Fin. hulp en militaire samen werking niet te scheiden Vader vermoord DE VREDE IS GETEKEND Uaantuten aan ffiim C de ontvoering MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 MINISTER STAF TERUG UIT OTTAWA komst van de Atlantische Raad te Ottawa heft bijgewoond, is in de afgelopen nacht per vliegtuig in Nederland teruggekeerd, tezamen met vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, die eveneens deel uitmaakte van de Nederlandse delegatie. Minister Staf zeide, dat het werk van de commissie van twaalf lan den, die door dc raad belast is met het opstellen van een rapport voor een juist evenwicht tussen de militaire behoeften en de capaciteit van de betrokken landen, zijns inziens nog belangrijker is dan de a.s. con ferentie te Parijs. De minister zeide, niet te geloven, dat deze commissie nog voor de bij eenkomst te Parijs met haar werk gereed zal zijn Overigens zijn de militaire bespre kingen te Ottawa gevoerd geschei den van de financiële aspecten van de militaire krachtsinspanning. In dit verband antwoordde de mi nister Staf, op een desbetreffende vraag, dat de Amerikanen op de con ferentie te Ottawa duidelijk hebben laten blijken, de financiële hulpver lening en de militaire samenwerking als twee niet te scheiden factoren te zien. Mocht de hulp in dollars dan ook eventueel minder worden, dan mag toch zeker een compensatie in de levering van materiaal worden verwacht. Overigens zeide de minister, dat Brits-Egyptische toenadering Egypte en Groot-Brittannië staan op het punt tot een overeenkomst te komen, welke de slechte verhouding tussen beide landen zal verbeteren. Nahas Pasja, de Egyptische pre mier, heeft zijn kabinet meegedeeld, dat er in de betrekkingen met En geland „een keer ten goede is geko- men". Kairo en Londen zijn reeds sedert geruime tijd in een dispuut gewik keld over de legering van Britse troepen aan het strategische belang rijke Suezkanaal en over de status van de Soedan. Egypte wil de Brit ten zien vertreken en de Soedan onder de Egyptische kroon brengen. De laatste maanden heeft men te vergeefs naar een oplossing gezocht en Egypte dreigde zelfs het vriend schapsverdrag van 1936 op te zeg gen- Minister Morrison ondernam ver leden week een nieuwe stap door Egypte te verzoeken dat niet te doen. Tevens heeft hij Egypte ken nelijk gewezen op de plannen om het land, evenals Griekenland, en Turkije, bij het Atlantische pact te betrekken. Gebeurt dat, dan zal men daarmee op indirecte wijze het ge schil over de Britse bezetting kun nen oplossen. INDONESIËRS „BEZETTEN" AUSTRALISCH EILANDJE Het eilandje Browse (Australië), een klein onbewoond gebied 180 km. van de Noordwestelijke kust van Australië, is volgens de bemanning van een landingsvaartuig, die giste ren in Drawin aankwam, door Indo nesiërs „bezet". De kapitein deelde mede, dat on geveer 70 Indonesiërs in de wateren rond het eiland hadden gevist en het zich op het eiland „gemakkelijk ge maakt hadden". FRANSE GELEERDEN ONTDEK KEN NIEUW GENEESMIDDEL TEGEN TUBERCULOSE. Op het twaalfde internationale congres te New York voor zuivere en toegepaste scheikunde hebben Franse geleerden medegedeeld, dat zij een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose hebben ontdekt. Het is nog te vroeg om de rol, die dit ge neesmiddel bij de behandeling van tuberculose van de mens zal gaan spelen, nauwkeurig te kunnen vast stellen. De nieuwe stof wordt aangeduid onder de formule „G 469" en gelijkt op het „TB1" vaccin tegen tuber culose, dat in Duitsland ontdekt werd. Bij proeven op muizen werden massale doses tubercelbacillen inge spoten, welke bij 45 procent van de proefdieren in een periode van zestig dagen door het ,,G 469" vaccin ge dood