Groentegewassen hebben zich gunstig ontwikkeld Auto reed in de Gouwe Atieuiu 3ledding<&&&ten(luió in JCativy-k Industriële voortbrenging sterk gestegen Sa, tPlanje jufriteeït Agenten dronken een borreltje in diensttijd Gouden paarin Roelofarendsveen WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 KLEUR VAN FRUIT IS MINDER MOOI De groentegewassen hebben zich gesteldheid in de eerste helft van stig kunnen ontwikkelen De zaaiuien te lijden gehad en zijn minder goed dat de kwaliteit van de witlofwortels len. Ook voor de ontwikkeling van standigheden gunstig. Voor zover vruchten goed uitgroeien. De kleur gevolge van het weinige aantal uren vorige jaar. vooral onder invloed van de weers- Septcmber in het algemeen gun- hebben evenwel van de vele regens houdbaar. Bovendien wordt gevreesd door het vochtige weer zal tegenval- de fruitgewassen waren de weersom- voldoende is gedund, kunnen de van het fruit is daarentegen, ten zonneschijn minder mooi dan het Andijvie vertoont in alle centra een zeer goede stand. Bloemkool heeft enerzijds te kampen gehad met een overlast aan water, anderzijds heeft het optreden van draaihartigheid plaatselijk enige schade veroorzaakt. Boerenkool staat er goed voor, ook koolrapen beloven een flinke op brengst te geven. Rode, savoye en wi*te kool ontwikkelen zich gunstig, zodat van deze gewassen een goede oogst kan worden verwacht. Door het dichtgaan v«.n de grond, als gevolg van de vele regens, wordt de groei van peen enigszins belemmerd. Prei ontwhikelt zich gunstig. De aantas ting van preimotje of preivlieg is zeer gering geweest. De stand van schor seneren kan normaal worden ge noemd. Hoewel op enkele percelen rupsen.vraat wordt waargenomen, vei toont spruitkool een goede ont wikkeling. Dien zijn door de vele neerslag slecht geikleurd en zoals reeds weid opgemerkt vaak minder goed hooidlbaar (te zacht). Bovendien is op verscheidene bedrijven de oogst vrij wel mislukt door een sterke meel- dauwaantasting .Gemiddeld zal de opbrengst dan ook slechts matig tot goed zijn. Witlof geeft een (te) zwaar gewas te zien. Voor de tijd van het jaar vertonen de onder glas geteelde snijbonen voornamelijk als nateelt van 1 omaten een goede stand. Opbrengst appelen goed. De opbrengst van appelen is goed tot zeer goed in de Betuwe, Bomme- lerwaard en Tielerwaard, land van Noorderlicht Van het meteorologisch instituut te De Bilt vernam het A. N. P., dat gisteravond in ons land aan de Noor delijke hemei duidelijk Noorderlicht is waargenomen. Het begon om 19.30 uur en om 22.30 uur was het belang rijk sterker geworden. Hoewel Noor. derlicht meestal een paar keer per jaar in ons land is waar te nemen, was het gisteravond toch wel bijzon der duidelijk. Het meteorologisch in stituut in De Bilt beridhtte, dat er de laatste dagen ook sterke magnetische storingen in Noord-West-Europa wor den waargenomen, die het radio-ver keer met verschillende gebieden be lemmeren, vooral met Amerika, Groenland en IJsland. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Antwoordman. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.29 Orgel en accordeon. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Orkestconcert. 14.20 Causerie over de vereniging „Groot BrittanniëIsraël". 14.30 Cel lo en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van Vier tot Vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: H. M. Laupman: „De Argoeni-baai in West Nieuw-Guinea". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Amusements muziek. 19.00 „De luchtmacht-oefe ning „Cirrus". 19.10 Gram. 19.45 Geestelijke weerbaarheid", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.25 Vocaal dubbelkwartet. 21.40 „Wereldsensaties: De dood van de heilige duivel", hoorspel. 22.15 Gramofoonmuziek. (In de pauze: Ge sproken brief uit Londen). 