begroting min. van oorlog Ned. industrieën worden ingeschakeld v.viT'i'ir Winter bij de Spoorwegen nieuwe verbeteringen in verbinding oost - west j^eurs- qverzicht jefde's zegepraal DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wat Nederland verschaft en wat Amerika geeft Uit de begroting van het departe ment van Oorlog blijkt, dat de tota le uitgaven voor de defensie zijn: voor Oorlog 1.127.941.400 gulden, voor Marine 347.200.000, voor bin nenlandse zaken, uitgaven t.b.v. de burgerlijke verdediging 25.52G.960 gulden, financiën, uitgaven t.b.v. het bureau controle kostwinnersvergoe dingen 201.640, wederopbouw en volkshuisvesting, uitgaven van de rijksgebouwendienst ten behoeve van het ministerie van Oorlog 130.000; totaal 1 500.000.000. Bij de samenstelling van de mate- rieelprogramma's is uitgegaan van de in 1955 te bereiken mobilisabele legersterktc, van de sterkte van vlie gend materieel van de luchtmacht en van het reeds in een vroeger sta dium aangekondigde vlootplan. De bronnen, waaruit voor de drie on derdelen van do strijdkrachten het materieel dient te vloeien, zijn: de Nederlandse industrie, de industrie van de Verenigde Staten, die van andere landen. De minister stelt de Nederlandse industrie op de voorgrond, omdat naar het oordeel van de Regering, de Nederlandse industrie bij de op bouw van de defensie, voor zover dit maar enigszins doelmatig is en ook met de financiële plannen strookt, dient te worden betrokken. Do Ver. Staten stellen o.m. ter beschikking: wapens, speciale mili taire voertuigen, (speciale soorten) munitie, militaire verbindingsmidde len, groot genie-materieel, vliegtui gen en schepen. Voor wat betreft de besteding van eigen begrotingsfondsen heeft Ne derland zich verplicht tot de aan schaffing van: alle militaire ver- bruiksgoederen, een deel van de voertuigen, een deel van de munitie, alle medische goederen, alle inten dance-goederen, waaronder kleding, schoeisel en voedingsmiddelen, een deel van de vliegtuigen, de in het vlootplan geprojecteerde oorlogs schepen, alle bouwwerken, als ka- zernementen, magazijnen en strate gische voorzieningen van bouwkun dige aard, alsmede vliegvelden met de daarbij behorende opstallen. Voor wat betreft de wijze van on derbrenging van opdrachten aan de industrie en de bouwnijverheid, staat de Regering op het standpunt, dat alleen bij dwingende noodzaak kan worden afgeweken van het be ginsel van openbare of onderhandse aanbesteding. Deze dwingende nood zaak acht de Minister aanwezig, in dien het gaat om de voltooiing van bepaalde militaire projecten, welke op grond van strikt militaire over wegingen noch uitstel noch vertra ging gedogen. Bij de personele opbouw van de strijdkrachten dient het zwaarte- Eunt van de dienstplichtige naar de eroepsmilitair te worden verscho ven. Al naar gelang de apparatuur ook voor het leger technisch inge wikkelder en daardoor als regel ook kostbaarder wordt, zal de opleidings duur moeten worden verlengd. Een vaste verhouding te aanvaar den voor de aantallen beroepsmili tairen en dienstplichtigen of reser visten voor elk der onderdelen van de strijdkrachten is op grond van de snelle ontwikkeling van de techniek niet in alle opzichten mogelijk, doch de Minister streeft naar deze voor de zeemacht op het huidige peil (75 pet.) te handhaven. Bij de land macht is voorshands als streefcijfer gesteld 60 pet. beroepspersoneel. Vrouwelijk hulpkorps Het Vrouwelijk Hulpkorps zal be langrijk worden uitgebreid. Behou dens een vaste kern zal dit korps bestaan uit vrijwilligers, die op een wijze, overeenkomend met die bij de Nationale Reserve, dus ook plaatse lijk, worden geoefend De rechtspo sitie van de tot het V.H.K. behoren de vrouwen zal op een betere basis dan thans het geval is zijn geregeld. Onder de kapitaalsuitgaven van de buitengewone dienst is een post van 66.080.500 gulden geraamd voor nieuw-, aan- en verbouw van gebou wen enz. voor het leger. Door nieuw bouw en aanbouw van de Kon. Ma rechaussee wordt 1.714.300 gulden aangevraagd, voor de nieuwbouw Nieuw-Guinea 4.500.000 gulden en ten behoeve van de Kon. Landmacht ten behoeve van de luchtmacht 39.570.000 gulden. 