3)e CeldóeSoii/ïci/nt Amerika zoekt middenweg Schandaal te Bonn In Rusland ontplofte een atoombom Laatste Britten uit Abadan Grote Amerikaanse en Russische legeroefeningen in Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. KOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 4 OCTOBER 195! 43ste JAARGANG No. 12400 Vandaag doen we weer gewoon Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SpoMweg.o-tig.eluh tu&öjen Gm&teidam en MaaiCetn Regering beschuldigt oppositie De gearresteerde ambtenaar heeft reeds bekend, dat hij twee extra- copieën heeft gemaakt van alel ge heime regeringswetsontwerpen en van de notulen van kabinetszittingen, die hij moest dupliceren. Deze extra- copieen heeft hij vervolgens gege ven aan een sociaal-democratische Deze foto toont hoe vrijwel de gehele trein uit de rails geraakte waardoor het spoorwegverkeer tussen de hoofdstad en Haarlem volkomen ver sperd werd. Een lichtgewonde en grote materiële schade GISTERAVOND is de forensentrein van Amsterdam naar Den Haag even voorbij Sloterdijk ontspoord. De trein kantelde en de eerste aanblik deed het ergste vermoeden. Onmiddellijk waarschuwde een baggerwerker, die het ongeluk van nabij zag gebeuren, telefonisch de diverse hulpdiensten te Amsterdam en in de kortst mogelijke tijd wa ren 5 ziekenauto's van de G.G.D., 2 autospuiten en een gereedschaps wagen op de plaats des onheils aanwezig. Gelukkig hebben zij weinig werk behoeven te verrichten. Alhoewel de materiële schade aanzienlijk is, bevond zich onder de zeer vele pasagiers slechts één lichtgewonde. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een der wielbanden van de locomotief zijn afgelopen toen deze met een vaart van 100 km. over de spoordijk reed. Alhoe wel de wagens gevaarlijk overhel den en het een wonder mag heten, dat zij niet in te sloot gekanteld zijn, ontstond er onder de reizigers geen paniek. De bestuurder van de electrische trein had de tegenwoor digheid van geest om de beugels te laten zakken. Grote materiële schade. De schade is aanzienlijk. Dank zij de hechtheid der wagons zijn de reizigers gespaard gebleven voor groter onheilen. De spoorbaan is eehter voor een groot gedeelte ver splinterd. Tot tientallen meters in de omtrek lagen de versplinterde biel sen en de tot krullen verwrongen rails. Bij zijn ontsporing heeft de trein drie electriciteitsmasten ge ramd. Een daarvan is volkomen ver nield en zit als een reuze slang om de locomotief gedraaid; de beide andere zijn ontzet. Terwijl de reizigers van de ver ongelukte trein via portierraampjes de begane grond trachtten te berei ken, dreigde een tweede ramp, die wellicht niet een zo gunstige afloop gehad zou hebben. Kort nadat het ongeluk plaats vond, naderde de trein uit de richting Haarlem, die ongetwijfeld ook ontspoord zou zijn en hoogstwaarschijnlijk op de pas sagiers ingereden zou zijn, die over al op de spoorbaan liepen. Een heer, die het gevaar zag aankomen, rende de trein tegemoet en wist deze tot stilstand te brengen. Treinverkeer omgelegd. Onmiddellijk is men begonnen met het vrijmaken van de spoor baan, waarna de herstellingswerk zaamheden een aanvang zullen ne- „Neutrale" directeur voor Abadan? ^JAAR Reuter verneemt, zoekt de Amerikaanse UNO-delegatie naar een middenweg bij de oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil waarschijnlijk bestaande in de 'benoeming door de Veiligheidsraad van een bemiddelaar, die beide partijen tot elkaar zou moeten brengen. Men gelooft nl., dat, wanneer deze bemiddelingspogingen ondernomen worden onder auspiciën van de Ver. Naties, het zowel voor Engeland