Leidse slagers zenden een telegram aan de minister R. K. schoenmakers uit Leiden en omgeving verenigden zich De lonen in het hotel-, café-, restaurantbedrijf Een korte agenda zwijgend in acht minuten afgewerkt WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 VARKENSPRIJZEN MOETEN OMLAAG Op een gisteravond gehouden vergadering van de Leidse Sanerings commissie voor de Vlees- en Vlees warenhandel voor Leiden en Om streken, werd besloten, om in verband met de steeds stijgende prijzen van de varkens een telegram te zenden aan de Minister van Landbouw en Visserij van de vo.gende inhoud: De S.V.V. Commissie te Leiden, bestaande uit vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het slagersbe- drijf van Leiden en Omstreken, verzoekt Uwe Excellentie dringend onverwijld maatregelen te nem en, om aan de blijvende stijging der varkensprijzen een einde te maken en te bereiken dat deze prijzen drastisch omlaag gaan. Indien Uwe Excellentie deze maatregelen niet kan nemen, dan ver zoekt de commissie aan Uwe Excellentie, om de bevolking op een goede wijze in te lichten, en in deze voorlichting toch vooral te laten uitkomen, dat niet de slager de oorzaak is van de grote prijsverhogingen van het varkensvlees. Voor de S.V.V. Commissie, SUBSIDIE VOOR R.K. MIDDELBARE SCHOLEN. In de toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt medegedeeld, dat aan enige middelbare scholen, die hun bestaansrecht bewezen hebben, een subsidie in uitzicht gesteld wordt Dit betreft o.a. het R.K. Ly ceum voor Jongens te Leiden en de R.K. Middelb. Meisjesschool te Lei den. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. Ind. recht J. Onkenhout Blati- cum, J. van der Leeden Rotterdam, Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht K. P. Schaap te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde J. W. ter Vrugt Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis. en Natuurkunde (F.) de heren C. van Rees, Leiden, E. L. T. M. Spitzer, Leiden, H M. Greven, Leiden, J. M. Kaper, Leiden. Geslaagd voor het cand. examen W, en N. (K.) J. de Melker, Den Haag. Gisteravond is onder tamelijk grote belangstelling de Kath. Schoen makerspatroonsvereniging voor Lei den en omstreken opgericht. De heer H. Bergers (Utrecht) opende deze vergadering met een woord van welkom, in het bijzon der tot dc aanwezigen van buigen Leiden. Spr. wees op het nut en de noodzakelijkheid van een gezonde, krachtige Kath. schoenmakerspatr. organisatie. De heer Frans v. d. Broek (Den Haag) besprak vervolgens de werk zaamheden van de landelijke bond en gaf een uitvoerige uiteenzetting over de leerprijzen en looncalcula- ties. Spr. besloot zijn bezielende re- NIEUNVV GEMAAL VOOR RIJNLAND TE KATWIJK. Hedenmorgen vond in het Rijn landshuis te Leiden de aanbesteding plaats van het maken van de onder bouw van gewapend beton voor een nieuw gemaal met bijkomende wer ken te Katwijk aan Zee De volgende 38 inschrijvingen wa ren binnengekomen: Fa H. en W. Beljon Den Haag 1.815.000 loon j 270.000; Fa. Onsma en de Groot Rot terdam 1.800.000 510.000. Holke Beton Mij., Sliedrecht 1.787.000 308.000; N.V. van Splunder Aann Mij. Ridderkerk 1.785.000 - 260.000; N.V. Nederveen en Zoon Rotterdam 1.780.000 f 310.000; C. V. Amsterdamse Aann. Mij., Den Haag 1.769.000 550.000; Firma Gesman en Zoetemeyer Alphen aan den Rijn 1.760.000 305.000; N.V. Nederhorst Gouda 1.755.000 275.000; N.V. Visser en Smit Papen- drecht 1.748.570 244.000; G B van Hoek Delft f 1.745.000 320.000 V. V. van Haven, te Amsterdam 1.745.000 450.000; Alg. Aann. Bedrijf ir. Krikken Zeist 1.734 500 310.000; Fa. A. J. den Ouden, te Oegstgeest f 1.725.000 - 320 000. Fa. van Dijk en Zoon Hardinxveld f 1.718.000 245.000- Holl. Aann. Mij Verstoep Den Haag 1.705.000 350..000; N. V. Aann. Mij Boersma Den Haag 