Oliegeschil vandaag voor Veiligheidsraad Nu de West om de Ronde Tafel Herfstoffensief in Korea Medeiland en de oefening, „Civaió' Sleoolutie in CUgentinië andexduiM Eva Peron is zeer geschokt Cobalt voor de kankerbestrijding TA.eA.ide.rit JAumcut tol frijn, o-o-tk KoAAeltje... S)e&2idóeGowhmuX Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 1 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12398 Veiligheidsraad op glibberig terrein Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KRIJGEN DE BRITTEN STEUN? De Sovjets staan achter de Perzen "WANAVOND om 8 uur zal de Vei ligheidsraad bijeenkomen om het verzoek van Engeland te bespr eken, dat Perzië moet worden be let, de Britse olie-deskundigen uit het land te wijzen. Deze Britse re solutie werd Zaterdag ingediend do or Sir Gladwyn Jebb, die zelf de Britse delegatie zal leiden, maar mo gelijk niet op tijd te Flushing Mea dows zal aankomen, zodat dan de zitting verdaagd zal moeten worden lot Dinsdag. In diplomatieke kringen vernam Reuter, dat er weinig steun is voor het Britse voorstel en één diplomaat voorspelde zelfs, dat, wanneer het tot een stemming zou komen, het wellicht zelfs niet de voorgeschreven meerderheid van zeven stemmen zou verkrijgen. ven, dat zij zich achter Mossadeq schaarden met de bede, dat hij suc ces zou hebben in het komende de bat van de Veiligheidsraad. Slechts één belangrijke oppositie-afgevaar digde, Ali Sjoestari, is op zijn stand punt blijven staan. Hij verblijft nog steeds in de vei lige beslotenheid van de Majlis, na dat er verleden week bedreigingen tegen zijn leven waren uitgesproken Amerika's houding nog niet bepaald Alhoewel de Amerikaanse rege ring nog geen definitief besluit schijnt te hebben genomen over haar houding, is het duideliik, dat dit land gaarne zou zien, dat de ge hele zaak wat minder drastisch en definitief werd aangepakt. De Perzische delegatie, die wel licht zal worden geleid door premier Mossadeq zelf, gaf te kennen, dat zij waarschijnlijk zal verklaren, dat de Veiligheidsraad de competentie mist om tussenbeide te komen in hetgeen wordt gezien als een strikt binnenlandse aangelegenheid. In kringen van de Raad was men echter niet bijzonder bezorgd over zulk een ontwikkeling, daar er, zo meent men volgens Reuter, reeds een precedent is geschapen in het geschil tussen Nederland en Indo nesië. Toentertijd stelde Nederland, dat de UNO geen recht van handelen had in dit geschil, maar de Raad verwierp dit protest en droeg Ne derland op gehoor te geven aan de uitspraak. Mocht Perzië echter toch met dit argument komen, dan wordt er voorspeld, dat Rusland de Perzische houding zou steunen. In bepaalde kringen werd zelfs gevreesd dat voor het geval de Veiligheidsraad zou trachten een bemiddelend or gaan in het leven te roepen, de Sovjet-Unie dit plan met een veto ongedaan zou maken. Of Perzië dan gebruik zou maken van het veto om zijn toekomstige daden te wettigen, valt niet te voorspellen. OPPOSITIE OVERSTAG Te Teheran hebben inmiddels elf leden der parlementaire oppositie bakzeil gehaald en te kennen gege- Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld dat de bespre kingen van de minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen met de voorzitter van de regeringsraad van de Ned. Antillen, de vice-presi dent van de raad van advies van de Antillen en de gemachtigde van de Surinaamse regering, er toe hebben geleid, dat aan de regeringen een schema voor een procedure van voor bereiding van de te houden confe rentie zal worden voorgelegd. Als streefdatum voor de conferentie werd Maart 1952 algemeen aanvaard. De landsregeringen van Suriname en de Ned. Antillen wijzen ieder zo spoedig mogelijk een studiecommissie aan, met de bedoeling de leden daar van te gelegener tijd deel te doen uit maken van de delegatie naar de RTC. Door vooroverleg tussen de drie regeringen zal gestreefd worden overeenstemming te verkrijgen ten aanzien van één gemeenschappelijk werkplan. DREIGENDE TAAL In de Perzische hoofdstad waren de bedreigingen tegen de Britten niet van de lucht, terwijl opgewon den jongelieden met Perzische vlag gen zwaaiden en anti-Britse leuzen uitkreten. Hussein Makki, de rechterhand van premier Mossadeq