Tentoonstelling te Boskoop van de mooiste Chrysanten Uitkomsten van de bedrijven gunstiger dan vorige jaren w* PLANJE JUBILEERT si 3ioUandia ondergoederen NIEUWS UIT DE OMGEVING Zegepraal VKUDAG 5 OCTOBER 1951 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Gistermiddag om 2 uur vond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Rozenlaan onder grote belangstel ling de officiële opening plaats van de door de propaganda-vereniging voor de Bloemisterij „Flora" geor ganiseerde chryantentcntoonstelling. Onder de belangstellenden zagen wij o.a. mr. Kortenhorst, voorz. van de Tweede Kamer, burgemeesters van de omliggende gemeenten en van Boskoop, en enkele raadsleden, alsmede de directeur en onder-direc teur van R.T.S., bestuursleden van bevriende organisaties, de heer Zwartendijk, phytopatholoog te Wa- geningen en nog vele anderen. De voorz. van de organiserende vereniging heette aile aanwezigen van harte welkom 'en gaf in een korte inleiding het doel van de ten toonstelling weer n.l. het naar vo ren brengen van Boskoopse bloe men en daardoor het gebruik er van te stimuleren. Voorts dankte hij allen die aan de totstandkoming hun medewerking hadden verleend, in het bijzonder het bestuur van het Ver enigingsgebouw. Burgemeester mr. dr. E. P. Ver kerk zeidc gaarne deze tentoonstel ling to willen openen, omdat deze bloemenpracht een streling voor het oog is en hij bloemen altijd lachende kinderen Gods noemt en bij het zien van bloemen blijkt, dat er toch zo veel moois is geschapen in een we reld, waarvan de mensen vaak een warboel maken. Het verheugde hem, dat mr. Kortenhorst bij deze opening tegenwoordig heeft willen zijn. Alvorens een rondgang langs de fraaie stands te maken, bracht de heer Kortenhorst dank voor de mooie versiering van de hal van het nieuwe Tweede Kamergebouw bij de in ge bruikneming daarvan, aangezien deze versiering geheel belangeloos door de Boskoopse kwekers was ver zorgd. Spr. liet zijn woorden verge zeld gaan van twee foto's van déze hal met de versiering. Bij de rondgang bleek dat van deze tentoonstelling zeer veel werk is gemaakt. De zaal is veranderd in een ware bloementuin, waar de kleu ren der verschillende variëteiten met eklaar wedijverden. Wij zagen prachtige groot-bloemige chrysanten in diverse soorten, tros-chrysanten van het helderste wit tot het diepste rood met velerlei nuances. De rang schikking maakte al deze verschil lende inzendingen tot een groot ge heel. Op het toneel zagen wij een staaltje van bloembindwerk, ver zorgd door de drie plaatselijke bloe menwinkeliers, welke kan wedijve ren met het bindwerk uit de grote steden. Het zou ons te ver voeren alle soorten en arrangementen te noemen, men moet dit in zijn geheel gaan zien, om het effect te kunnen bewonderen. Wanneer men vanaf het toneel de bloemenpracht in dc zaal beziet, komt men vanzelf tot de mening, dat in een grotere zaal een en ander nog meer tot zijn recht zou zijn gekomen. Een woord van hulde aan de organisatoren voor het vele schoons wat hier wordt gebo- don is zeker op zijn plaats. Bekroningen. Gouden medaille (hoofdprijs), toe gekend aan de gezamenlijke Bos koopse Bloemisten voor de groep, welke het meest bijdraagt tot het slagen van de tentoonstelling. Beker (Juryprijs): J. A. Boer, Handelskwekerij „Rozenlust" te Bos koop. Vaas van minimum 15 geplozen chrysanten in 1 var.: 1. B. H. van Leeuwen; 2. J. A. Boer „Rozenlust". 3 vazen van min. 15 gepl. chry santen per vaas in 3 variëteiten: 1. W. Tol; 2. J. A. Boer; 3. P. Edelman, Reeuwijk. Vaas van min. 25 gepl. clirys. in min. 5 var.: 1. P. Edelman te Reeu wijk; 2. J. van Vliet. Vaas troschrysanten in 1 var.: 1. Gebr. Groenendijk; 2. H. A. Oskam. 