Avifauna blijft in Alphen aan den Rijn Jloxte BIOSCOPEN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Nieuwe W. Duitse invoertarieven De nieuwe West-Duitse invoerta rieven, welke op 1 Oct. van kracht worden, betekenen een belangrijke verhoging van de invoerrechten op vele artikelen, waaronder ook boter en kaas. Van Duitse zijde is de vrees geuit, dat de invoer van deze en andere agrarische artikelen door deze ver hogingen in sterke mate zal worden belemmerd. De Duitse importeurs hebben dan ook een krachtig pro test laten horen. De algemene uit werking der nieuwe tarieven kan echter nog moeilijk worden beoor deeld, aangezien de lopende tarief- besprekingen in Genève en de nog te voeren bilaterale onderhadelin- gen tussen Duitsland en de niet bij de G.A.T.T. aangesloten landen nog wijzigingen kunnen veroorzaken. Wanneer Duitsland namelijk in zijn handelsovereenkomst met de 25 niet- G.A.T.T.-landen genoodzaakt is voor bepaalde producten gunstiger tarie ven toe te staan, dan zullen deze op grond der meestbegunstigingsclausu- le automatisch ook voor de overige landen gelden. Voor boter zal van October af een recht van 25 procent worden ge heven. Dit is meer dan het dubbele van het vroeger geldende tarief van dertig Mark per honderd kilogram. De heffing van dertig procent op kaas is ongeveer het drievoudige van het vroeger geldende tarief. Voor reuzel heeft de Bondsdag het tarief van 22 procent verlaagd tot 20 procent voor gereinigde en van 14 tot 10 procent voor onbewerkte reuzel. Voor eieren heeft men het tarief van 21 tot 16 procent verlaagd, voor slachtvee van 10 tot 5 procent, voor vers spek van 21 tot 10 pro cent en voor fruitpulp in vaten van 35 tot 15 procent. Aansluiten VERSPERRINGEN TUSSEN OOST EN WEST-BERLIJN OPGERUIMD. De autoriteiten van Oost-Eerlijn hebben in de afgelopen nacht het grootste deel van de versperringen aan de toevoerswegen tot de Weste lijke sectoren laten verwijderen. Een woordvoerder van de West-Ber- lijnse politieleiding heeft medege deeld, dat op het ogenblik nog arbei ders onder toezicht van leden van de volkspolitie bezig zijn de resteren de barricaden op te ruimen. Van Oost-Berlijnse zijde -is tot dus ver geen officiële verklaring over deze maatregel afgèlegd. De West- Berlijnse autoriteiten hebben her haaldelijk aangedrongen op het weg halen van deze versperringen tus sen de Westelijke sectoren en de Oostelijke sector ten bewijze van de oprechtheid van het voorstel van Grotewohl ten aanzien van het her stel van de Duitse eenheid. NEURENBERG IN ANGST. De stad Neurenberg verkeert sinds Donderdagavond in hevige spanning omtrent de mogelijkheid, dat een bom van ongeveer 750 kilo zal ont ploffen. Bij graafwerkzaamheden is men namelijk gestoten op een bom uit de oorlog. Hier door begon het tijdontstekingsmechanisme van de bom te werken. Hedenmiddag tikte het mechanisme nog steeds. Volgens deskundigen betreft het hier een onbekend soort bom. Men is van oordeel, dat elke poging om de bom te demonteren, een explosie zou veroorzaken. Donderdagavond zijn 8.000 perso nen, die in de omgeving wonen van de plaats waar de bom in aangetrof fen, geëvacueerd. Het betrokken ge deelte van de stad is afgezet. Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken overweegt of het niet beter is de bom tot ontploffing te brengen, ongeacht de schade, die de omlig gende huizen daardoor zouden op lopen. De stad Neurenberg heeft danig in angst gezeten, toen men een oude nog niet ontplofte bom vond. Om erger te voorkomen heeft men gis teravond de bom tot ontploffing ge bracht. Het geluid van de ontplof fing was kilometers in de omtrek hoorbaar. De schade was volgens de politie boven verwachting gering. Tevoren was de bom stevig met stro omgeven, opdat de ontploffing zich naar boven zou richten. De ontste king geschiedde electrisch met be hulp van anti-tankprojectielen uit oude Duitse wapenopslagplaatsen. Het gehele gebied werd door 120 Duitse politiemannen afgezet en niemand mocht dichter bij komen. Er is een gat in de bodem geslagen van 8 m. breed en 4 m. diep. MOSSADEQ DELEGATIE-LEIDER. De Perzische eerste minister, Mo hammed Mossadeq, zal aan 't hoofd staan van de Perzische delegati, die zal deelnemen aan een eventueel debat in de Veiligheidsraad over het oliegeschil, zo is vandaag te Teheran bekend gemaakt. PERZEN VERBIEDEN VLIEGEN BOVEN ABADAN. De Perzische autoriteiten in Te heran hebben het vliegveld Cyprus doen weten, dat het vliegen boven de raffinaderij van Abadan ten strengste verboden is. De Perzen verzochten, dit aan alle piloten, die zich waarschijnlijk in het betrokken gebied zouden ophouden, mede te delen. HAAGS GERECHTSHOF. Valse aangifte. Het Haags Ge rechtshof bevestigde het vonnis waarbij een winkelier uit Oegst- geest wegens het doen van een valse aangifte bij de politie tot twee maan den gevangenisstraf was veroor deeld. Veroordeelde had een z.g. schilderij van Rembrandt willen la ten stelen en bestelde een inbreker. Op de bewuste avond verscheen er inderdaad een lid van het zwarte gilde, doch verd. die beweerde de opdracht ingetrokken te hebben deed aangifte bij de politie. Deze was reeds op de hoogte van de ko mende „inbraak". Straf gehalveerd. Wegens het onttrekken van goederen aan een faillissement was een Leidse koop man tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. In hoger beroep wijzigde het Haagse Gerechtshof de straf in vier maanden m.a. Berouwvolle zondaar. Een Leid se fabrieksarbeider, die wegens co kesdiefstal tot vier weken gevange nisstraf was veroordeeld, doch in ho ger beroep kwam om zijn ontkente- nis in te trekken, kreeg van het Haagse Gerechtshof een laatste kans. De straf werd bevestigd, doch tevens werd bepaald, dat de vier weken voorwaardelijk zullen zijn. Burgemeester Witschey gaf dansvergunning buiten gemeenteraad om BINNENLAND Rouwvolgauto's, die ingevolge Min. beschikking werden aangemerkt als zgn. „luxe-auto's" moesten 'n be lastingtarief betalen, dat 90110% verhoogd was. Na het indienen van bezwaren zijn de rouwvolgauto's nu onder bedrijfsauto's geschakeld, waardoor zij slechts een verhoging van 30% belasting hebben te betalen. Het teveel betaalde zal gerestitueerd worden. De Prov. Staten Z.-Holland zijn Dinsdag 20 Nov. a.s, te 11 uur v.m. in gewone zitting bijeengeroepen. Voorgesteld wordt de openbare be raadslagingen tot 18 Dec. a.s. te ver dagen Door vooraanstaande handels- en industriële bedrijven is een Ka mer van Koophandel voor Australië en Nieuw Zeeland opgericht. Vele bedrijven uit Nederland en België zijn reeds als lid toegetreden. Tijdens de televisie-uitzendin gen, die binnenkort in Nederland zullen beginnen, zal ook op aan schouwelijke wijze het weer bespro ken worden. Medewerkers vp.n KNMI uit de Bilt zullen tijdens dit weerpraatje een kaart tekenen, waarop de weersgesteldheid duide lijk tot uiting komt. IN DE LEIDSE Lido: Een film van praqhtige na tuuropnamen is „De Verloren Vul kaan", een film, waarin heel de gi- eantische schoonheid van het oer woud, de vervaarlijke grootheid van gebergten en de meedogenloze kracht van een vuurspuwende berg ten voeten uit getekend wordt. En alsof dit alles nog niet genoeg is brengt deze natuurfilm van de Afri- kanase wildernis nog een spannend verhaal over 'n paar gewetenloze avonturiers, die