3)e CeidaeGou/fca/nt Olie-conflict op de spits gedreven Slaat de vlam in de olie-pan? RODE VEREN LONDEN NAM NOG GEEN BESLUIT Attlee deed beroep op Truman De bende-acties op Java 's Konings toestand blijft nog precair Frans echtpaar toog ter beevaart Toezeggingen aan Italianen De Gasperi bij Acheson Bonn is bereid de Joden schadeloos te stellen Stop met de hopen! Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12395 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Tclefoontjès f 1.50 De verkiezingen zijn nog niet in zicht. Het moet eerst nog Kerst mis, eerst nog Pasen, eerst nog Pinksteren worden en dan zijn er de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Intussen wordt in de poli- tike partijen druk gedokterd aan het opstellen van de verkiezings programma's en aan het voorberei den van „acties", doch het blijft voorlopig bij een ijver achter de schermen. Alleen de Partij van de Arbeid is reeds op het oorlogspad gegaan met een hoofdtooi van hevig rode veren en zwaaiend met de strijdbijl van de „geplukte armen en de gespaarde rijken'". Reeds voor de Kamer de zomer-rust inging, verrastte de P. v. d. A. ons met de merkwaardige verklaring van het driemanschap, waarbij wij de vraag stelden, wat dat dreigement in moest houden. Nog voor de Troon rede kwam zij met een manifest en urgentie-programma opdagen. En nu, na de Troonrede, heeft de voor zitter van het N.V.V., de heer Oos terhuis, verklaard, dat de inhoud van de Troonrede voor hem in wel haast elk opzicht teleurstellend is. Na de redenen van deze teleurstel ling te hebben ontvouwd, zei de spreker: „Wij zijn niet van plan in dit alles te berusten. Wij wijzen deze gevaarlijke onsociale politiek van de hand. Blijft men ongevoelig voor onze eisen, dan dwingt men ons, uit de samenwerking met de regering en de werkgevers te tre den en terug te vallen op onze oude strijdpositie!" Deze oude strijdpositie waar menig P. v. d. A.-lid met heimwee aan terugdenkt is de S.D.A P., met haar klassestrijd-beginsel en haar onverantwoordelijke agitatie als die destijds van het gebroken geweer tje. Een beïnvloeding van een zo groot volks-gedeelte op de ouder wetse S.D.A.P.-manier, zou zeker niet in 's' lands belang zijn en een gevaar kunnen betekenen voor de arbeidsvrede. Het is echter de vraag, of de ouderwetse methoden bij de bevolking, ook bij de grote massa van de P. v. d. A.-aanhangers, 'nog veel geestdrift zullen verwekken. Ons volk is de leuzen zo "moe, zo moe. Intussen zwaait de P. v. d. A. met dit dreigement en met de, door de heer Burger het eerste naar buiten geworpen, critiek op de regering, welke er een zou zijn van: „Pluk de armen, spaar de rijken". In de ver kiezingsstrijd behoeft men alle po litieke uitlatingen niet op een goud schaaltje te wegen. Het is een tijd van opgeschroefde zenuwen. Maar welke reden is er, om de zenuwen nu reeds zo te spannen met holle frases en dreigementen? Is dat om de Kamer in de komende zittings periode onder druk te zetten of wenst de P. v. d. A. een vervroegde verkiezing te forceren? Volgens het socialistisch weekblad „Vrij Neder land" is het simpel een actie, om wat leven in de brouwerij te bren gen: „Mocht men zich buiten de P. v. d. A. hier en daar over de ge voelstoon van met name het ma nifest verbazen (men zal zich b.v. wel verontwaardigd betonen over de nadrukkelijke herhaling van mr. Burgers „demagogische": pluk de armen, spaar de rijken), dan zij aan nog een woord van Troel stra herinnerd: „Practische be schouwingen kunnen slechts tot haar recht komen, als zj in dienst van het gevoel worden gesteld Op dat gevoel der massa werd reeds te lang geen beroep gedaan. Nu het dan gedaan is, hebben wij alvast er geen bezwaar tegen, dat het tempo der