eiose hutspot^ Een marskramerskist was het begin van „De Faam" Leidse kunstenaars laten hun nieuwe werk weer zien Morgen: Vriendenkringdag ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7% jaar in Leiden De Schlattmann's, die in het begin van de 19e eeuw in een grote groep Westfalen en Nederduitsers naar Nederland trokken, om in de zomer maanden als marskramer hun in de winter thuis geweven linnen en ka toen hier te verkopen, zullen waar schijnlijk niet vermoed hebben tot welke grootte hun primitieve han deltje nog eens zou uitgroeien. Zij waren al tevreden, wanneer de boe rinnen in het Hollandse polderland hun waren wilden kopen. En als de voorraad op was, keerden zij naar hun dorp Neuenkirchen in Westfa len terug, om nieuwe voorraad te gaan maken. Zo deed Anton Schlatt- mann dat; zo deden ook zijn zoons Zacharias en Bernard. Zo werd de grondslag gelegd voor wat thans bloeiende zaken zijn. Precies een der als ook de zaken van Bahlman, Brenninkmeyer, Cloppenburg, Lam- pe, Dreesmann enz. gegroeid zijn van marskramerskist tot respecta bel bedrijf. Deze herinneringen zullen a.s. Maandag ongetwijfeld weer opge haald worden, wanneer Schlatt mann's Confectie- en Manufacturen- handel „De Faam"", Hoogstraat, Leiden, het 75-jarig bestaan viert. Dan zal er weer gesproken worden over Gustav, de zoon van Zacharias, die in 1852 te Neuenkirchen gebo ren werd, in Elten (thans Neder lands grondgebied) een kostschool bezocht en daarna met zijn brcer Hendrik de zaak voortzette, welke zijn vader omstreeks 1850 in de Lan ge Veerstraat te Haarlem gesticht had. „Het moet Zacharias toch wel goed gegaan zijn", zal men Maan dag zeggen, „dat hij toen reeds een eigen winkel had." Toen Hendrik in 1876 ging trou wen, begreep Gustav, dat hij beter Millioenen lijden honger in India Ook Leiden helpt! India is een groot land. Het is ge makkelijk, maar vrij dor, om met veel cijfers te werken, en op die ma nier te laten zien, hoe groot dat ver re land eigenlijk wel is. Ruwweg ge schat is het in oppervlakte honderd maal Nederland, en wonen er veertig maal zoveel mensen. Dan zien we nog af van Pakistan, dat toch altijd nog dertig maal Nederland is, en zeven tig millioen inwoners heeft. Dat verre India lijdt honger. Wij, die de winter van 194445 hebben beleefd, weten, wat dat zeggen wil. Honger is een scherp zwaard; we herinneren het ons helaas maar al te goed. Met des te meer reden kan men daarom van de Nederlanders verwachten, dat zij de helpende hand zullen uitsteken naar de mensen in India. We behoeven ons natuurlijk niet wijs te maken, dat wij in staat zullen zijn, om geweldige verbeterin gen in de nood te brengen. Uit een enkele vergelijking blijkt immers al, dat Nederland veel te klein is, om een algeheel opheffing te bewerkstelli gen. Maar al zou er dan niet direct een zucht van verlichting te horen zijn wanneer wij in de komende da gen onze krachten in gaan spannen, wij zullen toch in ieder geval het ge noegen smaken iets te hebben ge daan. Enige maanden geleden is in ons land een hulpactie begonnen. De ver eniging Nederland-India heeft er, te zamen met de Nederlandse Jeugdge meenschap de schouders onder gezet. De ambassadeur van India in Den Haag heeft zijn erkentelijkheid voor deze actie betuigd. Wij kunnen er hier ook aan mee helpen. Er bestaat aanleiding toe op feestdagen, die in zicht zijn. De Leidse jongeren zullen op die dagen, 2 en 3 October, hun best doen, wat voedselbonnen aan iedereen te ver kopen. Wij hopen, dat de Leidenaars de jongelui zullen belonen voor het feit, dat deze laatste hun feestdag opofferen voor een volk in nood. De