S)e C«icl6e(Soii4cmt Zullen Britten zich uit Perzië laten zetten? Attlee beraadt zich Contact weer hersteld Koning George had goede dag davedtaeftt mm bet ccmtnatida Meer vrijheid voor Italië 3n de fiaaen aan Sun 3tanói&ca De „Stahlhelm" herleeft De herenigingsgedachte in Duitsland 3)e piCaatCaze êommeniaetpm Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12394 Italië krijgt meer armslag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. I 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 J^E BRITSE PREMIER Attlee hee ft gisteren, naar AP meldt, met zijn naaste medewerkers beraadslaag d, of Engeland zich zal moeten ver zetten tegen, het bevel van Perzië aan de 300 nog in Abadan verblij vende Britse technici om vóór Don derdag volgende week het land te verlaten. Later op de dag zou Att lee, zo werd volgens AP verwacht, ook nog spreken met de leider der conservatieven, Churchill, en de lei der der liberalen, Davies. Naar Reuter uit gezaghebbende bron weet te melden, is op de bij eenkomst van gistermiddag nog geen definitief besluit genomen. Dit zou pas Donderdag a.s. geschieden op een voltallige kabinetszitting, waar dan ook minister Morrison (Buit. Zaken) aanwezig zal zijn. Wel is besloten dat Engeland eerst advies zal vragen aan Averell Harriman, president Truman's be middelaar, alvorens de kritieke be slissing te nemen de Britse staf in derdaad uit Perzië terug te trekken Vandaag weer bespreking bij Kaesong Genraal Ridgway heeft op het be richt, dat het overleg van zijn ver bindingsofficieren met de commu nistische afgevaardigden te Kaesong alweer op niets was uitgelopen, het communistisch opperbevel uitgeno digd vandaag opnieuw vertegen woordigers naar een bijeenkomst te zenden. De communistische officie ren liepen, zoals gemeld, gisteren kwaad weg van de conferentie, zon der een afspraak - te maken voor verder overleg. Inderdaad is vanmorgen kort na het aanbreken van de dag een hef- schroefvliegtuig van de verbonde nen naar Panmoendjon, gelegen aan de rand van de neutrale zóne van Kaesong, vertrokken. Na een onderhoud van ongeveer 80 minuten met de Noordelijke ver bindingsofficieren te Kaesong is de groep verbindingsofficieren van de V. N. te Moensan teruggekeerd. Koning George heeft gisteren „een goede dag" gehad, zoals het bulletin zegt, en zelfs heeft hij weer wat voed sel kunnen nuttigen. Hoewel met deze goede berichten de rust in vele Britse harten weer keert, omdat er uit blijkt, dat het ergste gevaar geweken is, wil dat volgens medici nog niet zeggen, dat nu al gesproken kan worden van een volkomen succesvolle operatie. De eerste critieke periode heeft de vórst nu doorstaan, maar Zaterdag begint, zo zeggen medici, een volgende ge vaarlijke periode, waarin het risico van complicaties, in het bijzonder infecties, weer zal toenemen. Tot nu toe is koningin Elisabeth nog steeds de enige geweest, die een bezoek aan het ziekbed heeft mo gen brengen. dan wel troepen naar dit land te zenden om de Britten te bescher men. Bovendien verwachtte men, dat de Britse regering onverwijld con tact zal opnemen met haar ambas sades in Washington en Teheran ten einde achter de juiste bedoelingen van het uitwijzingsbevel te komen. Daar premier Mossadeq echter ver klaard heeft, de onderhandelingen nu te beschouwen als definitief af gebroken en de Britten zelfs niet meer toestaat, in Perzische dienst te treden (zoals hij eerder wel had aangeboden), bestaat er in Londen maar weinig optimisme over de mo gelijkheid, dat Mosadeq weer een zwenking zal maken om een defi nitieve crisis te vermijden. Hierop duidt volgens Reuter ook de omstan digheid, dat het bevel tot uitwijzing de goedkeuring van het Perzische kabinet heeft verkregen. De Britse ambassadeur te Teheran, sir Francis Shepherd, heeft opdracht gekregen krachtig bij de Perzische regering te protesteren tegen het be vel tot uitwijzing