Raad in principe bereid tot gaslevering aan Waddinxveen Overschrijding van begroting voor Randweg-Oost maakte tongen los Plotseling overleden gem. secr. Mr. J. H. Beek herdacht N.V. „TRIO" ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Boskoop Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen o.l.v. burg. mr. dr. E. P. Verkerk. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van Ged. St. betreffende de grenswijzigingen in de Rijnstreek, waarvan de inhoud in ons blad van Vrijdag reeds werd besproken. De voorz. achtte het voor de goede gang van zaken wenselijk, dat dit schrij ven eerst in handen zou worden ge geven voor prae-advies. In één der volgende openbare vergaderingen zou dan de mening van de raad gehoord worden. Bij de mededelingen had de heer Mathot bezwaar tegen het tref fen van enkele provisorische voor zieningen aan de Rozenlaan. Hij was van mening dat deze werkzaam heden ten laste van de eigenaren moesten komen. Op voorstel van de heer Kooij werd dit punt uitgesteld om het in comité te bespreken. De woonruimtecommissie werd in haar geheel herkozen. De gasleverantie aan Waddinxveen. De heer Mathot opende de discus sie, over gaslevering aan Waddinx veen. Spr. zag hierin geen voordeel. Waddinxveen stelde als eis dat het gas 4000 calorieën moet zijn. Het hui dige gas is niet van deze kwaliteit, zoals reeds in een vorige vergade ring is medegedeeld. De opvoering van de kwaliteit zou ook de kost prijs verhogen. Vrijwel alle leden namen vervolgens aan de discussie deel. De heer Hage informeerde naar dc prijzen. De heer Noest was be ducht voor te veel gas verlies tijdens het vervoer door de buisleiding van Boskoop naar Waddinxveen. De voorz. gaf een zeer uitvoerige toelichting en was van mening bij samenwerking economisch sterker te staan. Tenslotte was de raad van mening dat enkele details beter in besloten zitting konden worden be sproken. Alvorens hiertoe over te gaan, werd eerst nog even het vol gende punt van de agenda, de ver bouwing van de kluis van een gas- oven, aan de orde gesteld. Ingevolge het advies van de directeur van ge meentebedrijven stellen B. en W. voor de oven te voorzien van een generator, welke 60 cm. hoger ge plaatst is dan normaal. Hierdoor zou een besparing in de ondervuring worden verkregen van tenminste 3 per jaar. In verband met de zeer hoge cokesprijzen en de brandstof- fenschaarste zou dit een besparing worden van f 3900,— per jaar. De kosten worden geraamd op 8000, Gelet op de besparing mag er op ge rekend worden dat de kosten in 2 jaar zullen zijn goedgemaakt. Dit voorstel ondervond geen bezwaren. Hierna ging de raad in comité. Na heropening van de vergadering werd nog door enkele heren geïnformeerd wat de gevolgen van dit voorstel zouden zijn. Het voorstel behelsde n.l. alleen het verstrekken van een crediet van 98.750,voor het leg gen van de persleiding, de zinker en enige noodzakelijke uitbreiding van instrumenten en toestellen. De voorz. antwoordde, dat bij aanneming van dit voorstel in principe zal zijn be sloten tot de levering van gas aan de gemeente Waddinxveen. De ge opperde bezwaren zullen dan echter nog een punt van bespreking vor men tussen Waddinxveen en Bos koop. Het voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. De nieuwe reinigingsrechten. Zoals reeds eerder werd gemeld is het de bedoeling, om het ophalen van huisvuil in het vervolg stofvrij te doen geschieden. Dit is mogelijk geworden door de aanschaffing van sen nieuwe vuilnisauto met een in richting voor stofvrije belading. De heer v. d. Dool achtte dit een goede daad, doch vond het onjuist, dat de kosten op de ingezetenen worden verhaald. En hoe moet worden ge handeld met