van verlichting slagen toen zij in Stiermarken waren aange komen. WET WEDERZIJDSE BEVEILIGING DRESIDENT TRUMAN heeft Woensdag de „Wet voor wederzijdse bevei- liging" getekend. Krachtens deze wet zal in het lopende belasting jaar aan het buitenland en wel hoofdzakelijk aan Europa economische zo. weel als miltaire hulp worden verleend tot een bedrag van 7.482.527.790 dollar. Dit nieuwe hulpprogram, waarin het militaire aspect het economische sterk overheerst, zal worden uitgevoerd door een nieuw orgaan, dat in de plaats komt van de E.C.A., het oude bu reau van de Marshall-hulp. Tot directeur van het nieuwe orgaan heeft Truman zijn speciale adviseur Harriman benoemd. Harriman, die in Parijs deelneemt aan de Atlantische besprekingen over een evenwicht tussen welvaart en bewapening, zal er voor moeten zor gen, dat de verschillende onderdelen van het programma gecoördineerd worden. De Amerikaanse wet geeft de pre sident (in de practijk ook Harriman) grote bevoegdheden om de bestem ming van dollarfondsen te wijzigen. Hij kan tien procent van het totale voor Europa uitgetrokken bedrag Oxt-llo.g.llchade iv-oldt tiellteld Over veertien dagen worden in En geland algemene verkiezingen ge houden. Op het ogenblik wordt de verkiezingsstrijd zeer intens gevoerd. Aanplakbiljetten met verkiezings slogans van de regeringspartij, de Labour Partij. De oostelijke vleugel van de „Royal Horse Guard" in Whitehall wordt, na bomschadc in de oorlog thans weer hersteld In de oostelijke vleugel zijn ook de stallen van de Guards, die in de eerste helft van de 18e eeuw ge bouwd zou zijn. Verwacht wordt dat de herstellingswerkzaamheden aan de stallen einde dezer maand klaar zullen zijn De oorspronkelijke be woners, de paarden van de Horse Guard, kunnen dan ook hun oude tehuis weer betrekken. Op het ogen blik gebeurt het wachthouden niet te paard Een lid van de Royal Horse Guard, die juist wacht gelopen heeft, loopt de stallen binnen om eens te kijken hoe het werk vordert. Oinapenkaat-Achaat te 3taa>dem WESTELIJK OVERLEG GAAT DOOR De commissie voor algemene Duitse zaken van f et Westduitse parlement te Bonn heett gisteren de Oostduitse eis om het overleg met de Westelijke geallieerden over het opheffen van het bezettingsstatuut te staken, ver worpen. De commissie oordeelde dat de Oostduitse premier, Otto Grote- wolhl, met zijn voorstel om eerst samen de voorbereidingen voor verkie zingen in geheel Duitsland te bespreken tijd poogde te winnen. De com missie betreurde het, dat Grotewohl het voorstel van de Bondsdag om eers* proefvel k:ezingen in alle sectoren van Berlijn te houden, naast zich neer had gelegd. Een lagere school voor de opleiding van koorknapen van de Sint Bavo kathedraal zal binnenkort, 3 November door de Bisschop van Haarlem officieel worden geopend. Deze bijzondere school telt op het ogepblik 26 leerlingen en is opgericht door de Koorschool van de Stichting Mu- ziekinsti uut van de Kathedraal van Sint Bavo. De koorknapen ontvan gen onderricht op de speciaal voor hen gestichte school (bovenste foto) Onder: het zingende knapenkoor. Kanselier Adenauer zal zich niet la ten verleider, tot een uitstel van de volgende Westduitse stap naar souve- reiniteit door loze beloften van Oost duitse zijde aangaande onderhande lingen over de voorwaarden voor een- heidrverkiezingen, zo verneemt Reu ter. De uiteindelijke slissing of er al dan geen overleg met Oost-Duitsland gepleegd zal worder, berust volgen de week bij het parlement. Het parlement heeft gisteren Enge land en Frankrijk beschuldigd van het afluisteren van