vaderlands-politieke muziek van een .lethargisch andan te in de richting van het animato wordt opgevoerd. Alles beter dan de dood in de pot!" De massa de uitdrukking is van het socialistisch weekblad kan uit deze beschouwing opmaken, dat zij docr het manifest bespeeld wordt, dat er met de leuze van de „gepluk te armen" meer op haar gevoel en minder op haar verstand gespecu leerd wordt. De „massa" zou er goed aan doen, zich over dergelijke on waardige leuzen-leurderij zeer ver ontwaardigd te tonen, en aan zulk een ouderwetse verkiezings-rel geen succes te gunnen. De verkiezingen zijn echter nog zo ver weg, eerst Kerstmis, eerst Pasen, eerst Pink steren. Wat bezielt toch de P. v. d. A. om nu reeds het hoofd met rode veren te tqoien en de strijdbijl te zwaaien? De uitkomst zal het leren. „HAAK IN" BRACHT ƒ3.000.000.— OP In enkele plaatsen zo wordt medegedeeld zullen in de maand October nog Haak-In-tentoonstellin- gen worden gehouden, waarna de „restanten"' der bazars te Utrecht zullen worden geveild. Men mag aan aannemen, dat de Haak In-actie rcnd 3.000.000.zal hebben opge bracht. Aan het Koningin Wilhel- minafonds is gevraagd een „verlang lijstje'" samen te stellen ter beste ding van dit prachtige bedrag. Om streeks 1 November hoopt men dan de Haak In-actie officieel te beëin digen. Er zal tenslotte een accoun tantsrapport verschijnen, opdat het Nederlandse volk wete, dat alle zo spontaan bijeengebrachte gelden voor de kankerbestrijding zijn be steed. pe Britse premier Attlee heeft president Truman 'n persoonlijke bood schap gezonden in verband met het Perzische uitwijzingsbevel tegen het Britse oliepersoneel te Abadan. Volgens A.P. zou hij daarbij een beroep op Truman hebben gedaan om alles te doen wat in zijn vermogen ligt om de Britse employé's van de Anglo-Irian in Perzië te houden. Inmiddels verwacht men in Amerikaanse diplomatieke kringen belang rijke stappen als gevolg van het Perzische uitwijzingsbevel. Perzië neemt maatregelen In officiële Perzische kringen was men er van overtuigd, dat de Britten niet zouden overgaan tot „agressie ve" daden om de uitzetting van hun landgenoten uit Perzië te verhinde ren maar niettemin zijn alle Per zische troepen in de Zuidelijke Olie districten geconsigneerd. Premier Mossadeq heeft in dit ver band gisteravond- overleg gepleegd met zijn minister van Oorlog, de stafchefs van het leger en politie autoriteiten om maatregelen te bera men voor het geval Britse troepen in Perzië aan land zouden gaan. Na afloop vertrok generaal Arfa naar Abadan met orders voor de Perzische troepen in Khoezistan en voor de vlootstrijdkrachten. Naar het AFP uit welingelichte bron verneemt, heeft premier Mossa deq verklaard, dat in geval van een landing van vreemde troepen alle olie-installaties in Zuid-Perzië opge blazen zullen worden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, Verscheidene leden van het „par ticuliere leger" van Westerling ne men, naar verluidt, deel aan de bende-actie op West-Java. Een woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Defensie, majoor Bachtiar Loebis, bevestigde, dat ongeveer 600 guerillastrijders, onder wie ook vele „soldaten" van Westerling's groep, het rijke plan- tagegebied ten Zuiden van Ban doeng terroriseren, onder leiding van bovengenoemde ex-KNIL-kapi- teins Bosch en Smit. Dezen schij nen zich te hebben aangesloten bij de benden van de Daroel Islam. Zij noemen hun troepen „Tentara Al lah'" (Gods leger). Sedert 1 September hebben vol gens majoor Loebis minstens 50 bur gers in het district Tjiparay (16 km .ten Z. van Bandoeng) door het optreden van deze benden het leven verloren. In dit cijfer zijn niet be grepen de gesneuvelden van leger en politie Het Nederlandse Hoge