3 vazen troschrysanten in 3 var.: 1. J. A. Boer „Rozenlust"; 2. Gobr. Groenenijk. Vaas grootbl. chrysanten in 1 var. of vaas met Rayonanten: 1. G. Jong Zn.; 2. Bloemenmagazijn Nederhof. Vaas Dahlia's in 1 var.: 1. W. Tol en H. A. Oskam; 2. W. Tol en H. A, Oskam. Groep chrysanten met de beste liteit: 1. W. Tol en H. A. Oskam; 2. te Reeuwijk. De meest decoratieve groep: 1. J. A. Boer „Rozenlust"; 2. Gebr. Groe nendijk. Groep Dahlia's met de beste kwa liteit: 1. W. To en H. A. Oskam; 2. W. Ravenstein Zonen. Chrysantenvariëteit, die zich het best leent voor tuinbeplanting: 1. Matze Plaisier. Best opgemaakte schaal, hoofd motief chrysanten: 1. en 2. de geza menlijke bloemisten. Best opgemaakte mand,hoofd motief chrysanten: 1. en 2. de geza menlijke Bloemisten. Best opgemaakte vaas, hoofdmo tief chrysanten: 1. en 2. de gezamen lijke Bloemisten. Dankbetuiging met lof van de jury: toegekend aan W. Serton, chrysantenkweker te Vleuten voor inzending nieuwigheden. Dankbetuigingen voor inzending nieuwigheden toegekend aan A. A. Vollebregt, Chrysantenkweker te Honselersdijk, en aan Fa. A. Klijn Zn., Chrysantenkweker te Uithoorn. Groep Belgische planten: zilveren medaille, toegekend aan J. A. Stra- ver te Boskoop. ALPHEN AAN DEN RIJN HEISTELLING VIEL IN STUKKEN. Ten behoeve van de nieuwe brug over de Rijn aan Gouwsluis was men sedert enige tijd vanwege het Aan nemersbedrijf de N.V.C. en A. Kas telein te Dordrecht door middel van een stalen heistelling bezig om ce menten palen voor de bruggehoofden in de grond te slaan. Door onver klaarbare ooi-zaak is gistermiddag omstreeks 14.30 uur de plm 24 me ter hoge heistelling bij het omstel len gekanteld. Het apparaat dat op de wal stond aan de Zuidzijde van de Rijn aan de Hoge Zijde, nabij de nieuwe Provinciaïeweg, en een kleine twintig ton gewicht heeft, sloeg om naar de Rijn-zijde In zijn val vernielde de heistelling o.m. een vijftal betonnen palen van 20 meter lengte en 7 ton gewicht. Deze knap ten als lucifershoutjes in diverse stukken. Bovendien is ook de hei stelling geheel vernield, zodat het wel enige vertraging in de werk zaamheden zal veroorzaken Het per soneel bekwam wonderwel geen let- stel. Het scheepvaart ondervindt geen hinder. Gemeenteraad Nieuwkoop Onder voorzitterschap van burg. van der Weyden vergaderde de raad van Nieuwkoop gistermiddag Na de opening werd medegedeeld, dat de werkzaamheden voor de uitbreiding van de R.K. Meisjesschool en van de Chr. School zijn gegund resp. aan de fa. Visser en van Wengerden voor de som van f 33.738,en aan de fa. Artman en Charlet voor de som van f 36.377.—. De mededeling, dat het nadelig saldo van de gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst Alphen aan den Rijn over 1950 groot was f 7.269,62 en dat een en ander voor Nieuwkoop komt op een aandeel van f 910.54 ontlokte de heer Verhaar de vraag, of er dan niet wat zuiniger geleefd kan worden bij die dienst. Ged. St. zijn bereid gevonden de helft bij te dragen in de kosten van verbetering van het laatste gedeelte van de Voorweg in Noorden De kos ten waren geraamd op f 50.700.In het voorjaar zal aan het werk wor den begonnen. Uitkomsten van de bedrijven. winst van f 242,38. Over 1950 werd bijna f 300.meer in rekening ge bracht wegens grondlasten. De ex ploitatie ondervond hiervan duide lijk de invloed. De rekening wees dan ook een verlies aan van f 57 16. Na de verliezen over de jaren 1948 en 1949 