Profiteer van GESCHENKEN Nationale Reserve1' krijgt uitgebreide taak Een straaljager boven Nederland neergestort Neder!, trappist, grondlegger van Japanse Zuivelindustrie „Duitsers deden zoveel lelijke dingen" DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 MAANDAG 8 OCTOBER 1951 Voor dames-, heren- en kinderkleding. Hoogstraat 1Leiden. Voor de dames: een prachtige doos heerlijke Ringers bonbons. Voor de heren: een kist Balmoral sigaren of sigaretten Voor de kinderen: een prachtige kleurri Ook blijven wij Midza-bonnen uitreil Lekenapostelen in Rome bijeen In Rome heeft kardinaal Pizzardo Zondag het eerste wereldcongres van het katholieke lekenapostolaat ge opend. Uit meer dan 40 landen wa ren 1200 congresgangers, onder wie een Nederlandse delegatie met aan het hoofd dr. ir. F. Tellegen, bij de opening aanwezig. In totaal worden 2000 afgevaardigden verwacht. Kar dinaal Pizzardo riep zijn toehoorders op tot „bovennatuurlijke kruistocht" tegen de dodelijke dreiging, die uit gaat van de goddelozen". Het congres moet een bekroning vormen van de talrijke grote con gressen van het Heilig Jaar. Het wordt zo laat gehouden, omdat het moest worden uitgesteld tengevolge van de steeds groeiende belangstel ling en de steeds intensievere voor bereiding, die een jaar heeft ge duurd. Op het programma staan in leiding over de aard en de doelein den van het lekenapostolaat. Een van deze inleidingen wordt gehouden door de Nederlander P. J. Serrarens en een door mgr. J. Cardijn, stichter der Kajottersbeweging. BELGIE VERSCHERPT DE UITVOERCONTROLE. België heeft besloten onmiddellijk een aantal drastische maatregelen te nemen om zich te beschermen tegen de moeilijkheden, die kunnen voort vloeien uit zijn positie als grootste crediteur van de landen der Europe se Betalingsunie, zo wordt vernomen in kringen, die in nauw contact staan met de Belgische regeling. Deze maatregelen, die naar ver wachting Dinsdag zullen worden aan gekondigd, zouden ook ten doel heb ben de onwelkome invasie tegen te gaan van Frans en Engels kapitaal, dat als voorzorgsmaatregel tegen een eventuele devaluatie in België wordt gedeponeeerd. Een van dc voornaamste bescher- Geen partisanen maar militairen Gistermiddag heeft de Nationale Reserve een grote propaganda-mars door Rotterdam gehouden. Na ai- loop verzamelden de mannen zich i: de Beurshal waar zij werden toege sproken door de staatssecretaris van het Ministerie van Oorlog F. L. Kranenburg. Tijdens deze redevoe ring heeft de staatssecretaris het doel en de plaats van de Nationale Reserve duidelijk omschreven, d< taak van het corps uitgebreid er enige misverstanden uit de weg êc ruimd. Geen partisanen. Vele leden van de Nationale Re serve, Grensbewaking en „Steunt wettig gezag" die in de loop van de afgelopen jaren zich vrijwillig voor een der bovenstaande diensten ge meld hebben, vragen zich dikwijls af, hoe hun werk in den lande ge waardeerd wordt. Worden zij slechts geduld of kan hun corps ook waar dering oogsten? Zijn zij een partisa nen groep of worden zij als militair beschouwd? De staatssecretaris heeft op vele van deze vragen duidelijk antwoord gegeven. Toen de afdelin gen opgericht werden, kregen zij ais taak toegewezen, om ingeval 'van binnenlandse staatsgevaarlijke acti viteiten het wettige gezagsapparaat te steunen. Nu is het Ministerie van Oorlog er toe overgegaan, hen een volwaardige militaire status te ge ven. Hierdoor kunnen zij ook inge zet worden tegen een eventuele bui tenlandse vijand. Zij behoren, aldus Na twee jaren moeizaam onderhan delen is het de drie grafische werk- HHHHHHL nemersorganisaties en de drie kan- mende maatregelen zal gevormd wor- j toorbediendenbonden gelukt met de ADMINISTRATIEF PERSONEEL DAGBLADONDERNEMINGEN SPOEDIG ONDER C.A.O.? den door verscherping van de uitvoer controle. Volgens dezelfde kringen zal de Belgische regering bepalen dat voor de uitvoer van alle Belgische goederen weer vergunningen vereist zijn. In Belgische kringen beweert men, dat