als voor Perzië gemakkelijker zal zijn, een compromis te aanvaarden zonder tegenover het binnenland prestige te verliezen. Eén plan, dat door de Amerikaan se delegatie met andere afvaardigin gen informeel besproken zou zijn, zou neerkomen op plaatsing van de raffinaderij te Abadan onder Per zische controle terwijl de eigenlijke werkzaamheden zouden worden ver richt door Britse technici onder lei ding van een „neutrale" directeur. Concrete voorstellen worden ech ter de eerste dagen niet verwacht, omdat de V.S. eerst nog verder over leg met Perzië wil hebben, alvorens zich aan een bepaalde actie vast te. leggen. Premier Mossadeq zal Zondag naar New York vertrokken om de Perzische belangen voor de Veiligheidsraad te behartigen, zo is officieel bekend gemaakt. Met het oog op zijn „slechte gezondheid" zal Mossadeq die door zijn zoon (een arts) vergezeld zal worden in een New Yorks zie kenhuis zijn intrk nemen. Ook de Perzische gezant in Den Haag, Hassan Nhavab, zal naar New York gaan, omdat hij de zittingen van het Int. Hof inzake het Brits- Perzische geschil heeft bijgewoond en derhalve goed op de hoogte is. STALIN SUIKERZOET. De Sovjet-Unie heeft bij monde van haar ambassadeur in Teheran aan premier Mossadeq doen weten, dat zij de leveranties van suiker en andere goederen, welke Engeland thans niet meer naar Perzië zendt, zal verhogen. De Russische ambas sadeur Satsjikof bracht een bezoek aan de Perzische premier enkele uren, nadat Rusland Perzië in de Veiligheidsraad had gseteund. De be drag tussen Rusland en Perzië wor den thans met grotere spoed voort gezet. men. Men heeft de gehele nacht doorgewerkt, maar het staat nog te bezien, of de werkzaamheden van daag klaar zullen komen. Totdat het traject weer op dubbel spoor te berijden is, zal de dienst gestaakt worden. Voor het plaatse lijk reizigersverkeer zijn autobussen ingeschakeld, terwijl de reizigers uit het Westen van het land geadvi seerd worden gebruik te maken van de extra-treinen, die via Utrecht naar Amsterdam zullen rijden. I"\E WESTDUITSE REGERING heeft, in een officieel communiqué, de (sociaal-democratische) oppositieleider dr. Kurt Schumacher en de Franse geheime dienst er van beschuldigd, dat zij in het bezit zijn van onwettig verkregen) geheime regeringsdocumenten. Drie sociaal-demo craten, o.w. een ambtenaar van dr. Adenauer's kanselarij, zijn in arrest gesteld. gemeente-ambtenaar, die hem daar voor grote geldsbedragen betaald had. Op zijn beurt bekende de gemeen te-ambtenaar, dat hij een copie van elk document aan de secretaris van Schumacher had overhandigd, terwijl hij in twee gevallen de co- pieën aan dr. Schumacher persoon lijk ter hand gesteld had. Bovendien had hij ongeveer zes maanden lang copieën aan een vriend in Mainz (Franse zóne) gegeven, die ze vervolgens aan de Franse geheime dienst had overhandigd. Het communiqué zegt verder, dat het materiaal ook aan de Amerika nen was aangeboden. Thans wordt een proces wegens vervalsing en verraad voorbereid, al dus het communiqué, dat voorts nog vermeldt, dat dr. Schumacher, die parlementaire onschendbaarheid ge niet, geweigerd heeft, getuigenis af te leggen. De Westduitse sociaal-democrati sche partij heeft echter in een ver klaring voor de pers ontkend, dat z(j geheime documenten verkregen zou hebben. RUMOER IN BERLIJN Woensdagavond heeft de West- berlijnse politie gebruik gemaakl van brandspuiten tegen ongeveer 7.000 Oostberlijnse communistische jongeren, die trachtten in de Franse zóne te demonstreren. De politie slaagde er in de demonstranten naar de Sowjetrussische sector terug te dringen. 