Deviezenzwendel achterhaald Kwijnende export uit Indonesië WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Haags fabrikant smokkelde 1 1/2 millioen guldens Naar schatting anderhalf millioen gulden zou de smokkelomzet zijn geweest van de 49-jarige Haagse fa brikant J. H. M. van D., die er van wordt verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan sluw opgezette ma nipulaties met invoerverklaringen en daarop verstrekte deviezen, al dus het „N. v .d. D." Van D. heeft tegenover de Rotterdamse douane recherche, die het onderzoek thans nagenoeg heeft voltooid, een vol ledige bekentenis afgelegd. Gedurende een lange reeks van maanden wist Van D. handig te pro fiteren van een op 17 Mei 1951 gewij zigde in- en uitvoerregeling, bij wel ke vooruitbetaling mogelijk was van goederen, die nog geimporteerd moesten worden. Op aanvraag ver kreeg men bij de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer in Den Haag een tweedelige invoerverklaring. Een gedeelte daarvan was bestemd voor de douanedienst, 't andere deel voor de Déviezenbank. De fabrikant stortte telkens bij de Deviezenbank een flink bedrag aan guldens, dat nodig heette te zijn voor de betaling van een nog te im porteren hoeveelheid Belgisch glas werk. De bank maakte daarop dit bedrag in Belgische francs over met als uiteindelijke bestemming de Belgische leverancier van het glas werk. Tot zover was alles voorbeel dig in orde. Het grote spel van de Haagse fa brikant werd echter eerst de moei te waard, wanneer zijn Belgische contactmensen de Belgische frs. in casseerden en die in Antwerpen of elders weer inwisselden tegen een respectabel aantal goedkope Hol landse guldens. Deze guldens werden vervolgens naar Nederland gesmokkeld, waar Van D. zijn kapitaal telkenmale vermeerderd zag met een aanzien lijke smokkel winst. De glasimporten bestonden natuur lijk slechts op de invoerverklaringen. Het deel van de verklaring, dat aan de douanedienst moest worden ge stuurd, bereikte vanzelfsprekend deze nooit. Een enkele maal werd wel een glaszending geimporteerd, welke vol- VLIEGEND HUISRAAD. Er was een hele oploop gister morgen in de Tollensstraat te Rot terdam en de menigte, die door po- litie-agenten op een eerbiedige af stand werd gehouden, vroeg zich af wat de oorzaak kon zijn van de ver toning, die zich voor hun ogen af speelde. Uit een open raam van een huis, waar volgens het naambordje een ko perslager woont, vlogen met korte tussenpozen diverse stukken huis raad uit het raam en met gekraak kwam het dan versplinterd op de straat terecht. Een beeldje van een kinderkopje, koperen schalen, kast jes en zelfs een pick-up-installatie arriveerden op de klinkers. Op te maken uit de verhalen, die de ronde doen bij de opgewonden menigte, zou vanmorgen de inboedel, waarop wegens belastingschuld be slag zou zijn gelegd, worden ver kocht. De eigenaar sloot toen de voor deur af en liet niemand binnen. Ook de politie, die via het dak probeerde binnen te komen, had geen succes. Daarop ontrolde zich voor de ogen van de toeschouwers een gratis gooi en smijtfilm. gens Van D. dan voldoende was om de schijn te redden. Tot dat de zaak misliep en Van D. werd gearres teerd. Na enige tijd in voorarrest te heb ben vertoefd, bekende hij volledig zijn aandeel in de deviezensmokke- larij. Hij bevindt zich thans weer op vrije voeten. Dinsdagmorgen gebeurde op de rijksweg tussen Ede en De Klomp een merkwaardig ongeval, dat weliswaar geen doden of gewonden