de grote koopwoede van de Fran se en Engelse importeurs van Belgi sche goederen het resultaat is van de devaluatie-atmosfeer, die thans in Frankrijk en Engeland heerst. „Nederlandse Dagbladpers 1945" komen tot de opstelling van een con cept collectieve arbeidsovereenkomst voor het administratieve personeel der dagbladondernemingen. Nadat de besturen van de desbetreffende orga nisaties zich over de inhoud van dit concept hebben uitgesproken, zal dit ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars worden gezonden, waarna de collectieve arbeidsover eenkomst in werking kan treden. mr. Kranenburg tot de krijgsmacht, beast met dc territoriale verdedi ging en wel bij de infanterie, de luchtdoelartillerie en het corps lucht wachtdienst. Wie kunnen lid worden? Een ieder, die de leeftijd van 21 jaar bereikt heeft en medisch goed gekeurd is, terwijl hij geen mobili satie-bestemming heeft, politiek be trouwbaar wordt geacht en de leef tijd van 50 jaar nog niet bereikt heeft, kan lid van een der boven genoemde corpsen worden. De oefentijd neemt ten hoogste 200 uren per jaar in beslag, terwijl men de eerste twee jaren van het verband ten hoogste 300 uren zal oefenen. De oefeningen vinden meestal plaats in de middaguren, waarvoor per middag een gulden vergoeding wordt gegeven. Wordt er een gehele dag geoefend, dan bedraagt de vergoe ding ƒ7,70 per dag. Verder worden er per jaar enige premies verstrekt. Het eerste dienstverband duurt een tot twee jaar. Daarna zal het voor onbepaalde tijd verlengd worden, met een opzeggingstermijn van 6 maanden. De regering verwacht, dat de mannen, die momenteel lid zijn van een van de onderdelen door een intensieve propaganda onder hun vrienden en kennissen de uitbreiding van de corpsen zullen bevorderen. JONGEREN EN HET AMBACHT. Voor 20 en 21 October heeft de Ka tholieke Jonge Middenstands Vereni ging in het bisdom Haarlem in het vormingscentrum „Vijverduin" in Bloemendaal een weekend georgani seerd voor jongeren uit het ambacht. Tijdens dit weekend zullen de so ciale, culturele en economische as pecten van het ambacht worden be sproken. Drs. E. Salden uit Delft spreek over: „De betekenis van het ambacht voor persoon en gemeen schap", de heer G. van Overbeek uit Den Haag bespreekt de vraag: „Is het ambacht in deze tijd wel te hand haven?" Wie wenst deel te nemen wende zich tot het secretariaat K.J.M.V., Jan van Nassaustraat 7, Den Haag, tel. 77.49.96 (K 1700). PROF. DR. VROKLAGE BU VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN. Prof. dr. B. A. Vroklage is gister middag per bromfiets op de Kwak- kenberg in de gemeente Nijmegen tegen een personenauto gereden. Zwaar gewond werd hij naar het St. Canius-ziekenhuis in Nijmegen over gebracht, waar hij. om 18.15 uur Is overleden. Hij was buitengewoon hoogleeraar in de Volkenkunde aan de R.K. Universiteit en missionaris van het Goddelijk Woord te Tete- ringen. Prof. Vroklage werd op 28 Decern ber 1897 te Oldenmarkt (Ov.) gebo ren. Hy studeerde aan de missie huizen te Uden, Helvoirt en Teterin- gen en werd op 26 October 1924 tot priester gewijd. Hij studeerde theo logie aan het Angelicum te Rome, waar hij in 1931 promoveerde. Bo vendien liep prof. Vroklage te We nen college in de etmologie en de godsdienstwetenschap als leerling van dr. Wilhelm Schmidt. In 1935 behaalde hij hier de doc torstitel. Daarna ondernam de pro fessor een expeditie naar de Belde stammen op Timor en publiceerde naar aanleiding van deze tocht zijn werk „Die socialen Verhaltnisse Indonesiens". De overledene weid op 5 October 1948 benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de volken kunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Thans was prof. Vroklage bezig met de uitgave van een groot werk getiteld „De godsdienst der primi tieven", waarvan reeds een ged&iüe is verschenen, Prof. Vroklage is lid van het Antropos Instituut, dat het etmologische tijdschrift van diezelf de naam uitgeeft. Bovendien gaf Komen en Zonen, onder zijn redac tie een godsdiensthistorische serie uit, waarvan het eerste deel „De godsdienst der primitieven" geheel van de hand van prof. Vroklage is, verschenen. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag a.s. Gistermiddag is op de vliegbasis Gilze-Rijen een „Vampire" straalja ger, behorende tot een aldaar gesta- tionneerd onderdeel van de R.A.F. neergestort. De piloot is bij het on geluk om het leven gekomen. Vol gens ooggetuigen stegen omstreeks kwart voor drie achter elkaar drie paar „Vampire" straaljagers van Gilze Rijen op. Een der toestellen van het laatst startende paar ver loor na van de grond los te zijn ge komen snel hoogte en raakte met een der vleugelhelften een op het vliegveld staand stenen gebouwtje. De machine kwam ongeveer dertig meter buiten het veld in een knol lenland terecht. Een steekvlam werd zichtbaar; een voorwerp, vermoede lijk een brandstoftank, schoot de lucht in om tweehonderd meter ver der neer te komen. De piloot «ije zich in het brandende rompgedeePe bevond werd later met een zieken auto vervoerd. Het is niet bekend of hij toen nog leefde, of later overle den is. Brandweerauto's van de vliegbasis doofden de vlammen. Kantonnale verkiezingen in Frankrijk In Frankrijk, Algerië en de Franse gebieden overzee zijn Zondage ver kiezingen gehouden voor de verde ling van de helft van de zetels in de kantonnale raden. Er zijn 90 kantonnale raden in Frankrijk, drie in Algerië en vier in de overzeese gebieden <Frans-Guya- na, Guadeloupe, Martinique en Reu nion). Om de drie jaar wordt de helft van het aantal zetels in deze raden op nieuw verdeeld In Frankrijk moeten 1.511 nieuwe leden worden gekozen, 87 ir Algerië en 62 in de overzeese gebieden. Meer dan de helft van de resultaten was vandaag reeds bekend. Tot nu toe hebben gematigden en conserva tieven de meeste winst behaald, na melijk tezamen 47 zetels. De communisten verwieven tot nu toe slechts 28 zetels en verloren er negentien, zij liggen verre ten achter bij de andere partijen. De Gaullisten wonnen tot dusverre 44 zetels KRANTENBEZORGERS j VRIJGESTELD VAN OMEZET- BELASTING, i „Zelfstandigen" zijn niet zelfstandig. I De bezorgers van dagbladen en j tijdschriften zün thans vrijgesteld! i w- - van betaling van omzetbelasting, zc UaD DapXISl V ISSeiS heeft de Tariefcommissie in Amster- dam verklaard. Sedert enige tijd na- WSPlSt© CJ06n b'3nCiD66lu melijk werden deze arbeiders ge- j rangschikt onder de groep „zelf si an-1 Broeder Jan Baptist Vissers, Trap- digen". In een bezwaarschrift, datpist, heeft vorige week in de abdij door een aantal bezorgers bij de In- i van' Lilbosch bij Echt zijn diamanten specteurs van Invoerrechten en cijnsen is ingediend, protesteerden zij tegen deze benaming en verzochten om vrijstelling van betaling der om zetbelasting. Dit bezwaarschrift werd door genoemde instantie verworpen, waarna de bezorgers beroep aante kenden bij de Tarief commissie te Amsterdam. Deze commissie is tot de conclusie gekomen, dat de kranten bezorgers niet vallen onder de groep „zelfstandigen", daar zij hiervoor te veel aan het dagblad gebonden zyn. Het dagblad bepaalt werktijd en ar beidsterrein, de prijs van de door hen bezorgde bladen wordt door de dag bladdirecties vastgesteld en tenslotte genieten zij, evenals arbeiders in loondienst, verscheidene sociale voor zieningen als uitkeringen bij ziekte en vacantietoeslag. klooster jubileum in alle stilte ge vierd. Die Trappistenstilte mag wel gebroken worden voor de 86-jarige lekebroeder Jan Baptist uit Blitters- wijk, die zelf het traditionele begrip van monnik zo verbazingwekkend heeft gebroken. Van een Trappist weet men, dat hij in een klooster tussen hoge muren stil leeft. Maar hoe is het dan moge lijk, dat broeder Jan een hoge Ja panse onderscheiding in zijn cel be waart, dat een landbouwbibliotheek in Japan naar hem werd genoemd, nadat hij had -geweigerd, dat een standbeeld voor nem zou worden op gericht? Er is een „Californische kaas", die over de gehele