62 jongeren werden gearres teerd. De demonstranten £aat de tUndeien tot mij. kamen U.N.O.-offensief in Korea In West-Korca werd gisteren de stilte aan het front voor het eerst sedert weken door het gebulder der UNO-artillerie verscheurd, zo zwaar als nimmer in deze oorlog werd ge hoord. Verscheidene honderden kanonnen openden in de buurt van de 38ste breedtegraad een verschrikkelijk vuur op de communistische stellin gen. Volgens de „New York Times" is dit het geallieerde najaars-offensief, dat met tanks en vlammenwerpers is ingezet. De berichten over de strijd worden zwaar gecensureerd De Noordelijken hebben het voor stel van generaal Ridgway, om de plaats waar de besprekingen over een wapenstilstand werden gevoerd te wijzigen, van de hand gewezen. Zij stelden voor, de besprekingen te Kaesong te hervatten. Het voor stel van Ridgway mist alle redelijk heid, aldus het antwoord. ONTHULLING VAN WASHINGTON sie gebracht", is gisteravond door het Witte Huis te Washington be kendgemaakt. Trumans perschef, Joseph Short, maakte het nieuws aan verslagge vers bekend, doch hij weigerde bijzonderheden te geven. Zijn verklaring volgde echter op (officieuze) berichten, dat Rusland onlangs twee nieuwe proeven met atoomexplosies had ondernomen. Doch slecht één daarvan zou „succesvol" geweest zijn. Deze laatste nu zou „binnen de afgelopen dagen of weken" hebben plaatsgevonden, al dus deze berichten. ONDANKS VREDELIEVENDE VERKLARINGEN. Overigens schijnen de bewijzen voor de eerste (klaarblijkelijk niet- succesvolle) exploisie minder posi tief te zijn dan voor de tweede ont ploffing. Niettemin lijkt het toch wel zeker, dat ook de eerste test niet ge heel en al gefaald heeft, doch zich beperkt heeft tot een „atoombrand" zonder dat het tot een explosie kwam. (Op 23 Sept. 1949 wezen de rege ringen van Amerika, Canada en En geland in een gezamenlijke verkla ring voor het eerst op het bezit door Rusland van de atoombom). De verklaring van Short luidde o.m.: „In weerwil van de Russische beweringen, dat het atoomenergie program van de Sovtjet-Unie slechts vredelievende doeleinden nastreeft, bewijst deze gebeurtenis opnieuw, dat Rusland voortgaat met het ma ken van atoomwapens. In overeenstemming met de poli tiek van de president, het Ameri- PERZEN THANS HEER EN MEESTER PVE Perzen zijn thans volledig in het bezit van de olieraffinaderij te Abadan, die met een waarde van vijf milliard gulden de grootste ter wereld is. De laatste driehonderd Britse employé's van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij hebben Abadan verlaten, de grootste groep met de voor de wal liggende kruiser Mauritius, die naar Basra in Irak is opgestoomd. Wederzijdse hoffelijkheid, tot het laatste moment in acht genomen, heeft de scherpste kanten weggenomen van een overi gens vernederend moment in de Britse geschiedenis. het voeren van besprekingen over de bouw van een olieraffinaderij in dat land. De raffinaderij, die de Anglo-Iranian wenst te bouwen, zou de grootste van Australië worden en dagelijks 2 a millioen gallons ruwe olie kunnen verwerken. De bouw kosten zouden ongeveer 30 a 40 mil lioen Australische ponden bedragen. De douane had opdracht om de vertrekkende Britten te behandelen bijna alsof zij diplomatieke immu niteit genoten, dus de controle op hun bagage bleef tot een minimum beperkt. Perzische soldaten, gewa pend met geweren en lichte mitrail leurs hielden de toeschouwers op een afstand, maar er is geen onvertogen woord gevallen. De Perzen zijn nu heer en mees ter van een stad, die de Britten uit het moeras hebben gestampt. Ver der nemen zij over 2500 