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Orgelconcert. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Pianorecital. NCRV: 14.00 Pro menade orkest en solisten. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kamerkoor. 18.00 Ver- zoekprogramma. 18.30 De stem van de Christelijke vakbeweging. 18.45 Leger des Heils-muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Mu zikale causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.45 „Waarom ik geen misdadiger ben", causerie. 21.05 „Zwerftocht door het ver eroosten". 21.15 Kamerorkest en solist. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Maas en Waal en in Zeeland. In de overige gebieden, met uitzondering van Limburg, waar de bomen slechts matig met vruchten zijn beladen, wordt een goede oogst verkregen. Vooral het ras schone van Boskoop (goudreinetten) draagt rijk. Ook Jo nathan en Brabantse Bellefleur zul len een behoorlijke opbrengst geven. Ondanks de aanvankelijk lage ver wachtingen zal de oogst van sterap pelen toch nog vrij goed zijn. De pro ductie van peren is ook dit jaar ge middeld matig. Slechts enkele gebie den, o.a. de Betuwe en de Zuid-Hol landse eilanden leveren een redelijke opbrengst. Van de afzonderlijke ras sen geven Comtesse de Paris en Zwijndrechtse wijnpeer een goede, daarentegen Emile d'Heijst en St. Remy een vrij slechte oogst. Druiven geven ten slotte een goede opbrengst. Nadat Zaterdag te Surhuisterveen de eerste Nederlandse bromfietsen- markt werd geopend, heeft men thans te Drachten voor het eerst in ons land verkeersexamen voor bromfiets rijders gehouden. De plaatselijke ver eniging voor veilig verkeer had daar toe het initiatief genomen. Het aantal deelnemers was welis waar klein, maar toch was het teleur stellend dat niemand voor dit brom fietsexamen slaagde. Een volgende mers gedacht, want zij hebben in- mers gedachttt, want zij hebben in middels al besloten volgende week weer een aantal bromfietsers te exa mineren. „Trouw'" MATER AMABILISSCHOLEN KRIJGEN SUBSIDIE. Voor de landelijke organisaties van vormingsinstituten tot ontwik keling van het arbeidende meisje is op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1952 een subsidiebedrag van 155.000 gulden uitgetrokken. Dit zal worden verdeeld over het Katholiek Cen traal Instituut ter verzorging van de Mater Amabilisscholen en het Na tionaal Centrum Vorming Bedrijfs- jeugd. Deze organisaties hebben ou derling contact met elkaar. Bij de bepaling van de subsidie is er van uitgegaan, dat ook de meisjes zelf, de werkgevers, de provinciale- en gemeentelijke overheid een bijdrage verstrekken. In 1952 zal op deze wijze ten behoeve van 5000 meisjes steun kunnen worden verleend. Bestuurder kwam om het leven Te grote snelheid is gistermiddag de 69-jarige meubelfabrikant O. A. H. Matse uit Waddinxveen noodlot tig gerworden. Met een snelheid van zeker tach tig kilometer reed hij met zijn auto over de Henegouiwerweg, die ten Oosten van de Gouwe loopt. Deze weg wordt op het ogenblik opnieuw bestraat en daartoe was het gedeelte langs de waterkant opgebroken verhaalt het Alg. Dgbl. Duidelijk was met borden aangegeven, dat er werkzaamheden werden uitgevoerd. Bij het passeren van het opgebroken gedeelte raakt de heer Matse de macht over het stuur kwijt, hij raakte een verkeersbord, reed een boompje op de berm omver en dook met zijn auto voorover de Gouwe in. Een moment bleef de wagen met de cardan op de berm hangen om dan opzij onder water te vallen. Een viertal mannen G. v. d. Berg, A. Dijke, K. Ravensberg (allen uit Waddinxveen) en K. Signer (Gouda) die van de andere zijde van de Gouwe het ongeluk zagen gebeuren, sprongen in het water, zwommen naar de overkant en doken naar de auto om te trachten de heer Matse te redden. De deuren van zijn auto zaten echter op süot en het was on mogelijk het slachtoffer te berei ken zolang de wagen op zijn kant lag. Nadat de auto was rechtgetrok ken gelukte het de heer Matse te be vrijden. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Het optakelen van de wagen. Foto Lux, Alphen a. d. Rijn. Personeels-bezetting eveneens De minister van Economische Za ken heeft aan de Tweede Kamer overgelegd de derde indurtrialisatie- nota. De ontwikkeling van de Nederland se industrie blijkt allereerst uit liet verloop van de personeelsbezetting, hetwelk wordt weergegeven voor de periode van 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1951. Zij blijkt te zija toegenomen van 1.440.000 tot 1.580.000 personen, d.i. met 140.000 vertoonde, wat de omvang betreft, echter een zekere teruggang. Deze is grotendeels te verklaren uit de afzetnioeilijkheden, waarmede enkele bedrijfstakken te kampen kregen. In de Tweede Industrialisatienota werd, uitgaande van de situatie me dio 1948, een netto-toeneming van het aantal arbeidsplaatsen in de in dustrie met 125.000 in v:er en een half jaar nadig geacht. Aangezien thans (medio 1951) reeds ca. 140.000 personen meer in de industrie werk ten, is doze doelstelling in drie iaar reeds met 12 pet. overschreden. Er is dus een additioneel arbeiders aanbod opgetreden. De belangrijk- In een gisteravond gehouden spoed eisende vergadering besloot de ge meenteraad van Hengelo (O.) een aantal terreinen aan te kopen nabij de straatweg HengeloDelden Een belangrijk deel van deze gronden zal verkocht worden aan de Kon. Weef- goederenfabriek C. T. Stork en Co. te Hengelo. Deze onderneming ver loor bij bombardementen in October 1944 een groot deel van haar bedrijf. Ten spoedigste zal, nadat de transac. tie tot stand gekomen zal zijn, een nieuwe grote textielfabriek worden gebouwd op het thans ter beschikking gekomen terrein. ste factor hierbij is geweest de de mobilisatie van vele tienduizenden militairen. De industriële ontwikkeling sinds 1948 blijkt voorts uit het verloop van de industriële productie. Ten op zichte van 1948 was de industriële productie gemiddeld in 1949 en 1950 resp. 11 en 24 pet. groter. De stij ging van 1948 op 1950 mei 24 pet is hoger dan naar evenredigneid nodig zou zijn voor de vervulFng van de taakstelling volgens de voorgaande nota van 34 pet. voor vier en een half jaar. De vermelde productiestijging is voor een belangrijk gedeelte aan de export ten goede gekomen. Het volume van de industriële uitvoer was in 1950 ruim 120 pet. groter dan in 1948. Tegenover stijging van de export staat een naar verhouding slechts geringe stijging van de binnenlandse afzet van de Nederlandse industrie. De belangstelling voor het con gres der K.V.P. 1951, dat op 20 en 21 October te Utrecht wordt gehou den, is onder het kader der partij zeer groot. Reeds ruim 700 deelne mers gaven zich op. Tijdens het congres vinden vier sectievergaderingen plaats. De groot ste belangstelling blijkt tot dusver te bestaan voor de sectie „Onze Europese Taak", waarvan prof. Schlichting de inleider is. Daarna volgdt de sectie, waarin enige aspecten van 't financieel-economische beleid der regering worden besproken. In deze sectievergadering is prof. Groe- neveld de inleider. De sectie „De emancipatie voltooid", inleider de hoofdaalmoezenier van de Arbeid in het bisdom Roermond K. Roncken, en de sectie „De sociale ontwikke ling sinds de bevrijding", inleider de secretaris van de K.A.B. J. Mid delhuis, trekken gelijke belangstel ling. Het nieuwe station van de Koninkl ijke Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij te Katwijk, het Baron van Kattendijke-station, gele gen ten Oosten van de uitwaterings sluizen aan de Oude Rijn, zal binnen kort overgedragen worden aan de p laatselijke reddingscommissie. In dit nieuwe botenhuis is de motor- strandreddingboot „Baron van Kat tendijke" gestationneerd, die de roei -reddingboot heeft vervangen. De 10-tons reddingboot, waarmede gis termiddag een demonstratie is geh ouden, wordt met paarden uit het nieuwe station gesleept. 