verlokt worden door de verhalen over verborgen schatten en geen middel onbeproefd laten om hun plannen ten uitvoer te brengen. Plannen, die tenslotte te niet wor den gedaan door het optreden van Bomba, de tweede Tarza, in de per soon van Johnny Sheffield, die de hoofdrol weer de bekende wijze tot 'n goed einde brengt. Donald Woods, Marjorie Lord, Elena Verdugo en John Ridgely staan hem daarin trouw ter zijde. Door de KFC ge keurd voor 14 jaar. Casino. Een van de beste herin neringen aan Ernst Lubitsch is zon der twijfel „To be or not to be", een brillante comedie over het ver zetswerk van een groep Poolse to neelspelers. Zij moet gewaardeerd worden als een geestige romance, een flitsend blijspel, waarin Lubitsch zich heeft kunnen uitlèven in dwaze grap pen en luchtige speelsheid. „To be or not to be" is het oode- woord, waarmee de acteurs een hel- denstrijd voeren tegen de Duitsers. Zij wisselen hun Shakespaere-rollen om tegen die van Hitier en zijn tra wanten. De Gestapo ziet zich vastge zet, doordat order en tegenorder, die van de echte chef en van de pseudo- dito elkaar kruisen en tegenspreken. Zij weten door bliksemsnelle verwis selingen en vermommingen de hele bende een rad voor de ogen te draaien en zijn zo geestig, zo humo ristisch, dat men zich begint af te vragen, waarom de Duitsers zelf niet meedoen en niet het hardst lachen om de farce. Maar dat is hun niet ge geven. Wanneer men de zware verzetsfilm moe is, is het een opluchting, deze film te zien en te genieten van de voortreffelijke persiflages en bruta liteit van een stelletje acteurs. Men wordt al direct in de sfeer opgeno men, wanneer men in de eerste scène „Hitier" ziet, rustig wandelend in de Poolse hoofdstad. Het was Augustus 1939.... Hitler was in Berlijn, zijn oorlogsplannen smedend. Lubitsch heeft met deze spannen de. geraffineerd gemaakte film zijn bewonderaars een dienst bewezen! Voor 18 jaar. Luxor heeft deze week de Zweedse komiek Nils Poppe op het witte doek in de film „Papa Boem". Als deze rolprent een kwartiertje draait, zit men te bedenken, dat er veel betere films van Poppe in omloop zijn. Ook Naar wij van de heer G. v. d. Brink vernamen heeft de burgemees ter Ed. C. Witschey van Alphen aan den Rijn Vrijdagmiddag zelfstandig dansvergunning verleend voor de Zondagen ten behoeve van het pa viljoen vam Avifauna. De burg. heeft het besluit geno men, nadat hij, zoals wij gisteren reeds meldden, de leden van de raad voor een informele bespreking bij een had geroepen. Deze informele bespreking ging over het plan van Avifauna om voor de wintermaan den naar Amsterdam over te gaan en aldaar de vogelcollectie in de Apollohal te exposeren. Dit besluit is genomen omdat Avifauna in Al phen aan den Rijn geen vergunning kon krijgen tot dansen op de Zon dagen. Onder deze omstandigheden achtte de heer V. d. Brink de exploi tatie van orkesten en attracties op de Zaterdagen, economisch niet ver antwoord. Bovendien meent de heer v. d Brink, dat Avifauna niet een Alphense zaak is. doch veeleer een landelijke of wel een internationale aangelegenheid vormt, hetgeen, naar wij menen, ook de burgemeester on derschrijft. Ni' tijdens de gehouden informele besprekingen, welke enkele uren duurden, gebleken is, dat de meer derheid van de raad niet geneigd is aan Avifauna de betreffende ver gunning te verlenen en zijn principe prijs te geven, heeft de burgemeester gebruik gemaakt van zijn bevoegd heid als hoofd der gemeente en van de politie waardoor hij zonder goed keuring van de raad aan Vvifauna verlof tot dansen kan verlenen. Hoe deze zelfstandige daad van de burgemeester door de raad zal wor den beantwoord is