wereld bekend is en waarvan alleen broeder Jan het re cept kent. In 1896 ging broeder Jan Baptist met enkele andere monniken naar Japan en hielp daar mee aan de stichting van een eerste Trappis ten-abdij in Azië. Jan Baptist Vissers had de zuivelproductie te Roermond geleerd en heeft zijn kunde aan de Japanners geschonken. In Japan wordt hij dan ook als de grondlegger van de zuivelindustrie erkend. Broeder Jan heeft eindeloze reizen per vrachtboot en veetrein gemaakt om goed stamboekvee uit alle delen der wereld in Japan te importeren. Vandaar die hoge onderscheiding, die naar hem genoemde bibliotheek en het standbeeld, dat niet doorging, omdat broeder Jan het liever niet wilde. Vandaar ook de felle protes ten in de Japanse kranten, toen broeder Jan op bevel van zijn reli gieuze oversten in 1924 Nagasaki moest verlaten. In het klooster te Lilbosch, waar heen hij als zestigjarige wereldrei ziger-Trappist terugkeerde, fokte broeder Jan daarna zijn uitzonder lijke veestapel en vond hij het pro cédé voor „Californische kaas" uit. Valse juwelen verkocht De Haagse politie heeft de 58-ja- rige L. T. uit 's-Gravenhage aange houden en in verzekerde bewaring gesteld T., die niet voor de eerste I maal in zijn leven achter de tralies belandt, was enige tijd geleden bij een bevriende textielhandelaar in Den Haag gekomen met drie „kost bare" brillanten die hij deze in on derpand wilde geven. T. kreeg 475 gulden voor de brillanten en de af spraak werd gemaakt dat de textiel handelaar, die geregeld reisjes naar Duitsland maakte, zou trachten daar de juwelen voor een goede prijs te verkopen. Het reisje naar Duitsland pakte wel heel ongelukkig uit voor de tex tielhandelaar. In Bremen aangeko men stapte hij namelijk met de drie brillanten naar een juwelier en bood ze ten verkoop aan. De juwelier, ook niet van gisteren, onderwierp de stenen aan een nauwkeurig onder zoek en belde toen de Duitse politie. De juwelen waren namelijk vals en de textielman werd gearresteerd wegens het ten verkoop aanbieden van valse juwelen. Toen hij werd losgelaten en over de Nederlandse grens was gezet, reisde hij meteen door naar Den Haag en ging linea recta naar de Haagse recherche, waar hij het hele verhaal vertelde. T. werd hierop gearresteerd en bekende dat hij wel wist dat de ju welen vals waren, „maar ze zouden immers toch in Duitsland verkocht worden en de Duitsers hadden in dertijd immers zo veel lelijke din gen in Nederland gedaan". Met dit verhaal nam de politic geen genoegen. De brillanten in kwestie bleken buitengewoon goed te zijn nagemaakt, en vertoonden voor het blote oog geen onderscheid met echte brillanten. In de toekomst te veel dierenartsen Dr. J. M. Kramer, voorz. van de Mij. voor Diergeneeskunde, heeft Zaterdagochtend op de 97e vergade ring deT Mij. een beschouwing ge geven over de toekomst der dieren artsen. Het huidige corps dieren artsen zal door de toevloed van een zeer groot aantal jonge collega's toenemen, waardoor een vraagstuk voor de jonge dierenartsen wordt geschapen. Thans zijn ongeveer 850 afgestudeerden in functie, maar het aantal diergeneeskundige studenten bedraagt ruim 600. Wanneer men deze cijfers als grondslag neemt voor de aanvulling van het bestaande te kort, de vervangingsvraag en de uit- breidingsvraag, dan is de conclusie, dat binnen enRele jaren een over- vulling van het dierengeneeskundig beroep is te verwachten. De cijfers tonen verder aan, dat het huidige aantal diergeneeskundige studenten groter is dan het aantal practiseren- de dierenartsen in Nederland. Auto-ongeval eist twee doden Toen de 49-jarige C. de Jong uit Bussum, in de nacht van Zaterdag op Zondag om 12 uuf, tezamen met een zijner huisgenoten, dé 39-jarige mej. G. Schreurs, de Rijksweg Am sterdamHet Gooi wilde oversteken bij de kruising van de Louise de Colignylaan te Naarden, werden zij gegrepen door een personenauto, die met de voor de Rijksweg gebruike lijke snelheid van ongeveer 70 a 80 km uit de richting Amsterdam kwam.