3)e CetdóeGoti/fccmf Perzië trotseert de Veiligheidsraad De obstinate Mossadeq Loslippige Amerikaanse pers Hij wilde Schacht geen hand geven Nieuw offensief op Korea Smokkelaar ging 'n kopje koffie drinken en verdween VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12401 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935* Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN SPRAKE VAN ANDERE HOUDING Mossadeq vliegt via Zweden naar NewYork JK KAN U VERZEKEREN, dat Perzië de wet tot nationalisatie van de Anglo Irianian Oil Company volkomen zal uitvoeren, zelfs al zou de Veiligheidsraad tegen stemmen", aldus verklaarde de Perzische gezant in Nederland, Hoessein Navab. gisteravond tegenover een A.N.P.-verslag- gever enkele minuten voor zijn vertrek van Schiphol naar New York. De Perzische premier, dr. Mossadeq zal de reis van Teheran naar New York, waar hij, volgens de gezant, aanstaande Zondag wordt verwacht, via Zweden maken. PERZISCHE „DESNOODS SCHIETEN". ARGUMENTEN In Teheran deed premier Mossadeq op het parlement een dramatisch be roep om „God te bidden voor het succes van mijn missie naar de V.S." Zondag zal hij, via Zweden naar New York afreizen, vergezeld o.m. door Hoessein Makki, die vóór zijn vertrek uit Abadan naar Teheran nog ver klaarde, dat Perzische oorlogssche pen de tankboten met olie zullen be geleiden en desnoods op de Britse oorlogsbodems zullen schieten, indien deze het olietransport uit Perzië wil len verhinderen. „Wij menen in ons recht te staan", zo zeide de heer Navab, „en wij zul len uiteindelijk winnen. Er is geen sprake van dat Perzië zijn houding zal wijzigen. De behandeling van het geschil voor het Hof heeft in het geheel geen invloed meer. Ten eerste heeft En geland sindsdien de wet op de natio nalisatie van de AIOC erkend, waar door wij de overeenkomst tussen Per zië en de AIOC als geëindigd be schouwen. Ten tweede erkent Perzië het Hof niet langer, dus ook zijn uit spraken niet. Ten derde beschouwen v/ij het conflict als een zuiver bin nenlandse aangelegenheid, die dus volkomen buiten de bevoegdheid van het Hof valt en ten slotte nu de zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig is gemaakt kan het Hof het geschil niet langer behandelen", aldus de ge zant. EEN HERZIENE RESOLUTIE. In Londen kwam gisteren onver wacht het Engelse kabinet in de ambtswoning van prem. Attlee bijeen om een herziene resolutie aan de Vei ligheidsraad over het geschil te be spreken, zo verneemt Reuter in Lon den. De eerste resolutie is verouderd, nu de Engelse staf zich uit Abadan heeft teruggetrokken en bovendien viel zij niet bij de Amerikanen in de smaak. Engeland zou echter staande houden, dat Perzië verplicht moet worden de voorlopige uitspraak van het Haagse Hof te" eerbiedigen. Adenauer naar Berlijn Bondskanselier Konrad Adenauer vliegt vandaag naar Berlijn, waar hij Zaterdag, zoals zijn medewerkers zeggen, ..een zeer belangrijke rede tot de bevolking van de Russische zone" zal houden. Adenauer zal Zondag weer uit de vroegere hoofdstad ver trekken. Verwacht wordt, dat dr. Adenauer rechtstreeks een beroep op de Oost- duitse bevolking zal doen en hen zal voorhouden, dat zjj óp het Westen en een Verenigd Europa aangewezen zijn om de toekomst met hoop tege moet te zien. Millioenen- emigratie van de baan De emigratie-conferentie in Na pels heeft gisteren een grote teleur stelling moeten verwerken. Zij heeft wegens gebrek aan belangstelling van Amerikaanse zijde het grootse plan van David Morse, de directeur van de Internationale Arbeidsorga nisatie, moeten laten vallen, en zal de resterende tijd besteden aan het opstellen van een plan op veel be scheidener schaal. David Morse wilde in vijf jaar 5 millioen mensen uit de overbevolk