Luisterrijke optocht het hoogtepunt van wordt weer 3 October jFlffOSe HUTSPOT^ k r r IÜI S „Ons Eiland" bouwde zelf een reusachtige glijbaan 53000 gulden gestolen in Leids Belasting-kantoor Van apotheek-kelder tot Koninklijke Zeepfabriek J. A. Christiaanse in het goud VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDEN IN GESPANNEN AFWACHTING De Leidse bevolking verkeert al zo'n beetje in een roes van opwin ding. Nog zes dagen en het grote feest zal weer gevierd worden, de herdenking van feit, dat Leiden 377 jaar geleden ontzet werd door de Geuzenvloot, die haring en witte brood bracht aan de uitgehongerde bevolking. Spandoeken en aanplak biljetten in de stad herinneren iedereen aan het komende feest en vanmorgen is bij Drukkerij IJdo de feestwijzer verschenen, waaruit blijkt dat het programma niets van 7,'n oude luister heeft verloren. In tegendeel! Om te beginnen krijgt de Taptoe van Dinsdagavond een bijzonder cachet door de plechtigheid, die zich om kwart voor acht op het Stadhuis plein zal afspelen, wanneer burge meester Van Kinschot de monumen tale lantahrn officieel ontsteekt. On middellijk daarna wordt het nieuwe carillon onthuld en in werking ge steld. Na vele jaren gezwegen te hebben, zal de Stadhuistoren nu weer meezingen in het feestlied van 3 October. Officieus wordt het pro gramma reeds Maandagavond ge- ooend, wanneer „Ex Animo" in de Pieterskerk 'n zanguitvoering geeft. Spreker is ds. J. v. d. Wiel. Iets bijzonders is het ook, dat dit jaar een officiële taptoe zal worden geblazen door de Drumband van de Nat. Reserve Zuid Holland en de Marinekapel van Valkenburg. Mogen we voor de zoveelste maal alle deelnemers(sters) aan de Tap toe weer dringend verzoeken toch vooral fakkels en lampions mee te voeren? Het moet een werkelijke lichtstoet worden; dat is veel be langrijker dan de reusachtige lengte, die de Taptoe vooral de laatste jaren heeft aangenomen. REVEILLE EN VLAGGEN. Natuurlijk is het Leids Politie- muziekgezelschap Woensdagmorgen het eerst present. De politiemannen staan dan voor een drukke dag, maar zullen toch weer de traditio nele Reveille vanaf het Stadhuisbal- con voor hun rekening nemen. Op dat sein moeten de burgers voor zover d»t nog niet het geval is uit hun bed wippen en direct de vlag uitsteken. Zoveel mogelijk vlaggen! Wat dit betreft kan Leiden een voorbeeld nemen aan het kleinere Alkmaar, dat zijn feest op 8 October viert. In die kaasstad zijn de straten één vlaggenzee en de bewoners ver sieren zelfs de straten! Kom daar in Leiden eens omEn het kost toch niets, een vlag uitsteken. Zal het dit jaar beter zijn? Laat iedere burger er het zijne toe bijdragen. HARING EN WITTEBROOD. Om zeven uur reeds begint de uit reiking van haring en wittebrood in het Waaggebouw. Niet minder dan 7800 Leidenaars hebben voor deze traditie ingeschreven, bijna 5000 meer dan verleden jaar. Van de or ganisatoren zal veel gevraagd wor den, om alles vlot te laten verlopen. Het aantal uitdeelposten is uitge breid en om opstoppingen te voor komen, wordt de Mandemakerssteeg afgesloten. De haring en witte- broodhalers moeten zich via de Vrouwensteeg op de Aalmarkt op stellen. Wanneer zij misschien een ogenblikje moeten wachten, kunnen zij luisteren naar het concert, dat de T. en D.