Nienburg gevallen! 205 millioen voor kinderbijslagen De tarweprijs oogst 1952 verhoogd Steiger in brand Het Ned. A-team uit de strijd door ongeval van Rozenberg f dwaze hwd DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het leger oefent in Duitsland Amerikanen eisten gebiedsuitbreiding en Nederlanders zitten zonder sigaretten r\E SITUATIE is uiterst verward. Het strategisch belangrijke plaats- U je Nienburg is door Engelse en Deense „Roden" veroverd. Onrecht matig zeggen de „Blauwen" verontwaardigd, want bij de verovering van Nienburg is niet alles gegaan,, zoals de krijgswetten van deze ma noeuvre het voorschrijven. Verder is er iets mysterieus geschied in de „Roden-sector", die bezet wordt door de Amerikanen. Ook dat schijnt, althans volgens de „Elauwen" niet helemaal te kloppen. Ondertus sen tracht men op alle mogelijke manieren deze tegenslagen te boven te komen en als de voortekenen niet bedriegen, slaagt men daar zeer goed in. Engelsen gebruikten opgeblazen brug. Zolang iedere deelnemende sol daat het idee manoeuvre helder voor ogen heeft, zal hij zich stipt aan de „spelregels" houden. Een „mijnen veld" kan dan niet zonder zware verliezen overgestoken worden, een „opgeblazen" brug vormt een ern stige hindernis en een losse flodder is even „dodelijk" als een echte ko gel. Wanneer men echter door de oefening meegesleurd wordt, wan neer men het besef, dat het manoeu vre is, een beetje uit het oog gaat verliezen, dan komt men er toe, om alle aanwezige middelen te gebrui ken, ook die, welke theoretisch niet meer aanwezig zijn. Zo werd de voor de „Blauwen" zo belangrijke stad Nienburg veroverd op een wij ze, die theoretisch niet mogelijk zou zijn geweest. Van te voren waren hevige gevechten de inname van de stad voorafgegaan. Om het bezit van de brug werd verbitterd ge vochten en toen de soldaten door losse flodders niet meer te overtui gen waren van hun „sneuvelen' ging men het proberen met de blote vuist. Er werd menig robbertje bok sen weggegeven op en bij de brug en dat de Nederlanders tenslotte moes ten wijken, was meer te wijten aan een quantitatieve, dan aan een qua- litatieve minderheid. Als laatste red middel, om de stad te behouden, bliezen de Nederlanders toen de brug op. Nu hadden de Engelsen te leurgesteld aan de overzijde moeten blijven staan, maar dit was te veel gevraagd van hun zelfbeheersing. Zij renden de theoretisch opgebla zen brug over en de Nederlanders moesten wijken. Scheidsrechter in de knoop. Natuurlijk hadden nu de scheids rechters in moeten grijpen, maar soms is het met hen net, als met de Nederlandse politie-agent. Als je hem nodig hebt, is hij in geen vel den of wegen te zien en weigert je achterlichtje per ongeluk, dan is het net of het gehele stedelijk politie corps uitgerukt is, om jou voor deze overtreding een bonnetje te bezor gen. Daarbij kwam, dat de scheids rechters met grote moeilijkheden te kampen hadden. De „Rode Ameri kanen" meenden op zekere gebieds uitbreidingen aanspraak te moeten maken en alhoewel men algemeen de mening was toegedaan, dat dit niet helemaal juist was, zwichtte men aanvankelijk voor hun eisen. i De mogelijkheden in het leger. Het gevolg van de Amerikaanse gebiedsuitbreiding was, dat het over- S vermoeide Nederlandse Jan Willem ders hebben assistentie van Belgi sche en Franse bondgenoten, en het laat zich aanzien, dat de Rode En gelsen spoedig het veld in Nien burg zullen moeten ruimen. Dit is voor de Nederlanders een zaak van het grootste belang, want door de bezetting van Nienburg is hun fou- rage gestagneerd en 'behalve, dat de jongens nu al 24 uur practisch zon der eten zitten, zijn de sigaretten op en dit is voor de Nederlandse soldaat misschien nog wel zo erg, als het gebrek aan voedsel. VOORZITTER TWEEDE KAMER. By