momenteel nog niet bekend. Het is niet denkbeeldig dat de raad een voorstel zal indie nen tot wijziging van de gemeen telijke politieverordening, in welk geval dan de bevoegdheid betreffen de dansverloven onder de bevoegd heid van de raad zal komen. De storm die deze week om het houd van Avifauna heeft gewoed is thans geluwd. De ondernomen acties zijn met succes bekroond. Maar zal nu een andere storm- komen opzet ten? OPERETTE-CONCERT DOOR SINT-BONIFACIUS IN AVIFAUNA. Het R.K. Gemengdkoor „Sint-Bo- nifacius" te Alphen aan den Rijn heeft o.l.v. zijn directeur, de heer Chr. A. v. d. Mark, Vrijdagavond in het paviljoen van Avifauna, voor een bijna volledig bezette zaal, ten ge hore gebracht de operette „Der Ras telbinder" van Franz Lehar Voor het eerst in zijn zevenjarig bestaan zette „St. Bonifacius" stap pen op de weg van dit genre zang en muziek en het mag gezegd wor den dat deze gedurfde onderneming met succes is bekroond. Het koor, ruim tachtig man bezetting, deed het goed. Waarschijnlijk als gevolg, dat deze operette in concertvorm werd uitgevoerd en dus het spel ont brak, viel het op, dat het koor lange tijden rusteloos moest toezien. Het na afloop zal deze mening niet weg gevaagd zijn, hoewel het tweede ge deelte veel amusanter is. In deze geschiedenis wordt ver teld, hoe een eigenaardige veiling meester aan een vrouw komt. Aan vankelijk is de man een wandelende prijslijst, maar zodra hij in een wieg je op de veiling een baby ontdekt heeft, gaat zijn belangstelling zich verder uitstrekken. Een liefhebbende huisvader is hij dan vlug genoeg, maar voor hij ook een liefhebbende echtgenoot is, gebeuren er heel wat zonderlinge dingen. Het gegeven laat ruimte voor al lerlei aardige filmvondsten en soms wordt er druk gebruik v. gemaakt. De athletiekwedstrijd is kostelijk, maar over het geheel genomen, valt de film niet mee. Het duurt vooral erg lang voor zij een beetje op gang is. Geschikt voor alle leeftijden. Trianon. Voor alle leertijden is ook de film „Two weeks with love" of „De lotgevallen van een bakvis" gekeurd, hetgeen niet wil zeggen, dat alle leeftijden veel plezier aan de historie zullen beleven. Het gaat om een jongedame van 17 jaar, die door haar moeder nog als een kind be schouwd wordt en ook als zodanig wordt behandeld en gekleed. Maar zij is al een aankomend vrouwtje en de liefde begint reeds een woordje mee te spreken. Als de familie des zomers een paar weken gaat doorbrengen in een buitenhotel, komt daar narigheid van, gelukkig van het soort, waarin alleen de bakvis tranen vergiet en de toeschouwers geamuseerd glim lachen. Het grootste leed is, dat zij nog geen corset mag dragen, zo'n cor set zoals deze grootmoeders droegen indertijd, want het verhaal speelt zich af in de eerste ja^en van deze eeuw. Pa laat zich ten slotte vertederen en komt thuis met een medisch corset, dat de hebbelijkheid heeft, klem te gaan staan als de patiënt doorbuigt. Desondanks loopt alles toch nog goed af. De Amerikanen hebben van dit niemendalletje een show-film ge maakt, waarin zij niettegenstaan de het verhaal in grootmoeders tijd speelt tapdansen en jazz niet ach terwege hebben kunnen laten. Zoals gezegd: voor alle leeftijden. Rex heeft deze week twee films, één voor enige matinée's n.l. „In de aap gelogeerd" en voor de rest de film,, Apache drums' 'ofwel „De trommen des doods". De eerste is voor alle leeftijden'geschikt en is een malle geschiedenis rondom de aap Bonzo. De tweede is een zwaardere historie van aanvallende Indianen en is bestemd voor 18-jarigen en ouder. geheel bezit veel tempo-wisselingen, hetgeen van de uitvoerenden, zowel koor als begeleidend