S)e CcicbeSoii^Mit Opstand in het land van Peron \<UUeUün9' MmtaueWMEem* chden EEN MISLUKTE AANSLAG OP DE PRESIDENT Het voorstel van Ridgway Nog geen antwoord De oliekwestie komt voor Veiligheidsraad Dat was de bedoeling niet ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12397 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Regering was de toestand spoedig meester A RGENTINIë heeft gisteren een kortstondige militaire opstand be leefd, die in de kiem kon worden gesmoord. Laat in de ochtend maakte de Argentijnse radio bekend, dat militairen een revolutie waren begonnen tegen de regering-Perón. Tegelijk riep het Algemeen vakver bond (de organisatie waarop president Perón steunt), een staking uit en gaf de arbeiders in de hoofdstad bevel zich te verzamelen op het plein voor het regeringsgebouw Casa Rosada voor een betoging tegen de revolutionnairen. De radio bleef met tussenpozen de woorden herhalen: „De staat van burgeroorlog heerst. Legerofficieren, die er aan deelnemen, zullen worden doodgeschoten". Korte tijd daarna kondigde president Perón de staat van beleg af en kwam het bericht, dat de opstand was mislukt. leger de beide generaals zijn gevlucht en de rust in het land is hersteld. EVITA DE AANLEIDING? Men neemt aan, dat de opstand is uitgebroken naar aanleiding van het oorspronkelijke plan om Evita Perón candidaat te stellen voor het vice- presidentschap. Vooral het legef, zo verklaart men in Amerikaanse krin gen te Washington, was hiertegen ge kant. Hoewel de candidatuur inge trokken was, zou men het huidige tijdstip het gunstigst geacht hebben voor een opstand. 11 November wor den in Argentinië algemene verkie zingen gehouden. Het uitbreken van de opstand viel samen met een plechtigheid, waarop de president een nieuwe vlag zou hebben aangeboden aan het stads- garnizoen, vergezeld van zijn echt genote. Perón gaf bij zijn toespraak tot het volk geen bijzonderheden over de aanslag, doch verklaarde alleen dat deze gepleegd was voor de in gang van het stadsgarnizoen op de Campo de Mayo. Daar Perón in zijn toespraak sprak van „de mannen van het verraad, die bij de ingang van de Campo de Mayo op ons op de loer lagen", neemt men aan, dat zijn echt genote fcich op het moment van de aanslag bij hem bevond. Perón ver zocht zijn aanhangers rustig naar huis te gaan en „vrouw en kinderen een kus te geven de kus van de be vrijde republiek". Perón bracht het leger dank voor de trouw en toewij ding. „De band tussen volk en leger is thans definitief bezegeld", aldus Perón. Tijdens zijn toespraak maakte een vlootcommuniqué bekend, dat vloot- strijdkrachten zijn gemobiliseerd om zich naar de vlootbasis Punta del In- dio te begeven, waar onderdelen nog in opstand waren. Zes vliegtuigen van de vloot waren in handen der op standelingen van de basis vertrokken. Twee waren op een vliegveld te Bue nos Aires geland, waar de piloten waren gearresteerd en de andere vier waren naar de basis teruggekeerd. Inmiddels is ook dit laatste bolwerk der opstandelingen gevallen. Enige Argentijnen, die aan de op stand hadden deelgenomen, zijn aan boord van drie bommenwerpers en een jachtvliegtuig op het vliegveld van Carrasco in Uruguay geland. Zij zijn daar door de militaire autoritei ten van Uruguay geïnterneerd. Volgens A.F.P. bevond generaal Arturo Rawson, een van de leiders van de opstand, zich onder de mili tairen, die per vliegtuig naar Uru guay zijn uitgeweken. REORGANISATIE LEGERLEIDING. Vrijdagavond laat heeft het Ar gentijnse Congres een noodwet aan genomen, die president Perón mach tigt alle strijdkrachten binnen zes maanden te reorganiseren, de bevel hebbers te ontslaan en nieuwe te be noemen. Perón heeft onmiddellijk een or Verscheidene arrestaties Volgens de Argentijnse staatsradio