Commis sariaat heeft verklaard, dat het moeilijk valt vast te stellen wie Bosch en Smit zijn, daar verdere bijzonderheden over hen ontbreken. Bosch zou, volgens het Hoge Com missariaat, een voormalig legeroffi cier zijn en Smit een gevluchte planter. heeft gisteren op een besloten geza menlijke bijeenkomst van de com missies van Buitenlandse aangele genheden van Huis en Senaat ver klaard, dat de VS nog steeds hopen dat er een „redelijke oplossing" van het Brits-Perzische oliegeschil kan worden bereikt. De minister had ech ter te kennen gegeven, dat de VS geen nieuwe compromis-plannen voor een regeling van het geschil hebben. In een officiële bekendmaking van het Buckingham-paleis is het Engel se volk gisteravond gewaarschuwd, dat er onvermijdelijk in de eerste week of tien dagen enige ongerust heid zal bestaan over de toestand van koning George VI na zijn long operatie, hoewel er geen onderbre king is gekomen in het geleidelijke herstel van de koning en er zich tot dusverre geen complicaties hebben voorgedaan. Deze aankondiging was niet, zoals de voorgaande, door artsen onderte kend. 's-Morgens was medegedeeld, dat de vorst een minder rustige nacht had gehad. Nog geen kwartier later volgde een verklaring van Clarence House, de residentie van Prinses Elisabeth, dat de kroonprinses en haar gemaal de hertog van Edinburg, hun bezoek aan Canada een of twee weken heb ben uitgesteld. Winston Churchil heeft gisteren met de onafscheidelijke sigaar, zijn medeleven ten paleize betuigd door het gastenboek te tekenen. Paus Pius XII heeft koningin Elisabeth te legrafisch medegedeeld, dat hij zal bidden voor een spoedig herstel van de koning. In het laatste bulletin over de toestand van Koning George wordt gezegd, dat de Koning een betere nacht heeft gehad. Zijn eetlust neemt toe en er is nog steeds voor uitgang. MANOEUVRES IN FRANKRIJK Het Franse ministerie van defen sie maakt bekend, dat 27 tot 30 Sep tember door land-, zee- en lucht strijdkrachten manoeuvres, genaamd Jupiter", zullen worden gehóudén. De landstrijdkrachten zullen twee Franse legerkorpsen omvatten, aan gevuld met Engelse, Belgische en Nederlandse legeronderdelen en een Amerikaanse legergroep. De ruim honderdvijftigduizend deelnemers staan onder leiding van generaal Guillaume. jVieuuie MoCCandw keik te Honden Voordelige „godsvrucht" Yvon Foulebeuf-Lafosse, 45 jaar en zijn vrouw Marie, 42 jaar, werden Maandag in het voorportaal van de Kerk van Spint Augustin te Parijs gearresteerd. Op dit echtpaar rust de verdenking, dat zij er een beroep van hebben gemaakt om bij uitstek op Maandagmorgen de offerblokken van drukbezochte kerken te lichten en zo drie jaar lang wekelijks een bedrag van 70.000 francs op „stich telijke" wijze te hebben verdiend. Yvon Foulebeuf en zijn vrouw hadden in 1948 hun café te Auteuil verkocht; uit de opbrengst daarvan betaalden zij hun reizen naar be roemde bedevaartplaatsen als Lour- des, Lisieux, en Mont-Saint-Michel, welke zij veelvuldig gingen bezoe ken. Maar, zoals Thomas a Kempis zegt: „Wie veel ter beêvaart gaat, wordt zelden heilig". Al spoedig, nadat zij aan hun devote „aspiraties" gevolg hadden gegeven, ontdekten zij tot hun grote verrassing, dat de offerblokken op Maandagmorgen meestal zeer goed gevuld zijn. Op het betrekkelijk AUeuiue fieticaptei met 2 óefatoeuett De tweemotorige helicopter van het Bristol type 173, het eerste Engelse toestel, dat met twee hefschroeven is uitgerust, tijdens het proefdraaien op de begane grond te Filten, Bristo 1. Het toestel is voorzien van twee Alvis Leonides motoren van 550 pk. en is bestemd voor gemiddelde en korte afstandsvluchten. Het kan 10 a 13 passagiers of ruim 1100 kg. vrachtgoed vervoeren. De maximum -snelheid wordt