van resp. f 8.543.27 en f 3.709.73 is het een voldoening te horen dat het Gemeentelijk Ont- ginningsbedrijf over 't jaar 1950 een winst heeft gebracht van f 2,726.97. Het saldo van het reservefonds van dit bedrijf bedroeg per eind Dec. 1950 f 21634.86. Met de winst van 1950 wordt dit verhoogd tot f 24361.83. De alg. dienst 1950 wijst een nade lig saldo aan van f 1116,01. De groot ste oorzaak van dit in vergelijking met 1949 gunstige resultaat is wel de verhoogde uitkering van het rijk wegens ondernemingsbelasting. Be droeg de uitkering terzake over 1949 f 28008.over 1950 werd ontvangen f 44400.een verschil dus van meer dan f 16000.—. Hierna werden de uitgaven voor het openbaar gewoon lager onder wijs 1949 definitief vastgesteld en die voor 1950 voorlopig. Tot delegatie aan B. en W. om ver gunningen uit te geven voor het be vissen van de gemeentevaart werd op aanraden van de voorzitter nog niet overgegaan, omdat binnenkort een nieuwe Pachtwet is te verwach ten, Te zijner tijd zal op dit onder werp worden doorgegaan. Het visrecht voor het water be horende bij de eigendommen van het ontginningsbedrijf. is sinds 1 April 1931 tot en met 31 December van dit jaar verpacht aan de heer A. Leliveld. Krachtens het Pachtbe- sluit Visrecht 1941 is de gemeente verplicht dit recht voor dezelfde prijs en aan dezelfde persoon te blij ven verpachten. Aldus werd ook be sloten. Uitbreiding kerkhof. De laatste jaren zijn, in vergelij king met vroeger, betrekkelijk veel eigen graven op de algemene be graafplaats uitgegeven. Gevolg van een en ander is, dat de voor de eigen graven bestemde ruimte, het z.g. „koor" te klein dreigt te worden. Met het oog hierop heeft het hoofd van de technische dienst een plan ontworpen tot vergroting en wijzi ging van genoemd kerkhof. De heer Pieterse heeft de oplos sing gezocht door de ruimte, die men bij het betreden van het kerkhof di rect aan de rechterhand heeft, bin nen de omheining te trekken en daar alsdan het koor te vergroten. Tegelijkertijd wil ontwerper de twee toegangspaden op de begraaf plaats laten vervallen, en in plaats daarvan een nieuw pad maken in de lengterichting van de begraafplaats, zulks vooral om te bereiken, dat de familie bij begrafenissen niet dezelf de weg terug behoeft te nemtn, dus ook het publiek, dat zich achter de stoet had aangesloten, niet meer oe- hoeft te passeren. Door middel van een eenvoudige beplanting met bomen zal getracht worden de begraafplaats een waar dige omlijsting te geven. Voorts ligt het in de bedoeling het grasvilt, dat de graven bedekt te verwijderen en te vervangen door gebroken schel pen. Bij de bespreking over deze ver anderingen wees de heer Bloos op de steen van de „grote onbekende", die op die steen liet beitelen: „Dit graf mag nimmer worden geopend". Hij zag graag, dat graf werd geëer biedigd. De voorz. vroeg, of de heer Bloos weet hoe oud die steen al is. De afgevaardigde wist het niet; de voorz. wist het niet. De kwestie van de steen zou de aandacht hebben van B. en W. en men zou zien in hoeverre dat monument in het ge drang komt door de veranderingen op het kerkhof. Nog een andere kwestie sneed de heer Bloos aan. Gaarne zag hij n.l dat er een protestantse doodgraver werd aangesteld. Voor het loon ech ter dat daarvoor wordt beschikbaar gesteld, wil niemand die functie op zich nemen. B. en W, zouden dit ge val nog eens nader bespreken. Aldus werd met de vergroting van het kerkhof accoord gegaan en wer den tevens twee verordeningen vast gesteld. Een ten aanzien van het be heer van de begraafplaats en