Perzische troepen bezetten olieraffinaderij Haal ijzeren gordijn drie maanden op ffieoteatie itt del (Zm&annezenoxvul Als taxi-chauffeurs de regels toepassen Sinds bevrijding 164130 nieuwe hui izen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1931 42ste JAARGANG No. 12396 Mossadeq slaat huilend toe Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 150 MOSSADEQ WENDT ZICH TOT HET VOLK Londen is nog besluiteloos F\E raffinaderij te Abadan, de grootste ter wereld, staat niet langer onder het gezag van de Engelsen. Zjj is gisteren overgegaan in Perzische handen, toen de troepen van de Sjah de poorten bezetten en de Engelsen de toegang tot de terreinen ontzegden. In de loop van de komende dagen moeten de Engelse employé's hun functies overdragen aan Perzen. Zij hebben een zeer beleefd gestelde aanzegging ont vangen om Perzië binnen een week te verlaten. De Perzische troepen zijn gelegerd rondom de terreinen van de Anglo Iranian en er is een generaal uit Teheran naar Abadan onderweg met orders om springladingen in de raffinaderij aan te brengen, teneinde de installaties tot ontploffing te brengen, wanneer de Engelsen troepen aan land zetten om hun belangen gewapenderhand te beschermen. het gebruik van geweld, staat voor grote moeilijkheden. De Ver. Staten hebben Perzië ver* zocht om de uitwijzing van het Britse personeel ongedaan te maken. Attlee in moeilijkheden Intussen weten de Engelsen nog altijd niet wat zij moeten doen. Het Britse kabinet heeft gisteren opnieuw vergaderd en de oliecrisis besproken, maar, evenmin als eer gisteren, een beslissing genomen. Het wachten is op nadere rapporten uit Teheran. Weliswaar heeft Attlee in dertijd plechtig verklaard dat Groot- Brittannië Abadan niet zou ontrui men, maar het kabinet, dat moet kiezen tussen volledige evacuatie en Staatsraden in Engeland aangesteld Koning George VI heeft gisteren op zijn ziekbed in het Buckingham- paleis een volmacht getekend, waar in hij de benoeming bekrachtigt van vijf raden van staat, die tijde lijk de lopende zaken in het Ver enigd Koninkrijk en de koloniën zul len waarnemen, welke de goedkeu ring van de souverein behoeven. De staatsraden zijn: de koningin, prinses Elisabeth, prinses Margaret, de her tog van Gloucester en de „Princess Royal". Het ochtendbulletin van het pa leis met de mededeling, dat de ko ning een .betere nacht had doorge bracht, was aangesterkt, een toe nemende eetlust genoot en vooruit bleef gaan, bracht het Engelse volk, volgens een specialist „verrassend goed nieuws". Het optimisme werd nog versterkt toen aangekondigd werd, dat de kroonprinses en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, hun vertrek naar Canada hebben bepaald op 7 October. De reis, die nog daags te voren werd uitgesteld, zal per vlieg tuig worden gemaakt. De aankomst in Quebec valt een week later dan oorspronkelijk was vastgesteld. De hertog van Windsor, de oudste broeder van de koning, heeft giste ren een bezoek aan koning George gebracht. Prinses Elisabeth ver scheen gisteren voor het eerst bui ten Londen in het openbaar, sinds de operatie van haar vader. Zij woonde de paardenrennen in Ascot bij. De Britse eerste minister Attlee heeft opnieuw een vergadering van ministers van het kabinet bijeenge roepen ter bespreking van de Per zische oliecrisis. De politieke atmosfeer in Londen is gespannen terwijl Engeland het resultaat van zijn rechtstreeks be> roep op de Sjah afwacht. Naar gemeld, heeft de Britse am bassadeur te Teheran Donderdag een onderhoud gehad met de Sjah. OPGEZWEEPTE MENIGTE. Een opgewonden menigte, opge zweept door een theatrale rede van de Perzische premier, brulde gister avond, dat alle Engelsen uitgeroeid moesten worden. Mossadeq was op een stoel geklommen voor het par lementsgebouw en hield beurtelings snikkend en bijna flauwvallend zijn rede. Hij smeekte Allah om de En