üftpoT Veel waardeering voor de wethouders Jongeleen en v. d. Kwaak Moet de Vriendenkring te Leiden gesplitst worden? BURGERLIJKE STAND NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK U Leidse UN1VERMTBIT Laatste Berichten ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Leidse Gemeenteraad in spoedvergadering Bouwplan voor 500 woningen ondervond echter ook algemene critiek Tijdens de spoedeisende vergade ring van de Leidse Gemeenteraad, die gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester jtar. mr. F. H. van Kinschot werd gehouden, is met geen enkel woord gerèpt over de Mare-demping. Het College van B. en W. had niets toe te voegen aan het raadsstuk, dat Donderdagmor gen aan de raadsleden was toege zonden (zie ons blad van Donderdag IJ.) en niemand van de raadsleden vroeg over dit agendapunt het woord. De hamer viel en daarmede was voor kennisgeving aangenomen, dat de minister van Binnenlandse Zaken de demping wel betreurt, om dat een karakteristiek historisch stadsbeeld ernstig zou worden ver minkt, maar anderzijds geen rede nen van historische en aestetische aard aanwezig acht om het raadsbe sluit tot demping ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen, omdat ten aanzien van de gemeentelijke autonomie de grootste terughoudend heid moet worden betracht. Anders was het bij het voorstel tot de bouw van 494 arbeiderswoningen, 8 winkel woningen en 32 bedrijfs ruimten, volgens het systeem „Tra- monta", op terreinen ten zuiden van de Haagweg. Namens alle fracties werd het woord gevoerd en de wet houders Jongeleen en van der Kwaak mochten menig compliment in ontvangst nemen, al werden er ook critische woorden gesproken. De heer van Iterson (Prot. Chr.) uitte zijn vreugde over het bereiken van dit resulitaat, maar vreesde, dat de gedeelten laagbouw lelijk zouden zijn. Spr. was het bovendien niet eens met de indeling van een aautal wo ningen, dat een grote hal en trap penhuis zal krijgen, ten gevolge waarvan de woonkamer kleiner wordt. Ook het stratenplan achtte spr. iets te duur. De niet normale opstelling van de huizenblokken was hiervan de oorzaak. De heer Schüller (P.v.d.A.) sprak eveneens woorden van hulde en meende, dat men dit voorstel on middellijk moest aannemen, ondanks de bedenkingen, die aangevoerd zou den kunnen worden, omdat de wo ningnood zo groot is. Spr. vond de voorgevels en raamverdeling niet mooi. Mevr. Braggaar-De Does (P.v.d.A.) betuigde haar instemming met het voorstel, temeer omdat er rekening was gehouden met de ouden van da gen. Bovendien was er veel speel ruimte voor kinderen geprojecteerd. De heer Frohwein (V.V.D dankte het college voor zijn ijver, nu er weer 494 arbeiderswoningen op sta pel staan. Spr. vroeg zich echter af wanneer er ook eens gedacht zal worden aan middenstandswoningen. Het oorspronkelijke plan voorzag daarin toch ook? De heer ten Broek (K.V.P.) feli citeerde de wethouders en hun amb tenaren eveneens met dit succes en hoopte, dat de Raad hetvoorstel zou aannemen. De heer van Weizen (C.P.N.) acht te de huren voor deze woningen te hoog. De heer Woudstra (Prot. Chr.) bracht hulde aan de twee wethou ders voor dit grootste bouwplan van na de oorlog, vooral omdat tegen woordig vele gemeenten hun plan nen niet kunnen verwezenlijken we gens gebrek aan geld. Erkentelijk voor de lof. Wethouder Jongeleen was zeer er kentelijk voor de vele goede woor den tot hem gesproken, vooral ook omdat deze getuigden van waarde ring voor zyn ambtenaren, dit dit vaak moeizame werk mede tot stand gebracht hadden. De sprekers be antwoordend, wees de wethouder er op, dat door de hoogbouw en de si tuering der huizenblokken een aan merkelijke besparing op het straten plan was verkregen, al waren de rioleringskosten dan ook gestegen. Aan de indeling der eengezinswo ningen had spr. juist zijn hart ver pand, omdat in de traditionele ar beiderswoningen slechts