'n Mast een deel van het schip i: Is duidelijk en klaar En beslist even waar Al dat de heerlijkste borrel Inz. Mevr. W. V.—H. Oegstgecst ontv. 1 fl. TIP (Advertentie). DE MOEILIJKHEDEN MET BROMFIETSERS. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft bij aan schrijving de aandacht van de bur gemeesters er op gevestigd, dat het bestuurders van bromfietsen krachtens artikel 63 van het Wegen verkeersreglement verboden is rij wielpaden, aangeduid door 't beken de blauwe bord met de witte letters, berijden met grotere snelheid dan 20 km. per uur en dat voorts rijwielpaden, aangegeven met het rechthoekige zwarte bord met het witte opschrift „rijwielpad", door bedoelde bestuurders slechts mogen worden bereden met uitgeschakelde motor. Aangezien het de Commisra- ris gebleken is, dat naleving van de ze voorschriften, wellicht door on wetendheid, veel te wensen overlaat, heeft hij de burgemeesters verzocht op de door hen geschikt geachte wijze de ingezetenen met de voor schriften bekend te maken en nale ving daarvan door een nauwlettend politietoezicht te bevorderen. BROMFIETSER VERONGELUKT NA BOTSING Op de Deelenseweg bij Arnhem is een ernstig ongeluk gebeurd, dat opnieuw aan een bromfietser het leven heeft gekost. Een autobus ramde de 31-jarige bedrijfsleider J. J. H. S. uit Arnhem, die waarschijn lijk niet aan de juiste kant van de weg heeft gereden. In het zieken huis is hij overleden. (Alg. Dgbl.) De winterdienstregeling van de de aankomen. Uit Enschede vertrekt Nederlandse Spoorwegen, die op October in werking zal treden, brengt nieuwe verbeteringen in de verbindingen tussen Oost en West. De sneldienst op Enschede zal dan niet meer met treinen, getrokken door een electrische locomotief, wor den gereden maar met modern ge stroomlijnd materieel. Een expressetrein naar het Oos ten en Noorden zal worden ingelegd op Zon- en feestdagen. Deze trein vertrekt om 21.28 uur uit Amster dam en zal om 23.44 uur in Ensche- QAiol de 25 jaai Cafraieti&c er op die dagen een trein om 21.02 uur, die om 23.16 uur in Amsterdam aan zal komen. In Amersfoort geven deze treinen aansluiting op Gronin gen, Leeuwarden en Rotterdam en Den Haag. Van het Oosten naar het Westen komt op Zon- en feestdagen een la tere verbinding. De trein van 21.17 uur uit Enschede komt te vervallen. Daarvoor in de plaats kan men om 22 uur uit Enschede met aansluiting in Amersfoort op de ^neltrein uit Groningen van 21.02 uur en van 21 uur uit Leeuwarden. Deze trein komt om 0.17 in Amsterdam aan. Van Maandag tot en met Vrijdag zal er tussen Groningen en Roode- school een late trein worden inge legd, die om 21.53 uur uit Groningen zal vertrekken en om 22.53 uur in Roodeschool zal aankomen. Op het baanvak Den HaagDor drecht krijgen we ook enige wijzi gingen. Met ingang van 7 October zal de trein van 7.52 uur uit Den Haag vijf minuten vroeger vertrek ken en stoppen op de stations Rot terdam-Beurs, Feijenoord en Baren- drecht. De trein van 8.46 uur uit Dordrecht naar Rotterdam D.P., die nu alleen op Maandag rijdt, zal als volledige stoptrein op alle werkda gen gaan rijden en doorgaan naar Den Haag. De electrificatie tussen Amers foort en Zwolle zal in de loop van de winter zijn voltooid. De radio-cabaretier Chiel de Boer zal deze maand vijfentwintig jaar op de planken staan. Begonnen als amateur naast zijn tandartsenpractijk heeft Chiel de Boer zich geleidelijk geheel aan het cabaret gewijd. Na de oor log legde ook de radio beslag op hem. Binnenkort vertrekt het gezel schap van Chiel de Boer onder auspiciën van de B.P.M. op tournée naar Indonesië. Tijdens de radio-opnamen van het jubileumprogramma ten huize van Chiel de Boer (rechts). Links