Bevrijdingsdag te Leersum had droef verloop Drama na 6 jaar berecht Waarom Leo niet emigreerde Eerste cursusjaar werd geopend in noodonderkomen te Leiderdorp DINSDAG 9 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het leger oefende Het staartje van Counter Thrust Kolonel B. M. P. van Griethuysen, commandant van de 31e Regiments gevechtsgroep, de afdeling, die „Counter Thrust" en „Jupiter", mi litaire oefeningen, respectievelijk in de Britse en Franse zóne van Duits land gehouden, meemaakte, heeft een overzicht van de oefeningen ge geven. Ook het tweede deel van de oefe ning „Jupiter" achtte de kolo nel geslaagd. Vooral de pioniers en een der bataljons, dat in 40 minuten de Rijn bij Nackenheim overstak de leiding had er anderhalf uur voor uitgetrokken verdienden een ex tra pluim. Oneerlijke fourageurs. Bij de terugkomst in Nederland op 3 October j.l. is bij de grensovergang een uitvoerig onderzoek ingesteld naar aanleiding van vermoedens om trent geknoei met sigaretten. Kolonel van Griethuysen deelde daarover gistermiddag mede: „Ik kreeg klachten over de sigaretten en het vermoeden rees, dat van de mil- lioenen sigaretten, die "mee naar Duitsland waren genomen een deel achter was gehouden en verdwenen, zonder bij de man te zijn geweest. Dat de soldaten hun eigen rant soenen omruilden voor een biertje of een fles wijn, is een zaak die hen persoonlijk aangaat. Eenmaal in hun handen waren de sigaretten hun eigendom. Maar dat sigaretten aan de distributie werden onttrokken en omgezet in passerdozen, fototoestel len of horloges kon ik niet toestaan. Wanneer de eerste keer op buiten landse oefeningen geknoei wordt toe gestaan is een volgende keer het hek van de dam. Ik heb de marechaussee verzocht bij de cantinewagens een onderzoek in te stellen en ook de douane heeft een onderzoek ingesteld. Allen die kostbare, in Duitsland gekochte voorwerpen, bij zich hadden, hebben moeten verklaren hoe zij aan de be nodigde marken waren gekomen. De Auditeur Militair zal de zaak ver der uitzoeken. De soldaten, die sigaretten bij zich hadden waaraan zij normaal geko men waren, hebben geen last ge had". Ook tijdens het tweede deel van de oefening is de stemming goed ge bleven en gebleken is dat de Neder landse soldaat physiek heel wat kan verdragen. Een bewijs dat voeding en training goed zijn". Natuurlijk was niet alles goed. Vooral de lucht verdediging en de veldpost lieten te wensen over. Volgend jaar groter. De Kolonel deelde mede dat wan neer Nederland volgend jaar weer aan een militaire internationale oefening zal deelnemen, waarschijn lijk een grotere eenheid dan een ge vechtsgroep 7000 man zal wor den afgevaardigd. Duitsland noemde de kolonel een ideaal oefengebied. Dc Zondagsrust. Over de geestelijke verzorging van de 31e Regimentsgevechtsgroep zijn klachten binnengekomen. Een vraag hierover beantwoordde Kolonel van Griethuysen met te zeggen: „Wan neer een Nederlands onderdeel mee doet aan een internationale oefening is het niet mogelijk de Nederlandse opvattingen omtrent de Zondagsrust te handhaven. Gedurende de twee rustdagen na „Counter Thrust" is er volop gele- BESCIIERMING VAN VOGELS TEGEN VUURTORENS In donkere nachten in deze tijd van het jaar, nu er tienduizenden vogels uit het Noorden en Oosten ons land passeren, worden vele soor ten en in groot aantal door de felle vuurtorenlichten aangelokt. Ver blind door de lichtbundels botsen zij dan tegen de romp of tegen dc kop van de vuurtoren en vrijwel iedere botsing is dodelijk. Vóór de oorlog werden, op kos ten van de Nederlandsche