Kon. Besluit is dr. L. G. Kor- tenhorst benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting. Weer wachtgeld regelingen In verband met de economische moeilijkheden in de schoenindustrie, de textiel- en de confectie-industrie heeft de regering besloten de wacht- geldregeling-1946 voor deze bedrijfs takken opnieuw van toepassing te verklaren meldt de „Volkskr." Voor de wederinvoering van het (opgeheven) controle-apparaat is 48.000 gulden op de begroting-1952 van Sociale Zaken gebracht. Door tot nu toe onbekende oor zaak is gisteren brand ontstaan in de boerderij bewoond door het gezin Zomers te Erp. De boerderij in ge heel in vlammen opgegaan. De wind wakkerde het vuur fel aan en van de inboedel en de landbouwinven- taris kon niets gered worden. Tien personen zijn door de brand dakloos geworden. VERZONNEN ROOFOVERVAL De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen J. H. uit Rolde wegens het doen van een valse aan gifte. H. had bü de rijkspolitie aan gifte gedaan van een beroving door twee mannen, die hem zyn porte feuille met 5000.— zouden heb ben ontstolen. De politie onderzocht de zaak en constateerde daarbü, dat H. de zaak had verzonnen. Over 1949 hebben werkgevers in totaal 205.728.695,27 aan kinder bijslag uitgekeerd. Dit deelt minister Joekes in de begrotingsstukken mede. Zowel het kindertal als het bedrag aan uitgekeerde kinderbijslagen over 1950 is gestegen, terwijl met betrekking tot 1951 een nieuwe stijging is te verwachten. Nauwkeurige gegevens met betrekking tot deze jaren zijn nog niet voorhanden. Om uitbreiding van teelt aan te moedigen De nieuwe tarweprys voor de oogst 1952 is vastgesteld op 26 per honderd kilogram (oude prijs 24.25). De stijging van de kostprijs is er geheel in opgenomen. De nieu we prijs heeft daardoor het aanmoe digend karakter voor de tarweteelt behouden. De regering meent dat de Neder landse tarweverbouw een grotere omvang moet krygen dan m de laat ste jaren het geval is geweest. Daar de prijs geldt voor de oogst 1952 heeft de prysverhoging geen invloed op de tegenwoordige broodprys. Minister Mansholt, die op de jaar vergadering van de Koninklyke Ne derlandse Zuivelbond F.N.Z. de nieuwe tarweprys aankondigde heeft daar ook enige wijzigingen in het prijsbeleid bekend gemaakt. De landbouwproducten zullen voortaan in drie categorieën worden ingedeeld: le. waarvan de voort brenging gewaarborgd moet worden ten behoeve van de consument; 9e. basisproducten, die voor de directe bestaanszekerheid van de landbouw van het grootste belang zijn en 3e. producten zonder prijsregeling of garantie. Tot de eerste categorie, waarvoor de prijzen blijven vastgesteld, beho ren suikerbieten, tarwe, koolzaad en consumptiemelk. Voor deze pro ducten ontvangt de boer de kost- Onregelmatigheden in gevangenis prijs plus een redelijke onderne merswinst, welke winst tot dusver op twintig procent is vastgesteld, doch die nog nader bekeken zal worden. Tot de basisproducten, die van be lang zijn 'voor de directe bestaans zekerheid van de landbouw, noem de de minister melk voor industriële verwerking (dus voor boter, kaas en fabrieksproducten), vlees, voe- dergranen en aardappelen. Voor deze producten worden gegaran deerde basisprijzen vastgesteld met een vrije uitloop naar boven. Voor deze producten zal de landbouw dus automatisch een zo gunstig moge lijke markt zoeken In de derde categorie, waarvoor geen prijsregelingen of garanties meer worden gemaakt, behoren de handelsgewassen als koolzaad, vlas e.d. Over tuinbouw of enige garantie of regeling daarvoor heeft de minis ter niet gesproken. EEN DODE BIJ AUTOBOTSING TE WILDERVANK Te Bareveld bij Wildervank ge beurde gistermiddag een ernstige autobotsing, tengevolge waarvan de transportaanncmer J. Koning uit Hoogezand