eiste, maar een enorme ravage en een langdurige verkeersopstopping tengevolge had. Een zware vrachtauto met aan hangwagen van de N. V. Jansens Vervoerbedrijf uit Venlo, was, ko mende van Maastricht, op weg naar Amsterdam met een lading van pl.m 16 ton aardewerk, die verzegeld was, omdat zij voor uitvoer bestemd was. Enkele honderden meters voor het verkeersplein bij De Klomp week de zware voertuigencombinatie van de rechte weg af, scheerde langs twee zware bomen en belandde daarna in de bermsloot. De bestuurder kroop ongedeerd uit de cabine. De vrachtauto werd zwaar gehavend evenals de lading, doch de omvang der schade kon nog niet vast gesteld worden met het oog op de verzegeling. Het verkeer in beide richtingen ondervond groot opont houd. Kunstmatig hart Prof. dr. J. Jongbloed, hoofdleraar aan de Utrechtse universiteit, is er in geslaagd een kunstmatig hart- en longsysteem te construeren. Hierdoor wordt het mogelijk het hart bloed- leeg te maken en de patiënt via de apparatuur verder te laten leven, terwijl de chirurg de hartoperatie verricht. Een dierenbehandeling, ge houden in het physiologisch labora torium te Utrecht, is geslaagd. Thans wordt het kunstmatige hart- en longsysteem, dat bij een Biltse fa briek is vervaardigd door prof. Jongbloed gedemonstreerd op het internationaal chirurgisch congres, dat op het ogenbEik aan de Parijse Sorbonne wordt gehouden. De vinding van prof. Jongbloed kan van grote betekenis voor de me dische wetenschap zijn. Nog Vrijdag zei prof. Brom bij zijn inauguratie te Leiden: „De constructie van een kunsthart, dat de taak van het na- tuurhart enige tijd zou kunnen over nemen, zou een enorme vooruitgang betekenen". ZWERVEND MEISJE OPNIEUW GEPAKT. Het 19-jarig meisje, dat enkele maanden geleden in Amsterdam zwervend werd aangetroffen en aan de Amsterdamse politie mededeelde Santrina Manzini te heten, is op nieuw gepakt. Naar men zich zal herinneren ver klaarde het meisje destijds van Ita liaanse afkomst te zijn. De Italiaan se consul, die met haar in contact gebracht werd, zeide dit echter niet te geloven, omdat zij zeer slech: Ita liaans sprak. Het meisje gedroeg zich zeer on handelbaar, en werd op advies van een psychiater naar het provinciaal Sombere conclusie van Deli Mij IN TEGENSTELLING met vele andere landen, die bij hun monetaire en deviezenpolitiek de grootste aandacht gewijd helmen aan voorzie ningen, die ten doel hebben de ex port zoveel mogelijk te bevorderen, heeft men in Indonesië juist maatregelen genomen, die spoedig tot een belangrijke inkrimping van de export moeten leiden. Waagt men zich aan toekomstverwachtingen dan is de uitspraak, dat, indien dit stel sel wordt gehandhaafd, vele exportbedrijven in Indonesië ten dode zijn opgeschreven, zeker niet speculatief. Het kan niet in de bedoeling van de Indonesische autoriteiten liggen het zover te laten komen. Wordt echter niet op zeer korte termijn in gegrepen, dan kan veel dat voor In donesië en zijn bevolking van zeer groot belang moet worden geacht, on herstelbaar verloren gaan. Tot deze conclusie komt de directie van de Deli Mij. in het jaarverslag over 19491950. Het uitspreken van toekomstver wachtingen draagt, meer dan vroe ger het geval was, een zeer specula tief karakter, aangezien overheidsl maatregelen het beeld plotseling volledig kunnen wijzigen. Bood in vroegere jaren een mededeling van de directie, dat de oogst er gunstig voorstaat en de buitenlandse markt gunstige aspecten biedt