telefoongesprek ken en het openen van brieven Het deed een beroep od dr Adenauer om als minister van Buitenlandse Zaken bij de Hoge Commissie te protesteren en te eisen dat hieraan onmiddellijk een eind wordt gemaakt. Ruim een maand heeft de Ameri kaanse tweede divisie vergeefs ge poogd de „Heartbreak Ridge", een hoge, strategisch belangrijke heu vel in Oost-Korea, op de communis ten te veroveren. Doch thans meldt de divisieleiding, dat Amerikaanse en Franse troepen hedenochtend de heuvel stormenderhand wisten te veroveren Aan de aanval was een zeer hevige beschieting door geal lieerde artillerie en gevechtswa gens vooraf gegaan. Twee niet-communistische partij functionarissen Uit Oost-Duitsland hebben de wijk genomen naar West- Beiiijn en politiek asyl gevraagd Het inlichtingenbureau „West" heeft ver klaard, dat meer dan 6000 Oost-Duit se politieke gevangenen te werk ge steld zijn in kampen voor dwangar beid in de Sovjet-Unie. (6.050.000.000 dollar) van het econo mische naar het militaire plan bren gen of omgekeerd. Van dit bedrag kan hij zoveel als hij wil aan landen geven, die niet tot het Atlantische Pact behoren, zoals Spanje en Joegoslavië. Van hetzelf de bedrag kan hij bovendien tien pro cent overhevelen naar het Verre Oosten of het Nabije Oosten. Irak wenst eveneens een wijziging in zijn verhouding tot Groot-Brit- tannië. Tijdens zijn recente bezoek aan Londen heeft premier Nouri Es Said Pasja hiertoe contact opgeno men met de Britse regering en ge sproken over een wijziging van het Brits-Iraaksc verdrag. Dit werd be kend gemaakt in een officieel com muniqué van de Iraakse regering. Alvorens tot verdere stappen over te gaan cn de kwestie aan het par lement voor te leggen zal premier Nouri „deze uiterst delicatie aange legenheid" echter eerst met enige politieke leiders en oudere staats lieden bespreken. Het thans tussen Engeland en Irak van kracht zijnde verdrag werd in 1930 gesloten voor de tijd van 25 jaar. Engeland kreeg bij die over eenkomst het recht, twee luchtboses en de voor de beveiliging hiervan noodzakelijke landstrijdkrachten in het land te onderhouden, terwijl verder overeen werd gekomen de defensie van Irak in samenwerking met Engeland voor te bereiden. AMERIKA WERKT AAN CONCREET PLAN pNGELAND ZAL BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD een resolutie indienen, waarin wordt voorgesteld, dat de Raad om hervatting van dc be sprekingen betreffende het Engels- Perzische oliegeschil zal verzoeken en Perzië zal berispen, dat het land geen gehoor heeft gegeven aan do uitspraak van het internationaal gerechtshof. De tekst van de resolutie zal Zaterdag omstreeks 18 uur worden ge publiceerd. De plaatsvervangende minister president van Perzië, Fatemi heeft te New York op een persconferen tie verklaard, dat zijn land een bij eenkomst van de Perzische en En gelse delegatie zou toejuichen, indien een dergelijke bijeenkomst belegd zou kunnen worden. Indien Perzië enige tekenen van „goede bedoelin gen" van de zijde der Engelsen kon ontdekken, was hij hoopvol gestemd over de uitkomst van komende on derhandelingen, aldus Fatemi Volgens betrouwbare kringen werken ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken aan een plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een rege ling van het Brits-Perzische oliegc- schil. In Perzische kringen verbergt men niet, dat men concrete plannen van de zijde van Amerika zou toe juichen. Men neemt aan, dat Engeland be reid zou zijn met de Perzische rege ring in onderhandeling te treden, als de Veiligheidsraad daartoe