gelsen bij te staan en te leiden. Hij hield zijn rede omdat de Tit- ting van de Kamer weer niet had kunnen doorgaan bij gebrek aan le den. De oppositie was weer wegge bleven en daarom sprak Mossadeq buiten. Toen hij vertelde waarom hij dat deed, schreeuwde het volk: Weg met de oppositie. Laten wij de ver raders ophangen! De Engelsen zijn niet bereid, zei de premier, om te luisteren naar een redelijk voorstel. Huilend haalde hij een stuk papier voor de dag, bedekt met cijfers: Hieruit blijkt, riep hij uit, dat de Engelsen ons in de laat ste veertig jaar maar 110 millioen pond hebben betaald. Onmiddellijk viel het pubilek hem in de rede met: Dood aan de Engel sen. Waarop Mossadeq hen tot be daren bracht en zei: Nee, de Engel sen zijn onze vrienden. Moge Allah hun leiding geven. Toen hij tenslotte snikkend van zijn stoel was afgeklommen, nam zijn rechterhand, Hoessein Makki, het woord. Hij ontblootte zijn borst en begon: Ik ga weer terug naar het front (nl. Abadan). Mijn hart is be reid om het doelwit te zijn van de Britse kogels. Gen. Bradley naar Japan Generaal Bradley, de voorzitter van het Amerikaanse comité van Stafchefs, is gisteren naar Japan vertrokken om daar met generaal Ridgway van gedachten te wisselen over de toestand op Korea. Intussen worden de gevechten cp Korea voortgezet. Donderdag werd in het gebied ten Noord-westen van Tsjorwon een compagnie van de V. N. door naar schatting 300 Chinezen omsingeld. Na een gevecht van drie-en-een- half uur was de afdeling er echter in geslaagd zich met hulp van an dere afdelingen van de verbonde nen uit de omsingeling te bevrijden. Ook in het gebied ten Noord westen van Jontsjon, waar sinds het begin van de onderhandelingen te Kaesong slechts patrouille-activiteit werd gemeld, is de strijd weer op gelaaid. Adenauer's voorwaarde voor eenheids verkiezingen f)E REGERING der Westduitse bondsrepubliek stelt als eerste voor waarde voor het houden van algemene verkiezingen, dat het ijzeren gordijn vóór Oost-Duitsland minstens drie maanden voor de stembus slag wordt opgetrokken. Dit verzekerde gisteren dr. Konrad Aden auer in de Bondsdag. De bondskanselier stelde de eis, dat een commis sie uit de Verenigde Naties zowel in West- als in Oost-Duitsland vooraf zou onderzoeken of de voorwaarden voor het houden van vrije, geheime en democratische verkiezingen aanwezig waren. Adenauer zelf zette deze voorwaarden in veertien punten uiteen. Alle leden van de Bonds dag, met uitzondering van de communisten, keurden Adenauer's ver klaring bij handopsteken goed. NA BITTERE ERVARINGEN De verklaring van de bondskan selier was een indirect antwoord op de uitnodiging van de Oostduitse premier Grotewohl tot het houden van een conferentie over algemene verkiezingen. „Wat betekenen con ferenties met communisten?" zo riep Adenauer uit. ,De wereld weet uit vele bittere ervaringen, dat de communisten onder een conferentie een dictaat of eindeloos uitstel ver staan. Het zou wat anders zijn pis de bondsrepubliek met vrijgekozcn volksvertegenwoordigers in Oost- Duitsland te maken had Met hen zouden wij onmiddellijk tot overeen stemming komen". Hier volgen de voorwaarden, die Adenauer uit naam van zijn coali tie-regering en onder bijval der so- IjAcefiLkcAe tA£.in-))ontu-oe'ideA" w-it envLcyieJien De vroegere Tsjechische spoorwegbeambte Karei Druksa, die tezamen met een groot aantal collega's op 11 September met een D-trein van Tsjechoslowakije naar West-Duitsland is gereden, had zijn vlucht zo zorgvuldig voorbereid, dat hij zijn gezin kon meenemen. Druksa heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij wil emigreren. In Tsjechoslowa- kije is hij met arrestatie gedreigd. Op de foto: Karei Druksa met vrouw en kind. cialistische oppositie van Schuma cher opsomde: 1. Alle partijen in geheel Duits land moeten in staat zijn can- didaten te stellen. 