werden. Bij gelijkluidende proeven met streptomycine gelukte dit maar met 15 procent van de proefdieren. op de bijeenkomst een bevredigende financiële regeling is getroffen, waardoor de luchtmachten der Nato- landen thans van elkanders vlieg velden gebruik kunnen maken op basis van een door de delegaties aanvaarde verrekeningsovereen komst voor de afhandeling der toe stellen. Borrel tenminste 30 cent De vakorganisatie gedistilleerde dranken heeft, rekening houdend met de onlangs verhoogde accijns op ge distilleerd, de volgende minimumprij zen voor gedistilleerd vastgesteld. Een glas gewone jenever en een glas licht bier zullen thans in een be drijf van de prijsklasse 3 minimaal dertig cent kosten, een glas oude je never en een glas zwaar bier ten minste 35 cent. Is het waar. dat de eigen vertegen woordiger met de rang van gezant die wij in Londen hebben bij het bureau voor het Europese Herstel Programma, geen reële werkzaam heden heeft te vervullen, enigerm'ate in redelijke verhouding staande tot een dergelijke rang? Dit vraagt het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (KVP) aan de ministers van" Buitenlandse Za ken en Economische Zaken. Uit de verdere vragen van dit Ka- lid blijkt, dat genoemde instelling gezien het noodzakelijke contact met andere internationale organen achteraf in Parijs is ondergebracht. Geen enkel der andere N.A.T.O.- landen met uitzondering van de V.S., die een geheel aparte positie inne men, zouden over een zo hoogge plaatst economisch adviseur in het te Londen bestaande N.A.T.O.-appa- raat beschikken. BURGERIJ VAN HOLTEN BRACHT GELD BIJEEN VOOR WONINGBOUW. De gemeente Holten is een van de weinige gemeenten, die er tot nu toe in geslaagd is kapitaal bijeen te bren gen voor de bouw van woningen. De oproep van de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, in de plaatselijke pers heeft by de burgerij een warme weerklank gevonden. Binnen een week, nadat deze oproep was ver schenen, werd reeds het gevraagde bedrag ad 75.000 voor de bouw van acht woningen met rond 10.000 overtekend. Botsing in Delft Op de nieuwe rijksweg ten oosten van Delft is Zaterdagavond een ern stig ongeluk gebeurd. Een „volks wagen" uit Rotterdam raakte na het inhalen en passeren van een andere auto dwars over de weg, schoof door de heg, die de twee rijbanen scheidde en kwam in aanrijding met een „stationcar" van het Rode Kruis, welke afkomstig was uit Den Haag en waarin een lid van het Rode Kruis was gezeten. In de personen auto zat een gezin uit Rotterdam, be staande uit vader, moeder en doch tertje. Zij werden alle drie zeer ern stig gewond naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar het doch tertje is overleden. De toestand van vader is zeer ernstig. Bij de moeder is geen direct levensgevaar aanwe zig. Toen in het dorpje Middelrode on der de gemeente Berlicum heden nacht omstreeks een uur zekere A. van D„ vader van vijf kinderen, in beschonken toestand thuis kwam, ontstond zoals reeds meermalen was voorgevallen, een ernstige twist. De oudste zoon van 17 jaar pakte plotseling een broodmes en stiet zijn vader daarmee in de rug. Deze is vrijwel onmiddellijk aan de bekomen verwondingen bezweken. De rijkspo litie heeft nog vannacht de dader naar den Bosch overgebracht. MIJNRAMP IN OOST-DUITSLAND Een Oostduitse scheikundige heeft in een Zaterdag te Frankfort ont vangen brief medegedeeld, dat bij een ontploffing in de grootste pot- asmijn in Oost-Duitsland, die zich nabij Wernigerode in de Harz be vindt, minstens 22 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. De ontplof fing vond plaats op acht honderd meter onder de grond. Het ongeluk zou aan nalatigheid van de inwen dige leiding der mijn