TALE Moeilijkheden voor de bouw van 500 woningen zijn opgelost TELEVISIE 3 October Zij dachten er zö over VRIJDAG 5 OCTOBER 195! DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Ambtsaanvaarding prof. v. d. Grinten De structuur der N.V. Vele hoge autoriteiten uit den lan de waren gisteren aanwezig bij de ambtsaanvaarding van mr. W. C. L. van der Grinten, voormalig staats secretaris van Economische Zaken die als hoogleraar in het Burgerlijk Recht verbonden is aan de Katfli. Economische Hogeschool te Tilburg Onder meer waren aanwezig de mi nisters van Maarseveen, van den Brink en Albregts, en de staatsse cretarissen Götzen en van Rhijn. O nder het gehoor bevonden zich voorts de oud-ministers Wijers en Sassen. De R.K. Universiteit te Nij- megen was vertegenwoordigd door de rector magnificus prof. Goeman, OFM en prof. Duynstee, zomede door de senaat van de studentenver- eniging Carolus Magnus. De nieuwe hoogleraar hield een inleiding over de structuur van de Naamloze Vennootschap. De N.V. is een vereniging van aandeelhouders met als doel het stoffelijk belang der aandeelhouds. Heeft deze rechtsvorm zichzelf overleefd? Is zy achter gebleven bij een maatschap pelijke ontwikkeling, welke eist, dat het arbeiders-element zeggenschap in.de N.V. wordt gegeven? 't Verst staan zij, die als Romme, lnplaats van de N.V. een rechtsvorm, die de onderneming maakt tot rechtsper soon. willen stellen, waarin arbeid, kapiilual en leiding zeggenschap moeten hebben. Als argument voor deze hervor ming wordt genoemd het meer tot zijn recht doen komen van de per soonlijkheid van de arbeider. Spr. meent echter, dat er andere en betere middelen openstaan om de persoonlijkheid van de arbeiders te dienen, terwijl aan de andere kant belangrijke bezwaren staan. Men krijgt een rechtsfiguur, die veel minder soepel is dan de N.V. Op de vrijheid van rechtsvorm wordt een grote inbreuk gemaakt. De particu liere ondernemers-activiteit en de bereidheid tot investering zullen hier onder lijden. De medezegging schap der arbeiders zal in 'het bij zonder langs de weg der Onderne mingsraden verwezenlijkt moeten worden, waarbij betwijfeld kan wor den of de gekozen wettelijke struc tuur de meest gelukkige is. Daarbij rijst de vraag, of bepaalde bevoegd heden aan deze instituten ten aan zien van de N.V. moeten worden ge geven. Leidse Gemeenteraad morgen in spoedvergadering Binnenkort kan er begonnen worden A.etherklanken ZATERDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender; 8.00 Nieuws er weerberichten; 8.15 Gram. muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Kamermuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. mu ziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muziek; 11.50 ,,Als de Ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwnvededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amuse mentsorkest; 14.00 „Theo Casion, in misdaad en antiek", hoorspel voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Ama teur uitzending; 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten; 16.00 Piano en orgel; 16.20 Gram. muziek; 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht» 18.25 Pianospel; 18.40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Filmmuziek; 19.20 Parlementsoverzicht; 10.30 Gram. muziek; 10.