Sylvain Poons, die volgend jaar zijn veertigjarig jubileum in de cabaretwereld hoopt te vieren. STAKING BIJ BOELE EN__ VAN EESTEREN VERLOOPT De staking bij de firma Boele en Van Eesteren, in de bouw van het bedrijf van de n.v. Breedband te IJmuiden, begint te verlopen. Gis teren is een aantal arbeiders weer aan het werk gegaan en men ver wacht, dat er in de komende dagen meer zullen volgen. De arbeiders gingen in staking, omdat 44 mede-arbeiders werden ontslagen. De Nederlandse aanne mers- en patroonsbond voert daar tegen aan, dat naarmate een bouw werk vordert, het personeel allengs kleiner wordt. KONINGIN IN RIJKSMUSEUM. H. M. Koningin Juliana heeft gis teravond onverwacht een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling Bour gondische Pracht in het Rijksmuseum te Amsterdam. Zij was vergezeld van haar particulier secretaresse, mevr. SmitAvis, en werd op de tentoon stelling rondgeleid door dr. A. F. E. van Schendei, waarnemend hoofd-di- recteur van het museum Ook burgemeester d'Ailly van Am sterdam was by dit koninklijk bezoek aanwezig. Van kwart over 9 tot 11 uur be zichtigde de Koningin de tentoonstel ling. In totaal hebben 80.000 bezoe kers de tentoonstelling bezocht, sinds zij 2 maanden geleden werd geopend. Emigratie-wet teleurstellend Het bestuur van de Centrale Stich ting Landbouw-emigratie heeft, in overleg met de samenwerkende emi gratiecentral en een adres gericht aan de Minister van Sociale Zaken en de leden der Tweede Kamer, waarin bezwaren worden aangevoerd tegen het wetsontwerp betreffende de or ganisatie der Emigraties in Neder land. In dit adres wordt met instemming melding gemaakt van het door de re gering omschreven doel Echter is er naar de mening van de stichting, een kennelijke tegenstelling tussen de memorie van toelichting en de tekst van de voorgestelde wet. Het werk der drie emigratie-cen- tralen wordt wel. door de regering met waardering gememoreerd, doch vindt niet voldoende uitdrukking in de wet, aldus het bestuur. De hoop, dat in overeenstemming met het rapport van de commissie- Schilthuis, de erkende emigratie-cen- tralen, gedragen centrale stands, en vakorganisaties, een gelijkwaardige plaats zou worden geboden als dc rijksdiensten en deze twee als samen stellende delen een gecoördineerde dienst zouden vormen, waarbij beleid en uitvoering wel nauw verbonden, doch niet in één hand worden gelegd is niet in vervulling gegaan. Een aantal wijzigingen van voornaamste artikelen wordt voor gesteld. Geld bewaard in de kachel De kilte van de herfst bracht de dochter van de familie H. te Heems kerk (N.-H.) er toe Zaterdagavond de kachel aan te maken. Zij wist ech ter niet, dat er in de lade een bedrag van ongeveer 3000 verborgen lag. De kachel brandde behaaglijk toen de heer H. thuis kwam en tot zijn ont steltenis bemerkte, dat van de 3000, die hij in de loop van de week op de veiling te Beverwijk had ontvangen voor de producten die zijn tuin in de zomermaanden had opgebracht, niets meer over was. De gedupeerde stelde zich met de politie in verbinding. Zij nam het hoopje as mee en zal proberen of het nog mogelijk is enige nummers te ontcijferen. Merkwaardie is vervolgt Trouw, dat een zwager van de heer H. on geveer 25 jaar geleden een ongeveer even groot bedrag op dezelfde manier verloor. Ook dit verbrandde in de eerste herfstdagen. De zwager kreeg indertijd nog f 1200 terug van de Ned Bank omdat nog enige nummers zichtbaar waren. AUTO-ONGEVAL DOOR LEKKE BAND. Hedennacht keerden drie personen uit Harderwijk, de heren H. Bloksma, T. de Pauw per auto terug naar Har derwijk. Tussen Nunspeet en Huls horst sprong een band, waardoor de auto in xolle vcaart tegen een boom reed. De heer H. Bloksma werd on middellijk gedood, de beide anderen werden zwaai gewond. De slachtof fers werden overgebracht naar een ziekenhuis. CHAUFFEUR WERD ONWEL. Gistermiddag omstreeks 5 uur is bij Ure+erp (Gr.) een bus van het