orkest, veel aandacht opeiste. Tekst en muziek ondergingen een steeds toenemende climax, die aan het slot zijn hoogte punt bereikte. Het geheel werd na de pauze wel het best uitgevoerd. De inleiding van het orkest, gevormd uit leden van het dansorkest van Boyd Bachman was goed. Als bege leiding was de muziek over het al gemeen wat te sterk. De heer Krieg, bassolist verzorgde de komische noot in de operette. De samenzang van tenor, de heer G. Kranenburg en so praan, mevr. Els Geerlings, beide goede stemmen, harmonieerde niet altijd even goed. Waarschijnlijk heeft de microfoon hieraan enige schuld. De mooie stem van de so praan-zangeres werd veelal over stemd. Het best waren de solisten ook in „Die beiden Kameraden" en in de Finale. Het slotkoor uit de Fi nale werd dan ook op verlangen van de zeer enthousiaste luisteraars te recht herhaald. De kinderkoren de den het wel. De stemmetjes waren goed, echt kinderlijk en zuiver van toon. Het was jammer, dat het or kest hier, vooral in de hogere regio nen, wat domineerde. Het is overi gens niet gemakkelijk tegen een krachtige fluit-partij op te zingen, voor zachte kinderstemmen. Mevr. Anny Detifeling, soubrette, die in de laatste koren meewerkte zong fijn en haar voorzichtige voordrachtvorm deed aangenaam aan. De naar schatting ongeveer 600 belangstellenden toonden zich na af loop tevreden. Deze welgeslaagde uitvoering, werd o.m, bijgewoond door deken L. H. Nieuwcnhuizen, Dom Andreas Winninghoff O.S.B., de parochiekapelaans, burgemeester Ed. C, Witschey met echtgenote, de wet houders A. J. Dekker en C M. Dec- renberg en de gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuysen. HAZERSWOUDE Aan de R.K. school te Hazers- woude (dorp) slaagden voor het Lingeriediploma der St. Anna-vcr. Anny Droogh, Corrie Kooter, Dora Rietveld, Toos Vreeburg en Leny Zwetsloot. Afgewezen 1. LANGERAAR Zilveren jubileum A. W. v. d. Hoorn Hoe sober en eenvoudig de viering van het zilveren feest van de onder wijzer v. d. Hoorn ook was opgezet, als vanzelf is het toch geworden een grootse huldiging. Van alle zijden en door zeer velen is met dit jubilé mee geleefd, en dank en waardering voor het werk van deze onderwijzer zijn op duidelijke wijze in woord en daad tot uiting gebracht. De woorden uit de gebeden der H. Mis waarmede deze dag is ingezet: „Gij hebt op zijn hoofd geplaatst een kroon met edel gesteente", zullen aan het einde van de dag de jubilaris zeker weer in gedachten zijn gekomen. Om kwart over 8 was de kerk ge vuld met de circa 500 leerlingen van de school, onderwijzend personeel en verder nog vele ouders en belang stellenden. eHt H. Misoffer werd op gedragen dooor de pastoor. De gezan gen werden uitgevoerd door de kin deren. Onder deze H. Mis naderden de honderden kinderen ter H. Tafel. Om 10 uur verzamelden de kinderen zich in het Parochiehuis voor de hul diging. Hierbij was o.a. tegenwoordig deken Nieuwenhuizen. De kinderen waren reeds in feeststemming en zo was het een woelige schare, die hier hulde kwam brengen. Namens het Schoolbestuur sprak de pastoor zijn gelukwensen uit en overhandigde de jubilaris een enve loppe met inhoud. Toen zongen de kinderen hun feestlied. Een 4-stem- mige canon het Klokkelied. Namens het onderwijzend personeel bood de heer J. Zwirs een prachtige atlas aan. Toen werden de geschenken der kin deren aangeboden. Alle practische cadeaux, o.a. een electrisch modern droogscheerapparaat, een prachtige lederen tas, een corrigeerpotlood, een leren portemonnaie etc. Geheel deze huldiging werd nog afgewisseld door reidansjes en zang van de kinderen 's Avonds om half acht vulde de grote zaal van het Parochiehuis