het ver zoek doet. Op deze wijze zou het ge makkelijker voor de Britse regering zijn om haar gewijzigde politiek ten aanzien van de regering van Mossa- deq tegenover de openbare mening te rechtvaardigen. £en ifn&e&macPune inooA do-wn en. blinden. In het televisieprogramma in Engeland is „een spreekmachine" voor doven en blinden gedemonstreerd, die ontworpen is door de heer A. R. Cooper, een deskundige op electriciteitsgebied uit Liverpool. Er zijn twee uitgaven van deze machine, beide met een toetsenbord als bij een typemachine, dat bediend wordt door de spreker". De „luisteraar legt de vingers op een gedeelte van het apparaat en „ontvangt" fijne tikjes te gen de vingertoppen, in Braille symbolen. De ene uitvoering, de Zcsvin- gerige Braille Spreekmachine voor Doven en Blinden, wordt gevoed door droge batterijen en een willekeurig aantal kan, door middel van repeterende apparaten, meeluisteren. De ander ontvangt slechts voor één persoon, maar is zeer gemakkelijk verplaatsbaar. De toestellen zijn nog niet in de handel, maar over de fabricatie ervan zijn besprekingen gaan de. Overal uit de wereld ontvangt men informaties naar deze Engelse vinding. De nadruk wordt erop gelegd dat degenen die ermede „lezen" willen het Braille-schrift moeten kennen. De uitvinder A. R. Cooper „spreekt" met behulp van het toetsenbord, terwijl twee personeelsle den van het Engelse Blinden Instituut, luisteren. Volledige onafhankelijkheid geëist DE UMMA-PARTIJ grootste politieke groepering in de Soedan heeft besloten, de Soedan tot een onafhankelijke, souvereine staat te verklaren, zodra het voorstel tot opzegging van het Brits-Egyptische verdrag van 1936 door het parlement van Egypte is aangenomen. In een telegram aan de UNI, aan Londen en aan Cairo zegt deze par tij, dat zij met niet minder genoegen zal nemen dan met de volledige on afhankelijkheid van de Soedan. „De Egyptische pogingen om de Soedan onder de kroon van Egypte te brengen en dit gebied een con stitutie te geven zonder het Soeda- nese volk te raadplegen is de groot ste belediging, die Egypte de Soedan ooit heeft aangedaan", aldus de Um- ma-partij, die verder de Egyptische stap een bedreiging voor de vrede in de Soedan noemt, waartegen de Soe- danezen zich „op alle manieren" zullen verzetten. DEMONSTRATIEVERBOD IN_ EGYPTE. Van heden af zijn alle demonstra ties in Egypte verboden. Als reden voor het verbod wordt opgegeven dat zich „zekere duistere elementen" onder de demonstranten hadden ge mengd, die politiemannen en be paalde winkels hadden aangevallen. Engeland heeft Egypte een nota doen toekomen, waarin de Egypti sche regering verantwoordelijk wordt gesteld voor alle schade aan Britse eigendommen in Egypte. DIEFSTAL VAN STAATSEIGENDOM. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) te Washington heeft bekend gemaakt, dat het op grote schaal in het gehele land arres taties heeft verricht in verband met diefftallen van regeringseigendommen grotendeels uit militaire inrichtingen. De directeur van het FBI, J. Fdga Hoover, deelde mede dat in de 30 personen zijn gearresteerd in New Jersey, Californië, Ohio. Massachu setts. New York en Washington In de laatste 60 dagen zijn nu in totaal 120 personen aangehouden wegens diefstal van staatseigendom tot een waarde van een millioen dollar De gestolen artikelen variëren van ruwe rubber en zuiver zilver tot bo ter dekens, geweren, bouwmateria len en schaarse radioartikelen voor de luchtmacht. KoJibettie.., Idealisme is geen gelegen hei dscos- tuum.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1