Vereni ging tot bescherming van vogels te Amsterdam, aan verscheidene vuur torens z.g. beschermingslampen aan gebracht, waardoor de sterfte aan zienlijk terugliep In de oorlog zijn deze installaties grotendeels verlo ren gegaan, doch thans zijn zij vrij wel alle hersteld Onlangs is begon nen met het aanbrengen van derge lijke lampen aan de vuurtoren op Schiermonnikoog. De kosten heeft de genoemde vereniging voor haar rekening genomen. EVITA PERON KRIJGT VIERDE BLOEDTRANSFUSIE. De echtgenote van het Argentijnse staatshoofd en hoofd der regering, kolonel Peron, die, zoals gemeld, in ernstige mate aan bloedarmoede lijdt, zal Woensdag voor de vierde maal een bloedtransfusie krijgen, aldus is in een Maandagavond te Buenos Aires uitgegeven medisch bulletin medegedeeld. In het bulletin wordt verder medegedeeld dat de gezondheidstoestand van Evita Peron „langzaam verbetert". NEDERLANDSE VLIEGER IN ENGELAND VERONGELUKT. De Nederlandse reserve tweede luitenant vlieger J. A. M. Prast uit Valkenswaard is verleden week Vrij dag bij een vliegtuigongeluk in En geland om het leven gekomen. Luitenant Prast was een der in zittenden van de twee straaljagers, die Vrijdag tegen de rotsen van de Engelse kust te pletter vlogen. Hij was voor schietoefeningen gedeta cheerd op de Engelse vliegbasis Driffield. genheid geweest de godsdienstplich ten te vervullen. Bij de troep waren drie aalmoeze niers en vier veldpredikers. Zij heb ben geen klachten geuit. Ik kan mij nerzijds verklaren mijn best te heb ben gedaan ook dit probleem zo goed als mogelijk was in het raam van de oefening op te lossen". Een acteur, die voor Televisie op zal treden, Interviewde ik enkele dagen geleden. „Heeft U plankenkoorts vroeg ik, chad;, die verjoeg ik TIP VAN BÓOTZ 6feen tweede I" Y.L'BH'i# Inz. Hr. A. D. N. A'dam ontv. 1 fl. TIP (Advertentie.) Omzetdaling kleinhandel in Augustus j.l. groter dan normaal Blijkens de gegevens van het Eco nomisch Instituut voor den Midden stand, kan het omzetverloop in Augustus jl. in tal van takken van detailhandel en ambacht weinig be vrediging schenken. Ook deze maand was de situatie het ongunstigst in een aantal branches, in welke zg. duurzame consumptiegoederen wor den verkocht als textiel, meubelen en schoeisel. Voor een deel kan deze gang van zaken worden gezien als een nor male seizoenfluctuatie. Telkenjare kan worden waargenomen, dat de omzetten in Augustus een daling vertonen, hetgeen een gevolg is van een andere besteding in verband met de zomervacantie. In een aantal on- Op 5 Mei 1945, dus nu ruim 6 jaa? geleden, veranderde in Leersum de vreugde over de Duitse capitulatie in vrezs en rouw, toen op deze bevrij dingsdag enkele tientallen Nederlandse SS-c-rs van dc SS-freiwilliger Divi sion Landstorm Holland, gelegerd in een villa aan de Lomboklaan, terreur oegonnen uit te oefenen, nadat zij ontdekt hadden, dat een hunner door de üligaliteit was geliquideerd. Drie van hen schoten zonder voïm van proces op de heide drie Nederlanders dood, onder wie de gebrs. Van Dijk om dat zij althans volgens de latere verklaringen der verdachten zelf wa pens by zich hadden. In groepen van acht trokken zij het dorp door, vielen de huizen binnen, onderzochten deze en hielden ieder aan, die zij op straat ontmoetten. Op sommige hoeken van het doi'p zorgden zij daarbij voor afzetting. In de morgenuren vielen hun daar bij nog drie B. S.