te landen van Europa weghelpen. Daarvoor zou honderd millioen gul den nodig zijn. De doodsklok over het oorspron kelijke plan, opgesteld door het In ternationale Arbeidsbureau, werd geluid door Robert West, adviseur van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, voor de immigratie. Hij deelde mede, dat de V.S. niet bereid waren zich te binden aan een voorstel vocur een lange periode, In het licht van de verklaring van West, zal de conferentie de komen de tien dagen een nauwkeurige de finitie trachten op te stellen van de wijze waarop onmiddellijke inter nationale actie op korte termijn zal bijdragen tot de emigratie uit gevaar lijk overbevolkte Europese gebieden met name Italië, West-Duitsland, Oostenrijk, Griekenland, Nederland, Malta en Triëst. ARGENTIJNSE GENERAALS VEROORDEELD Donderdag heeft het hoge Argen tijnse gerechtshof te Buenos Aires Benjamin Menedez, die de leiding had van de opstand tegen president Peron, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en hem oneervol uit de militaire dienst ontslagen. De kolonels Rodolfo Larcher en Luis Buzzetti werden veroordeeld tot respectievelijk zes en vier jaar gevangenisstraf en eveneens uit de dienst ontslagen. BRITTEN IN LONDEN AANGEKOMEN. Inmiddels is gisteravond het eerste vliegtuig met geëvacueerde Britten uit Basra in Londen aangekomen. Vandaag worden successievelijk alle 325 Britten in Engeland terug ver wacht. Ook de laatste 10 Britten, die nog wiaren achtergebleven, zijn nu uit Perzië in Basra aangekomen, en hun leidsman, manager Ross, verklaarde bij aankomst: „Wij hopen ondanks alles toch op zekere dag weer in Aba dan terug te keren". „Ik ben er van overtuigd, dat de Perzen de raffinaderij niet zelf in bedrijf kunnen houden en ik denk niet, dat zij er anderen voor zullen kunnen vinden", aldus Ross. Doch in Abadan verzekerde Hoes sein Makki, voorzitter van de Perzi sche oliecommissie, dat hij reeds 10 Duitse artsen en één Zwitserse brand weerexpert had geëngageerd. „Er is geen kijk op, dat de Britten eens zul len weerkeren", verzekerde hij, „ten zij als employé's in dienst van de Perzische nationale oliemaatschap Pij" DIAMANTSMOKKELENDE UILEN In de laatste tijd hebben ook uilen deelgenomen aan het levendige smokkelverkeer aan de Duits-Belgi sche grens. Het betrof hier echter geen levende uilen, doch zeer on schuldig uitziende boekenstandaards, ,die tot 600 karaat diamant bleken te bevatten. De Duitse politie heeft de uilensporen nagegaan tot in Idar- Obersteis, een centrum van Duitse diair/antslijperers. Het bleek, dat hier uit Antwerpen gesmokkelde diamanten in grote hoeveelheden werden geslepen. Volgens de Duitse politie heeft de illegale slijperij in dit Duitse plaatsje de Antwerpse slijpe rijen voor een goed deel stil gelegd. Men schat, dat het aantal naar Duitsland gesmokkelde diamanten jaarlijks een waarde van meer dan een milliard Belgische franken over treft. De sporen hebben voorts nog geleid naar houtbedrijven in de buurt van Bad Nauheim, waar de politie 184 houten uilen in beslag kon nemen nog voordat zij hun eer ste vlucht hadden gemaakt om hun kostbare lading in te nemen. Mossadeq spreekt, ondanks eigen verbod, in het openbaar. Dr Mossa deq, eerste minister van Perzië, heef t zijn eigen verbod tot samenscho ling geschonden en de menigte die voor het Parlement was samenge stroomd, op emotionele wijze toegesproken. Toen het quorum van 70 volksvertegenwoordigers dat nl. noodzakelijk is om zijn verklaring af te leggen inzake de nieuwe ontwikkeling in het oliedispuut, niet in de Majlis (Parlement) aanwezig was, deelde hij het volk zelf mede hoe hij getracht heeft de Britse samenwerking te verkrijgen. Staande op een stoel en herhaardelijk in tranen sprak hij gedurende 