1.694.000 500.000- In genieursbureau voor Bouwnijverheid Oegstgeest 1.690.000 -i. 410.000; N.V. Beton Mij. Bato, te Den Haag 1.683.000 324.000; Fa. Kamsteeg IJsselmonde 1.680.000 351 000; Christiaan en Nieland te Den Haag 1.678.000 325.000; N.V. Amster damse Ballast Mij, te Amsterdam 1.675.000 325.000; W Egas, Am sterdam f 1.675.000 400.000; J. Samson Oegstgeest 1.664.000 300.000. N.V. de Condor Amsterdam 1.663.000 310.000; Fa Steensma Lemmer 1.661.000 f 220.000; C. v d. Wiel en Zoon, te Noordwijk 1.660.000 f 300.000; Hollandse Beton Mij. Den Haag 1.654.000 280.000; N.V Aann. Bedr. Streyland Uithoorn 1.653.000 265 000; N.V Hillen en Roozen Amsterdam 1.649.00 N.V. v. d. Wal Amsterdam f 1.645.000 f 250.000; Fa. van Deest, Gouda 1.643-000 240.000; Firma E. L. K. Geleen L. 1.632.000 285.000: D. Versloot Nieuwerkerk 1.628.000 f 300.000. De kwestie „exclusief' of „inclusief onder de loupe De afdeling Leiden van de Bond „St. Antondus", hotel-, café- en res taurantgeëmployeerden hield heden nacht in café Rooyakkers in de Ko- revaarstraat, haar eerste bijeenkomst waarbij het nieuwe winterseizoen officieel werd geopend. Daarbij was het voornaamste onderwerp van de agenda het vraagstuk van het al of niet in rekening brengen van de fooien in het bedrijf. De voorzitter, de heer P. Fe'.ten, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot kapelaan Plaat en de bondsvoor zitter, de heer J. F. van Bijsterveld en de heer Droog van hotel „Zee- rust" in Noordwijk, die mede zijn belangstelling toont om de vraag stukken, die op het ogenblik de aan dacht vragen, toegelicht te zien. De voorz. wees erop, dat het vooral de kwestie van de consumptieprijzen inclusief of exclusief was, die de gemoederen beroert. Spr. gaf zijn zienswijze hierover en zeide, dat de bondsvoorzitter hierover nog wel meer zal vertellen. Na lezing der notulen en een ver slag van het gehouden Patroons feest was het woord aan de verga dering om zich uit te spreken en e.v. klachten en moeilijkheden naar vo ren te brengen over de nieuwe rege ling in het café-restaurantbedrijf inzake het z.g. fooienstelsel. Het be zwaar van de regeling is, dat in de Fa. J. Heysma Harlingen 1.616 000 f 300.000, Firma Groen en Breg- man te Benthuizen 1.654.000 1.675.000 f 346.000; V. de Vries Haarlem 1.577.000 500.000; Meijers Aan. Bedrijf Apeldoorn 1.479.000 173.500 De begroting was 1 680.000 De gunning is aangehouden. DE ZILK Jaarvergadering R.K. Sportvereni ging. Gisteravond vergaderde de R.K. Sportver. in 't Parochiehuis. Het jaarverslag van de secr. gaf aan een teruggang van 13 leden. In de be- stuursvacature H. Witteman werd ge kozen de heer Th. Langeveld. De heer L. Duivenvoorden werd bij ac clamatie herkozen. Besloten werd, dat de heer J. v. Gijlswijk de training van een volledig elftal op zich zal nemen; de heer N. van Kampen werd benoemd als tweede aspirantleider. Kap. Welling, de g.a., sprak zich afkeurend uit over de junioren; de geringe animo is reden, dat de trai ner niet meer wilde komen. Wie in den vervolge niet schriftelijk be richt van verhindering zendt zal ge schorst kunnen worden. Kap. Welling hoopte, dat Van Nispen een goed sportjaar mocht hebben. NOORDWIJK ERNSTIG ONGEVAL. Maandagavond om 7 uur is het 7- jarig dochtertje van K. uit de Tram- steeg, dat op een rijdend orgel was geklommen, juist op de overweg van de tram, hiervan afgevallen. Het gevolg was, dat zij onder een der wielen kwam en zeer zware ver wondingen opliep. Nadat aan het slachtoffertje het H. Oliesel was toe gediend, is het overgebracht naar een ziekenhuis te Leiden. Reddingsbrigade. Gisteravond hield de N.R.B. in de „Zeeleeuw" een goed bezochte ledenvergade ring. Wegens vertrek naar het bui tenland van de hoofd-instructeur de heer A. Passchier is in diens plaats aangesteld de heer