van het Britse olie- personeel te Abadan. NIEMOELLER OP DE VERKEERDE WEG. Ds. Niemoeller heeft op een Evan gelisch congres te Westerburg, dat hij als hoofd van de Protestantse Kerk in Hessen bijwoonde, tot dienst weigering aangezet. Er moet verhin derd worden, dat Duitsers in dienst van Amerikanen of Russen tegen elkaar vechten, aldus Niemoeller. Een vluchteling uit de Sowjet- zöne verklaarde, dat Niemoellers te genstand tegen de militaire dienst het verzet van de bevolking der Sowjet-zóne tegen het communisti sche regiem aldaar dwarsboomt. Spoorwegongeluk in Oostenrijk Negentien doden Gisteravond laat is op het station van Langenwang in Stiermarken (Oostenrijk) een sneltrein op een goederentrein gelopen. Er werden twaalf personen gedood en 20 ern stig gewond. De wagens van de sneltrein schoven in elkaar ,De ontspoorde sneltrein was die van Wenen naar Rome. Het ongeluk gebeurde om 23.52 uur. De goede rentrein werd in de flank getroffen. Zeven doden zijn reeds geïdenti ficeerd. Het zijn allen Italianen. De andere vijf zijn vrouwen, op wie geen papieren zijn gevonden. Volgens berichten van ooggetui gen zijn de bestuurder van de snel trein, die slechts licht gewond werd, en de stationschef van Langenwang aangehouden. Een der signalen stond verkeerd. Er was op het ogen blik van de botsing bijna geen zicht door dikke mist. Nader wordt gemeld, dat er 19 doden en 20 ernstig gewonden zijn, op enkele Oostenrijkers na allen Italianen. Bewapeningsbeperkingen onverbindend TNTAAR VERLUIDT zal vandaag gelijktijdig te Washington, Londen en Parijs een gemeenschappelijke verklaring van de Verenigde Staten, Engeland en frankrijk worden gepubliceerd, waarin de drie landen bekendmaken, dat Italië niet langer gebonden is zich te houden aan de clausules van het vredesverdrag, welke beperkingen opleggen aan de be wapening. De drie mogendheden zullen in de verklaring uiteenzetten, dat de „veranderde omstandigheden", ingetreden sedert de opstelling van het verdrag, het niet langer noodzakelijk maken dat Italië zich aan be paalde clausules houdt. Dit is „de enige weg" om Italië te bevrijden van de beperkingen, die bij het vredesverdrag zijn opgelegd, zon der dat aan het verdrag zelf iets veranderd wordt. Een poging om de vorm van het Agrarisch probleem in Italië Maandag zijn, ten Noorden en ten Zuiden van Rome, wederom stukken grond door boeren in bezit genomen, aldus meldt de correspon dent van de „Times". Deze actie werd op grotere schaal ondernomen dan vroeger en daarom vermoedt men, dat er een zorgvuldige voorbe reiding aan vooraf was gegaan. Enige tienduizenden boeren waren er bij betrokken. In groter getale uit Rome gekomen politiemannen verwijderden de boeren van de gron den; er werden 34 arrestaties ver richt. Na twee jaar opgelegd te zijn gewe est in de mottenballenvloot keerde het Amerikaanse slagschip „Iowa", een van de grootste ter wereld, na een oefentocht terug in de haven v an San Fransisco. Terwijl sleepboten het schip naar zijn ligplaats op de marine-scheepswerven brengen, richt de oorlogsbodem zijn 40 cm. batterijen op de grootste kraan ter wereld. verdrag zelf te wijzigen, zou de goed keuring van Rusland vereisen. Rus land is overigens ook tegen verzach ting van de bepalingen betreffende ae bewapening van Italië, omdat dit land lid is van het Atlantisch Pact. Het Kremlin zal zich ongetwijfeld verontwaardigd tonen, wanneer de verklaring wordt gepubliceerd. Het heeft echter precies hetzelfde ge daan ten aanzien van de satelliet- landen Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Aan deze drie landen werden bij hun resp. vredesverdragen even eens beperkingen betreffende de be wapening opgelegd. De Westelijke geallieerden hebben echter twee jaar geleden reeds geconstateerd, dat de betrokken landen sterker bewapend waren dan bij de vredesverdragen was toegestaan. De bepalingen, waar