voertuigen, die door de Britten zijn ingevoerd en de huizen van de elfduizend employé's. OLIERAFFINADERIJ IN AUSTRALIË? Een vertegenwoordiger van de Anglo-Iranian Oil Company vertoeft sprekingen over een ruilhandelsver- op het ogenblik in Australië voor Paus Pius XII heeft zijn zomerver blijf buiten het Vaticaan onderbro ken om de leden van de Italiaanse Katholieke Vrouwen Actie, die haar 30-jarig bestaan vierde, in een mas sa-audiëntie te ontvangen. De Paus maakt een praatje met een klein meisje. munistisch propagandamateriaal uit en zongen communistische liederen. Toen de ploiite gebruik ging maken van de gummistok wierpen de jon geren stenen, waardoor tenminste drie politiemannen werden gewond deelden com- en enige politieauto's beschadigd. BEUL OVERLEDEN. Op 74-jarige leeftijd is te Parijs overleden de heer Julien Desfour- neaux. Hij was een bescheiden, wat mensenschuwe man. In 1909 werd hij de helper van de toenma lige beul, die hij in 1938 opvolgde. Hij heeft in zijn leven enige honder den misdadigers met de guillotine terechtgesteld. kaanse volk geheel op de hoogte te houden van alle ontwikkelingen, die onze veiligheid raken, heeft presi dent Truman mij opgedragen, deze verklaring af te leggen en wederom te wijzen op de noodzaak van dié effectieve internationale controle op de atoomenergie, waarvoor de V.S. en het grootste deel der UNO-leden steeds hebben gepleit. Meer details kunnen niet worden gegeven zon der onze nationale veiligheid aan te tasten." Intussen heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, Gordon Dean, ver klaard, dat atoomwapens thans kun nen worden gebruikt voor de tacti sche oorlogvoering en dat met atoom bommen verwoeste gebieden nu „binnen een redelijk korte tijd" door troepen bezet kunnen worden. Zijn verklaring, vorige week ach ter gesloten deuren voor een toewij zingscommissie uit het Huis van Af gevaardigden afgelegd, werd gisteren openbaargemaakt. Hij voorspelde te vens, dat de V.S, binnen tien jaar zouden beschikken over wat hij noemde „het begin" van een atoom luchtmacht. Machines achter IJzeren Gordijn Amerika treft maatregelen Het Rotterdamse transportbedriji n.v. Van Uden's Transportbureau is met de te Zürich gevestigde ex- en j importonderneming Satis A.G. in de Verenigde Staten officieel verboden, omdat zij in Amerika vervaardigde en voor de oorlogvoering belangrijke j machinerieën naar het communisti- j sche Hongarije hebben vervoerd. Het verbod werd bekendgemaakt door het departement van handel. Voorts werd meegedeeld, dat de vennootschap Van Uden haar rech ten na een jaar zou kunnen terugkrij gen, indien zij haar goede trouw zou willen bewijzen door de directeur Leopold Kolisch en andere leden van het personeel, die de Amerikaanse handelsvoorschriften hebben overtre den, te ontslaan. Volgens het departement van han del zou de heer Kolisch de installa tie naar D. Mavag Gepagyar te Dios- gyar in Hongarije hebben gezonden, hoewel hij wist, dat zij naar Italië had moeten gaan. Vervolgens moet hij zijn vennootschap gelast hebben, de vereiste inlichtingen aan de Ame rikaanse autoriteiten te onthouden. LEGERS OEFENEN leder aan zijn eigen kantje van het Gordijn Gisteren zijn in de Noordelijke, aangekomen. Ook het Amerikaanse helft van de Amerikaanse bezettings-1 Rode Kruis zal op basis van een oor- s_ m..i j j. |_x. logstoestand aan de oefeningen deel nemen. Er zullen nachtoefeningen zijn, terwijl ook zal worden geoefend met het aanbrengen van vernielingen om een vijandelijke opmars te ver tragen. De opperbevelhebber der Ameri kaanse Strijdkrachten in Europa, Generaal Thomas