de ingezetenen, welke wonen langs de wegen waar de auto niet komt? Ook de heren Hage sn Mathot mengden zich in de dis cussie. De voorz. gaf uitvoerige uit eenzetting en deelde mede, dat de leffing van een z.g. reinigingsrecht er toch had gekomen. De heer v. d. pool achtte het bedrag van 5,per jaar te hoog en vreesde, dat daar door de nieuwe emmers in discre- diet zullen raken. De voorz. achtte dit bedrag redelijk. De heer v. d. Dool wilde f 3,— per jaar. Hier werd een voorstel van gemaakt. Bij stem ming bleken de stemmen echter te staken 66. Teneinde de gang van zaken niet te vertragen splitste de voorz. het voorstel en bracht in stemming „De nieuwe auto voorzien van een inrichting voor stofvrije be lading plus aanschaffing van unifor me emmers welke aan de ingezete nen in gebruik worden gegeven en eigendom van de gemeente blijven". Dit voorstel wordt met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. Over het door de ingezetenen ver schuldigde bedrag zal dan in de eerstvolgende vergadering moeten worden overgestemd. Het laatste agendapunt betrof een voorstel tot het treffen van enige voorzieningen ten behoeve van de brandweer. De voorz. gaf ook hier weer een toelichting, waarbij hij mededeling deed van een heden ge houden vergadering van 22 burge meesters te Alphen a. d. Rijn, waar in de brandweer-kwestie en de bur gerlijke luchtverdediging is bespro ken. Hij achtte deze voorzieningen zeer urgent. Het betreft: le de uit rusting van de nieuwe autobrand spuit; 2e. het alarmeringssysteem; 3e. de kleding en uitrusting van het personeel en 4e. de onderbrenging van de brandspuiten. Wat het alar meringssysteem betreft wordt voor gesteld over te gaan tot het PTT systeem, waarvan de aanlegkosten 40,— per aansluiting bedragen. De onderbrenging van de brandspuiten is nog niet gerogeld. Dit blijkt een zeer moeilijk op te lossen vraagstuk te zyn. B. en W. zoeken naarstig naar een oplossing. Bij de rondvraag werd g'esproken over een particuliere lening voor woningbouw en de bouw van een badhuis. Iets definitiefs leverden deze besprekingen nog niet op. Gemeenteraad Lisse De Raad van Lisse kwam gister-1 randweg Oost kwam thans in be- avond onder voorzitterschap van spreking. burgemeester mr. Th. de Graaf in I openbare vergadering büeen. In e.en v'J"aI MadzM£e" 8™' - - - - prae-advies zetten B- en W. de rede- De geloofsbrief van het nieuw be noemde lid C. J. van der Zon, werd in orde bevonden. De gemeenschappelijke regeling met de gemeente Leiden inzake de toelating van leerlingen tot de open bare u.l.o.-scholen aldaar werd be ëindigd. Subsidie Kath. Paedagogische beroepskeuzebureaux Het voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Kath. Paedagogi- sche Beroepskeuzebureaux gaf nog al stof tot bespreking. i De heer Randsdorp wenste hier- aan de voorwaarden te verbinden, dat het rijk en de provincie even eens een subsidie zullen verlenen en dat er een loongrens wordt inge steld, waarbij de belanghebbenden ook moeten bijdragen b.v. 3000 3500. De voorz, bestreed deze voorwaar den. Het college ziet hierin een prin cipe, dat deze subsidiëring nodig is, ongeacht of het rijk en de provin cie hiervoor eveneens een subsidie verlenen. De grens van het inko men was z.i. te laag gesteld en zou moeten liggen op ongeveer 6000 a 7000. Spr. was er evenwel niet voor een grens te bepalen, omdat de omstandigheden dikwerf anders kunnen liggen De heer van Briemen achtte het geenszins noodzakelijk, dat er op dit gebied bijzondere bureaux wor den gesubsidiëerd. De gewestelijke arbeiasbureaux testen ook en daar kan men zich zonder kosten ver voegen. De voorz. wees op het gevaar van een alg. test Hierbij moet de levens beschouwing zeker in acht worden genomen en dit is voor diverse be roepen zelfs zeer zeker gewenst. De heer de Koning spreekt zich uit voor het voorstel van B. en W. Over dit punt werd nog verder gediscussieerd op principiële gron den. Het voorstel werd echter aan vaard met de stemmen van de he nen uiteen, waarom deze aanleg is overschreden met een bedrag van f 215 000.