een nauw gangetje is, waarin een kinderwagen of enige fietsen altijd een obstakel zijn. In een dergelijke hal wordt dit bezwaar ondervangen. Bovendien heeft de trap in het midden tot voor deel, dat boven vier ruime kamers verkregen worden. Het aanzien van de laagbouw zal wel meevallen, als het eerst maar klaar is. De raamver deling was weliswaar niet helemaal geslaagd, moest spr. toegeven. Maar aan het plan moest geschaafd wor den. Aan de andere kant weegt het technisch voordeel, dat de ramen volgens 'n bijzonder systeem schuif baar zijn. Behalve de speelgelegenheden voor kinderen in de open lucht, voorziet het plan ook in sousterrain-ruimten voor jeugdwerk, clubs, enz. Het oor spronkelijke plan bevatte ook 50 a 60 middenstandswoningen, maar handhaving hiervan was niet moge lijk, wegens de financiële bijdrage voor woningwet-woningen. T.z.t, zullen deze middenstandswoningen in dit plan toch gebouwd worden. De huur bedraagt niet, zoals gemeld, 8.10, doch 7.95. Particulier initiatief in gebreke? Ook wethpuder van der Kwaak was zeer erkentelijk voor de huldi gende woorden. Spr. dankte voor het vertrouwen, dat het college van B. en W. in hem gesteld had, toen spr. een reiziger, een auto, een kist, een maquette en een aantal foto's vroeg. Die reiziger werd de heer F. Verstegen, gemeente-ontvanger. Hij ging op reis en kwam met het no dige geld terug, hoewel de toestand op de kapitaalsmarkt niet bepaald zó is, dat men direct vraagt: Hoeveel wilt U hebben?" De heer van Dijk (K.V.P.) herin nerde er aan, dat zijn fractie her haaldelijk heeft aangedrongen op de bouw van middenstandswoningen. Nu zegt wethouder Jongeleen, aldus spr., dat het particulier initiatief te kort geschoten is. De heer van Dijk was het hiermede niet eens en zou over de oorzaak van het niet bou wen van middenstands woningen met de wethouder van gedachten willen wisselen. Weth. Jongeleen deelde echter mede thans niet bereid te zijn de degen te kruisen over dit onder werp. Tenslotte werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen en de voorzitter beklemtoonde het gro te belang van dit besluit, dat een hartewens van B. en W. geweest was. Een wens, die niet vervuld zou kijn geworden, zonder de bijzondere kwaliteiten van de wethouders Jon geleen en van der Kwaak, bijgestaan door hun ambtenaren. Spr. vond dit resultaat een blijk van goede ver standhouding en samenwerking tus sen de beide wethouders. Het voorstel om 906,380 beschik baar te stellen voor stratenaanleg in het genoemde plan en 65.450 voor de riolering, ging zonder opmerkin gen onder de hamer door, evenals het voorstel om een geldlening van 1.100.000 aan te gaan. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt. JAARVERGADERING De jaarlijkse ledenvergadering van de Vriendenkring ter ere van het Al lerheiligste Sacrament des Altaars te Leiden had gisteravond de gebruike lijke geringe belangstelling van de meer dan 2.000 leden. De achterzaal van het R.K. Mil. Tehuis is echter gauw gevuld en aangezien het aan tal aanwezige leden nooit groter is, was voorzitter J. Pollmann toch niet ontevreden. In zijn uitvoerig openingswoord wees de voorzitter op de stemmen, die hier en daar gehoord worden om de vereniging, die vier parochiële af delingen heeft, in vier zelfstandige parochiële verenigingen te splitsen. Het laatste woord, aldus de heer Pollmann, is hierover echter nog niet gesproken. Spr. was persoonlijk een tegenstander van splitsing en uit de vergadering werden geen stemmen van voorstanders gehoord. Er zou slechts één parochiële afdeling zijn, die neigingen tot zelfstandigheid ver toont, voornamelijk omdat haar gro te ledental een gezonde financiële ba sis zou garanderen. Deze zelfstandig heid zou echter tot gevolg hebben, dat de kleine afdelingen zich niet kunnen handhaven, wegens gebrek aan contanten. De oud-geestelijk adviseur, kape laan W. Mulder uit Den