-ers in handen, die uit Maarsbergen waren gekomen en in rugzakken wapens met zich droe gen. Dit oniortuinlijke drietal, be staande uit inr. R. W. de de Beaufort uit Maarsbergen, D. van Rosmalen Nepken uit Den Haag en D. J. baron van Lijnden uit Zeeland, werd naar het hoofdkwartier der SS-divisie in het dorp getracht, moest daar op straat de rugzakken openen en wer den daarna "binnen enkele seconden zonder pardon doodgeschoten. Zij wa ren alle drie ongeveer 25 jaar oud. Een der bij deze drievoudige moord betrokken hoofdschuldigen, de 28-ja rige voormalige SS-er I. J. Vermee- ren uit Amsterdam, werd enkele ja ren later door het Tribunaal, dat van deze moord in Leersum niets afwist, tot 2 jaar internering veroordeeld. Vermeeren wist echter eind 1947 uit de mijnen, waar hij als politieke de linquent te v/eïk was gesteld te ont snappen en drie jaar lang werkte hij (dikwijls onder zijn eigen naam) nu eens in deze, dan weer in die plaats van ons land. Intussen was iets van de rol, die hij bij het drama gespeeld had, bekend geworden zodat de rijks politie een intensieve jacht op hem begon. Toch duurde het nog tot Au gustus 1950 voor hij in Den Haag in een garage, waar hij werkte, in de val liep en gearresteerd werd. Gisteren heeft mr L. W. M. M. Drabbe, officier van justitie, op een langdurige zitting van de bijzondere strarkamer eter Amstetrdamse recht bank waarvoor Vermeeren terecht stond, een gevangenisstraf van 8 jaar met levenslange ontzetting uit de rechten tegen hem geëist Ter zitting hoorde president B. de Gaay Fortman allereerst de 25-jarige journalist C. J. Post uit Driebergen, die op de morgen der 5e Mei werd aangehouden in de Lomboklaan. „Terwijl deze verdachte mij voor het hoofdkwartier ondervroeg", zo ver klaarde hij „werden de drie B.S.'ers door andere gewapende SS'ers opge bracht. Een Unterscharführer kwam naderbij en gaf de B.S.'ers het be vel de rugzakken te openen. Zij zet ten deze op de grond, nurkten er bij neer en openden ze aarzelend. Jhr. de Beaufort haalde tenslotte een stengun te voorschijn en zonder één ogenblik respijt, zonder waarschu wing, knalde deze verdachte hem daarop neer. De Beaufort slaakte geen kreet meer, hij zakte onmid- delijk dood in elkaar". President: „Hoe vei stond u er van af?" Getuige: „Twee meter". President tot verdachte: „U hoort het". Verdachte: „Het is niet waar. Ik heb deze man nog nooit gezien". De getuige vervolgde daarna zijn verklaring: „De twee andere B.S.'ers sprongen toen op en renden in te genover gestelde richting weg. De Unterscharführer schreeuwde: schiet ze neer! daarop begonnen Vermeer en de andere SS'ers te schieten. De tweede B. S.'er werd in dc rug ge troffen en viei neer. de derde was het struikgewas in gerend. De SS'ers vervolgden hem hy renue er uit, even duurde de achtervolging nog, terwijl hij om een dikke boom liep met de schietende SS'ers vlak ach ter zich toen troffen ook hem de kogels". President: „Was het verdachte, die ook een van die twee laatste B.S.'ers dood heeft geschoten" Getuige: „Dat kan ik niet met ze kerheid zeggen. Ze weten waar schijnlijk zelf met eens uit welk ge weer de kogels zijn gekomen, die de twee vluchtende jongens hebben ge troffen". President: „Lieten ze de slacht offers liggen'' Getuige: „Ja, de dorpsbewoners hebben ze naar ik meen uren later nog op dezelfde plaats zien liggen' Volgens een andere verklaring, die door de president later werd voorgelezen zouden de SS'ers de bewoners zelf gedwongen hebben langs de stoffelijke overschotten te lopen, die als afschuwwekkend voorbeeld moesten dienen. President: „Wat zegt u van deze verklaring, verdachte?" Verdachte: „Er is mij niets van bekend. Ik heb die B S 'ers niet dood geschoten. Wel heb ik ze aangehou den en opgebracht" Zij gedroegen zich als beesten. Als tweede getuige verscheen een oude man, de 74-jarige J. Staal uit Leersum. „Op de dag der bevrijding kwam bij ons een gewonde B.S.