Mars PONSIOEN ZOON Vragen in de Tweede Kamer Onverantwoord optreden van Rotterdamse belastingdienst? ££e£ewdte in onze étalage zien en horen Een vlammenzee in de Rotterdamse haven De gemeente Rolde voor 23.000 benadeeld „Cirrus" steunde „Jupiter" KOLEN Vader doodde zijn zoon Bouwvakbonden ongerust over woningbouw Moderne Hugo de Groot gearresteerd ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 ÜE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Koperslager moest in psychiatrische inrjchting worden opgenomen PNIGE DAGEN GELEDEN heeft de belastingdienst in Rotterdam een van haar slachtoffers het vuur zo na aan de schenen gelegd, dat de man, een koperslager, in een vlaag van ontoerekenbaarheid, zijn gehele huisraad uit het raam gesmeten heeft, zodoende voorkomende, dat de be lastingdienst zijn huisraad executair zou verkopen. Voordien had de be lastingdienst reeds zijn gehele bedrijfsinventaris verkocht. Hij was in moeilijkheden geraakt, doordat een van zijn cliënten failliet ver klaard was, waardoor hij een grote schuld niet meer kon innen. De man is nog diezelfde dag in volkomen overspannen toestand naar een psy chiatrische inrichting overgebracht, terwijl de onbewogen belastingin specteur de brokstukken van zijn kapotgesmeten huisraad aan het ver kopen was. Naar aanleiding van deze uiterst onverkwikkelijke zaak, heeft het Twee de Kamerlid Cornelissen (V.V.D.), aan de minister van financiën de vol gende vragen gesteld: 2 bedoelde inspecteur der belastin gen afkeuring verdient, onder meer op grond van de overweging, dat door een te geringe aandacht van ambtelijke zijde aan het onderha vige geval een gezin van een be staan is beroofd geworden? 5. Indien het onder punt 3 hier boven gevraagde bevestigend be antwoord wordt, is dan de minis ter bereid te onderzoeken, welke maatregelen van regeringswege mogelijk zijn, opdat de gevolgen van dit bedoeld onjuiste optreden zoveel mogelijk worden tenietge daan? 6. Is de minister voorts niet van mening, dat dergelijke voorvallen allerminst er toe kunnen bijdragen bij de voor ons volk zo belangrijke groep van kleine zelfstandige on dernemers het vertrouwen te ver sterken in de steun, welke zij van de regering mogen verwachten, welk vertrouwen bij de dringende noodzaak tot opvoering der natio nale productie van uitnemend be lang geacht dient te worden? 7. Zo het antwoord op vraag 6 bevestigend mocht luiden, is de minister bereid de inspecteurs van de belastingen ter zake te in strueren, waarbij bepaaldelijk de aandacht wordt gevestigd op de wenselijkheid de nodige schappe lijkheid te betrachten? 1. Is het de minister bekend, dat op 25 September j.l. een ko perslager, tevens eigenaar van een lasserijbedrijf te Rotterdam, na een wanhoopsdaad in een psychia trische inrichting is opgenomen? 2. Is het waar dat deze wan hoopsdaad, reactie op een onmid dellijk dreigend executoriaal be slag op de inboedel van betrokke ne, waaraan openbare verkoop van diens bedrijfsinventaris was voor afgegaan, het uiteindelijk gevolg was van het weinig soepele optre den van een inspecteur van belas tingen, die niet bereid zou zijn ge weest een schikking te treffen in verband met een belangrijke schuld, welke betrokkene, al dan niet gedeeltelijk buiten diens schuld en o.a. ten gevolge van de omstan digheid, dat een zijner schuldenaren failliet was gegaan, op dat tijdstip niet in staat was te betalen. 3. Is de minister bereid een on derzoek in te stellen naar de juiste toedracht van bovenvermelde om standigheden en het resultaat hier van aan de Kamer mede te delen? 