k L Inauguratie van prof. Brom aan de Leidse Universiteit r Commissaris van Politie geeft aanwijzingen voor 3 October unstleven m Leióen IL BARBIERE Dl SIV1GLIA Leidse Universiteit Veel belangstelling op eerste vergadering van „St. Christoffel1 BIOSCOPEN ZATERDAG 22 SEPTEMBEk 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 THORAXCHIRURGIE In het groot-auditorium van de Leidse Universiteit sprak gistermid dag prof. dr. A. B. Brom zijn inaugu rele rede uit, getiteld: „De chirur gische behandeling van hartaandoe- ningen", bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de Thoraxchirurgie. Spr. noemde de Thoraxchirurgie die de laatste jaren een geweldige vooruitgang heeft gemaakt, de jong ste loot van de heelkunde, en gaf een overzicht van wat door de chi rurgie op het gebied van de behan deling van hartaandoeningen is be reikt. Na enige operaties beschreven te hebben, die na veel experimenteren en met een groot chirurgisch kun nen tot een goed einde werden ge bracht, behandelde prof. Brom het chirurgisch ingrijpen in het hart zelf en wierp een blik in de nabije toe komst op het gebied van de hart operatie. Het streven moet er op ge richt zyn een methode te vinden om het hart gedurende enige tijd bloedleeg te maken, zonder dat dit het leven van de patiënt bedreigt. Dit peil heeft de intracardinale chi rurgie nog niet bereikt; nog steeds verhindert de aanwezigheid van bloed in het hart de chirurg te zien welk resultaat door zijn instrumen ten of vingers in het hart bereikt worden. Succes is hierbij slechts mogelijk door intensieve samenwerking tus sen verscheidene mensen, die ieder voor zich bereid zijn een groot deel van hun energie aan dit onderdeel van de medicijnen te geven. Dit al les betreft echter de genezing. Morgen kerkelijke viering. Woensdag 19 September was het 12 jaar geleden, dat pater Guliel- mus Engering, O.F.M., de H. Pries terwijding ontving. Het koperen priesterfeest zal morgen kerkelijk gevierd worden in de St. Leonardus- parochie te Leiden, waaraan de ju bilaris sedert enige jaren als kape laan verbonden is. Pater Engering zal om half tien een plechtige Hoogmis opdragen. Van half twee tot half drie is er voor parochianen gelegenheid hun gelukwensen aan te bieden en het feest wordt besloten met een plech tig Lof, 's avonds om zeven uur. wie verder denI koopI motvrü l (Advertentie). Het streven moet er op gericht zijn hartkwalen te voorkomen en daar door het sterftecijfer omlaag te bren gen. Vooral de bestrijding van de rheuma moet krachtig ter hand ge nomen worden. Men moet weliswaar het vele werk toejuichen, dat ge daan wordt ter bestrijding van kan ker en tuberculose, maar toch rijst het verlangen naar meer begrip voor de noodzakelijkheid, om te komen tot voorkoming en genezing van de aandoeningen van hart- en bloedva ten, die in ons land de meeste sterf gevallen tengevolge hebben, aldus prof. Brom. Na afloop van de inauguratie reci- peerde de nieuwe hoogleraar. Behal ve curatoren en professoren, kwa men ook velen uit de Leidse medi sche kringen prof. Brom complimen teren. Hedenmiddag om vijf uur zal in kasteel „Oud-Wassenaar" aan prof. F. Gorter te Leiden, die 70 jaar werd en met emeritaat gaat, een hulde blijk worden aangeboden door zijn oud-assistenten, die voor het meren deel kinderartsen zijn en onder wie zich ook enige Belgen bevinden. Dr. F. Hengeveld, kinderarts te Rotter dam, zal als oudste en eerste assistent het geschenk, een door Kees Verwey geschilderd portret van de hoogleraar, overhandigen. Vandaag zal uitkomen een „Prof. Gorter-nummer" van het Maandschrift van Kindergeneeskun de, waarvan prof. Gorter steeds de redacteur-secretaris is geweest, en dat in 1931 werd opgericht. Na af loop