S)e QeidtetSowlaMk Grotewohl zet val voor Adenauer Olie op de olie golven IN 'N VERLOREN UURTJE Amerika keurt houding van Egypte af DE SOEDAN ALS RUILOBJECT ChuichiCC ap het if.eiAiezing.Apud ffiegiafenh vun di CL. 5. iïhiCipó te Eindhoven DE DUITSE EENHEID ALS HET LOKAAS Wordt het Brits-Perzisch overleg hervat? 5)e EggpJtió£h-3iiit&e punning DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12406 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wanneer iemand veel mosterd bij zijn ontbijt gebruikt, 's middags flink gezouten en gepeperd eten krijgt opgediend en 's avonds alles mengt met kerry en paprika, zal hij, overprikkeld als zijn smaak is, geen behagen meer scheppen in het nut tigen van rijst met krenten of soort gelijke kost uit grootmoeders recep ten-boek. Het zou veel gezonder voor hem zijn, maar hij belieft Het niet meer. De mensen van tegenwoordig zijn zo overprikkeld met pikante lekker nijen en hevige sensatie, dat al staat de wereld bijna op haar kop zij alleen nog maar ervan op zul len kijken als het werkelijk zou ge beuren. Er is bijna niets meer waar de grote menigte belang in stelt dan in lichte liefhebberijen, gemakzucht en vermaak. Het zijn sterke benen, die de weelde en overdaad dragen. Het zijn de sterke geesten, die zich in een omgeving van overdreven afleiding en tijdverdrijf, schoor cn schrap zetten om zich ernstig bezig te houden met ernstige aangelegen heden. Een van die ernstige aange legenheden, welke mannen en vrou wen van karakter zich aantrekken, is het heil van de samenleving, de omvorming van de maatschappij tot een zo gelukkig mogelijke, waarbij zij hun hart verpand hebben aan wat hun het naaste ligt: het eigen vaderland. Die sterke mannen en vrouwen hebben het misschien niet van node, dat zulke ernstige onderwerpen hun in licht-verteerbare vorm worden aangeboden, doch wij die in de menigte der zwak-gebeenden on dergaan zijn er erkentelijk voor, als gepoogd wordt onze soezelmde belangstelling te wekken door ern stige stof appetijtelijk op te dienen. Een verhandeling over de christe lijke zedenleer en de sociale verhou dingen zal menigeen te zwaar op de maag liggen, doch als die verhande ling gegeven wordt in een vraag- en antwoord-spel kom! dan wil dat er nog wel in. Dat nu is het geval met een boekje „De Katholieke Ar beider in de Samenleving" een brochure, welke slechts 52 bladzij den telt en die bladzijden zijn nog van klein formaat. Doch zelden zal in zo geringe omvang zo rijke in houden worden gevonden. Het is een „sociale catechismus" dus vragen en antwoorden doch het voordeel van deze catechis mus is, dat men de vragen en ant woorden niet in zijn hoofd behoeft te stampen en uit zijn hoofd behoeft op te zeggen. Men kan het boekje met de Franse slag doorlezen, en zelfs dan zal men het op Franse wijze „uit zijn hoofd" kennen, d.w.z. „par coeur", met het hart. De overheersende indruk, welke ook reeds na vluchtige doorlezing, blijft hangen, is deze: wat is die christelijke sociale leer verstandig- nuchter en tegelijk verheven-mooi, wat is zij volkomen gegrond op de natuurlijke en boven-natuurlijke werkelijkheid van een menselijke samenleving en geeft zij omdat zij de mens beschouwt in zijn hoge waardigheid, doch ook in zijn ver dorven geneigdheid de beste waarborg voor een gelukkige sa- menleving binnen de grenzen van het mogelijke. Straks zullen ter voorbereiding van de verkiezingen de stemgerechtigden van links en rechts aan de mouw getrokken en gepaaid .worden met beloften, soms met loze beloften. Deze „sociale catechismus" echter paait niemand. Hij is niet op de hand van de werkgevers en hij is niet op de hand van de werknemers. Hij is op de hand van de gehele gemeen schap, welke samen moet- werken, om de best-mogelijke maatschappij te verwezenlijken. Van Christus' hoge geest is deze gehele sociale ca techismus doortrokken, en