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 ..Lichtbaken", causerie; 20.40 „Steek eens' op heren 21.00 Gevarieerd programma: 21.53 Amusementsmuziek; 22.30 Wij lui den de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Gram. muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gram. muziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muziek; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven; 11.30 Piano a quatre mains; 12.00 Gram. muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Accor deonorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine zonden", hoorspel; 13.30 Me- tropole Orkest; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 „Het Nederlandse lied"; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Lichte muziek 15.30 „Van de wieg tot het graf', causerie; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Jodelzang; 17.30 Gram. muziek: 18.00 Nieuws: 18.15 VARA- varia; 18.20 Orgelspel; 18.35 Volks dansen; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout" causerie 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", -auserie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 "Vctualiteiten; 20.15 Tiroler muziek; VI5 „De Tiran" muzikale comedie; 45 Socialistisch comlrientaar; 00 Instrumentaal sextet; 22.30 Onder de pannen", hoorspel; 22.50 Gram. muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. muziek. De gemeenteraad vn Leiden komt voor een spoedeisende vergadering bijeen op Vrijdag 5 October 1951 om 5 uur nam. De agenda vermeldt o.a.: Mededeling van burgemeester en wethouders inzake het raadsbesluit tot demping van de Lange Mare. Voorstel inzake de bouw van 494 arbeiderswoningen, 8 winkelwonin gen en 32 bedrijfsruimten, volgens het systeem „Tramonta" op terrei nen ten Zuiden van <!e Haagweg. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanleg van straten c.a., alsmede van een gedeelte stamriool met bij komende werken, in verband met de bouw van 494 arbeiderswoningen, 8 winkelwoningen, 60 middenstands woningen en 32 bedrijfsruimten ten Zuiden van de Haagweg. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening, groot 1.100.000. Bij besluit van 11 December 1950 verenigde de gemeenteraad zich met het voornemen om over te gaan tot het doen bouwen van pl.m. 500 wo ningen op terreinen ten Zuiden van de Haagweg. In het desbetreffende voorstel deelden B. en W. mede, dat het hier een plan betrof, dat op ini tiatief van de Nationale Woningraad en de Kerngroep van de Bond van Nederlandse Architecten was ont worpen en als een experimenteel plan moest worden beschouwd naar het zoeken van een oplossing, waar bij de 'financiële mogelijkheden enerzijds en de sociale- en techni sche eisen anderzijds met elkaar worden verzoend, zodat het aan vaardbare technische en financiële gemiddelde voor de toekomstige woningbouw wordt gevonden. Het is uiteraard met grote voldoe ning, dat B. en W. de Raad thans het definitieve plan ter goedkeuring kunnen aanbieden. Vele moeilijkhe den moesten worden overwonnen, voordat het zover kon komen en tal loos waren de besprekingen en on derhandelingen, die moesten worden gevoerd, zowel met betrekking tot de bouwtechnische als ten aanzien van de financiële zijde van het plan. Het is gebleken, dat thans in finan cieel opzicht geen enkel bezwaar tegen uitvoering van het plan meer bestaat, terwijl ook overigens de be moeiingen zich zodanig hebben ont wikkeld, dat B. en W. de gegronde verwachting mogen koesteren, dat binen zeer korte tijd de bouw dit belangrijke plan ter hand kan worden genomen. Het plan omvat in z'jn geheel het bouwen van 494 woningen, 8 win kelwoningen en 32 werkplaatsen, alsmede de bouw van 60 midden standwoningen, in het uitbreidings- plen „Leiden-Zuid-West". Met uit zonlering van de 60 middenstands woningen, zal het plan worden uit gevoerd met financiële Bijdragen Woningwetbouw 1950: de midden standswoningen stellen B. en W, zich voor te bouwen op de voet van de Premieregeling Woningbouw 1950. Aangezien een aanvrage van de premie niet tegelijk kan worden behandeld met de aanvrage van de bijdrage, zaï de bouw van de mid- denstandswoningeai