-kapel op het Waaghoofd verzorgt. Tegen acht uur zal het Van der Werffparkt weer volstromen met Leidenaars, die met de Koraalmuziek meezingen, begeleid door „Concor- en onder leiding van Leo Mens. Het verdient aanbeveling de repeti tie van hedenavond, om half acht, in het Waaggebouw bij te wonen. MILITAIRE MARS. Bij het vorderen van de ochtend wordt het programma luchtiger van aard. Om half negen begint op he Levendaal een Nationale Kortebaan- draverij (onder de man) en om half tien zal een groot aantal autoriteiten voor het Stadhuis een défilé afne men van onderdelen van de Kon. Marine en Kon. Landmacht binnen het Leidse garnizoen. Ook „Pro Pa tria" loopt mee, voorafgegaan door de Marinekapel van Valkenburg en de Drumband van de Nat Reserve. Deze militaire mars, die om negen uur begint, brengt ruim 700 man schappen op de been. Buiten het offwiële programma valt de herdenkingsdienst, die om 10 uur in de Pieterskerk wordt gehouden, met als voorganger ds. P. Kloek. Op hetzelfde uur gaat de fontein op de Vismarkt „springen" (binnen het herstelde hek!) en gaan de deuren van „De Lakenhal" open, om de men sen gelegenheid te geven de histo rische afdeling (schilderij van Van der Werff, Hutspot, Wandtapijt, enz.) te bezichtigen. LUNAPARK. Het Lunapark op het Schutters veld opent ouder gewoonte reeds op de vooravond. Dinsdagavond om 8 uur beginnen de draaimolens te draaien tot middernacht. Woensdag kan men er van 's morgens f 's nachts één uur terecht. De toegang is wederom uitsluitend aan de Rijnsburgersingel, terwijl men het terrein alleen aan de Stations weg en aan de Marislaan verlaten kan. Er worden meer dan 100 attrac ties verwacht, waaronder geheel nieuwe voor Leiden! Om volledig te zijn, moet ook ver meld worden, dat alle Leidenaars zich omstreeks het middaguur te goed zullen doen aan Hutspot met Klapstuk! Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld ,,'n Orsig van onregverdige verryking als gedingoorsaak in die Suid-Afrikaansc reg" de heer D. G. John, Leiden. Gepromoveerd tot doctor in rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Bijdrage tot de kennis van de credictverlening aan de Indone sische middenstand", de heer A .H. Ballendux, Amsterdam. Geslaagd op 15 Maart 1951 voor het cand. examen Ned. recht de heer M. Blok, Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. recht mej. M. V. Reinsha- gen, Amsterdam idem de heren H. Roemer, Den Haag, J. H. Huijser, Deventer. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. R. REMMELTS. Op 5 October a.s. des namiddags ten 4 ure zal Prof. dr. R. Remmelts, benoemd tot buitengewoon hoogle raar vanwege het Leidse Universi teitsfonds zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot auditorium van het academiegebouw. GRONINGSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde de heer J. van Leeuwen uit Leiden. A. H. DROS. t In de ageelopen nacht is in de ouderdom van 64 jaar hier ter stede overleden de heer A. H. Dros, fir mant van de fa. Tieleman en Dros' Conservenfabrieken alhier. De heer Dros, geboren als zoon van de heer A. H. Dros Sr., die tal van jaren leider was van het thans bijna 75 jaar bestaande bedrijf, trok na zyn schooljaren naar het buiten land om practlsche kennis over het vak op te doen. Daarna kwam hij in 1907 in het bedrijf, dat mede door zijn toedoen in de loop der ja ren een hoge vlucht heeft genomen. Sedert enige tijd was de heer Dros wegens ziekte niet meer in staat zijn taak te vervullen. A.s. Maandagmiddag te half drie zal de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats hebben op de be graafplaats „Rhijnhof". „LEIDSE HUTSPOT". in dan breekt om één uur het hoogtepunt van 3 October aan; de j Optocht! Er is dit jaar, nu de 3 Oc- tobervereniging 65 jaar bestaat, bij- j zonder veel werk van gemaakt; bij-1 na 400 personen verlenen hun me- j dewerking, 140 paarden en 7 mu- j