1 November 1876 1 November 1951 ZO JUIST ONTVANGEN EEN PRACHT SORTERING: JONGENS PLUSFOURS, reukloos manchester, 618 Jaar ZWARE ZEILJOPPERS van 618 Jaar, met open ritssluiting Ziet de etalages en let op onze jubileum reclame: Gratis stoken in de haard zijn de bonnen van Planje waard. Als U voor 50 cl. besteedt ligt Uw bonnetje gereed. Voorschoten Katwijk Rijswijk Valkenburg Hillegom P.S. Uw eigen kolenhandelaar bezorgt de Anthraciet gratis thuis. LANGERAAR (Advertentie). ROTTERDAMSE RECHTBANK En namen zo nu en dan 'n flesje mee Voor de Rotterdamse Rechtbank stonden gisteren, aldus meldt „Alg. Dgbl.", tien Schiedamse agenten en hoofdagenten terecht, onder beschul diging van heling van jenever en likeur. Het was de laatste faze in een nogal onverkwikkelijke zaak, die te Schiedam tamelijk wat stof heeft doen opwaaien en aanleiding was voor de geruchten, dat agen ten in hun diensttijd bij een distil leerderij een borreltje dronken. De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een hele dag aan de behan deling besteed. De eerste verdachte v/as de 39-jarige stoker J. P. C. v. D., die in 1950 en '51, ten nadele van een Schiedamse jeneverstoke- Schoolgeld voor grote gezinnen Een wijziging van de wet op de heffing van schoolgeld voor het L. O., ter verlichting van de grote ge zinnen, zal door minister Rutten bevorderd worden, aldus de memo rie van toelichting op de Onderwijs begroting. Het ligt verder in het voornemen van de minister om zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot wijziging van de subsidiebepalin- ger. in te dienen, waardcor de ver mindering van inkomsten die zich bij de bijzondere scholen voor VH. M.O. voordoet als gevolg van de verlaging van het schoolgeld, zal worden opgevangen. Begaafde leerlingen krijgen toelagen Op de begroting voor onderwijs, kunsten en wetenschappen 1952 zijn voor vrijwel alle takken van onder wijs grotere bedragen uitgetrokken dan het vorig jaar. Voor 1952 zullen dezelfde gemeen ten voor subsidiëring van gymnasia in aanmerking komen als in 1951. Het aantal subsidies zal zelfs wor den uitgebreid. De minister heeft een begin ge maakt met de bestudering van het probleem van de uitzonderlijk be gaafde leerïingen. Op zijn verzoek hebben de inspecteurs van het lager onderwijs een aantal leerlingen van omstreeks twaalf en dertien iaar opgegeven. De minister zou hen, voor zover daaraan behoefte bestaat, financieel willen helpen. Voor rijks- studietoelagen is in totaal 699.000 gulden aangevraaag. Voor de Belgisch-Nederlandse com missie tot samenstelling van een woordenlijst voor de schrijfwijze der Nederlandse taall, is zesduizend gul den aangevraagd. De commissie zal pas het volgend jaar een rapport kunnen indienen. Daarna zal de schrijfwijze van de aardrijkskundige namen in studie worden genomen. rij, hoeveelheden jenever en likeur zou hebben weggenomen. Hij zou aan agenten, die 's nachts op hun ronde even kwamen aanwippen, je never per glas hebben verstrekt, in enkele gevallen ook fessen drank, Enkele flessen drank had hij door agenten bij hem thui laten brengen. Verdachte verklaarde permissie te hebben gehad om af en toe jenever per glas en ook enkele flessen weg te schenken. De directeur van de firma ontkende, dat vergunning zou zijn gegeven voor het weggeven van flessen drank. Tegen het schenken van een borrel bestond geen be zwaar. Volgens verdachte werden aan politiemannen die op hun ronde waren, meermalen 's nachts borrels gegeven. De officier eiste tegen deze verdachte veertien dagen gevan genisstraf met aftrek. Tegen de twee de verdachte de 47-jarige distilla teursknecht J. A. v. G., die terecht stond wegens heling, luidde de eis: veertig gulden boete. Zware