S)e ÊeidóeSou/tciiit NIEUW LANDBOUW BELEID Om de eenheid van Duitsland Amerika dreigt met atoombom HOPELOOS GEVAL? Stalin over zijn atoombom Indonesië in een crisis Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12402 ëtxhclpt dc bisschop i S» 3? aeuwen/ i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Na gedurende enkele jaren een prijsbeleid te hebben gevoerd, dat grotendeels op het richten van de prijzen der basisproducten was af gestemd, "kondigt de minister van Landbouw thans in de Memorie van Toelichting op zijn begroting een nieuwe koers aan, die zo al geen prijspolitiek per product, dan toch in ieder geval een politiek per groep producten inhoudt. De landbouwproducten worden daartoe in drie grote groepen inge deeld t.w.: de producten, waarvan de voort brenging uit een oogpunt van alge meen belang moet zijn gewaarborgd zoals tarwe, koolzaad, suikerbieten en consumptiemelk. de producten, die voorzover zij niet begrepen kunnen worden onder de eerste categorie gerekend kun nen worden tot de basisproducten, welke uit hoofde van hun betekenis voor de bedrijfsuitkomsten bijzon dere aandacht verdienen, zoals fa- brieksmelk, vlees, voedergranen en aardappelen; de overige producten, zoals vlas, karwijzaad, blauwmaanzaad, erwten en bonen en vele tuinbouwproduc ten. Voor de eerste groep producten stelt de minister zich voor een prijs beleid te voeren zodanig, dat de prijsvorming nagenoeg geheel door de overheid zal worden beheerst. Dit betekent een prijsvorming, waarbij tenminste de kostprijs, vermeerderd met een redelijke ondernemerswinst, zal zijn gegarandeerd. Voor de tweede groep wordt in beginsel aan geen prijsregeling ge dacht. Een vrije uitloop naar boven zal worden toegestaan. Dit houdt natuurlijk ook in, dat een eventuele daling dier prijzen evenzeer op zijn beloop zal worden gelaten. Maar aldus meent minister Mansholt in verband met het belang van deze ar tikelen zowel voor het landbouwbe drijf als voor het land zelf zal enige garantie moeten worden gègeven, in die zin namelijk, dat voor het ge middelde bedrijf onder normale om standigheden geen verlies zal wor den geleden. Voor de derde groep zullen in het geheel geen maatregelen worden ge troffen. Het gehele risico zal voor rekening van de producent komen ongeacht de vraag of er overmatige winst dan wel verlies zal worden ge leden. Het is niet gemakkelijk nu reeds een oordeel over deze nieuwe koers te geven. Veel zal natuurlijk afhan gen van de hoogte der prijzen van de afzonderlijke producten. Want dat zelfs een volledige garantie en een volkomen beheerst prijspeil niet altijd tot tevredenheid van de pro ducent verlopen, hébben wij in de afgelopen jaren menigmaal kunnen ervaren. Hier is dus afwachten de boodschap en waakzaamheid gebo den. Het nieuwe in de aangekondigde koers zit echter in de politiek ten aanzien van de tweede groep. De formulering van de minister in zijn Memorie van Toelichting is zodanig, dat deze niet tot applaus aanleiding geeft. Wanneer men let op de pro ducten, die de eer genieten tot deze groep te worden gerekend, dan is men geneigd zich af te vragen, wie er hier het 'beste afkomt: de over heid of de boer. Want afgezien van het feit, dat wij minder aangename herinneringen bewaren aan een soortgelijke prijzenpolitiek uit de crisisjaren, gaat het hier om produc ten, die op de exportmarkt een voor name plaats innemen. De afgelopen jaren hebben ons wel geleerd, dat een vrije uitloop van prijzen van exportgoederen van agrarische oor sprong naar boven nogal meevalt en dat een exportprijs beneden de kost prijs eer te vrezen dan te wensen is.. Ook ten aanzien van de prijzen der producten, waaromtrent in het geheel geen regeling te verwachten is, behoeft geen optimisme te be staan. Wanneer men de zuivere spe culatieve producten buiten beschou wing laat, bewaren alle producen ten minder aangename herinnerin gen aan de snelle en vooral onvoor delige wisselingen van de prijzen der tuinbouwproducten. Al bij al kunnen wij dan ook van de nieuwe koers in de nationale landbouwpolitiek voorlopig nog niet veel goeds voorspellen. Maar het kan meevallen. PROPAGANDA-OORLOG IN BERLIJN Hl in tweeën gesplitste Berlijn