—. De heer Scholte, sprekende na mens de C. H., A.R. en S.G.P., maak te het college er een zeer ernstig verwijt van, dat deze randweg met zulk een groot bedrag is overschre den. Wanneer men het geheel over ziet, krijgt men de indruk, dat de raming niet serieus is geweest. Meerdere malen is in de raad ge vraagd om cijfers en steeds heeft men deze niet verstrekt. Noch de commissie van Openbare Werken noch B en W. waren volledig op de hoogte, wat er allemaal is geschied. De verschillende oorzaken en moei lijkheden in acht nemende, en de voorstellen van B. en W tot reor ganisatie van de verschillende af delingen der gemeente wijzen ei reeds op, dat herhalingen in de toe komst niet meer zullen voorkomen, zijn voor de fracties aanleiding om het gevraagde crediet alsnog te ver strekken. De heer van Leeuwen (P v.d.A.) zei, dat B. en W. de raad een bittere pil te slikken geven De tactiek van B. en W. is verkeerd geweest. Onbe grijpelijk is het z.i. dat de raming zo ver is overschreden. Een grote fout van het college is het geweest dat zij niet met een afgerond geheel zijn gekomen en dit grote werk in broken en stukken bij de raad heb ben gebracht. Motie van P. v. d. A. Spr. besloot zijn zeer uitvoerig re laas met een motie van de volgen de inhoud: De Raad der gemeente Lisse, Overwegende, dat zij bü voortdu ring gesteld wordt voor overschrij ding der begrote bedragen van door haar goedgekeurde werken; Overwegende, dat haar goedkeu ring telkenmale gevraagd wordt, na dat het werk reeds is afgeleverd; Overwegende, dat eveneens in vele gevallen haar goedkeuring ge vraagd wordt voor reeds uitgevoer de werken, kan zich met deze gang van za- kenen niet verenigen en araagt het college van B. en W op alles in het werk te stellen om overschrijving der begrotingen tegen te gaan; geen opdrachten tot uitvoering van wer ken te geven of goed te keuren, dan nadat de betreffende stukken de raad gepasseerd zijn en nauwletten der toe te zien op de gang van za ken in deze gemeente. De heer Randsdorp meende in het prae-advies gezien te hebben, dat de cijfers niet geheel juist zijn weer gegeven. De werkelijkheid zal wel anders zün en gunstiger wanneer met alle factoren is rekening ge houden. Met enkele tegenvallers was de raad reeds bekend. Wel was spreker ervan overtuigd, dat de ramingen niet op dc juiste wijze zijn geschied. De factor prijsstij ging miste spreker ook in het prac- advïes. Lisse heeft hierdoor ook bouwter rein open gelegd en dit mag z.i. ook wat meespreken. De langdurige va cature van directeur van Openbare Werken, waarvan de schuld, zoals wel eens wordt beweerd, te wijten is aan de K.V.P.-fractie, wees spre ker ten stelligste van de hand. Spr. besloot met te verklaren, dat z.i. door de prijsstijging enz. nog een belangrijk bedrag oorzaak is van deze grote overschrijding. (Wordt vervolgd). Gemeenteraad Hillegom Voor de aanvang van de raadsver gadering van Hillegom, die giste ren werd gehouden, herdacht burg. jhr. v. Nispen tot Pannerden de plotseling overleden gemeente-se cretaris mr. J. H. Peek. Spr. memo reerde het leed. dat de gem.-secr. trof, toen zijn vrouw overleed en «prak woorden van medeleven met ,e jeugdige zoon, die thans allen is achtergebleven. Vervolgens schetste de burg. de verdiensten van de gem.