zijn te wijten, die geen voorzorgsmaatregelen nam, toen een mijnwerker meldde, dat zijn lamp verscheidene malen uit ging, hetgeen op de aanwezigheid van mijngas duidt. Na de ontploffing verklaarde de mijndirectie dat het ongeluk was veroorzaakt door een mijnwerker, die een lucifer zou heb ben aangestoken. Het geweld van de ontploffing was zo hevig, dat de gehele omge ving van de mijn schudde. (Te Stutt gart is inderdaad kortgeleden een dergelijke schok waargenomen). De scheikundige deelde voorts me de, dat deze mijnramp in Oost- Duitsland geheim is gehouden. BRIKETTEN UIT KOLENSTOF. Britse geleerden perfectioneren op het ogenblik de machines, welke wel licht een oplossing zullen betekenen voor het Britse kolentekort, doordat zij ieder jaar 20 millioen ton kolen stof tot briketten zullen verwerken. Dit werd medegedeeld door J. Bro- nowski, directeur van de centrale af deling voor onderzoek van de Britse nationale kolenraad Hij verklaarde, dat door het op wetenschappelijke wijze reinigen van kolen, het maken van briketten en carbonisering z.g. minderwaardig stof kan worden ver werkt tot een superieur product. Poolse kok kreeg ervan langs Zweedse politie greep in Een Poolse kok, die in Stockholm aan land gegaan was voor een be zoek aan zijn zieke verloofde, werd aan boord van zijn schip bewuste loos geslagen, „omdat hij de orders niet opgevolgd had". Vrijdagavond verliet Stanislaw Koelka zijn schip, de „Wieloen" uit Gdynia, om een bezoek te brengen aan Vera De- manska, die 6 jaar geleden naar Zweden vluchtte na in het Duitse concentratiekamp Auschwitz tuber culose opgelopen te hebben. Zij wordt in een Zweeds ziekenhuis be handeld. Bij zijn terugkeer werd Koelka in een kleine hut opgesloten, waar hij bleef tot de Zweedse politie hem Za terdag verloste. Terwijl de politie het schip doorzocht slaagde de 18- jarige matroos er in de benen te ne men, de vrijheid tegemoet. Koelka had vernomen, dat de scheepsofficieren hem „verdachten" en daarom besloot hij in Zweden te blijven. Na het bezoek aan zijn ver loofde keerde hij terug om wat per soonlijke eigendommen aan wal te brengen. Toen werd hij door de Poolse bemanning afgeranseld en opgesloten. Een Poolse vrouw, die met Koelka naar de haven was gegaan, stelde de politie er van in kennis, dat de zee man niet teruggekomen was en dat er aan boord gevochten was. Verder vertelde zy, dat er smokkelwaar aan boord van het schip was. Daar om begon de douane 's middags, bij gestaan door politie-officieren, een onderzoek. Bij hun onderzoek eisten zij van de kapitein opening van een zwaar bewaakte hut. Daarin troffen zij Koelka aan. Hij was er slecht aan toe zijn hemd zat vol bloed. Het hoofdbureau van politie stel de zich in verbinding met het mi- nsterie van Buitenlandse Zaken, dat van oordeel was, dat de man aan land gebracht kon worden voor op neming in een ziekenhuis. Het schip bevond zich in een Zweedse haven in het Zweedse rechtsgebied. Koel ka heeft politiek asyl verzocht. Zijn zaak zal voor de vreemdelingencom- misie komen. GLADDE WEG: VELE GEWONDEN Op de rijksweg tussen Zaltbom- mel en Hedel vlogen gisteravond twee personenauto's in volle vaart op elkaar. Van de uit de richting Utrecht komende auto, welke werd bestuurd door de heer B. uit Roer mond, werden de 56-jarige mevr. B. en haar veertienjarig dochtertje le vensgevaarlijk gewond. De 59-jarige heei^ B. werd licht gewond. De bestuurder van de andere wa gen, die uit de richting Den Bosch kwam, de heer O. uit Rotterdam, werd eveneens levensgevaarlijk ge wond. Zijn medepasagiere mej. Van M. uit Den Haag, kwam er beter af en werd slechts licht gewond. Alle slachtoffefrs werden met Ro de Kruis-auto's naar het Groot-Zie kenhuis in Den Bosch vervoerd. Voor het leven van de drie zwaar gewonden wordt gevreesd. Mej. Van M. kon na verbonden te zijn het zie kenhuis weer verlaten. Beide auto's werden verbrijzeld. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de glad heid van de weg. Zweefvliegtuig op zolder Door het maken van een vliegfout en een onjuiste landingsberekening landde de 18-jarige zweefvlieger J. Brugman uit Utrecht gistermiddag niet op het vliegveld Hilversum, waarvan hij ook was vertrokken, maar op de zolder van een boeren woning, enkele honderden meters van het vliegveld af gelegen. Met een enorme klap drong het laagvlie- gende toestel het pannendak van de boerderij van de familie van Dolder aan de Raamweg 44D te Nieuw-Loos- drecht binnen. De bestuurder mocht van groot geluk spreken, dat de neus van het toestel juist het dak binnenschoot op een plaats, waar vroeger een luik heeft gezeten, waardoor de zware dakbalken werden gemist, hetgeen B. voor een ernstig ongeluk heeft behoed. Nu kwam hij met cockpit en al op de zolder terecht, waar de geschrokken bewoners een bejaard echtpaar, dat eerst blik seminslag vermoedde hem ten slotte uit zijn benarde positie konden bevrijden. Hij bleek geen noemens waardig letsel te hebben opgelopen. De jongeman, die ongeveer een jaar de zweefvliegsport beoefent tn in het bezit is van een B-brevet, was even daarvoor met een ,Grunau- baby" per lier opgetrokken tot een hoogte van omstreeks 450 m. Hij vertelde, dat hij plotseling in daal- winden was terechtgekomen, een boomtop had geraakt, en voordat hij wist, wat er gebeurde het dak was binnengevlogen. Hij had zelfs geen tijd gehad om te schrikken. De schade aan het vliegtuigje, dat eigen dom is van de Kon. Ned. Veren, voor Luchtvaart en in gebruik was bij de Gooische zweefvliegclub, is groot. HET NED. LEGER OEFENT IN DUITSLAND Iedereen is tevreden op een „maartje'' na getekend. Er bestaan geen „Roden" en „Blauwen" meer, doch slechts doodvermoeide Amerikaans e, Britse, Franse, Nederlandse, Belgische, Deense en Noorse militairen, die zo gauw de kreet „The war is over" (de oorlog is voorbij) Zondag weerklonk, stilletjes hun tweepersoons- tentje opzochten, om een paar minuten later de gehele oefening „Coun ter Thrust" te zijn vergeten. De generaails echter gingen gezamelijk naar Hannover om daar een slotbespreking te houden, waarin getracht werd tot een algemeen over zicht van de oefening en haar practisch nut te geraken. Iedereen tevreden, maar Iedere generaal, die op deze ver gadering het woord voerde, ver klaarde zich tevreden over de oefe ning, vertelde, dat het leger in ver gelijk met een jaar geleden, grote vooruitgang heeft gemaakt, doch, dat er nog wel het een en ander te verbeteren viel. De opzet van de oefening was, de vijandelijke aanval te vertragen, tot dat het achterland zou zijn gemobi liseerd, om daarna tot de tegenaan val over te gaan. Volgens Sir John Harding, opperbevelhebber van het Britse leger aan de Rijn en leider van de oefening, zijn de vertragen de gevechten goed geslaagd, maar de tegenaanval miste haar overtui ging, doordat de troepen te zeer ver moeid waren. De generaal meende, dat de soldaat individueel meer ge traind moest worden. De leider van de luchtmacht tij dens deze oefening, Sir Harry Broad- hurst verklaarde, dat tijdens de oefe ning door de luchtmacht geconsta teerd was, dat de landtroepen te weinig aandacht schonken aan camouflage, waardoor in een werke lijke strijd enorme verliezen geleden zouden worden. Dit was ook de me ning van de opperbevelhebber van het Noord-Atlantisch leger in Cen traal Europa, generaal d'Armee Juin, die voorts nog betoogde, dat het Engelse leger over veel te veel ver- voersmateriaal beschikte, waardoor