staat vandaag in de belangstelling. Twee premiers zullen er hun aandeel leveren in de propaganda-oorlog tussen Oost en West over de eenheid van Duitsland. Otto Gi'otewohl, de Oost- Duitse premier, die zich heeft opgeworpen als de voorvechter van recht streekse besprekingen tussen Oost- en West-Duitsers over de hereniging, heeft de tijd en het element der verrassing mee. Hij zal het woord voeren crie uur nadat de West-Duitse bondskanselier di'. Adenauer zijn programma van veertien punten voor verkiezingen in geheel Duitsland onder onpartij dig internationaal toezicht uiteengezet zal hebben op een massa-bijeenkomst in de voormalige hoofdstad. Sovjet-bonzen bij de hand Men verwacht dat dr. Adenauer zich zal bepalen tot het programma, dat het Westduitse parlement vorige week heeft goedgekeurd en in een wetsontwerp wordt neergelegd, maar Grotewohl kon wel eens met iets nieuws op de proppen komen. Een Sovjet-delegatie, die als naas te medewerkers van maarschalk Stalin enige leden van de minister raad zou omvatten, is uit Moskou aangekomen om bij de hand te zijn als Grotewohl zijn nieuwe voorstel zal doen. Men vermoedt dat Molo- tof, waarnemend premier en Wisjin- ski, minister van buitenlandse za ken, die nu de gasten zijn van ge neraal Wassili Tsjoeikow op zijn kasteel te Babelsberg, aanwezig zullen zijn. De Oostberlijnse pers kondigt de gebeurtenissen van he den aan als „van internationaal be lang" en de communistische propa- gandamolen draait op volle toeren om de belangstelling gaande te ma ken. Westelijke waarnemers geloven, dat de Sovjets bereid zijn tot het uiterste te gaan om een herenigd Duitsland buiten het Westerse kamp te vormen, gezien de „tegemoetko mingen" in het jongste eenheids aanbod van Grotewohl. Het komt maar zelden voor, dat de Sovjets bekend laten maken, dat het Krem lin vooraanstaande mannen afvaar digt. Hieruit blijkt, dat zij de strijd voor de eenheid van Duitsland gebo den achten om de herbewapening van West-Duitsland te beletten. Grotewohl zal het woord voeren in het Operagebouw van Oost-Ber- lijn ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de stichting van de Oostduitse volksrepubliek. Dr. Aden auer zal spreken tijdens de opening van de Westberlijnse industriële tentoonstelling. De Oost- en West duitse omroepen zullen beide rede voeringen over geheel Duitsland uitzenden. SCHUMACHER'S „NEEN" Dr. Kurt Schumacher, de West duitse sociaal-democratische leider, OOK VOOR AGRESSIES ALS IN KOREA /^ORDON DEAN, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie, heeft te Los Angeles verklaard, dat de Verenigde Sta ten nu zo ver zijn, dat zij ernstige aandacht kunnen schenken aan het gebruik van een atoomwapen in situaties, welke het gebruik van elk soort wapen rechtvaardigen. Uit zijn verdere woorden, dat „wij veel zullen hebben bijgedragen tot de veiligheid in de wereld, indien wij een algehele oorlog kunnen ver hinderen door middel van onze strategische capaciteiten en die eindeloze „kleine agressies" met behulp van onze tactische mogelijkheden", leiden sommige waarnemers af, dat de V.S. het gebruik van tactische atoomwa pens op Korea overwegen. In zijn rede kondigde Dean een „revolutionnaire wijziging" in de op vatting van de atoomoorlogvoering aan, waardoor „het aanvallende le ger met een dergelijke vuurkracht bestookt kan worden, dat elk moge lijk numeriek voordeel zal wordenuitgeschakeld". atoomwapens ieder numeriek voor deel van de vijand te niet zouden doen, voor de Russische leiders be doeld was. Overigens verbond hij aan het eventueel gebruik van atoomwapens de voorwaarde, dat dit „van militair standpunt bezien op doelmatige wijze kan geschieden en dat het niet meer vernielingen teweegbrengt dan nood zakelijk is in de gegeven bijzondere situatie". En met nadruk zei hij in dit vet-- band, dat „het vermogen van de V.S. om een gegeven situatie met een doeltreffend atoomwapen het hoofd te bieden met de dag groter wordt" en dat „dank zij de grote technische vooruitgang de ons ter beschikking staande hoeveelheden atoomwapens zo groot zijn en de soorten zo ver schillend, dat wij deze op verschil lende manieren kunnen gebruiken". Dean dacht niet, dat het