- secr., wiens heengaan een groot ver lies voor de gemeente betekent. Namens de ambtenaren werd het woord gevoerd door de waarn. gem.- secr., die de overledene een hu maan chef noemde, een man, die niet - - .streefde naar goedkope populariteit, ren van Biemen en van Leeuwen maar altijd met raad en daad klaar tegen. Het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de doortrekking van de Prinsessestraat ondervond stond voor zijn ondergeschikten. Nadat ook de heer B. N. Loerak ker als oudste raadslid de overle geen moeilijkheden en werd aange- I dene had herdacht, deelde de voorz. nomen. i mede, dat Maandagochtend te 10 uur j in de St. Martinuskerk de plechtige Randweg Oost wordt duur j Requiemmis zal worden opgedra- gen tot de bijwoning waarvan bü Het voorstel tot het verlenen van I alle raadsleden uitnodigde. De be- een aanvullend crediet voor de z.g. J grafenis zal te Utrecht plaats vin- Vingerafdrukken..en voetsporen.., Haal de van kleine boosdoeners- spons er overt den, waarbü B. en W. tegenwoordig zullen zün. Hierna werd de raadsagenda af gewerkt. By de ingekomen stukken bepleitte de heer Loerakker het doortrekken van de Parklaan, ter- wül de heer Vermeer de rentepoli- tiek der regering betreurde. Tot onderwijzeres aan de O.L. school wordt benoemd mej. M. A. W. Pols. Als vakonderwüzeres aan de zelfde school werd mej. L. Schotte met alg. stemmen benoemd. Bij punt 8, crediet betreffende bouw en inrichting avondschool voor Nüverheidsonderwüs zegt de voor zitter.: We zün verheugd over de enorme belangstelling voor deze nieuwe onderwysinrichting. We had den gedacht 3040 aanmeldingen te ontvangen, doch het zy'n er 78. Het bewüst, dat er steeds meer begrip komt voor vakscholen! Na ampele opmerkingen wordt het gevraagde crediet verleend. Als personeel worden benoemd: directeur: F. Belle, Haarlem; leraar electrotechniek: J. M. Waagmeester, idem; leraar metaalbewerking: J. L. M. Butot, idem; leraar schilderen: C D. van Goeverden, Sassenheim; leraren tekenen: W. F. v. d. Rotte, Bennebroek en A. F. Henrichts tc Haarlem; leeraar Ned. taal: J. H. Metzlar, Hillegom; leraar Wiskun de: C. D. Ouwehand, Oegstgeest. De schoolgeldregeling is conform de richtlünen van de minister. By het punt: crediet voor verbou wing en inrichting Medisch Centrum (Casa Nova) werden enkele opmer kingen gemaakt opzichtens het ge vraagde; na toelichting van de voor zitter werden de gelden gevoteerd. Paardenmop (toegezonden door een trouw lezer) Tüdens een voetbahvedstrüd werd de midivoor van een der elftallen uitgeschakeld. Helaas was er geen reserve aanwe zig. Een der spelers kwam echter up het idee, om een paard, dat in een nabij gelegen weiland liep te grazen, als invaller te laten funge ren. Het paard vond het best en de wedstryd werd gewonnen. Enige weken later werd de keeper van het elftal geblesseerd. Indach tig de opgedane ervaringen richtte men zich weer tot het paard. Het paard barstte echter in lachen uit. „Kom nou", riep het gierend, „heb ben jullie wel eens een paard zien keepen". Wat een prul. Een oude man netje voerde in het postkantoor zün eerste telefoongesprek en erg best vlotte het niet. „U moet wat harder spreken", adviseerde de ambtenaar. „Als ik nog harder kon", ant woordde de oude baas, „had ik dat machientje van jullie niet nodig". Advies. „Wat raad je me aan? Een mooi meisje of een verstandig meisje?" „Ach beste jongen, een mooi meisje kan een betere krijgen dan jü en een verstandig meisje weet wel beter". Op verzoek. „Spelen jullie ook op verzoek?", vroeg een heer in een restaurant aan twee trompettisten. „Natuurlijk, mynheer", antwoord den de musici. „Gaan jullie dan een poosje ver stoppertje spelen. Ik kom wel waar schuwen, als ik weg ga'. Respect. „Is uw man ook een boekenwurm?" „Neen, een gewone". Goedig. Dokter: „Uw vrouw heeft 't voortdurend over 'n reis naar Italië, die zy deze maand wil ma ken. Hebt u daar bezwaar tegen?" Echtgenoot: „Helemaal niet! Laat ze maar praten". Excursie.