2. Zowel voor als tijdens de ver kiezingen moet de vrijheid van politieke activiteit voor een ieder gegarandeerd zijn. 3. Uiterlijk drie maanden voor de verkiezingsdag moeten alle be perkingen in het personenver keer tussen de Westelijke en de Russische zones worden opge heven. 4. De persoonlijke veiligheid en vrijheid van alle candidaten voor een nationaal parlement moet voor, tijdens en na de ver kiezingen verzekerd zijn Tijdens de verkiezingscampagne moeten de candidaten van beroepsplich ten zijn vrijgesteld. 5. Niemand m§g op grond van zijn politiek gedrag vóór, tijdens of na de stembusuitslag vervolgd, gearresteerd, ontslagen of op andere wijze benadeeld worden. 6. Partijen, die aan de verkiezin gen deelnemen, moeten vrij zijn om vergaderingen te houden 7. De verkoop van alle dagbladen en periodieken moet tijdens de verkiezingscampagne in geheel Duitsland vrij zijn. Radio-uit zendingen mogen niet worden gestoord. 8. De verkiezingen moeten geheim zijn. Het stemmen moet geschie den in een gesloten ruimte. 9. De stembiljetten zullen alle vol komen gelijk moeten zijn; mogen geen bijzonder kenteken dragen. 10. Elke handeling in strijd met de hierboven gestelde voorwaarden maakt de verkiezingen in het district waar de onregelmatig heid gepleegd is ongeldig. 11. De stemmen moeten in het openbaar worden geteld door vertegenwoordigers van ver schillende partijen. 12. De verkiezingen moeten onder internationale bescherming controle worden voorbereid en gehouden 13. Overal moeten Duitse autoritei ten de instructies der interna tionale controle-organen uitvoe ren. 14. De buitenlandse controle-orga nen garanderen de rechten en de vrijheid der bevolking. Elke Duitser heeft recht van beroep op de buitenlandse organen. Bonn verhoogt invoerrechten Het Westduitse parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de verhoging van de invoer rechten op zuivelproducten, vlees en groenten, welke op 1 October van kracht wordt. De socialisten boden krachtig ver zet tegen de verhoging, die volgens hen de kosten van levensonderhoud zou opjagen. Zij wensten wel be scherming van de Duitse boeren als het ging tegen een import, die hen ruïneerde, maar e en dergelijke maatregel was niet nodig zolang de prijzen zo hoog als nu lagen. De christen-democraten en de vrije democraten steunden het voor stel tot protectie van de Duitse boeren. Ondertussen worden door Neder land en Denemarken besprekingen te Bonn gevoerd over de verlaging aer invoerrechten, daar deze lan den door de nieuwe tarieven belang rijk benadeeld zouden worden. In Deense kringen te Bonn is er op gewezen, dat Duitsland de traditio nele afnemer van de Deense land bouwproducten is en dat de nieuwe maatregelen de handelsbetrekkin gen met West-Duitsland ernstig zou den beïnvloeden. Het Ambonnezenwoonoord Lunetten in Vught heeft van het Rode Kruis een geheel nieuwe inrichting voor de cantine van het kamp, een biblio theek, sportartikelen en meubilair voor de schouwburgzaal ontvangen. Binnenkort krijgen ook de overige achtenveertig woonoorden voor Am- bonnezen dergelijke zendingen. Bovendien zal de filmdienst van het Ro de Kruis geregeld bioscoopvoorstellingen geven. De zending werd met groot enthousiasme ontvangen. Chaos in Parijs op 5 October De 11.000 taxi-chauffeurs die Pa rijs telt zijn van plan om op 5 Octo ber het Parijse verkeer tot een ge weldige chaos te maken door zich uiterst nauwkeurig te houden aan de verkeersregels en echte „heren in het verkeer" te zijn. Zodra een voetganger aanstalten maakt om de straat over te steken, zullen de taxi's stoppen, daardoor een grote ophoping van wagens ach ter zich veroorzakend. De actie is een protest tegen de verplichte me dische keuring van de taxi-chauf feurs. In een manifest beweert de vak vereniging van taxichauffeurs: „Een halve eeuw lang hebben de Parijse taxi-chauffeurs hun uitzonderlijk