25 minuten. Toen was Mossadeq zo uitgeput, dat hij de Majlis binnengedragen moest wor den, waar hij is flauwgevallen. ONTHULT 95% VAN AMERIKA'S GEHEIMEN DRESIDENT TRUMAN heeft gisteren verklaard, dat 95 procent van Amerika's geheimen cijfers, kaarten en documenten wordt ont huld door dagbladen en kleurige tijdschriften. Een onderzoek van specialisten der Yale universiteit heeft dit aan het licht gebracht Dag bladen hebben luchtkaarten afgedrukt van de belangrijkste Ameri kaanse steden; op deze kaarten wezen pijlen nauwkeurig de plekken aan waar een bombardement de centra met het grootste effect zou kun nen treffen. Het tijdschrift Fortune maakte de ligging bekend van alle Amerikaanse fabrieken voor atoomenergie; het artikel was verlucht met plattegronden. geslaagd, noemde Truman een an der voorbeeld van inlichtingen, die niet openbaar hadden mogen worden. Het gevaar bestaat immers, aldus de president, dat de Russen door deze publicatie ontdekken op welke wijze wij atoomontploffingen in de Sovjet- Unie registreren. De president legde zijn verklaring af op zijn wekelijkse persconferentie. Toen journalisten hem verzekerden dat zij de inlichtingen en de kaarten voor hun gewraakte publicaties van een militaire instantie hadden ont vangen, antwoordde Truman vinnig: „Het gaat er niet om wie documenten verstrekt en welke krant deze publi ceert, maar ik wil tot elke prijs voor komen, dat een eventuele vijand ach ter onze geheimen komt. Om deze reden heb ik mijn decreet uitgevaar digd". Ik zou willen, aldus Truman, dat wij dergelijke kaarten hadden van de industriegebieden der Sovjet-Unie; we zouden ze kunnen gebruiken. De president verzekerde, dat een reeks van lichtvaardige publicaties hem er toe gebracht had een decreet uit te vaardigen waarbij militaire en bur gerlijke autoriteiten gemachtigd wor den de kranten voortaan bepaalde gegevens te onthouden. Het niet officiële bericht, dat de Sovjet-Unie had gebracht twee atoombommen tot ontploffing te brengen en dat slechts één proef was De Amerikaanse maat regel tegen Ned. N.V. Naar aanleiding van de maatregel, die door het Amerikaanse departe ment van Handel is genomen tegen van Uden's Transport Bureau N.V. te Rotterdam, deelt ons de directeur de heer Leopold Kolisch mee, dat de houding van zijn onderneming volko men in orde is. Het betreft hier het transport van een boor- en draaiinstallatie uit Cin- cinnatti naar Hongarije. De opdracht 'kwam,.' van een Hongaarse expedi teur. Aan de firma van Uden wer den documentent voor het transport verstrekt door de Rotterdamse Bank, die op haar beurt de documenten van de Hongaarse Bank had ontvan gen. Er bestaan geen voorschriften het transport niet te doen, zo deelde de heer Kolisch ons mee. De zaak loopt reeds van Februari 1950 af. De heer Kolisch deelde mee, dat er geen sprake van is, dat zijn on derneming zou geweten hebben, dat de goederen naar Italië moesten in plaats van naar Hongarije, zoals in enkele berichten is gezegd. Onze atoomkern- reactor in Oslo Op 28 November zal vermoedelijk het grote atoomkern-reactor-instituut in Kjeller bij Oslo officieel worden geopend in tegenwoordigheid van hoge Noorse en Nederlandse auto riteiten, onder wie minister Rutten. De Nederlandse wetenschap heeft met deze atoom-reactor een hulp middel van onschatbare waarde ge kregen, zowel voor natuurkundige onderzoekingen als voor moderne medische, biologische en chemische research. Geleerden en technici krij gen bovendien gelegenheid aan pro blemen en technieken te werken, die van grote practische betekenis zul len worden, zodra de productie van atoomenergie op economisch verant woorde wijze mogelijk wordt. Hogere prijs van Ned. bacon Nederland voert op het ogenblik besprekingen met