3 OCTOBER-PUZZLE Spiegeltje, spiegeltjein de kast" det ópeetóje eCecttanen [II IfKEHDi ItlfltmiUS Dr. K. Reitsma heeft een veelzijdige werkkring bel8g' Met umtdetiyAe óp,et Televisie, hoe doet men dat?! ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ter herinnering aan Van der Werff en andere bekende Leidenaars Het camera-oog. Laten we het geval eerst eens be kijken van de kant van de zender, waar dus het beeld moet worden opgenomen en de lichttrillingen moe ten worden omgezet in stroomstoten, die zich via de aether voortplanten en ten slotte het ontvangtoestel be reiken. Hebt u zich wel eens gerealiseerd, hoe u doet bij het lezen? U begint dan bovenaan links en richt uw oog op het eerste lettertje. U tast als het ware de eerst regel af naar rechts en bij het einde aangekomen, draait u de ogen weer naar links, laat ze een regeltje dalen en begint aan de twee de regel. Zo tast u regeltje na regel tje af en aan het eind gekomen heb ben uw hersens het gehele bericht in zich opgenomen. Wanneer u een bui tengewoon goed geheugen hebt, kunt u met enig optimisme zeggen, dat het bericht dan in uw geheugen gegrift staat. Nemen wij nu een plaatje uit de krant en bekijken wij dat nauwkeu rig, desnoods met een vergrootglas, dan zien wij, dat zo'n foto uit niets anders bestaat dan uit honderden kleine puntjes, die tezamen de licht en schaduwzijden vormen, waaruit een beeld is samengesteld. Men maakt n.l. gewone foto's geschikt om in een krant te worden afgedrukt, door er een raster overheen te leggen en zo de foto in talrijke vakjes te verdelen. De televisie-camera gaat ook zo te werk. Daar wordt het op te nemen voorwerp geprojecteerd op een z.g mozaiekscherm, zodat er een beeld orttstaat, dat een samenstel is van al lerlei kleine aparte stukjes. Nu gaat een electronenstraal (een bundeltje electrisch geladen deeltjes) dat mozaiekbeeld aftasten, op dezelf de wijze als wij met onze ogen de regels van een krantenartikel aftas ten, en telkens wanneer deze elec tronenstraal een apart hokje van het mozaiek raakt, ontstaat er een stroomstootje. Op die manier is er een hele serie stroomstootjes opge wekt, zodra de electronenstraal aan het einde van zijn reis over het beeld vlak is gekomen, en het zijn deze stroomstootjes, die één voor één door de aether worden uitgezonden. Om dat het beeld op het mozaiekscherm uit lichtere en donkere stukjes be staat, zullen de stroomstootjes ook gevarieerd zijn en met behulp deze variaties zal straks het beeld weer in de ontvanger worden opge bouwd. Wanneer de electronenstraal het mozaiekbeeld zou aftasten met de snelheid als ons oog zich voortbe weegt over de regels van de krant, zouden wij in de ontvanger niets an ders te zien krijgen dan een rijtje oplichtende en dan weer verdwijnen de lichtpuntjes, waaraan wij kop noch staart zouden kunnen ontdekken, n.l. in om iets meer dan 20 afzonder lijke filmplaatjes per seconde voor oog af te draaien en daardoor lijkt het of het beeld op het scherm- zich beweegt. Wil men een natuurgetrouw bewe gend beeld op het televisie-apparaat zien, dan moeten er ook minstens 20 volledige beelden per seconde worden opgebouwd uit alsmaar lichtpuntjes, lichte en donkere; of met andere woorden: de aftastende electronen straal moet binnen het tijdsbestek van hoogstens één-twintigste seconde klaar zijn met één volledig beeld puntje voor puntje af te tasten. Men ziet hieruit wel, hoe snel alles in z'n werk moet gaan. Baird deed het met een draaiende schijf (de Nipkowse-schijf), welke met