op 225 km. per uur geschat. vroege uur in de week zo be merkten zij tevens besteden de kosters nog geen aandacht aan het stoffelijke deel van hun taak en de gelovigen komen eerst later ter kerke. Hun eerste Maandagse bezoek brachten Yvon en Marie aan de ba siliek van Angoulème. De vrouw knielde in „vrome" aandacht neer om te bidden, doch hield één oog gericht op de deur voor het geval er toch nog onverwachte bezoekers mochten komen. Yvon begon aan het meer zakelijke deel van het devote ambacht en viste met in lijm ge doopte haak en breinaald bankbil- jetjes uit de offerblokken. Om de andere week toog het echt paar ter bedevaart en sloeg zijn slag in de bedevaartskerk, altijd echter op Maandagmorgen. De week, dat Yvon en Marie niet ter bedevaart gingen en in Parijs vertoefden, lie ten zij echter op hun manier niet nutteloos voorbijgaan. Dan toch brachten zij de Maandagmorgen door met het visiteren van de Parijse ker ken en het verrichten van de be kende werkzaamheden. Drie jaar lang zijn zij er in ge slaagd dit drukke „kerkbedrijf" te beoefenen. In het voorportaal van Saint Augustin echter heeft de po litie een einde gemaakt aan dit verachtelijke gedoe. Mevrouw Fou- lebouf trachtte per taxi te ontsnap pen, doch de politie was haar te vlug af. De heer Foulebeuf, die bij zijn arrestatie breinaalden, haken en lijmpot nog in zijn zak had, heeft geen pogingen aangewend om ook maar iets van zijn schandelijke op- lichterspractijken te ontkennen. De Hollandse Kerk in Austin Friars te Londen die in 1940 door bommen werd verwoest, wordt weer herbouw d. Vorig jaar is prinses Irene speciaal naar Londen gegaan om de eerste s teen te leggen. Het nieuwe gebouw, dat ontworpen is door de Engelse a rchitcct Arthur Bailey, zal veel klei ner zijn dan het oude. Op een Kcdcelte van hel terrein zullen kantoor gebouwen komen en om de kerk w ordt een tuin aangelegd. Een ma quette van dc inaanbouw zijnde Hol landse Kerk te Londen. /"■isteren is de aangekondigde gemeenschappelijke verklaring van Enge land, Frankrijk en Amerika afgekomen, waarin de drie landen hun bereidheid te kennen geven een Italiaans verzoek tot herziening van het vredesverdrag in welwillende overweging te nemen. De Westelijke r'j-ie verklaren zich tevens bereid alle beperkende clau sules en discriminaties, die hun betrekkingen met Italië of dc Italiaanse defensie betreffen, en die „door de loop der gebeurtenissen zijn achter haald," weg te nemen. De drie landen doen een beroep op de andere ondertekenaars van het verdrag soortgelijke stappen te ne men, en spreken hun vertrouwen uit dat hun initiatief zo groot mogelijke steun zal ontvangen. Zij bevestigen tenslotte hun vastbeslotenheid alles in het werk te stellen om Italië's toe loting tot de Verenigde Naties te verkrijgen. President Truman verklaarde dat, indien Rusland zich zal blijven ver zetten tegen Italië's toelating tot de Verenigde Naties er „andere wegen" moeten worden gevonden om dit land in staat te stellen zijn bijdrage te leveren aan het handhaven van de beginselen der UNO. De president zei Ridpway wil andere conferentieplaats De opperbevelhebber van dc V. N., generaal Ridgway, heeft Donderdag een nieuwe conferentieplaat.s voor de wapenstilstandsbesprekingen in Korea voorgesteld. Hij stelde een plaats voor onge veer halverwege tussen de frontlinie van de Noordelijken en dc verbon denen in dc nabijheid van Songh- jongni ongeveer twaalf kilometer ten Zuiden van Kaesong. In zijn boodschap zegt generaal Ridgway verder, dat de neutrali teit van de nieuwe conferentie- plaats door beide partijen moet wor den gegarandeerd en dc vrije door tocht naar deze plaats dient te wor den verzekerd. Hierna zou gesproken -moeten worden over het tweede agendapunt