straffen geëist. Daarna werd begonnen met de behandeling van de zaak tegen de politiemannen. Deze de 39-j. agent van politie Q. J. v. S., die niet al leen jenever per glas zou hebben aangenomen, maar ook, onder dek king van zijn uniform, enige fles sen drank voor de eerste verdachte naar diens huis had gebracht, eiste de officier zes weken gevangenisstraf met aftrek. Tegen de dertigjarige agent G. v. N. werd wegens soortgelijk misdrijf twee maanden geëist. Beiden zijn inmiddels uit de politiedienst ontsla gen. Daarna hebben terecht gestaan de 36-jarige M. C. L., de 27-jarige C. J. G., de 38-jarige P. H. C. C. en de 25- jarige T. H. N. Tegen ieder van hen eiste de officier tien dagen gevan genisstraf, voorwaardelijk. Tegen de 35-jarige M. M., de vijf tigjarige P. K., de 39-jarige J. W. L. de V. en de 52-jarige H. H. D. requi- reerde de officier vrijspraak, daar hij het overtuigende bewijs van het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Op 1 September j.l. was het vijf en twintig jaar geleden, dat het tegen woordige hoofd der R.K. school te Langer aar, de heer A. W. v. d. Hoorn, zijn onderwijzersloopbaan begon. Op bescheiden wijze zal dit feit worden herdacht op 28 Sept. a.s. Direct na het voltooien van zijn studie aan de Bissch. Kweekschool te Beverwijk v/erd de heer v. d. Hoorn benoemd tot onderwijzer te Langeraar. Nadat de heer M. Robertz z.g. de pensioen gerechtigde leeftijd had bereikt, nu 7 jaren geleden,c heeft de heer v. d. Hoorn hem opgevolgd als hoofd der school. In zijn 25-jarige loopbaan heeft de jubilaris zich met hart en ziel gewijd aan zijn levenstaak. Met grote ijver heeft hij gestreefd naar degelijke vor ming der jeugd welke aan zijn leiding is toevertrouwd. Bijzonder ook de godsdienstige opvoeding der jeugd neemt bij hem een eerste plaats in. Aan belangstelling van ouders en leerlingen cn oud-leerlingen zal het de jubilaris op zijn feestdag niet ont breken. 's Morgens te 8.15 zal een gezon gen H. Mis worden opgedragen, waaronder gemeenschappelijke H. Communie der schoolkinderen, waar na deze hulde zullen brengen aan hun hoofdonderwijzer. Voor de pa rochianen is er Vrijdagavond 28 Sept. om half acht gelegenheid om de jubi laris te komen gelukwensen. Deze re ceptie zal worden opgeluisterd door muziek en spel. Iedereen zal welkom zijn. DOODGEDRUKT TUSSEN TRACTOR EN MUUR. De landbouwer Barmentlo, uit de buurtschap Dale, wilde zijn land- bouwtractor nazien, omdat deze niet goed functionneerde, aldus „Trouw". Toen hij voor de tractor stond begon deze plotseling te rijden. De heer Barmentlo kon zich niet meer tijdig uit de voeten maken en werd tussen een muur en de tractor doodgedrukt. MISLUKTE OVERVAL BERECHT. De Almelose rechtbank veroordeel de de 30-jarige ohauffeur J. A. M. uit Vroomhoop tot een jaar gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd, af trek van het voorarrest en onder toe. ziöhtstelling van de R. K. Reclasse- ringsvereniging. Hij had een overval beraamd op het echtpaar Hansman, dat op een boerderij woont. Toen dit mislukte koos hij na een worsteling met de heer H. het hazenpad. Vandaag heeft Roelofarends veen een gouden paar onder haar inwoners namelijk de heer en mevr. C. van Klink- van Hameren. De bruidegom is 74 jaar en de bruid 73. Het huwelijk werd gezegend met 9 kinderen en niet minder dan 54 kleinkinderen zullen het gouden feest van htm grootouders luister bijzetten. Vandaag wordt het feest ge vierd, want het is vandaag precies 50 jaar geleden, dat het huwelijk door de pastoor werd ingezegend. In de parochiekerk noeglijke stemming met de kinde- werd een gezongen H. Mis opgedra- ren thuis doorgebracht. Natuurlijk gen uit dankbaarheid. Het verdere zal „Liefde voor Hannonie" van gedeelte van de dag werd in een ge- avond niet op het appèl ontbreken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6