ziekcorpsen. Elf groepen, die teza- men met recht een „Leidse Hutspot" i zullen vormen, geven enige beelden j uit het Leidse leven in de 19e eeuw. We willen thans niet uitweiden over de optocht, temeer niet, omdat de Feestwijzer (voor het eerst!) be knopte en heldere beschrijvingen geeft van de voorstellingen, zoals de intocht der Fransen in 1795, de ont ploffing van het kruitschip in 1807, de Leidse studenten in de Tiendaag se Veldtocht (1831), de Japanse tuin v. prof. Von Siebold a. d. Lage Rijn dijk (1839), het bezoek van de fami lie Kegge aan Leiden (1840), zoals Hildebrand dit in zijn „Camera Obs- cura" heeft beschreven, een groep boerenwagens uit Rijnland, die naar de Leidse markt komt (1850), de herdenking van het 300-jarig be staan van de Universiteit (1875) uit gebeeld met het beroemde zweetka mertje, de oprichting van de 3 Octo- bervereniging in 1886, de brandspuit van de weesjongens en de stoom spuit van de Vrijwillige Brandweer (1890), de paardentram van 1900. die sturen zal Toon van Zijp, met Ro man als conducteur, en tenslotte de studentenmaskerade van 1905, voor stellend stadhouder Willem III, die in 1691 het Haagse Congres bezocht. In deze groep zal de gouden koets meerijden, precies zoals dat was in 1905. In dat jaar kocht student Hal- bertsma, die de hoofdrol speelde, de gouden koets, afkomstig van het En gelse Hof. Na afloop schcink hij het rijtuig aan het Leidse Gemeentebe stuur, dat de koets jarenlang ver borgen hield in „De Lakenhal", tot dat de 3 Octobervereniging eigena resse werd. De route van de optocht is iets verkort, zodat de deelnemers om vier uur aan de Stadsgehoorzaal (ingang" Aalmarkt) zullen arriveren. i VARIéTE De avond brengt weer een gezellig feest in de Stadsgehoorzaal, deze keer verzorgd door het gezelschap van Roland Wagter, dat een „Haring en Wittebrood-variéte" zal brengen. De bezoekers zullen tijdig weer op straat staan om naar het Schutters veld te gaan en daar om 11 uur het grootse vuurwerk te zien, dat het of ficiële programma besluit. ll - -W-:-' YVA't T- - v-u-:m mer jy"' /Jr.jÉ»5l 1 (Foto: „De Leidse Courant'J Donderdag 27 September Vandaag vierde de heer Tj. Wiers- ma, adm. ambtenaar bij de Stedelijke Lichtfabrieken zijn zilveren dienst- jubileum. Reeds gisteren feliciteerde de directeur, ir. Y. Ykema de jubila ris en bood hem namens het Ge meentebestuur een enveloppe met inhoud aan. De heer Straatman, chef van de afd. Inkoop, loofde de heer Wiersma voor de wijze waarop hij zijn werkzaamheden verricht, en de heer J. J. C. Snel, voorzitter van de Jubileumcommissie, bood namens de Pers.ver. gelukwensen aan, onder toezegging van een cadeau. In de in tieme kring van zijn afdeling bracht de jubilaris nog een gezellig uurtje door, terwijl hem een fruitmand werd aangeboden. A.s. Zaterdag is er een belangrijke bijeenkomst van de Volksdansgroep „De Grote Ronde", aanvangend om half acht. Beide groepen worden ZANDZUIGER KON NIET DOOR MAREBRUG Met bok en kraan opgevijzeld Woensdag arriveerde voor de Marebrug aan de Oude Vest een zandzuiger van de N.V. Ballastmy. uit Amsterdam met het doel deze brug te passeren en door te varen naar Oegstgeest, waar zand gezogen zou worden voor de Leidse Spoor- wegwerken. Voordat de zuiger haar reis begon, had men nauwkeurig de breedte van de te passeren bruggen opgenomen, doch men had niet aan diepte gedacht. De zuiger was l.f" diep, maar de diepte onder de Ma rebrug bleek minder te zijn. Na am pel beraad besloot de Markt- en Ha vendienst hedenmorgen een bok te van de N.V. Grofsmederij te lenen en te samen met de