een zeker houvast voor belanghebbenden, er zijn onder de huidige omstandighe den tal van andere factoren, waar van vele nog onbekend op het mo ment, waarop het jaarverslag wordt uitgebracht, die van minstens even grote betekenis op de rentabiliteit kunnen zijn. De rentabiliteit hangt derhalve niet alleen af van een eco nomisch doetreffend beheer, doch ook van buiten het beheer en de marktpositie van de producten staan de externe invloeden. Van bijzondere betekenis is hierbij wel de monetaire en deviezenpoli tiek van de Overheid. De directie vreest, dat de huidige monetaire en deviezenpolitiek niet alleen de ex port niet kan bevorderen, doch gro te gevaren in zich bergt deze belang rijk te verminderen. De factoren die gezamenlijk de binnenlandse goederen sterk in prijs hebben doen stijgen, hebben geleid tot een kostprijs, welke de export van de meeste producten, gezien het halve deviezencertificaat, dat bij uitvoer verstrekt wordt, niet meer lonend doet zijn. Het moet een ieder duidelijk zijn, dat de willekeurige, van de werke lijke verhoudingen afwijkende, vast stelling van de koers van de export- roepiah, waarop wordt afgerekend, tot onhoudbare spanningen moet lei den. Zelfs zij, die de genomen maat regelen in Maart 1950 ten volle me nen te kunnen verdedigen, zullen, gezien het sterk gestegen kostenpeil in Indonesië, moeten erkennen dat de sinds Maart 1950 gewijzigde om standigheden een handhaving van het oorspronkelijke stelsel thans niet meer verantwoord doen zijn. DE BEVOLKING DER WERELD Volgens statistische gegevens, ver strekt door de U.N.O., telt de gehele wereld thans 2.378.000.000 bewoners. Dit is 554 millioen meer dan in 1920. Van het totale aantal bewoners le ven er 198 millioen in Afrika, 321 millioen in Amerika, 1.254 millioen in Azië, 593 millioen in Europa en 12 millioen in Australië. Ruim 400 millioen aardbewoners behoren thans tot het Katholieke geloof, zo dat een zesde deel der wereldbevol king katholiek is. ziekenhuis „Duin en Bosch" in Cas- tricum gebracht. Begin September wist zij uit deze inrichting te ontvluchten. Gisteren ontving de commissaris der vreem delingenpolitie te Amsterdam de da gelijkse opgave van het vreemdelin genregister uit de diverse Amster damse hotels. Hij trof daarop de naam aan van een 19-jarig meisje, wier geboorteda tum overeenstemde met die, welke Santrina destijds had opgegeven. Twee rechercheurs vervoegden zich aan dit hotel in de Warmoesstraat en ontdekten daar inderdaad het ge vluchte meisje. Zij heeft thans verklaard Maria Manzi uit Londen te zijn. Ze ver telde voorts, dat ze aan boord van een Zweeds schip als verstekelinge naar Nederland was gekomen en dat ze aan boord van dit schip een pas poort had ontvreemd, dat ze later had vernietigd. De vreemdelingenpolitie meent, dat haar verklaring ditmaal juist is en stelt hiernaar zekerheidshalve thans een onderzoek in. Mocht blijken, dat zij inderdaad Engelse is, dan zal zij, waarschijn lijk met medewerking van het En gelse consulaat, zo snel mogelijk naar Engeland op transport worden gesteld. J^EURS - (^VERZICHT STAATSFONDSEN LAGER. De belangstelling voor Cultuur aandelen was ook gisteren niet bijs ter groot. Gistermorgen is het verslag over 1949'50 van de Deli-maat- schappij verschenen, doch de gepu bliceerde cijfers en beschouwingen van de directie waren in te kleine kring bekend om van veel invloed op de koers te kunnen zijn. De ver klaring van dr. Ruhm in Oost-Suma- tra, waarin hij de naleving