sprak, zijn gewoonte getrouw, ook weer drei gende taal uit en wel te Abadan, waar hij de Britten waarschuwde, dat. voor het geval Britse oorlogs bodems zouden pogen een olieblok kade op te leggen aan Perzië, dit „het begin zou inluiden van de vij andelijkheden". Hij noemde de dag van gisteren er een ,van haat tegen de Britse re gering" Over de mogelijkheid van een Britse blokkade van de Perzi sche Golf werd in Britse marine kringen gezegd, dat zulk een besluit te Londen zou moeten worden ge nomen, maar dat er nog geen aan wijzingen waren, dat het besluit zou worden genomen. Om geallieerde leger fit te houden ENER AAL VAN FLEET heeft gisteren verklaard, dat de U1NO- strijdkrachten aan een herfstoffensief bezig zijn, dat in het begin stadium de vorm heeft van verschillende opmarsen in uiteenlopende richtingen. Van Fleet wenste niet te zeggen of het offensief beperkt was. Hij verklaarde, dat het van het grootste belang was, dat het leger actief bleef. Als bevelhebber van het achtste leger kon hij niet toestaan, dat zijn leger indutte en zodoende aan innerlijke kracht inboette. Van Fleet betoogde dat zijn troe pen na hun lente-offensief geheel Noord-Korea hadden kunnen bezet ten. Zij hadden dit niet gedaan om dat de Chinezen zich dan achter de Mandsjoerijse grens zouden hebben teruggetrokken. „In plaats van naar Jaloe op te rukken om daar de on vermijdelijke aanval af te wachten, achten wij het beter de lange aan voerlijnen van de vijand te besto ken en een zo hoog mogelijke tol te heffen van zijn soldaten aan het front". Generaal Van Fleet verge leek de gesneuvelde UNO-soldaten met de legendarische Nderlandse jon gen, die een dijkdoorbraak wist te verhinderen door zijn vinger in het gat te stopper. Generaal Bradley, voorzitter der Amerikaanse stafchefs, bracht met generaal Ridgway een bezoek aan het front. Geen van beiden hadden nieuwe orders ten aanzien van Kaa- song bij zich. Bradley bleek het eens te zijn met het plan van Ridgway om niet meer in Kaesong te verga deren. Ook zei hij, dat het UNO-op- perbevel zou blijven vasthouden aan een op de frontlijn gebaseerde wa penstilstand Radio Peking heeft het bezoek van Bradley aangegrepen om om te roe pen, dat Amerika de besprekingen in Kaesong heeft doen mislukken, landingen in Noord-Korea voorbe- De Nederlandse luchtmacht nam een groot aandeel in de thans aan de gang zijnde luchtmachtoefening „Cirrus". Op alle afdelingen van de Ne derlandse luchtmacht wordt op het ogenblik onder hoogspanning ge werkt. In de „operatiekamer" worden de posities van de vliegtuigen nauwkeurig op de piottaf el aangegeven door de vrouwelijke leden van de staf, die telefonisch aanwijzingen ontvangen. reidt om de communisten over de Jaloe te jagen en communistische bases in Mandsjoerij wil bombar deren. HET BEZETTE EILANDJE De Australische regering heeft een bommenwerper uitgezonden om na te gaan of het juist is, dat 70 Indo nesische vissers het onbewoonde eiland Browse (op 123 gr. O.L. en 14 gr. Z.B.) hebben bezet. Dit eiland behoort bij Australië, en ligt ook dicht bij de Australische kust. Maar mr. Moh. Yahim ver klaarde Zaterdag in het Indonesische parlement, dat het „om historische redenen" Indonesisch grondgebied vormt. In vroeger eeuwen is het na- emlijk regelmatig door Indonesische zeevaarders bezocht, zo betoogde hij Tegelijkertijd verklaarde de Aus tralische premier Menzies echter, dat indien de berichten over de „invasie'" juist zijn tegen de in dringers zal worden opgetreden. Honderden vielen flauw Maar de stemming was best Honderden mensen vielen Zater dag flauw, toen, op de vooravond van de sluiting van het „Festival of Britain", een 64.000 enthousiaste feestgangers een complete veldslag leverden met 250 politiemannen, die wanhopig poogden een beetje orde te scheppen. Twaalf personen moes ten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Dit alles vermocht de stemming echter niet te bederven. Het was de grote dag van de souvenir-jagers, die met allerlei instrumenten stuk ken hout van de paviljoens afkerf den en vitrines leeghaalden. Een van hen klom zelfs in een vlagge- mast en kwam juichend met de vlag in zijn zak naar beneden. Hoogtepunt van het rumoer was wel, toen een grappenmaker