-er bloedend binnen. Hij was er nauwe lijks of een groep van 8 Nederlandse SS-ers omsingelde ons huis. De ge wonde B.S.-er rieden wij aan te pro beren via de tuin de ontsnappen, ter wijl wij de SS-ers binnenlieten. Ze gedroegen zich als beesten, zetten mijn vrouw en mij een revolver op de borst. „Mijn vrouw is hart patiënt," zei ik, maar het hielp niets. Ze zeiden, dat ons huis een „Terro- ristenlager" was, doorzochten het van onder tot boven, maar intussen wist de gewonde B.S.-er te ontglippen. Toen ze iets hoorden ritselen in de gang, lagen er bij de deur in de voorkamer meteen drie op hun buik, die als idioten domweg de gang in begonnen te paffen, waar niemand was. Ze vonden niets anders, dan le vensmiddelen in de kelder, vertrok ken, kwamen 's middags met paard en wagen rerug en haalden alles weg, tot de kleren van mijn vrouw toe. De verdachte was er beide keren bij". President: „Wat zegt u op deze verklaring, verdachte?" Verdachte: „Ik ben er inderdaad bij geweest, maar ik heb me netjes gedragen. Er viel niets op me aan te merken". President: „U pleegde er dief stal". Ex-SS-ers als getuigen. Vervolgens werden achtereenvol gens drie anders leden van deze Ne derlandse SS-groep gehoord. Zij heb- 'ben intussen alle drie hun straffen reeds ondergaan en hebben thans weer een plaats in de Nederlandse maatschappij. De 33-jarige timmer man J.- Jurgens uit Schiedam was Unterscharführer en zeide, dat Ver meeren op 5 Mei uiterst nerveus was geweest. De 40-jarige bankwerker H. Laurier uit Ede, eveneens voormalig Unterscharführer, vertelde, dat hij des morgens in opdracht van Duitse superieuren met twee kameraden op de heide de gebr. Van Dijk plus een derde illegale werker had doodge schoten. De hele SS-groep in Leer sum was er op uit gezonden om revanche té zoeken voor het liqui deren van een der SS-ers. President: „Waren die mensen u aangeduid als partisanen en terro risten?" Getuige: „Jawel". President: „Wist u niet, dat de wa penstilstand de vorige dag, Vrijdag, al door de radio was gemeld?" Getuige: „Neen, dat hoorden wij pas Zondagmiddag". „Ik heb ze er Zaterdag op gewe zen, toen ze mijn huis binnendron gen, edelachtbare", merkte op dit punt de oude heer Staal op. „Maar ze antwoordden mij: „Het kan ons niet schelen, wij vechten door". Ook getuige Laurier was bij deze plundering betrokken geweest Derde en laatste voormalige SS-er -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. it»v>peVÜ<> (Advertentie.) dernemingen veroorzaken vacantie- sluiting omzetteruggang. Een alge hele verklaring voor de ongunstige omzefcbeweging in Augustus van het lopende jaar geeft het vorenstaande evenwel niet. Analyse van het ge publiceerde cijfermateriaal bracht namelijk aan het licht, dat de om zetten in de detailhandel in textiel, in meubelen en aanverwante artike len en in schoeisel in deze maand niet ajleen resp. 36 10 en 22 lager waren dan die in de voor afgaande maand, maar dat eveneens ten opzichte van Augustus 1950 een belangrijke omzetdaling is ingetre den en wel van resp. 23 15 en 11 zulks ondanks het feit, dat de prijzen van tal van artikelen in Augustus jl. hoger waren dan die in de overeenkomstige maand van 1950. Dit houdt derhalve in, dat de hoe- veelheidsomzetten in nog sterkere mate zijn teruggelopen dan de geld- omzet. In de schoenhandel bv. gaven de parenomzetten van Augustus 1950 