vrijwel op slag werd ge dood Waarschijnlijk doordat de heer K. geen voorrang verleende werd zyn Citroen-personenauto in de flank geramd door een uit de rich ting Wildervank komende perso nenauto, bestuurd door de heer J. E D. uit Veendam. In deze wagen waren tevens de ouders van de heer D. gezeten, die door hun zoon in As sen naar de trein gebracht zouden worden. De wagen van de heer K sloeg na de botsing enige keren over de kop. De bestuurder werd door te hulp geschoten toeschouwers uit het wrak van de auto gehaald. Hy overleed enige ogenblikken na het •ngeluk. De heer D. werd eveneens uit zijn wagen geslingerd. Hy zo wel als zijn ouders kwamen er ech ter met enige lichte verwondingen af. Beide auto's werden ernstig be schadigd. DODELIJKE AFLOOP De heer H. Zoetmulder te Eind hoven, die gisteren op de rijksweg naar den Bosch ernstig werd ge wond bij een aulobotsing, is aan zyn verwondingen bezweken. 20 Millioen voor emigrantenvervoer In de begroting voor Sociale Zaken cn Volksgezondheid is een bedrag van ƒ20.000.000 uitgetrokken voor het vervoer van 42.000 emigranten (17.000 naar Canada, 16.000 naar Australië, 3000 naar Nieuw-Zeeland, 2500 naar Zuid-Afrika en 3500 naar de Ver. Staten en de overige lan den.) Elke emigrant kost dus het Rijk gemiddeld f 476,—. Een man verdronken Hoewel het onderzoek naar de in de Leeuwarder bijzondere strafge vangenis gepleegde malversaties nog Gistermiddag brak brand uit in lang niet is afgesloten zijn op last de eerste petroleumhaven by de svi=n Ratalinn Ha, na vain dawn envan justiUe thln» twee P«sonen in B.P.M. aan de Vondelingenplaat te werkmeester Rotterdam. Een aantal arbeiders, nachten actie eindelek in boerde.^- I vïn de tlmmerafdelmr en een op- waarschijnlijk niet tot het schuren-met-warm-stro rust gevon-1 ,|chter van de rUksgcbouwcndienst. personce'. behorend, was bezig niet den h^d, plotseling weer tot de te- Meer arrestaties in deze zaak wor- icoowerkzaamheden aan een hou- rugtocht moest overgaan Weg rus.,den verwacht. ten steiger, die door een betonnen weg warmte, weg veilige beschutting tegen de regen. Voort ging het weer in de hotsende drietonners, op zoek naar nieuwe schuren, waar mis schien ook een beetje stro te vin den zou zijn. Ondertussen was men met de Amerikanen aan het onder handelen en juist toen het Neder landse leger een half uur onderweg was „op zoek naar meer achter waarts gelegen stellingen" wist men de „Rode Amerikanen" te overtui gen, dat hun eisen niet billyk wa ren. De drietonners met overver moeide en hongerige Nederlanders maakten rechts omkeer en na een half uur had men het warme stroo weer gevonden. Nienburg spoedig weer heroverd? Ook de „Rode bezetting" van Nienburg schynt slechts van zeer korte duur te zyn. Oe Nederlan- AMBONEES IN VUGHT GEARRESTEERD. vervangen zal worden. Bij het losbranden van een pijp leiding vielen er vermoedelijk von ken in het water en een licht ont- Jviambare, op het water drijvende Naar de officier van justitie te j massa geraakte in brand. Ook de 's-Hertogenbosch, mr. J. J. M. Dony, houten palen van de steiger vatten hedenmorgen desgevraagd mededeel- toen vlam en de zes a zeven perso de, is een Ambonees inwoner van het nen die zich op de steiger bevonden woonoord „Lunetten" te Vught als sprongen te water, behalve één, verdacht van zware mishandeling, die veilig de kant wist te bereiken. gepleegd tydens het incident op 19 Augustus j.l., voorlopig in hechtenis genomen. De Ambonees js op last van de rechtercommissaris ter observatie opgenomen in een psychiatrische in richting te Vught. De verdachte zou reeds in Indonesië in een inrichting verpleegd zyn geweest. Verder zyn er, zoals de officier nog mededeelde, processenverbaal opgemaakt tegen acht Ambonezen, die er van worden verdacht deel te