der Ron de Tafel Conferentie-overeenkomst bepleitte en op de noodzakelijkheid van buitenlands kapitaal voor Indo nesië wees, beoordeelde men ter beurze belangrijk en gunstig. Van een werkelijke invloed op het koers- peil viel echter weinig te bespeu ren. De meeste Cultuurfondsen slo ten een fractie beneden Maandag. De beurs is de laatste dagen vrij eenzijdig georiënteerd. De handel in Cultures staat op de voorgrond en elders is het stil. De vaste stemming voor Staatsfondsen was verdwenen. Investeringscertificaten en obligaties Nederland werden vrij behoorlijk verhandeld, doch tegen lagere na no teringen, waarbij de Maandag be haalde winst grotendeels verloren ging. Het agio voor dollarwaarden blijft inkrmipen, gisteren van 12% procent tot ruim 11 procent. Ook de dollarobligaties waren over het al gemeen luier. Bij de Industriefondsen hadden Unilever vrij veel aanbood te ver werken, waardoor de koers 4 punten daalde tot 352. In Kon. Olies was de handel gering en het hoofdfonds sloot nauwelijks prijshoudend. De overige industriefondsen lagen in doorsnee eerder wat luier. De handel in certificaten Holland- sche Bank Unie is altijd zeer klein geweest. Men neemt aan, dat deze papieren zich voor het merendeel in vaste handen bevinden. Het ver hoogde dividend en de kapitaalsuit breiding hebben hierin weinig ver andering gebracht, al is de omzet Maandag wat groter geweest dan normaal. Gisteren verwisselden slechts enkele stukken van eigenaar, op nauwelijks onveranderde prijzen. Verdere viering van de jubilea in het Kruisherenklooster te Zoeterwoude Na dc kerkelijke plechtigheden werd de viering van de jubilea in het Kruisherenklooster te Zoeterwoude voortgezet met een receptie, die plaats had in een der kloostergangen. De gouden jubilaris, pastoor Kla- verweyden, nam plaats tussen Ma gister-Generaal dr. W. van Hees en mgr. J. Goenmans, oud-Apostolisch Vicaris Administrator van Bandung en Prior Y. Snabel. Het parochiaal feestcomité, kerk en armbestuur, bestuur van het Wit- Gele Kruis, burgemeester Smeets, de wethouders van Leeuwen en Kraan, deken D. Bont, deken A. Homulle, pastoor Beukers, pastoor Sistermans en de vele reeds genoemden bij de kerkelijke plechtigheden maakten hun opwachting. Woorden van dank en waardering. De heer N. van Akker, voorz. van het feestcomité, nam hierna het woord. Reeds lang was een feestcommissie gevormd om namens alle parochia nen blijkt tegeven van medeleven met het zilveren bestaan van het klooster en gouden feest van de pastoor. Namens de feestcommissie en alle parochianen getuigde spr. van de grote sympathie tot de Kruisheren en sprak woorden van oprechte hulde en dankbaarheid voor de parochie herder, welke gevoelens zich uitten in een feestgave, bestaande uit een stel koor-stoelen deze morgen reeds in gebruik genomen. Ook personen buiten de parochie en collecten in de Sint Janskerk en andere parochies, hielpen mede voor het samenbrengen van deze feestgave, waardoor zelfs nog een geldbedrag aan de Jubilaris kon overhandigd worden ter vrije be schikking. Verder deelde spr. mede, dat de R.K. Propagandaclub ,,St. Paulus" en inzameling heeft gehouden en daarmede de fraaie kerkversiering heeft bekostigd. Ook waardering van het gemeentebestuur. Burgemeester Smeets sprak na- meens de gehele gemeente om pas toor Klaverweyden te huldigen, die bij zijn priesterlijke arbeid steeds voor vele sociale belangen op de bres heeft gestaan. Spr. noemde o.a. het voorzitterschap van