„Is dat nou niet erg moeihjk?" vroeg de juffrouw van het naaikransje, dat een excursie maakte naar het atelier van een beeldhouwer, die juist bezig was aan een borstbeeld. „Helemaal niet", antwoordde de man. „Je hakt er maar gewoon af, wat je niet nodig hebt." BOUWMATERIALEN BETON-ARTIKELEN LEIDSCHE SCHELPKALKBRANDERIJ Zoeterw.weg25, LeidenTal.21747-21748 (Advertentie.) Ook het gevraagde crediet voor gasdrukautomaten in de percelen Brouwerlaan en Lijsterbeslaan werd verleend. Met alg. stemmen werd eervol ontslag verleend aan de heer L. Schipper als gasmeester wegens het bereiken van de pesnoengerech- tigde leeftyd. De leden der commissie woonruim- tewet werden herbenoemd; in de va cature C. J. P. Beijerabergen, die als zodanig uittrad, werd benoemd H Seüsener, -Treslongdwarsstraat. Bü de voorlopige vaststelling reke ning 1949 deelde de voorz. mede., dat voor het gasbedryf het nadelig saldo geraamd werd op ƒ3415,74, hetgeen in werkelükheid was f 1393.24. Voor Waterbedrijf was het batig sal do geraamd op 1012.30; de uitkomst gaf een batig saldo van 5830,67. Voor Openbare Werken was het na delig saldo geraamd op 7746.27, het geen werd 13831.10. Het totale net to batig saldo bedroeg f 66879.59. Inzake de verhoging van de gas- prüs werd besloten, dat deze nood gedwongen met 1 ct. per kub. M. zal worden verhoogd. Getracht zal wor den voor de grote gezinnen een af- zonderlyke regeling te verkrügen, waarop door de heer Van Lierop in een daartoe strekkend schrüven was aangedrongen. Ook een vraag. Romanschrü- ver (dicterend aan zün sccrtaresse): „Marie ik heb je lief. Wil je voor al- tüd de münc zün." Secretresse: „U bent toch nog aan het dicteren, mynheer?" Systeem. Kastelein: „U kunt me geloven of niet, maar aan jenaver schenken is geen cent te verdienen." Gast: „Maar waarmee kom je dan aan de kost?" Kastelein: „Met de jenever, die ik niet schenk." Wees blij. Gast: „Deze gebakjes zün ontzettend klein en bovendien hebben ze een nare smaak". Serveuse: „Daarom zün ze ook klein, münheer!" Kwestie van geduld. Mevrouw hier is de slager met de rekening en hü gaat niet weg, voor hü geld heeft ontvangen." „Vraag de slager dan, of hü ge noegen wil nemen met de canapé, want de logeerkamer is momenteel bezet". Zachte wenk: Dame: „Ik zou u graag iets warms geven, maar ik heb niets bij de hand." Bedelaar: „Hindert niet dame. Geef die gulden maar gerust koud; waarom zou u die eerst warmen?" Ontroering en afgrijzen. In een Amsterdamse nachtclub zong een verkreukelde juffrouw Franse lied jes. Een heer onder haar gehoor zat zacht te wenen. Na afloop van de gezangen kwam de joiffrouw naar de heer toe cn vroeg: „U bent zeker een Fransman?" „Neen", antwoordde de heer, „een zangpaedagoog". LEIDSCHENDAM AUTOBOTSING OP HOEK DAMLAAN Gistermorgen zijn op de hoek van de Damlaan 2 auto's tegen elkaar gereden. Dc wagen van het Aanne- nringsbedrüf v. d. Helf verzuimde voorrang te verlenen aan de uit de Damlaan komende personenauto van Th. A. F. met als gevolg een vrij ernstige botsing, waarbü de daar ge plaatste verkeerszuilen het moesten ontgelden. Beide auto's liepen scha de op doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. K.A.B. opende winterseizoen De KAB heeft gisteravond het winter seizoen Ingezet, waarin ccn pro gramma zal afgewerkt worden dat getuige de opkomst van deze avond, de volle belangstelling heeft. Dc •voorz. gaf een opsoming van de bc- langrykste punten van het