3i.M. de Jianingm wikt vaandels uit te Clm&iöfiaoit I St. v. d. Landbouw vraagt beleid op lange termijn Ik speelde op Rood Kaalhoofdigen in de rouw ACedexl. zuivel vpi3lewu>, te Jieulen DINSDAG 9 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Minister beantwoordt vragen De moeilijkheden op „de Maurits" De vragen van het lid van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal de heer Maenen (K.V.P.) betreffen de de staatsmijn „Maurits" heeft de minister van Economische Zaken be handeld. De Minister heeft kennis genomen van de publicatie in „De Mijnwer ker", orgaan van de Rooms-Katho- lieke Mijnwerkersbond, van 22 Sep tember j.l., met name van de daarin vermelde klachten over ongewenste toestanden op staatsmijn „Maurits". De Minister is steeds en gaarne bereid zijn invloed aan te wenden om tegenstellingen, die in het Neder landse bedrijfsleven zijn ontstaan, uit de weg te helpen ruimen. Hij meent dit echter alleen dan te mo gen doen indien de hiervoor aange wezen organen niet in staat blijken te zijn dit belangrijk onderdeel van hun taak te vervullen. Verantwoordelijke taak. De Minister meent niet te mogen nalaten al degenen, die zijn betrok ken bij de oplossing der gerezen moeilijkheden te wijzen op de zwa re verantwoordelijkheid, die zij niet alleen voor de gang van zaken in de mijnindustrie, maar in het bijzondci onder de bestaande omstandigheden ook tegenover land en volk dragen. De ontwikkeling der bedrijfsorgani satie in ons land als geheel, waarte genover velen nog aarzelend staan, wordt ongetwijfeld beïnvloed door de vraag of bestaande publiekrech telijke bedrijfsorganen in staat blij ken de hun opgedragen taak naar behoren te vervullen. Daarnaast is het, gegeven de moeilijkheden, die zich in geheel Europa, en ook in ons land, op het stuk van de kolenvoorziening voor doen en die van vitale betekenis zijn voor het gehele economische bestel, van het allergrootste belang, dat met zorgvuldigheid door alle betrokke nen wordt gestreefd naar de hand having van de verhoudingen, die Ernstig auto-ongeluk Een zwaargewonde Op de Rijksweg Den HaagRot terdam bij Delfgauw is gistermid dag een ernstig ongeval gebeurd, waarbij twee auto's betrokken wa ren. De bestuurder van een der auto's, de heer G. uit Rotterdam is levensgevaarlijk gewond naar het gasthuis te Delft overgebracht. De heer G. kwam met zijn personenauto uit de richting Rotterdam. Uit de richting Den Haag kwamen enige vrachtauto's. Door nog onbekende oorzaak is de wagen van de heer G. gaan slingeren, tengevolge waarvan hij tegen een van de vrachtauto's reed. De heer G. kreeg een schedelbasis- fractuur en brak een arm en been. De auto werd zwaar beschadigd. De motor werd er uit geslingerd en kwam vijf meter van de wagen af te liggen. De schade aan de vracht auto was gering, de bestuurder van deze wagen had slechts een ge kneusde hand. De technische dienst van de rijks politie is bezig met het onderzoek. In een fabriek van gummiballen („Simson") gevestigd aan de Ge dempte Gracht te Zaandam is gister middag een explosie geweest, die gevolgd werd door brand. Arbeiders waren bezig op de tweede verdieping de vloer te reinigen met „tinner", dezelfde stof, die destijds de brand bij de verffabriek P. Schoen veroor zaakte. Door onbekende oorzaak ont stond de explosie. Het personeel, dat op de benedenverdieping werkzaam was, snelde onmiddellijk met brand- blusapparaten naar boven, en be streed het vuur. De vrijwillige brandweer uit Zaandam moest er aan te pas komen om het vuur geheel te doven. Een arbeider liep lichte ver wondingen aan het hoofd op. plo-tno-tcPi turn TlunA ReAnatd Prof. dr ir A. J. Kluyver, de promo tor van Prins Bernhard die de graad doctor in de technische wetenschap, honoris causa, is verleend. De ere promotie heeft plaats in de Techni sche Hogeschool te Delft, op 16 No vember a.s. voor een rustige voortgang der pro ductie onmisbaar is. De Minister vertrouwt, dat het mogelijk zal blijken op de aangege ven wijze een bevredigende oplos sing voor de gerezen moeilijkheden te vinden. Het is de minister niet bekend, of de bovenbedoelde klachten voor de publicatie er van in dit dagelijks be stuur van de M.I.R. aan de orde zijn gesteld. Wel is hem uit de medede