op Augustus 1951 een daling te zien van niet minder dan 23 Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de omzetten in Augustus 1950 wat ho ger waren dan normaal als gevolg van extra aankopen door het publiek na het uitbreken van het Koreaanse conflict. Een en ander toont ten duidelijk ste aan, dat ook in Augustus jl. het publiek geen grote lust tot kopen aan de dag heeft gel»g.i. Een deei van het publiek scnijnt nog steeds prijsda ling te verwachten ?n stelt zijn aan kopen zolang mogelijk uit. Betwij feld moet echter worden of deze prijsdaling verder zal doorzetten. De voortdurende internationale span ning en andere moeilijkheden geven hiervoor zeker op dit ogenblik geen aanleiding. Relatief gunstig kon het omzetver loop worden genoemd in de levens middelensector. In het kruideniers- bedrijf, het slagersbedrijf, de de tailhandel in zuivelproducten als mede het bakkersbedrijf werden de omzetten van Juli jl. overtroffen en wel met resp. 6 pet., 13 pet., 4 pet. en 4 pet. Met name in het slagersbe drijf moet deze omzetvermeerde- ring evenwel voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan prijs verhogingen. In alle vermelde branches, beho rende tot de levensmiddelensector, waren de geldomzetten in Augustus jl hoger dan die in de gelijknamige maand van 1950. Ook bij de beoor deling dezer gegevens moet echter in aanmerking worden genomen, dat het prijspeil van tal van levensmid delen in Augustus jl. aanzienlijk ho ger was dan in Augustus 195C. Het is aan sterke twijfel onderhevig of de hoevelheidsomzetten wel de om vang hebben gehad van die in de overeenkomstige maand van 1950. uit Leersum, die gehoord werd als getuige, was de koperslager C. Be rends uit Vlagtwedde. Gevraagd naar zijn indruk van verdachte, noemde hij deze „een vlotte, spor tieve jongen". Geen dezer drie getuigen ver klaarde, dat verdachte inderdaad jhr. de Beaufort had doodgeschoten. Zij zeiden alleen, dat ze de schoten wel gehoord hadden en toen toege lopen waren. Een naam, die telkens genoemd werd, was die van de SS-er Hofstra. Wel was er in het dossier een verklaring van de SS-kok, die tegenover de politie zeide gezien te hebben, dat Vermeeren de schoten loste, Mr. Drabbe zeide in zijn requisi toir, dat het bewijs dat verdachte een of meer der B.S."ers heeft dood geschoten, moeilijk te leveren is, nu alleen de journalist Post dit heeft verklaard. Daarom had hij verdach te slechts het deelnemen aan de be schieting, samen met de plundering van het huis van de heer Staal ten laste gelegd. Hij achtte deze feiten bewezen. Hij wilde overigens deze SS-er niet het volle pond geven en reke ning houden met de bijzondere om standigheden, waarin deze groep uit het lood geslagen Nederlanders zich op de bevrijdingsdag bevond. Zij waren bang voor aanvallen van de B.S. en bovendien sprak hun slechte geweten een woordje mee. Ernstig achtte hij het anderzijds, ai verdachte met zijn kameraden de drie ongelukkige B.S."ers zondc-r enige opdracht van een Duitse nf Nederlandse superieur van het le ven heeft beroofd. Hij eiste tenslotte 8 jaar met aftrek van het voorar rest en met levenslange ontzetting uit de rechten. De verdediger, mr. B. F M. Grap- perhaus, betoogde, dat het voor de wet noodzakelijke bewijs zeker mei geleverd is en vroeg dus vrijspraak voor de ten laste gelegde bescn e ting. Wat de plundering aangaat be pleitte hij clementie. De rechtbank zal in deze «aak op 22 October a.s. uitspraak doen, De vorige week vertrok de „Volendam" naar Canada en enige tijd voor net schip de trossen losgooide, verdween