T. Handy, zal de oefcning-„Combine" vanuit zijn Hoofdkwartier te Frankfort leiden. Er zal vooral aandacht' worden ge schonken aan het werk der staven. Er zijn betrekkelijk veel Amerikaan se officieren in West-Duitsland, die nog nooit aan oefeningen hebben deelgenomen waarbij de betrokken troepen sterker dan een divisie wa ren. Zij moeten thans deze ervaring opdoen. zóne in West-Duitsland de grootste Geallieerde oefeningen van na de oorlog begonnen. Er wordt aan deel genomen door 160.000 man Ameri kaanse, Britse en Franse troepen, vliegers en opvarenden van Franse Rijn-patrouillevaartuigen. De naam der oefening is „Combine" Zij zal acht dagen duren. Er wordt uitge gaan van een aanval op zeer grote schaal uit het Oosten, die moet wor den opgevangen, totdat tijd is ge vonden een verdedigingslinie langs de Rijn te organiseren. Ook Rusland oefent. In Oost-Duitsland treffen zes Rus sische veldlegers voorbereidingen voor oefeningen op grote schaal die, naar verwachting, later in October zullen worden gehoüden. Deze Rus sische troepen zijn in de gehele af gelopen zomer te velde geoefend. Zij zouden over twee a drie weken hun winterkwartieren moeten betrekken. Volledige oorlogstoestand. De oefening-„Combine" zal zeer realistisch zijn. Er zal veel met los se patronen worden gewerkt. Verre weg het grootste gedeelte der deel nemende troepen zijn Amerikaanse militairen. De helft hiervan is nog „groen" d.w.z. zij zijn in de afgelo pen vier maanden in West-Duitsland ffievan ó,p*eeht op, fP,attgcangteó. Brug verloren en weer heroverd. Op de eerste dag van de Ameri kaanse Herfstoefeningen in Duitsland rukten van uit het Oosten komende aanvallers op in de richting van de Rijn. Ten Noorden van Mannheim hebben „vijandelijke" valschermja gers Woensdagmorgen een brug over de Rijn bezet. Na gevechten, die drie uur duurden, slaagden tanks van de tweede Amerikaanse gepantserde divisie bijgestaan door „bevriende" strijdkrachten er in de brug te her overen, aldus een communique. Voorspel van de toekomst. Uit de tactiek van deze en de voor afgaande oefeningen in de Franse en de Britse zóne van West-Duitsland blijkt duidelijk, welke strategie het Westen wil volgen in geval van een plotselinge Russische aanval na melijk strijdend terugvallen op de eerste grote natuurlijke defensieli nie, de Rijn om Eisenhower tijd te geven zijn troepen te hergroeperen en versterkingen aan te voeren met het oog op een groot tegenoffensief, aldus Ün. Press. De heer Bcvan, dc felle ex-minister van gezondheid, die veel critiek heeft op de politiek van de Labour- regering en dan ook in het centrum stond van de tegenstellingen in de partij, heeft zich wederom verkies baar gesteld voor het Nationale Hoofdbestuur. Bevan spreekt bij de opening van het congres van de La bour Partij te Scarborough dat bij eenkomt om de algemene verkiezin gen van 25 October voor te bereiden. VAN ZIJN DWALING TERUGGEKEERD? Volgens berichten, die te Rome zijn ontvangen, heeft pater Balogh, een der organisatoren van de com munistische „Vredesbeweging der Hongaarse Katholieken", .zich open lijk van zijn dwaling bekeerd. Door zijn samenwerking met dc commu nisten v/erd hij in 1950 gesuspen deerd. Deze suspensie is echter door Balogh's terugkeerd weer opgehe ven; Mgr. Hamvas. Apostolisch Ad ministrator van Esztergom, zou de teruggekeerde priester thans hebben benoemd tot pastoor van Kemence, gelegen aan de grens van Slowakije. Kfj.lA.ettie... Dc dorre stam van de ouderdom wordt nog eenmaal groen, wanneer hij wordt omringd door het klimop der herinnering.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1