G. Duindam. Niet alleen spijtig maar ook ontstemd was het bestuur, dat deze zomer het Golfbad niet geopend is Uit de ge voerde correspondentie bleek, dat niet alleen de N.R.B.doch ook de volksgezondheid de dupe waren ge worden van een meningsverschil tussen B. en W. van Noordwijk en Maatschappij Zeebad. De N.R.B. zal echter blijven aandringen bij B. en W. om reeds nu die maatregelen te treffen, dat de openstelling voor het volgende seizoen gewaarborgd zal zijn. Met zekere trots feliciteerde de voorzitter mevr. Tilburg, die in 3 jaren alle diploma's van de Bond heeft weten te behalen. Het verslag van de feestcommissie inzake de Revue-avond in het Casino sloot met een batig saldo van 23.90. Dank werd gebracht aan de feest commissie en de vele medewerkers in het bijzonder de heer en mevr. Koeman, voor het slagen van deze avond, doch gezien het laag batig saldo en het grote risico hetwelk aan eén dergelijke avond is verbonden, achtte het bestuur het niet verant woord nogmaals een dergelijke avond te organiseren. Met warmte beval de voorz. bij allen aan de te houden cursus E.H.B.O. onder leiding van de heer J. W. Kragt; staande de ver gadering gaven zich 14 leden op, doch het bestuur verwacht dat dit aantal zal worden uitgebreid tot minstens 20. De eerste lesavond is Donderdag a.s. in „Ons Gebouw", waarop dan onderling zaken worden vastgesteld voor de volgende avon den van deze cursus. De cursus Kustwacht A en B, waaraan alleen zij kunnen deelnemen die een E.H.- B.O.-diploma hebben, zal aanvangen na 1 Jan. a.s. en zal onder leiding staan van mevr. Tilburg en J v. d. Bent. De feestavonden voor de le den zullen worden gehandhaafd, zo mogelijk met een revue, doch dit zal worden overgelaten aan het "inzicht van de feestcommissie. In deze com missie werden gekozen dc heren C. v. d- Berg, J. Koeman, Dekker, A. v Kan, W. Peen, B. de Jong en v. Houten, terwijl als adviserend lid werd toegevoegd de heer H. v. d. Wilk. Op 27 Oct. zal de contact commissie voor de Kustbrigades een bijeenkomst houden in den Haag. Gewenst is dat alle instructeurs deze bijeenkomst bezoeken Alvorens tot de rondvraag over te gaan sprak de heer S. Verloop een ernstig woord over de financiën der brigade. „Steeds Sneller". Uitslag van de wedstrijd met oude en jonge dui ven vanaf Vilvoorden, afstand 146 km. In concours waren 192 duiven, welke geglost werden te 7.30 uur met Zuid-westen wind. 1, 4. 10, 15, 19 C. v. d. Berg, 2 J. v. d. Niet; 3, 7, 9, 16 Hoek en de Vries, 5, 23 Gebr. Barn- hoom, 6, 8 J. v. d. Wiel, 11. 22 gebr. Passchier, VOORSCHOTEN Concert „St. Laurentius". Op Zaterdagavond as. .om T uur geeft de St. Laurentius-Harmonie haar laatste zomerconcert in de Voor straat, o.l.v. de dirigent de heer L. Th. Jansen. ene zaak de procenten voor het be dieningsgeld bij de prijzen gerekend worden, in andere wordt het bedie- ningsgeld buiten de prijsberekening gehouden. Enkele leden deelden een en an der mede over de opgedane ervarin gen. De heer J. F. van Bijsterveld merkte naar aanleiding hiervan op, dat 't op het ogenblik inderdaad een chaotische toestand is. Het voorstel van de voorz. van Horecaf, om voor elke consumptie een bon af te geven, lijkt spr. veel te omslachtig. Het feit, dat in deze vergadering ook van werkgeverszijde belangstel ling wordt getoond, wijst erop, dat het hier een algemeen belang geldt. Spr. gaf als zijn mening te ken nen, dat het moraliter niet verant woord is de mogelijkheid van over- tip uit te schakelen door een per centage op de consumptieprijs tc leggen, omdat de garantielonen daar voor te laag zijn. De tendenz van het publiek is op het ogenblik zo, dat de overtip eruit gaat. De beste oplossing zou zijn de dub belslachtigheid van de desbetreffen de bepaling in het nieuwe looncon- tract op te heffen door eenvoudig het