hebben genomen aan de vechtpartij tegen de Keiezen. buurt patrouillerende drijvende brandspuit havendienst 6 kon op een na alle te water gespron gen mensen redden. Een man ver dween in de diepte en verdronk. Na ongeveer een uur dreggen werd het stoffelyk overschot gevonden. De naam van het slachtoffer is nog onbekend. De geredden konden met lichte brandwonden naar huis gaan. brand werd door de bedryfs- KATHOLIEKE KLAVERJASBOND! De Katholiek verenigingen in Utrecht zullen binnenkort overgaan tot de oprichting van een Katholie ke Klaverjasbond. Reeds is als voor proefje een Katholieke Klaverjas- tournooi gehouden, waaraan over stelpend veel leden van parochiële verenigingen hebber, deelgenomen. INTERN. MOTQRZESDAAGSE HET NEDERLANDS A-TEAM voor de Zilveren Vaas werd op de twee de dag van de internationale Mo torzesdaagse uit de strijd geworpen door het ongeval, de Limburger Rozenberg overkomen is. Na dc start in de ochtenduren kwam hij inaanrij ding met een kleine Fiat-vrachtwa gen, die zonder signalen te geven plotseling naar links afsloeg, net rechter been van onze landgenoot raakte bekneld tussen auto en machine. Rozenberg slaagde er weliswaar in de rit, zonder strafpunten, uit te ry- den, maar in het ziekenhuis van Va- rese bleek na afloop by onderzoek, dat het scheenbeen voor driekwart was gebroken. Zo moest Rozenberg door pech de stryd staken, waardoor het A-team elke dag 100 strafpun ten verkrygt en dus uitgeschakeld is. Herman Zuur met zyspanrijder Tak, kreeg een lekke band, 4 km. voor de tydcontróle van Oleggio, op 300 km. na de start. Ondanks snel re pareren kwam het tweetal te laat aan de contróle, hetgeen twee straf punten kostte. Alle ander Nederland se ryders zyn, zover dat Woensdag avond officieus kon worden opge maakt, ook na de tweede etappe nog zonder strafpunten. Het Italiaanse Trophee-team heeft de Morini-ryder d'Iganzia verloren, zodat alleen En geland en Oostenryk nog voor deze wedstrijd zyn overgebleven. Wat de Vaas-teams betreft, van de A-teams zyn Engeland, Ierland, Italië en Zwe den nog zonder strafpunten, bij de B- teams hebben Engeland, Nederland, Zweden en Zwitserland nog een blan co strafregister, met het nodige voor behoud, aangezien in dc nachtelyke vergadering van de Tnternationale jury altyd wyzigingen in beoorde ling van sommige gevallen kunnen komen, waardoor strafpunten kun nen worden kwytgescholden maar ook toegevoegd. Het officiële resultaat van de eerste etappe is inmiddels bekend gemaakt, vyftien uitvallers vielen er te note ren en twaalf anderen liepen straf punten op. Tijdens dc tweede etappe vielen wederom enkele ryders uit en velen kregen strafpunten wegens te laat binnenkomen aan de diverse tijdcontróles. Olivier, de wereldkam pioen in de klasse der zijspan-moto ren, moest de stryd staken wegens een gebroken achtervering. Door te laat bi* de tweede etappe aan de start te verschijnen, liepen niet min der dan vijf rijders strafpunten op, terwyl vier anderen hun machines niet binnen de voorgeschreven drie minuten aan de gang konden kry- HAAGSE RECHTBANK. Om kermis te vieren. Een auto monteur uit Hillegom was voor de Haagse rechtbank gedagvaard, omdat hij gestolen lood verkocht had, zelf looddiefstallen had gepleegd en een gelykrichter had ontvreemd. Verdachte bekende de feiten, met1 uitzondering van het ontvreemden van de gelykrichter. Deze had hij slechts uit de garage, waar hij werk te, meegenomen om te onderzoeken. De officier van justitie eiste in dit geval zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, omdat verdachte al twee maanden in preventieve hechte nis had doorgebracht. De raadsman voerde aan, dat ver dachte in aanraking was gekomen met vrienden, die ook stalen en die hem daarover vertelden. Zo leek het hem niet zo erg meer op de