zaakgelastigde van India zal op 3 October de gehele dag de gast zijn van de Vereniging Nederland-India, afd. Leiden, en o.a. de uitreiking haring en wittebrood bijwonen. Er worden collectanten gevraagd, hoe meer hoe liever. Men kan zich laandag en Dinsdag aanmelden van 12 tot 3 uur aan het Stadhuis, afde ling. Leidse Jeugdactie. deed uit Haarlem te verdwijnen. Hij kwam in Leiden terecht en vond op de Vismarkt een manufacturen- handel van Withoff (nummer 9), waarvan de eigenaar geen opvolger had. Gustav huurde het pand en legde daarmede de grondslag voor de zaak aan de Hoogstraat, die thans •het 75-jarig jubileum viert. De zaken gingen goed en reeds in 1890 kon Gustav het pand Vismarkt 10 aankopen (viswinkel Becking). De zaak werd naar de eisen des tijds ingericht en aangezien de confectie toen in opkomst was, bleef het cres cendo gaan. In 1907 moesten zelfs de bovenvertrekken, tot dan toe woonruimte, bij' de zaak getrokken worden. Toen Gustav in 1921 overleed, had •hij ook al een herenzaak in de pan den Vismarkt 16 en 17. De panden 9 en 10 werden in 1923 nogmaals verbouwd (door ir. v. d. Laan) en enkele jaren later werden onder handelingen aangeknoopt met de Gemeente, om de panden 9 en 10 te ruilen voor twee panden naast de herenzaak op 16 en 17. Men wilde toen van de twee zaken één grote zaak maken. De stadhuisbrand van 1929 echter vernietigde al deze plannen. Tussen de beide zaken in lag het bureau van de Burgerlijke Stand, waarin de brand ontstond. Wonder boven wonder bleven beide zaken gespaard, hoewel de stadhuis toren, die tijdens de brand instort te, in een van de zaken was inge bouwd! Prins Hendrik kwam enige dagen na de ramp naar Leiden en hij klom op het dak van „De Faam" om de schade in ogenschouw te ne men. Ook Koningin Wilhelmina kwam bij „De Faam" kijken en al klom H.M. niet op het dak, een kop je thee drinken bij de fam. Schlatt- mann deed zij wel! De heer Gustav Schlattmann jr., die reeds vanaf 1908 in de zaak werkzaam was en zijn vader in 1921 als directeur opvolgde, trad na de brand in onderhandeling met Gemeente. Het resultaat was, dat beide panden onteigend werden, ten behoeve van de bouw van een nieuw stadhuis. Toen werd aan de Hoogstraat het •huidige pand gebouwd, op de plaats waar het geboortehuis van de echt genote van de oprichter stond. Van dit huis (fam. Bruning) is de huis kamer nog bewaard gebleven ir het nieuwe winkelpand, dat door architect Koldewey werd ontwor pen midden in het hart van de stad. „De Faam" (deze naam werd in 1898 door de oprichter aan de zaak gegeven) heeft sedert 1945 een tweede directeur, de heer J. Schlatt mann, zoon van G. Schlattmann jr. Onder gemeenschappelijke leiding zet deze zaak haar 75-jarige Leidse traditie voort, verder bouwend aan wat uit een marskramerskist ont stond! A.s. Maandag zal er van half elf tot half een gelegenheid zijn de in middels geheel ver-Hollandste na komelingen van deze Westfaalse marskramersfamilie geluk te wen sen. Deze 18e eeuwse gravure laat zien hoe de Visbrug met omgeving er vroeger uitzag. Geheel links ziet men het huis Ter Lugt en daarnaast twee panden aan de Hoogstraat, waar nu „De Faam" gevestigd is. Rechts het Waaggebouw. Dienst der apotheken. avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 29 Sept. 13 uur tot Dinsdag 2 Oct. 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding Blanken, Ho- gewoerd 171, Tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, Tele foon 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8 Tel. 26274. Van Dinsdag 2 Oct. 18 uur tot Za terdag 6 Oct. 8 uur door de Apo theek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406, en de Zuider-Apotheek, Lam- menschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- j ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. 