t.z.t. afzonder lijk worden behandeld, Met de opneming in het woning wetplan van 120 normale- en 48 gro te eengezinswoningen, 290 étagewo ningen, waarvan 80 woningen in 4 en 210 woningen in 3 woonlagen zijn ontworpen, 28 woningen voor ouden van dagen en 8 winkels werd een diffrerentiatie in de woningrootten DAMESBEURS VAN DE DAMESKRONIEK verkregen, aanpassend aan de resul taten van 'n daarnaar ingesteld on derzoek. Behoudens 2 eensgezinswoningen, welke als randbebouwing langs de Oostgrens van het terrein zijn ge dacht, zijn de verschillendé type van woningen verdeeld over 5 complexen elk bevattende 5 6 woningen voor Ouden van Dagen, 20 normale en 6 grote eensgezinswoningen en 58 eta- woningen. Een rondweg omgeeft het gehele plan, terwijl in de complexen wegen van tenminste 4.50 meter zijn geprojecteerd. In iedere woonwijk is een speelplaats met zandbak voor de kleine kinderen opgenomen, waarbij een bomengroep met banken, en een verhard veld als speelplaats voor de wat oudere jeugd. (Over de wijze waarop dit bouw plan gefinancieerd zal worden en hoe men aan het benodigde geld denkt te komen, laten B. en W. zich in dit voorstel aan de Raad niet uit. Red.) Dc grondkosten zijn becijferd op 1.108,per woning. De bouw van de onderhavige wo ningen zouden B. en W„ met verle ning van een voorschot ingevolge de Woningwet, door twee woningbouw verenigingen doen geschieden, n.l. door de woningbouwverenigingen ,Ons Doel" pn „Eensgezindheid". Het is niet mogelijk thans reeds een juiste verdeling van het aantal wo ningen over die beide verenigingen aan te geven. Aan het verlenen van de rijksbij drage is ook voor dit plan de ver plichting verbonden, dat de gemeen te jaarlijks een bedrag, gelijk aan 7 pet van de jaarhuur, moet storten in een reservefonds tot dekking van het aan de exploitatie van het plan verbonden risico Overeenkomstig hët reeds eerder ingenomen stand punt zullen de beide genoemde bouw verenigingen in de gemeentelijke storting een bedrag van ten hoogste &A pet, der jaarhuur moeten bijdra gen- De eengezinswoningen hebben elk een eigen tuin; de tuinen bij de éta gewoningen zullen als gemeenschap pelijke tuinen worden aangelegd en onderhouden. B. en W. kunnen ver der nog mededelen, dat het in het voornemen ligt in de onmiddellijke nabijheid van deze woningcom plexen tezijnertijd een speelweide te doen aanleggen. De normale eengezinswoningen (type L.B.) zijn geschikt voor ge zinnen van 5 personen; de grote eengezinswoningen (type L.C.) kun nen elk 10 personen huisvesten. Bij dit type is een gedeeltelijk in de woning ingebouwde en gedeeltelijk uitgebouwde bergruimte ontworpen. Van de woningen voor ouden van dagen (type L.A., welke geschikt zijn voor 2 personen, kan de zolder zonodig als slaapgelegenheid wor den gebruikt. STRAATAANLEG. In verband met de bouw van 494 arbeiderswoningen, 8 winkelwonin gen, 60 middenstandswoningen en 32 bedrijfsruimten ten Zuiden van de Haagweg, dienen straten en plant soenen te worden aangelegd. De totale kosten van de uit te voe ren straataanleg c.a. worden, met inbegrip van de kosten van ophoging van de bouwterreinen, geraamd op f 906.380.Van dit bedrag komt f 134.140.voor de bovennormale straat- en plantsoenaanleg ten laste van het fonds der algemene bijdra gen, zodat f 772.240.ten laste van de onderhavige bouwterreinen komt. Ten einde de aan te leggen riole ringen een goed werkende lozing te kunnen geven, is het noodzakelijk, dat in de meest westelijk geprojec teerde straat thans reeds over een lengte van plm. 532 M een gedeelte van het in de toekomst in plan Zuid- West te leggen stamriool wordt aan gelegd. Dit gedeelte stamriool dient in verbinding te worden gebracht met een bestaande nooduitlaat in de Da Costastraat, in verband waarme de het in de Staringkade gelegen riool moet worden verzwaard. Ver der dient nog een overstortleiding aan een nieuw te maken nooduitlaat te worden aangelegd. De kosten van het aan te leggen gedeelte stamriool met inbegrip van evengenoemde bij komende werken worden geraamd op f 65.450.