van de overhandiging zal de scheidende hoogleraar met zyn fami lie te midden van zijn vroegere me dewerkers aanzitten aan een feest maaltijd. Prof. Gorters opvolger, dr. G. M. H. Veeneklaas uit Utrecht, zal ver moedelijk eerst eind December of 1 Januari 1952 te Leiden met zyn col leges aanvangen, zodat prof. Gorter waarschijnlijk nog tot die tyd zal 1 aanblijven. Een trouw alleen aan het roer U kunt Uw vrouw eetf beltngrijke steun geven voor het geval, dat zij eens alleen voor de zorg van het gezin komt te staaa. Idealiseer Uw bij onze Bank lopende kapitaal verzekering door het bijsluiten van een jaarlijkse rentt. Lage premie! Inlichtingen bij de: NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Scbiekade 1J0. ROTTERDAM, TeL 82700 en haar vertegenwoordiger» GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris A. A. van Haaf ten te Leiden: Het huis en tuin P. J. Blokstraat 10 in bod 8,300.koper de heer H. van Dijk te Leiden voor 8.750. Het huis met afzonderlijke boven woning Mussen broekstraat 38a in bod 4.100.koper de heer A. M. van Dijk te Leiden voor /24.100. Het huis en erf Sophiastraat 16 in bod 3.650.koper de heer J. Bletfie q.q. te Leiden voor SS 3.950. Het huis met tuin Merelstraat 2 in bod ƒ5.600.koper de heer A. M. van Dijk te Leiden voor SS 5.600. Het huis met tuin Merelstraat 6 in bod: 5.300.koper de heer L. Candido c.s. te Leiden voor 5.400. Huis met tuin Merelstraat 16 in bod: 5.600.koper de heer A. Alt te Leiden voor 5.645. Huis met tuin Merelstraat 18 in bod 5.500.koper de heer N. B. Eijmer te Koudekerk voor 5.500. De percelen Hogevoerd 117, Me relstraat 4, 8, 10, 12 en 14 zijn niet verkocht. Ten overstaan van de Notarissen C. J. F. Dolk te Leiden en A. H. J. Lohman te Oude-Wetering: Het Herenhuis en erf en tuin Rijns- burgerweg 97 in bod: ƒ8.400.—, ko per de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor 10.600. De eerste pry zen op de paarden- keuring werden gewonnen door: Merrieveulens: C. A. Zandbergen, Rynsburg en A. Ph. v. d. Bregge, Waddinxveen. Eenjarige merries: M. P. Vry, Nootdorp en Th. v. d. Mey, Leider dorp, en H. S. Ram, Nieuwveen. Tweejarige merries: A. Th. v. d. Bregge, Waddinxveen, en Th. v. d. Mey, Leiderdorp. Driejarige merries: W. C. v. d. Vis, Alphen, en W. Los, Bodegraven. Stahboekmerries van 4 jaar of C. v. d. Nat, Zoetermeer, P. Lamers, Waddinxveen. Stermerries van 4 jaar of ouder: M. P. Vrij, Nootdorp, M. v. d. Mey, Leiderdorp en C. A. Zandbergen, Rynsburg en J. M. Opland, Bodegra ven. Kroonmerries van 4 jaar of ouder: derdorp en M. P. en en en A. Th. v. d. Bregge, J. M. Vrij Leid- schendam en M. P. Vry, Nootdorp. Goedgekeurde dekhengsten van eigenaars in Noord- en Zuid-Hol land: Hengsten-associatie „De Toe komst", Woubrugge. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat op 3 October krachtens besluit van B. en W. de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaar den, door trekdieren voortbewogen voertuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afgesloten van 's morgens 7 uur tot 's nachts 1 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicaties wordt bekend gemaakt, dat een be perkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aan getoond, dat tot het toelaten van d.e bovenomschreven categorie vervoer middelen een dringende reden be staat. Aanvragen tot het verkrijgen van een bewijs van toelating kunnen ge daan worden van Dinsdag 25 tot en met Zaterdag 29 September en op Maandag 1 October van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan het politiebureau, Zonnerveldstr. 