4. Is de minister niet van oor deel, dat, zo het onder punt 2 hier boven gestelde op juiste gegevens mocht blijken te berusten, het op treden van de in evenvermeld punt Korea-vrijwilligers Maandag terug Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het troepenschip „Ge neral McRae" in de nacht van Zon dag op Maandag met uit Korea te rugkerende Franse, Belgische, Luxemburgse en Nederlandse vrij willigers te Rotterdam aankomen. De debarkatie zal Maandagmorgen om tien uur beginnen. Prins Bernhard hoopt, in zijn functie van inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, bij de debar katie aanwezig te kunnen zijn. Ongeval op Korea Toen het Nederlandse detache ment Verenigde Naties in Noorde lijke richting werd verplaatst om deel te nemen aan militaire oefe ningen werd de jeep, waarin zich do luitenants-kolonels Christan en Eekhout bevonden, aangereden door een Koreaanse vrachtauto. Luitenant-kolonel G. H. Christan liep een arm- en beenbreuk op en zal ongeveer zes weken in een mi litair hospitaal moeten verblijven alvorens het commando over het de tachement op zich te kunnen ne men. Luitenant-kolonel W. D. H. Eek hout kreeg slechts lichte verwon dingen. Hij zal het detachement blij ven commanderen totdat overste CHOCOLADE/ i<e/trud(J(£Üjk; Min. beantwoordt vragen Voorschriften tijdens oefening „Mars" goed nageleefd Op vragen van het Eerste Kamer lid Schoonenberg (CPN) betreffen de ongelukken tijdens de militaire oefening „Mars" heeft de minister van oorlog schriftelijk het volgende geantwoord: Het is niet juist, dat tijdens de oefening „Mars" van de 31ste regimentsgevechtsgroep de 21ste regimentsgevechtsgroep nam aan vermelde oefening geen deel vier militairen dodelijk zijn verongelukt en twintig an deren ernstig werden gewond. Bij deze oefening werd één mili tair gedood door het afvuren van een losse patroon op korte afstand en zijn acht militairen licht gewond, waarvan drie door een verkeersongeval. Tijdens deze oefening is door tanks geen hand of been afge- kneld. Het verliescijfer wordt niet hoog geacht. De geldende voorschrif ten en de naleving daarvan zijn zodanig, dat niet wordt overwo gen andere maatregelen te ne men. Er bestaat geen bezwaar, nadat de familie is ingelicht, de naam van een dodelijk verongelukt militair bekend te maken. (De naam van de militair is enige dagen na het ongeval door de rege ring gepubliceerd. Red.). TECHNISCH INSTALLATIEBUREAU Van Mandersloostr. 40, Tel. 3338, Alphen aan den Rijn op Dinsdag 2 October a.s. 's avonds te 20.15 uur gaat de televisiezender LOPIK zenden. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kunt U deze eerste officiële uitzending Stromen stollende parafine verstijfden mensen en materiaal Een hevige brand, zoals Rotter dam de laatste tien jaren niet meer gekend heeft, is gistermiddag in de Keilehaven in het kolossale veembe- drijf van de fa. Thomson's Havenbe drijf uitgebroken. De brand is ont- Tegen gemeenteambtenaar 4 jaar geëist Voor de Asser Rechtbank stond gisteren terecht de 32-jarige amb tenaar ter secretarie te Rolde, A. A. wonende te Nieuwediep, gem. Gie ten, die kans had gezien de ge meente waarvoor hij werkzaam was, voor een bedrag van ƒ23.000 te be nadelen. De falsificaties in de gemeente administratie namen een aanvang in het jaar 1946, toen verdachte belast was met de uitkering van kostwin nersvergoedingen, de overbruggings- HET LEGER OEFENT Slecht weer belemmert de luchtacties (Van een bijzondere ANP-verslaggever) De C 119 „Fairdhild Packet" is de laatste jaren de muilezel van de luchtmacht geworden. Mooi ziet hij er niet uit met zijn logge romp en zijn vreemd, hoog opstekend dubbel stabilo, maar hij neemt met even veel gemak manschappen zowel als tanks, trucks en kanonnen mee. De Fairohild Packet heeft echter met al le vliegtuigen gemeen, dat hij af hankelijk is van het weer en dit is vooral in de militaire luchtvaart dik wijls een handicap. „DOET DE LUCHTMACHT MEE?" uitkering en de vergoeding voor de oorlogsslachtoffers. Op de betalings mandaten vulde A. steeds te hoge bedragen in, terwijl de zogenaam de belegstukken niet altijd overge legd werden. In het jaar 1950 werd een mandaat gevonden, waarbij zich geen belegstuk bevond en toen werd fraude ontdekt. Hoe groot het ver duisterde bedrag precies was, kon niet meer vastgesteld worden, aan gezien verschillende papieren waren zoekgeraakt. De officier van justitie was de mening toegedaan, .dat de gemeente Rolde