Haag, hield eveneens een pleidooi voor handha ving van de ene interparochiële Leid se vereniging, die door haar grootte zo goed staat aangeschreven. WARMOND R.K. VER. VOOR ZIEKEN VERPLEGING VERDUBBELT CONTRIBUTIE. De R.K. ver. voor ziekenhuisver- pleging en operatie hield in hotel de Stad Rome een buitengewone leden vergadering waarin besluiten van ver strekkende aard werden geno men. Punt een bevatte een voorstel tot contributieverhoging van 100 De contributie aldus de voorz. is tot heden nog steeds gebaseerd op een ligdagprijs van ƒ3,50 per dag maar deze bedraagt thans niet minder dan 6,25 per dag. Het gevolg is geweest dat reeds over 1950 een tekort ge constateerd werd van 7 2000,doch dank zij de reserven, waarover de ver. beschikt, kon dit tekort nog worden opgevangen. Ook voor 1951 ziet de zaak er niet rooskleurig uit en met zekerheid kan thans reeds worden vastgesteld dat ook over dit jaar een aanzienlijk tekort te 'boe ken zal zyn. Het bestuur is van oor deel dat hier slechts drastische maat regelen verbetering kunnen bren gen, vandaar het voorstel om de contributie te verdubbelen. Hetzelfde geldt voor de premie die thans ver schuldigd is voor Sanatoriumver- pleging. Deze premie was gebaseerd op een ligdagprijs van ƒ4,50 per dag doch thans bedraagt de ligdagprys 7,50 per dag. Dus ook hier een enorme stijging. Aan deze financiële offers zijn echter ook voordelen ver bonden aldus de voorz. De vergoe ding, die men in de kosten van ope ratie ontvangt zal met 50 worden verhoogd, terwijl bij een verpleging in een Sanatorium een ongelimiteer de ligtijd wordt gegarandeerd. Geen wonder, dat over deze zeer ingrij pende maatregelen uitvoerig werd gediscusseerd en het moet niet uitge sloten worden geacht, dat de thans verschuldigde premiën de draag kracht van diverse gezinnen te boven zal gaan. Tenslotte werd het voor stel van het bestuur aangenomen. Na de gebruikelijke rondvraag die geen bijzonderheden naar voren bracht, werd de bijeenkomst geslo ten. Ter verduidelijking van belang hebbenden zij medegedeeld dat de verhoging der contributie per gezin, zal bedragen 0,40 per week en al dus worden gebracht op f 0,80 per week, inwonende kinderen vanaf 15 jaar zullen bovendien moeten gaan betalen 30 in plaats van 0,15 per week. De contributie voor alleen staanden is gebracht van 20 op 40 cent per week. Herstel molen Lakerpolder. Dank zij de medewerking die de gemeente van officiële en burgerlijke instanties heeft mogen ondervinden zal de molen in de Lakerpolder ge heel worden gerestaureerd, waar door een mooi stuk landschapschoon voor de gemeente Warmond behou den blijft. In de kosten van restau ratie zal worden bijgedragen door het Rijk, de provincie, de gemeente, de ver. de Hollandse Molen, de A.N.W.B., „de Kaag", de polderbe sturen en verschillende particulie ren. Hier is weer eens duidelijk aan getoond dat door samenwerking veel te bereiken is. Oranjeklant Ook in de wereld van de pa lingen zijn er van die goeie vaderlanders, van die oranje klanten. De heer v. d. Drift uit War mond ving van de week ten minste een echte oranjepaiing. Het beest zag er uit, of het zo van een of ander feestje kwam, maar bij nader onderzoek bleek zijn huid kleurecht. Deskundigen stelden vast, dat het een werkelijke paling was. Bezuinigingen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer M. G. J. Ham, gaf geen aan leiding tot opmerkingen. Het verslag van de waarnemend penningmeester, de heer A. A. M. van Leeuwen, ech ter wel. Het bleek namelijk, dat in het afgelopen jaar een nadelig saldo van ruim 75 gulden geboekt moest worden en de voorzitter deelde hier op mede, dat het bestuur enige bezui nigingen overwogen had, o.a. het niet meer uitgeven van de jaarlijkse fol der op Witte Donderdag. Uit de vergadering werden hier tegen bezwaren geopperd. Men acht te deze folder zeer belangrijk, al thans belangrijker dan de post „ju