10. Schriftelijke aan vragen worden alleen dan in behan deling genomen, indien daarin dui delijk vermeld staan: 1. naam en adres van de aanvrager; 2. voor welk soort vervoermiddel de aanvrage geldt; 3. de reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 30 September binnen komen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waar door de rij-'beperking op de 3de October illusoir dreigt te worden, zal ook ditmaal wederom aJleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. De St. Adelbert-vereniging, afd. Leiden, heeft voor het nieuwe sei zoen het volgende programma opge steld: Maandag 8 October: Opening van het winterprogramma door dr. A. Melchior uit Haarlem, die zal spre ken over zijn reizen in Afrika. Maandag 5 November: Spreker dr. Calasanctius O.Cap., over: „Het Gezin". Maandag 3 December: Algemene Ledenvergadering. Zaterdag 5 Januari: Traditionele Driekoningen-viering aan de voor avond van het Driekoningen-feest. Maandag 4 Februari: Spreker de voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen, over: „De intellectueel en de politiek". Maandag 3 Maart: drs. T. H. Zwart kruis, over: „Het Katholicisme in En geland". Zaterdag 15 Maart: „Mi-Carême" wordt wederom een huisconcert ge geven. Maandag 21 April: Spreker kolonel J. F. M. Steenmetzer, over: „De op bouw van het Nederlandse Leger'. Maandag 12 Mei zal een spreker, welke nog aangezocht zal worden, spreken over: „Emigatiemogelijkhe- den in de intellectuele groepen". Maandag 1 Juni zal de moderator prof. dr. J. C. Groot een inleiding houden over een onderwerp in ver band met Oecumenische vraagstuk ken. Zondag 29 Juni: In het octaaf van het feest van St. Adelbert: bedevaart naar de St. Adelbert-akker. Zaterdag 12 Juli wordt het pro gramma besloten met de traditionele boottocht naar de Kaag, op welke uit tocht dr. J. Janssen zal spreken. Er zullen dit jaar wederom samen- sprekingen met de andere standsorga nisaties over nader te bepalen onder werpen worden gehouden. Voor het lidmaatschap kan men zich opgeven bij het secretariaat, Stationsweg 37. SLUITING VAN CAFE'S. Namens de burgemeester van Lei den brengt de Commissaris van Politie ter kennis van belangheb benden, dat het sluitingsuur voor de drankinrichtingen in de nacht van 3 op 4 October a.s. is bepaald op één uur. Tot een kwartier voor dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hun inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die alsnog voor een muziekvergunning voor bovengenoemde datum in aan merking wensen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek rich ten tot de Commissaris van Politie vóór 30 September. CLUBVIERKAMP P.T.T. In het lokaal van de PTT Sport en Ontsp. Ver. werd gisteravond de le ronde gespeeld van bovenge noemde vierkamp tussen VTL I, Leithen I, SCL I en PTT I. In de feestelijk versierde zaal vond eerst nog een kleine huldiging plaats aan het adres van de orga niserende vereniging vanwege het 5-jarig bestaan. Namens de LSB werd het woord gevoerd door de heer Leenheer, ter wijl de heer Planjer dit deed namens de deelnemende verenigingen en liet bestuur van de PTT schaakclub een boekwerk aanbood. De wedstrijden, die daarna plaats vonden, hadden het volgende resul taat: Leithen I—SCL I 9—1; VTI I—PTT I Wi—5]/2. Volgende week Vrijdag 28 Sept. 's avonds 8 uur wordt de 2e ronde gespeeld. R.K.A.V. „Bataven". Zondag 23 Sept. nemen een tiental dames en heren athleten deel aan de natio nale wedstrijden georganiseerd door de Rotterdamse Athletiek Comm. te Rotterdam. De reis wordt gezamen lijk gemaakt per trein Samenkomst is vastgesteld om 9.30 uur voor het station. Door Italiaanse Opera- groep Bovengenoemde Italiaanse opera gaf een voorstelling waarin alle me dewerkenden op hun plaats waren, ook de componist Rossini, door wiens gratieus spel „II Barbiere" onverbe terlijk in dramatische klanken weel de wordt