een mo tortje werd rondgedraaid, doch de snelheid van zo'n schijf is niet tot in het oneindige op te voeren. Na het bovenstaande uiterst glo bale overzicht, zal het duidelijk zijn, dat het principe wel betrekkelijk een voudig is, maar dat de uitwerking tot in de perfectie allesbehalve een voudig is. De ontvanger bouwt het beeld weer op I ATEN WIJ NU NOG EVEN ZIEN eveneens zeer globaal hoe het ontvangen er naar toe gaat. Dat doet men tegenwoordig met een z.g. kathodestraalbuis. Zo'n buis lijkt wat vorm betreft veel op een grote electrische lamp; alleen heeft hij geen ronde bol, maar een platte kant aan het ene einde. Kijkt u maar naar de bijgaande afbeelding. Het hele proces speelt zich in die lamp af. Aan het platte uiteinde van deze buis bevindt zich (aan de binnenkant) een fluorescerende stof, die oplicht zo dra een clectronenstroom er tegen aan botst. Nu kunt u al reeds ver moeden wat er gaat gebeuren. Aan de andere kant van de buis zit een element dat zulke electronen in een dunne straal uitzendt, zodra de lamp wordt ingeschakeld. Bleef het daar bij, dan zouden wij één constant lichtpuntje zien. Maar nu gaat die straal zich op dezelfde manier be wegen als de electronenstraal in de Televisie-ontvanger, zoals amateurs die vroeger bouwden. (Foto uit „Te levisie", Ned. Uitg. Mij. Leiden). opname-camera, en de opgevangen stroomstootjes zorgen er voor, dat deze straal precies eender gevarieerd is in licht en donker en dezelfde lijnen beschrijft. Zodoende ontstaat in de kathode straalbuis hetzelfde bewegende beeld, als er geworpen wordt op het mo zaiekscherm aan de andere kant. En dat is het hele geheim van de televisie. Wanneer insiders dit lezen, zullen ze waarschijnlijk wel glimlachen en zeggen: Er komt in de practijk nog heel wat meer bij kijken. Gelijk heb ben zij, maar dat is in zo'n kort be stek niet uit te leggen. Wanneer wij in de komende dagen hetzij thuis hetzij bij een kennis het wonderlijke gebeuren zich zien af spelen op het kijkglas van het tele visietoestel, dan weten wij nu, welk een mooie vinding zo'n toestel is en hebben wij enig besef van het inge wikkelde spel der kleine watervlug- ge electronen, die een dolle ronde dans maken alleen om ons te amu seren en te doen genieten van de vervulling van een eeuwenoude wensdroom der mensheid: te zien wat anderen verborgen is. Het „spiegeltje, spiegeltje aan de wand" is geen sprookje meer, alleen zit het nu in een kastje. Het kan ons veel leren; niet alleen wie de schoonste is in het hele land. 1. Wordt op 3 Oct. te Leiden xxxxxx - .x herdacht. 2. Het beruchte hoofd der x - - x x x x x x Wederdopers Jan Beukelsz. of 3. Was een gravin uit 'net *..-...-..xx.. Holl. Huis, werd te Leiden be legerd door haar oom, graaf Willem I, aan wie zij zich moest overgeven. 4. Was burgemeester van Lei- x - x den. Aan het Rapenburg staat een bank, welke door de ge meente Leiden aan bedoelde burgemeester werd aangebo den. 5. Was secretaris tijdens het x - 6. Was een beroemd hoogle- raar in de geneeskunde te Lei den; een standbeeld werd voor hem opgericht. 7. Hier woonde John Robin- x x son. 8. Is een oude ruïne, waarvan x de bouw a. d. Romeinen wordt toegeschreven, en waarin een bekende gravin uit het Holl. Huis belegerd werd. 9. Was bevelhebber tijdens x het beleg van Leiden; eerste curator v. d. Hogeschool. Een straatnaam te Leiden is naar hem genoemd. 10. Familienaam van een zeer - x x bekend schilder, die te Leiden in 1606 werd geboren. 