—. LENING VAN 1.000.000.—. B. en W. ontvingen een aanbieding voor het verstrekken van een geld lening op onderhandse schuldbeken tenis a pari, af te lossen in 30 jaar met ongeveer gelyke jaarlijke ter mijnen en tegen een rente van 4 pet. 'sjaars. De rente van deze le ning is in overeenstemming met de door de Ministers van Binnenland se' Zaken en van Financiën vastge steld normen. De geldgever verbindt aan deze bijzondere voorwaarde, dat de bij Raadsbesluit van 28 April 1947 met geldgever gesloten geldle ning, oorspronkelijk groot 500.000, pro resto ƒ431.625, buitengewoon wordt afgelost. Deze voorwaarde komt B. en W. in de huidige om standigheden aanvaardbaar voor. Leid* Universiteit Geslaagd voor het candidaats-exa- men Nederlands recht de dames J. van Draanen Den Haag, G. J. C. van Doorn Rotterdam; idem de heren P. L. Janssen van Raay Enschede, J. J. C. de Rijk Leiden, Tj. Wiersma Den Haag, R. Pesch, Leiden, Th. W. G. Opstal Nootdorp; J. R. van Wijland Leiden, A. A. Gieben, Leiden en N. W. G. J. Bronswaer Maastricht, voor het candidaatsexamen godgeleerdheid de heren A. J. Teilegen Leiden, Th. Middendorp Oegstgeest, A. van der Ven Wassenaar en J. Lalleman Den Haag. AMBTSAANVAARDING. Op Vrijdag 12 October a.s. des na middags ten 4 ure zal prof. mr. C. H. F-. Polak, benoemd tot gewoon hoog leraar in de rechtsgeleerdheid, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot auditorium van het Academie-ge bouw. LEIDSE SPAARBANK. In de maand September 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd 559.551.39 en terugbetaald een be drag van 458.367.57. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 262 en het aantal afbetaalde 161. Op 4.475 re keningen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd 62.771.75 bijge schreven. Er werden 313 busjes ter lediging aangeboden met een geza- WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OCHTENDMIST In de nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Morgen overdag droog en over het algemeen vrij zonnig. Meest zwakke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 6 October zon op 6.47, onder 18.08; maan op 14.09 en onder 20.33 uur. CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans Italiaans) Kon. Eric. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 (Advertentie.) menlijke inhoud van 5.454.38 Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde be drag was 322,25. Het tegoed der 6 inleggers bedroeg aan het ein der der maand 15.796.069,03. Hedenavond de eerste A.V.R.O.- uitzending. Komt het zien en U zult er over meepraten! Reeds meer dan 89.000 enthousiaste bezoekers (sters) (Advertentie.) Toch reclame in de aether? Op een vergadering van het Ge nootschap voor Reclame heeft de heer L. Neher, directeur-generaal van de PTT, gisteren medegedeeld, dat het wel eens gepropageerde denkbeeld om voor publiciteit van een aparte radio-zender gebruik te maken, onuitvoerbaar is, omdat er geen golflengte ter beschikking is. Voor de Wereldomroep ligt de zaak iets anders en ter bevordering van onze export achtte de heer Neher enige propaganda voor het eigen product zeker gerechtvaardigd. De regering overweegt derhalve of, door het toestaan van reclame, uit breiding van de Wereldomroep-zen der mogelijk is. De Leidse groenen vochten in Delft De „3 October-veldslag" tussen de eerstejaars studenten uit Leiden en Delft is gisteravond te Delft gele verd. Na de