was de opstand ontstaan bij het acht ste cavalerie-regiment en de cavale- rieschool van het garnizoen op de Campo de Mayo. De vliegbasis van Palomar buiten Buenos Aires had zich bij de opstand aangesloten, doch zich overgegeven na een beschieting door ..loyale strijdkrachten". Onmid dellijk na de bekendmaking, dat de opstand was onderdrukt riep de Al- gemeene Vakbond, die aan de zijde van Perón staat, een algemene sta king uit en verzocht alle arbeiders zich onmiddellijk naar het paleis te begeven. Hier deelde Perón van het balcon af mede, dat er des morgens een aanslag op zijn leven was ge pleegd. Volgens de Argentijnse radio werd de opstand geleid door twee gene raals, Benjamin Menendez en Arturo Rawson. Alfredo Palacios, „de vader van het Argentijnse socialisme", zou gearresteerd zijn. In 1946, nadat Pe rón tot president gekozen was, be dankte Palacios voor het professoraat aan de universiteiten te Buenos Aires en La Plata en in 1948. bij de parle mentsverkiezingen, deed hij een be roep op de socialisten, aan het re giem van Perón een einde te ma ken door de radicalen te steunen. Ge neraal Menendez zou in een procla matie leger, vloot en luchtmacht „uit naam van het land" aangespoord heb ben de regering omver te werpen en „de normale toestand te herstellen". Generaal Rawson stond aan de zijde van Perón toen deze in opkomst was, doch werd tijdens zijn afwezigheid uit het land in 1944 door Perón ver drongen. A.F.P. meldt, dat volgens het hoofdkwartier van het Argentijnse Het opperbevel der V.N. op Korea wacht nog steeds op het Noordelijke antwoord op het twee dagen geleden gedane voorstel van generaal Ridg way om de wapenstilstandsbespre kingen op een andere plaats voort te zetten. Aangaande het bezoek van gene raal Bradley wilde het opperbevel niets meedelen. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat het bezoek in verband kan staan met mogelijke voorbereidingen van de verbondenen om iedere dreiging van nieuwe lucht aanvallen der Noordelijken te be antwoorden met het bombarderen van de bases, van waaruit de Noor delijken zouden opereren. bevelhebbers om volledig rapport te geven over de houding van hun een heden bij de opstand. De vrouw van de president, Eva Perón, dankte in een radioboodschap met een door tranen verstikte stem het Argentijnse volk voor zijn steun. Zij sprak vanaf haar bed. omdat „de krachten haar door het gebeurde hadden begeven". Churchill's programma ALS HIJ HET WINT De Engelse oppositieleider Win ston Churchill heeft voor een ver kiezingsverrassing gezorgd door in een manifest aan te kondigen, dat zijn (conservatieve) partij wan neer zij op 25 October weer aan het bewind zou komen gedurende de uitvoering van het Britse herbewa peningsprogramma de surplus- winst-belasting zal handhaven. In financiële en zakenkringen werd deze aankondiging, volgens Reuter, begroet als een handige po litieke zet, bedoeld als antwoord op uitlatingen van Labour, dat een conservatieve regering zou zwichten voor de grote zakenlieden. Bovendien zouden onbeperkte winstmogelijkheden uit de herbe wapening zeker aangevallen worden door de vakbonden, wier steun voor elke regering onontbeerlijk is. Toch hadden de socialisten onmiddelijk een vinnig wederwoord, want zij leggen Churchill's' voorstel uit als een poging om de gunst te winnen van de Britse arbeidende klasse ongeveer 22 millioen uit een kie zerscorps van 34 millioen man. Andere punten uit het conserva tieve manifest zijn o.m. 1. uitvoe ring van Labours herbewapenings plan van 4700 millioen Pond ster ling, 2. het ongedaan maken van de naasting van de ijzer- en staalindus trie en het stopzetten van verdere naastingsplannen, doch handhaving van de naasting der steenkoolindus trie, 3. reorganisatie van de