11. Tot loon voor de dappe- xxxxxxxxxxx re verdediging kreeg Leiden in 1575 een 12. Was burgemeester tijdens x..-...-.xx,. het beleg 13. Beroemd werd Leiden x door de belegering der 14. In deze kerk staat het ge- ......xx... denkteken van een beroemd hoogleraar, gevraagd in No. 6 15. In deze kerk bevindt zich x x - een gedenkteken van de per soon als bedoeld in No. 12 Voor de goede inzenders wordt als eerste prijs een prima foto-toestel voor amateurs beschikbaar gesteld. Als troostprijzen worden bovendien uitge loofd": sigarettenkoker, sigarenaansteker, asbak, vulpotlood en theelepel Op lossingen worden tot en met Donderdag 4 October op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermelden „3 October-puzzle" DE EERLIJKHEID GEBIEDT ONS TE VERTELLEN, dat wy op een onbe leefd ogenblik wel eens aan dr. K. Reitsma, directeur van het Openbaar Slachthuis te Leiden, gedacht hebben als aan een slager-in-het-groot. Maar nu weten wc beter. Nu weten we ook, dat er op het Slachthuis niet alleen geslacht wordt, al kwamen er in 1950 maar liefst 32.274 dieren aan hun einde, terwijl er in de buitendienst 7.663 slachtingen plaats vonden. De heer Reitsma is namelijk ook directeur van de Centrale Keuringsdienst van Vee en Vlees te Leiden en op het Slachthuis wordt behalve de daar geslachte dieren bovendien het uit binnen- en buitenland ingevoerde vlees gekeurd, ook vlees bestemd voor de export. Daarbij wordt er vlees in ruime koelhuizen bewaard. Ook valt een tak van de dierenbescherming (keuring trekhonden, verordening op het houden van huisdieren) onder deze dienst, evenals het vakonderwijs aan slagers, het geven van adviezen, o.a. aan de Politie, en wetenschappelijke arbeid (onderzoek, publicaties, cursussen, steun aan de Universiteit o.a. door verstrekking van materiaal en inlichtingen, enz., enz.). Alleen al over die wetenschappelijke arbeid zou de heer Reitsma urenlang Runnen vertellen. Samen met prof. C. F. van Oyen heeft hij onlangs een werk uitgegeven „Vlees en Vleeskeuring", waaraan 8 jaar gewerkt is. Het contact met de Universiteit is prettig en steeds groeiend. Voordat we nu eens over de heer Reitsma zelf kunnen spreken, vertelt onze gastheer nog meer over de werkzaamheden van het Slachthuis, o. a. ever de Buitendienst (keuring van exportvleeswaren, toezicht op slagerijen, winkels en fabrieken in Leiden en aangesloten gemeenten). Ook over het steeds uitbreidende koelbedrijf. Wist U, dat er in ue cellen van het Slacht huis ook bloembollen, bloemen, fruit e. d. gekoeld wordt? En dat de hoer Reitsma ook met het veeartsenij kundig toezicht op de Leidse veemarkten belast is? Hij is dus meer dan wat wij oneerbiedig een slager-in-het-groot zouden noemen! Keimpe Reitsma werd in 1897 te Leeuwarden geboren. In 1928 werd hy directeur van het Openbaar Slachthuis in Rheden en promoveerde een jaar later in Utrecht. In 1938 werd dr. Reitsma inspecteur van de Volksgezond heid. in 1941 deed hij candjdaatsexamen rechten in Amsterdam en hetzelfde jaar volgde zijn benoeming in Leiden. Het bleef niet bij dit directeurschap. We vragen er de heer Reitsma naar en hy moet een lijstje voor de dag halen om ons enig inzicht te geven in het grote aantal functies dat hij be kleedt- voorzitter Ned. Ver. tot Bevordering van Slagersvakonderwijs, secr.