1 Dinsdag speelt het Carillon Het programma van de carillon bespeling door de Leidse beiaardier Reinoud Heering op Dinsdag 2 Oc tober van kwart voor acht tot kwart voor tien luidt: 1. Wilhelmus; 2. In- trada, uit de 2e Beiaardsuite, Ferd. Timmermans, a. Komt nu met zang, b. Hoe groot, o Heer, c. Gelukkig is het land, (Valeriusliederen)3 Me nuet van G. F. Handel; 4. a. Wij willen Holland houden, A. Spoel, b. Hollands vlag, J. P. J. Wierts, c. Als de boer wil dansen gaan, E. Wettig- Weisenborn; 5. Rondo alia turca (Sonate Nr. 12), W. A. Mozart; 6. Gavotte, G. H. Boedijn; 7 Variaties over Merck toch hoe sterk, A. J. de Groot; 8. a. De vrolijke jongen, P. Kallcnbach, b. Des Zomers, C. van Rennes, c. Klokke Roeland, J. Des- toop; 9. Studentenliederen; 10. Im provisatie, R. Heering. MODEHUIS LAMPE WERD AANMERKELIJK UITGEBREID. Dat het de fa. Lampe, die op 3 Maart 1951 een filiaal opende op Breestraat 161, goed gaat in Lei den, wordt wel bewezen door het feit, dat hedenmorgen de in gebruik neming kon plaats vinden van een nieuwe verkoopsruimte, die achter de reeds bestaande zaak is inge richt. De winkel is door deze uitbreidi^ bijna driemaal zo groöt geworden, hetgeen een betere indeling van de verkoopruimte mogelijk maakte. Ar chitect C. Nap ontwierp het plan en de fa. Zitman voerde het keurig uit. Vooral de bont-afdeling maakt een intieme indruk, hetgeen verkregen werd door een zeer aparte inrich ting daarvan, eenvoudig en rustig, smaakvol en artistiek. De heer Lampe had alle reden om hedenmorgen hartelijke dankwoor den te spreken tot allen, die hoe dan ook aan deze verbouwing hebben meegewerkt. Ook het personeel, dat onder moeilijke omstandigheden heeft moeten werken werd in dit dankwoord niet vergeten. De juisie koers vaart U met een geïdéalisêêFcïe kap!*"*"" taalverzekering, geslotea bi] onze Bank, waardoor tevens een jaarlijkse rente voor Uw nabestaanden verzekerd is. Lage premie 1 Inlichtingen vrijblijvend bij dej NATIONALE LEVENSVERZEKERING BANK N.V. Schiektde 1J0. ROTTERDAM. Tel. 82700 - en h«tr vertegenwoordiger» (Advertentie.) EXPOSITIE IN BOERHAAVEZALEN „Een prettig weerzien". Dat mag men wel zeggen, als men de tentoon stelling van het Leids Kunst Cen trum in de Boerhaavezalen bezoekt. Maandenlang heeft menigeen zich afgevraagd, of deze groep van kun stenaars was ingeslapen. Maar he denmiddag heeft de opening van de zesde L.K.C.-expositie plaats en de mooie, dichte zaal ziet er, zo moge lijk, nog appetijtelijker uit dan vo rige malen. Er zijn schilderijen, tekeningen, gouneches, aquarellen en etsen bij eengebracht onder de titel „Land schappen". Het prettige van deze ten toonstellingen is echter altijd, dat de schilderijen er niet als „dingen op zichzelf" zijn opgehangen, maar dat men hun functionele betekenis on derstreept door beeldhouwwerk en producten van kunstnijverheid mee te exposeren en de ceramiek etc' ge bruikt voor datgene, waarvoor het is gemaakt. Vazen en schalen zijn ge vuld met kleurige dahlia's en bes- sentakken, prachtig gearrangeerd door Bloemen-Kriest. Op houten fruitschalen liggen frisse, rode ap pels. Bij de oude bekenden, waarvan we ons werk herinneren van de ten toonstelling in December van het vorig jaar, figureren thans ook nieu we namen, althans nieuw voor het L.K.C. Daar zijn dan Giselle van Essen-Kuster, Lucia Steinbach, A. Segaar en de beeldhouwer Lo Mo lenaar. Daan Ladan is na lange tijd weer in het Centrum teruggekeerd. Over mevr. Van Essens werk be hoeven wij weinig meer te zeggen voor degenen, die haar op de jaarlijk- Zondag 30 September: de jaarlijkse Vriendenkringdag voor de vier paro chies van onze stad. 