de brandweer alarmeerde en de brand weerauto's zich een weg over het terrein trachtten te banen juist op het moment, dat de revuesterren de menigte het „Come to the Festival" lieten zingen. Studenten klommen op het dak van de „Dome of discovery" en ver maakten de massa met geestige liedjes. In totaal zijn er Zaterdag 125.000 mensen op de tentoonstelling ge weest, zodat het totale aantal bezoe kers 8.391.010 bedraagt. TIJGERPLAAG OP SUMATRA In de afgelopen dagen zijn in Midden-Sumatra negen mensen het slachtoffer geworden van aanvallen van tijgers. De bevolking leeft in een paniekstemming. Op de rijst velden en op de plantages wordt niet gewerkt. Labour komt met program Zwijgen over naasting De Britse Labour-partij zette Za terdagavond haar verkiezingscam pagne in met te verklaren, dat zij alleen Engeland kan leiden naar een vrede door kracht. In een manifest van 1300 woorden worden de conservatieven beschul digd van „Victoriaans imperialisme en koloniale uitbuiting". Churchill's grote verkiezingsstunt een voor genomen belasting op al te grote winsten pareerden de socialisten door te zeggen, dat zy een einde zullen maken aan alle te grote win sten. Hun oproep aan het Britse volk zullen de socialisten, aldus hun woorden, gronden op een viertal taken. 1. Te zorgen voor vrede, 2. Werkloosheid te beletten en de pro ductie op te voeren. 3. De kosten van het levensonderhoud naar bene den te brengen. 4. Een „eerlijke maatschappij" 'op te bouwen. Ook beloofde de Labour-partij, dat zij de loonsverschillen mannen en vrouwen zal opheffen, de dividenden beperken, de con trole op de prijzen uitbreiden en de belastingen zal verhogen van „de kleine categorie, die grote ver gens bezit en nietverdiende inko mens heeft"'. Over verdere naastingsplannen wordt in het manifest niet gespro ken. Arbeiders in Buenos Aires demonstreren in de straten vóór president Peron na het bekend worden van het onderdrukken van de revolte tegen de President. Radiofoto-A.N.P. Bloedtransfusies nodig Voor de tweede maal binnen 48 uur is gistermorgen een bloedtrans fusie toegepast op mevrouw Evita Peron, de echtgenote van de Ar gentijnse president. Zij verkeert naar gisteren officieel is bekend ge maakt in een „vergevorderd sta dium van bloedarmoede". Haar toestand was na de tweede transfusie onveranderd, aldus het officiële bulletin. Er zullen nog enkele transfusies moeten plaats hebben. Het zal geruime tijd duren eer zij volledig is hersteld. Nadere inlichtingen over de officiële bulle tins werden niet verstrekt. Wel werd Zaterdag verklaard, dat Eva Peron „zeer gedeprimeerd" was door de revolte van Vrijdag. Het nieuws over de opstand was haar pas uren later meegedeeld, omdat Veel goedkoper dan Radium Hi ZAL BINNENKORT mogelijkzijn voor radio-actieve geneeswijze in aanmerking komende patiën ten te behandelen zonder zich in het materiaal, dat voor bestrijding nodig is, ook maar enigszins te moeten beperken, zoals tot heden vaak nodig was vanwege de zeer hoge prijs van radium. Deze behandeling kan namelijk geschieden door middel van radio-actief cobalt, in plaats van met radium. Eén gram radium kost on geveer 80.000, terwijl een evenredige hoeveelheid radio-actief cobalt slechts pl.m. 100 kost. Bovendien heeft radio-actief cobalt bij de behan deling nog bepaalde voordelen boven radium. Dit houdt ook in, dat vele patiënten tijdens hun behandeling niet meer in ziekenhuizen be hoeven te verblijven, zoals tot dusver dikwijls geschiedde uit vrees, dat het kostbare radium verloren zou kunnen gaan. Deze zeer belangrijke consequen ties vielen te trekken uit de voor dracht, welke dr. G. J. van der Plaats, röntgenoloog te Maastricht, Vrijdag gehouden heeft op de tweede dag van de Kon. Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst, dat te Am sterdam gehouden wordt. De voor dracht had tot onderwerp: „De toe passingsmogelijkheden van kunstma tige radio-actieve stoffen in de ge neeskunde, vooral op het gebied van de kankerbestrijding". In zijn voordracht betoogde dr. Van der Plaats, dat het radio-actieve cobalt buitengewoon belangrijk is, omdat het in alle opzichten het ra dium kan vervangen. Zelfs bezit het als therapeutische bestralingsbron betere eigenschappen dan radium. Daar het duizendmaal goedkoper is dan radium en onbeperkt te verkrij gen, zal het hierdoor binnenkort mo gelijk zijn om alle daarvoor in aan merking komende patiënten te be handelen. De hoeveelheid radioactief cobalt Het hooggerechtshof te Tokio heeft Sadamichi Hirasawa, een 59-jarige kunstschilder ter dood veroordeeld. Hij had niet minder dan 12 bankem- ployé's om het leven gebracht, ten einde een bank voor een bedrag van ongeveer 20.000 gulden te kunnen beroven. Hirasawa was het vorig jaar de bank binnengewandeld en had zich daar voorgesteld als inspecteur van de volksgezondheid. Hij gaf dc 16 aanwezige employé's een vloeistof te drinken als „een voorzorgsmaatregel tegen dysantery". Het drankje bevatte echter blauw zuur, en terwijl de bankbedienden kermend in elkaar zakten, had de kunstschilder het geld weggenomen en was er vandoor gegaan. Hij verklaarde later niet het ge voel te hebben gehad een ontzetten de misdaad te begaan toen hij de bankbedienden het vergif te drinken gaf; eerst toen hij hen in doodsnood zag kreunen, had hij voor het eerst zyn geweten horen spreken. Hira sawa zei, het geld nodig gehad te hebben voor een paar liefdes-affai res en om verder te kunnen schil deren. waarover de radio-therapeutische af delingen van het ziekenhuis St. An- nadal te Maastricht en van de spe cialistenkliniek AMI (Ars Medica In- vat) de beschikking krijgen is onge veer evenredig aan acht gram ra dium, dat thans een prijs vertegen woordigt van 640.000 gulden, welk bedrag in vreemde valuta zou moe ten worden betaald. Tijdens zijn voordracht demon streerde dr. Van der Plaats de eerste radio-actieve cobaltnaalden en -blok jes, welke in therapeutisch opzicht in Nederland in gebruik zijn geno men. Stuur 'n briefkaart en win een vulpen „Merie heeft geen evenknie"? Zeven maal een rode rug. Garandeert u Kobus Kuch"? Het antwoord is aan U! Een briefkaartje met alleen de naam van uw favoriet is al voldoende. Voor Woensdag ajs. op het bureau van de redactie, Papen gracht 32, Leiden. zij juist Vrijdagmorgen de eerste bloedtransfusie had gekregen. In het land is inmiddels dc rust weergekeerd. De revolte heeft maar enkele uren geduurd, maar de na sleep zal meer tijd in beslag nemen. Er is een „Hoge Raad voor de Strijdkrachten" ingesteld, waarvoor de schuldigen zich moeten verant woorden. Iederean, die geruchten verspreidt, wordt in een heden af gekomen decreet met de „strengste straffen" bedreigd. Peron bezocht vandaag het Cam- po de Mayo, waar de opstand het eerst uitbrak. Hij bracht in een toe spraak tot de officieren een eresa luut aan een onderofficier, die tij dens de schermutselingen met de kreet „Leve Peron" op dc lippen zou zijn gesneuveld. In totaal zouden bij de opstand twee personen zijn om gekomen en drie gewond. Generaal Rawpon, die aanvanke lijk als een der leiders van de op stand werd genoemd, blijkt achteraf niets met de revolte te maken tc hebben gehad. De werkelijke leider van dc opstand, general Mencndez, wordt met 13 officieren gevangen gehouden. De gearresteerde socialis tenleider Palacio is echter weer op vrije voeten gesteld. De Argentijnse minister van Ma rine, admiraal Garcia, is Zaterdag afgetreden. Hij ontkende, dat dit besluit iets met de opstand tc ma ken zou hebben. Het was volgens hem reeds vorige week genomen. UITBARSTING VAN DE ETNA. Vrijdagavond laat heeft zich plot seling een uitbartsing van de Etna voorgedaan. Een dunne stroom lava vloeit uit een kleine krater op een hoogte van ongeveer 2.000 meter aan de Noord- Oostelijke zijde van de 3.000 meter hoge vulkaan. MIJNWERKERS IN BRITSE MIJN INGESLOTEN Een onbekend aantal mijnwerkers is naar gemeld door gas ingesloten in de Wectslade mijn in Northumber. Reddingsbrigades hebben zich naar de mijn gespoed. President Truman doet tijdens een radiorede in het Witte Huis een be roep op het Amerikaanse volk tot ondersteuning van de „United Red Feather Campaign", een centrale organisatie die gelden inzamelt voor dc verdeling onder dc verschillende aangesloten charitatieve verenigin gen. Alleen het Rode Kruis en het poliofonds (March of Dimes) werken zelfstandig. President Truman tijdens zijn radiotoespraak.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1