-penn. v.an de Ned. Ver. voor Koeltechniek, voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs enz. „Houdt U dan nog wel eens tijd over voor Uzelf?", informeren we lachend. Het blijkt van wel, want de heer Reitsma vertelt ons een enthousiast lid te zijn van de toneelvereni ging „Litteris Sacrum". Laten we ook zijn ere-voorzitterschap var. de buurt, vereniging „Groenoord" niet vergeten. Maar vóór alles is hij toCh directeur van het Slachthuis, waarvan de inrichting en outillage (na dc modernisering van '37—'38) hem geen reden tot klagen geeft. „Ik heb op m'n studiereizen uoor Zwitserland, Denemarken en Zweden natuurlijk wel nieuwere snufjes gezien, maar in vergelijking met andere Nederlandse steden heeft Leiden een prachtig Slachthuis." Daarop mogen we trots zijn. Zeker als we weten, dat het directeurschap bij de heer Reitsma in bekwame handen is. Hetgeen moge blijken uit de talrijke functies waarvoor hij, buiten zijn dagelijks werk, wordt gevraagd! (Foto: „De Leidse Courant''). Als Dinsdagavond de grote Taptoe langs het standbeeld van burgemeester Pieter Adr.zn. Van der Werff trekt, zullen duizenden Leidenaars terugden- gen aan het jaar 1574, toen de stad ondér leiouig van Van der Werff stand hield, ondanks de nijpende hongersnood, en tenslotte door he» opkomende water ontzet werd. De dag daarop zal dit feest gevierd worden en weer zal burgemeester Van der Werff het middelpunt zijn, wanneer honderden Lei denaars naar het park trekken, waar om acht uur de traditionele koraal- muziek aanvangt. Maar daarna is het afgelopen. Daarna zullen de feest vierders worden opgeslokt in het meest luidruchtige feest dat Leiden kent en zal er op het Schuttersveld of bij de optocht niet meer gedacht worden aan hem, die tijdens het beleg en ontzet de centraie figuur was- Pieter van der Werff. Evenmin zal er dan nog gedacht worden aan de anderen, wier namen onverbrekelijk verbonden zijn aan deze meest bewogen periode van Leidens geschiedenis. Toch mogen ook zij niet vergeten worden. Daarom deze puzzle, die speciaal voor Leidenaars aantrekkelijk is. De oplossers zul len bemerken, dat er ook personen in voorkomen, die niets met Beleg en Ontzet, maar wel met de overige geschiedenis van Leiden te maken hebben. Hetgeen, de aantrekkelijkheid van deze puzzle nog verhoogt! Het aantal punten en kruisjes samen geeft aan uit hopveel letters elk in te vullen woord bestaat, terwijl een dwars-streepje aangeeft, dat daar de scheiding tussen twee woorden ligt. De gevraagde woorden staan in de oude spelling en dc letter „ij" wordt als één letter gerekend. Bij juiste oplossing leest men op de kruisjes (dus niet 0p de puntjes) een bekend citaat van Var der Palm \/OLGENDE WEEK zal het er dan toch eindelijk van komen. Met in gang van 1 October a.s. heeft de Nederlandse regering aan de Televi sie Stichting machtiging verleend tot het geven van televisie-uitzendingen en op Dinsdag 2 October zal de eer ste officiële uitzending de Nederland se huiskamers binnentreden. Dat wil zeggen: die Nederlandse huiska mers, waar zich een televisie-apparaat bevindt, en die apparaten zijn nog niet zo dik gezaaid als de radio-toestellen. Maar het begin is er en zoals het voorbeeld van Amerika en Engeland leert weldra zal televisie even populair worden als de radio thans is, al zal de kostbaarheid van het aan te schaffen toestel voor velen voorlopig een handicap blijven. Niet de juiste methode. moderne kathodestraalbuis. Aan het zichtbaar. (Afb. uit „Televisie". Ned. Vliegens-vlug. Maar die electronenstraal doet dat j vliegensvlug, zó vlug, dat ons oog het eerste puntje nog ziet, als de straal reeds aan het laatste toe is. Het net vlies van ons oog is n.l. niet zo vlot en daarvan wordt handig gebruik gemaakt; ons oog ziet daardoor al die beeldlijnen van