het Wit-Gele Kruis, Volksherstel, R.K. Armbestuur, zorg voor kleuters en jeugdwerk. Grote hulde bracht spr. aan het Kruisherenklooster als studiehuis, als centrum van cultuur, dat de Orde van de Kruisheren bij dit jubileum een eer en glorie is en dat de ge meente Zoeterwoude een goede naam heeft gebracht. Zich richtende tot de Magister-Ge neraal sprak de burgervader de vu rige wens uit, dat het Klooster en Studiehuis tot nog 'grotere bloei mochten komen.. De gouden jubilaris dankte in har telijke woorden voor zoveel betoon de liefde en eerbied tot de priester. Alle aanwezigen gingen nu hun persoonlijke gelukwensen aanbieden. Het waren er velen van heinde en ver gekomen. Een groot bewijs, hoe zeer de Kruisheren in de vijf en twintig jaren in deze streek door te werken op velerlei gebied ver diensten verworven hebben. De viering werd hierna in het klooster voor de communiteit en de genodigden voortgezet. Des avonds te halfacht celebreerde de Magister-Generaal een pontificaal Lof en weer was de kerk stampvol. Toen de priesters en gelovigen het kerkgebouw verlieten stond de St. Jansfanfare reeds voor het klooster opgesteld en gaf onder grote alge mene belangstelling een serenade voor de Magister-Generaal en de gouden jubilaris, die met alle pries ters en genodigden voor de hoofdin gang stonden. Met een daverend drie maal Lang zullen ze leven en een driewerf hoe ra voor de Kruisheren en de pastoor werd het feest beëindigd. Vandaag is het feest voor de schoolkinderen. Geboren: Catharine Maria dr van C. S. Schuur en C. M. de Brabander; Johanna Gerarda dr van H G. Am- merlaan en A. J. Berk; Jan zn van J. Kransse 'en G. Mierop; Margriet dr van J. van Vliet en Fl. Dorrepaal; Leonradus Johannes Cornelis zn van J. M. van der Hoeven en P. A. Knij- nenburg; Elisabeth Cornelia dr van P. A. Berg en M. J. van Bohemen; Therése Mari dr van H. Rasser en N. S. G. Nieuwkoop; Adrianus Theo- dorus zn van C. Schoonderwoerd en J. E. A. Brandt. ALPHEN AAN DEN RIJN Ongerustheid over Avifauna Door het bestuur van de Wilhel- minavereniging is het volgende adres gezonden aan de Raad. „Met verbazing hebben wij kennis genomen van het bericht in de dagbladen, dat de Directie „Avifauna" zou overwegen het vogelpark c.a. naar Amsterdam over te brengen. Er zijn verschillende redenen aan te voeren, die het behoud van het park voor onze gemeente zeer gewenst maken, b.v. de be kendheid van de gemeente als cultuurcentrum, het beiang voor een grote groep inwoners van Alphen aan den Rijn, als b.v. personeel en leveranciers, om nog niet te spreken van de fi nanciële opbrengsten, directe zowel als indirecte, welke uit eindelijk de gehele gemeente ten goede komen. Voorts beschikt het vogelpark over een grote zaal voor congres sen e.d. Wij nemen derhalve de vrij heid Uw College met de meeste aandrang te verzoeken al het mogelijke te doen, om het over brengen van het Internationaal Vogö'park „Avifauna" naar el ders, te voorkomen." Naar verluidt zullen morgen de gemeenteraadsleden in niet-officiële vergadering bijeenkomen. KNAAPJE TE WATER. Dezer dagen is de 4-jarige Sj. v. d. Horst, wonende aan de Raadhuis straat bij het spelen in de Rijn ge vallen tussen een tweetal motorbo ten, welke daar gemeerd lagen. Schipper Romein, gealarmeerd door het schreeuwen van de kameraadjes, tastte onmiddellijk met een haak de plaats af. Het gelukte hem na enige tijd het kind op het droge te krijgen. De juist passerende heer Th. v. d. Vliet, paste onmiddellijk