ontziet zich daarbij niet naar alle kanten vermaningen uit te delen, die raak zijn en niet kunnen worden misver staan. Maar zelfs de vermaningen worden gegeven op die kalme, door dringende wijze, waaraan iedere minachting enerzijds of naar de ogen zien anderzijds vreemd is. In- tegendeel. Deze sociale catechismus, deze christelijke maatschappij-leer in vlotte vraag en antwoord-stijl, wordt gedragen door twee vragen, waarop de twee antwoorden de diep ste grond van deze gemeenschaps beschouwing bloot leggen. De ene vraag is (eerste les, 2): „Kunnen wij dan het sociale leven niet gezond maken als wij Jezus Christus er buiten laten?" En het antwoord: „Neen Want het sociale leven kan alleen gezond zijn als het gebouwd wordt op de juiste grondslag, die Jezus Christus ons geeft." De andere vraag (tweede les, 14): „Wat verstaat men onder de mense lijke waardigheid?" En het antwoord: „Hieronder ver staat men dat elke mens, omdat hij een onsterfelijke ziel heeft, hoger geschat moet worden dan alle stof felijke belangen." De verlokking is zeer groot, nog meer vragen en antwoorden te pu bliceren, maar wij zullen niet be zwijken. Wie deze sociale catechis mus (uitgave Katechetisch Cen trum Canisianum, Tongersestraat 53, Maastricht) vluchtig doorbladert, zal spoedig tot de gevolgtrekking komen, dat de christelijke sociale leer niet te rechter en niet te linker zijde afwijkt naar halsbrekende stellingen, die de mensheid van de ene ramp naar de andere voeren, doch vastberaden haar eigen weg gaat, stevig gestut op evangelbche wijsheid, welke vrede en gerechtig heid inhoudt voor allen, die van goeden wil zijn En velen zullen na de lezing in een verloren uurtje van deze „sociale catechismus'" tot het gelukkig-makende besef komen, dat hier wordt aangeboden, wat de we reld nog redden kan en dat het „ver loren uurtje", daaraan besteed, een van de rijkste uren van hun leven is geworden. r\E AMERIKAAN SE MINISTER van Buitenlandse Zaken heeft op U zijn wekelijkse persconferentie het besluit van Egypte, om het En gels-Egyptische verdrag op te zeggen, afgekeurd. De Verenigde Staten veroordelen eenzijdige opzeggingen en dringen aan op .verschuldigde eerbied voor internationale verplichtingen". De Amerikaanse regering gelooft, dat de nieuwe Westelijke voorstellen voor de verdediging van het Midden-Oosten, waaraan een aantal landen zo"dcn deelnemen en welke deze week aan de Egyptische regering zullen worden aangeboden, een degelijke grondslag moeten bie den voor de bijlegging van het En gels-Egyptische geschil over het Suez-kanaal en de Soedan, aldus de minister. De Egyptische ambassadeur te Washington, Abdoel Rahim Bey, heeft op een persconferentie gezegd, dat het voldoen aan de nationale Egyptische wensen aangaande de Soedan en de landengte van Suez een „onmisbare" voorwaarde was voor de deelneming van Egypte aan enig verdedigingspacht in het Mid den-Oosten. Egypte moet het bevel in het gebied van Suez voeren, „on getwijfeld met de hulp van onze bondgenoten". Egypte zou dan geen bezwaar meer hebben tegen de aan wezigheid van buitenlandse troepen in de kanaal-zóne, aldus de ambas sadeur DEMONSTRATIES. Met stenen gooiende menigten hebben gisteren te Cairo gepoogd de afzetting van de politie <*oi.dom de Engelse ambassade te doorbreken. De straten in de hoofdstad en in Alexandrië waren de gehele dag ge vuld met opgewonden betogers, die hier en daar winkelruiten insmeten De minister van Buitenlandse Za ken, Saleh el din Pasja, heeft in een radio-uitzending gezegd, dat de Egyptenaren het recht naden de Engelsen in de Susz-kanaalzóne te laten uithongeren en dat Egypte „al het mogelijke zou proberen" om een einde te maken aan de „onwettige bezetting" van de Engelsen De regering van de Soedan heeft te Kartoem een proclamatie uitge vaardigd, dat zij het land, hetgeen Engeland en Egypte gezamenlijk be sturen, zal