het om gaat, zijn voornamelijk die, waarbij het Italiaanse leger wordt beperkt tot 250.000 man, de luchtmacht tot 350 vliegtuigen en 25.000 man personeel en de marine tot maximaal 132 sche pen van alle soorten. Of Italië ook van andere dan de militaire clausules zal worden ont heven, is nog niet bekend. Premier de Gasperi heeft wel herhaaldelijk aangedrongen op afschaffing van de beperkende bepalingen van economi sche aard en ook gevraagd de bepa lingen betreffende de oorlogsschuld en de morele veroordeling te schrap pen. In de bovenste verdieping van een door bombardementen beschadigd gebouw in Keulen hebben journa listen kennis kunnen maken met de herboren „Stahlhelm", thans een vereniging van oudstrijders en vóór Hitiers machtsoverneming in Januari 1933 eveneens een organisatie van gewezen militairen op nationalisti sche grondslag, die werd ingelijfd bij de voormalige S.A. De nieuwe „Stahlhelm" heeft een uit twaalf punten bestaand en in vage termen gehouden programma. Er wordt bijv. in gezegd: „Wij steu nen de Westerse-christelijke cultuur en beschaving", zonder dat het v/oord „demoertie" wordt genoemd. In antwoord op een vraag om het programma nader uiteen te zetten antwoordde een woordvoerder kort: „Het is in de practijk onze taak het communisme te bestrijden". In één van de programmapunten staat: „De Stahlhelm za niet werke loos toezien, indien krachten, die vyandig tegenover de staat staan, j In het Julianakamp te Kijkduin werd Dinsdagmiddag het commando van het Vrouwelijk Hulp Korps over gedragen door de waarnemend com mandant, kapitein mevr. N. Bloemen daal aan de majoor mej. A. Halbes- ma. Het défilé voor de nieuwe com mandant: van Links naar rechts: Lt. Gen. D. C. Buurman van Vrccdcn majoor mej. A. Halbesma, nieuw e commandant, en de scheidende w aarncmcnd commandant, kapitein mevr. N. Bloemendaal. vrede, orde en veiligheid van ons volk in gevaar brengen". De woordvoerder zeide verder: „Zo lang zich Duitse soldaten in bui tenlandse gevangenissen bevinden, zullen de Duitsers niet bereid zijn deel te nemen aan de verdediging van Europa". Volgens de woordvoerder wil de Stahlhelm de Westduitsers spycho- logisch voorbereiden, opdat zij een morele basis hebben alvorens te worden ingeschakeld bij de verde diging van West-Europa. Meer aandacht voor sociale problemen Minister Stikker is Dinsdag op de „Nieuw Amsterdam" naar Neder land vertrokken, na zijn bezoek aan San Francisco, Washington en Ot tawa. Hij verklaarde, dat hij zou wil len, dat de Europese problemen meer op lange termijn worden bezien. „In sommige opzichten is men in Nederland in het bijzonder en in Europa in het algemeen van gevoe len, dat te veel aandacht wordt be steed aan militaire problemen en niet genoeg aan Europa's sociale problemen" verklaarde de minis ter. Volgens een Engelse dokter, verbonden aan het instituut te Salis bury, dat onderzoekingen verricht naar oorzaken van verkoudheid, heb ben proeven uitgewezen, dat natte voeten, vochtige kleren en tocht de mensen geen verkoudheid bezorgen, zelfs niet indien zij een geringe hoe veelheid van het virus, dat de ver koudheid veroorzaakt, krijgen toe gediend. Welk antwoord zal het Westen geven? UBT aandringen op eenheidsonderhandelingen neemt zowel in West- als Oost-Duitsland toe. De voornaamste partijen in het Westduitse parlement, dat Donderdag zal antwoordend op de Oostduitsc oproep tot besprekingen over verkiezingen in geheel Duitsland om de verdeeldheid van het land te beëindigen, zijn bereid onder bepaalde waarborgen in stemmend te antwoorden. De vier grote partijen willen een gezamenlijk antwoord geven, dat zal doen uitkomen, dat West-Duitsland de eenheid van Duitsland wenst maar niet als prijs daarvoor zijn banden met West-Europa wil ver breken. dat bondskanselier Adenauer „neen" gezegd heeft, zolang de Oostduitsers geen democratische vrijheden genie