- Mej. Schreurs werd ongeveer 20 meter verder op de berm van de weg geworpen, waar zij ernstig ge wond bleef liggen. Met een zware schedelbasisfractuur en beenbreu ken werd zij naar het Diaconessen- ziekenhuis te Naarden overgebracht, waar zij om half vier gistermorgen is overleden. De heer de Jong werd zo ernstig gewond, dat hij enige ogenblikken na het ongeval ter plaatse is overleden. Volgens de politie treft de bestuur der van de auto, de heer J. S. uit Hilversum, geen schuld. Men acht het waarschijnlijk, dat de beide wandelaars zich bij het oversteken van de Rijksweg hebben vergist in de afstand, die hen scheidde van de naderende auto. PLAATS OUDSTE KARTHUIZER- KLOOSTER DOOR WICHELROEDE VASTGESTELD. Een wichelroedeloper heeft te Raamsdonkveer de plaats ontdekt, waar zich de overblijfselen van het eerste Karthuizerklooster in Neder land bevinden. Men wist reeds, dat het klooster in die gemeente in 1336 werd gevestigd. De voorlopige, zeer onvolledige onderzoekingen hebben uitgewezen, dat hel klooster groter geweest is dan men tot nu toe ver moedde. Het zou een oppervlakte van meer dan 10.000 vierkante meter heb ben ingenomen. Dr. Glazema, direc teur van de Rijksdienst voor Oud heidkundige Bodemonderzoek, die de peilingen van de wichelroedeloper bijwoonde, heeft toegezegd de opgra vingen van de kloosterresten van zul ke waarde te achten, dat zij volgend jaar op de lijst zullen worden ge plaatst. In het voorjaar zal de Rijks dienst een vooronderzoek laten ver richten. Daarvan zal afhangen, of de definitieve opgravingen doorgang zullen vinden. De Zeeuwse garnalen vissers zullen voorlopig niet meer uitvaren, daar door de grote vangsten van de afgelopen weken, de prijs dusdanig gezakt is, dat de vangst niet meer lonend wordt geacht. „lEFDE'S ,EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 12) Nu, zo erg zal het wel niet zijn, brengt Hartlieb in 't midden. Alfred, die, zoals ik meen té weten, nooit lust heeft gehad in ernstige studie en op school niets goeds heeft uit gericht zal wel niet zo veel invloed hebben op je vader als jij, die steeds kranig hebt gewerkt en eens het landgoed zal moeten overnemen. Neen oom Heinrich, 't is, zoals ik zeg. Alfred staat bij vader veel beter aangeschreven dan ik; ten eerste is hij altijd het troetelkind van onze ouders geweest, ten tweede spijt het vader en moeder dat het goed eenmaal aan mij, en niet aan hem moet komen, daar ik de oudste ben. Alfred is zeer aan Birkenried gehecht en 't boerenbedrijf is eigen- lyk nog het enige, dat hem interes- •eert. Alles goed en wel, maar smaak en belangstelling zijn niet 'voldoen de om het succes van een onder neming te verzekeren. Misschien is Alfred in weerwil van zijn mislukte studiën, toch wel in staat om een betrekkelijk kleine exploitatie als Birkenried te beheer sen. Hij heeft zich nu met het toe zicht op de bossen belast en ik moet ronduit zeggen, dat hij zich tot dus verre goed van die taak heeft ge kweten. Vader wil dan ook, dat ik Alfred later ermee laat voortgaan. Doe 't niet mijn jongen! 't Zou je aldoor in moeilijkheden brengen. Trouwens Alfred zou nooit zijn meester in je willen zien maar al tijd zijn broer, valt Hartlieb de spreker driftig in de rede. Dat vrees ik ook, anders zou ik Alfred gaarne tot mijn medewerker houden al was 't maar om hem op Birkenried een tehuis te verzekeren, maai als men een landgoed be hoorlijk wil beheren doet men 't best dergelijke beschouwingen achter wege te laten. Dat ben ik volkomen met je eens. Toon je te sentimenteel, en je zult er later berouw van hebben. Wat zeg jij ervan Ilse? Met deze vraag wendde zich Kurt tot zijn vriendinnetje. Maar Ilse heeft niet goed geluisterd, en is erg verstrooid geweest. Ik? antwoordde zij. O, ïk heb geen verstand van die dingen én ze gaan mij ook niet aan. Maar vader zal 't wel goed voorhebben. Holder kijkt teleurgesteld voor zich uit. Dus zijn aangelegenheden „gaan Ilse niet aan"? Maar hij is niet gewoon by de eerste tegenslag de wapens