't Moet klinken als een reveille,als een klaroenstoot, welke de meer dan duizend leden mobiliseert, om hun opwachting te maken bij onze Eucharistische Ko ning. Niemand van onze leden en buitengewone leden ontbreke op dit voor onze vereniging belangrijk ste feest van het jaar. Nu vooral in onze tijd is het van het allergrootste belang Christus te plaatsen in het centrum van de be langstelling. De kwaal van onze tijd toch is het moderne heidendom, dat Christus en Christendom niet open lijk aanvalt, maar Hem, Zijn leer en Zijn Kerk eenvoudig negeert. De mo derne heiden is zichzelf genoeg en plaatst „de mens" op de troon. De gevolgen? Afschuwelijke dwa ling en omverwerpen der zedelijke normen: de mensen-maatschappij wordt een chaos. Daarom, leden, van de Vrienden kring, treedt aan! Alleen uw naam in onze registers heeft geen zin. Ko ning Christus verwacht van U een daad! Hij verlangt, dat Zijn „vrien den" het voor Hem opnemen, voor Zijn rechten opkomen en aan de we reld van vandaag verkondigen, dat Hij behoort te zijn: Rex et centrum omnium cordium: Koning en middel punt van alle harten. Morgen wordt in alle parochieker ken de H. Mis opgedragen tot inten tie van de Vriendenkring. Moge 't zó zijn, dat dan al onze leden tot de H. Tafel naderen en Christus eerherstel bieden! Zondagavond zal in alle pa rochiekerken door speciaal daartoe uitgenodigde predikanten worden ge preekt over het H. Sacrament. In de Dekenale kerk door pater Iso ter Hell O.F.M.; In de Hartebrugkerk door de zeer- eerw. heer H. Roosen, directeur van het Ziekenapostolaat te Bloemen- daal; In de Petruskerk door pater G. Lohuis, pastoor v. d. Hartebrug; In de Leonarduskerk door kape laan W. Mulder, eertijds geestelijk adviseur van de Vriendenkring. Moge dit speciaal Vriendenkring- Lof onze leden bezielen met nieuwe ijver en mogen vele parochianen van de diverse parochies tot het besluit komen zich aan te sluiten bij „de Vriendenkring ter ere van het Al lerheiligst Sacrament des Altaars". Namens het bestuur: Kapelaan J. v. ADRICHEM G.A. se tentoonstelling van Ars in de La kenhal hebben gezien. Het palet van mevr. Van Essen is en dat blijkt hier in het olieverf „Achter uitzicht" weer duidelijk koeler van toon geworden. Haar opvatting is echter stellig monumentaler. Prachtig komt dit tot uitdrukking in het gobelin, dat zij inzond, „Bal let" genaamd, een pièce de milieu van de expositie. Lucia Steinbach toonde haar werk nog niet zo lang geleden bij de Ned. Wetenschappelijke Boekhandel. Een uitgesproken illustratief talent, vrouwelijk-poëtisch en gevoelig vooral voor de atmosfeer die om de kleine dingen des levens hangt. A. Segaar zullen sommigen zich misschien nog herinneren van ten toonstelling „Kunst in Rijnland", die in Maart 1946 in de Lakenhal werd gehouden. Hij is een realist met im pressionistische neigingen. Dat ver hindert, dat de bijna fotografische juiste weergave van bloemen en grassen in No. 2 droog wordt en geeft een licht waas van melancholie aan de met paddestoelen eet bezaai de boschgrond in No. 1. Hij hoede zich echter voor „manier". Als waar schuwing dienen de wolken in het overigens uitstekende waterland schap te Nieuwkoop. En dan de beeldhouwer Lo Mole naar. Kundig, gevoelig, met zin voor de .ruimte, met een hang naar uit beelding van ideeën in de reeële j menselijke vormen, zonder deze te willen verwringen; maar soms de plank misslaande op zelfs voor leken