bileumgeschenken", die wel sympa thiek was, maar essentiëel niets met het doel van de vereniging heeft uit te staan. Het voorstel van een der leden, om de folder toch uit te ge ven, werd na een ietwat verwarde en niet geheel reglementair juiste stem ming verworpen, waarna de voorzit ter toch toezegde te zullen proberen althans iets voor Witte Donderdag te kunnen doen. Op verschillende pos ten was 320.bezuinigd. De aftredende bestuursleden M. G. J. Ham (dag. bestuur), P. Develing (St. Petruspar.), J. Koelewijn (Har- tebrug), G. v. d. Wiel (dek. par.) en J. Uphoff (Haagweg) werden bij ac clamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat de heer C. Stolwijk het penningmeesterschap wegens drukke werkzaamheden niet langer kan waarnemen. De leden konden met het bestuursvoorstel, de heer A. A. M. v. Leeuwen te benoemen, accoord gaan. Na de pauze kon de film „De He melse Magiër" helaas niet vertoond worden. Gelukkig had men tijdig be slag kunnen leggen op een ander filmwerk, dat minstens even boeiend was GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Te Rijnsburg: Woonhuis en verdere opstallen open grond Rapenburg 6 in bod 2.750, koper de heer J. A. Vree burg qq. te Leiden voor: 2.750. Te Leiden: Herenhuis met afz. woonhuis enz. Oude Singel 132 en Volmolengracht 7 in bod: ƒ11.400, koper de heer II. P. A. Goddijn qq te Leiden voor 11.400.— Woonhuis Oostdwarsgracht 2 in bod: 600.koper de heer J. van Iterson qq te Leiden voor ƒ680. Woonhuis met tuin Warmonder straat 12 in bod 5.500, koper de heer J. Bleijie qq te Leiden voor 5.500.— Woonhuis met tuintje Medusa- straat 28 in bod: 3.000.—, koper de heer Tj. Schouten qq te Oegstgeest voor: ƒ3.001. Woonhuis Waardgracht 11 in bod: 900.koper de heer J. Marks qq te Leiden voor 900. Woonhuis Waardgn.cht 41 in ood: 930.—, koper de heer J. Marks qq te Leiden voor: 9 30. Huis Gortestraat 80 in bod: 610. koper de heer J. W. Goddijn qq te Leiden voor: ƒ610. De percelen Oranjegracht 72 en 74 zijn uit de hand verkocht. De percelen Terweeweg 74 (Oegst geest), Volmolengracht 5, Heren- steeg 10 zijn niet verkocht. GEM. AANKONDIGING SLUITING TREKVAARTBRUG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat de Trekvaartbrug (gelegen tussen de Rynsburgersin- gel en de Maresingel) op Maandag 8 en Dinsdag 9 October 1951 voor alle landverkeer zal zyn gesloten. Zaterdag 6 October. Mogen we de dames van het R.K. Vrouwengilde nogmaals herinneren aan de recollectie van as. Dinsdag, die om negen uur begint met een H. Mis in huize „Duinzicht"? En de cursisten van de R.K. E.HJ1. O. „Peerke Donders" worden herin nerd aan de cursus, die a.s. Maan dagavond aanvangt, zowel voor be ginners als voor gediplomeerden, om acht uur in het R.K. Lyceum, Mariën- poelstraat 4. Het bestuur verwacht een grote opkomst! De 40-jarige E. B., wonend in de Borgerstraat, is gisteren bij het ra- menlappen in huis van de trap ge vallen. Beide armen werden vermoe delijk gebroken. De E.H.D. bracht het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis. A.s. Dinsdag is het 25 jaar gele den, dat de heer F. W. Corpel, die zyn opleiding in de stoffeerderij bij diverse Leidse firma's genoot, in het pand Hooglandse Kerkgracht 8 de grondslag legde voor zijn thans aan de Oude Rijn 28 gevestigde woning inrichting, waaraan ook een eigen werkplaats is verbonden. De heer Corpel, die reeds vele malen tot een uitbreiding van zijn zaak moest over gaan, is bestuurslid van de Woning inrichtingvereniging Samenwerking. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt a.s. Dinsdagmiddag van 2 tot 5 uur in het pand aan de Oude Rijn een receptie plaats. Het gaat geweldig goed met de Kath. Paed. School in Leiden. Het aantal cursisten is nu reeds tot 131 gestegen! De eerste avond wordt op Woensdag 17 October gegeven. Daar over volgen nog nadere mededelin gen. Mochten er nog meer liefheb bers zijn, dan kan de secretaris, Bakhuis Rozenboomstraat 131, hen misschien nog inschrijven! STADSKOK. LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." In de tweede ronde van de vier tallencompetitie van „D.D.S. zijn de volgende uitslagen verkregen: Groep A: team Verboog wint van team Dieben met 29 p.; team Van der Zanden wint van team W. van Berge Henegouwen met 14 p.; team Waasdorp wint van team Schimmer met 5 p. Groep B: team Parmentier wint van team mevr. Cleveringa met 29 p.; team Plouvier Sr. wint van team Van der Klip met 18 p. Doktersdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de doktoren De Bruine, Hartman, Mastenbroek, Simcns en Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 6 October 13 uur tot Zaterdag 13 Octo ber 8 uur waargenomen door: de apo theek Duyster, Nieuwe Ryn 18, tele foon 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek. Wilhelminapark no. 8, telefoon 26274. Geboren: Johanna Maria, d. van J. D. Kasterop en J. J. van Tol; Aar tje Cornelia, d. van A. H. Keiler en B. Koers. Jacoba Cornelia, d. van D. K. van der Bent en J. Nasveld; Cor- nelis Pieter, z. van F Ruiter en T. C. Hartingsveld; Leonardus Antonius Johannes, z. van J. G. Olijerhoek en R. de Roode; Pieter, z. van J. Aande. wiel en L, de Jong; Pieter, z. van A. Westdorp en A. M. Dorst; Maria Mar- garetha Apolonia, d. van S. C. Eist- geest en H. W C. van Rijn; Jacoba, d. van H. Kruithof en E. van Noort; Margaretha, d. van M. Bussching en A. Beunis; Ritsaert, z. van D. Klap wijk en E. L Hamm; Nicolaas, z van N, van den Hout en J Vermond. Overleden: M. E. Leemans wed. v. van Hooidonk 73 jaar; P G. Chou- four wedn. 99 jaar, P. Netten zoon 1 mpand. IT HET LEVEN ALPHEN AAN DEN RIJN DRIE ONGEVALLEN. Doordat de bestuurder van een vrachtwagen, de heer J. B. uit Bo degraven plotseling moest afremmen voor een auto, die uit de garage van de Gebrs. v. Nielen kwatn, botste een tweede vrachtwagen bestuurd door H. T. S. uit Oudewater boven op hem. De materiële schade is groot. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Toen de bestuurder van een vrachtwagen, de heer A. W. in de Hooftstraat afremde, reed een Am sterdammer met zyn personenauto op de vrachtwagen. Geen persoon lijke ongelukken deden zien voor; wel was er materiële schade. Het dochtertje van slager V. liep in de Raadhuisstraat tegen een wielrijder op. Het meisje brak haar rechterenkel. Dr. Zawr'.cndijk ver leende eerste hulp. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis in Leiden ver voerd. L.T.B. In Hotel „Toor" verga derde Vrijdagavond de LTB onder voorzitterschap van de heer J. van Niekcrk Pzn. De vergadering werd ook bijgewoond door de deken. Het kamerlid M. v. d. Weijden hield een inleiding over boeren belangen en de regeringspolitiek. De behandelde on derwerpen gaven aanleiding voor velen tot stellen van vragen. De voorz. vestigde de aandacht op de cursus spreken in het openbaar, waarvoor men zich kan opgeven bij de secretaris, de heer Joh. C. Vink, evenals voor de motorcursus. De oogstdankdag wordt 14 November gehouden. De aandacht werd geves tigd op de R.K. Landbouwschool te Bodegraven, welke met ruim 80 leerlingen is gestart. Meisje breekt been na aanrijding. Vrijdagmiddag omstreeks half een liep het dochtertje van de heer K. Vergeer uit de Julianastraat in de Raadhuisstraat wat onvoorzichtig de straat over. Hierdoor reed een wiel rijder, de heer L. van L., tegen haar op met het noodlotttig gevolg, dat zij tegen de grond werd gesmakt. Met een gebroken been en schaafwonden werd zij opgenomen en na behandeld te zijn door dr. Zwartendijk per ziekenauto naar een der Leidse zie kenhuizen vervoerd. Inkrimping middagbestelling Poste rijen. Met ingang van Maandag 15 October as. zullen de middagbestel lingen voor de buitenwijken van de gemeente komen te vervallen. De grens hiervoor is naar wij vernemen als volgt getrokken: In de Hoorn zal de