voor een belangrijk hoger bedrag dan 23.000 was be nadeeld, waarna de eis luidde vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzegging het recht ambten te be kleden. De verdediger, mr. E E. Oosterhuis te Assen, vroeg een psychiatrisch onderzoek. Op 12 October a.s. zal de reéhtbank uitspraak doen. De vierde gevangene, die twee maanden geleden uit de Groningse strafgevangenis ontvluchtte, is giste ren te Rijswijk gearresteerd; hij was juist bezig aan een inbraak.. Zo kon het gebeuren, dat Vrijdag morgen om 6 uur twee Fairchild Packet-toestellen op het vliegveld Orly bij Parijs klaar stonden om te starten doch dat het 7.30 uur werd voordat zij eindelijk de lucht in gin gen met bestemming Kaiserlautern, ongeveer 50 km. ten Westen van de Rijn. De Amerikaanse eerste divisie, Christan het bevel kan overnemen, de „Big Red One", die met o.a. de De schooltandverzorging in Nede rland is evenals de gehele sociale geneeskunde nog een jonge tak van volksgezondheidszorg. De eerste dienst werd in 1920 op gericht in Dordrecht door dr. Ro— meyn. Deze gedurfde onderneming werd schoorvoetend nagevolgd door sommige gemeenten, terwijl het par ticulier initiatief enkele jaren vóór wereldoorlog II een belangrijke stoot gaf. De grote systematische ont wikkeling kwam echter eerst na de bevrijding. Thans zijn deze diensten, verspreid over geheel Nederland, in werking of in oprichting. Bijgaand kaartje toont aan, dat er echter ook nog hele gebieden in ons land zijn, waar aan deze vorm van jeugdzorg nog niets ;wordt gedaan. Fransen en Nederlanders deelneemt aan de oefening „Jupiter" in de Franse bezettingszone, verwachtte een aanval op haar stellingen ten Westen van de Rijn en het luchtwa- pen zou steun verlenen. Of deze steun erg effectief is geweest hebben wij niet kunnen constateren. Af gaande op de verklaringen van een Amerikaanse kapitein, die opmerkte: ,,Ik weet niet of wij luchtsteun ge had hebben nïaar ik geloof het niet" Lijkt het ons niet, temeer omdat het gebied tussen Kaiserlautern en Worms gedurende geruime tijd gis termorgen potdicht zat. Zelf hebben wij gedurende de enkele uren, die wij een kilometer of vijf ten Zuiden van Worms bij de tweede divisie hebben doorgebracht welgeteld 7 vliegtuigen gezien, n.l. twee Thun- derjets, vier Vampires en een een zame Slinson. Negers bouwen bruggen De pontonniers waren zo juist be gonnen een pontonbrug over de Rijn te slaan, een opdracht waarvoor zij vier tot vijf uur nodig hadden. De vijand „Rood" had namelijk van" morgen een poging ondernomen om over de Rijn te komen. Deze poging mislukte en „Blauw" had toen on middellijk 't initiatief overgenomen, trok zijn troepen de rivier over en bestookte de vijand met artillerie. De negertroepen vatten het bouwen van de bruggen nogal rustig op, maar zij werkten doelm'atig en had den kennelijk langer met dit bijltje gehakt. Uit de achterhoede rukten de tanks op en zo kregen de Duit sers in dit gebied een militair schouwspel te zien dat hen, naar te zien was. nog niet onbewogen liet en vooral bij de jeugd enthousiasme opwekte. Het merkwaardige feit doet zich voor dat, als men de lucht- manoeuvres meemaakt, men soms minder vliegtuigen ziet dan wanneer men rustig thuis blijft. Dit klinkt vreemd maar het optreden van de luchtmacht is van de lucht uit ge zien minder spectaculair dan men CTeneigd is op de grond te denken. De kans. dat men in een vliegtuig gezeten een ander vliegtuig ziet als m'en niet geleid wordt door de radio is nu eenmaal klein en de Neder landse burgers die nabij de vlieg velden wonen, horen waarschijnlijk meer motorengeronk dan de man, die er op wordt uitgestuurd. Vliegtuig neergestort Een aan de luchtoefening deelne mende „Mosquito" van de Belgische luchtmacht is Vrijdag bij Beauve- chain (Belgisch Brabant) neerge stort. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 (Advertentie.) staan in een parafineopslagplaats en breidde zich zo snel en met zoveel kracht uit, dat gevreesd werd, dat deze brand nog wel enige dagen zou kunnen voortwoekeren, voordat men het vuur meester zou zjjn. Stromen parafine. De brandweer, die onmiddellijk met groot materieel uitrukte en even la ter door motorspuiten van een brand- blusboot werd geassisteerd, stond voor een onmenselijke taak. Ten eer ste was er een enorme rookontwik keling, waardoor men niet tot de vuurhaard kon doordringen en ten tweede stroomde de gesmolten pa rafine naar buiten, om daar te stol len, zodat de brandweerlieden a.h.w. ingemetseld werden. Daar deze paraf fine een groot brandgevaar op zich betekende, brak men in allerijl stra ten op, om het wegstromen van de paraffine te verhinderen, terwijl men trachten de brandweerlieden en hun materiaal zoveel mogelijk vrij te hou den, hetwelk slechts gedeeltelijk ge lukte. Olie. In de loop van de nacht, waarin door honderden personen onafgebro ken werd gewerkt, om de brand te remmen, ontstond er een nieuw ge vaar, doordat een nabijgelegen loods in brand raakte en deze loods volge laden was met vaten olie. Onmiddel lijk begon men de loods te ontrui men. Ten laatste werden deze werk zaamheden echter onmogelijk door dat de verbindingsmuur te veel rook doorliet. Men had toen echter reeds 4.500 vaten olie in veiligheid weten te brengen, waardoor een ernstige uitbreiding van de brand voorkomen was. Andere vuurhaarden. Inmiddels kwam men doordat een binnenmuur het begaf, tot de ont dekking, dat ook de brand zich naar andere delen van de loods had voortgeplant. Een partij zuidvruch ten ter waarde van 2j^mililoen gul den ging verloren en alhoewel men door niet aangetaste percelen nat te houden, trachtte uitbreiding tegen te gaan, vielen nog vele opgeslagen goe deren aan het vuur ten offer. Moedige brandweer. De gemeentelijke brandweer, ver sterkt met een groot aantal vrijwil ligers, heeft in de afgelopen nacht vele staaltjes van heldenmoed gede monstreerd. Veertien van hen moes ten wegens bedwelming of verwon ding naar het ziekenhuis worden vervoerd, terwijl een zeer groot aan tal ter plaatse behandeld werd om onmiddellijk de werkzaamheden te kunnen voortzetten.Tegen de morgen uren spoot men met 65 stralen ge middeld 32Hduizend liter water per minuut op de vlammenzee, zonder dat men de brand meester kon wor den. Omstreeks half tien hedenochtend deelde de commandant van de vrij willige brandweer echter mede, dat men de brand onder controle had, doch dat met het nablussen nog wel enige dagen gemoeid zouden zijn. De schade, die nog niet bij bena dering te schatten is, loopt in de millioenen. Tragisch element heerst boven het criminele Voor de Arrondissementsrechtbank in Middelburg stond gisteren terecht de 43-jarige landbouwer J. C. de M. uit St. Janssteen, die er van beschul digd werd, dat hij in de nacht van 6 op 7 Juli zijn 17-jarige zoon van het levep had beroofd. Verdachte ver klaarde voor de rechtbank, dat deze zoon de laatste tijd bizonder slecht Nota aan de Staten-Generaal gezonden De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf gevormd door de drie grote lande lijke werknemersorganisaties in het bouwbedrijf in Nederland, hebben met grote bezorgdheid gedurende de laatste maanden de ontwikkeling in de bouwnijverheid, en met name in de woningbouw, gadegeslagen. niet behoorlijk gehuisvest kunnen worden, is voor het Nederlandse volk moeilijk aanvaardbaar. De nota dringt er daarom met klem op aan, dat: 1. Gestreefd wordt naar een verho ging van het woningbouwpro gramma 1952. Het thans gepubliceerde bouwplan 2. Maatregelen^ genomen ^worden 1952 heeft deze bezorgdheid niet' mé kunnen wegnemen, maar integendeel zelfs vergroot, aldus deze organisa ties en daarom hebben zij de leden der Staten-Generaal in een nota verzocht al hun invloed te willen aanwenden, opdat maatregelen ge nomen worden ter verbetering van de situatie in de bouwnijverheid, welke de organisaties zowel ten aanzien van de volkshuisvesting als de werkgelegenheid dringend nood zakelijk achten. Inhoud nota. De nota stelt dan het volgende vast: a. Ten gevolge van de situatie op de