goede capaciteiten getoond. Zij zijn virtuozen in het autorijden en wor den beschouwd als de beste chauf feurs ter wereld". Het staat wel vast, dat de politie, vele Fransen en duizenden buiten landse toeristen het daarmee niet eens zijn. De politie is met cijfers gekomen, dat in het afgelopen jaar van de achtduizend in Parijs rijdende taxi's er 4089 betrokken zijn geweest bij ongelukken. De vakverenigingsleiders ontken nen dat cn beweren, dat de taxi's voor elk millioen afgelegde kilome ters bij slechts 38 ongelukken be trokken waren, vergeleken met 77 particuliere wagens. Zij willen het medische onderzoek afgeschaft heb ben, en ook zijn zij fel tegen dc be paling, dat de politie na een bepaald aantal overtredingen van de ver keersregels het diploma van taxi chauffeur mag intrekken. Zij geven verder de overheid de schuld van de verkeersopstoppingen in de binnenstad. Alle maatregelen die zij hebben aanbevolen om daar in verbetering te brengen zouden in de wind geslagen zijn. Voor dc actie is 5 October geko zen omdat die dag duizenden bezoe kers in de stad zullen zijn voor de jaarlijkse automobieltentoonstelling. GERUCHTEN OM DE FRANSE FRANC. Als gevolg van geruchten over een devaluatie van de Franse franc steeg de notering van de Amerikaanse dol lar op de vrije valutamarkt te Parijs gisteren tot 417 francs, de hoogste koers sedert ongeveer twee jaar. Zoals bekend bedraagt de offi ciële koers 350 francs. Van officiële zijde werd verklaard, dat de geruchten over een nieuwe devaluatie van de Franse franc zelfs niet waard zijn tegengesproken tc worden. Naar het Agence France Presse meldt wijst „Le Monde" er op, dat er telkens devaluatiegeruchten op duiken, wanneer het land zich in financiële moeilijkheden bevindt. Volgens het blad is de huidige situa tie echter geenszins vergelijkbaar met die, welke aan de devaluatie van 1949 voorafging. De Franse be talingsbalans is niet verontrustend en Frankrijk heeft aanzienlijke de viezenreserves. Het blad zou overi gens niet weten, welk nut een deva luatie zou hebben bij de huidige stand van de internationale handel, en het herinnert er aan, dat de eco nomische commissie voor Europa der Verenigde Naties enige maanden ge leden nog revaluatie van de Euro pese valuta's heeft aanbevolen. EEN VERZINKENDE BASILIEK In Mexico-City heerst bezorgdheid over het lot van de basiliek van On ze Lieve Vrow van Guadeloupe, die bijna zienderogen in de grond weg zinkt. De oorzaak is volgens sommi ge deskundigen te wijten aan een onderaardse scheuring. Hoogstwaar schijnlijk echter zal de ondeskundi ge fundamentering van het kerkge bouw de oorzaak van de dreigende ramp zijn. De basiliek is nanelijk in twee fasen gebouwd: een gedeelte werd in de zestiende eeuw op weke grond en het tweede gedeelte in de negentiende eeuw op een rotsige bodem opgetrokken. Aangezien hier door de verzakking niet gelijkmatig over de gehele oppervlakte geschiedt treden verticale scheuringen op. Men hoopt nu met moderne werktui gen de fundamenten van dit monu ment van Manuel Ortiz Monasteiro te kunren versterken. Als deze red dingspoging niet mocht gelukken, blijft er niets anders over dan het pompeuze gebouw af te breken. BINNENLAND. Te Apeldoorn is onder zeer grote belangstelling een nieuwe ga rage met werkplaats van de Veluwse Autodienst geopend, welke vermoe delijk de grootste garage in Europa is. De garage is 72 meter lang en 36 meter breed en biedt plaats aan 60 grote autobussen. De werkplaats is 46 x 25 meter groot. Het enkele maanden geleden geopende Vogelflora te Soest dreig de te worden gesloten. Het bedrijf is thans overgenomen door een com binatie, die ook de stationsrestaura tie tc Haarlem en het bekende Kraantje Lek tc Overveen exploi teert. Men gaat de exploitatie op uit gebreider schaal voortzetten. Dc Haarlemse Rechtbank heeft de 25-jarige grondwerker A. F. dc B. tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij met een gestolen auto een ingezetene van Beverwijk in de Breestraat aldaar aanreed met dodelijk gevolg. Poging tot doodslag op de eigenaar van dc auto, die van de treeplank geduwd zou zijn, achtte de Rechtbank niet bewezen. De 32-jarige arbeider J. Wou ters is in een graanopslagplaats te Harlingen door de haver bedolven en gestikt. De borden, die de berg haver in bedwang moesten houden, bezweken. Toen men hem na twintig minuten had bevrijd, waren de le vensgeesten geweken. BUITENLAND Een wervelstorm heeft boven Formosa gewoed en heeft grote schade aangericht onder de Chinese jonken, waarvan er vele gezonken zijn. Verscheidene personen worden verm'ist. Een kleine tijdbom is Donder dagavond ontploft nabij dc ingang van het geallieerde hoofdkwartier te Triest. De voorgevel van het ge bouw werd licht 'beschadigd. Er werd niemand gdwond. In de Braziliaanse staat Maran- hao zijn door een nieuwe brand een honderdtal woonhutten vernield. De politieke tegenstanders beschuldigen elkaar wederzijds de brand te heb ben veroorzaakt. De vulkaan Tateyama, een 3000 M. hoge berg ten N.W. van Tokio, is dezer dagen tot uitbarsting gekomen Zand en lava kwamen uit dc krater te voorschijn. Oom Pleter Ch. Pringlc is tc Germiston (Z. Afrika) overleden. Het bijzondere van „oom" Pieter was, dat hij op 17 Juli 1830 geboren zou zijn en dus 121 jaar oud moet zijn geworden. Locomotief grijpt vrachtauto De stoomtrein, die om 17.54 uur uit Nijmegen naar 's Hertogenbosch en verder vertrekt, is om 18.24 uur gisteravond op een onbewaakte over weg nabij Oss in aanrijding gekomen met een met eieren beladen vracht auto. De auto is 250 meter meegesleurd en geheel vernield. De eigenaar-be stuurder A. Jansen werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht. De locomotief van de trein werd zo danig beschadigd, dat een andere lo comotief moest worden gerequireerd, waardoor 35 minuten vertraging ontstond. Ook do tegenliggende trein ondervond op dit enkel-spoor-baan- vaak dientengevolge een vertraging van 27 minuten. Granaatkop ontploft Ondanks de herhaalde waarschu wingen tegen cn de vele ongelukken met het demonteren van cxploslva kon de heer van L. te Affcrdcn zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. Bij het demonteren van een granaat- kop kwam dit projectiel tot ont ploffing waarbij van L. zodanig werd getroffen, dat hij een oog en een hand zal moeten missen. In het eerste half jaar van 1951 zijn gereed gekomen 26.420 woningen. Nog in uitvoering waren op 1 Juli 47.300 woningen, tegen 52.700 op 1 Januari 1951. De gemiddelde prijs per woningwetwoning bedroeg in hel tweede kwartaal gemiddeld 8690, tegen ƒ7880 in het eerste kwartaal. De gemiddelde bouwkosten per m3 inhoud bedroegen in deze periodes resp. ƒ32.51 en ƒ30.94, aanzienlijk minder dan in de duurste bouwperio de, begin 1949, toen de prijs per m3 37.57 bedroeg. De woningvoorraad nam in het eerste halfjaar van 1951 toe met bijna 30.000 woningen. In to taal zijn sinds de bevrijding 164.130 nieuwe woningen gereed. In Juni 1951 werd goedkeuring verleend voor 2362 woningen, waar van 643 woningwetwoningen en 1339 premiewoningen. Hiermee was een bedrag gemoeid van ƒ29.4 millioen. In totaal werden in deze maand bouwwerken voor een totaal van 111.1 millioen goedgekeurd. Het aantal duplex woningen dat op 1 Juli gereed was gekomen bedroeg 8842. Nog in uitvoering waren toen 2839 van dergelijke woningen. Op 1 Augustus bedroeg het totale aantal voltooide montagewoningen 21.119. In de „vrije sector" werden in de eerste vyf maanden 1730 nieuwe wo ningen goedgekeurd. In 1950 werden in totaal 8413 woningen in deze sector goedgekeurd met een gemiddelde in houd van 365 m3. KoJiAetije... Alles kan altijd beter gedaan wor den dan het gedaan wordt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1