moeilijkheden met de politie, die twee jaar geleden een eind maakten aan het traditionele treffen in Den Haag, is vorig jaar elders slag geleverd, doch ditmaal had men Delft als toneel van de strijd uitgekozen. De Delftse politie ging met dit voornemen accoord, doch nam haar maatregelen. Het pu bliek werd er onkundig van gelaten en aan de studenten werd meege deeld, dat zij in de Phoenixstraat waar de studentensociëteit is ge vestigd, konden vechten, doch dat men er in geen geval publiek zou toelaten. Tegen acht uur stelden de Delftse eerstejaars zich in de omgeving van de sociëteit op en ofschoon er nog geen vijand was te zien, werd er zo nu en dan een voetzoeker gewor pen. De trein, die om elf minuten over acht in Delft arriveerde, bracht een groep strijdlustige Leidse eerste jaars mee en even later brandde de strijd los. Op dat moment stond de politie evenwel op haar post en sloot alle toegangen tot de Phoenixstraat af. Het publiek verzamelde zich in gro ten getale aan de overkant van de spoorbaan, op de Spoorsingel, en was er getuige van hoe een enorme hoeveelheid voetzoekers temiden van de vechtenden werd geworpen. De kruitdamp dreef in wolken door de rumoerige straat. De Leidenaars waren ver in de minderheid en kon den weldra als krijgsgevangenen naar de Sociëteit Phoenix worden gebracht, waar lustig het pierement draaide en de stemming eerder vro lijk dan krijgslustig was. De burgemeester van Delft, mr. G. E. van Walsum, en de waarne mend commissaris van politie, de heer H. Hartman, bevonden zich aan het „front", om de strijd van nabij gade te slaan. Zij toonden zich zeer tevreden over het verloop van het „gevecht", dat door de politie glim lachend kon worden aangezien, zon der dat een enkele maal handelend behoefde te worden opgetreden Na ruim een uur hadden vriend en vijand zich teruggetrokken binnen de muren van de Sociëteit en keer de de rust in de straat terug. VERBOUWING AC AD. ZIEKENHUIS GEGUND. Het verbouwen en voltooien van gebouw X van het Academisch Zie kenhuis te Leiden is gegund aan de firma H. C. Geerdink, Leidsestraat 43 te Amsterdam voor 1.411.000. Militaire parade Fors klonk de mars van de Mari nekapel van Valkenburg, toen de militaire kolonne het door een mil de herfstzon beschenen Stadhuis na derde. Stram marcheerden de mili tairen voor de vele burgerlijke- en militaire autoriteiten, die voor het Stadhuis het défilé in ontvangst na men. Generaal Buurman v. Vreeden, die naast burgemeester van Kin schot plaats genomen had, was het aan te zien, dat hij als commandant van het le Militaire Gewest trots was op zijn mannen. De comman dant van „Pro Patria" stond als uit steen gehouwen, toen even later zijn kleurrijk corps voorbij trok. Na> dat er enige tijd niets dan de korte tred van voorbijmarcherende mili tairen der Marineluchtbasis Valken burg en de Koksschool uit Leiden vernomen werd, klonk als een jui chende kreet de enthousiaste muziek van de Drumband der Nationale Re serve, gevolgd door een compagnie van hun mensen. Het défilé duurde niet lang cn wellicht daarom bleef men tot het laatste toe geboeid door de correcte wijze, waarop de deelnemende man schappen dit militaire eerbetoon wisten te brengen. Onder degenen, die het défilé in ontvangst namen, bevonden zich o.m. nog mevr v. Kinschot, die een bouquet rode en witte anjers droeg, de Senaat van het Leids Studenten corps, de wethouders, kol. M. C. v. Houten, directeur v. h. Legermu seum, het bestuur „Koninginnedag", kapt. luitenant H. L. M. Nagtglas, cdt. soc. Med. Dienst Leiden en de garnizoenscommandant van Leiden, maj. H. C. C. H. Kuipéri. Donderdag 4 October. Na al hetgeen elders in dit blad reeds over 3 October geschreven staat, zouden er nog kolommen vol