een met betrekking tot de heffing van begraafrechten. Van de VEBO-tentoonstelling te Leiden was een verzoek binnenge komen om een garantie tot een be drag van twee en een halve cent per inwoner in het nadelige saldo. B. en W. stellen voor een jaarlijkse garan tie te verstrekken van maximaal 40 per jaar. De heer Verhaar vond, dat men een dergelijke tentoonstelling maar niet moet organiseren, wanneer die onderneming niet „rond" kan komen. Weth. van Tienhoven wees in dit verband op de vee-export. De raad ging over het voorstel van B. en W. stemmen en alleen de heren Zwart en Stoppelenburg, die des Vebo in ^en ander licht zien bleken voor de garantie te zijn. De lieer A. van Dam stelde nu voor om een subsi die van 25.te verstrekken; ook dit voorstel wordt met grote meer derheid afgestemd, zodat de VEBO het zonder steun van Nieuwkoop zal moeten stellen. Een besluit, dat velen zal verheu gen werd nog genomen toen de be spreking aan de orde kwam van de woningbouw. Zes nieuwe huizen kunnen er worden gebouwd. Ge wacht moet worden op de goedkeu ring van G.S. Over 'het waar en hoe weid nog wel even gediscussieerd, doch spoe dig was men het er over eens dat deze zes woningen zullen worden gebouwd aan ae Achierweg, te Nieuwkoop. Noorden komt ti nu wel niet voor in aanmerking, maar ge rekend naar behoefte en naar zielen aantal is het alleszins gerechtvaar digd. De rondvraag leverde weinig nieuws op. Vragen werden gesteld in de stTaat en naar de beruchte naar aanleiding van verstopte putjes schutting naast het oude Raadhuis. Ten aanzien van dit laatste deelde de voorzitter mede, dat de stichting Hendrik de Keyser" het muur tje zal laten optrekken. Geboren: Johannes Hubertus Ma ria, zn van J. W. Pietersen en W. M. Pieterse; Maria Cornelia, dr van P. J. v. d. Zwet en M. van Koert. AARLANDERVEEN De heer Pol v. Haastrecht is bij Kon. besluit van 2 October be noemd tot Adelborst eerste klasse bij de Koninklijke Marine. De be ëdiging vond plaats in het Marine- opleidingskamp te Loosdrecht. BODEGRAVEN Geboren: Hendrik Arie zn van G. Broekhoff en C. Sterk; Adrianus Marja zn van Th. Steenbergen en A. Vermeulen; Marijtje Annigje dr van K. Breedijk en A. v. Leeuwen. Getrouwd: H. Uiterwijk 25 jr en PRACHT SORTERING Schitterende sortering DAMES JUMPERS RH ROKJES ENZ. Als U 50 cents besteed Ligt uw Bonnetjes gereed, Gratis kolen in de haard Zijn de bonnen van PLANJE waard! Voorschoten, Katwijk, Rijswijk, Valkenburg, Hillegom. G. van 't Hoogh 24 jr; K. Dekker 27 jr en S. P. Schellingerhout 25 jr. Ondertrouwd: J. Regtvoort 29 jr. en G. Stolwijk 31 jr. Overleden: Jacob v. d. Stoel 82 jr. ROELOFARENDSVEEN Middenstandsver. In café „De Vier Heemskinderen"' was Dinsdag avond een bijeenkomst gelegd ter opening van het winterprogramma, welke avond was gewijd aan de be langen van de middenstandsvrouw. Voorz. Cl. Stockmann richtte zich in zyn welkomstwoord speciaal tot de dames en memoreerde, dat deze dag op mooie wijze me+ een H. Mis voor de leden was begonnen. Hier na verkreeg pater Francino, Kruis heer, uit Uden, het woord, welke tot onderwerp van zijn inleiding had „De middenstandsvrouw in het maatschappelijk leven". Spr. behan delde hierin in grote trekken de taak van de middenstandsvrouw op gees telijk, alsook op zakelijk gebied. De g.a. kap. Berkhout, besprak in een opwekkend woord het winterpro gramma, waarvan hij vertrouwde, dat alle leden hierbij zoveel moge lijk tegenwoordig zouden zijn. Met een woord van dank besloot voorz. deze mooie avond. DE ZILK Arm gebroken. Een 10-jarige jongen uit de