lingen, door de M.I.R. in de vorm van een communique verstrekt, ge bleken dat een samenvattend onder zoek naar de concrete feiten als voor een goede behandeling van de on derhavige aangelegenheid onmisbaar moet worden geacht niet heeft plaats gehad. De vraag of de minister bereid is op het tijdstip dat hem daartoe het meest geschikt voorkomt, zijn invloed aan te wenden, om de ontstane te genstellingen uit de weg te ruimen en daardoor het herstel van de goe de verhoudingen, mede in het belang van een goed functioneren der P.B. O. in het mijnbedrijf te bevorderen, beantwoordt'de Minister bevestigend. De benzine-prijs wordt, naar men verwacht verhoogd met 0,4 ct. per liter. De overheid betaalt maar traag, menen de Zuidhollandse Kamers van Koophandel, die een adres aan de regering hebben gezonden, waarin wordt aangedrongen op een snellere betaling van regeringsop drachten, daar er anders moeilijkhe den rijzen in de diverse takken van handel en industrie. Tot Commandeur in de Huis orde van Oranje is benoemd prof. dr. J. Waterink, die gisteren zijn zilve ren jubileum vierde als hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit. Prins Bernhard, die onverwacht op de receptie verscheen, bood de pro fessor, namens H. M. de Koningin, deze hoge onderscheiding aan. De tweede voedselzending voor India zal 17 October a.s. verscheept worden. Zij zal bestaan uit 40.000 kg. geconcentreerd voedsel en geneesmid delen. Deze zending is bijeengebracht dank zij de activiteiten van de Ned. jeugdgemeenschap. DE WOLPRIJZEN BLIJVEN STIJGEN. Op de heden te Sydney gehouden wolveiling de tweede van de hui dige serie bleef de sterke stijging der prijzen aanhouden. Er werd op iedere partij gretig geboden door Frankrijk, België en andere Europe se landen, terwijl ook Engeland, Ja pan en Australische fabrieken grote belangstelling toonden. In het begin van de veiling werd een prijs be taald van 180^2 pence per lb. voor fyne vette Merino fleecewol. Gisteren waren de prijzen op de wolveiling te Sydney 15 procent ho ger dan de prijzen die 4 October j.l. op de veiling te New Castle werden betaald. Voor sommige soorten lang- vezelige wol van zeer fijne kwaliteit waren de prijzen 65 procent hoger dan op de 27 September te Sydney gehouden veiling. De hoogste prijs was gisteren 180 pence per lb. voor vette Merino fleecewol. (Advertentie.) BUIZEN DOOR DUK GEPERST. Een aannemer uit Breda, de heer J.*Krom, komt de eer toe, een sys teem bedacht te hebben om buizen mdergronds aan te leggen, dat voor ons land, met zijn vele dijken en dichte spoorwegnet, van grote bete kenis kan zijn. Toen men bezig was, om Z.-Beveland van een nieuwe ont watering te voorzien, stuitte men bij Hoedekenskerke op een spoordijk. De ontwateringsbuizen dienden door deze dijk te worden gebracht, maar de spoorwegen maakten bezwaar tegen het openbreken van deze dijk. Bovengenoemde aannemer, bedacht toen het systeem, om een gat voor de dijk te graven en de buizen via dit gat door de dijk te persen, daar bij gebruikmakend van een hydrau lische pers. De pers werkte met een vermogen, dat in staat was, om spoorwegwagons voort te duwen en slaagde er in, om iedere tien minuten de buizen een halve meter de dijk in te persen. Men diende er tlleen op toe te zien, dat de persen niet uit zouden vallen daar in dat geval, de buis muurvast zou komen te zit ten. Het experiment is gelukt en over 14 dagen zal het nieuwe sys teem reeds op een ander punt van Z.-Beveland, waar buizen ook een spoordijk kruisen, in toepassing wor den gebracht. Het Hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft dezer dagen een extra vergadering ge houden om zijn standpunt te bepa len tegenover de nieuwe methode van prijsstelling, welke de minister heeft aangekondigd in de memorie van toelichting bij de landbouwbe groting voor het ja'ar 1952. Het hoofdbestuur meent er in be ginsel bezwaar tegen te moeten ma ken, dat belangrijke veranderingen in de landbouwpolitiek worden aangekondigd in het begrotings- ontwerp. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat daardoor een al te vlotte aanpassing aan de situatie van het ogenblik en ook aan de be hoefte van de regering op het ogen blik wordt uitgelokt. Dit klemt te meer omdat er in de landbouwpoli tiek vele elementen aanwezig zijn, welke alleen tot geding kunnen ko men en alleen het nodige vertrou- f^EUKS - 0VERZICHT WEINIG VERANDERING. De nieuwe week is op de Amster damse effectenbeurs eigenlijk noch gunstig, noch ongunstig ingezet. Voor zover er dit weekend enig nieuws is geweest, bv. de mededelin gen omtrent de gang van zaken bij Philips in het eerste halfjaar 1951, was de uitwerking hiervan wel bij zonder klein. In feite kwam er in het algemeen koersniveau slechts weinig verandering; zo hier en daar al iets betere koersen vernomen werden, stonden er van de andere kant kleine verliezen tegenover. De Industriemarkt was dooreen genomen goed op peil, waarbij de drie hoofdfondsen, Kon. Olie, Uni lever en Philips een kleine avance boekten, dat echter beperkt bleef tot nog geen heel punt. Op de Scheep vaartmarkt daarentegen vielen over het algemeen fractionele verliezen te constateren. De Indonesische sector bracht al evenmin veel leven in de brouwerij. De Rubber- en Tabaksvxiarden kon den zich vrij goed handhaven, de Suikerpapieren eerder een fractie luier. Aandelen Algemene Explora tie waren een kleinigheid in reactie, en konden zich niet voldoende hand haven. Tegen slot werd 88 betaald (90). De handel was op de Indone sische sector zeer gering en het koersverloop in het geheel niet be langwekkend. De beleggingsmarkt gaf hetzelfde oninteressante verloop te zien. Bij opening lagen de prijzen nog op het niveau van Vrijdag, doch hierna trad een lichte achteruitgang in, zodat met fractionele verliezen gesloten werd. De Amerikaanse afdeling toont zich, zowel voor obligaties als voor certificaten, de laatste tijd erg sta biel. Het agio blijft gefixeerd, op circa 12% procent en ook de dollar obligaties veranderden niet noemens waardig. Prolongatie 3 1/4 pet. wen kunnen oproepen. indien zij onderdelen vormen van een voor meerdere jaren vastgelegd beleid. Als zodanige elementen wil het hoofdbestuur met name noemen: 1. Sinds de bevrijding is ten aanzien van vele landbouwpro ducten een prijsbeleid gevoerd, dat in de practijk is neergekomen op een prijsbeheersing met gevolg een lagere rentabiliteit van de landbouw. De daaruit ten gunste van de landbouwbevolking ontstane materiële en morele aanspraken kunnen alleen hun vervulling vinden in een landbouw beleid op langere termijn. 2. Het landbouwbeleid is een onderdeel van het gehele econo mische en sociale beleid; dat in Nederland wordt gevoerd. Met na me met betrekking tot de redelij ke beloning voor de in de land bouw te verrichten arbeid voor de ondernemersprestatie kan - de landbouw als geheel niet in een uitzonderingspositie worden ge bracht ten opzichte van andere be langrijke bevolkingsgroepen en bedrijfstakken. Waar het alge meen in Nederland gevoerde be leid in dezen, van jaar tot jaar geen belangrijke veranderingen zal vertonen, daar meent het hoofdbestuur van de stichting voor de landbouw, dat ook ten aanzien van de landbouw min of meer schoksgewijze veranderingen in het beleid niet aanvaardbaar zijn. Hoewel uit het bovenstaande volgt, dat het hoofdbestuur van de stich ting voor de landbouw zich niet kan verenigen met de aangekondigde veranderingen in het prijsbeleid, met name de voorgestelde indeling van landbouwproducten in drie ca tegorieën, is het uiteraard bereid met de minister over een en ander van gedachten te wisselen. H. M. Koningin Juliana heeft Maandagmiddag te Amersfoort aan de commandanten van de Regimenten In fanterie Johan Willem Friso, Oranje Gelderland en het regiment Limburgse Jagers, vaandels uitgereikt. Na afloop daarvan namen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard het défilé af van de troepen met in getreden vaandels. Op de foto links ontvangt kolonel A. den Boer van het Regiment Infanterie Oranje Gelderland het vaandel uit handen van de Koningin. De foto rechts toont een overzicht van de plechtigheid tijdens het spelen van het Wilhelmus na de uitreiken van de vaandels die wij aan de linkerzijde zien. Rechts: Koningin Juliana en Prins Bernhard. „Ik speelde op rood" door Douglas Hyde. Uitgeverij „Hofboekerij" Heemstede. In de laatste jaren zijn er verschil lende boeken verschenen, handelend over het communisme. Hoe belang