van de wapenstilstandsonderhande lingen, te weten het vaststellen van een bufferzone. De boodschap van generaal Ridg way werd hedenmorgen te Pan- moendjon door verbindingsofficie ren der V. N. aan de Noordelijken overhandigd. Een regeringsverklaring Bondskanselier dr. Konrad Aden auer heeft hedenmorgen in de Bonds dag een regeringsverklaring voorge lezen, waarin West-Duitsland zich bereid verklaart met Israel en ver tegenwoordigers van het Jodendom te onderhandelen over het schade loos stellen van Joden, die geleden hebben onder de vervolgingen der Nazi's. „Er zijn," aldus de regeringsver klaring, „in de naam van het Duitse volk niet te noemen misdaden tegen de Joden begaan; dit ligt ons de ver plichting op moreel en materieel alles in het werk te stellen om de gevolgen van dit leed zoveel moge lijk te verzachten. De regering zal dit in een rede bij de onthulling van vier ruiterstandbeelden te Washing ton, welke door het Italiaanse volk aan de Verenigde Staten geschonken zijn. Premier Dc Gasperi had gisteren zijn derde en laatste onderhoud met minister Acheson. In een communi qué over deze besprekingen wordt gezegd, dat de Verenigde Staten Ita lië de plechtige verzekering hebben gegeven, dot zij de doeleinden zullen nastreven, die in de verklaring der Drie zijn vastgelegd. Zij hebben verder toegezegd con tact met andere landen op te nemen voor concrete plannen ter oplossing van de overbevolking in Europa, met name in Italië. De Gasperi kreeg tenslotte de ver zekering, dat Amerika zal blijven voortgaan binnen de grenzen van de door het Congres toegestane be dragen militaire en economische hulp aan zijn land te verlenen. In Engeland is thans de ver kiezingscampagne in volle gang. Labours, conservatieven en li beralen steken redevoeringen af, dat dc stukken ervan afvlie gen. Dat de geachte afgevaar digden, die voor hun eigen standje praten, wel eens meer beloven dan zij kunnen en wil len nakomen, bewees dezer da gen de rede van hot conserva tieve Lagerhuislid, kolonel Alan Gome-Duncan, die verklaarde: „Ik verwed één pond sterling (10 gulden) tegen een broeks- knoop, dat wij dc verkiezingen van 25 October zullen winnen". En nu krijgt de kolonel als maar broeksknopen thuis ge stuurd van lieden, die de wed denschap aannemen. De kolonel heeft echter gauw laten weten, dat hij nu geen knopen meer hebben kan. Want als dc con servatieven verliezen moet hij voor elke knoop tien gulden be talen. Eindigen socialisten en conservatieven gelijk, dan zal hij de knopen aan de inzenders te rugsturen. En winnen de conser vatieven, dan mag de kolonel de knopen eerlijk houden. onverbiddellijk optreden tegen hen die het eventueel ook thans nog zou den wagen Joden te kwellen. Zij wil hier nadrukkelijk vaststel- j len, dat de grote meerderheid van het Duitse volk met afgrijzen kennis heeft genomen van de misdaden, die de Nazi's jegens de Joden hebben begaan en dat zij hier part noch deel aan had. Omtrent de omvang der schadever goedingsbetalingen wordt opgemerkt dat hierbij rekening zal moeten wor den gehouden met „de mogelijkheid van West-Duitsland om te betalen, daar wij ons ook voor de bittere noodzaak zien gesteld de levenskos- ten te dragen voor talloze oorlogs slachtoffers en bovendien moet wor den bezorgd voor vluchtelingen en uit hun land gezette Duitsers". TWEEDE SLACHTOFFER VAN AMOK TE BALIKPAPAN Dc heer L. van Wagtendonk die, zoals gemeld, bij een amokgeval te Balikpapan verleden week ernstig werd gewond, is thans overleden. Het aantal doden bij deze gebeurte nis is hiermede tot twee gestegen. JCoAAePtje.. Wij vergeten maar al te vaak, dat het apostolaat in de kerk niet be perkt is tot de priesters.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1