3)e Caki^eSou/ta/fit Britse koning vooruitgaande Het hervonden contact te Kaesong (Zme*Uïaan&e tank* in JCatea in actie Rusland en de waterstofbom Griekenland nog in de knoop Spionnen bij W. Duitse politie Amerika's stopzetting kaasimport Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12393 Papeugracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN VERVAGING In de Overijsselse gemeente Holten zullen acht woningen worden ge bouwd. Het geld daartoe is door de burgerij aan de gemeente geleend, nadat de burgemeester een oproep had gedaan. Men weet, dat het de gemeenten veel zorg baart, om le ningen te sluiten tegen het maxi mum-percentage, dat door het Rijk is vastgesteld. In Holten is deze moeilijkheid op de genoemde wijze ondervangen, zodat ten minste het toegestane bouw-volume kan wor den verwerkelijkt. Of het eerste denkbeeld tot het aangaan van zulk een lening te Holten werd geopperd, kan in 't midden worden gelaten ook andere gemeenten doen pogin gen in dezelfde richting doch aan Holten komt de eer toe, de eerste te zijn, waar de lening is geslaagd en dat binnen de vlotte tijd van één week. „Wanneer het gaat om inder daad belangrijke dingen" zei bur gemeester Enklaar in de raad „hebben we mogen ervaren, dat de burgerij tot helpen bereid is, dat zij dan mede haar schouders wil zetten onder de taak, die taak der overheid is." Het welslagen van Holten is de moeite waard, op de Holterberg van algemene waardering te worden ge plaatst. Het opent even wijde vèr- gezichten als de Holterberg zelf. In een tijd. waarin het grootscheepse, het reusachtige, het technisch vol maakt geregelde als iets goddelijks en als een doel op zich wordt aan beden en aangeprezen, komt het be scheiden Holten, onbedoeld, een les geven in een soort gezellige ge meenschapszin, welke bijna uit deze tijd werd gewaand. Er zijn geesten met brede wiek slag, die gemeentelijke en geweste lijke belangensferen verre beneden zich hebben gelaten en zelfs de lan delijke als een benauwde kooi voe len. Zij zweven nog slechts in de supra-nationale gemeenschappen met als eind-doel de éne wereld-ge meenschap. De wereld is zo klein geworden zuchten zij r- en als we binnenkort nog sneller zullen vlie gen, wordt de wereld nog kleiner en krimpt in tot een groot dorp. In dien de wereld dan één bolrond Hol ten wordt, zouden we haar gelukkig kunnen prijzen! Een steviger inter nationale binding ligt lijnrecht in de ontwikkelingsgang der menselijke samenleving en kan economische en politieke voordelen hebben, maar de geestdrift, waarmede daarbij nu en dan de vervaging der nationale grenzen wordt voorgestaan als een op zich begerenswaardig doel, kun nen we niet delen. Eén enorme samenleving van mil- liarden mensen, allen met dezelfde hoed op en hetzelfde jasje aan, maakt een even plezierige indruk als een grootbedrijf, waar al het werk aan de lopende band geschiedt. De mens wordt beknor in de volle ontplooiing zijner persoonlijkheid. Hij telt alleen nog maar mee als nummer. Het is daarom toe te juichen, dat, dwars te. gen het streven naar internationali sering in (en waarschijnlijk we! als onbewuste reactie daarop) een be weging gaande is, om niet alleen het internationale, maar ook het gewes telijke en gemeentelijke gemeen schapsgevoel aan te wakkeren en de nationale en gewestelijke eigenaar digheden in bescherming te nemen. De koningin der Nederlanden draagt, door het brengen van provinciale en gewestelijke bezoeken, het hare bij tot het verlevendigen van zulk een, in sommige* oog misschien bekrompen, gemeenschapszin in engere kring, welke echter eerste voorwaarde is voor een gezond staatsbestel en voor het sdheppen van zo gunstig en ge lukkig mogelijke levensvoorwaarden. Zelfs in het atoom-tijdperk ligt het