percentage van het bedienings geld in de prijs om te rekenen, maar dan moeten de garantielonen voorwaardelijk omhoog. Spr. zeide verder voorstander te zijn van het Engelse systeem, waar bij een kellner en het overig per soneel, dat op bedieningsgeld ij aangewezen, een volwaardig loon krijgt. Ontvangt hij daarboven van de gasten een fooi, dan is hij er dankbaar voor, maar ook zonder fooi bedient hij zijn klanten goed. Niemanddenkt er toch aan in een schoenwinkel of bij de kruidenier de persoon, die bedient, iets voor zijn moeite te geven en dat is ook heel gewoon, omdat deze persoon een volwaardig loon krijgt. Alleen in het hotel-, café-restaurantbedrijf is het anders. Men kon van spr. geen oordeel krijgen over het voor of tegen van exclusief of inclusief, deze uitspraak verwachtte hij van de vergadering, opdat hij aan de hand daarvan de in te stellen commissie voor onder i zoek zal kunnen adviseren. Na enige besprekingen sprak de vergadering zich uit de procenten in de prijzen op te nemen. Van werkgeverszijde werd daarbij de suggestie aan de hand gedaan, dat het aannemen van overtips dan in het vervolg ook verboden wordt, waarop de heer van Bijsterveld weer terugkwam op de noodzake lijkheid om dan de garantielonen te verhogen. Daarbij wilde spr. gaar ne voorstellen, dat het personeel dan loonbelasting zou gaan betalen in- plaats van inkomstenbelasting. Nadat ook over andere moeilijk heden in het bedrijf nog uitvoerig van gedachten was gewisseld, werd de behandeling van de agenda voortgezet. Door de geestelijk adviseur, de weleerw. kapelaan Plaat, werden enkele nieuwe leden geïnstalleerd met de gebruikelijke toespraak, waarbij hij als hartgrondige wens naar voren bracht, dat het vergade- ringbezoek beter zou worden. Hierna werden verschillende pun ten ter bespreking naar voren ge bracht, waarbij o.m. de benoeming van een feestcommissie als voor naamste punt in behandeling kwam, dit ter gelegenheid van het in April a.s. te herdenken 20-jarig bestaan. In deze commissie werden benoemd de heer F. Goddijn (namens het be stuur) en de heren J. de Heiden en ae Groot. De bondsvoorzitter sprak ten slotte nog een woord van dank naar aanleiding van het in het begin van het jaar gehouden Bondscongres en zijn afvaardiging naar Rome met de K.A.B., in verband waarmede hij een pleidooi hield voor de a.s. re traite van 912 October. Na de rondvraag, die nog heel wat vraagstukken ter tafel bracht, volg de sluiting der vergadering te 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Veronica Ella, d. v. J. Kuperus en L. van Egmond; Roald Kuperus en L. van Egmond; Ronaüd Maria Catharina, d. v. A. van der Putten en J. J. van der Woerdt; Anna Christina, d. v. A. Tegelaar en A. P. van der Henst;. Steven Jo- han, z. v. A. A. H. Kassenaar en H. W. Bouwman; Ronald Hansje, z. v. J. de Bruin en G. A. de Wit; Hugina d. v. W. van Duijn en J. van Duijn; „D. V. V." MAAKTE EEN UITSTAPJE NAAR KAMP LINTFORT. De Leidse Accordeon-vereniging ,D. V. V." heeft in het afgelopen weekend een bezoek gebracht aan kamp Lintfort in Duitsland, waai de Leidse accordeonisten te gast waren bij leden van het Nieder-Rheinisches Kammer-orkest, dat in de afgelo pen zomer aan het internationaal con cours in Leiden deelnam. Na een voorspoedige reis kwamen de Leidenaars Zaterdagmiddag om 4 uur in Kamp Lintfort aan, waar zij werden ontvangen door de Neder landse kolonie „Hollandia''s Avonds boden de gastheren een concert aan in de schouwburg van de Mijnwer- kersschool. waarbij het gemeentebe stuur en de mijn-directie aanwezig waren. Zondagmiddag bezichtigden de le den van „D. V. V." stad en omgeving, 's Avonds gaven zowel het A. als het B orkest in de gemeentelijke Schouw, burg een concert, afgewisseld met het optreden van het Nieder-Rheinisches Kammer-orkest, dat