gebruik van dergelijke (tactische) wapens de vijand er toe zou brengen, te ant woorden met atoomaanvallen op Amerikaanse steden, omdat „onze eventuele tegenstander zich ten volle bewust is van ons vermogen tot stra tegische vergelding". Intussen schrijft de miltiaire mede werker van de „New York Times", Hanson Baldwin, dat het geen ver rassing behoeft te wekken, indien er reeds Amerikaanse atoombommen in Engeland zijn opgeslagen of aan boord van een of meer Amerikaanse vliegdekschepen zijn gebracht. Duidelijke waarschuwing Zijn in wei-overwogen bewoor dingen vervatte rede hield Gordon Dean bij de herdenking van de op richting van de Zuidcalifornische uni versiteit. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat zijn waarschuwing, dat de nieuwe Amerikaanse tactische heeft een beroep gedaan op de Duit sers „resoluut neen" te zeggen op de besluiten van de ministers van buitenlandse zaken der Westerse Grote Drie in Washington over de toekomst van West-Duitsland. In een toespraak voor de Hessische radio zeide Schumacher, dat de besluiten geen basis waren voor de organisa tie van een Verenigd Europa. Slechts een beslist neen van het Duitse volk zou de geallieerden kunnen aanspo ren hun politiek ten opzichte van Duitsland te wijzigen. Schumacher verklaarde, dat bondskanselier A len- auer „zonder machtiging van zijn volk" alles op één kaart had gezet. Adenauer had moeten weten, dat deze kaart geen troef was. (Aan de andere kant moest Schumacher we ten, dat hij op deze manier de Rus sen in de kaart speelt Red.). Kon. 5nttUuub uooJL de JAojieri 25 yacvi Het gebouw van het Kon. Instituut voor de Tropen aan de Mauritskade te Amsterdam bestaat 9 October vijfentwintig jaar. Ingevolge de na-oor- logse moeilijkheden in de Archipel is het tweemaal van naam veran derd. Nadat de oorspronkelijke naam Koloniaal Instituut in 1945 herdoopt is in „Indisch Instituut" heet het gebouw thans Koninklijk Instituut voor de Tropen". In 1913 ontvingen de architecten J. J. en M. A. van Nieu- kerken opdracht een ontwerp te maken. De financiën zijn hoofdzakelijk bijeen gebracht door particuliere personen en instelling, terwijl het ter rein nagenoeg gratis in erfpacht is afgestaan door de gemeente Amster dam. Door het uitbreken van de eerste Wereldoorlog ondervond de uit voering van het plan stagnatie, en kon het rijke gebouw eerst in Octo ber 1926 geheel voor het publiek worden opengesteld. De feestelijke opening van het Instituut op 9 October 1926 door Koningin Wilhelmina. Rechts en links van haar Prinses Juliana en Prins Hendrik. Naast Prin ses Juliana staat de toenmalige Commissaris van de Koningin, Jhr. J. C. Roëll. UITSTEKEND TER VERDEDIGING Juist twee dagen nadat het Witte Huis bekend had gemaakt, dat er in de Sovjet-Unie weer een atoomhom tot ontploffing was gebracht, heeft maarschalk Stalin in een vraagge sprek met het Russische partijblad „Prawda" verklaard, dat er inder daad onlangs een proef met een type atoombom is genomen. Het inter view is uitgezonden door radio- Moskou. „In de toekomst zullen proeven met atoombommen van diverse ka libers worden genomen in het be lang van de verdediging van ons land tegen aanvallen van het agres sieve Brits-Amerikaanse bloc", al dus Stalin. Amerika behoefde zich echter niet ongerust te maken; de veiligheid van de Verenigde Staten liep geen gevaar. „De Amerikaanse leiders moeten weten", aldus de maarschalk, „dat de Sovjet-Unie voorstandster is van SOEKARNO MOET HET ERKENNEN F^E OVERGANGSPROBLEMEN, waarvoor Indonesië sedert de erken- ning van de souvereiniteit is gesteld, hebben een dergelijke hoeveel heid moeilijkheden veroorzaakt, dat ik verplicht ben te zeggen, dat wij thans in feite een crisis doormaken", aldus president Soekarno in een re devoering, die hij als opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrach ten ter gelegenheid van de zesde legerdag heeft gehouden. Hij zei, dat er niet uitsluitend sprake is van een morele crisis, maar ook van een op politiek terrein, een crisis die de staatsapparatuur betreft, „een crisis in onze denkwijzen". „Wat de crisis op politiek terrein Yheuw-e. imandeli aaoJl in§anteAieAe.gimenlen Maandag a.s. zullen JI.