duur. Verder was het kermistyd en wil de verdachte wat te verteren hebben, brandweer van de B.P.M. en de ha- Hy had nu erg berouw. Op 2 October vendienst 6 geblust. a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. DAMMEN ROOZENBURGKELLER. De 10e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Roozcnburg en Keiler eindigde na 58 zetten in remise. De stand luidt thans: Roozenburg 12 punten, Keiler 8 punten. GYMNASTIEK „NIEUW BRUNHILDE7 Gisteren was voor de Dames Gym nastiek Vereniging „Nieuw-Brunhil- de" een zeer byzondere dag. Het 400ste lid meldde zich aan, dit was Lineka Boekholt. Dc presidente was op de les aanwezig en bood het meis je als aandenken het zilveren club insigne aan, terwyl alle leden ge- tracteerd werden. VOETBAL SELECTIEWEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Te Utrecht werd met het oog op de op 24 November te houden wed- stryd tussen de jcugd-elftallen van Nederland en België een voorselectie gehouden. De wedstryden, die gespeeld wer den gaven de volgende resultaten: NoordZuid 02; WestOost 43. DE ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste divisie van de En gelse League werd gisteren de wed- stryd Huddersfield Town—Aston Villa gespeeld. De thuisclub won met 3—1. Docos. Met ingang van heden avond (Donderdag) zal een einde worden gemaakt met de buiten training en wordt over gegaan op zaal-training. Evenals voorgaande jaren zal deze training worden ge houden in de Gymzaal van de school Potgieterlaan. Aanvang voor jun. om 7.45 uur en voor sen. om 8.45 uur. Met de adsp. hoopt het be stuur volgende week te kunnen be ginnen. gen, hetgeen eveneens punten kostte. Het was prachtig zonnig weer, op deze tweede dag, het parcours van 350 km. was niet al te moeilyk, met uitzondering van een gedeelte, vlak voor Domodossola, waar de lunch- stop was cn de organisatie evenals op de eerste dag te Biella, verre van vlot verliep. DE KWESTIE-N AC. De voorzitter van de Bredase eer ste klasse voetbalvereniging NAC, dc heer J. M. Mecus, heeft persoonlijk en dus niet als voorzitter, in welke functie hij trouwens zoals bekend nog is geschorst, een toelichting gegeven op de affaire-NAC en dc gronden, waarop de bondsleiding uiteindelyk het vonnis heeft gebaseerd. Zoals reeds wercl bekend gemankt zün en kele bestuursleden van NAC door de K.N.V.B.-leiding gestraft met een schorsing variërende van 1 jaar tot voorwaardelijke schorsingen van en kele maanden. In zyn zakelyk gesteld betoog gaf de heer Meeus een uiteenzetting over het verloop van het onderzoek en de daaruit volgende bestraffing van het NAC-bestuur. De voorzitter van NAC bestreed op felle wijze de door de commissie voor amateurisme van de K.N.V.B. gevolgde werkwijze. De ze commissie had het bestuur onder andere verweten, dat het een speler van het derde elftal de medische ver zorging van een tydens een wed- stryd opgelopen beenbreuk had ver goed. Ook had het NAC-bestuur vol gens déze commissie in stryd met de reglementen gehandeld, toen het zijn niedebestuurslid, A. W. Verlegh, 35 jaar lid van NAC, en reeds geruime tyd erelid, een polshorloge had aan geboden als blyk van dank voor diens grote verdiensten aan NAC bewezen. Na nog enkele feiten te hebben ge memoreerd verklaarde de heer Meeus van mening te zyn, dat een clubbe stuurder wel degelyk het recht heeft een functionaris een aandenken te schenken cn zelfs de morele plicht heeft de clubleden, eventueel nood- zakelyke medische hulp tc vergoe den. Dc NAC-voorzitter kwam tot de conclusie, dat de K.N.V.B. in zijn ijver om het amateurisme te handha ven geen vaste lijn volgt en zelfs be paalde gevallen met willekeur behan delt. Zo had het bestuur van NAC destyds een fruitmand gezonden aan een der spelers, die in het ziekenhuis verbleef. Hierop werd van de