Leonard Prins. Het schip vertrok met zijn moeder en zonde? Leo. Nu is Leo hij wordt feitelijk Daan ge noemd weer terecht. Hij logeert bij een familie te Heemstede en mag daar, met toestemming van de kinderrechter te Dordrecht, blijven. De geschiedenis van Daan is een kinderdrama, zoals er door al de tijden heen zijn geweest, maar die telkens weer opnieuw ontroering en medelijden verwekken. Daan heeft jarenlang met zijn vader en moeder in een Japans gevangenkamp gezeten en zijn vader is daar om het leven gekomen. Daan repatrieerde en vond in Nederland nergens een tehuis. Zoals zo veel Neder landse gewinnen, die in de laatste jaren repatrieerden, werd het gezin, waartoe Daan behoorde, totaal verbrokkeld Zijn moeder, die Daan nauwe lijks kende keerde enige jaren later eerst terug. Zo nu en dan zag Daan haar en voor hem was zij nauwelijks meer, dan een vreemde. Enige jaren terug hertrouwde zijn moeder en daarna wilde zij emigreren Daan. die zich bijna een vreemde voelde in het gezin, dat in de loop der jaren uitgebreid y. as tot 7 personen, wilde niet meegaan en zocht een toevlucht bij zijn oom in Heemstede. Hij voelt zich daar volkomen op zijn gemak en zijn oom zal pogingen in het werk stellen, om Daan bij zich te kunnen houden. R.K. Lagere Landbouwschool te Zoeterwoude Na een zeer moeilijke weg van verscheidene jaren waar verschil lende sprekers aan herinnerden was het gisteren, zoals wij reeds in het kort meldden, mogelijk het eer ste schooljaar met 30 leerlingen van de R.K. lagere landbouwschool te Zoeterwoude te openen. De school is voorlopig ondergebracht in café v. d. Bos te Leiderdorp. Bij de opening in het voorlopige schoollokaal waren aanwezig, de be sturen van de Ondervvijsvereniging van de L.T.B., van de Kring Leiden, van de Kring Duinstreek en van verschillende pl. afd. van de LTB uit de omgeving en de heer Van Schaik, hoofd van de R.K. lagere landbouwschool te Bodegraven. Medegedeeld werd dat er bericht was ingekomen van burgemeester Smeets, dat hij verhinderd was bij de opening tegenwoordig te zijn. De burg. zond de beste wensen voor de school met de verzekering, dat hij zal blijven ijveren, om de school zo spoedig mogelijk te vestigen in Zoe terwoude; ook het kamerlid, de heer Van der Weijden, kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn. De voorz. van de onderwijsver. van de LTB, rector v. d. Hoogte, opende dit eerste schooljaar met de wens, dat de school spoedig naar behoren en naar tevredenheid ge huisvest zal worden. Spr. memoreerde de moeilijk heden, welke aan de oprichting zijn vooraf gegaan. Hiervoor zijn velen in touw geweest, maar het zou een tekortkoming zijn, wanneer niet ge noemd zou worden, de grondlegger van deze school wijlen de heer A. C. Paardekooper, die met zoveel door zetting hieraan heeft gewerkt. Rector van de Hoogte feliciteerde het bestuur met de tot standkoming van de school en de heer v. Vliet uit Zoetermeer met zijn benoeming tot hoofd. Het aantal leerlingen noemde spr. hoopgevend. Het verheugde de rector, dat de burg. zal blijven ijve ren voor de spoedige tot stand koming van een schoolgebouw. Weth. Van Leeuwen was de eerste spr. die wegens verhindering van de burgemeester namens het gemeente bestuur de beste wensen voor het bestuur en voor de school uitsprak en ter versterking van het bericht van de burgemeester beloofde alles te zullen doen wat mogelijk was voor de vestiging van een nieuwe school in Zoeterwoude. Als voorzitter van de Kring Leiden herinnerde hij aan het vele werk van zijn voorganger, wylen de heer