het in zijn bewegingen ernstig be lemmerd werd. BIN NL'iN LAIN L> Op de onbewaakte overweg bij Breezand is Zaterdagmiddag de onge veer vijftigjarige J. Rueck uit Den Helder door een trein gegrepen. Het slachtoffer overleed kort daarna. Een personenauto met vier in zittenden uit Valkenswaard is nabij Weert door tot nog toe onopgehel derde oorzaak in de Zuid-Willems vaart gereden. Een der inzittenden is daarbij om het leven gekomen. Het is de 32-jarige gehuwde A. van Huy- kelom uit Borkel en Schaft. De drie andere inzittenden hebben zichzelf kunnen redden. BUITENLAND. De duurte heeft o.a. tot gevolg, dat de vraag naar auto's belangrijk minder wordt. Zo gaat met 1 Oct. a.s. de Fiat autofèbriek te Turijn de werkweek verkorten van 48 tot 30 uur, omdat de vraag van 500 auto's per dag gedaald is tot 300. Elleano, een veertigjarige Fran se beroepsköorddanser, is als eerste op een koord op twaalf meter hoogte de Theems overgestoken. Na zijn ge slaagde tocht verklaarde hij: „Het was het zwaarste karweitje van mijn le ven. Ik kan niet erg goed zwem men. Tengevolge van een breuk in een dam, die voor de electriciteits- werken van Reisseck in het meer van Muehldorf (Kaernten) werd aange legd, zijn vier arbeiders verdronken. Volgens radio Moskou heeft een Rus reeds in 1731, dat is vijftig jaar eerder dan de gebroeders Montgol- fier, een ballontocht gemaakt. De laatste valkenier in Frank rijk, de heer Martin, die een inter nationale reputatie had verkregen in het africhten van vogels voor de jacht, is in Rabasfens (departement Tarn) in de leeftijd van negen-en- tachting jaar overleden. Britten leveren critiek op eigen leger. Veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse Generale Staf, verklaarde, dat -het Britse leger zich ,een zeer critiek stadium" be vindt. De veldmaarschalk trok een vergellijking met het opduwen van een wagen tegen een heuvel op. ,Wij zijn bijna over de top heen, doch als ge ophoudt met duwen, rijdt de wagen terug". Het gaat thans enigszins op een leger lijken", aldus veldmaarschalk Slim. Het le ger had in vredestijd nog nooit over zo veel pantserdivisies beschikt. Slim noemde de geest van de troepen tijdens de manoeuvres, waaraan zeven landen deelnamen, uitstekend. „De jonge mannen, die wij thans in West-Europa krijgen, het bijzonder in het Engelse le ger, vormen het beste materiaal, dat wij ooit hebben gehad", aldus Slim. Over twee dingen verklaarde de Ve'dmaarschalk bezorgd te zijn: De leiding van het Britse leger was t#> groot en er was te veel vervoer. De indruk, die generaal Hassel- man tijdens zijn kort bezoek aan de oefening gemaakt heeft, n.l. die van een ontevreden generaal, schijnt niet de mening van deze generaal weer te geiven. In een brief, die hij aan de opperbevelhebber van de Nederlandse troepen in Duitsland gezonden heeft, geeft hij uiting aan grote tevredenheid. „Opmerkingen van tactische aard," zo eindigt het schrijven, „waartoe mijn bezoek mij aanleiding geeft, zal ik U nader doen kennen". Ned. troepen vertrekken naar een „tweede front". Twee dagen' zullen de mannen van de 31e Regimentsgevechtsgroep van een welverdiende rust mogen genieten, maar dan worden zij weer elders ingezet. Ongeveer 500 km. van het huidige gevechtsterrein zal over twee dagen een nieuwe strijd ont branden. In de Franse zone worden n.l. grote oefeningen van een week gehouden en het Ned. leger is daar bij uitgenodigd. 