spoor wegen, 4. handhaving van de subsi die op levensmiddelen, 5. streven naar de bouw van 300.000 woningen per jaar. Verder verklaart Chur chill, dat hij nog steeds een periode van vriendschap met Rusland mo gelijk acht. NEDERLANDS SCHIP GESTRAND. Een Nederlands schip, door het Zweedse persbureau „Lakra" ge noemd, is Vrijdag bij het lichtschip Svartklubben ten Noord-Oosten van Stockholm aan de grond gelopen en lek geslagen. Het Zweedse bergingsvaartuig „Neptun" tracht de „Lakra" vlot te slepen. De bemanning bevindt zich nog aan boord van het gestrande schip. In het Palcis op de Dam heeft H. M. Koningin Juliana gistermorgen aan de nabestaanden van posthuum on derscheiden Nederlanders, wegens hun bijzondere verdienden voor het vaderland, Militaire Willems Orden uitgereikt. De Koningin stelt de versierselen, behorend bij het ridder schap Militaire Willems Orde vierde klasse, ter hand aan mejuffrouw J. C. W. Ketting Olivier, zuster van wijlen soldaat J. F. Ketting Olivier, (boven), en aan Mevrouw Den Ouden, echtgenote van Luitenant-kolo nel M. P. A. den Ouden, (onder), wegens hun verdiensten in Korea. Engeland houdt zich aan Internationaal Hof I"\E BRITSE REGERING heeft Vr ijdagavond medegedeeld, dat zij be- sloten heeft het Perzische olie geschil voor de Veiligheidsraad der V. N. te brengen. Engeland zou te zclfdcrtijd „alle uitvoerbare slap pen nemen" om Pcrzië te verhinde ren olie van de Zuidelijke olievel den aan derden te leveTen. Alles wijst erop, dat de Britse regering geen geweld zal gebruiken om de raffinaderij te Abadan in Engelse handen te houden. President Trum an heeft premier Altlec in een spe ciale boodschap verzocht geen troe pen te zenden. De raffinaderij is thans geheel door Perzische troepen bezet. De maat is nu vol „Engeland heeft alles gedaan om de uitspraak van het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage na te komen", aldus de gisteravond afge- Adenauers tegenvoorstel De persdienst van de Oostduitse (communistische) „Socialistische Eenheidspartij" (S.E.D.) heeft in een Vrijdag uitgegeven verklaring Adenauers voorstel voor het houden van verkiezingen in geheel Duits land als „zeer ongewoon" geken- der uitgevaardigd aan alle militaire schetst. „Wanneer de Westduitse Met Mtitó-Jletziódï aCiecanfCict in (ïeapjie&ing. Het volledige Engelse kabinet kwam Donderdag te Londen bijeen om zich te beraden over de situatie in Iran. Winston Churchill en Anthony Eden, de leiders van de Conservatieve Partij, hadden een onderhoud met de Eerste Minister Clement Attlee. Een aanzienlijke menigte, groter dan gewoonlijk ,had zich in Dow- ningstreet verzameld (rechts), op de foto links zien we Churchill en Eden (links) bij het verlaten van Dow- ningstreet no. 10. bondskanselier zegt, niet met com munisten te willen onderhandelen, betekent dat niet veel anders dan een afwijzing. De beraadslagingen zijn evenwel nog niet afgelopen. In dien Bonn niet het enig mogelijke antwoord op het beroep van de Oostduitse Volkskamer geeft, moet het Duitse volk dit antwoord zelf geven", aldus de verklaring. Oelsner, één der S.E.D.-leiders, verklaarde in een toespraak te Oost- Berlijn tot partij-functionarissen, dat het Westduitse regeringsvoorstel voor verkiezingen in geheel Duits land onder internationale con trol „ten doel heeft vrije verkiezingen onmogelijk te maken" „De West duitse Bondsdag heeft het Oost duitse voorstel verworpen. Doch nu zal de werkende klasse op grote schaal de strijd aanbinden om be sprekingen voor het uitschrijven van deze verkiezingen tot stand te brengen. Het Duitse volk zal zelf beslissen", aldus Oelsner, wiens toe spraak door alle Oostduitse radio stations is omgeroepen. In het begin van zijn toespraak had Oelsner gezegd, dat het „de filicht van het