neer te leggen. Ilse, hoopt hij, zal rr later anders over denken. En hij zal ge duld weten te oefenen.... Oom Heinrich herneemt hij weer, weet u al, dat wy meneer Tre bitsch en de hele familie dezer da gen verwachten? Heeft hy u niet geschreven? Mij? Neen geen woord. Wat je zegt! Trebitsch komt naar Kranne- bitten en nog wel met heel zijn ge zin! Dit laatste is, voor zover ik weet, in geen jaren gebeurd. De da mes zijn tot nu toe, altijd naar de Rivièra, of naar een of andere grote badplaats gegaan. Ditmaal komen zy naar Kran- nebitten en willen zelf tot het na jaar hier blijven. De heer Trebitsch schreef me gisteren, dat z'n doch ters aan boedarmoede lijden en dat 't winterseizoen in Weenen de zenu wen zijner vrouw op een harde proef heeft gesteld. De dokter heeft voor alle drie een verblijf te platte- lande voorgeschreven. Ik moet nu de kamer in de huizinge gauw in orde laten brengen want sinds ja ren zijn ze niet meer gebruikt. Hij zelf zal de dames hierheen brengen, maar hij kan slechts een paar dagen blijven. In Augustus komt hij voor geruime tijd en dan blijft de hele familie tot diep in de herfst op Krannebitten. De heer Trebitsch re kent erop, dat ik mij, gedurende zijn afwezigheid zoveel mogelijk met de dames zal bezighouden. Prettig vooruitzicht, voor een inspecteur, die in het voorjaar en de oogsttijd nau welijks over een vrij uurtje beschikt! De opperhoutvester lacht. Och, zegt hij, het zal beter gaan dan je denkt Kurt, Je kunt die jonge dames meenemen op je inspec- tieritten: dan genieten ze volop zui vere buitenlucht. Ook dat vooruitzicht heeft niets strelends voor mij.... Maar kerel, men zegt, dat de twee dochters van Trebitsch heel mooie meisjes zijn. Dat kan mij niets schelen Zeg dat niet, als er vreemden by zijn, en zorg maar ,dat je hart je geen parten speelt. Wat rrfij betreft, kunt u gerust zijn, oom Heinrich maar ik geloof dat mijnheer Turba zijn voordeel met die kleine waarschuwing zal kunnen doen. Marianne schijnt deze zinspeling niet aangenaam te vinden en Turba protesteert met kracht. Als eerste ar gument voert hij aan, dat hij bitter weinig ondervinding heeft van wat de omgang met jongedames betreft. Wat ervan zei mijnheer, zegt Kurt u zult me in ieder geval moe ten helpen. Ik reken stellig op u, 't ontbreekt hier in de omtrek aan be schaafde, ontwikkelde jongelui en al leen kunnen we de dames Trebitsch toch niet laten rondlopen! En u weet hoe weinig tijd ik zelf heb Ik heb ook geen tijd! Och, 't komt er niet opaan, of uw catalogus een half jaar vroeger of later gereed is. Trouwens als men wil is er steeds tijd te vinden. En als men niet wil? Wordt men geplaagd totdat men wil U zult mij leren kennen waarde heer. Aan de jonge arts dr. Wenk, schijnt u helemaal niet te denken. En mijnheer de opperhoutvester zou ook wel een paar van zijn adjudanten kunnen requireren. Ik meen, dezer dagen twee jonge .elegante heren te hebben opgemerkt.. Ou beRorld Müller en Mallnitz Ja, dat zijn aardige jongens. Wel, die kunnen bij gelegenheid gebruikt wor den. Maar u zult mij in geen geval ontsnappen Turba glimlacht. Heel onnozel zegt hij: En uw collega op Kronstein, von Heiden? Die kent u toch zeker? Natuurlijk collega's kennen elkaar meestal, al is het maar van horen zeggen, antwoordt Holder een beet je gerekt. Nu, von Heiden is een briljant causeur, ik zou er ook geen gewetensbezwaar tegen hebben, hem nu en dan van zijn ambtsbezigheden af te houden, want daar bekreunt hij zich toch niet veel omU kent hem zeker nog van Kronstein? Ja, toen de gravin nog leefde, kwam hij dikwijls op het kasteel. Dat heb ik gehoord. Men zegt dat hij de schone gravin op in het oog lopende wijze het hof maakte. Daar over doen allerlei praatjes de ronde. Zo, dat is voor de eerste maal dat ik zoiets hoor. 't Gaat ons ook niet aan, zegt de opperhoutvester, die liever niet van Kronstein hoort reppen. En hij geeft een andere richting aan het gesprek. (Wordt verv*'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2