kraan, die de zuiger begeleidde, werd het gevaar te ongeveer 75 cm. opgelicht, w na het de openstaande brug kon passeren. Toch dreigde op het laat ste moment, toen de zuiger prac- tisch de doorgang gepasseerd was, nog een nieuwe moeilijkheid, kraan, die de zuiger aan de ene kant opgevijzeld had, was te breed voor de brug. Door vieren wist men na veel vergeefse pogingen de zand zuiger eindelijk aan de andere kant van de brug te krijgen, waar na de vele toeschouwers alsmede de directeur v. d. Markt- en Haven dienst, de adj. directeur v. d. Ge meentewerken en weth. v. d. Kwaak, die met belangstelling de werkzaamheden gevolgd hadden, huiswaarts keerden. compleet verwacht in de gym.zaal Krauwelsteeg. Het Leidse Kunstcentrum opent s. Zaterdagmiddag een tentoonstel ling van schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerk en ceramiek van eigen leden in de Boerhavezaal, Vrouwenkerksteeg. De opening heeft plaats om 3 uur en de tentoonstelling zal dagelijks van 2 tot 5 en van 7 tot uur te bezichtigen zijn. De heer J. L. G. Righart van Gel der, Koninginnnelaan 84, herdenkt a.s. Maandag het feit. dat hij veertig jaar geleden in 's-Rijksdienst trad. Hij werkte eerst enige tijd op het Zoölogisch laboratorium aan de Kai- zerstraat en nadien vele jaren op de afdeling heelkunde van het Acad. Ziekenhuis. Hedenavond worden in de pastorie aan de St. Lconardusparochie twee belangrijke bijeenkomsten gehouden. De vereniging „O.K.O." houdt om acht uur bestuursvergadering. De voorbereidingen voor het St. Leo- nardusfeest vragen de volle aandacht Ook de Kerkkoorleden worden drin gend verzocht te komen, omdat de directeur zijn programma, eveneens in verband met genoemd feest, uit een wil zetten. Aanvang precies 8 uur. STADSKLOK OUD-LEERLINGEN TUINBOUW-CURSUSSEN BIJEEN. De Nederlandse Bond van Tuin- bouwstudieclubs van oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen afd. Lei den en Omstreken, hield in hotel „Central" haar eerste' vergadering na het zomerseizoen. De voorz. dc heer J. H. Smit, opende de vergade ring met een woord van welkom tot de aanwezigen. Nadat er enige huis houdelijke zaken waren behandeld en inlichtingen waren verstrekt over de te houden Chrysanthenwedstrijd, hield het hoofd vvi de Tuinbouwcur. sussen, de heer J. Entrop, een inlei ding over de verzouting van het boe zemwater en de nadelige gevolgen voor de tuinbouw. Verschillende monsters gietwater werden volgens de argentometrische titratie op Clio- nen onderzocht, en diverse inzenders werden ingelicht over het zoutgehalte van het gebruikte gietwater. voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan de spreker voor deze nuttige en leerzame avond. Wanneer a.s. Zaterdagmiddag om half drie op de speeltuin „Ons „Eiland", achter de Zijlsingel, het jaarlijks tuinfeest wordt gehouden, zal hieraan e-en bijzondere plech tigheid verbonden zijn, die alle le den met trots vervult. Want Zater dagmiddag zal na maanden hard werken eindelijk de grote glijbaan in gebruik genomen worden, die ge heel door eigen leden in hun vrije uren gebouwd werd. Dit zou op zichzelf niet zoveel bij zonders zijn, want er zijn meer speeltuinverenigingen, waarvan yvo- rige leden zelf de speelwerktuigen maken, ware het niet, dat hier een glijbaan gebouwd werd, die uniek is m Leiden en verre omgeving, mis schien wel in heel Nederland! Het stalen gevaarte heeft een hoogte van 10 meter. De top dient echter slechts als versiering en voor bevestiging van de vlaggemast. De glijhoogte is zeven meter, een res pectabele hoogte, en de baan is maar liefst 30 