ware geluk der mensen besloten in kleine samenlevingen, in de huisge zinnen rond de haard, in de gemeen ten rond de kerktoren, in de persoon lijke banden en (een mens is nu een maal egoïstisch van aanleg), in de persoonlijke belangen. Is ei* een ge zonde gemeenschapszin in de kleine re samenlevingen waarvan Holten zulk een navolgenswaardig voorbeeld gaf dan is de geest vaardig voor breder en. hoger vlucht Kleineert men zoals b.v. door een onnodige aantasting der gemeentelijke autono mie geschiedt, de werkzaamheid de zer kleine samenlevingen, dan kan men een internationale orde construe ren als een hoge ijle koepel, welke rusten gaat op veïgruizelde grond vesten. Het gaat nog erg stroef De communisten hebben gister avond op de „vredesbrug" bij Pan Moen-jon een boodschap aan de ge allieerde verbindingsofficier over handigd. De inhoud daarvan is vanmorgen vroeg door het Chinese persbureau „Nieuw China" bekend gemaakt. De Noordelijken stelden voor, dat de delegaties dus niet de verbin dingsofficieren van beide par tijen haar besprekingen te Kaesong zouden hervatten op Dinsdagmor gen 10 uur een onderhoud heb ben met de verbindingsofficieren van de verbondenen. Er zou dan ecbter slechts over het tijdstip voor het her vatten van de wapenstilstandsbespre kingen zelf worden gesproken. WEER AFGEBROKEN De verbindingsofficieren der ver bondenen hebben Dinsdagmorgen te Kaesong met Noordelijke verbin dingsofficieren -en' bespreking van een uur gehad. Aan de vergadering kwam plotse ling een einde toen de Noord-Ko- reaanse kolonel Tsjang boos de ka mer verliet. Hij had tevoren de sug gestie afgewezen, dat de verbindings officieren bevoegd moesten zijn te spreken over de voorwaarden voor hervatting der bestandsbesprekin gen. Er is geen afspraak gemaakt voor een volgende vergadering. VOORUITZICHTEN DONKER. De vooruitzichten voor een hervat ting van de bestandsbesprekingen zijn thans slechter dan ooit, zo verkla ren politieke en militaire waarne mers te Tokio. De Noordelijken wil len over niets anders spreken dan over het tijdstips van hervatting der besprekingen te Kaesong, terwijl ge neraal Ridgway er op staat, de con ferentie op een andere plaats voort te zetten. Koning George gaat vooruit Koning George van Engeland heeft gisteren aan kracht gewonnen, zo deelden vijf doktoren gisteravond mede in de vierde bekendmaking, die sinds de operatie werd aangeslagen. In het morgenbulletin stond, dat de koning een rustige nacht had gehad en dat zijn toestand zo bevredigend bleef, als verwacht mocht worden. De vijf doktoren, die de laatste bul letins ondertekenden, hebben de ge hele nacht bij de vorst gewaakt. Aan het einde van een grote tankslag, welke drie dagen duurde, hebben tankcolonnes van de Verenigde strijdkrachten belangrijke heuvelposities ten Zuid-Oosten van Koemsong aan het centrale front van Korea bezet. Twee Amerikaanse tanks bc stoken de Noordelijke strijdkrachten die hevige tegenstand boden. Pontecorvo's rol Rusland is van plan in 1952 zijn eerste waterstofbom tot ontploffing te brengen, zo beweert Kenneth de Courcy, de hoofdredacteur van de „Intelligence Digest", waarin hij reeds meermalen onthullingen over het Russische atoomonderzoek heeft gedaan. De Courcy zegt zijn inlichtingen ontvangen te hebben van vooraan staande personen achter het „ijzeren gordijn", die inzage kunnen nemen van geheime documenten, maar vijandig staan tegenover het Sov jet-regiem. Volgens de Courcy is de Russis'che waterstofbom ontwikkeld door prof. Bruno Pontecorvo, de Britse geleer de, die in Augustus van het vorige jaar uit Engeland verdween. Ponte corvo zou thans in het uiterste Zui den van Aziatisch Rusland de lei ding hebben van een laboratorium voor de ontwikkeling van de H-bom. Dit centrum