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernard te Amersfoort drie bataljons inspecteren van het Regiment Infanterie Jo- han Willem Friso, het Regiment Li mburgse Jagers en het Regiment In fanterie Oranje Gelderland. Daarna zal Hare Majesteit nieuwe voor deze regimenten bestemde vaandels uitreiken. De drie nieuwe vaandels. aangaat", zei Soekarno, „dat het er om. gaat of de politieke partijen in staat zullen zijn hun zwakheden te overwinnen en zo nodig hun verlan gens te beperken, opdat er een her nieuwde hoop voor de mogelijkheid van een democratische ontwikkeling in ons land ontstaat". Een vraag ten aanzien van de cri sis betreffende de staatsapparatuur is, of de bevolking weer genegen heid wil vertonen voor de staatsap paratuur en of de autoriteiten er in zullen slagen de onvolkomenheden en zwakheden te overwinnen en daar bij het vertrouwen te herwinnen van de bevolking. „Iedere grote strijd", aldus ver volgde Soekarno, „resulteert in ab normale omstandigheden. Onze keus is: to be or not to be". Soekarno besloot zijn rede tot het leger met te zeggen, dat mede dank zij de strijdkrachten, „de nationale vlag thans over geheel Indonesië wappert, behalve op Irian. Maar rond ons zijn ruïnes en armoede, door ben den in brand gestoken hutten en vrees onder de bevolking. Daarvoor hebben wij niet gevochten en geof ferd. Daarom dienen de strijdkrach ten weer als in de tijd van de strijd de voorhoede te vormen en een bron van initiatief en inspiratie te zijn voor het volk!' het verbieden van het atoomwapen en stopzetting van de productie er van". De Sovjet-Unie maakte slechts atoombommen om aan een even tuele aanval, waarbij dat wapen zou worden gebruikt, weerstand te kun nen bieden. Als Amerika echter geen aanval op de Sovjet-Unie in de zin had, behoefde het zich niet onge rust te maken, want de Sovjet-Unie zou Amerika of enig ander land nooit aanvallen. Stalin achtte het juist in het be lang van de vrede, dat het Ameri kaanse allcenbezit van de atoom bom ten einde is. De voorstanders van een dergelijk wapen zouden dan eerder tot verbod er van willen overgaan. Chinese tegenstand brokkelt af BRESSEN IN DE LINIE Vrijdag schijnt de Chinese tegen stand aan het Westelijke front in Korea te zijn afgenomen. Infante risten van de verbondenen, die langs het 60 km lange front tussen Ko- rangpori en Tsjorwon aanvielen, troffen vele nict-bezctte punten aan in de Chinese linie. Een heuvelstel- Iing, die Donderdag nog hardnekkig werd verdedigd, werd veroverd zon der dat tegenstand werd ontmoet. Een patrouille van de verbonde nen is Kosong binnengerukt en met één krijgsgevangene en zestien bur gers teruggekeerd. Kosong ligt aan de Oostkust van Noord-Korea,' PO km ten Noorden van de 38ste breed tegraad. De patrouille had geen tegen stand ontmoet. Voorts heeft het achtste leger meegedeeld, dat de geallieerden Vrijdag aan het Westelyk-Centrale front vijf sleutelposities hebben veroverd. Op sommige plaatsen bo den de communisten sterke tegen stand, maar elders vertoonde de Noordelijke linie bressen. De Chine se troepen hadden zich daar blijk baar teruggetrokken. Veiligheidsraad in afwachting Reuter verneemt in New York, dat nog geen datum is vastgesteld voor de volgende zitting van de Veiligheidsraad. Functionarissen van de V.N. hebben verklaard, dat ge wacht wordt op de aankomst van de Perzische premier, Mossadeq. Naar in New York wordt verno men heeft Mossadeq in een zieken huis voor 9 October een kamer be sproken. Er zouden geen maatregelen zijn genomen voor Mossadeq's aan komst of voor een behandeling. Naar uit Stockholm wordt verno men heeft Mossadeq het S.A.S.- vliegtuig afbesteld, dat hij gechar terd had voor een vlucht van Tehe ran naar New York via Rome. Hij zal per K.L.M.