meter lang. In acht maanden tijd werd door een groot aantal leden 700 meter staalbuis verwerkt. Alles werd electrisch ge last en de diepe „goot" is van het beste essenhout gemaakt. Het geheel, volgens ontwerp van de heer A Landman, penningmees ter van „Ons Eiland", maakt een zeer degelijke indruk. De construc tie is zeer stevig op betonnen voeten gezet, zodat hier iets gemaakt is dat vele jaren dienst kan doen. Aan de veiligheid is alle mogelijke aandacht besteed. De brede trappen hebben speciale lage leuningen voor kleine kinderen en de platforms zijn met stevige hekken afgeschermd. Wanneer een dergelijke glijbaan gekocht moest worden, zou ze voor een speeltuinvereniging onbetaal baar zijn. Zonder arbeidsloon waren de kosten wel te dragen. Dit werk :s bovendien een prachtig voorbeeld geweest van „De Mens in z'n Vrije Tijd"! Zaterdagmiddag zal ook het „Ka bouterhuisje" officieel in gebruik genomen worden. Dit is een ge schenk van de ouders aan de ver eniging, die onlangs het eerste lus trum vierde en vol goede moed het Wie geen richting aangeeit gaat in de richting van het ziekenhuis. Verbond voor Veilig Verkeer tweede vijftal jaren is ingegaan. Wanneer het enthousiasme van be stuur en ouders zo groot blijft, dan zal „Ons Eiland" ook in de komen de jaren veel kunnen doen in deze kinderrijke buurt! Burgerlijke Stand Geboren: Margje d. v. J. J. Dijk stra en M. Hoekstra; Wilhelmina N. d. v. W. Jonkers en W. H. Straks; Emmy H. d. v. H. L. Speijer en A. Fortuijn; Arie z. v. A. Faas en J. Groenendijk. Getrouwd: A. G. G. v. Beek en M. E. Eradus; J. J. Hageman en S. Ger- rits; M. Coenraadts en L. Zonderop; F. Laterveer en M. C. van Evert; A. Tuythoff en B. E. de Wekker; W. Ravensbergen en E. Vonk; A. L. B. van Heerde en B. E. Keijzer; C. Prins en H. v. d. Hoed. THEO VAN DER PAS. Chopin-programma. Theo van der Pas, le chéri van zijn toehoorders, vond een overvolle grote zaal, waarvan zelfs 't podium in dubbele rijen bezet was eD Neder landse pianisten staan momenteel zeer in de gunst van de vaderlandse luisteraars. Zijn gehele programma was gewijd aan Chopin en daar hij hoofdzakelijk bekende composities van de Poolse meester speelde, mag zijn programma populair genoemd worden (in de goede zin van het woord natuurlijk). Een Chopin-reci- tal van Van der Pas, (wy hoorden er al vele van hem) wil zeggen een avond van poëzie, van lyriek, van bewogenheid, van passie en verstild- heid. Uiterlijk is Chopin's muziek virtuoos en brillant. In staat is v. d. Pas tot het geven van pianospel van de eerste orde, begeesterd en in-mu- zikaal. Hij tracht steeds 't dichter lijke te verwezenlijken, wat bij Cho pin volop aanwezig is, en niet meer dan nodig is zich te bepalen tot de pianistiek. Zijn spel was helder, ver zorgd en omlijnd. Was zijn voor dracht meestal warm en gevoelig, af en toe valt een zekere gemanierreerd- heid niet te ontkennen; dan miste hij de zelf-vernietigende drift en de grote diepte van deze muziek. Mo gelijk ook gevoelde hij zich niet heel en al vrij met zoveel mensen pal om zich heen die hem op de vingers ke ken. Een groot programma speelde hij met meesterschap. Het eerste deel bevatte Polonaise in c, Nocturne in Es, de Impromptu's in As en Fis. Prélude in Des, de Mazurka's in b en f en de loodzware Ballade in g. Met prachtige zangerige toon, vertolkte hij dit alles, beheerst en imposant. Na de welverdiende rustpauze kreeg men de Nocturne in F, de études in c„ f en Ges, drie walsen in Es. cis en Des en last not least de grandiose Polonaise in As. Moesten wij uit dit alles kiezen, dan kozen