3 October zullen onze jongens weer in het vaderland terugkeren. De Nederlandse mili taire autoriteiten, die de oefening hebben meegemaakt, zijn allen zeer tevreden over de verrichtingen van het Ned. leger. „De 31e Regiments gevechtsgroep, die voor de oefening nog als los zand aan elkaar hing, is een soepele eenheid geworden," al dus kolonel v. Griethuysen, de com mandant van de gevechtsgroep. Ook bij de Nederlanders is camoufi'age het zwakke punt. Alhoewel zij ent housiast aan de oefening deelnemen, kunnen de militairen nog niet vol doende werkelijkheidszin opbren gen. Ook het gebrek aan ervaring speelt hierbij een belangrijke rol. van tante 28. Het gevecht in het hooi nam voortdurend in hevigheid toe. De boer werd radeloos en sloeg op ieder hoofd dat uit het hooi te voorschijn kwam. Basli dacht nog steeds met misnoe gen aan het gevoel, dat de hark hem gegeven had en rekende vlug uit, dat die klap voor Romp geweest had moe. ten zijn. Daarom beslooto hij even de rekening te vereffenen. De detective raakte Romp zó geweldig, dat de man eenvoudig door het hooi naar beneden schoot. „Daben klappe", zei Basli, die langzamerhand echt kwaad was ge worden. De boer zat lichtelijk ver doofd op zijn eigen hooibefg, die vreemd begon over te hellen. „Ik had ze motte loate speule", dacht de boer. De geweldige hooivracht bevond zich nu scheef boven de wagen en gleed langzaam maar zeker naar links. /IEFDES „EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 1) HOOFDSTUK I Graaf Marcus Kronstein zet de voet onder het breed en donker ge welf van de lage toren, die zich een eind weegs achter de bedrijfsgebou wen der heerlijkheid KrannebiSten verheft en weleer de burcht van het geslacht der graven von Krannebit vormde. Niemand heeft zich om het behoud van de oude burcht bekommerd. Het minst van allen de huidige eigenaar, Simon Trebitsch, een nuchter zaken mens, helemaal geen idealist. Hij heeft „Krannebitten" als kapitaal- belegging gekocht en het tot een zeer modern economisch modelbe- drijf gemaakt. Maar achttien jaar geleden toen de vrouw van de opperhoutvester Hart- lieb ziek werd en iedere dag klaagde over het rumoer in het personeels- huis, dat tussen de bedrijfsgebouwen lag, herinnerde Hartlieb zich de schilderachtige ruine en ging telkens weer een kykje nemen tussen de vervallen muren. Hij bedacht dat, hoe fraai en ge rieflijk hun woning in het personeel- huis ook was, het lawaai van de za gerij en van de stoommolen op de duur onverdragelyk zou worden voor de zenuwen van Eveline ,die moeilijk herstelde van de gevolgen ener zware operatie. Ginds boven, in de op een heuvel gelegen en door een woud omsloten ruine zou zy, hoopte Hartlieb vrijer ademen en wel spoedig genezen. De muren waren nog zo sterk als ijzer en dit gold op de eerste plaats voor het torengebouw dat nog door stevige daken werd beschermd. De houtvester was van mening dat hier met weinig kosten een zeer bruikbare woning kon worden inge richt en in die zin deed hij de heer Trebitsch een voorstel. Trebitsch ,een menslievend en vriendelijk man. had er niets op te gen beloofde zelfs een geldelijke te gemoetkoming, arbeidskrachten en materialen. Een half jaar later betrok het echtpaar Hartlieb zijn nieuwe ro mantische woning in de ruine. Graaf Kronstein verlaat het don ker poortgewelf en begint onwille keurig langzamer te stappen om het lieflijk schouwspel voor hem te ge nieten. De bedrijfsgebouwen achter hem hullen zich reeds in een vage avondschemering, maar op de hoog gelegen muren der ruine speelt nog de ondergaande zon haar warm, gouden kleurenspel. De vensterbanken van de Hart- lieb's zijn kwistig met bloeiende planten versierd, de oude muren pittoreske opeenstapeling van grote steenblokken zijn met klimop over dekt, hoge statige donkere dennen omsluiten ze en rechts van de ingang van de toren ziet men een kléin, maar keurig onderhouden, verruk kelijk bloementuintje. Daar gonzen nog de bijen en kwelen nog de vo gelen hun avondzang. Marcus Kronstein