te vertellen zijn over het feest. We zullen het niet doen. Maar wel moet u weten, dat de Spoorwegen giste ren meer dan 15.000 reizigers naar Leiden gebracht hebben. De Blauwe Tram-directie kon met geen moge lijkheid een schatting maken van het aantal, dat in ieder geval veel groter was dan verleden jaar. Toofd- inspecteur D. v. d. Wal deelde ons mede, dat het aantal vreemdelingen in Leiden gisteren op meer dan 100.00 personen geschat moet wor den! Niet minder dan 250 politie agenten hebben de orde in de stad gehandhaafd. Een compliment voor de manier, waarop zij hun zware taak vervulden! Een compliment ook aan de 60 man van Reinigingsdienst, die 's nachts om één uur aan het werk ging en vanmorgen om half negen klaar was. „De stad is nog nooit zó vuil geweest", vertelde directeur De Jong. Natuurlijk is er op het feest wel het een en ander gebeurd. Gister middag om 4 uur viel de 23-jarige Leidse studente L. F. A. G. uit een of andere vermakelijkheid op het Schuttersveld. Zij brak haar rechter enkel en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Spoedig kreeg zij gezelschap, want in de afgelopen nacht vond in de Wolsteeg een vechtpartijtje plaats, waarbij de 37-jarige Leidenaar L. R. het moest afleggen tegen enige matrozen. De Leidenaar stond niet zo erg vast op zijn benen en werd tegen de grond gesmakt. Ook hij brak zijn rechter enkel. Ook hij werd naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. En op de hoek Breestraat Steenschuur kwamen een motorij der en 'n fietser met elkaar in bot sing. Dat gebeurde vannacht om kwart over één. U denkt natuurlijk dat die fietser er het slechtst af- kwam. Mis! Het was de motorrij der, de 48-jarige T. B. uit Vijfhui zen, die een hersenschudding en een hoofdwonde opliep. Weer reed de E.H.D.-wagen voor; weer was er werk aan de winkel in het Acad. Ziekenhuis. Dan was er nog een 14- jarige mej. C. P. uit de Joubertstraat, die gisteravond om elf uur op het Schuttersveld uit een rijdend wa gentje sprong. Zij brak haar rech ter scheenbeen enenfin de rest weet u. Nog één 3 Octoberbericht. De October-puzzle in ons blad van Za terdag 1.1. is niet zo eenvoudig. Van daar dat ons verschillende verzoe ken bereikten, om de sluitingsdatum van inzending te verschuiven. Wel nu, wie vóór a.s. Woensdagmorgen zijn oplossing op ons bureau heeft, loot nog me om de mooie prijzen, o.a. een foto-toestel. STADSKOK. Laatste Berichten MANUS OLY KRIJGT 4 JAAR ONDERDAK. De Zutphense rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen Ma- nus Oly. De bekende in- en uitbreker werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van praeventie- ve hechtenis en ter beschikking stel ling van de regering na het beëindi gen van e?t straf. Hij had terecht ge staan wegens diefstallen te Hattem en te Heerde, doch aan de dagvaar ding waren ad informandum 25 an dere gevallen toegevoegd, zodat alle strafbare feiten, in het afgelopen jaar gepleegd, in deze straf zijn verdiscon teerd. De eis van de officier van justitie was vijf jaar met aftrek en ter beschikking stelling. MARKTBERICHTE! I LEIDEN, 5 October Vee. Aan voer: 6 fokstieren, 6 slachtstieren, 55 kalf- en melkkoeien, 241 varekoeien e. a.; 300 vette koeien, 20 vaarzen, 59 graskalveren, 35 vette kalveren, 43 nuchtere slachtkalveren, 130 vette schapen, 400 weideschapen, 800 vette lammeren, 33 zeugen, 269 schrammen 567 biggen, 5 paarden, 10 veulens. 