St. Jacobstraat; die met z'n broertje van acht achterop rond het kerkpad fietste, kwam plot seling te vallen. De dokter consta teerde, dat dc arm uit de kom was geschoten en ook gebroken. Na het leggen van een noodverband werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd. LEID SCHEND AM Parochie-gids. Binnenkort zul len aan alle parochianen een gids worden uitgereikt waarin alles te vinden zal zijn wat op het parochie leven te maken heeft. Reeds lange tijd bestond de behoefte aan een der gelijke gids en juist het ontbreken daarvan is oorzaak dat vele parochia nen des Zondags naar Voorburg ter kerke gaan Het. boekje dat keurig uitgevoerd zal worden zal tevens een welkome gids zijn voor hen die zich alhier vestigen. RKHVL De R.K. Par, Hand balver. RKHVL organiseert Zater dag en Zondagavond a.s. een amu sementsavond in het parochiehuis ten bate van haar kas. Met mede werking van het AMC-orkest zal er dan gedanst kunnen worden en enige fraaie prijzen zullen verloot worden. De entree is slechts 50 ct. per paar. Aanvang 8 uur. "Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag: Dames senioren: HVL 1— Odis 1. 2 uur; HVL 2—Wings 4, 4 ur;; Quick Steps 2—HVL 3, 2 uur. Dames junioren: Kwiek aHVL a, 2 uur; HVL b—SVLV a, 12 uur; HVL c—Wilhelmus a, 1 uur. Heren senioren: HVL 1HIOS 1, S uur; Contact 1—HVL 2, 3 uur. Geboren: Adam Th. P M.. z van N. W. Hooijmans en C. Th. M de Graaf; Remigius, z. van W. Thoma en J. I. Schellings. LISSE Vuilnisauto in de sloot. By het uitwijken voor een paar wielrijders op de eerste Poellaan kwam de vuil nisauto in een zachte berm, waar door de auto kantelde en in een naast deze weg gelegen sloot terecht kwam. De inzittende personen kwa men met de schrik vrij. Geboren: Antoon Arie Willem z. van A. v. d. Spruit en B. Achter man; Irene cL van J. Star en A. Gniazdowska; Govert Cornelis z. van G. C. Tromp en A. H. Buurman; Anthonie z. van R. Segers en J. C. E. Bergman; Johannes Petrus Ma ria z. van A. Hoogervorst en G. J. Kleijhorst; Johannes Hendricus Ma ria z. van M J. v. d. Lans en J. M. van Leeuwen; Jan z. van P. Have naar én A. G. van 't Wout. Ondertrouwd: Jan de Rooij 26 j., te Heemstede, en Maria de Blieck 27 jaar. Getrouwd: P. A. Arrachart en A. C. Vlaar te Heerhugowaard. NOORD WIJK Schaken. Ook dit jaar heeft de Schaakclub Dan. Noteboom wed strijden georganiseerd om het kam pioenschap van Noordwijk. Voor deze wedstrijden hebben ongeschre ven 10 deelnemers in de le klas, 8 in de 2e klas en 9 in de 3e klas. Schoolarts. De eerstvolgende zittingen van de schoolarts zullen KATWIJK Reddingsbrigade. In de leden vergadering van de Katw. Reddings brigade bracht de voorz., de heer D. C. O. Boekhoven, dank aan mevr. v. d Pias-van Duyn, die hij de Zuider- post een meisje, dat in groot gevaar verkeerde, wist te redden. Er was dit seizoen geen enkel slachtoffer te betreuren. De heren M. P. Viool en A. Parlevliet waren geslaagd voor in structeur. In verband met de a.s. werkzaamheden door Rijnland uit te voeren bij de Uitwatering is het nog een vraag hoe de gang van zaken daar zal zijn. De heer B. Parlevliet had bedankt als bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer M. P. Viool. De voorz. deelde nog mede, dat dr. Bergman zich bereid had ver klaard om een cursus E.H.B.O. te lei den. Deze zal 22 Oct. aanvangen. De voorz. wekte op tot het houden van een vervolgcursus, omdat blijkt, dat er een gebrek is aan E.H.B.O.