aanstormende licht puntjes als één geheel. De bioscoop maakt van die traagheid van ons net vlies ook al een dankbaar gebruik. Het filmprojectie-apparaat slaagt er De beeldlijnen, weike ae electronen straal op het beeldscherm beschrijft. Te grote televisie mogelijk was, maar bruik bare televisie kon hij niet bereiken. En de belangstelling voor deze op zienbarende uitvinding zakte weldra in elkaar. De methode, welke Baird toepaste, as een mechanische methode en pas en men deze kon vervangen door en electrische, welke veel grotere snelheden mogelijk maakte, bleek men op de goede weg te zijn. Toen kwam de oorlog, die de ont wikkeling van de televisie als amu sement stopzette, en na de oorlog v/as het 't kosten vraagstuk, dat een overwegende rol ging spelen. Van daar dat in het welvarende en door de oorlog weinig geteisterde Ameri ka de televisie zich veel sneller kon ontplooien dan in het verarmde Europa. verwachtingen Hoe doet men dat •TELEVISIE IS GEEN UITVINDING van de laatste paar jaren, zij is al minstens een kwart eeuw oud, zodat het wel lang geduurd heeft, voordat zo'n sensationeel en fascinerend iets, als het zien op afstand toch is, kon worden verwezenlijkt. Reeds 'n vijf- en-twintig jaren geleden sprak men over televisie, toenmaals een gloed nieuwe uitvinding. Men was er enthousiast over en voorspelde een enorme vlucht. Stel u eens voor: men zou alles kunnen zien wat zich af speelde in de hele wereld! Dat was wel iets overdreven en de tijd heeft geleerd, dat dit eerste overigens begrijpelijke enthousiasme voorba rig was. Een Engelse geleerde, John Logie Baird, was erin geslaagd om beelden zichtbaar te maken op plaatsen, waar zij normaal niet gezien konden wor den en dat wel op hetzelfde moment, als het ware rechtstreeks, zodat men zien kon hoe zij zich bewogen en ge droegen. Het leek een ongelooflijk wonder, maar op demonstraties, te Londen gegeven, kon men zich van de waarheid overtuigen. Maar nu zijn wij hier in nederland dan toch ook zover, dat wij een voorzichtig begin kunnen maken en nu komt ook de vraag op veler lippen: „Hoe gaat te levisie in z'n werk? Hoe doet men dat?" In principe is dat vry eenvoudig, net als bij de radio, maar dan een klein beetje anders. Bij de radio zet men geluidstrillingen om in electri sche trillingen; deze kunnen per draad of zonder draad worden uitge zonden en worden opgevangen en de ontvanger zet die electrische stroom stootjes weer om in geluidstrillin gen. Bij televisie zet men de licht trillingen om in electrische trillin gen, zendt deze uit, vangt ze aan de andere zijde op en zet ze weer om in lichttrillingen. Heel eenvoudig, niet waar? Maar daar licht geen geluid is, gaat het toch weer een beetje anders en daar in schuilt nu juist het ingewikkelde van de historie. Waarom moest het dan zo lang du ren, voordat regelmatige uitzendin gen mogelijk waren? Dat kwam, om dat de methode, welke Baird ge bruikte, niet de juiste was. Men kon er vooral in het begin buiten gewoon frappante dingen mee doen, maar toen men aan de perfectione ring ging werken, bleek na veel ge tob, dat men op deze manier nooit tot een bevredigend resultaat zou komen. Baird had aangetoond, dat Schematische voorstelling van een einde van de buis wordt het beeld Uitg. Mij. Leiden). Het standbeeld van de burgemeester Pieter Adr.zn. van der Wertl, dat tijdens Taptoe en Koraalmuziek weer het middelpunt zal zijn van de her denking van Leidens ontzet. (Cliché archief d. L. Crt).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5