is naar de Courcy beweert op persoonlijk bevel van Stalin gesticht. Hoofddoel is te be palen hoe een waterstofbom op de beste manier tot ontsteking kan worden gebracht. In Maart of April 1950 zou een eerste geslaagd inleidend experiment hebben p'aats gehad. Daarna arri veerde Pontecorvo echter in Rusland mét volkomen nieuwe denkbeelden over atoombommen, de ontsteking van de waterstofbom en de produc tie van deze bommen voor militaire doeleinden. Zijn denkbeelden, waar in een hele reeks Britse en Ameri kaanse geheimen is verwerkt, zijn o-pgenomen in het Russische pro gramma en vormen thans naar de Courcy beweert de grondslag van het project. Stalin gaf hem ech ter tot October 1952 de tijd het pro ject te voltooien. AP tekent hierbij nog aan, dat de commissie voor dc atoomenergie uit het Amerikaanse Congres 9 April jl. heeft verklaard, dat Pontecorvo na dr. Klaus Fuchs de gevaarlijkste spion uit de geschiedenis der Ver. Staten is. Hij werkte in de tweede wereldoorlog aan het Amerikaanse „Manhattan-project" (de codenaam voor de vervaardiging van de eerste atoombom) en ging later naar Enge land, waar hij éen van de belang rijkste figuren in het atoomcentrum Harwell werd. (A.P.). S)e tteUvtamp ut &igeCand eiót dertien daden Dertien personen kwamen om het leven en ruim 90 werden gewond, toen de sneltrein van Liverpool naar Londen nabij Rughby ontspoord is, waarbij de locomotief en alle vijf wagons uit de rails liepen. De trein iad op het moment van het ongeluk een snelheid van 100 km per uur. Een overzicht van de plaats waar de trein uit de rails liep. ALS DE RUSSEN OP MANOEUVRE ZIJN. Een regen van granaten van Sow- jet-Russisch tankgeschut is op het eind van de vorige week op het dorp Breitenbrunn in het district Neusiedl neergekomen, zo hebben autoriteiten van Burgenland in de Sowjetzone van Oostenrijk gisteren medegedeeld. De granaten moeten „afdrijvers" zijn geweest van de schietbanen voor tankgeschut te Kai- sersteinbruch. In de „Wiener Kuxier", een dag blad dat met Amerikaanse steun in Wenen verschijnt, werd gemeld, dat twaalf boerderijen getroffen waren en dat een vrouw in een been was geraakt. Een aantal Russische solda ten kwam de projectielen Zaterdag opzoeken. Toen er protest tegen de beschieting werd aangetekend bij de Sowjet-autoriteiten, zou een Sowjet- officier hebben gezegd, dat de scho ten niet door Russen maar door partisanen waren gelost. Verkiezingen brachten geen uitkomst Veldmaarschalk Papagos' rechtse politieke beweging heeft blijkens de thans bekend geworden volledige uit slagen der jongste Griekse verkie zingen 623.297 of 36.5 procent van de 1.707.744 uitgebrachte stemmen be haald. Tweede is de progressieve coalitie (EPEK) van generaal Piastiras met 399.529 stemmen, derde de liberale partij van Venizelos met 324.482 stemmen. Dc linkse Verenigde Demo cratische partij (EDA) kreeg 178.325 stemmen en de Populisten van oud premier Tsaldaris, die bij de vorige verkiezingen als grootste partij uit de bus kwamen, kregen slechts 113.580 stemmen. De zeterverdeling is nog niet be kend, maar vaststaat, dat de uitsla gen tot een ernstige politieke impas se zullen leiden, omdat noch Papa gos, noch de centrum- of linkse par tijen een meerderheid kunnen krij gen om een kabinet te vormen. Papagos heeft verklaard niet aan een coalitie te willen deelnemen en heeft het onmiddellijke aftreden van het liberale kabinet Venizelos geëist. SNELLERE HULP VOOR FRANKRIJK. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat belangrijke verbeteringen zullen worden aan gebracht in het tempo van de leve ringen van militaire hulp aan de Franse en loyale Vietnamese strijd krachten in Indo-China voor hun strijd tegen de communisten van Zuid-Oost-Azië. De verklaring, waarin geen cij fers worden genoemd, werd uitge- geven door de ministeries van Bui- l tcnlandse Zaken en van Detensie als slotcommuniqué inzake de met ge neraal De Lattre de Taeigny ge voerde besprekingen. Er zijn aanwijzingen, dat Indo-Chi- na waarschijnlijk het leeuwendeel krijgt van de één milliard dollar die j voor de periode van thans tot het volgend jaar Juli aan militaire en j economische hulp voor de landen van het Verre Oosten zal worden uitgetrokken In het communiqué wordt nog ge zegd, dat de Amerikanen en Fran sen het er geheel over eens zijn, dat de succesrijke verdediging van In- do-China van het grootste belang is voor de verdeling van geheel Zuid-Oost-Azië. In de opslagplaatsen van de dis- tileerderij van het Benedictijner klooster te Sarria in de Spaanse pro vincie Lugo, dat bekend is om zijn likeuren, is brand uitgebroken. De uiterst waardevolle bibliotheek is verbrand. Een monnik is in de vlam men omgekomen en twee personen zijn ernstig gewond. Het klooster zelf, dat dateert uit de 16e eeuw, werd verwoest, maar de 18de eeuwse kerk bleef intact. Vijf politie-ambtenaren uit dc om geving van II anno ve en Brunswijk zijn door het ministerie van Neder- S.r/ksen voor een hooggerechtshof gedagvaard. Hu-.i wordt landvcrra- dc-rlijke activiteit ten laste gelegd, met name bij het vormen van com munistische cellen in het politie-ap- paiaat. Bovendien zouden zy con tact hebben gehad met Russische spionnen. Officieren van dc Britse inlichtin gendienst wisten sinds enige tijd van het ontstaan van vijf Russische spionnage- en sabotagegroepen in de Engelse bezettingszone Het West- duitsc blad „Der Stern" vulde zijn koion.men de afgelopen week met een reportage en foto's over de ac- t'viieit van een dezer groepen. Russische agenten overschrijden dage'ijks zonder mc-e'te de zóne- grens. Een ex-officier van de Wchr- macht stend achter een tapkast van een grenscafé en verzamelde daar inlichtingen ovei Engelse troepen verplaatsingen. die hij doorzond naar het hoofdkwartier van de Rus sische inlichtingendienst in Herren- ourg Bonn uitgenodigd De Westelijke geallieerden hebben de Duitse bondsrepubliek formeel uitgenodigd om als gelijkwaardige deelgenoot troepen te leveren voor de verdediging van Europa. De hoge commissarissen van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten ontvin gen dr. Konrad Adenauer in het slot Ernich aan dc Rijn, de residentie van de Franse commissaris. Zij lie ten de bondskanselier weten, dat het bezettingsstatuut in een ver drag tussen gelijken zal worden om gezet en dat de Hoge Commissie- zal verdwijnen indien Duitsland zijn aandeel levert voor een ver enigd Europees leger. Na een gesprek, dat de gehele dag duurde, hebben de vertegenwoordi gers der Westerse landen in een ermmuniqué verzekerd, dat zij in structies hebben om de aard der be trekkingen tussen de Drie en de bondsrepubliek volkomen te wijzi gen. Zij waarschuwden er echter voor, dat de onde .handelingen W'l enkele weken zullen duren. De economische situatie van W. Duitsland In een studie over de economische situatie van West-Duitsland, uitge geven door Dean G. Rowland Col lins, directeur en dr. Marcus Nad Ier, directeur voor onderzoekingen van het Instituut voor Internationale Financiën van de universiteit van New York, wordt gezegd, dat West- Duitsland sedert de oorlog welsiwaar zich in opmerkelijke mate heeft her steld, doch dat de financiële en mo netaire stabiliteit van dit land nog steeds bedreigd wordt door ernstige economische en politieke hinderpa len. De voornaamste struikelblokken zijn de chronisch grote tekorten op de betalingsbalans, de strenge devie- zencontrole, de inflatoire druk, ver oorzaakt door crcdietexpansie en goederentckorten, een zwakke fis cale positie, die ten