ge meentelijk trambedrijf van Gronin gen in een sloot geraakt De chauffeur was onwel geworden en verloor hier. door de macht over het stuur. De bus reed daardoor in de berm en kan telde in de sloot. Van de 25 inzitten den werden er vijf lichtgewond door glasscherven. Vliegtuigen uit de awtag. Vliegtuigwrakken uit dc oorlogstijd in het IJselmeer en de haven van Hoorn worden thans in opdracht van de Rijkswaterstaat verwijderd. De resten berokkenden de visserij grote schade, omdat de netten erin vast haakten en scheurden. Wrakstukken worden op auto's geladen en naar smelterijen getransporteerd. GEEN POLITIEKE PROPAGANDA- LECTUUR OP DE HAAGSE MARKTEN. Er is een besluit van B. en W van 's-Gravenhag e verschenen, waarin be paald is, dat op de algemene maïkt en de boekenmarkt geen propagandis tische lectuur van politieke partijen mag worden uitgestald en verkocht. ST. CLEMENS RETRAITEHUIS TE NOORDWIJKERHOUT. October: Zaterdag 292 Oct. Veï- pleegsters 11.Zaterdag 69 Oct. Heren Vincentianen 17.50; Dinsdag 912 Oct. Heren Hotelbedrijf 14.50; Vrijdag 1215 Oct. Meisjes J. G. 11. Zaterdag 20—23 Oct.: Heren Midden stand 17.50 BINNENLAND. Te Tuijl bij Zaltbommel is de 16-jarige J. van R. bij het dorsen tussen dé draaiende delen van een dorsmachine terecht gekomen. Hem werd een der benen afgerukt. Het slachtoffer is aan de gevolgen over leden. BUITENLAND In het afgelopen weekeinde zijn in Zwitserland bij het beoefe nen van de bergsport zeven perso nen, onder wie een meisje, om het leven gekomen. Bij een schietpartij op een poli tieke bijeenkomst te Tlacotepec (Mexico) zijn Maandag zeven perso nen gedood en verscheidene ge wond. Uit het Boucicault-ziekenhuis van Parijs is voor het eerst een tele visie-uitzending in kleuren gegeven van een operatie. Meer dan 800 chi rurgen konden in de aula de opera tie volgen. Prof. E. Titschak uit Hamburg heeft meegedeeld, dat in de tweede wereldoorlog zeventig procent van alle musea in Duitsland schade heb ben opgelopen. De schade was vol gens hem niet te schatten, aange zien vele verloren gegane stukken uniek waren. Aardappels, het enige onge- rantsoeneerd volksvoedsel in Tsje- choslowakije, is Maandag gerant soeneerd. Volgens „Rude Pravo" i: men tot rantsoenering overgegaan „omdat anders de vijanden van hot socialisme de aardappels, die over vloedig aanwezig zijn, aan de var kens voeren". Een Zwitsers meisje, Gertrude Feller, oud 22 jaar, kreeg te Livor- no een auto-ongeluk en verloor het bewustzijn. Toen zij weer bijkwam, ontdekte zij, dat zij in een lijkwagen lag. Zij gaf een gil en viel opnieuw in zwijm. Het was echter minder tragisch dan zij dacht, want de lijk wagen was toevallig het eerste voer tuig, dat langs de plaats van het auto-ongeval kwam en werd daar om gebruikt voor het vervoer naar het ziekenhuis. GRATIE VERLEEND Bij K. B. is gratie verleend aan J. Alssema tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van de Groning se kamer van het bijzondere ge rechtshof te Leeuwarden. De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. HOGER ONDERWIJS Examens Geslaagd te Delft: cand. civiel-in- genieur: W. H. Kuit, Amsterdam, N. Snijders, Amsterdam, J. Stelling- werff, Groningen; cand. scheeps- bouwk. ingenieur: H. J. Hofland, Edam; cand. vliegtuigbouwk. inge nieur: G. ter Meer, Hilversum, Yap Kie Jan, Delft, J. IJff, Amersfoort, W. K. Vermet, Leidschendam; inge- nieursex. scheepsbouwk. ingenieur: A. P. Smaardijk, Breda. STAATSFONDSEN VAST. e betere stemming, die in de tweede helft van de vorige week is ingezet, werd gisteren, met name voor cultures, niet gecontinueerd. De opening was in het algemeen gespro ken nog prijshoudend, maar winstne mingen deden al spoedig kleine verlie zen ontstaan, die aangroeidenden tot 2 a 3 punten voor de leidende soor ten. Waarschijnlijk heeft ook een of ficiële publicatie uit Indonesië om trent een herziening van het Unie statuut verliezen in de hand gewerkt. De