22 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 450825, varekoeien e.a 650975, vette koeien 7001000, 1.902.75 per kg. levend gewicht, handel alle vrij goed; graskalveren 190300 en vette kalveren f 145 160 beiden handel vlug; vette scha pen 90135, weideschapen 100 145, vette lammeren 90110 handel alle slepend; schrammen 60105. en biggen 3548 beide handel stug; bokken of geiten 1535 handel ma tig- Kaas. Aanvoer 82 partijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Totaal 88 partijen. Prijzen: Goudse extra kwal. 2.422 59. le soort 2.33—2.40, 2de soort 2.26—2.32 en Leidse kaas le soort 2.202,27. Handel matig. VEUR, 5 Oct. Groente. Tomaten 3 005.80, stambonen 4047 cent, stokbonen 4063 cent. snijbonen 44— 56 cent, pronkbonen 2430 cent sla 4.00—7.80, prei 8.00—10.50, spina, zie 1027 cent. andijvie 5.006.80, bloemkool 820 cent, bospeen 1018 cent, druiven 80—96 cent, groene kool 814 cent, oleekselderij 1017 cent. JHR. MR. F. H. VAN KINSCHOT, BURGEMEESTER VAN LEIDEN: Natuurlijk kan ik niet anders zeg gen, dan dat het feest schitterend geslaagd is. Ik ben dan ook zeer te vreden, vooral ook omdat er zo'n ontzaggelijk grote menigte op straat was. De stemming was uitstekend en de optocht prachtig. Werkelijk, ik ben buitengewoon tevreden. MR. W. J. GEERTSEMA, VOOR ZITTER VAN DE 3 OCTOBER- VERENIGING: Neen, ik ben er geen ogenblik bang voor geweest, dat de uitdeling van haring en wittebrood een fiasco zou worden. De oproep, op mijn verzoek door de Leidse Pers aan de bevolking gedaan, heeft suc ces gehad. Wie zich had aangemeld, kwam inderdaad zijn portie halen. We hadden 7.900 broden en kwamen er nog 36 tekort. Ook de ruim 1,500 haringen gingen schoon op. De laat ste mensen, die voor niets kwamen, kregen hun gave vóór 12 uur 's mid dags nog thuisbezorgd. Wat mij ver der het meest gefrappeerd heeft? Het prachtige weer natuurlijk. Dat is hét succes van ons feest geweest. DE HEER N. A. COMMANDEUR, VOORZITTER VAN DE OPTOCHT COMMISSIE: We zijn werkelijk te vreden over de optocht, al zouden er inderdaad meer praalwagens bij geweest kunnen zijn. Maar het geld speelt in deze dure tijd een zeer grote rol, ook bij ons. En praalwa gens zijn kostbaar. De optocht begon vijf minuten te laat, dat mag. Maar het einde kwam pas om half vijf, niet om vier uur. Dat was erger. De oorzaak lag in het te trage tempo van vóór de pauze. Nauwelijks waren we gestart, of er moest al gestopt worden voor een borrel, die de directie van „Het Gulden Vlies" ons aanbood en die we natuurlijk in dank aanvaard hebben. DE HEER W. VAN DER LAAN, OUD-VOORZITTER VAN DE VER ENIGING: Ik heb alles even mooi gevonden. Er was niets op aan te merken. Ik ben heel blij, dat de uitdeling van haring en wittebrood zo prachtig verlopen is, want eigen lijk was ik wel een beetje bang, dat er veel zou overblijven, omdat er geen koffie verstrekt werd. DE HEER J. J. C. ALBERDINGK THYM, PRAESES VAN HET LEIDS STUDENTEN-CORPS: Ik heb die haring-uitdeling kolossaal grappig gevonden. De mensen waren alle maal zo vrolijk. Trouwens, de hele dag heeft er in de stad een prima stemming gehangen De. mensen hebben zich uitstekend geamuseerd, dat was aan alles te merken. Ik vond het leuk, dat de studenten zo'n groot aandeel in de optocht gehad hebben. DE HEER HARTONG VAN ARK UIT ALKMAAR: Het verschil met ons Alkmaarse feest op 8 October is, dat wij de straten versieren en dat ieder huis vlagt. Dat ziet men in Leiden niet. Maar overigens is het feest hier royaler. Die kermis moet wel veel geld opleveren, anders zou deze organisatie nooit betaald kun nen worden. M'n compliment voor de manier, waarop men in Leiden het Alkmaarse bestuur ontvangt. DE HEER F. J. VAN BRUGGEN UIT GRONINGEN: Ik vond het in één woord „daverend"! Wat prettig, dat de studenten hier zo leuk mee doen. Bij ons in Groningen wordt het feest gevierd op 28 Augustus; dan zijn alle studenten op vacantie. Overigens kunnen wij van het Leid se bestuur nog heel wat leren. De organisatie is hier voortreffelijk

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2