kunstma tige ademhaling toe, hetgeen na enige tijd met succes werd bekroond. Intussen arriveerde ook dr Stehou- wer, die het kind verder in behan deling nam. Jubileum van dr. Wermeskerken. Men verzoekt ons mede te delen, dat de receptie, welke de jubilerende dr. v. Wermeskerken houdt op 1 Oc tober in het Nütsgebouw te Alphen a. d. Rijn niet om 3 maar om 4 uur aanvangt. BODEGRAVEN Geboren: Tijs, z. v. C. BaarsNoord hoek; Cornelis, z. van W. van Zeide renv. Rooijen; R-obeïtus, z. van J. Wülstefeltv. d. Berg. Ondertrouwd: H. Chilla 27 jaar en J. Nagelkerke 24 jaar; N. Veerman 27 jaar en M. Derwort 22 jaar; B. Wal raven 25 jaar en M. Bakker 20 jaar; I. Zwaneveld 28 jaar en E. Scheer 25 jaar. Getrouwd: F. van Ballegooi 31 jaar en M. Vonk 30 jaar; P. Vijfhuizen 20 jaar en G. Rijlaarsdam 18 jaar; C. Visser 24 jaai en A. Matthias 30 jaar. Overleden: Willem Sprey 75 jaar. BOSKOOP Gemeenteraad. De raad van Bos koop komt in vergadering bijeen Vrij dag a.s., des namiddags te 7.30 uur. De agenda vermeld o.a.: voorstel in zake de levering van gas aan de ge meente Waddinxveen; verbouwing van de kluis van een gasoven; het invoeren van uniforme vuilnisem mers en het heffen van reinigings rechten en voorzieningen ten be hoeve van de brandweer. De vuilnis-ophaaldienst. Er zijn nog vele inwoners, die geen gebruik •maken van deze dienst en hun huis vuil in de sloot blijven werpen. Het telkenmale, vooral in de zomer te rugkerend vraagstuk van de veront reiniging der sloten achter of voor de huizen, kan naar het oordeel van B. en W. worden opgelost door het gebruik van de gemeentelijke reini gingsdienst verplichtend voor te schrijven. Dientengevolge zal op de eerstkomende gemeenteraadsverga dering een voorstel van B. en W. worden behandeld tot wijziging van de algemene politie-verordening. Daar aan zou dan tevens de verplichting tot het gebruik van uniforme vuilnis emmers worden verbonden. De gele genheid is nu gunstig aangezien de nieuwe vuilnisauto binnenkort zal worden afgeleverd. De emmets zullen van gemeentewege aan de ingezete nen in gebruik worden gegeven doch blijven eigendom van de gemeente. De gebruiker is aansprakelijk voor het onderhoud. Ter compensering van de kosten zsl door de inwoners een recht verschuldigd zijn van 5per jaar per emmer. HAZERSWOUDE Geboren: Elisabeth Cornelia Jacoba d. van A. H. Uljee en C. M. Witteman; Hendrik Jan z. van H. J- van der Laan en Th. A. van der Ven. Ondertrouwd: J. A. M. Hermans 23 j., te Brunssum, on J. P. van Am sterdam 23 j.; P Kolster 26 j., te Alphen aan den Rijn, en M. Zaal 21 j.; P. Harkes 26 j. en G. Radema- ker 23 j.; H. C. van der Aar 38 j. en J H. Fase 36 j. Getrouwd: Corn, van Vliet en Neeltje Kastelijn; Adrianus W. van WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 29 Sept.: zon op 6.35 en onder 18.25; maan op 4.30 en onder 17.45 uur. Dam en Cornelia M. Wortman; Adr. W. de Korte en Wilh H. Marcelis. Overleden: Hendrika Hassefras 54 j., echtg. van Dirk Qualm. HAZERSWOUDE (H. R.)