gezet. De meeste van Ros sini's opera's behoren tot de tempi passati, maar dit werk is een opera- buffa van de beste soort en verdient nog immer de belangstelling van musici en toehoorders, wanneer zij in goede stijl wordt opgevoerd. En het is de Italianen wel toevertrouwd de stijl van hun meesters te benade ren. De melodie is de voornaamste factor in Rossini's werken en op het „bel Canto" komt het voor een groot deel aan. De opvoering door de so listen was uitmuntend verzorgd. Het kamerorkest onder leiding van Mae stro Gino Barsanti vertolkte de glan zende lichte partituur open en le vendig. Het koper zal zich wat moe ten beheersen om in elke passage welluidend te blijven. Er \yerd even wel vol toewijding gemusiceerd. On overtroffen is de fantasie van de componist in zijn bekoorlijke gemak kelijk aansprekende en vrolijke mu ziek. Er valt alleen maar te prijzen. Geen wonder, als men weet, dat Maeda Picarolo als Rosina haar ont zaglijk moeilijke partij prachtig zong, melodieus vol gratie en abso lute techniek. Bovendien boeit zij door charme en leven in haar spel. In de opera wordt behalve zingen ook spel gevraagd, en dat ligt de Italianen perfect. Naast deze gra- tieuse donna bekoort Ernesto Vez- zosi als Figaro, de frisse volumineu- se bariton, vaardig, vlug, met gulle lach en schalkse mimiek. Hij weet een prachtige uitbundige romantiek te scheppen in tegenspel met Ba- rollo als Almaviva, die een mooie lyrische tenorstem bezit en levendig acteert. De kleine rollen waren goed. Een prijzenswaardige opvatting had Norina Ghristofoli als Berta; een warme voordracht met donker stem- timbre. Gino Belloni als Basilio Is een uitstekend artist met een prach tige volumineuze basstem. Hij neemt een voorname plaats in onder deze groep van voortreffelijke zangers en bij deze stem van wonderlijke diep te geeft hij kostelijk spel. Doktor Bartolo door Umberto Sartori ge speeld, is een wonderlijke oude snaak. De solisten hadden in de ge heel bezette schouwburg overgrote waardering en werden ondubbelzin nig toegejuicht met vele open doek jes en terecht want naast de so lozang dienen de welhaast volmaak te ensembles gememoreerd te wor den. Kapelmeester Barsanti moest na elk bedrijf op 't toneel komen en werd om zijn slagvaardige leiding bejubeld, de volle schouwburg da verde van 't applaus en 't werd voor de Italianen een geweldig succes. Onder zakelijke leiding van impres- sario Meyer Hamel maakt de opera- groep een grote tournée door Hol land, en al is onze schouwburg maar schamel en klein, wij hopen dit ge zelschap kunstenaars vóór hun ver trek naar 't vaderland nog eenmaal hier te zien en te horen. J. Kortmann. Geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte de heren F. G. Doornbos, Den Haag, C. F. Schluter Voorburg. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Margöt, dr van J. J. P. den Heeten en C. W. van Zonneveld; Harm, zn van R. H. Dragt en J. M. van Oosten; Hendrika Jo hanna Theodora, dr van H. Sloos en J. T. van Eijk; Adrianus Martinus Nicolaas Johannes, zn van N. W. A, de Wit en A. C, Dofferhoff; Simon Augustinus Jozef zn van P. J. J. Duindam en C. M. van Berge Hene gouwen; Hendrika dr van J. de No bel en H. van der Meij; Pieternella Sara dr van K. L. van Duuren en P. S. van Loef; Lucia Theodora Ma ria dr van Th. A. Vogelenzang en P M. Huibers; Lena, dr van J. Boe- hlee en H. M. P. Schroder; Córnelis Nicolaas zn van A. M. Elburg en W. C. Knoop; Martinus Philippus Maria, zn van M. van Steenbergen en A. Smits; Sonja Edith dr van H. C. Phi- lippi en H. V. A. Abels; Gerritje, dr van P. Hensen en J. Dol. Overleden: H. va.n der Plas, man 70 pr; A. H. van der Weijden, wed. van Verwey, 68 jr; C. Geel, man 50 jr Zaterdag 22 