wij de Ma zurka's, de études en de dne walsen en 't voortreffelijk gespeelde Scher zo. De ovationele huldiging kwam nauwelijks ten einde. Men dwong aldoor om meer, zodat verschalende toegiften volgden. Daarna berustte men en ging naar huis. Maar de ova ties, die aan 't slot gebracht werden, bewijzen hoezeer van der Pas de harten van zijn publiek weot te win nen en ook gewonnen heeft. J. Kortmann. PECH VOOR PIET.... Brandkast deskundig opengesneden In de afgelopen nacht is ingebro ken in het kantoor van de Directe Belastingen, Breestraat 18, Leiden. Er wordt een bedrag van ruim 53.000. vermist. Toen hedenmorgen om tien minu ten voor half negen de eerste amb tenaren het kantoor betraden, ont dekten zij tot hun grote ontsteltenis, dat de kleine brandkast was openge sneden. Het gisteren nog aanwezige bedrag van ruim 53.000.bleek verdwenen te zijn. Een grote hoeveel heid zegels en gezegeld papier, ter waarde van enige duizenden guldens, was echter nog aanwezig. HONDERD JAAR SANDERS Een bekend Leids bedrijf, dat ook op vele internationale tentoonstel lingen met zijn producten medailles verwierf en dat reeds in Februari 1875 het praedicaat „Koninklijk" aan zijn naam mocht toevoegen: de N.V. Koninklijke Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek v/h Sanders Co, bestaat morgen 100 jaar. Een eeuwfeest in de zeep ïegelijkertijd herdenkt de heer J. A. Christiaanse, thans adjunct-direc teur der firma, het feit, dat hij vóór 50 jaar zijn intrede in dit bedrijf deed. Staan wij eerst een ogenblik stil bij de geschiedenis van de honderd jarige, dan wijzen oude folianten uit, dat Nicolaas Sanders, in 1851 een bekend apotheker in de Sleutelstad, op 29 September van dat jaar in het pand Breestraat, hoek Steenschuur, na langdurige experimenten en proefnemingen de grondslag legde voor dit bedrijf. Speciaal de medi cinale zeep, welke hij lange jaren bij wijze van hobby in de kelders van zyn apotheek aan de Breestraat vervaardigde, vormde een stevige basis voor zijn bedrijf. De ruimte aan de Breestraat werd al spoedig voor het zich uitbreiden de bedrijfje te klein, zodat hij over ging tot de aankoop van enkele pak huizen op het in de nabijheid gele gen Levendaal. In de loop der jaren werd het gehele blok huizen, be grensd door het Levendaal, St. Jo- r/ssteeg, Kaardesteeg en Korevaar- straat aan de fabriek getrokken. Ongeveer 15 jaren na de oprichting werd zijn zoon, de heer A. P. W Sanders, onder wiens leiding de fa briek zich steeds uitbreidde, in de zaak opgenomen Reeds op 29 Sep- ti-niber 1874 werd aan de firma Sanders Co de titel van hofleve rancier verleend, waarna op 17 Fe- fcryari van het volgend jaar de fir ma de bijzondere eer te beurt viel 't praedicaat „Koninklijk" aan haar naam te mogen toevoegen. In 1898 werd de firma in een N.V. omgezet. Op hoog niveau Na het overlijden van de heer A- P. W. Sanders in 1906, werd diens zoon, de heer J. F. X. Sanders, die leeds vele jaren in het bedrijf werk zaam was, tot directeur benoemd. Het was onder zijn leiding, dat het bedrijf geheel werd gemoderniseerd en een nieuwe ziederij en carton- r.agefabriek in het bedrijfspand werden ondergebracht. Dank vooral ook de grote deskundigheid van de heer Sanders, die in onze stad ook als wethouder van Finan ciën grote bekendheid had en alge mene waardering genoot, werd de kwaliteit van Sanders producten op hoog niveau gebracht. Vele eervolle vermeldingen, medailles en bekers zijn daar de stille getuigen van. In 1939 kwam ook aan dit werkzaam leven een einde. Direct na dit over lijden werd de heer P A. de