zich met belangstellenden. De jubilaris met echtgenote en kinderen werden ont vangen met opgewekte marsmuziek. De heer J. Zwirs leidde de avond in met een welkomstwoord tot de pas toor, burgemeester Hogeboom en wet houder Volgering, ouders en familie leden van de jubilaris. Hierna werd het woord gevoerd door de pastoor, die een uiteenzetting gaf over de taak van een onderwij zer en getuigde van de voortreffe lijke wijze, waarop de heer v. d. Hoorn deze taak heeft vervuld. Ook de burgemeester sprak enkele waarderende woorden namens het gemeentebestuur en de heer C. A. Volgering sprak namens de ouders der schoolgaande kinderen. Een leuk moment volgde, toen de meisjes uit de eerste klas, getooid met feestmutsen en vlaggetjes ten tonele verschenen en hun feestlied zongen. Daarna bracht de heer Fokking, 2e voorz. van St. Augustinus, de geluk wensen over van deze vereniging. Als stoffelijk blijk van medeleven overhandigde de secretaresse van deze ver., mej. v. Schaik, een fraaie schermerlamp. Namens het schoolpersoneel sprak de heer J. Zwirs over de goede geest die er onderdling is. Zichtbaar onder de indruk van deze huldiging sprak de jubilaris tot slot een dankwoord. N1EUWVEEN Nlc. Boys krijgt lichtinstallatie. Het getuigt zeker van grote activi teit van het bestuur van de RKSV Nic. Boys, dat zü het als eerste klas- ser van de afd. Gouda heeft weten klaar te spelen, op haar terrein ver lichting aan tc brengen, zodat er ook gedurende de winteravondep ge traind kan worden. Als men dan weet, dat deze en dergelijke uitgaven want de voet balsport vergt enorme kosten hoofdzakelijk bestreden moeten werden uit de opbrengsten van de contributie, sportfeestcn en bazars, dan laat het geen twijfel over, dat van het bestuur grote insoanning wordt geëist om zulke grote en belangrijke verbeteringen aan te brengen. Maandagavond zal de lichtinstal latie, welke door de firma Wetter te Nieuwkoop is aangelegd officieel in gebruik genomen worden. Als de knop wordt omgedraaid, zullen vier lampen door vier palen gedragen een lichtsterkte van 2000 kaarsen over het speelveld werpen. Men zal het er over eens zijn, dat een club die door onderlinge samen werking dergelijke dingen tot stand weet te brengen, rijk is! Middenstandsvergadering. Het was voor de heer Lauwers, voorz. van de N.R.K.M. afdeling Nieuw- veen-Zevenhovcn geen prettige taak om met een maar matig aantal op gekomen leden, de bondsvoorzitter de heer De Hosson en de heer Jan Bakker, dir. van het diocesane bur. te verwelkomen. Slechts enkele jon geren hadden aan de uitnodiging ge hoor gegeven. Jan Bakker sprak over het mid denstandsgezin. Alle pogingen al dan niet met succes bekroond; al ons werken en streven staan in het te ken van het gezin en deze overtui ging zal ons met Gods zegen tot grote activiteit en ondernemingen in staat stellen. De bóndsvoorzitter, de heer De Hosson, wees op de verdieping van het inzioht en de ontwikkeling van de middenstanders, zodat allen zich doelbewust deelgenoot kunnen we ten van de middenstand in het alge meen en waaruit dan straks capabele mensen gevonden kunnen worden om de middenstandsbelangen te be hartigen in de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie. De heer G. Spijker, die naast na tuurvorser, vogelkenner ook nog een prima musicus bleek te zijn, wist zich op deze avond weer be langeloos verdienstelijk te maken door het programma af te wisselen met muziek. r&R AAR AUTOBUS EN VRACHTAUTO IN BOTSING In de Vierambachtspolder op het gedeelte tussen Hendriksen en Stich ter had deze morgen te ongeveer half acht een ernstige autobotsing plaats. Een bus van de N.A.L. en een