September. weersverwachting (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG IETS ZACHTER Meer bewolking maar waar schijnlijk tot aan het einde van de middag overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuid oostelijke tot Zuidelijke wind. Zowel vannacht als morgen overdag iets hogere temperatu ren. 23 Sept.: zon op 6.26 en onder 18.39; maan op 22.19 en onder 15.46 uur. 24 Sept.: zon op 6.27 en onder 18.36; maan op 23.27 en onder 16.23 uur. GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND. Miss Phyllis Bentley, zelf een be kend Engels romanschrijfster, hiedd gisteravond voor leden van het Ge nootschap Nederland-Engeland, afd. Leiden, in „De Doelen" een causerie over „The Bröntes", de drie beken de Engelse zusters, waarvan er twee vooral zeer grote bekendheid ver wierven door hun romans. Miss Bentley beschreef hoe de zusters tot het eigenaardig karakter van hun boeken gekomen waren, wijzend op-de persoon van de vader en moeder, die beiden van zeer verschillende karakter waren. Dit schepte een speciaal milieu voor. de meisjes, dat op hun karakter en werk van bijzonder grote invloed is geweest. Nadien besprak miss Benteyl de drie zusters afzonderlijk en behan delde enige van de meest bekende boeken, die ook in Nederland veel opgang gemaakt hebben. Prof. dr. A. A. Prins, voorzitter, dankte na •afloop voor de interessante causerie en het aandachtig gehoor. Vóór al het andere nieuws moeten we U vandaag eerst vertellen, dat het Kaasklokje, enige weken gele den door bwee jeugdige Leidenaars van de Kaasmarkt ontvreemd, door de Politie in Amsterdam is terugge vonden. Het 39 kilo wegende klokje, dat onder het afdakje tegen het schoolgebouw hing, werd door de reeds gearresteerde jongelui voor slechts 55,—— verkocht. Nadien ging j Naar aanleiding van ons verzoek het m verscheidene andere handen verzamelde het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag enige 1937 bromfietsen n Leiden en omgeving over en werd tenslotte voor S 90, verkocht aan een Opslagplaats voor afvalstoffen en oude materialen. Het is moge'ijk, dat de Gemeente Leiden het klokje zal moeten terugkopen, omdat de laatste koper geheel te goeder trouw was. Desalniettemin: een succesje voor de Politie! Vervolgens dient U te weten, dat volgende week Zaterdag een feest middag wordt gegeven op de speel tuin van „Ons Eiland". Dit ter gele genheid van de in gebruikname van een nieuwe glijbaan, die geheel door eigen krachten gebouwd werd.' Morgen beginnen in de St. Petrus parochie de Jongensclubs weer. Om drie uur worden de jongens ver wacht in de gym.zaal Krauwelsteeg, Waar een filmvoorstelling gegeven wordt. Verdere gegevens over dit Zondagmiddagc'ubwerk vindt men in Sursum Corda van heden. Tenslotte zij nog vermeld, dat dr. ir. P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidse Duinwatermaatschappij, volgende week Vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal-foyer een lezing met lichtbeelden zal houden over zijn studiereis naar Amerika. STADSKOK. actuele gegevens over het aantal „bromfietsen' in Leiden en omge ving. Per 1 Aug 1951 bedroeg het totaaL 1937 stuks, onderverdeeld in de vol gende m-erken. Solex 800, Berini 329, Mobilette 304, Mosquiti 221, Victo ria 36, overige merken 217. Deze cijfers hebben betrekking op: Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Alkemade, Oegstgeest, Rijnsaterwou- de, Voorschoten, Warmond, Wou brugge en Zoeterwoude. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Sept. 13 uur tot Zaterdag 29 Sept. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 19, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Doktersdienst. A.s. Zondag 23 Sept. zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: Van Bockel, De Jager, Kors, Meyboom, Teeuwen. Gisteren hield de Ned Kath. Ver van Vertegenwoordigers „St. Chris, toffel" haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen. Toen voorzitter Conijn de vergadering opende sprak hy zijn vreugde uit over de zeer be vredigende opkomst, deelde mede. dat de afdelipg juist heden de 50 leden was gepasseerd en gaf hierna het woord aan Pater Retèl. De bekende 5 minuten overpein zing werd deze keer wel belangrijk overschreden, toen de eerw. spreker naar aanleiding van de zestigjarige herdenking van „Rerum Novarum een overzicht gaf van de strijd voor IN DE LEIDSE Casino. Persoonlijk hebben wij Powell en Pressburger altijd be schouwd als een duo, dat tot de beste regisseurs van de Engelse filmindu strie gerekend kan worden. Ook wat de keuze van hun verhalen betreft. Ze doen serieus moeite, om het pu bliek iets te geven, dat buiten het gewone genre valt en aldus een eigen tint aan hun films te geven, maar met „Het Huis der Vrouwen" hebben zij toch wel de plank misge slagen. We zijn zo vrij, van het hele verhaal geen woord te geloven. Trou wens, het heeft er alle schijn van, dat zij het zelf ook niet doen, gezien de oppervlakkigheid, waarvan de film doortrokken is. Er is geen scène, die behoorlijk uitgewerkt is. Het schema is verfilmd, de uitwerking werd vergeten. Wij hebben geen ver stand van Anglicaanse kloosterzus ters, die in Brits-Indië naar de mis sie werden gezonden, maar kunnen toch moeilijk geloven aan het bestaan van nonnen, zoals zij ons in deze film worden voorgetoverd, noch aan het gemak, waarmee verantwoordelijke oversten onervaren jonge klooster zusters naar gevaarlijke plaatsen zenden. Zelfs het ronddwalen van een ruige, onverschillige Engelsman, die van nonnen helemaal niets we ten wil, kan het verhaal niet geloof waardiger maken. Voor volwassenen. Trianon: „Asphalt Jungle." Een geslepen misdadiger wordt uit de ge vangenis ontslagen en begint een misdaad uit te werken, die hij voor zijn gevangenisstraf reeds uitgebroed had. Hy heeft daarbij assistentie no dig en vindt deze grif bij oude be kenden in de onderwereld Om aan „bedrijfskapitaal" te komen, maakt hij kennis met een geslepen advo caat, die een dubbel leven leidt. Een corrupte politieman, een paar moor den en het uiteindelijk succes van de gerechtelijke macht zijn de verde- dere ingrediënten, waaruit deze film is opgebouwd. Men is er in ge slaagd spanning te scheppen, maar dat is feitelijk het enige goede, wat er van de film te zeggen valt. De sfeer is ongezond. Men tracht een der bendeleden in een sympathiek daglicht te plaatsen en neemt toevlucht tot goedkoop sentiment. Verder is de romantische achtergrond verre van geslaagd te noemen; deze doet zo nu en dan zelfs een beetje onfris aan. Voor volwassenen. Luxor heeft de „film van de maand" „Vier in een jeep" geprolon geerd. Zoals bekend is de K.F.C.- keuring: 14 jaar. Rex heeft deze week een zeer amu sante reprise: „De vader van de bruid". Men kan er plezier beleven om de consternatie, die in een rustig huishoudentje losbreekt, als de eni ge dochter met huwelijksplannen voor de dag komt. Iedereen gaat din gen doen en zeggen, die hij beter achterwege kon laten. Maar ja, hoe göat het? De zenuwachtige jongeling moet zich komen voorstellen, de we derzijdse ouders beleven een schut terige kennismaking en de voorbe reidingen tot het eigenlijke feest putten de gehele familie uit, omdat je nu eenmaal flink voor de dag moet komen. Achteraf bezien was het allemaal niet nodig geweest en had men kun nen volstaan met gewoon te doen. In de practijk gaat het nu eenmaal vaak anders en hieraan is het ten slotte te danken, dat deze film kon ontstaan. Enele uren onschuldig