middagbestel ling nog worden uitgevoerd tot aan Hoorn 105, de woning van de heer Straathoff. In de Gnephoek zal niet verder worden besteld dan tot aan Gnep hoek 30, de woning van notaris Stoop, tewijl de Herenweg met Ridderbuurt geheel komt te vervallen in deze middagbestelling. De Hoge Zijde rich ting Zwammerdam blijft in de be stelling en de Lage Zijde zal wor den besteld tot aan Raadhuisstraat 10, de woning Beerendrecht dus. HAZERSWOUDE Pseudo vogelpest. Onder de kippen van de heer W. v. V. aan de Dorpsstraat is pseudo vogelpest geconstateerd. De kippen zijn afge maakt. Elders in de gemeente wor den nog verdachte gevallen onder zocht. Stro ging aan het rollen. Ter wijl de expediteur G. S. met zijn vrachtauto beladen met pakken stro het Westeinde uit kwam rijden, moest hij voor een op de Dorpsstraat geparkeerd staande auto uitwijken. Doordat hij teveel naar rechts uit week, kwam de lading stro tegen een lantaarnpaal en tegen de wo ning van de melkhandelaar L. A. aan. De kop van de lantaarnpaal werd vernield, zomede een gedeelte van de voorgevel van de woning. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geslaagd voor het doctoraal exa men Indologie (econ.) Tjia Tiang Tjan, Oegstgeest; voor het doctoraal examen KI. Lett, de heer P. F. Ho- vingh R'dam; voor het artsexamen le gedeelte mej. N. M. Tuijl Schuite maker Wassenaar; idem de heer A. Cats Leiden; voor het artsexamen 2e gedeelte de heer W. G. J. M. Trier Schiedam; voor het doet. examen geneeskunde mej. A. B. M. Hoefgen R'dam; idem de heren W. P. H. Hoo- genboom R'dam, A. H. Keyser, Voorburg, J. E. Moltzer Wassenaar, R. Mout Leiden en de heer J. C. van Vliet R'dam. NIEUWKOOP De smeden naar de Steravond „Het Gilde viert feest" dachten de smeden Donderdagavond en met ruim zestig man vertrokken zij naar het aan hun vak gewijde gildefeest van de NCRV. Nieuwkoop staat bekend als het dorp der smeden en zo was het be grijpelijk dat ons dorp in zo grote mate was vertegenwoordigd en dat ook 4 smeden waren uitgekozen om mee te doen aan de radiowedstrijd „Zeg weet jij 't". Het VUtt de heren van der Berg. Hoogcndoom, Mesman en Spek. Interessant was 't natuurlijk voor de Nieuwkopers om de heren voor de microfoon te ho ren antwoorden op de door Johan Bodegraven gestelde vragen. De eer ste prijs behaalde do heer Spek en de tweede prijs werd toegekend aan de heer Mesman. LANGERAAR AlUor. Om enkele zaken, wel ke op de jaarvergadering niet of niet geheel juist waren afgewerkt in het reine te brengen was er nu nog een nieuwe vergadering nodig. Voor zitter G. Verhoef gaf een korte uit eenzetting van de punten, die het hier betrof. Allereerst was dc elf talcommissie niet gekozen volgens reglementaire voorschriften. Ge kozen werden nog dc heren: P. Va- lentyn. C. Pieterse Gz., J. Mesman, Th. Hijdra en H. Otto. De ter verga dering aanwezige namen de benoe ming aan, de overige zullen schrif telijk van hun verkiezing in kennis worden gesteld. Door tijdnood op de jaarvergadering was de aftre dende voorz. niet herkozen. Nu werd de heer Verhoef door de vergadering wederom als voorzitter gekozen. De voorz. deed medede ling van een regeling, voor dc ver goeding van reiskosten voor inval lers bij uitwedstrijden. Dc rond vraag bracht nog enkee punten ter tafel, en de trainer spoorde de leden aan toch vooral ter traningbezoek te zorgen voor de best mogelijke lichaamsconditie. ROELOFARENDSVEEN Eerste lustrum van de Gidsen Er worden veel feesten gevierd, die het vermelden waard zyn; grote jubilea, die de belangstelling hebben van bijna iedereen. Dit mag mis schien van dit lustrum niet gezegd worden, maar dit 5 jarig bestaan is wel een goede reden om de aan dacht te trekken. Na de oorlog is door velen met voortvarend yver een jeugdbeweging voor jongens en meisjes georganiseerd. Er was toen veel edelmoedigheid bij leiders en leidsters. Zy waren er genoeg te krij gen en ze