winter- program. Op 17 November a.s. be staat de Loidschendamse KAB 40 jaar. Dan zal een tentoonstelling ge houden worden van alles, wat de KAB presteert. Daarvoor verwachtte spr. ook de medewerking van de le den, die in hun vrüe tüa interessan te werkstukken hebben vervaardigd. Aan deze tentoonstelling'zal ook de landelijke KAB medewerking ver lenen. Dan volgen 3 feestavonden en een speciale herdenkingsavond met als spreker pater Engelbertus. Met grote waardering memoreerde de voorz. dan nog de financiële hulp welko door vrywel de gehele ge meente is verleend voor de aankoop van nieuwe instrumenten voor dc harmonie, die ook deze avond haar medewerking verleende. De heer J. van der Maar, district- bestuurder van de KAB, hield een rede over „Afweer en Aanval". Na de pauze richtte de voorz. een welkomstwoord tot de nieuwe g.a. kapelaan M. W Meiman. Eerate prijs voor Groente Op de in de markthallen in Den Haag gehouden tentoonstelling van groen te en fruit in de eerste prys in de afdeling „Groenten" toegekend aan de finrra Nap. Jubileum „Groene Kruin'* De pl. afdeling van het „Grone Kruis" gaat haar 35-jarig bestaanfeest her denken met een feestavond op Vrij dag 5 Oct. a.s. De opbrengst van de inmidels gehouden verloting zal dan tevens aan het bestuur van de ver eniging worden aangeboden. JEFDE'S ,EGEPRAAL 6) Zij staat met de rug naar hem toegekeerd, kan hem niet zien. Maar hij verslindt het dierbaar beeld met de ogen. Hy aanschouwt het mis schien voor de laatste maal. Eindelük rukt hü met geweld zijn blik los van Ilse en gaat verder, bij na onhoorbaar. Anna staat bij de ingang van de toren en voert het pluimvee. Zü herkent reeds op afstand de jonge graaf en zet grote ogen op. Kronstein.. Wat komt die hier zoeken? Ietwat bedremmeld reikt hij Anna zijn kaartje over en zegt met on vaste stem: Wees zo goed, meneer de op perhoutvester te vragen of ik hem kan spreken. Hii is toch nog thuis? Ja, hy is thuis. Anna neemt het kaartje aan, ver- dwynt in de toren en komt onmid- dellük weer terug. Mijnheer de opperhoutvester wacht u Ilse nog steeds in smartelijk ge peins verzonken richt plotseling het hoofd op en luistert.. Zü hoort het gedempt geluid van haar bekende stemmen. Uit het woud achter haar? Neen. uit het kantoor van haar vader, dat op de eerste verdieping boven de huiska mer ligt, de vensters van dat ver trek die uitzicht geven op het bos moeten openstaan. Marc.by haar vader? Maar is dat niet heel natuurlyk? Moest hy' niet komen, naar aanlei ding van hetgeen er daags te voren gebeurd was?om haar hand te vragen en zich te rechtvaardigen! Ilse is buiten zichzelf van blüd- schap. Marc is er dus moet nu alles van zelf in orde komen. Zü ijlt terug door het tuintje, be klimt de torentrap. Maar boven bij de deur van haar vaders kantoor aangekomen wordt zij plotseling bang. Zy waagt het niet binnen te treden zoals zij dat eerst van plan as geweest. Zij hoort driftige stemmen en wat zy hoort doet haar het bloed in de aderen stollen. Als met lamheid ge slagen houdt zij zich vast aan de deurstül en luistert. Graaf Kronstein, daar U zoals u zegt, gekomen is om de hand my- ner dochter te vragen, hoewel ik u gisteren nadrukkelük tegen die stap gewaarschuwd heb. ben ik u natuur lijk volle oprechtheid schuldig wat betreft dc reden van rrrijn weigering zei Hartlieb met barse stem. Wel nu. voor mij lijdt het niet de minste twijfel dat u stiefmoeder geen zelf moord heeft gepleegd en evenmin het slachtoffer van een ongelukkig toeval is geworden. Ik ben integen deel overtuigd, dat zij gevallen is door de hand van degene die haar het bitterste haatte en dat was u. Mynheer de opperhoutvester! riep Mare driftig en zelfs dreigend. Wat