Paardekooper en aan het werk van de heer Van der Zon voor de stichting van deze school. De heer Onderwater uit Lisse, die blijkbaar andere gedachten omtrent de school had gehad, constateerde, na al dat tobben, dat de moeiten en zorgen toch beloond waren gewor den door de opening van dit eerste schooljaar. Achtereenvolgens werden de beste wensen uitgesproken door de heren Vergeer, als voorz. van de Kring Duinstreek, de heer Noordman ais voorz. van de afd. Zoeterwoude, de heer Mourits als vertegen w. van de Rijnstreek en de heer v. d. Zon uit Hazerswoude, welke laatste verklaar de, dat beide kringen Leiden en de Duinstreek hebben besloten actief te zullen gaan werken, om zo spoedig mogelijk een school te kunnen gaan bouwen. Kapelaan Wesseling verheugde zich, dat hij van morgen de H. Mis had mogen opdragen voor het nieuwe werk wat nu begonnen wordt. Na mens pastoor Hermans, die thans in Fatima is, sprak hij de beste wensen uit voor de school. Nadat de heer v. Schaik uit Bode graven zijn nieuwe collega had ver welkomd, dankte het hoofd van de school voor de prettige ontvangst bij het aanvaarden van zijn werk. Hij hoopte dat het nu niet zal blijven bij woorden, maar dat er werkelijk zal worden geijverd voor de tot standkoming van een nieuwe school. ALPHEN AAN DEN RIJN VERBOUWING R.K. SCHOOL PARADIJSLAAN B. en W. stellen de raad voor me dewerking te verlenen mits de benodigde gelden zullen kunnen worden aangetrokken tot interne verbouwing van de R.K. school voor gewoonlager onderwijs aan de Para dijslaan 9. Het ligt in de bedoeling op de zolder van de school een lo kaal in te richten, omdat één klas momenteel 61 leerlingen telt en deze klas derhalve moet worden gesplitst. Een tijdelijke oplossing is gevonden in de St. Josephzaal, waaraan bij de aanvang van het stookseizoen even wel een einde komt. STAYER LIEP HERSENSCHUDDING OP De 18-jarige slagersknecht de H reed in de Hoorn achter een brom fiets, die hij als „gangmaker" ge bruikte. Hierdoor had hij' een vrij grote snelheid ontwikkeld. Toen hij met onverminderde vaart links het boerenerf van de heer J. C O. op zwenkte, brak zijn voorvork en vloog zijn voorwiel van de fiets af De jongeman smakte tegen de grond waar hij gewond aan het gelaat en handen, bewusteloos bleef liggen. Dr. Pilon verleende geneeskundige hulp, waarna de jongeman, die een hersenschudding had opgelopen, naar zijn woning is vervoerd. E.H.B.O. successen De Alphense EHBO behaalde op de te Ter Aar ge houden kringwedstrijden een tweede prijs, bestaande uit een verguld zil veren medaille. Aan mevr. v. d. Meer Valentijn werd de leidstersprijs toegekend, een zilveren lauwertak. Alphense Middenstandsver. Er was grote belangstelling voor de vergaderingen van de Alphense mid denstanders, die in hotel Centraal werd gehouden. Mét algemene stemmen werd be sloten de kooplust van het publiek te stimuleren door het voeren van een St. Nicolaas-actie. In samenwer king met de R.K. middenstanders zal een commissie in het leven wor den geroepen, om* de plannen dien aangaande uit te werken. Getracht zal worden voor de mid denstanders van dezelfde branche eenzelfde verplichte sluitingsochtend of -middag te krijgen. Voor-het be palen van de ochtend of middag zal aan de gemeente advies worden uit gebracht. Besloten werd tevens in overleg met de R.K. middenstand een verbod uit te vaardigen tot medewerking aan de vele bazars, welke de laatste tijd worden gehouden. In andere plaatsen is een dergelijke maatregel met succes getroffen. Tenslotte werd overwogen door het houden van tentoonstellingen