Engeland over de voortzetting van de baconleveringen na 1 October en do prijs daarvoor. Dit werd medegedeeld door minis ter Mansholt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) in verband met de wijzigin gen in het z.g. bacon-contract tussen Engeland en Denemarken voor de periode 1 October 19511 October 1952. Deze nieuwe voorwaarden hou den een niet onbelangrijke prijs verhoging in vergeleken met het voorafgaande jaar. De voorwaarden van het vorig contract waren gelijk aan die van het contract tussen En geland en Nederland. Incident te Djakarta Tijdens een receptie dat het kan toor van het Technical Assistance Ad ministration van de Ver. Naties te Djakarta Woensdagavond gaf ter ge legenheid van het bezoek van de di recteur-generaal dr. H. L. Keenleysi- de, heeft zich een incident voorge daan rondom de voormalige Duitse minister van Financiën, die, zoals men weet, thans in Indonesië ver toeft op uitnodiging van de Indone sische regering. Op deze receptie wilde de gast heer, Sir Mizra Ismail, het echtpaar Schacht aan de eregast voorstellen. De heer Keenleyside drukte me vrouw Schacht beleefd de hand, maar trok deze onmiddellijk terug, toen dr. Schacht hem de hand wilde druk ken. De heer Keenleyside zei daarbij: „Het spijt mij zeer, Sir Miszra, maar ik ben niet van plan deze man de hand te drukken. Ik ben dezelfde me ning toegedaan als alle fatsoenlijke lieden, die met de geschiedenis van de heer Schacht bekend zijn en ik kan de hand van een man met een dergelijke dienststaat niet drukken". Het echtpaar Schacht verliet daarop de receptie. De Indonesische minister van Fi nanciën Wibisono, op wiens arbeids terrein dr. Hjalmar Schaoht zich voornamelijk beweegt, heeft aan Ane- ta medegedeeld, zich zeer gegriefd te gevoelen door de uitlatingen van de heer Keenleyside. „Ik beschouw de uitlatingen van Keenleyside of- Krachtige tegenstand De geallieerde troepen hebben van daag op het Westelijk front hun nieu we offensief voortgezet. Sinds zij Woensdag het offensief begonnen, hebben zij gemiddeld drie tot vijf K.M. terrein gewonnen. De Noorde lijken bieden krachtig tegenstand. De sterkte van de Noordelijken in dit frontgedeelte wordt geschat op 120.000 man. In de afgelopen nacht legden de Noordelijken de nieuwe linies van de verbondenen tussen Korangpori en Tsjorwon onder hevig mortier vuur. In het communiqué van het acht ste leger wordt verder gezegd, dat de verbondenen zich op enige punten aan het Westelijke front moesten te rugtrekken tengevolge van krachtige Noordelijke tegenaanvallen. In het gebied ten Noord-Oosten van Kb- rangpori hadden zij echter vorderin gen gemaakt. Ernest Gross, de plaatsvervangen de Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N., heeft aan een lunch van de ver eniging van correspondenten bij de Nederlanders bouwen in Australië Een aannemingsbedrijf uit Utrecht, de firma.J. Krap heeft met de rege ring van de Australische staat Queensland een contract aangegaan om in Brisbane eerst 300 en later 700 huizen te bouwen. Het materiaal wordt grotendeels uit Nederland in Australië ingevoerd. Reeds vertrekken geregeld rijnaken met hout, kasten, deuren, spijkers enz. naar Rotterdam, waar zij over geladen worden. V.N. te New York verklaard, dat, in dien er 6 November in Korea geen wapenstilstand is, de Algemene Ver gadering der V.N., die op die datum te Parijs bijeen komt, moet overwe gen, nieuwe economische en militaire maatregelen tegen communistisch China en Noord-Korea te nemen. Een commissie der V.N. heeft in de afgelopen maanden verschillende nieuwe maatregelen bestudeerd, zo als politieke en economische blokka de van China en Noord-Korea, aldus Gross. schoon zij mogelijk niet als zodanig bedoeld zijn als een belediging aan