Duitse volk is Duits- ands inlijving in het met agressie ve doeleinden gesmede Noord-At lantische verdrag te verhinderen". KONING GEORGE Het enige bulletin, dat Vrijdag over de toestand van koning George werd uitgegeven, meldde, dat de koning een goede nacht gehad had en gestadig vooruitgaat. Een correspondent bij het hof verklaarde vandaag, dat aangeno men zou kunnen worden, dat de be handelende geneesheren thans één bulletin per dag voldoende achten. Reeds drie dagen achtereen is er geen avondbulletin uitgegeven. Enkele dokters van de koning heb ben de nacht in het paleis doorge bracht. legde verklaring. (Het Gerechtshof bepaalde in Juli, dat geen van beide partijen enige actie mochten onder nemen, die het normaal functionnc- ren van de olievelden zou verhinde ren) „De maatschappij heeft zoveel personeel in Perzië gehandhaafd als nodig was om het werk te verrich ten, voor zover dit niet door de Per zische autoriteiten werd verhinderd. De Perzische regering daarentegen heeft door inbeslagneming van de eigendommen der maatschappij, door inmenging in alle takken der industrie en door toenemende pro vocatie van hot personeel der maat schappij deze genoodzaakt haar ac tiviteit zozeer te beperken, dat zij nagenoeg niets meer kon doen dan haar installaties in stand houden. Plet thans door de Perzische rege ring tegen de rest van het Britse personeel uitgevaardigde bevel het land te verlaten vormt een laatste aanfluiting van de uitspraak van het Hof. Dit Hof is het voornaamste rechtsorgaan van de V. N., waarvan Perzië lid is. Bovendien is het uit wijzingsbevel in strijd met de ele mentaire beginselen van het inter nationale gewoonterecht en is daar door een toestand geschapen, in welke men wel het gebruik van ge weld ten einde de Britse rechten en belangen, die daar mee samenhan gen, te beschermen gerechtvaardigd zou kunnen achten. De Engelse regering schroomt echter een actie te ondernemen, die tot verzwakking van het gezag der V. N. zou kunnen leiden. Daarom heeft zij besloten de zaak met spoed voor de Veiligheidsraad te brengen en worden voorbereidingen getrof fen tot het zo spoedig mogelijk bij eenroepen van een vergadering van deze raad. De Engelse regering zal de raad in deze vergadering verzoe ken, een beroep te doen op Perzië, zich in alle opzichten naar de uit spraak van het Internationale Ge rechtshof te richten en in het bij zonder toe te staan, dat het perso neel, dat onder het uitwijzingsbevel valt, te Abadan blijft. Inmiddels wenst de Engelse re gering het duidelijk te maken, dat zij de producten van de olie-indus trie in Zuid-Perzië als eigendom van de „Anglo-Iranian" blijft be schouwen en dat zij zich voorneemt alle mogelijke stappen te onderne men om elke poging van de zijde der Perzische regering, op enige manier over deze olie te beschikken ten. bate van derden, te verhinde ren. MOSSADEQ IN TRANEN EN OLIE WANNEER MOSSADEQ in het openbaar optreedt, pleegt hij tranen met tuiten te huilen, als een jonge juffer flauw te vallen cn daarna snikkend in bed te kruipen. Maar intussen is deze tranenrijke Perzische premier een uitgeslapen vos, die buiterfgewoon handig weet te manoeuvreren en de Engelsen telkens schaakmat zet. Na eerst gedreigd te hebben met een ultimatum, dat hij in het parle ment maar niet goedgekeurd kon krijgen, omdat de geachte afgevaar digden thuis liever de kat uit de boom keken, heeft hij de Britse em ploye's van de „Anglo Iranian", die nog in Perzië waren achtergebleven, de deur gewezen cn de grote raffi naderij te Abadan door militairen laten bezetten. Hij heeft zich niet laten intimideren door de 0 aanwezigheid van do Brit se oorlogsschepen in de buurt van Abadan cn heeft gedreigd, de hele boel in brand te laten ste ken, als do Engelsen geweld