zijde van de amateur-commissie van de K.N.V.B. een aanmerking gemaakt, doch toen NAC by een zich later voordoend geval te voren toestem ming vroeg voor het schenken van een fruitmand aan een bedlegerige speler kwam als antwoord uit den Haag, dat geen toestemming van de zyde van (je K.N.V.B. voor dergelijke gevallen nodig was. De heer Meeus besloot zijn betoog met de conclusie, dat geen verenigingsleider zijn club op deze wyze kan dienen. „De commissie voor het handha ven van het amateurisme, welke is ingesteld om het volksvoetbal te- handhaven, zal er", aldus de NAC- praeses, „op deze wijze zelf de oor zaak van worden, dat de voetbal sport ten gronde gaat". Ten slotte verklaarde de heer Meeus te hopen, dat de verenigingen zich spoedig zul len uitspreken teneinde te tonen, welke gedachten in dc kern van dc K.N.V.B. heerst ten aanzien van de huidige amateursbepalingen. VOLLEYBAL DE EUROPESE KAMPIOENSCIIA I'PEN. De verdere uitslagen van de wed stryden om de Europese kampioen schappen volleybal, tc Parys ge speeld, luiden: finale groep: heren: Bulgarye—België 15—2 15—8 15—7; ZuidslaviëRoemenië 1115 15—9 5—15 15—10 17—15; Rusland— Frankryk 152 156 15—7. Klassementsgroep: heren: Neder land—Israël 13—15 1816 15—8 6 15 15—5. Portugal—Italië 9—15 15—12 7—15 15—13 15—11. Finale groep: dames: PolenZuid slavië 17—15 15—9 15—9. HET Roman van Magda Trott 31) Vandaag had zij het grote leed van Henriette gezien; bemerkte hoe naa». hart sidderde by de gedachte, dat hem in het verre land een ongeluk getroffen had. Zo bitter weent iem'and niet om een man, die haar onverschillig is. „Je moet de toekomst niet zo duister inzien, lieve Henriette. Waar om zou een kennis van Detlev iets Schrijven, dat niet waar is?" „Misschien willen ze ons nog spa ren en langzaam op het ergste voor bereiden." „Spreek toch niet zo, mijn hart is zonder dat al bezwaard genoeg." „Ik zou het niet kunnen verdragen hij moet bij ons terugkeren." Mevrouw Westphal trok het we nende meisje naar zich toe en drukte haar een kus op het voorhoofd. „Hij zal beslist terug komen, God T*I oiis niet verlaten." De volgende dagen gingen in angst en zorgen voorbij. Er kwam geen be richt uit het verre land, maar op een /norgen bracht de besteller een tele gram. Met bevende handen pakte Hen riette het formulier aan en rende er mede naar mevrouw Westphal. „Eén telegram van hem"! riep zy Aangezien mevrouw Westphal schor van opwinding, slechts zelden een telegram ont ving, was ook zij zeer ontdaan. „Maak het gauw open, alsublieft"! drong Henriette. Mevrouw Westphal vouwde het 'ormulier open. Vol spanning hingen Henriettes ogen aan het gelaat van de oude dame. Zou zij aanstonds in onmacht vallen of in jammerkre ten uitbreken? Het gelaat van mevrouw Westphal bleef echter kalm; zonder een woord te spreken reikte zy haar jonge huis genote het formulier over. „Kom Donderdagmiddag ten uwent Verzoek toestemming ontvangen te worden Baron Robben." Een dergelyk bericht had niemand verwacht Wat wilde de baron hier? Waarom kondigde hij telegrafisch zyn bezoek aan? Mevrouw Westphal kende hem sléchts van aanzien en verwonderde zich ten hoogste over zyn bezoek. Uit sommige toespelin gen van haar zoon wist zy, dat hy nog steeds besluiteloos was om Hen riette ten huwelijk te vragen. Nu echter moest men veronderstellen, dat hij om het jonge meisje kwam'. Misschien had hij het nu met zich zelf uitgevochten, de oude vooroor delen overwonnen en bood hij Hen riette zyn hand aan. De ogen van de oude dame rustten onderzoekend op haar huisgenote. Daarop stond geen blijdschap te lezen, niets van aangename verrassing; haar lippen blevey vastgesloten en op het hoge voorhoofd vertoonde zich geen rim pel. Gedurende enige minuten zwegen beiden. Eindelyk zei mevrouw West phal: „Het spreekt