blijven regeren en het Soedanese volk naar zelfbestuur zal blijven leiden. PROEFRAKET MAAKTE VERKEERDE SCHUIVER. Een proefraket, die Woensdag per vergissing op de proefterreinen van „White Sands" was afgeschoten, is niet ver van Las Cruces neergeko men. De oorverdovende knal waar mee de ontploffing gepaard ging, heeft in het plaatsje een paniek ver oorzaakt. De verantwoordelijke mili taire autoriteiten hebben verk aard, dat zij nog juist hebben weten te voorkomen, dat de raket op de stad neerkwam, dank zij geheime con trolemaatregelen, die het mogelijk maakten de richting van het projec tiel te veranderen. Tijdens een verkiezingsrede zet Winston Churchill met gebalde vuisten zijn argumenten kracht bij. De leider van de Conservatieve Partij spreekt hier op één van de vele vergaderingen die deel uitmaken van de verkiezingscampagne. Churchill is conservatief-candidaat in 't Wood- forddistrict. 9.eneh.aai 0.tna>i. Bradley, in 'P.akiji Bij zijn aankomst op het vliegveld Orly werd generaal Omar Bradley, die te Parijs besprekingen zal voeren met autoriteiten van de „Shape", verwelkomd door generaal Alphonse Pierre Juin. bevelhebber van de landstrijdkrachten in de centrale sector Generaal Bradley zal ook in Griekenland en Turkije confereren met militaire autoriteiten betreffen de de toetreding van deze landen tot ingericht door de Zusters van de Ge- het vliegveld Orly beantwoorden de beide generaals het saluut van de erewacht. Generaal Juin salueert met de linker hand, omdat hij zijn rechterarm door een schotwond niet gebruiken kan. Onder enorme belangstelling heeft Woensdag te Eindhoven op de Algemene Begraafplaats de teraardebe stelling plaats gevonden van het stof felijk overschot van dr A. F. Philips. Een overzicht van de lijkstoet by het passeren van het Philipsmonum ent (op de voorgrond). De voorwaarde: Niet praten met het Westen /"\OST-DUITSLAND heeft de Westduitse voorwaarde voor vrije verkie- zingen in geheel Duitsland voorwaardelijk aangenomen, maar tege lijkertijd gecist (en nu komt de aap uit de mouwl), dat de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer zijn overleg met de Westelijke be zettingsmachten over het verlenen van een grotere mate van souverei- niteit aan West-Duitsland onmiddellijk afbreekt. De Oostduitse premier, Qtto Grotewohl, verklaarde in een buitengewone zitting van de „Volks kamer": „Het uit 14 punten bestaande verkiezingsvoorstel van Adenauer is aanvaardbaar, maar het vereist enige bespreking, in het bijzonder de voorziening, dat de verkiezingen onder internationaal toezicht zouden plaatshebben". Bonn vertrouwt het niet De „Volkskamer" keurde een reso lutie rechtstreeks aan het Westduitse parlement met de eis, dat dr. Ade nauer zijn onderhandelingen met de drie Westelijke Hoge Commissarissen zal staken, met algemene stemmen goed. Deze besprekingen beogen West-Duitsland op te nemen in het agressieve stelsel van het Atlantisch verdrag en bedreigen het Duitse volk met een ontstellende ramp. aldus de resolutie, waarin verder de uitnodi. ging werd herhaald om allereerst in Berlijn besprekingen te openen over vrije, gelyke en geheime verkiezin gen ter hereniging van Duitsland, over de spoedige sluiting van een vredesverdrag voor Duitsland en over het terugtrekken van de bezet tingstroepen. De algemene indruk te Bonn is, dat Grotewohl's toespraak niet nieuws bevatte, hoewel zij listig was gesteld en nauwgezette studie vereist. Zij be vatte een aanduiding, dat de eerste Duitse besprekingen kunnen afhan gen van een viermogendheden-confe- rentie tussen de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten, Engeland en Frank- MILDERE RESOLUTIE INGEDIEND ^AAR TE NEW YORK verluidt, zullen de V.S. en Frankrijk hun steun geven aan een nieuwe, mildere Britse resolutie in de Veiligheids raad, die gericht is op het heropenen van de onderhandelingen