Gooyer, ïeeds in 1932 als commisaris van de Vennootschap benoemd, met de da gelijkse leiding belast. Spoedig volg de de benoeming van de heer P A. de Jong tot directeur. Vanaf het mo ment, dat de heer De Gooyer zich meer met de zaken ging bemoeien, werd een omvangrijke reorganisatie van het bedrijf toegepast, waarbij bij zich van de onmisbare steun van de heer De Jong en de thans gou den jubilaris, de heer Christiaanse, verzekerd wist. Sinds Juli 1945 treedt ook de heer De Gooyer als directeur op. Ofschoon de oorlogs jaren het bedrijf in zijn gestadige ontplooiing hebben geremd, kan de firma bij dit eeuwfeest haar vleu gels wederom wijd uitslaan en ver toont de productie nog steeds een stijgende lijn. J. A. Christiaanse: een halve Het is wel een gelukkig samenval len, dat de man, die een halve eeuw de geschiedenis van dit honderd-jarig Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Het schijnt, dat de da der (s) zich toegang tot het gebouw verschaft hebben via een tuimelraam, dat uitkomt op de binnenplaats van het P.T.T.-kantoor (Technische Dienst) aan de Aalmarkt. De brand kast bleek op deskundige wijze met een snij-apparaat geopend te zijn. De hoogte van het tuimelraam en de om vang van de apparaten, die voor een dergelijke „operatie" nodig zijn, wet tigen het vermoeden, dat er meer dan één dader bij betrokken geweest moet zijn. Nader vernemen wij nog, dat de aanwezigheid van een dergelijke hoe veelheid geld in de brandkast niet ongewoon is. Het moet echter wel de gewoonte zijn om het geld Vrijdags morgens op de Bank te storten. Dit werpt de vraag op, of deze omstan digheid aan de dader(s) bekend was, of dat het louter toeval was, dat de inbraak in de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft plaatsgevonden. De Politie kon ons nog geen inlich tingen verstrekken over eventueel gevonden sporen, die mogelijk aan wijzingen kunnen zijn bij het op sporen van de dader(s). Vanzelfsprekend verwekte het be richt grote verrassing bij het perso neel, dat aanvankelijk het gebouw niet betreden mocht. Toen het eerste onderzoek ten einde was, konden de normale werkzaamheden aanvangen. Dit is de tweede keer binnen een jaar, dat in dit gebouw ingebroken werd. Men zal zich nog herinneren, dat een student verleden jaar, op on geveer dezelfde wijze als thans ver moed wordt, het gebouw binnen kwam, om grote ravage aan te rich ten tussen de aanwezige dossiers. KINDERVERLAMMING IN LEIDEN In de Staatscourant van heden is een opgave opgenomen van het aan tal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 1622 September. O.m. wordt melding gemaakt van 17 gevallen van kinderverlamming, waarvan één in Leiden. bedrijf van nabij heeft medegemaakt, de heer J. A. Christiaanse, gelijker tijd zijn gouden jubileum viert. Met bijzondere gaven heeft de jubilaris 50 jaar zijn krachten aan „Sanders" gegeven. Dank zij zijn gelijkmatig, altijd opgeruimd humeur en zijn in tensieve werkkracht heeft hij een be langrijk aandeel geleverd in de gun stige bedrijfsresultaten. De jubilaris, die ook in het Leidse verenigingsle ven geen onbekende is hoe leven zijn boeiende reisbeschrijvingen in de herinnering van velen voort! kan met recht één der steunpilaren van deze Koninklijke honderd-jarige wor den genoemd. Na de viering van zijn jubileum, dat morgen in intieme kring zal worden gevierd, zal de heer Christiaanse met pensioen gaan, om zich geheel aan zijn vele hobby's te geven. Ongetwijfeld zal daarbij het reizen en trekken wel op de voor grond komen te staan!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2