-vliegtuig via Schip hol vliegen. I^OSSADEQ, de Perzische prc- mier, gaat thans naar New York om daar een nummertje huildrama- tiek weg te geven. De verwachting is, dat hij zich het ziekenhuis in zal praten, maar ondanks alle flauw- vallerij toch zo hard als een spijker zal blijven. De Perzische gezant in Nederland heeft het reeds met zo veel woorden gezegd, dat Pcrzië zich van een eventuele veroordeling door de Veiligheidsraad niets zal aantrek ken en zijn zin toch zal doorzetten. Pcrzië kan dat trouwens 0 veilig doen, want de Vei ligheidsraad kan noch wil het met de Perzen aan de stok krij gen. Als er ooit een instituut is ge weest, dat zo jammerlijk is mislukt, dan is het wel de Veiligheidsraad. Het is een volkomen machteloos lichaam, dank zij het vetorecht. En Rusland heeft er bij de eerste de beste zitting van de Raad, welke aan het olieconflict was gewijd, geen twijfel over gelaten, hoe z'n hou ding zal zijn. Dat wordt onvermij delijk een veto, als de Raad van plan zou zijn om een afkeuring over Pcr zië uit te spreken. Maar de Raad is dat ongetwijfeld helemaal niet van plan, want van enige vechtlust is tot nog toe niets gebleken. Er wordt gedokterd aan vredelievende oplossingen en com promissen, onder aanvoering van Amerika, dat opeens alle vastbera denheid overboord schijnt te heb ben gezet. Wij willen niet onvrien delijk zijn en veronderstellen, dat de verzoenende en sussende houding van Amerika is ingegeven door een zekere concurrentie-zucht, welke de Engelse moeilijkheden met een soort leedvermaak aanschouwt, maar het verschil in houding ten opzichte van Korea en van Pcrzië is wel zeer treffend. Toen stond Washington direct in vuur en vlam en sleepte de hele organisatie der Verenigde Naties mee; thans put het zich uit in bezwerende formules, dat alles nog wel terecht zal komen. Intussen komt er niets van te recht, want er is geen mens, die nog gelooft in een terugkeer van de En gelsen, nu zij tot de laatste man Abadan hebben verlaten en de hele stad met woningen, fabrieken en installaties aan dc Perzen hebben overgelaten. Deze laatsten geloven nog altijd, dat zij het wel kunnen rooien en hebben nu minder reden dan ooit om terug te krabbelen. jyiEN VRAAGT zich thans af, welk '**nut het nog heeft om de olie kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen, als deze toch niets kan noch wil doen. Misschien is het enige nut hierin gelegen, dat dc aandacht van de we reld nog eens extra gespannen wordt en het conflict op hoger niveau wordt gebracht, dan van een dood gewone ruzie om geldelijke voor delen. De Engelsen, die een aandeel nebben in de Anglo-Iranian Oil Cy, mogen vooral oog hebben voor hun financiële strop, de Engelsman als zodanig moge de klap voelen als een nationale nederlaag dc democra tische wereld bekijkt de ontwikke ling van het oliegeschil vooral daar om met een bezorgd oog, omdat zij wederom een succes voorziet van de sluwe tactiek van Moskou. Hier worden wy nu eens niet ge plaatst voor een ruwe agressie, zo als op Korea, maar zien wij Stalin met een suikerzoet gezicht de Per zen voordelige handelsvoorwaardcn aanbieden in ruil voor datgene wat de Britton hun thans onthouden. Hij is bezig de Pérzen met olie en al langs een zoet lijntje binnen te ha len en als hem dat lukt heeft hij het te danken aan de doordrijverij van Mossadeq. Pcrzië in de invloedssfeer van Moskou; dat is dc achtergrond van do oliekwestic en tevens de verkla ring van het belang, dat de wereld hecht aan de ontwikkeling van het Brits-Perzische conflict. Als wij de thans uit Abadan te Londen aangekomen Britten horen, dan heeft de Britse regering de zaak van het begin af totaal verkeerd aangepakt en is het geheel en al de schuld van Londen, dat het zó gelo pen is. Ook de Britse conservatie ven onder leiding van Churchill leg gen de verantwoordelijkheid voor het Britse échec op de schouders van Labour. Maar het is de vraag, of een andere regering had kunnen op roeien tegen dc stroom van nationa lisme, welke Azië overspoelt, en dat onder de zeer bezwaarlijke omstan digheden, waarin zich speciaal het Perzische conflict afspeelt. Geweld zou onmiddellijk geweld van Russi sche zijde, heben uitgelokt en toe gevendheid brengt een man als Mossadeq door het dolle heen Waarlijk, Stalin heeft de wind wel in de zeilen; nog een paar sui kerklontjes en dc Perzen eten hem, uit de hand. De Veiligheidsraad staat daartegenover voor een bijna hopeloos geval. JCoAAeftje... Het talent waarop velen het meeat zijn gesteld is dat, waanwee zij zioh in hun eigen ogen weten te recht vaardigen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1