tussen En geland en Perzië over het oliegeschil. De tekst van deze ontwerpresolutie is gisteren met de andere leden van de Veiligheidsraad besproken om zo veel mogelijk overeenstemming onder de leden van de Raad te krijgen wanneer deze weer bijeenkomt. De eerstvolgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad is thans officieel bepaald op Maandag a.s., bij welke gelegenheid premier Mossadeq de zaak van zijn land zal uiteenzetten. Volgens de gegevens, welke A.P. kon verkrijgen, doet de nieuwe re solutie uitkomen, dat Engeland nog bereid is, te onderhandelen binnen het bestek van de Perzische naas- tingswet. Ook Reuter weet te melden dat het nieuwe ontwerp welks tot standkoming met vele moeizame be sprekingen tussen de Raadsleden ge paard gaat de nadruk legt op her vatting der onderhandelingen, al zou het ook gewag maken van de Per zische weigering om zich aan de uit spraak van het Int. Hof te houden. (Een uitspraak, die bepaalt dat de status quo in Abadan gehandhaafd moet blijven, hangende een definitief oordeel van het Hof). SOVJET-UNIE KREEG GEEN EXEMPLAAR. Het ontwerp van de nieuwe (mil dere) resolutie is door Engeland aan de andere landen van de Raad over handigd, die het onmiddellijk naar hun regeringen hebben doorgezonden. Aan de Sovjet-Unie is echter geen exemplaar verstrekt, daar de Rus sische woordvoerder had verklaard, dat de Raad niet bevoegd was. Verwacht wordt, dat het definitie ve ontwerp tegen Vrijdag gereed zal zijn. Men verwacht, dat zij de ver eiste meerderheid van 7 stemmen zal verkrijgen. Het is evenwel altijd mo gelijk, dat de Sovjet-Unie haar veto zal uitspreken. rijk. Grotewohl bleef echter op zijn standpunt staan, dat er eerst Duitse onderhandelingen cn daarna verkie zingen gehouden moeten worden. Hij weigerde zich verder mét Ade nauer te verstaan, met wie hij een onderhoud niet langer mogelijk achtte. De eerste reacties in Bonn wijzen uit, dat de Westduitse leiders hun sterke achterdocht niet hebben laten varen. De Hoge Commissie en dr. Adenauer hebben hun deskundigen nog gisteravond opgedragen onver wijld een begin t maken met het ontwerpen van een reeks verdragen, waarbij de nieuwe betrekkingen tus sen Westduitsland en de Westelijke geallieerden geregeld zullen worden. Dr. Adenauer en de Hoge Commis sie komen de volgende week opnieuw bijeen. Er schijnen nog steeds me ningsverschillen te bestaan over de mate van toezicht, die de geallieer den zich willen voorbehouden, voor namelijk in de industrie. POLITIEKE BAROMETER IN ENGELAND. Do (conservatieve) „Daily Express" publiceert de resultaten van een pei ling der openbare mening, waaruit blijkt, dat, indien in de eerste week van October was gestemd, de con servatieven 51 procent der uitge brachte 6temmen op zich zouden heb ben verenigd, tegen de socialisten 42. Het blad voegt hieraan toe, dat sindsdien velen, die aanvankelijk voornemens waren geweest liberaal te stemmen, thans hebben besloten de conservatieve candidaten te steu nen. Ook zou „het vertrouwen in de socialistische regering steeds meer tanen". KaVteftfe... Iemand wordt een beter werker, als hij zo nu en dan voor zijn werk wordt geprezen. Tijdens een rede tot het Egyptische parlement, heeft de premier Nahas Pasja de opzegging aangekondigd van het Brits-Egyptische verdrag dat op 26 Augustus 1936 te Londen werd getekend. Eén van de punten van dit verdrag bepaalt, dat het Verenigd Koninkrijk land- en luchtstrijd krachten in het Suezkanaal mag hebben. De Egyptische premier legde het Parlement tevens een decreet voor, waarbij Koning Faroek wordt uitgeroepen tot „koning van Egypte en de Soedan". Tengevolge hiervan zijn de verloven van alle Engelse troepen in de Suezkanaal-zóne inge trokken. Deze Radio-Telefoto toont Premier Nahas Pasja tijdens zijn rede tot het Egyptische Parlement.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1