werkten hard. Dit enthou siasme is wel heel erg getaand en is bijna in een ander uiterste gekomen. Er zijn bijna geen leiders en leid sters meer te vinden, om dit goede werk te doen. Met belangstelling in dc leiding is ook het medeleven van vele anderen gedaald. Daarom is er enige moed voor nodig om' dit lustrum tc vieren. En toch gaat men dit doen en nog niet mis ook. De gidsen brengen u een operette een spel van zang en dans, ren sprookje voor grote men sen, die eens uit hun dagelijkse sleur gehaald worden en overge- Dlaatst in een andere wereld, de we- held van „Prinses Rozelijn-'. Nie mand heeft er enig vermoeden van, wat dit gekost heeft aan tijd en moeite. Hulde aan deze meisjes. Moge hun zorg beloond worden met een grote belangstelling op dc uit- Woensdag 10 October, Vrijdag 12 en Zondag 14 October in de St. Pancra- sentiuszaal, 's avonds 8 uur. Treffers. Hedenmiddag speelt het eerste horenteam in Den Haag de halve finale der bekerwedstrijden tegen DOS b. Voorts zij nog vermeld, dat de hoofdklasse competitiewed strijd TreffersSparta a.s. Zondag middag te 4 uur aanvangt in dc vei linghal tc Roelofarcndsvoen, on dat onder geen enkele voorwaarde kin deren worden toegelaten. R. K. VROUWENBEWEGING. Groep Kath. Arb. Vrouwen. Morgen Rozenkrans-Zondag, her denkt deze groep haar eerste lus trum. Door de tijdsomstandigheden is het te begrijpen, dat deze viering op bescheiden wijze moet geschieden Om half negen wordt tot intentie van de leden een H. Mis opgedragen in de St. Lodewykskerk, door de gees telijk adviseur, pater Calasanctius. Daaina een gemeenschappelijk ont bijt in de zaal Maria Gijzensteeg Pa ter Calasanctius houdt een rede, de Groepsvlag wordt ingezegend. Kin- derhulde aan de jonge moeders, enz. Mej. Stringa, diocesaan voorzitster, zal met haar assistente aanwezig zijn en zeker enige mededelingen doen. H. J. M. v. Oyen-v. Kerkhoff, Voorzitster. De stadsbeiaardier van Nijkcrk en Barneveld, is na examen benoemd tot beiaardier der St. Martin Church te New York. Het Z. Koreaanse ministerie van verkeer heeft als blijk van waarde ring voor de Nederlandse strijd krachten, twee postzegels uitgege ven, waar de Ned. vlag op voorkomt. Bij 700 kippen van de poelier H. T. te Purmcrend heeft zich vo gelpest voorgedaan. De kippen zijn vernietigd. Een haas, die zich in het wei land van landbouwer N. verborg, is oorzaak geworden, dat de landbou wer nu met een gebroken been in het ziekenhuis ligt. Terwijl N. over zjjn land liep, trapte hy op de haas, de haas nam de benen en N. brak er een. WINTERLIN1E DER NOORDELIJKEN DOORBROKEN? Volgens Britse persberichten heeft brigade-generaal G. Taylor, bevel hebber van de 28ste infanterie-brl- gade van de divisie van het Britse Gemenebest in Korea verklaard, dat de winterlinie van dc Noordelijken door de jongste geallieerde aanval len doorbroken is. In sommige ver overde heuvels trof men bunkers aan op zes a zeven meter onder de grond, die waarschijnlijk, voor de winterperiode bedoeld waren. HOGE COMMISSARIS VOOR_ MALAKKA DOODGESCHOTEN? Sir Henry Gurney, de hoge com missaris voor Malakka, is vandaag door opstandelingen doodgeschoten. Sir Henry was 53 jaar. Hij was hoge commissaris sinds 1948. Vol gens voorlopige berichten was hij per auto op weg van Koeala Koeboe naar Frazers .Hill in Selanger, toen guerillero's het vuur openden. NEDERLANDSE GELEERDEN NAAR BAGDAD. De regering van Irak is voorne mens over te gaan tot uit'iouw van het medisch hoger onderwijs. Daar toe is wetenschap^' lijke hijstand van een aantal geleerden uit het buiten land noodzakelijk. Men heeft nu het verzoek gericht tot Nederland om een team uit te zenden van personen, die in staat zijn de functie te ver vullen van hoogleraar. Overeen stemming is o.m. bereikt met dr. H. L. Booy, conservator aan het labo ratorium voor Medische Chemie te Leiden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3