een beschuldiging! Hoe komt u er toe, ze tegen mü uit te brengen? Ik eis opheldering. Die zult u onmiddellük krügen, Graaf Kronstein. Een rechtschapen man. die alle vertrouwen verdient, heeft u in die ongeluksnacht ver ward en ontsteld het slot zien ver laten langs een achterpoortje dat over de wenteltrap recht naar de vertrekken der gravin leidt. U be- vondt u in een staat van hevige op winding doolde een poos doelloos in het park en sloop toen naar de hoofdingang. U hebt toen zeer be hoedzaam om alle gedruis te vermij den de deur geopend en is toen in het slot verdwenen. Deze feiten die nooit ter kennis van de justitie zün gekomen de man die u gadesloeg wilde u niet verraden zijn vol doende om uw schuld te bewijzen. Of wilt u misschien nog loochenen? Lang blijft het stil in het vertrek. Dan antwoordt Marc met toonlo ze stem: De feiten? Neen, ik ontken ze niet. Het is waar dat ik m'n stief moeder haatte, dat ik die bewuste nacht op die manier het slot verliet en later door de hoofdpoort terug keerde, maar Soch verzeker ik u, dat mijn handen rein zijn en dat ik niets met de dood van mijn stief moeder te maken heb. Ik geef u mün erewoord, dat moet toch genoeg voor u zijn? Neen, daarmee kan ik geen genoegen nemen, want naar mün overtuiging is het het woord van een moordenaar. Münheer! Stuif niet op. laten wij bij dc feiten blyven. Als u op het uur waarin de gravin stierf, dat de dok toren vaststelden, uit de kamer van uw stiefmoeder kwam en de moord niet zelf bedreven heeft dan moest u toch weten wie die daad volbracht heeft want de moor denaar kon toen nog niet ontvlucht zün. Heeft u een vreemde in de om geving van de dode bemerkt?" .Neen. Ik zag slechts de gra vin, en dat zij blykbaar reeds dood was. Daardoor was ik zo ge schrokken. En waarom maakte U niet di rect alarm en stuurde u niet om de politie, maar sloop u als een dief uit het huls? Dat is toch vreentd? Hoe kunt u dat verklaren? Mare zweeg. U kunt of wilt het dus niet verklaren, graaf Kronstein, zegt Hartlieb, dan na een lange pauze. Daardoor blijft echter het raadsel van slot Kronstein verder onopgelost voor de wereld, terwijl het voor mij vast staat, dat mijn overtui ging de juiste was. U zult inzien dat ik u onder deze omstandighe den mün dochter niet tot vrouw kan geven. Mijnheer Hartlieb.gelooft u mü, toch! Ik ben onschuldig aan deze misdaad, waarvan u mij be schuldigt, al ben ik ook genood zaakt enige punten van dit ontzet tende drama niet verder te verkla ren .Geeft u mij toch hoopeen termijn! Ilse houdt van mij, ik van haar. Vernielt u het geluk niet van twee mensen, die niet zonder elkaar kunnen leven, en waarom? Omwille van een idee fixe! Doch Hartlieb trekt zün schou ders op. Het spijt mij u geen ander be sluit te kunnen meedelen on ik ver wacht alleen dat U zoveel eergevoel bezit, dat u voortaan mün dochter niet meer zult ontmoeten. U wilt nrü üus niet geloven? Ik kan het niet. Op dit moment rukt Ilse de deur open vliegt, vóór haar vader haar kan verhinderen in Marc's armen. Maar ik geloof in je, Mare! Ik heb alles gehoord en geloof rotsvast in je. Ik zal je nooit laion gaan en altyd van je houden cn ik voel het de dag zal komen dat wü niette genstaande alles, elkaar zullen toe behoren! Beloof me, houd daaraan vast en verlies de moed niet. Ilse! roept haar vader scherp hoe kun je! Hij verstomde voor haar smeken de blik. Bevend zegt zij: Ik ben al klaar, vader. Maar dit moest ik Mare nog zeggen en nog dit ene: Vergeet nooit Mac dat jou leven mij behoort. Stom drukt Marc Ilse's hand. Er is een gelofte in hun ogen, als ze nog ccn laatste blik wisselen. Dan rent Mare naar buiten. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7