waarneembare manier. Waar het hem lukte, zoals in het ontroerende zand-1 stenen beeld „Onschuld", is hij har- ten veroverend, In zijn gekleurde terra cotta „Aan de stof gebonden" is de kleur een handicap bij het waarderen van de vorm. Zijn uit beelding van het huwelijk in Franse kalksteen is niet alleen onaantrek kelijk, maar ook, als ideaal bekeken, onjuist. Van de oude bekenden noemen wij nog Will Tweehuyzen die voor al opvalt in een groot doek: „De Burcht" te Leiden, minder in het twee-dimensionale uitgewerkt dan vroeger wel het geval was, minder decoratie en meer visioen. Cor Vee- lenturf toont zich behalve een goed etser ook een uitstekend aquarellist. Zijn olieverfschilderij „Sête" leek ons minder geslaagd. En Han Werz, die een wat conventioneel schilder is, toont zich in zijn etsen, aquarel len en tekeningen een kunstenaar met perspectieven. Hans Melis handhaafde zich als beeldhouwer uitstekend. Rustig, ste vig werk, monumentaal zonder zwaar te worden. En dan zijn daar nog Ria van Oer- le-Van Gorp (met een prachtig handgeweven kleed), Marike van Laer (met smaakvol houtsnijwerk) en Marcel Keezer met zijn schilder achtige, Zaalberg met zuiver-lijnige ceramiek. Op de opening, die hedenmiddag plaats vindt, komen wij Maandag nog terug. B. v. L. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha Wilhelmi na Johanna, d. van W. N. van Slin gerland en M. Tetteroo; Geertruida Gerdina, d. van D. Guldemond en A. M. Rietdijk; Clasina, d. van L. Groe- neweg en G. Glasbergen; Johannes Matthias Maria, z. van M. C. van Dam en P. J. van Rijn; Aaltje, d. van L. H. Rietveld en A. G. van Loef; Coen Petrus, z. van C. D. Ooft en L. M. van Ommeren; Eric Alexander z. van C. H. Klasen en J. A. Mulder; Robert Maria, z. van P. de Koning en M. C. H. van der Meel; Johanna Maria, d. van T. J. Korsuize en J. P. Staal Pieter, z. van W. Aandewiel en M. Krijgsman; Cornelis Leonardus z. var W. C. Koemans en A. Imthorn; Maria, d. van C. J. Laterveer en L. Boom. Overleden: J. Bink man 69 jaar; A. H. Dros man 64 jaar; C. J. Langeslag zoon 3 dagen. Leidse \JN1VERSITE,T Geslaagd voor het cand. examen Geschiedenis <3e heer H. W. Harten, Leiden; artsexamen le gedeelte de dames A. E. Nissen, Den Haag, G. C. de Vries,Rotterdam; idem de heer H. L. Kalsbeek, Den Haag; arts-exa men 2e gedeelte de heren J. C. Bos- ma, den Haag, J. A. S. Grevelink, Rijswijk, H. F. van der Meulen, den Haag. Heden herdacht de heer J. van den Berg het feit, dat hij 25 jaar leden zijn werkzaamheden aanving bij de Universiteitsbibliotheek al hier. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer v. d. Berg toegespro ken door de bibliothecaris, dr. A. Kessen, die hem hartelijk dank bracht voor het werk, dat hij gedu rende deze 25 jaar heeft verricht en voor de wijze, waarop hij dit heeft gedaan en waarbij hij zich steeds als een toegewijd ambtenaar en hulp vaardig collega heeft doen kennen. Op de gebruikelijke wijze .werd de heer v. d. Berg een enveloppe over handigd terwijl er eveneens een werd ter hand gesteld van de zijde van het personeel. Namens de Bond van Hoger On derwijspersoneel werd de jubilaris toegesproken door de heer H. Ver- wer, die hem eveneens een geschenk aanbood. HERENHUIS STATIONSWEG 25 VOOR ƒ.85.000 VERKOCHT Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden is gisteravond bij inzet en afslag openbaar ver kocht het kapitale herenhuis met grote tuin Stationsweg 25 (archi tectuur C. B. Posthumus Meyjes), bewoond door de eigenaar, dr. J. E. Kroon, groot 37 are, 66 c.a.. Het huis stond in bod voor 85.000. Koper werd de heer J. van Vloten a.q. te Amsterdam voor f 85.000.