zouden willen gebruiken. Maar de Engelsen aarzelen om naartoe over te gaan; Altlce beraad slaagt met zijn ministers, wacht af wat de interventie van Truman op levert en intussen pikt de huilende Mossadcq hem dc olie voor dc neus weg. Attlee heeft nu besloten, de Veiligheidsraad in het geschil te be trekken en op die manier Mossa dcq te dwingen zich te houden aan de regels van het spel. De laatste stap van de Perzische premier was wel buitengewoon fnui kend voor het Britse prestige, niet alleen in Perzië zelf, maar overal ter wereld, waar de Britten belan gen hebben. Het blijkt nu, dat men met overeenkomsten cn contracten, waarbij de Engelsen partij zijn, doen kan wat men wil; men kan conces sies, welke de Engelsen in bezit heb ben, eenvoudig afpakken en de En gelsen zelf het land uitjagen; men kan hun eigendommen in beslag ne men, men kan hun oorlogsschepen trotseren en hem nog uitlachen op de koop toe. En dat alles ongestraft, want een schrobbering van dc Vei ligheidsraad zegt de Perzen niet veel. Zoiets zou enige jaren geleden niet mogelijk zijn geweest, maar toen waren de Engelsen nog „imperialis tisch". De Labour-regering heeft hot imperialisme echter afgezworen cn moet thans de waarheid onder vinden van het Franse spreekwoord, dat zegt: wie zich tot schaap maakt wordt door de wolf opgegeten. A TTLEE EN DE ZIJNEN kwamen door het optreden van do Per zen danig in het nauw. Hoe zij ook reageerden op do huidige ontwikke ling van het olie-geschil, altijd zou den zij aan hun politieke tegenstan ders stof leveren voor verkiezings propaganda. Traden zij straf op met militaire maatregelen en zo, dan zou do oppositie hun tegenwerpen dat zij „imperialisten" zijn, die on ontwikkelde volken onderdrukken en terroriseren. Pakten zij de zaak met fluwelen handschoenen aan, dan konden zij er zeker van zijn, dat Mossadeq voor honderd procent zijn zin doorzette cn dat de conserva tieven de regering dan zouden ver wijten, dat dc Labourpolitiok ook hier weer gefaald had. Dat was een moeilijk dilemma voor dc lieren en dat nog wel zó kort voor de verkie zingen Wij kunnen ons voorstellen, dat Churchill zich reeds op deze vet te kluif verheugde. Dc regering heeft echter toch een middenweg gevonden, door de Veiligheidsraad in te schakelen. Een doekje voor het bloeden. Het enige, waarop de regering te Londen nog kan hopen, is, dat hot de Amerikanen gelukt een com promis te bereiken, waardoor ten minste nog iets uit de choas gered zou kunnen worden. Maar de Ame rikanen lopen niet erg hard van stapel. Zij zijn in dit geval tegen standers van geweld-methoden. In zoverre hebben dc Amerikanen gelijk, dat het toepassen van geweld methodes in Perzië inderdaad gro te gevaren oproept. Men zal zich herinneren, dat Rusland een verdrag heeft met Prrzib, waarin de Ruuen de bevoegdheid hebben om militair in te grijpen, indien vreemde troe pen in enig deel van Perzië zouden binnenvallen. Het laat zich horen, dat vadertje Stalin zit te popelen van ongeduld en zich een dergelijke gelegenheid niet zal laten ontglip pen. En wat zullen daarvan dan weer de consequenties zijn? Er zijn al brandhaarden genoeg in de we reld; wy hebben werkelijk geen behoefte aan een nieuwe. Maar voor dc Engelsen Is en blijft hot een bittere pil, wanneer zij omwille van de lieve vrede op een dergelijke manier bakzeil moe ten halen en niets anders kunnen doen dan afwachten wat de AAme- rikanen in Teheran voor hen kun nen bekokstoven en wat de Veilig- doen dan afwachten v/at de Ame- heidsraad kan en wil uitrichten. In elk geval kunnen zij zich troos ten met de gedachte, dat zij ten minste de eer van het recht gehand haafd hebben. Men moet nooit verder springen dan zijn polsstok lang is.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1