blijft staan en haalt diep adem. Hoe schoon is dat alles, wat een heerlijk brok romantiek. Wat een omlijsting voor de lieflijke figuur van Use Hartlieb, wie hij zyn hart geschonken heeft. Aan het slot Kronstein, zijn tehuis en dat van zijn vader, waar de som bere schaduwen der misdaad door de gangen sluipen, waar uit elke donkere hoek iets. waaraan hij geen naam kan geven, hem tegengrinnikt, wil hij niet denken. En toch verlangt hij zo vurig zijn Ilse als meesteres over de drempel van Kronstein te mogen leiden. Snel beklimt hij nu het kronke lend voetpad naar de ruine, en Ilse komt hem tegemoet geijld. Het is als of zij elkaar in geen jaar hebben gezien en toch dateert hun jongste „toevallige" ontmoeting van giste ren toen Ilse met haar oudere zus ter Marianne in het dorp boodschap pen deed Marcus wil haar aan zijn borst drukken maar een zacht gebaar weert hem af. Wij moeten niet onvoorzichtig zijn, liefste, zegt Use glimlachend. Men zou ons gemakkelijk kunnen zien, en voorlopig behoeft nienVand te weten, dat wij Ik dacht dat je vader op reis was. Je hebt mij geschreven dat hij vandaag naar Bruck moest. Zo is het ook. Een uur geleden is hij naar het station gereden en ik wacht hem niet terug voor morgen avond. hij heeft in Bruck gewichtige besprekingen met houthandelaars. Maar als is er van zijn kant niets te vrezen van een der vensters van onze huiskamers kijkt men recht op de open ruimte voor de poort, en ik zou niet graag hebben dat Marianne of onze oude meid Anna zagen, hoe we.... Je hebt dus Marianne nog niets gezegd. Neen, ik heb het al een paar maal willen doen maar op het laatste ogenblik kon ik er niet toe besluiten Waarom?«Is liefde iets, waar over men zich moet schamen? Een liefde, zo rein en oprecht als de onze, een liefde met zuivere christe lijke bedoelingen! O. zeker niet, liefste. Maar zie je. Marianne is zo ernstig aangelegd. Ik geloof dat zij nauwelijks weet wat liefde is en ons dus niet zou begrij pen. En daar zij sinds de dood van moeder mijn opvoedster is geweest, voel ik een soort schuwe eerbied voor haar. Je begrijpt Mare dat zo'n gevoel niet bijster geschikt is om tot vertrouwelijke mededelingen te ko men. Ik zie er waarlijk tegen op haar over onze liefde te spreken. Trouwens ik ben er helemaal niet zeker van dat zij niet onmiddellijk partij zou kiezen voor vader, die, zoals je weet. gaarne een verloving tussen inspecteur Holder en mij zou zien. Kurt Holder is nu eenmaal de zoon van ziin oudste en beste vriend. Ilse, ik kan zelfs niet denken aan de mogelijkheid dat je ooit een andere man dan mij zou toebehoren. O Marc, wind je niet zo op. je weet immers heel goed dat dit nooit het geval zal zijn. Het verlangen van mijn vader en mijn wil zijn twee dingen die hier recht tegen over elkander staan. Sinds ik weet, wat liefde is, weet ik ook dat je voor mij de énige man op aarde blijft en ik nooit een andere mijn hand zal geven. En als je vader bij zijn ver langen blijft en weigert mij zijn Ilse tot vrouw te geven? Dan zal ik niet aarzelen, zelfs tegen hem de strijd voor mijn geluk aan te binden. Doch waarom zou hij weigeren? Is de rijke graaf Kronstein die in zo hoog aanzien staat niet goed genoeg voor zijn dochter? Zou hij een betere partij voor m'ij kun nen begeren? Je weet. Mare dat zul ke dingen voor mij buiten beschou wing blijven, ik zou je beminnen al was je een bedelaar. Maar voor mijn vader moeten ze niet zonder waarde zijn zelfs wanneer hij begrip van onze liefde en gevoel ervoor had. Wie weet? mompelde Marcus Kronstein. terwijl er een wolk over zijn gezicht gleed. Hy bleef een ogenblik peinzend voor zich uit staren en zei toen op vaste toon: Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2