-ers. Tevens werd aangedrongen op het leren van reddend zwemmen. Geboren: Niesje, d. van F. v. Rhijn en J. Vlieland; Anna, d. van H. v. Duyn en L. van Duyn; Margaretha, d. van J. v. d. Meij en K. Ouwehand; Johannes, z. van J. A. v. d. Waal en N. v. d. Does. Ondertrouwd: P. van der Bent en E. A. van Beelen; N. Messemaker en E. Voerman; P. Freke en T. van der Plas; H. J. Meertens en E. M. van Dijk. Getrouwd: J. Hakker en K. Klaas- sen; J. J. M. de Koning en A. M. Aanhanen; A. Boezaard en H. van Duyvenvoorde; J. van Duyn en J. P. E. Diepenhorst; A. Ravensbergen en A. Verheij; L. Parlevliet en H. J. Nijland. Overleden: J. L. S. C. Valk 3 j.; D. H. Bakker 71 j.; W. van der Luyt 74 j.; M. van der Plas 59 j.; A. van Duyn 80 j.; M. de Vries 45 j. VOORHOUT Geboren: Anna M. P. B., d. van P. Hermans èn H. M. van den Berg; worden gehouden ^op Woensdag 101 Engelbertus F., z. van E F. Knop- pert en H. Hoogstraten; Jacob, z. 2—3 en Woensdag 24 Oct. a.s. uur in het gebouw Sartori us. Geb.: Jannetje J. P., d. v. L. H. Postma en A. C. Th. v. d. Ham; Jo- sephus H. M., z. v. H. M. Koelewijn en A. J. de Haas; Maartje, d. v. G. Dekker en J. v. d. Bent; Johannes C., z. v. J. Mourits en H. Visser; Ja- cöba G., d. v. P. L. v. d. Deyl en W. G. Cramer; Petrus H., z. v. P. G. Broere en H. A. Coneijgen. Ondertr.: Q. v. d. Meulen, 25 j. en S. v. d. Niet 25 j.; D. Lufting 22 j. en E. F. Palm 17 j.; G. J. v. d. Hof 24 j. en M. J. Smit 24 j.; D. Plug 31 j. en M. Kloos 26 j. Getr.: M. A. Smeltink en J. M. v. d. Berg; C. P. A. v. Dam en A. A. A. Commandeur; Th. B. Haehmang en A. Th. Westgeest. Overl.: Joseph H. P. Janssen, 66 j.; Leonardus A. Sluijs, 24 j.; Anna H. v. d. Weijden 68 j.; Wilhel- mina v. d. Wiel, 72 j. NOORDWIJKERHOU^ Géboren: Petronella M., d. v. N. A. LommerseVan der Poel; Piet, z. v. L. PesschierMatthys; Maria J. G., d. v. J. SchooneVan der Poel; Cornelis L. M. en Theodorus H. M., z. v. A. Th. BroekhofVan den Bosch; Petrus G. J., z. v. C. G. J. van den Berg'Hermans te Voor burg; Mathilda A. H. M., d. v. J. S. Verdegaalors; Gertruidis M. M., d. v. J P. J. HeemskerkRietveld. Gehuwd: N. S. van Zutphen en A. W. Turenhout; J, Bakker en C. M. Haehmang; Th. Oostdam en W. C. Geerlings; D. van Duijn en E. Dui venvoorden; P. C. van Leeuwen en H. C. den Elzen; J. P. van Werk hoven en J. C. Granneman. Overleden: J. H. Hoogkamer, 73 j., weduwn. v. A. G. Veldkamp; A. L. van der Peijl, 69 j., echtg. van J. van den Burg. VOORSCHOTEN Raadsvergadering. De eerstvol gende vergadering van de raad is vastgesteld op Vrijdag 19 October a.s. De gemeenteraadsleden zijn tegen 's avonds 8 uur bijeengeroepen. van P. J. Bos en W. P. Buurman; Heelna J. G., d. van J. M. Hoek en H. P. Koek; Clasina S. M., d. van W L. van Egmond en C. M. de Groot; Jacque s M. A. H. M. J., z. van A. C. H. N. M. de Bekker 'n C. G. M. Vis; Cornelia W. M., d. van H. N Overdevest en P. S. Baak. Ondertrouwd: J. M. van der Vlugt 30 j. en Ch. van den Nouland 28 j. ZOETERMEER Vergadering L.T.J. De nieuwe voorz., de heer C. v. Wieringen, open de de eerste avond van het winterpro gramma. Na de opening kwamen de agendapunten aan de orde. De contri butie zal voortaan afgerond geïnd worden en wel 3 per kwartaal of 12 per jaar. Voor het tweede lid van een zelfde gezin zal dit 9 per jaar bedragen. Omdat de meeste le den nogal verlegen zijn, wanneer zij in het openbaar moeten optreden, zal door onderlinge oefening in voor drachten en korte spreekbeurten ge tracht worden hierin verbetering te brengen. Met dit punt werd dadelijk gestart en de volgende oefening reeds opgegeven voor de komende verga dering. Toen kwam het Christus Ko- ningfeest ter sprake. De Katholieke jongeren zullen dit