_ Gesnapt. Gisteren werd de 16- jarige G. A. K. uit Oegstgeest aan gehouden wegens diefstal. Deze jongeman trachtte van het terrein van de Vleeswarenfabriek „Hazerswoude" een zinken bak mee te nemen. De buren betrapten hem echter, waarna hij door de Rkspoli- tie werd ingerekend. Na verhoor werd hij weer op vrije voaten gesteld. LEÏMUIDEN Kind onder 'n auto Gisteravond omstreeks 6 uur had een ernstig ongeval plaats in de Dorpsstraat. Het 5-jarig zoontje van kleermaker Benning speelde nabij de drukke Dorpsweg en is in aanraking gekomen met een Volkswagen. Hevig bloedend werd het kind bij v. Haasteren binnen gedragen, waar dokter Stapensea een beschadiging aan de schedel en ernstige hoofd wonden constateerde. Het kind moest direct naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd worden. Des avonds was de toestand iets gunstiger. NIEUWS UIT DE OMGEVING den bloemenschat en nodigde hen uit op het welzijn van de bank de thee te gebruiken. KATWIJK AAN DEN RIJN OPENING GEBOUW DER BOERENLEENBANK Het was gisteren voor de Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier een grote dag. Na bijna 41 jaar, 'zoals dat bij Boerenleenbanken gebruike lijk was, op vrij primitieve wijze gewerkt te hebben, eerst in een woonkamer, later in een beperkte kantoorruimte, werd gisteren op of ficiële wijze het nieuwe bankge bouw hoek Rijnstraat—Bruggestraat in gebruik genomen. Bij defce plech tigheid waren in het kantoor aan wezig de heer Hendriksen namens de Centrale Bank te Utrecht, bur gemeester, wethouders en secretaris van Katwijk, notaris Verhees, be sturen en kassiers van de naburige banken Katwijk aan Zee en Rijns burg, de heer Kuypers te Leiden, vertegenwoordiger van de Ring van Boerenleenbanken in de Bloembol lenstreek, architect Koldeweij" de bouwer de heer Slootweg te Valken burg, de opzichter de heer Haasnoot, de heren de Jong en Noordermeer die resp. de verlichting en de centr. verwarming verzorgden, de heren van de feestcommissie bij het 40- jarig bestaan der Bank, het bestuur, Raad van Toezicht en kassier der Bank. Een schat van bloemen en bloemstukken versierden het ge bouw. De. voorzitter, de heer Riet veld heette alle aanwezigen welkom en memoreerde in het kort het ver loop bij de voorbereidingen en van de bouw, een gebouw waar Katwijk trots op kan zijn om dan het woord te geven aan de heer Hendriksen die in een uitvoerige rede de gang van zaken memoreerde bij het boeren leenbankwezen en in enkele cijfers aantoonde de vlucht die het bank wezen, vooral bij de B. L. banken, had aangenomen Spr. besloot met bet bestuur geluk te wensen met deze vooruitgang en sprak de wens uit dat de bank nog in bloei moge toenemen. De burgemeester sprak dan namens het gemeentebestuur, eindigend met de beste wensen voor de bank. De heer Parlevliet sprak de felicitaties uit namens de Vei lingvereniging K. en O. waarmede de bank sinds vele jaren de beste relaties onderhoud. De heer D. Kleen bracht de beste wensen uit namens het bestuur der B. L. Bank te Katwijk aan Zee. Notaris Verhees bracht naar voren, dat de bank ook nogal connecties heeft met het no tariskantoor en het mitsdien niet van belang ontbloot is, dat het de bank goed gaat. Spr. feliciteerde het bestuur en kassier met zo'n prachtig kantoor. Ten slotte sprak de kassier, die herinnerde aan het verwisselen van kantoor in 1930, hoe daarna door uitbreiding der werkzaamhe den, en vooral later na het sanerings tijdperk de werkzaamheden zodanig werden dat al spoedig ter sprake kwam het stichten van een nieuw kantoor. Hoe op 15 Oct. 1946 door hem de aandacht gevestigd was op het pand waar thans het kantoor herrezen is. Vervolgens wegens en kele cijfers gememoreerd aantonen de de noodzakelijkheid van uitbrei ding al was dan ook in het oude kantoor de bank wat groot geworden. Maar de tijd vraagt iets anders en thans is het dan zo ver gekomen dat morgen zaken worden gedaan in het nieuwe kantoor. Een mooi ruim kan toor dat