—. Het perceel wordt door de verkoper •geheel ontruimd. Dezer dagen vond de trekking plaats van de verloting ten bate van het Comité Caritatieve Actie „Van Niemand Voor Iemand" te Leiden. De hoofdprijs, een fiets, viel op nummer 4285, verkocht in Amster dam, en de tweede prijs, een servies, op nummer 4532, verkocht te Goirle. De volledige lijst wordt elders in dit blad gepubliceerd. DAMESBEURS VAN DE DAMESKRONIEK Reeds meer dan 1 5000 enthousiaste bezoekers(sters) (Advertentie.) LEIDSE GEMEENTERAAD Onvoorziene omstandigheden voor behouden, zal de Gemeenteraad van Leiden op Maandag 22 October om 2 uur in openbare vergadering bij eenkomen. Laatste Berichten AMERIKAANSE TRANSPORT TOESTELLEN IN JAPAN VERONGELUKT. Veertien verkoolde lijken zijn Vrijdag aangetroffen in een uitge brand wrak van een groot transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, dat Donderdagavond 50 km ten Westen van Tokio uit elkaar sprong en vervolgens tegen een berg wand sloeg. Zeven kilometer verder liggen de resten van een ander transportvlieg tuig, waarin zich 11 personen bevon den. Het wrak werd door een hef- schroefvliegtuig gevonden. Beide toestellen waren op weg naar het vliegveld Tatsjikwa, de voornaamste basis voor het Ameri kaanse luchtvervoer tussen Korea en Japan. Zaterdag 29 September. En hier is dan de nieuwe arrestan tenauto, alias uitrukwagen, van de Leidse politie, waarover wij giste ren reeds schreven, donkerblauw gelakt en uitgerust met een luid spreker. Gistermorgen leverde de carosseriefabriek Deckers en Zonen te Zoeterwoude haar af aan het po litiebureau. We hebben er zo'n idee van, dat de nieuwe wagen op 3 Oc tober goede diensten zal kunnen doen door op de drukste punten in de stad aanwijzingen aan het publiek te geven. Want daarvoor is die luid spreker bestemd. We komen nog even terug op het 3 Octoberfeest. De N.C.R.V. zal de koraalmuziek direct uitzenden. In het kinderuurtje zullen vraagge sprekken met kinderen bij de ko raalmuziek, het Waaggebouw, het Schuttersveld en de optocht uitge zonden worden, 's Avonds wordt in de radiokrant nog een reportage ge geven. De Wereldomroep geeft een korte reportage over enige belang rijke programma-punten in verschil lende talen, om o.a. uit te zenden naar Zuid Afrika, de Arabische lan den en Indonesië. Misschien ook naar Frankrijk. Het spijt de Leidse K.A.B.-Reis- club en dus ook ons buitenge woon veel, dat de extra reis naar de K.R.O.-studio niet door kan gaan. Het bestuur hoopt nu het een en an der goed te maken met een feest avond. Daar rekenen we dan maar op. Donderdagmiddag om 4 u. is de 22- jarige mevr. G. B.v. D. op het trapje van haar woonwagen, In het kamp aan de Broekweg, uitgegle den. Zij kwam met haar benen tus sen de traptreden terecht en liep 'n heupfractuur op. De E.H.D. bracht haar naar het Acad. Zieke.nhuis. Pater dr. Calasanctius, O.Cap., moderator van de Kath. Ned. Vrou wenbeweging, afd. Leiden, verbekt Stadskok om al de leden eens te wij zen op de aanstaande October- maand. Mariamaand-Rozenkrans- maand. Het moet vanzelfsprekend zjjn, zegt pater Calasanctius, dat de dames iedere avond het rozenhoedje bidden in hun huisgezin. De Paus heeft hier uitdrukkelijk op aange drongen en de tijdsomstandigheden zijn wel van dien aard, dat er meer gebeden moet worden. Laten de moeders in het gezin een goed voor beeld geven, iedere avond opnieuw. Het kost tenslotte niet meer dan tien minuten. Wanneer de moeders het doen, volgen de andere huisgenoten vanzelf. Dan wordt October rnet recht een echte Rozenkransmaand! STADSKOK.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2