enz. de tienduizenden bezoekers van Avifauna voor het centrum van de gemeente te interesseren. Exploitatie „Het Dorpshuis" B. en W. stellen de raad voor voor het exploiteren van Het Dorpshuis te Aarlanderveen een stichting in het leven te roepen. Aanbevolen worden tot vorming van een bestuur de he ren A. Berger, C, v. d. Bijl, A. van Engelen, Th. H. Herr en M. Keijzer, leden van de huidige beheerscom missie Als zesde wordt aanbevolen de heer J. J. J. Rozestraten. A.D.C. De Alphense Damclub gaf Maandagavond in de geheel be- bezette Nutszaal haar leden, huisge noten en donateurs een gezellige avond. Na een kort openingswoord van de voorz., de heer A. Jesse trad onmiddellijk het cabaret gezelschap van Rens van Dorth voor het voet licht met een geheel nieuw pro gramma onder de titel „'t Is weer zo" Hieraan werkten zes personen mee, o.a. het internationale befaamde Di- cola Trio. Het zeer uitgebreid en ge varieerd programma verdient waar dering. Tijdens de pauze en na het variétéprogramma verzorgde de baófl van G. v. Mild muzikale klanken. Vrachtauto's botsten tegen elkaar. In de Gnephoek reden gisteren omstreeks 3 uur twee vrachtauto's tegen elkaar op. De heer T. G. v. O., uit Oudewater passeerde daar in een betrekkelijk geringe ruimte met te grote snelheid de vrachtwagen van de brandstoffenhandelaar W. W. al hier. Hierbij werd een groot aantal zakken opengescheurd, waardoor de inhoud op de weg terecht kwam. Aan de auto's ontstond slechts ge ringe schade. De politie waarschuwt tegen de straatfotograven A. Veenvliet en J. Kok uit Utrecht, die de door hen ge maakte foto's vooruit laten betalen. In de meeste gevallen blijft afleve ring uit. Zij zijn herhaaldelijk door de politie berispt. HAZERSWOUDE Jongen viel van vrachtauto Maandagmorgen mocht de 16-jarige J. I. wonende aan de Molenlaan mee rijden met een vrachtauto beladen met kisten groenten en fruit. De jongen zat achter op de auto op een paar veilingkisten. Toen de auto de Gemeenewegsbrug afreed, kreeg de ze 'n schok. '1 Gevolg was dat de jon. gen van de auto'viel en op de straat bleef liggen. Een tweetal arbeiders van de Provincie, die het ongeval zagen, bracnlen de jongen in de wo ning van de postcommandant van de rijkspolitie. De inmiddels gewaar schuwde dokter Meijst. constateerde een hersenschudding. De jongen is daarna op advies van genoemde dokter per auto naar zijn woning gebracht. Geboren: Cornelia Jozepha Petro- nollla dr van A. M. Stolwijk en M. M. Boere; Jacob zn van G. Boer J. Loef; Cornelia Agatha - Margaretha dr van C. Th. Wortman en M. M. v. Egmond; Johannes Leonardus zn van C. J. Groen en C. P. Westgeest; Al- bertina Cornelia Maria dr van H. Hoppenbrouwer en J. v. Pijl. Maria Louisa Johanna dr van J. J. de Frankrijker en M. C. J. Oud; Maria Anna dr van J. C. van Leeuwen en M. Th. Garlier; Cornelis zn van C. van der Hoek en A. Buitenhuis; Theodorus zn van Th. van der Sturren en Th. Nahon. Ondertrouwd: M. Monster 23 jr en N. Peters 21 jr; L. C. Rietveld 41 jr en S. J. Heemskerk 37 jr. Getrouwd: C. Rademaker en A. Of wegen; P. Kolster en M. Zaal; P. Harkes en G. Rademaker; H. C. van der Aar en J. H. Fase. ZWAMMERDAM Geboren: Pauline Elise Magdalena dr van G. C. Blom en C. T. Kiebert; Elisabeth dr van W. J. Niesing en G. Slappendel. Ondertrouwd: P. Velthove 21 jr te Rotterdam en C. Mijderwijk 2, jr; A. de Vos 30 jr te Waddinxveen en J. C. Droogh 24 jr. Getrouwd: H. Houdijk 48 jr te Vlist en W. C. Th. Verbeij 33 jaar. Overleden: Arie Eijkeihof 82 jaar.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2