ver maak voor alle leeftijden. Lido. Westpoint, de grote mili taire Academie van Amerika, is in tal van films dikwijls een geliefkoosd onderwerp geweest voor interessante verhalen, in de film „Op naar Broad way" is dit instituut het niet minder. Deze film is een musicale show film geworden van de beste soort, omdat vijf artisten van naam, Davis Day, Virginia Mayo, James Cagney, Gordon MacRae en Gene Nelson, te zamen een spel ten beste geven als we nog niet rond Westpoint hebben gezien. James Cagney speelt hier de ex-mudeville artist Elwin Bixby, die een aanbod krijgt om op de Militaire Academie Westpoint de jaarlijkse ,100th Nigt Show" te regisseren. Daar is evenwel een kleine voor waarde aan verbonden. Hij moet n.l. trachten Tom Fletcher, die de mu ziek en teksten voor deze show heeft geschreven, te interesseren voor Broadway, wat bij deze militair in hart en nieren niet gelukttotdat een bekende film-actrice Jem Wil- sen, hem in haar netten weet te ver strikken. Maardan komt Bixby tussen beiden en hij wijst Fletcher op zijn plichten. Deze laat zich ten slotte overreden en schenkt aan het slot van de show-avond aan Bixby de songs, teksten en toneelrechten, opdat zij de show op Broadway kun nen brengen. Het is een film van kostelijke humor, aardige liedjes en veel goede show, gekeurd voor alle leeftijden. werk en recht en de leiding, welke onder de grote sociale Pausen de Kerk gaf aan de werknemers. Hij maakte duidelijk, dat de strijd, welke op het cgenblik woedde tussen het Christendom en het Communisme zijn uiteindelijke beslissing zal vinden op economisch terrein. Hij riep de leden op goede christenen te ziin. „De kerk rekent op U", zeide hij, „gij kunt op de kerk rekenen en wij allen kun nen rekenen op God". Na een k^rte pauze kwam hierna de bondspeni.ingmeester. de heer de Graaf aan het woord. Waar hij in de keuze van onderwerp vrij was gela ten, meende hij goed te doen, eens uit een te zetten welke werkzaamheden tegenwoordig dooï het hoofdbestuur moeten verricht worden Doordat de leden van „Si. Christoffel" praktisch in alle branches hun functie uitoefe nen, heeft het hoofdbestuur zijn contacten naar alle richtingen. Een werknemersbond in een bepaalde branche kan zijn v/erkzaamheid be perken tot die branche, maar „St. Christoffel" heeft zijn contacten in de schoenen, textiel, consumptie, bouwnijverheid enz. enz. Ook in verband met de a.s. P. B. O. moet er overleg en samenspreking zijn tus sen werkgevers en werknemers en overal moeten wij zorgen onze spe ciale belangen te verdedigen en naar voren te brengen. Buiten het natio nale is er ook het internationale con tact met het Christelijk Internatio naal Vakverbond en de Christelijke Internationale Federatie van Bedien, denbonden. Ook legde spreker de na druk op het instituut van vakgroe pen, welke al jarenlang bij de ver eniging functioneert en in de toe komst een overwegende rol gaat spe. len. Een vakbond is zo levend, ver volgde spreker en functioneert slechts zo goed als haar afdelingen leven en functioneren „St. Christoffel" mag zich verheugen in 42 krachtig leven de afdelingen en het verheugde hem, te mogen verklaren, dat Leiden met ere genoemd mag worden. Hij wekte de leden op hun best te doen om nieuwe leden te winnen en hoopte, dat de afdeling spoedig haar hon derdste lid mocht inschrijven. De gelegenheid om vragen te stel len werd maar matig aangegrepen, waaruit de voorzitter meende te moe. ten verklaren, dat de heer de Graaf zo duidelijk is geweest, dat er wei nig ter verduidelijking overbleef. Na nog enkele huishoudelijke za ken werd deze zeer interessante ver gadering door de voorzitter onder dankzegging gesloten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2