een aanmerkelijke varbete ring is, een nieuwe bovenwoning die weliswaar enige dingen uit de oude woning mist, maar waar tegen over staat een nieuwe moderne wo ning. Dit offer wil spr. gaarne bren gen in het belang der bank. Spr. spreekt de wens uit dat de bank on der Gods zegen in het nieuwe tijd perk moge groeien en het hem met Gods hulp gegeven moge zijn hier aan nog enige tijd te mogen mee werken. De voorzitter dankte dan de verschillende sprekers voor hun getoonde belangstelling en gezon- KATWIJK Gemeenteraad. De raad verga dert Donderdagavond a.s. des avonds te half 8. Voornaamste punten der agenda zijn: Voorstel tot aankoop van de bezittingen van de fa. C. Minnee en Zoon. Voorstel tot het aangaan van grondtransacties met de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan den Rijn. Voor stel tot het verkopen van grond ge legen tussen de Randweg en de Secr. Varkevisserstraat, Praeadvies met betrekking tot de niet-goedkeu- ring van het raadsbesluit van het door wijlen Mevr. dr. Wed. Meer burg-Helders aan de gemeente ge legateerde huis. Voorstel tot wijzi ging van de instructie voor de Hulp- keurmeester in de keuringskring „Katwijk". Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de heffing van havengeld. „De Rijnmonders". Uitslag van de wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Neufville afstand pl.m. 185 km. Los 12 uur 15 min., Z. wind. De le duif werd gec. te 13 uur 54 rnin. 27 sec., gemiddelde snelheid 1873.5 m. per minuut. De volgorde der aankomst was: W. v. Rijn 1, 5; H. Hoek 2, 4; K. Schaap 3, 6, 9; N. Verkalk 7; L. Noort 8. NOORD WIJKERHOUT Eerste lustrum van J.G. Het 5- jarig bestaan van de J.G. zal Don derdag a.s. gevierd worden, 's Mor gens om 7 uur is er een H. Mis. spe ciaal voor de leden van de J.G., en om 8 uur 's avonds zal in hotel van der Geest een ouderavond worden gehouden. OEGSTGEEST E.H.B.D.-jubileumwedstrijd. De pl. afd. van de E.H.B.O organiseert ter gelegenheid van het 10-jarig be staan a.s. Zaterdag in het Vereni gingsgebouw St. Willibrordus een ju bileumwedstrijd, waarbij diverse ploegen uit Leiden en omgeving hun kunnen op E.H.B.O.-gebied zullen de monstreren. Na afloop is er een pro- paganda-feestavond met medewerking van het „Duo Bela". Door de me disch leider, H. J. Keegstra, arts, zal een propagandawoord worden gespro ken, waarna uitreiking van de prijzen plaats vindt. VOORHOUT „De Vliegende Voorhouters". Uitslag van de wedvlucht vanaf Vilvoorden, afstand 145 km. In con cours waren 42 duiven, welke te 7.30 uur met Z.W. wind werden gelost. Aankomst le duif 9 uur 47 min. 42 sec., gemiddelde snelheid per minuut 1046.3 m. De volgorde der aankomst was: 1, 2, 3 A. v. d. Slot; 4 B. Bax, 5, 6, 7, 9 A. Dysselbloem; 8 L. v. d. Plas; 10. W. v. Kempen. Geboren: Olphert Reijnier z. v. Johan Alexander Beer, en Francine Elisabeth Hogewoning. Ria d. v. Da niël Jan Erik Tit en Maria de Groot. Suzanna Adriana d. v. Willem Cor nelis Antonie de Jong en Johanna Margaretha van der Linden. Gerda Ulanda d. v. Aaldert van Rinsum en Francina Rupertha Winklaar. Jan Douwe, z. v. Johannes Douwes Splin ter en Cornelia Keijzer. Johan z. v. Cornelis Hendrik Rol en Johanna Brandt. Ondertrouwd: Petrus Adrianus Alphonsus van Saase 41 j. te Hazers woude en Maria Antonia van der Kleij 29 j. Gehuwd: Gerrit Pieter Schellevis en Thimontje de Ruijter. Johan Ver meulen te Schipluiden en Cornelia Johanna Maria Oosterveer.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2