Staatsfondsenmarkt, die de laat ste dagen betrekkelijk rustig is ge weest, begon de nieuwe week met een forse koersstijging. De conversie lening steeg van 85 1/8 tot 86 tegen slot, nadat als hoogste prijs gisteren 861/4 was betaald. Investeringscer tificaten bleven per saldo 90 1/2 (89 5/8). De „onbekende koper" werd nu gesteund door andere commissie huizen, doeh waar de vraag in feite vandaan kwam, viel niet vast te stel len. Op de derde plaats trokken certifi caten Hollandsche Bank Unie de aan dacht. Zaterdag j.l. werd bekend, dat over 1950/51 een dividend van 12 1/2 procent zal worden uitgekeerd, waar van 10 pet. in aandelen. Bovendien zal het kapitaal met 11/2 millioen worden uitgebreid en zijn over het verstreken boekjaar zeer gunstige re sultaten behaald. De certificaten wa ren willig en werden geadviseerd op 274 a 275, bij een vorige notering van 257. Voor het overige was de markt on belangrijk. De flauwere stemming voor Cultures trok ook de overige hoeken min of meer mee, zodat bijv. de voornaamste Industriesoorten 1 tot 2 punten lager waren. Op de Scheepvaartmarkt was het verloop vrijwel hetzelfde. Ook de omzetten, inclusief die voor Cultures, haalden niet bij die van Vrijdag, toen nomi naal voor ruim 2 1/4 millioen gulden in aandelen was verhandeld, 'n cijfer dat dit jaar slechts enkele malen is gehaald. Het agio voor Amerikanen daalde opnieuw, hoewel ditmaal vrij beschei den, n.l. van 13 tot 12 1/2 pet. Ook de dollarobligaties waren een klei nigheid in reactie. Prolongatie 3 1/4 procent. Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 2) Wat er van zij, lieveling wij zullen ons geluk niet op de lange baan schuiven, en integendeel zodra mogelijk de beslissing uitlokken. Morgen zal ik je vader een bezoek brengen en hem je hand vragen. Deze heimelijke samenkomsten stuiten mij tegen de borst. Ik heb geen re denen om de gevoelens die ik je toedraag voor hem en anderen verborgen te houden. Morgen reeds? O Mare, bedenk dat hij tot nu toe zelfs geen flauw vermoedeen heeft van.... Ecnmaai moet hij het toch te weten komen. Waarom aarzelen? Ik haak naar het geluk je altijd bij mij te hebben. Lieveling als je wist welk een angst mij beklemt, telkens wan neer ik jc moet verlaten zonder ze kerheid aangaande het weerzien te hebben. Wat een gedachte Mare! Tot nu toe is alles goed gegaan ofschoon we elkaar heimelijk moesten ontmoeten. Heimelijk dat is het juist! Nog eens, ik houd niet van dat heimelijk gedoe en wil niet van de gril van het toeval afhangen. Ik wil er zeker van zijn dat niets meer ons kan scheiden. Wat zou ons kunnen scheiden Is onze liefde niet sterk genoeg? Ilse, schat, verontschuldig die zwakheid.... als het een zwakheid is. Wijt ze aan de overmaat mijner liefde. Vele mannen bezitten in het leven buiten de liefde nog andere dingen, die waarde voor hen hebben een moeder, broers en zusters, stof felijke belangen, een beroep, waar aan zij gehecht zijn. Maar ik heb niets van dat alles ik heb niets dan mijn Ilse. Ik begrijp je Mare, je hebt zo vroeg je moeder verloren en je vo»lt je zo smartelijk zo schrikkelijk een zaam. Ik was vijftien jaar oud toen ik haar verloor., plotseling., ten ge volge van een hartverlamming. zonder dat ze ziek geweest was. Sindsdien heb ik geen geluk rtïeer gekend. Van jaar tot jaar naar mate mijn verstand rijpte, werd het erger. Niets verheugde niets boeide mij, om mij heen was de wereld jammerlijk en leeg. Rijkdom en weelde, betaalde dienstboden, maar nooit een straaltje van die koesterende liefde, waaraan ik zo dringend behoefte had om ge lukkig te kunnen zijn.Toen kwam die andere bij ons in huis. Je bedoelt je stiefmoeder? Was ze niet goed voor je? Kronstein antwoorde niet. Met ge fronst voorhoofd staarde hij somber in de verte. Ook je stiefmoeder stierf plotse ling niet waar? vroeg Ilse. Ja.... zy overleed plotseling. Maar je vader, Mare? Hield hij dan niet van je? Mij dunkt, dat