vrachtwagen van de fa. Vis uit Ter Aar, geladen met zakken meel, bot sten in een zware mistbank op el kaar. De buitenwand van de bus werd geheel weggescheurd, terwijl de vrachtwagen ook ernstige schade op liep. Door de rondvliegende glas scherven en waarschijnlijk ook door de schok liepen een 4 tal passagiers verwondingen op. Een jongeman uit Nicuwveen, 'n zekere Akerboom, werd vrij ernstig gewond. Dr Kwar tel was spoedig ter plaatse en ver bond de gewonden. Allen konden naar huis word-n vervoerd. De bei de chauffeurs kwamen met de schrik vrij. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP VIJFTIGJARIG JUBILEUM. Op 1 October a.s. is het vijftig jaar geleden, dat met de vervaardiging van Brouwer's aardewerk op „Vre- delust" te Zoeterwoude-Leiderdorp werd begonnen. Een samenvattend beeld der histo rische ontwikkeling in aesthetisch- en keramisch-technisch opzicht van de voortbrengselen en uitvoeringen, welke in de loop van een halve eeuw op „Vredelust" het levenslicht zegen, aangevuld met een documentatie in beeld en geschrift hieromtrent, zal in de vorm van een speciaal daartoe ingerichte tentoonstelling in het be drijf worden ingericht. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN K.R.V. Zaterdag a.s. om half 5 ontmoeten de KRV-adspiranten Do- cos b adsp. (vriendschapp.). Zij ver treken om half 4 per fiets vanaf het Parochiehuis. Leider: H. Fennes. Zondag speelt KRV 1 haar 4e comp. wedstrijd tegen Morskwar- ticr 1. Onderschat nooit je tegen stander, maar doe evenmin het te gendeel. Heus, het knn! Terrein Haagse Straatweg (Buitenlust). Ver trek 1.20 per fiets vanaf Boeren leenbank. Aanvang 2 uur. Het 2e elftal is vrij. Maandag a.s. van 5 uur tot 6.30 KRV aspirantenclub Dinsdag 8.15 uur bestuursvergadering. NOORDWIJK Kerkbollenveiling. De gisteren avond gehouden kerkbollenveiling in café Flora voor het onderhoud van de parochiekerk, voor de instand houding van de bewaarschool en voor de .verfraaing van het kerkhof, heeft de mooie som van bijna 6000 opgebracht. Schooltandverzorging. Het voor nemen bestaat ook te Noordwijk binnen afzienbare tijd met de school tandverzorging een begin te maken. Toestemming daartoe van de daar voor aangewezen instanties is te ver wachten. STOMPWIJK Consultatiebureau. Bij de rond vraag van de laatste jaarvergade ring van het Wit-Gele Kruis, afd. Stompwijk, kwam evenals voorgaan de jaren, weer de vraag; „Hoe staat WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). FRAAI HERFSTWEER. In de nacht en ochtend wei nig wind en op vele plaatsen nevel of mist. Morgen later op de dag droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Koude nacht, overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 30 Sept.: zon op 6.37 en onder 18.22; maan op 5.48 en onder 17.56 uur. 1 October zon op 6.39, onder 18.20; maan op 7.07, maan onder 18.07 uur. het met een consultatiebureau voor zuigelingen?" Een vraag, die vele moeders in Stompwijk na aan het hart ligt. Ook het bestuur van het Wit-Gele Kruis dacht er zo over, maar de moeilijkheden waren zo groot, o.a. een geschikt gebouw, dat het bloed en zweet gekost heeft, zo als de secretaris ons zei, alvorens de moeilijkheden uit de weg ge ruimd waren. Ook de hoge kosten speelden hierbij een grote rol. Vele moeders zullen dan ook verheugd zijn te vernemen, dat het werk tot een goed resultaat heeft geleid. Vele moeders, die gewend waren met hun babies naar Leidschendam te gaan, dikwijls nog verder, kun nen nu hun zuigelingen toevertrou wen aan de goede zorg en deskun dige adviezen van de Leidse kinder arts dr. Munck, die zich bereid ver klaard heeft dc leiding van het bu reau op