jaar eens extra voor de dag komen. De J.G., de K.M. V. en de L.T.J. zullen op deze dag het toneelstuk „Elckerlick" opvoeren. Dit is een experiment voor Zoeter- meer, maar de jongeren hebben het erop gewaagd en zij rekenen op de steun van alle, ook niet-georganiseer. de jongeren. Toen kwam de g.a., kap. Schut, met het agendapunt: „Van het mooie weten wij te weinig". Het ligt in zijn bedoeling, om de brieven van Paulus op de vergaderingen te behan delen. De Witpen (Zoetermeer) Wed vlucht vanaf Quiévrain, afstand 191 km. gelost om 12.15 uur. Aankomst eerste 3.47.28, snelheid 890,6. laatste 4.18.6, snelheid 786,2. Uitslag: 1, 4, 7; Th. v. Geijlswijk 2. 3, 5, 8; Jac. Nic. v. d. Sman; 6, 9, 11 M. Ponse; 10 A. Brusse. «ClEFDE'S Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 10) Plotseling meent hij te begrijpen en gaat levendig voort: Ja. u is zeventig jaar oud, juf frouw Motika. Neem het mij niet kwalijk, dat ik er niet aan dacht. Ja, ik vergat, dat voor iemand van uw leeftijd de dienst hier op het kasteel te zwaar wordt. Misschien verlangd u naar rust.Is 't zo, zeg het dan openhartig. U weet dat mijn moeder reeds maatregelen heeft genomen om u een onbezorgde oude dag te ver zekeren. Gevoelt u behoefte aan rust dan zal verder onverwijld het nodige worden gedaan. In 't paviljoen van de rentmeester staan twee kamers te uwer beschikking en u zult er kosteloos en uitstekend worden ver pleegd. Nooit zal het u aan iets ont breken. Met een gebaar van schrik steekt de huishoudster afwerend de handen uit. Neen, neen, ik wil geen rust en nooit ga ik bij de rentmeester inwo nen Zolang ik de ogen niet voor im mer sluit, zal werken een behoefte voor mv zijn. Of wilt u mij weg heb ben? Doe ik mijn werk niet meer goed? vraagt zij wantrouwend. Integendeel! 't Was maar in uw belang, 't Spreekt vanzelf, dat ik ge ruster wegga, als ik hier alles aan uw goede zorgen kan overlaten. Dus blijft alles bij het oude, mijnheer de graaf. Tot het laatste uur van mijn leven zal ik mijn plicht doen. Maar zorg, dat ik niets te ma ken heb met inspecteur von Heiden. Waarom Moogt ge hem niet goed lijden? Neen antwoordde zij stug. Van de eerste dag af is von Heiden voor mij een vijand geweest en nooit zou ik onder zijn bevelen willen staan. Nu, u zult waarshijnlijk redenen hebben voor die afkeer, waarmede natuurlijk rekening zal worden ge houden. 't Kan trouwens gemakkelijk zo geregeld worden,, dat u niets met hem te doen hebt. Sinds de dood van mijn stiefmoeder sinds Kronstein niet meer een gastvrij huis is, waar het ene feest op net andere volgt, heeft zich, in zoverre ik weet. von Heiden slechts bij hoge uitzonderin gen op het kasteel laten zien. Maar tijdens uw afwezigheid zal hij komen, mijnheer de graaf, Hij zal trachten, hier de baas te spelen, en dan heb ik geen rustig uur meer Dit zegt de huishouster met wilde passie. Op haar gerimpeld gezicht weerspiegelt zich een zo geweldige haat, dat Mare haar met pijnlijke verbazing aanstaart. Ik kos niet denken, dat uw af keer tegen von Heiden zo hevig was jufrouw Motika, zegt hij eindelijk. Maar nu het eenmaal zo is, zal ik maatregelen treffen, opdat de in specteur niet buiten zijn gewone werk gaat en geen voet meer in het kasteel zet. Daar ik geen tijd méér heb om hem persoonlijk te gaan op zoeken. zal ik hem schrijven uit We nen, onmiddellijk na mijn aankomst aldaar. Het door u verlangde gebod zal ik hem overbrengen onder een voorwendsel, dat mijn vader, die zie kelijk is en mensenschuw, van ieder bezoek verschoond wenst te blijven. Von Heiden kan zijn