o.a. het Wilhel mus en de Rhapsodie van Liszt speel de. De beide Leidse dirigenten, de heren G. Knorr en J. Lancel werden toegesproken door de heer Heetfelt en ontvingen beiden een partituur. Aan de bestuursleden van D. V. V. werden souvenirs aangeboden. Na mens allen dankte de heer Knorr. Maandagmiddag werd de terugreis aanvaard en 's avonds laat. kwamen de accordeonisten voldaan over dit uitstapje weer in de Sleutelstad aan. de met de woorden: „De Kath. Vak organisatie wil ook voor u het schip ons bedrijf veilig sturen n^pr het beoogde doel: ons bestaans recht. ons bestaanszekerheid ver schaffen en dit bestendigen voor de toekomst". In het voorlopig bestuur werden gekozen de heren G. J. van Kem pen, Leiden, H. Meyer, Oegstgeest, J. Berends, Vree wijkstraat 14, Lei den (secretaris). De heer W- van der Holst, afge vaardigde van de N.R.K.M., afd. Leiden, bracht het belang naar vo ren van een eensgezinde samenwer king tussen vak cn standsorganisa ties. Tevens gaf spr. enkele voor beelden en ideeën uit de practijk voor het winnen van nieuwe leden. Aanwijzingen voor 3 October De Commissaris van Politie tc Lei den brengt ter kennis, dat het bij po litieverordening verboden is: op de openbare weg vertoningen te geven (acrobatiek e.d.); c. verlotingen te houden of gelegen heid te geven tot deelneming aan hazardspelen. Bij constatering van overtreding al proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, in beslag genomen zullen worden. Voorts brengt voornoemde Commis saris van Politie ter kennis dat het verboden is zich vóór of tijdens het afsteken van het vuurwerk op te hou den op het terrein van de N.Z.H., dc daarachter gebouwde remise en de spoorwegovergang. De eerste Hulpdiensten zullen zich op 3 October bevinden in de gebou wen van de G.G.D. aan dc Mare, de school Schuttersveld cn tijdens de koraalmuziek in de hall van de R.K. Bibliotheek aan het Steenschuur. Op 2 October 's avonds fn de hall R.K. Bibliotheek Steenschuur en in de school Schuttersveld. LEIDSE GEMEENTERAAD HOE STAAT HET MET DE WONINGBOUW? Slechts acht minuten had de Leid se .Gemeenteraad, die Maandag onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot in openbare vergadering bijeenkwam, nodig om de elf-puntige agenda af te werken. Alle voorstellen gingen zonder op- of aanmerkingen onder de hamer door. Dat het toch nog half vier werd, voordat de raadsleden weer op straat stonden, was te wijten aan de geheime zitting, die onmid dellijk na de opening gedurende een uur gehouden werd. Voor de Commissie van Advies Woonruimtewet 1947 werden de vijf zittende leden, de heren P.C.A. ten Broek, G. Hordijk, B. J. Huurman, J. de Jong en J. H. Schüller, met alge mene stemmen herbenoemd. De voor zitter sprak hartelijke dankwoorden voor het vele moeizame werk, dat in de afgelopen jaren werd verricht. Het deed spr. veel genoegen, dat alle leden herkozen waren, zodat zij op dezelfde voortreffelijke wijze hun werk kunnen voortzetten. De Raad onderstreepte dit compliment met applaus. Tot tijdelijk lerares in de Neder landse taal en letterkunde aan de Gem. H.B.S. werd benoemd mej. G. C A. Pot; tot tijdelijk leraar in de Staatswetenschappen de heer P. van Barneveld. Tot tijdelijk lerares in de geschie denis aan de H.B.S. voor Meisjes werd benoemd mej. A. W. Mulder. Het R.K. Schoolbestuur kreeg 129.63 voor de aanschaffing van leerboeken ten behoeve van de R.K. Jongensschool Os- en Paardenlaan. De gemeenschappelijke regeling met een aantal omliggende gemeen ten omtrent toelating van leerlingen uit die gemeenten tot de openbare lagere scholen te Leiden, werd op geheven, nu een wettelijke regeling tot stand gekomen is. Aan de tuinders L. Star en H. Veldman te Oegstgeest werd voor zes jaar 1.44.80 ha. tuingrond in de Knotterpolder te Zoeterwoude ver