zich te nemen. De zitting zal worden gehouden in het Jeugd huis, Dr. v. Noortstraat 92, en wel om 2 uur op elke le en 3e Donder dag van dc maand. Natuurlijk zijn er kosten aan ver bonden. Ofschoon het Wit-Gele Kruis voor dit belangrijke werk voor de volksgezondheid geen subsidie heeft, zijn dc kosten zeer laag ge houden en wel 3.per jaar per kind te betalen bij het begin. Dit is een minimumbedrag. Er zal een bus je geplaatst worden voor de belang hebbenden ter bestrijding van de kosten. VOORSCHOTEN Uitreiking onderscheidingen. In de recreatiezaal van de zilverfa- 'briek „Voorschoten" zijn gisteren avond in tegenwoordigheid van B. en W., gemeentesecretaris, de heer C. J. A. Begeer, Dir.-Gen. Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven en vele werk nemers van dc fabriek door burge meester v. d. Hoeven enkele onder scheidingen uitgereikt. Dc heer mr, S. A. C. Begeer open de met ccn woord van welkom en gaf een korte uiteenzetting waar om aan drie van dc zeven jubila rissen een Kon. onderscheiding werd verleend. Vervolgens heeft burgemeester v. d. Hoeven de heren J. Waasdorp, W. Dijkman en N. Bakhuizen per soonlijk toegesproken en op hot ge wicht van deze onderscheiding ge wezen. Hierna spelde hij dc onder scheidingen op. J. Waasdorp kreeg de ere-medaille in zilver verbonden aan de Oranje Nassau Orde, W. Dijkman en N. Bakhuizen dc ere medaille in brons. ZOETERMEER Uitvoering van „Semper Crescen do". Gisteravond gaf „Semper Crescendo" in de zaal van het Spaarbankgebouw haar jaarlijkse uitvoering. Dat de mandolineclub reeds een goede naam verworven heeft in Zoetermeer bleek wel uit de overvolle zaal. Begonnen werd met vol orkest, dat gedurende een uur de zaal werkelijk geboeid heeft. Zeer goed klonken de violen en con trabas der gastspelers uit Voorburg. Vooral Wien bleibt Wien en de Piet Hein Raps. vielen zeer in de smaak. Ook de zangnummers gezongen door de heer Friggen werden zeer goed vertolkt. Doordat de versterker niet goed stond afgesteld ging veel van de mooie Hawaiian muziek ver loren. Tot grote verbazing van de aanwezigen in de zaal begon er een echte fontein te spuiten en gepaard aan de kleding en de aangebrachte verlichting gaf dit een heel aardig effect. Intussen was het al vrij' laat ge worden en vroeg kapelaan Schut het woord. In verband met de tijd nood deelde hij mede, dat het to neelstuk geen doorgang kon vinden. Dit wekte enige teleurstelling, zowel bij het publiek als bij de spelers. De kapelaan dankte voorts allen die hadden medegewerkt aan de verzor ging van deze avond, in het bijzon der de gebroeders v .d. Broek, die veel hebben bijgedragen voor het welslagen van deze avond. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 Sept. Grocnte. Bloemkool I 16- 27, idem II 8—18, bospeen 11 26, waspeen I f 920, idem II f 9.90- 10.10, sla 3.204.50, herenbonen 40.1050.20, snijbonen 40—50, rode kool 5.1018, groene kool 1113.20, pronkbonen 3143, appelen 18.90—19.10, kervel ƒ3.80- 3.90, selderie f 2.605.10, postelein 21.10—22, peterselie 2.10—4, breekpeen 15.8016, uien p. 100 kg. 1420, idem per 100 bos 2.10- 2.20, tomaten 2829, andijvie 6.306,80, kroten per 100 kg. 9.1013, radijs 4.90—5.10, late aardappelen Noordelingen 8.40 8 50. VEUR, 29 Sept. Groente. To maten 1.504.30, bloemkool 1528 cent, sla 4.008.00, andijvie f 5.00 5.70, komkmmmers 1014 cent, postelein 811 cent, prei 8.0010.60 spinazie 610 cent, rode kool 810 cente stambonen 40—56 cent, snijbo nen 4073 cent, pronkbonen 2532 cent, stokbonen 6065 cent, spekto nen 2934 cent, meloenen 3042 ct.. bospeen 817 cent, bleekselderij 12633 oesvt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3