vanzelf, dat ik ba ron Robben zal ontvangen." „U zult mij wel willen toestaan, lieve mevrouw, dat ik gedurende dit onderhoud op mijn kamer blijf, niet waar"? „Baron Robben zou om jouw kun nen komen".. „Gelooft u mevrouw, dat zyn lief de en verlangen eindelijk te voor schijn zijn gekomen?" „Kind. ik weet het niet maar misschien zou het niet correct zijn, als ie hem ontweek." „Ik zou liever de baron niet m'eer ontmoeten." „Dan is de wond nog steeds niet genezen, lieve Henriette. Misschien blijf je daar voortdurend onder lij den. Zou het niet beter zyn, als je hem ongedwongen te woord stond en hoorde wat hij nu nog heeft te zeggen?" „Wat zou hy me nu nog te zeggen hebben?" „Misschien wil hy eindelijk alles nog goedmaken." Henriette haalde dc schouders op. „Misschien komt hij wel helemaal niet om mij. Misschien is hij op een doorreis en verlangt hij iets over zijn vriend Detlev te horen.' „Nu wij zullen het wel vernemen.' Ofschoon mevrouw Westphal zich inwendig zeer ongerust maakte, deed zij het toch voorkomen, alsof zij het bezoek heel kalm tegemoet zag. In dien baron Robben Henriette nu op nieuw beinvloedde, indien haar liefde wederom ontwaakte, moest zij haar geheime wensen en hoopvolle ver wachtingen begraven. Het stond niet vast, of de liefde, die Henriette eens in haar hart had gekoesterd, niet we derom tot een heldere vlam zou aan geblazen worden, wanneer zij tegen over de man kwam te staan, die haar eens in zyn armen heeft gesloten. Maar mevrouw Westphal was een veel te hoogstaand iemand, om in vloed op het jonge meisje uit te oefenen. Henriette had weliswaar nog een paar dagen geleden over Detlev geschreid. Het had er dus byna alle schyn van, of haar gene genheid veranderd was, maar wie kon dat met zekerheid weten? Ba ron Robben was een knappe, elegan te verschijning, die op vrouwen een zekere bekoring uitoefenen. Wat zou de toekomst brengen? Die dag werd er niet meer over 't voorgenomen bezoek gesproken. Met geen enkel woord zinspeelde Hen riette op hem. Daarentegen infor meerde zij meermalen naar Detlev. Alles wat hem betrof, interesseerde haar. zij kofi niet genoeg over de ontdekkingsreiziger horen. De volgende nvorgen kwam er weer geen bericht van hem en steeds on rustiger klopten de harten van de wachtenden. Onder het middagmaal vroeg me vrouw Westphal eindelijk: „Heb je al een besluit genomen, beste Henriet te?' „Indien hy mij verlangt te spreken zal ik komen, mevrouw. In uw te genwoordigheid zal ik hem op zijn vragen antwoordden'. Mevrouw Westphal informeerde niet verder. Maar er leefde een sprank van hoop in haar op, dat dit tedere schepseltje voor haar zoon ntfocht behouden blijven. Baron Robben verscheen op het bezoekuur. Mevrouw Westphal ont ving hem hartelijk. De oude dame had onmiddellijk een vaag gevoel, dat de baron zeer gereserveerd was. Zijn woorden klonken droefgeestig en 'de conversatie vlotte slecht. Het gesprek kwam eindelyk op Detlev cn mevrouw Westphal ver haalde hem van haar angstige be zorgdheid. Er moest iets gebeurd zyn. want er was in een lange tijd geen bericht uit Indic gekomen. „Ja, cn de eenzaamheid van uw •huis maakt u dat nog zwaarder.' „Eenzaamheid? Och dat gaat nog al. Juffrouw Grape woont immers bij mij in." „Ja, ja, dat is ook zo. Detlev heeft er mij over gesproken." „Wy kunnen het samen uitstekend vinden; ik zou haar niet gaarne meer missen. Wilt u haar misschien spre ken? Ze is toevallig juist thuis geko men." „Mag ik u eerst een vraag doen. mevrouw? Is juffrouw Grape met uw zoon verloofd?" „Neen" antwoordde de oude dame kalm en beslist. Er ontstond oen pijnlyke pauze. Van terzijde bestudeerde nvcvrouw Westphal het gelaat van do baron Het stond onbewogen, alsof het uit steen was gehouwen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5