pacht voor 210.per ha. en per jaar. Het recht tot heffing van de water- tol in de Haarlemmertrekvaart, te genover de Rijnsburgse Vliet bij het Leidse Hek, werd wederom verpacht aan P. Ciggaar te Oegstgeest thans voor 700.per jaar. Aan de Stedelijke Lichtfabrieken werd 18 m2. grond ten noorden van de Maresingel, aan het Zwarte Pad, beschikbaar gesteld, ten behoeve van de bouw van een hoogspanningssta tion. Onverwacht werd nog een voorstel aan de agenda toegevoegd: aankoop van enige percelen grond aan de Roomburgerlaan, ten behoeve van de woningbouw, a 2.50 per m2., in to taal voor 31.900.—. Aldus besloten. Bij de aanvang van de rondvraag beantwoordde wethouder Jongeleen een tijdens de vorige vergadering door de heer van Dijk (K.V.P.) ge stelde vraag over de woningbouw in Leiden. Sinds 1 Jan. 1951 zijn 350 woningen gereed gekomen; thans zijn er nog 555 in aanbouw, dc 58 wo ningen, waaraan dit jaar begonnen werd, inbegrepen. De heer van Weerlee (P. v. d. A.) drong nogmaals aan op het laten ver richten van schilderwerk in open bare gebouwen tijdens de winter maanden. wanneer de schilders het minder druk hebben. Weth. Jonge leen wilde deze kwestie opnieuw be spreken met de Technische Dienst, al vreesde spr. moeilijkheden, o.a. in verband met de schoolvacanties. De heer Lardee (P. v. d. A.) vroeg wanneer er eens iets gedaan ging worden aan de wonden, die de oorlog op enige plaatsen in de stad gesla gen heeft, o.a. in Lopsenstraat, Rijn en Schiekade en Steenstraat. Weth. Jongeleen deelde mede, dat er ten aanzien van de Lopsenstraat nog steeds onderhandelingen gaande zijn met Wederopbouw, maar dat er nog geen financiële overeenkomst bereikt kon worden. De gevallen Rijn- en Schiekade en Steenstraat zijn beide particulier. Spr. had vernomen, dat spoedig een plan voor de Steenstraat (Verhoef) verwacht kon worden. De heer Kortmann (K.V.P.) wees op de deplorabele toestand, waarin de bestrating van de Lusthoflaan zich bevindt, en vroeg nadere inlich tingen over de concessies aan de N. Z.H.V.M. ten aanzien van het rijden met één of twee volgwagens achter de motorwagen. Weth. Jongeleen zegde een onderzoek op de Lusthof laan toe en meende te weten, dat de „blauwe tram" inderdaad vergunning heeft om met twee volgwagens door de stad te rijden. De heer Kortmann stelde deze vraag in verband met het gevaar, dat deze lange tramstellen voor het verkeer opleveren. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Bungemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algeme ne kennis, dat gedurende verschillen de tijdvakken dc Morssingel in beide richtingen voor het verkeer met mo torrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens zal zijn geslo ten. 8033 ONTEIGENING. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteige ningswet, bekend, dat met ingang van 27 September 1951 tot en met 27 October d.a.v. ter gemeente-secreta rie, afdeling Openbare Werken (ka mer no. Ill) voor een ieder ter inza ge zal liggen een door de Gemeente raad bij besluit van 24 September 1951 voorlopig goedgekeurd plan van onteigening met bijbehorende stuk ken, welk plan strekt om, met toepas sing van artikel 77, lid 1 sub 4o. der Onteigeningswet de beschikking te verkrijgen over een gebouwd eigen dom, gelogen in de Rodenburgerpol der bij de Fruinlaan, zulks teneinde uitvoering te kunnen geven aan het voor de desbetreffende gronden goed gekeurde plan van uitbreiding. Leiden, 25 Sept. 1951 8012 De Burgemeester voorn., t*. J. C. VAN SCHAIK.. Weth. loco Burgemeester. H. Vendrig, Hoge Rijndijk 226, die in spanning op een berichtje wacht. De Vola (Vereniging van Oud-leer lingen Ambachtsschool) hield gister avond een bijeenkomst in de Jaco- bazaal van „Den Burcht". Na een welkomstwoord van secretaris J. van Riet, vertoonde de heer W. Beets