hij zich na die twee smartelijke verlie zen met verdubbelde liefde aan zijn zoon moest hechten. Marc's gezicht werd nog donkerder nam een harde uitdrukking aan. Mijn vader, zei hij, is een koel trots man. Contact hebben we nooit gehad en sinds enige maanden zijn we om zo te zeggen vreemden voor elkaar. Wij wisselen nauwelijks een woord meer. En waarom? Dat is verschrikke lijk, Mare! Waarom heb je het zo ver laten komen? Vader en zoon. onder één dak en zelfs niet spreken met elkaar? Hoe onnatuurlijk! Mare, dat moet een oorzaak hebben. Zeg ze mij ontlast je gemoed, nu begrijp ik wat mij reeds dikwijls is opgevallen, dat je gekweld schijnt te worden door geheim verdriet, Hij knikte zwijgend en staarde weer een ogenblik voor zich uit. Toen zei hij met doffe stem: Ja, het is zo. Ilse. Maar stel geen vragen, ik mag je er toch niet over spreken. Mijn leven op Kron stein met mijn vader is niets dan el lende. Plotseling trok hij Ilse aan zijn borst en overdekte haar gelaat met hartstochtelijke kussen. Laat het mij vergeten! smeekte hij, Ilse mijn liefde, mijn licht, mijn leven, je reine blik zal die zware el lende wegvagen, de folterende herin nering aan verschillende dingen doen verzwakken. Ilse, heb deernis met mij. Een kille huivering voer Ilse door de leden. Zij kreeg een voorgevoel van naderend onheil, de sombere ge waarwording dat haar geluk in ge vaar verkeerde.... Toch stelde zij geen vragen meer, maar streelde met schuwe tederheid Marc's bleek gezicht. Mare liefste, vergeet wat je bedrukt, denkt alleen aan onze lief de. „Ilse" zegt plotseling een streng dreigende, bitter verwijtende stem achter het jonge paar. „Ilse! Wat moet dat betekenen?" Het is de stem van Use's vader, die, als opgedoemd uit de grond aan de uitgang van het poortgewelf staat. Onder zijn borstelige wenk- brouwen flikkeren zijn ogen toornig in de richting van zijn kind, terwijl hij Graaf Kronstein niet eens schijnt te zien H Het onverwacht verschijnen van de opperhoutvester had een zeer na tuurlijke verklaring, de auto waar hij in het gezelschap van inspecteur Holder, die eveneens in Bruck moest zijn, naar het station reed, kreeg een klein defect aan de motor, re paratie vorderde ruim een half uur zodat de heren de trein misten. Zij hadden daarom de reis tot de vol gende dag uitgesteld en waren te ruggekeerd naar Krannebitten, waar zij afscheid namen. Enkel aan zijn zaken denkende, schreed hij door het poortgewelf toen hij plotseling bleef staan en scherp luisterde, bij de ingang van het gewelf hoorde hij stemmen en onmidellijk herkende hij die van zijn dochter. Verscheidene minuten beluisterde hij het gesprek van het verliefde paar en zijn altijd streng gezicht nam een uitdruking van toorn en verontwaardiging aan. Maar de houtvester, een braaf, rechtschapen, maar nog al despo tisch aangelegd man, liet zich niet zo gemakkelijk van streek brengen. Voor hem had er altijd maar één weg bestaan, de weg van zijn wil; had hij de overtuiging, als iets goed en billijk is dan baat geen tegen stand, buigen of breken. De ontdekking dat Ilse achter zijn rug liefdesbetrekkingen met de jon ge graaf Kronstein had aangeknoopt was voor hem een grote en pijnlijke verrassing. Maar het kwam niet tot een ruwe, driftige uitval en feite lijk nam hij de zaak niet ernstig op. Nog altijd zonder op Kronstein te letten, wendde hij zich tot Ilse en zei hard en streng: Je voelt dus geen schaamte, meisje? Je blijft daar staan als aan de grond genageld, inplaats van je dan uit de voeten te maken. Ik had een hoger denkbeeld van je eerge voel. Nauwelijks heb ik je terug laten komen van het pensionaat, of je begint een amourtje met de eer ste de beste en nog wel met deze heer. die zelfs geen toegang tot hei huis van je vader heeft! Wees niet boos. vader. Mare en ik beminnen elkaar en wel tienmaal hebben wii op het punt gestaan het u te zeggen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6