het adres van mijn regering". De mi nister zeide: De heer Keenleyside moet weten, dat Schacht een uitge nodigde gast van de Indonesische re gering is. Het past een buitenlandse gast als de heer Keenleyside niet, noch als persoon, noch als directeur- generaal van een orgaan der Ver enigde Naties, om een officiële gast van de regering als dr. Schacht in het openbaar te beledigen. Ik per soonlijk ben van mening, dat een langer verblijf van de heer Keenley side hierdoor niet wenselijk is". De heer Keenleyside is inmiddels naar Manilla vertrokken. BEZOEK VAN PRESIDENT SOEK ARNO AAN AMBON De Gouverneur der Molukken, de heer Latuharhary, deelde aan Aneta mede, dat president Soekarno op 5 November te Ambon wordt ver wacht. De president zal ook andere eilanden van de Molukken bezoeken ilé woA Kcmingin en 'pAiniei.^ei, Woensdagmiddag defileerde de gym nastiekvereniging „Sport Staalt Spie ren" uit Sliedrecht voor II. M. de Koningin. H. K. H. Prinses Marijke maakte ook kennis met de bestuurs leden Auto met de buit achtergelaten „We zouden graag even achter de koplampen willen kijken," zeiden de douanebeambten van Keikrade tegen de bestuurder van een stude- baker, die uit Duitsland de grens over wilde. Nu, de automobilist had daar geen enkel bezwaar tegen. Hij reed zelf zijn auto een garage bin nen, waar de operatie uitgevoerd zou worden en ging in dc tussentijd even een kopje koffie drinken in een gezellig cafeetje in de buurt. Na een eerste oppervlakkig onderzoek, vonden de speurende beambten grote bergplaatsen voor smokkelwaren onder de voorspatborden, zilveren schalen, bestek, sigarettenetui's colliers van goud, een verrekijker en meerdere aardigheidjes, die een gezamenlijke waarde van 2000 gulden uitmaakten. Terwijl een der douaniers zich de ogen uitkeek naar al dat moois, rende zijn collega naar het kroegje in de hoop dc bestuurder nog aan te treffen. Deze had het echter raadzaam geacht, zich bescheiden terug te trekken. Men heeft het spoor gevolgd tot Breda, maar vanuit deze plaats schijnt de man België te zijn binnengewipt. Een Bussumse huishoudster verzilverde de cheques, die haar pa troon haar gaf voor het betalen der leveranciers, ten eigen bate. Op deze wijze wist zij in 3 maanden tijd 1700 gulden te verduisteren. (Ittlee ap JHaSawcpattif-Can^eó Met een kopje thee bij de hand en een pijpje rokend luistert eerste mi nister Attlee naar een spreker op h et 50ste jaarlijkse Labour-Party Con gres te Scarborough, belangrijk met het oog op de aanstaande algemene verkiezingen in Engeland. „W,elkom" h.ie{L de amldenaaA „Zo, jongens," zei dc vriendelijke meneer gistermorgen in de kazerne te Nijmegen tegen de militairen, die juist van de oefeningen uit Duits land waren teruggekeerd, „jullie hebt goed je best gedaan. Het land is trots op jullie". Nu, dat vonden de militairen nu eens aardig gezegd en de vriende lijke meneer was meteen erg popu lair. Een der militairen bood hem een goede sigaret aan. die hij over gehouden had van zijn rantsoenen en een ander liet hem enige souve nirs zien, die hij voor de in Duits land verstrekte sigaretten geruild had, omdat hq toch niet rookte. Even later werden alle militairen bij elkaar geroepen en ze moesten allemaal hun overgebleven sigaret ten en hun meegebrachte souvenirs uit de plunjezakken te voorschijn halen. Hierna werd alles netjes op een hoop gelegd enin beslag genomen, omdat deze artikelen op te vatten zijn als smokkelwaar. Het ambtelijk Nederland heeft ^;ger eens een originele manier ge vonden om zijn waardering aan de militair te demonstreren. KoJiAettje.. Klop aan de poort van het succes; niemand zal u open doen. Duw, en U zult merken, dat de deuren niet op slot zjjn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1