Jr. enige films, die beschikbaar gesteld waren door de Vereniging „Neder lands Fabrikaat". Eerst zag men de „Symphonie van vuur, ijzer en Gro ninger land" (helaas niet zo duide lijk, omdat er ontzettend veel ge rookt werd), vervolgens de „Solex Ralloy 1951" en tot slot „Bescher ming en Kleur" van de Sikkens Lak fabriek. Tijdens de pauze werden in het kader van de leden-werfactie prijzen uitgereikt aan L. Zonneveld, Voorschoten, J. de Vrede en J. de Koker, Lisse, Q. Smit, Noordwijk aan Zee, W. Capel, A. Stadt, C. Bos- selaer en P. J. Questroo uit Leiden. De leden werden aangespoord voort te gaan met het zoeken naar nieuwe leden. STADSKOK. Dinsdag 25 September. We komen vandaag wel met een bijzonder eigenaardige vraag: Wie heeft er soms twee oude stroma trassen, die toch niet meer ge bruikt worden? De zaak zit name- lijk zo: de verkenners van de St. Lodewijksgroep (St. Petrusparochie) gaan binnenkort een ouderavond ge ven. Daarvoor blijken twee stroma trassen nodig te zijn, die na verloop van tijd zodanig geruïneerd zullen zijn, dat ze weggegooid worden. Men krijgt ze dus niet terug. Er zijn ge noeg mensen, die zoiets op zolder hebben liggen, vertelt ons vaandrig Wat lezers schrijven GEVAARLIJK KRUISPUNT TE LISSE. Leiden, 24 Sept. Vrijdag j.l. had ik een aanrijding op de kruising KanaalstraatOranje- laan te Lisse. Een berucht verkeers punt welks beveiliging spoedig voor ziening behoeft. Ik kwam van de Lisserdijk af en stopte bij het waarschuwings-bord in de Kanaalstraat. De Oranjelaan welke de Kanaal straat kruist is n.l. voorrangsweg. Ondanks dat ik gestopt had en uit gekeken, ontstond cr een botsing met een motor, welke in snelle vaart over de Oranjelaan kwam gereden. De motor-rijder verontschuldigde zich met de mededeling, dat zijn voet van de rempedaal was geschoten. Niet uit wantrouwen jegens dc aan rijder, maar in verband met de moei lijkheden, welke men met de assu rantie-maatschappij kan ondervinden, indien men geen duidelijke gegevens verstrekt, werd door mij de politie in het geval betrokken. Toen ik op gebeld had kwamen er enige agen ten. Deze heren waren zeer correct en zeer voorkomend cn verzochten ons mee te gaan naar hun villa die aan de grote verkeersweg door dc bollenstreekstaat. Er werd allerlei gevraagd en dc auto en de motor werden in dc kunst onderzocht. Wij waren echter de dupe gedurende twee volle uren. En nu nog de nasleep! Het is toch wel heel treurig, dat op een punt waar bijna dagelijks on gelukken voorkomen, geen verbete ring wordt aangebracht. Er is al meerdere malen geklaagd over het uitblijven van enige verkeers-rege- ling op dat kruispunt, maar nog steeds is er geen stoplichtje of ver- keers-agent te zien. Het uitzicht is zodanig, dat men op de bebouwde hoek van de Oranjelaan stoppend, slechts een gedeelte van de Oranje laan kan overzien. Het over te ste ken gedeelte is echter zeer breed, zo dat men, gelijk uit het bovenstaande blijkt, altijd het gevaar loopt bij het oversteken, door sncl-rijdendc voer tuigen geschept te worden. U vriendelyk danken voor de ver leende ruimte en hopende dat U er een steentje zult kunnen bijdragen om hierin verbetering te brengen in het algemeen belang, teken ik met de meeste hoogachting W. H. MARKTBERICHTEN VEUR, 26 Sept. Groente. Toma ten 2.004.30, bloemkool 2046 ct.; sla 4.00— 9.10, andijvie f 5.00—8.30, komkommers 1528 cent, stambonen 4853 cent, snijbonen 60—91 cent, pronkbonen 2541 cent, stokbonen 6073 cent, spekbonen 3044 cent, postelein 512 cent, prei 8.00— 12.80, druiven 7078 cent, spinazie 624 cent, bospeen 1824 cent, bleek selderij 3044 cent. WOERDEN, 26 September. Kaas. Aangevoerd: 265 partijen. Prijzen: lste soort 2.29—2.37, 2de soort 2.22 2.28, zware tot 2.55 per kg. Han del matig.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3