wekkend vele hiervan ook mogen zijn we noemen b.v. „Ik verkoos de vrijheid en „Nacht in de mid dag" de meest van hen behandelen het communisme in Rusland. De boe ken boeien en beangstigen, doch de dreiging, die er in beschreven wordt, ligt vrij ver van de lezers verwijderd. Een dezer dagen is er echter een boek van de persen gekomen, dat het communistische systeem be schrijft in de landen, die niet door het barbaarse systeem overrompeld zijn. Het boek geeft een beeld van het werken der communisten in landen, waar het communisme ogenschijnlijk eer onbeduidend vlekje betekent, zo als b.v. in Nederland. De auteur van het boekwerk mag verondersteld worden bij uitstek ter zake kundig te zijn, want het is de vroegere hoofdredacteur van het communistische blad in Engeland „Daily Worker". Deze man, Douglas Hyde, is van jongs af aan actief lid geweest van de communistische partij in Enge land en enige tijd terug overgegaan tot het Katholieke geloof. Niet alleen, dat zijn boek qua stijl en compositie zeer lezenswaard is, doch de onthullingen, die er in ge daan worden, geven een zeer realis tische kijk op het gevaar, dat mo menteel dreigt in alle landen, waar legaal of illigeaal een communisti sche partij voet aan de grond ge kregen heeft en dit betekent dus practisch de gehele wereld. Het is onjuist, zo zegt Hyde, te veronderstellen, dat het communisme een verzameling is van maatschappe lijk ontevredenen. Natuurlijk zijn deze aanwezig, maar de ruggegraat van de partij wordt gevormd door fanatieke idea listen, die de theorie van Karl Marx als levensgids genomen hebben en wier enig doel is, het wereldcommu nisme te vestigen, ten koste van hun carrière, him goede naam, ja zelfs van hun leven. Om dit doel te bemachtigen zijn alle middelen geoorloofd, sterker nog, hetgeen door iedereen als kwaad en immoreel wordt beschouwd, prijst Marx als de middelen bij uitstek om het doel van zijn ideologie te berei ken. Bedrog, diefstal, ontrouw en desnoods moord, zijn nobele daden, wanneer zij geschieden in het be lang van de partij. De huweljjks-mo- raal is opgeheven en iedereen, die zich nog door „bekrompen bour- goisie-beschouwingen omtrent „mo raal" laat remmen in zijn activiteiten Hedenochtend om 9.23 uur is de trein van 8.55 uit Uitgeest bij birn nenkomst op het centraal station te Amsterdam in aanrijding gekomen met een lege trein. Beide treinen werden beschadigd. Er zijn geen slachtoffers onder de reizigers en onder het spoorwegpersoneel. Enige jaren geleden, meenden vele kaalhoofdigen, dat Nederland de man voortgebracht had, die hun weer een jeugdige 'hacsaos zou kunnen schen ken. Zij gingen naar een dorpje in Drenthe, waar nog nooit iemand van ge- noord had en kwamen terecht bij kapper Een, die met de nodige potjes en flesjes een behandeling begon, die weldra wereldvermaardheid verwierf. Het gerucht gaat, dat brieven, geadresseerd aan „Een, Holland" prompt bij ons haarsnijdertje terecht kwamen, wel een bewijs van zijn bekendheid De kapper ging ook op „tournee". In diverse restaurants hield hij spreek uur en van heinde en ver kwamen kaalhoofdigen, in de hoop, als herboren bfj kapper Een vandaan te gaan. Natuurlijk ging het niet zo vlug. „Het moet zijn tijd hebben", verklaarde de kapper. Hij zelf was echter zo overtuigd van het resultaat van zijn be- nandeling, dat hij het devies huldigde: „Niet goed, geld terug". Dit laatste is zijn ondergang geworden. Want achteraf bleek het zo dikwijls „niet goed'' te zijn, dat het terugbetalen van de kosten boven de draagkracht van die kapper ging. Hij werd in Mei j.l. failliet verklaard, maar na aangetekend beroep, werd dit vonnis vernietigd. Nog hadden niet allen het vertrouwen in hem verloren. Velen dachten wellicht: „Ik ben toch kaal, wat heb ik nog te verliezen?" Nu is de kapper echter verdwenen. Een hernieuwde faillis^- mentsaanvrage heeft hij klaarblijkelijk niet kunnen tegengaan en terwijl de kapper-voor-kaalhoofdigen momenteel, naar verluidt, m het buitenland zijn mislukking zit te overdenken, zijn knappe mensen hier in Nederland bezig om de lijsten van vorderingen en schulden samen te stellen. De hoofdredacteur van de communis tische „Daily Worker", die overging tot het Katholieke Geloof met een van