kapitaalmarkt valt een stag natie in de uitvoering van het woningbouwprogramma te con stateren. b. De woningnood is, niettegen staande de grote bouwactiviteit van de laatste drie jaar, tegen over 1945, niet noemenswaardig verminderd. c. Ook bij uitvoering van het bouw plan 1952 is een stijgende werk loosheid te verwachten, terwijl het niet uitgesloten is, dat ten ge volge van de situatie op de ka pitaalmarkt, genoemd bouwplan niet geheel gerealiseerd zal kun nen worden. d. In dit verband moet er op wor den gewezen, dat de bouwnijver heid reeds thans, midden in het seizoen en niettegenstaande een gunstige materiaalpositie, met een niet onbelangrijke werkloosheid te kampen heeft. De nota concludeert: Werkloosheid in het bouwbedrijf, terwijl honderdduizenden gezinnen dat onder alle omstandigheden de financiering van de woningbouw verzekerd zij. Ten slotte zegt de nota, dat het moeilijk is zich te onttrekken aan indruk „dat de bouwnijverheid en speciaal de woningbouw, niet tegenstaande de fundamentele bete kenis van onze volkshuisvesting en het grote belang van het behoud van werkgelegenheid in het bouwbe drijf, in regeringskringen meer en meer gezien wordt als het sluitstuk van onze nationale economie". oppaste en dikwijls midden in de nacht thuiskwam. Hij had hem reeds dikwijls op deze feiten gewezen, doch de jongen was steeds halsstarrig ge weest, waardoor er in het gezin een ondragelijke spanning ontstond. Op de bewuste nacht was zijn zoon weer om vier uur thuisgekomen. Verdach te was opgestaan en had hem een schrobering gegeven, waarna de jon gen met hem begon te worstelen. Ver dachte had hem bij de keel gepakt, waarna zijn zoon plotseling ophield met vechten en op de grond bleef liggen. Toen hij hem op zijn'bed wil de leggen, was het lichaam van de trap gevallen. Een dokter had de dood geconstateerd. De officier, mr. J. C. Andreae, zeide in zijn requisi toir, dat het tragische element in de ze zaak boven het criminele heerst. Hij geloofde niet, dat er sprake was van opzet en requireerde tenslotte tegen deze verdachte, die door een psychiater verminderd toerekenings vatbaar werd geacht, een gevangenis straf van acht maanden voorwaarde lijk. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, voerde aan, dat verdach te uit noodweer had gehandeld en bepleitte een lichtere starf. De uit spraak werd bepaald op 10 Octo ber. een verstandi{ vrouw koopt uitsluitend gemitlniseerdt wol en wolgoei WIE in Nederland „Hugo de Groot" zegt, denkt daarbij onmiddellijk aan de boekenkist, waarmede deze grote vaderlander uit het slot Loe- venstein wist te ontsnappen. Voor het personeel van de goederenloods der N.S. te Zaandam zal dit brokje vaderlandse geschiedenis in de toe komst ook andere beelden oproepen. Door van deze list gebruik te maken, hebben n.l. 3 bewoners uit Halfweg kans gezien om voor f 2.500 aan goe deren uit deze loods te ontvreemden. Het was al meerdere malen voorge komen, dat 2 mannen in de avonduren een kist ter verzending naar Halfweg aanboden. De kist kon dan dezelfde dag niet meer weg, maar dat was geen bezwaar en zij werd netjes bij de andere goederen gezet, die de volgende dag verzonden zouden worden. Wanneer het personeel de loods verlaten had, kwam de inhoud van de kist echter tot leven. Het deksel sloeg open en er stapte een man uit, die na een nauwkeurige se lectie de kist volstopte met goederen uit de loods en deze dan verliet. De N.S. zorgde zelf voor het vervoer.. Een dezer dagen moest echter een chauffeur van de N.S. des avonds nog naar Halfweg en gedreven door het gevoel voor service, dat bij het personeel van de N.S. tot een tweede natuur geworden is, besloot hij de kist maar even mee te nemen. De man in de kist vond deze gang van zaken maar zeer matig, brak on derweg de kist open en nam de benen. De chauffeur reed door naar r politie, gaf deze het besteladres en nu zit het edele drietal op de wan dering van de Officier van Justitie te wachten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6