dele het gevolg is van veelvuldige belastingontdui kingen, schaarste aan kapitaal voor beleggingen op lange termijn en het feit, dat het buitenland niet genegen is tot nieuwe beleggingen in Duits land. Het gereorganiseerde centrale en commerciële bankstelscl van Wcst- Duitsland heeft ondanks een aantal zwakke plekken, welke voorname lijk zijn toe te schrijven aan oncon troleerbare factoren, een functione rende structuur, en het heeft in weerwil van zijn gebreken bijgedra gen tot verbetering van dc econo mische situatie, aldus wordt in de studie gezegd. De tekorten aan grondstoffen en de beperking van dc industriële productie door de geallieerden, als mede het demonteren van fabrieken voor de herstelbetalingen hebben het onmogelyk gemaakt, dat de uit voer van fabrieksgoedcrcn in vol doende mate steeg om de benodigde invoer te financieren. In de studie wordt voorts opge merkt, dat de betalingsbalanspositic nog wordt verergerd door het verlies van dc buitenlandse activa. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat in de naaste toekomst voorzien zal worden in Duitslands behoefte aan buitenlands kapitaal, zulks wegens dc onzekere economische en politieke structuur van het land, zijn ligging in de nabijheid van dc gevarenzóne van Oost-Europa, zijn drastische deviezencontrole, die het overmaken van winsten op buitenlands kapitaal verbiedt, en dc onzekerheid aan gaande de regeling van Duitslands vooroorlogse schulden. Labour sluit de gelederen Voor komende verkiezingen De leiders van dc Engelse La- bourpartfj hebben gisteren een wa penstilstand gesloten met de linker vleugel in de partij voor de deur van de verkiezingscampagne. De voornaamste bestrijder van dc La- bourregering, dc voormalige minister van Gezondheid, Aneurin Bevan, helpt mede aan het opstellen van do richtlijnen voor dc verkiezingsac tie van de partij, die als een een heid voor de dag wil komen. Volgende week Maandag begint de jaarlijkse partijconferentiè te .Scar borough aan de Oostkust, die in plaats van 5 dagen slechts 2 y, dag kan duren. Omdat dc conferentie dc eenheid moet bevestigen, zullen hon derden resoluties over dc „kosten van het levensonderhoud" alsmede de omstreden jongste verklaring over de partijpolitiek onbesproken blijven. In plaats daarvan komt een korte verklaring, die de grondslag voor een verkiezingsmanifest zal vormen. Protest van Nederland en Denemarken NEDERLAND heeft doet weten, dat het overweegt bepaalde handclscon- cessies aan de Ver. Staten op te schorten als gevolg van de Ameri kaanse beperking op de invoer van kaas en andere zuivelproducten. Dr. H. van Blankenstein, directeur van het Nederlandse Directoraat-Ge neraal voor de Buitenlandse Econo mische Betrekkingen, deelde in Ge- nève aan de contractanten van de Al gemene Tarieven- en Handelsover eenkomst (GATT) mee, dat de Ame rikaanse maatregel in zijn land grote bezorgdheid heeft gewekt. Het zou niet eerlijk zijn, aldus dr. Van Blankenstein, als ik hier ver zweeg, dat mijn regering ernstig overweegt, de contractanten te ver zoeken, volmacht te verlenen tot op schorting van bepaelde concessies, die aan de Ver. Staten zijn verleend krachtens voorafgaande onderhande lingen. De leider van de Deense delegatie merkte op, dat zijn regering van de GATT een uitspraak wil over de vraag of de nieuwe Amerikaanse be perkingen in strijd zijn met de GATT, met de geest en de letter van de overeenkomst. Denemarken en Nederland hebben beide een memorandum ingediend, waarin zij tegen de Amerikaanse maatregel tot beperking van de in voer van kaas en andere zuivelpro ducten protesteren. KxPiAettjt... Leert iemand niet tijdig liefdadig- en offervaardigheid, dan is zyn leven mislukt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1