zijn kinderen. Cliché welwillend afgestaan door „De T\jd". voor de partij, geeft blijk, zich niet volkomen los gewerkt te hebben van de verouderde begrippen der im perialistische, plutocratische en ka pitalistische machthebbers. Het boek is feitelijk een grote tra gedie, omdat de schrijver en met hem velen van zijn oud-kameraden in de aanvang idealisten zijn geweest, die slechts een mooi en edel doel voor ogen zagen. Geleidelijk aan worden zij gegre pen door de vraatzuchtige en alle goeds verslindende partij en zij de genereren soms tot cynische figuren. Openlijk of in het geheim geeft de partij hun richtlijnen, die zij moeten toepassen en deze zijn zo geraffi neerd, dat de communistische partij in Engeland het zelfs klaarspeelde, om enige communisten als volksver tegenwoordigers voor de Labour- party in het parlement zitting te doen nemen. Door chanteren en intrigeren we ten zij personen, die hun streven en partij verafschuwen, te dwingen voor hen te werken en, zoals bij practisch alle totalitaire systemen, weet men soms niet wie vóór en wie tegen is. Het einde van de oorlog brengt de schrijver en vele anderen de ontgoo cheling. Wanneer zij persoonlijk ken nis maken met de „broeders uit het Russische vaderland" vallen hun de schellen van de ogen. Natuurlijk ten zij de gewone man wel h?t no dige wijs te maken om deze toestan den te verklaren, maar hun eigen vertrouwen is geschokt. De weg, die de schrijver ten slotte moet afleggen om van Moskou naar Rome te komen, is een lange, maar met iedere stap, komt de vreugde van de vrije en goede mens weer in de schrijver terug. Een boek, dat velen de ogen zal openen voor het gevaar, dat dikwijls gekleineerd wordt, doch wellicht in dreigender vorm aanwezig is, dan menigeen vermoedt. Katwijks volksleven. Oud- Leiden serie. Uitgave A- W. Sijthoff te Leiden. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. is het eerste boekje verschenen in de Oud-Leiden serie. Dit werkje behan delt Katwijks volksleven en wij zijn de mening toegedaan, dat het in bre de kring belangstelling zal vinden. Nic. van Beelen leverde twee bijdra gen, waarvan „De klederdrachten van Katwijk aan Zee" bijzonder in teressant is. Zijn onderzoekingen op 'dit terrein hebben tot resultaat ge had, dat een beeld kon worden gege ven van de doopdeken van het kind tot de rouwkleding voor een overle den grootouder. Alles wat daar tus sen ligt is meer omvattend dan men zou verwachten en zal voor velen een uitbreiding van de kennis betref fende de oude klederdracht beteke nen. Een aanvulling op dit geschrift le verde de heer A. Bicker Caarten met „De klederdracht van een Katwijk- se vrouw vóór honderdvijftig jaar". Dezelfde schrijver vertelt voorts op boeiende wijze de geschiedenis van de windkorenmolen „De Geregtig- heid". Natuurlijk is de gebruikelijke trac- tatie op de schepen en in het zee dorp niet vergeten. Als een Katwjj- ker een geringe aanleiding heeft voor een extraatje dan komt de heerlijk gebakken kip op tafel. C. Varkenvis ser heeft, geheel in overeenstem ming met het onderwerp, een smake lijke geschiedenis hierover geschre ven. Nog diverse andere onderwerpen komen in dit boekje aan de orde. „Katwijkse gezegden", „Strandspelen te Katwijk voorheen en thans", „Bij geloof te Katwijk" en „Grootjes Poortje". Het artikel over de strand- gebakken knip op tafel. C. Varkenvis- visser, is vooral belangrijk om de stoere ontspanning uit vroeger jaren, afgewogen tegen de meer „spier- sparende" van deze tijd. Ook de jon gelui met sportieve aanleg zullen dit met veel genoegen lezen. Een extra vermelding verdient de bijdragen van R. C. Hekker, die een vrij uit gebreide en zeer overzichtelijke uit eenzetting geeft over de visserswo ningen, bouwschuren en boerderijen te Katwijk aan Zee. Deze typografisch goed verzorgde en met fraaie foto's verluchte eer steling van de Oud-Leiden serie ver dient een ruime verspreiding en houdt een belofte in voor de volgende afleveringen. IfolfSötiiacAe vu>c; K h \j Jr HOLLA», Op de levensmiddelenbeurs te Keulen, de Anuga, van 6 tot 14 October, is Nederland met een vrij grote inzending vertegenwoordigd. De Ne derlandse zuivelstand op de Anuga te Keulen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6