ten, maar invloedrijke partijleiders, zoals dr. H. Ehlers, de voorzitter van het parlement, hébben nauw gezette overweging van het voorstel aanbevolen. Dr. Adenauer heeft gisteravond een onderhoud gehad met de socia listenleider Schumacher om de nieuwe verbintenis tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieer den te bespreken. Het ontwerpen van dit antwoord stelt hoge eisen van fijngevoeligheid. De Westelijke politici willen niet de indruk geven, dat zij de Oostduitse stap naar eenheid vierkant afwijzen en zodoende in de kaart van de com munistische propagandisten spelen. Terzelfder tijd stelt men zich voor ogen, dat het tijdstip voor de Oost duitse stap gekozen is met het doel verwarring onder de Westduitsers te stichten op het ogenblik, waarop zy moeilijke beslissingen moeten ne men ten aanzien van het verbinden van hun lot met West-Europa en deelneming aan de verdediging van het Westen. De sociaal-democratische oppositie dringt er bij de regering op aan de vier bezettende machten uit te no digen bijstand te verlenen bij het verzekeren van „vrije, geheime ver kiezingen onder internationaal toe zicht". De vrije democraten, die deel uitmaken van de regeringscoalitie wensen slechts overleg met werke lijk op democratische wijze gekozen" vertegenwoordigers uit Oost-Duits land. De grootste regeringspartij, de christen-democratische, zwijgt, om- De pilootloz.ebommenwerper Martin B61 „Matador" van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten gereed voor een vlucht over de Atlantische Oceaen. Door middel van radar controleert men de gedragingen van het projectiel tijdens de tocht. In het Centrum voor onderzoek van Projec tielen te Cocoa (Florida) is men voortdurend bezig met de perfection- nering van deze bommenwerper, welke een „Fantastisch Wapen" wordt genoemd. AMNESTIE ALS LOKAAS. Volgens berichten uit de Sowjet- zóne van Duitsiand is de regering van Grotewohl bezig met de voorbe reiding van een amnestie voor allen, die wegens politieke en economische vergrijpen veroordeeld zijn. In poli tieke kringen te Berlijn verwacht men, dat dit bericht officieel beves tigd zal worden. Een dergelijke am nestie zou als een belangrijke con cessie van de regcrings-Grotcwohl met het oog op voorbereidende 'be sprekingen over algemene verkiezin gen in geheel Duitsland beschouwd worden. II.H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 22 Sept. én Zondag 23 September in de Kapel van het Theologicuim te Warmond de volgen de H.H. Wijdingen toegediend: De H. Wijding van het Diaconaat aan de Weleerw. Heren: J. Baas, Th. C. J. Beemer, F. M. Bekkers, J. W. v. d. Burg, J. G. Fransen, E. E. F. Guljé, P. de Haan, H. P M. Ilabcts, C. Th. M. Kuylaars, P. M. T. Lange- dijk: G. Q. A Meershoek. W. B Mic- dema, A. Th. Mous, F. J. M. Pinxter, j. M. Roodboi, g. M. J. Rosenberg. P. G. B. Ruiter, M. Rutte, G. A. J. Sam, F. C. J M. Schoonebeck, R. J. v. d. Steen, B. J. I. Truyens, P. J. A. van Velzen, E. Vereeckcn, J. J. Ver- laan, S. C. Th. de Vette, F. J. v. d. Vlugt, C. v. d. Wel. F. J Wiist. De vier lagere H.H. Wijdingen aan de Eerw. Heren: B. W. Alkemade, A. J. Bruin, M. J. J. van Buren, L. Cor nells, J. H. van Dijk, G W. J. Fe- liks, G. M. den Hollander. W. G. Jasperse. J. C. Koopman N. J. M. v. Kan. J. P. J. Kraakman, J. J. Kra mer,' M. A. L. Kroeders, G. J. Laan, J. C. Nieuwenhuis, H. Samson, J. A. A. Schoenmakers, J. W Schrama, H. A. Stam, L. M. Thomas, M. H. Ver- diesen, A. W Voorbij en H. M. v. Wel. Allen studenten van het Thcologi- cum te Warmond. Ten slotte heeft Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem do H. Wijding van het Subdiaconaat toegediend aan de weleerw. heer J Zantvoort van de paters Conventuelen O.F.M. Conv. studerende aan de Universiteit te Leuven, afkomstig uit Haarlem. JCoAAeftpe. Ruzie is verloren tyd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1