afrekeningen rechtstreeks toezenden aan onze ad vocaat Mr. Klüver, met wie ik voort durend in verbinding zal blijven. Ik zal de inspecteur ook laten weten, dat hier op het kasteel u alleen mij vertegenwoordigt en met alle rege lingen belast is, Vader, die ik even eens van Wenen uit zal verwittigen, zal blij zijn, dat hij zich om niets heeft te bekommeren. ,De huishoudster schijnt nu vrijer te ademen. Ja, zegt ze met een zucht van verlichting, zo is alles in orde, nu kunnen we beiden gerust zijn, mijn heer de graaf. Ik dank u voor het vertrouwen, dat u in mij stelt. U zult er geen spijt van hebben.... Mocht u op een of ander punt niet goed weten wat te doen, wendt u dan tot mijn vriend Dr. TVrba, u weet, waar u hem kunt vinden, en bovendien zal hij mijn vader nu en dan een bezoek komen brengen. En nu. tot weerziens, juffrouw Motika. Marck reikte haar de hand. De ogen der bejaarde vrouw schie ten plotseling vol tranen. 0 God bescherme u, mijnheer de graaf. Zij trekt zijn hand aan haar lippen en drukt er hoewel Marck het haar wil beletten, een vurige kus op.... En, gaat zij voort, als we elkaar niet mochten wederzienik ben toch al zo ouddanzult u mnj vergeven Voor dat Marck kan vragen, wat hij moet vergeven, heeft de huis houdster zich snikkend verwijderd. Een kwartier later verlaat de jonge graaf het kasteel van zijn vader. Op weg naar het station kijkt hij niet één keer om. VI Richard Turba volbracht reeds de volgende ochtend de belofte, die hij Marck had gedaan. De opperhoutves ter ontving hem zeer vriendelijk, en na een poosje te hebben gepraat, be gaven zich de heren naar de tuin, waar Marianne en Ilse hen tegemoet kwamen. Marianne kleurde een wei nig, maar Ilse was en bleef in het oog lopend bleek. Ook Tui'oa bloos de licht terwijl hij Marianne de hand toestak en haar even aankeek.. Ze wandelden enige minuten op de keurig onderhouden paden tussen de bloemperken, en nauwelijks wa ren zij teruggekeerd in de huiska mer, toen men onder het poortge welf een blonde jonge man zag aan komen. Kurt Holder! zei de houtvester opgeruimd. Marianne, zeg Anna, dat ze nu gauw opdient. Kurt wacht niet graag. Pardon, mijnheer Hartlieb, zei Turba verlegen, ik wist niet, dat hier vandaag een gast werd ver wacht. Ik zal dus liever eens terug komen. Gekheid! En waarom? Beroof me toch niet van een gezellig uurtje dat ik niet graag zou missen. Ik zou u niet willen storen. Storen? hoe dat? Kurt Holder is geen plechtige gast, maar de enige zoon van mijn oudste en beste vriend, hij is bij ons om zo te zeg gen thuis. Voor u is hij zeker ook niet helemaal een vreemde, en ik mag mij dus vleien met de hoop, dat u dikwijls samen een avondje bij ons zult komen doorbrengen. Doe het om de wil van de meisjes, die anders hier op onze berg verzu ren en waarlijk wel een beetje ver strooiing nodig hebben. Hy drukte Turba warm de hand, en ging voort: Zo, installeer u thans op uw ge- nvak. Ik moet Kurt een eindje tege moet gaan. want ik heb hem iets te zeggen, dat de meisjes niet behoeven te horen. Turba dacht natuurlijk, dat de houtvester inspecteur Holder kennis wilde geven van Marc's aanzoek om de hand van Ilse en hem tot voor zichtig optreden aansporen. Turba had immers van Mare gehoord, dat Hartlieb de plannen van Holder ken de en goedkeurde. Marianne moet even in de keuken gaan zien. Turba is nu alléén met Ilse en haast zich, van die gelegen heid gebruik te maken, om haar al les te vertellen, wat verband houdt met Marc's afscheidsbezoek. (Wordt vervolgd*

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6