„Roden" dwingen weer tot de de „Blauwen" terugtocht MinSheet. met JÜeftincfr's kaffa* Kranten over de Troonrede Minister Jonkman over de Derde Kamer Kortenhorst weer voorzitter van de Tweede Kamer WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 DE LEID SE COUKAML TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Wamens prof. P. Lieftinck, de minister van Financiën, die in het buiten land vertoeft, heeft minister-president dr. W. Drees Dinsdagmiddag de begroting 1951-'52 aangeboden. Min. Drees opent 't bekende koffertje. MIJNHARDTJES: sterke A bestrijders van pijnen. Tn (Advertentie). Het leger oefent in Duitsland die van het vorige jaar en ondanks de ernst die overheersen moest, een voorzichtig optimisme door- j klinkt. Dat kan uiteraard zijn ge vaarlijke kanten hebben, indien men op deze grond tot een onder schatting van de moeilijkheden zou neigen. Maar wie alle factoren in redelijkheid wil afwegen, zal niet ontkennen, dat wij dit opti misme juist broodnodig hebben om ons geloof in de toekomst te behouden. Niet boeiend Het PAROOL kan het geen boeiend staatsstuk noemen, al is het een godegen werk. Het woningvraagstuk is in me- Bij Amerikanen heerst oplaaiende activiteit (Van een speciale A.N.P.-correspondcnt). ^MERD ER GISTEREN gemeld, dat „Blauwland" tot de aanval was overgegaan, vandaag luiden de berichten, dat er weer sprake is van een vertragende terugtocht. De troepen van „Roodland" blijken sterker te zijn, dan aanvankelijk gcplanned" was en daarnaast heeft een vijandelijke parachutistenlan ding achter de linies van ..Blauw land" dit land voor ernstige moeilijkheden geplaatst. Toch heeft men nig opzicht ons sociale probleem de toestand onder controle; de parachutisten zijn op een klein gebied Uit de Troonrede-beschouwingen der dagbladen worden de volgende passages gelicht: Wie kan er van verzekerd zijn? „DE TIJD" spreekt over de gelaten rust van het staatsstuk en wijst op de moeilijke weg, die begaan moet worden om het evenwicht te hand haven: Er mag dus niets geschieden op die weg, of wij komen terecht in dat financiële en monetaire moe ras, waarin van wei-bevinden geen sprake meer kan zijn, laat staan van welvaart. Wij zeggen niet, dat zulk een overweging ons behoorde te inspireren tot het aanslaan van een panische toon, doch men kan zich verbazen over die grote ge lijkmoedigheid, waarmede de rege. ring een politiek ontvouwt, die in wezen een groot experiment is. Wie kan met enige redelijkheid er zich verzekerd van voelen, dat er in deze overspannen tijden een heel jaar lang niets zal gebeuren, dat ons moeizaam theoretisch be vochten en dan nog slechts budge tair verkregen evenwicht niet zal verstoren? Iets geflatteerd. De MAASBODE meent, dat de re de een iets te geflatteerd beeld ge^ft van de toestand. Over de woning bouw schrijft het, dat het aantal van 40.000 allerminst reden tot voldoe ning geeft: Beziet men dit aantal in verband met de werkgelegenheid, dan komt men ook al tot ongunstige gevolg-' trekkingen. In de Troonrede heet het, dat de regering er scherp op toeziet, dat geen algemene verla ging van het niveau der bedrijvig heid zal plaats vinden. Maar de te ruggang in de werkgelegenheid, waarover zij spreekt had juist en vooral plaats in de bouwbedrijven men kan daarvoor de ogen niet sluiten en dan belooft de ver mindering van het aantal te bou wen woningen niet veel goeds. Te lang De NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT is van oordeel., dat men aan het laatste 10e part van de Troonrede genoeg had gehad. Nieuws is er weinig in de Troon rede te vinden. Juist over de be langrijkste onderwerpen heeft de regering zich al meer dan eens uitgelaten. Defensie en buiten landse zaken lopen ongemerkt in elkaar over; waarbij het Noordat- lantisch verdrag op de voorgrond staat. En het is geen wonder, dat men de defensie in verscheidene andere paragrafen telkens weer ontmoet. Koel en bezonnen Het ALG. HANDELSBLAD schrijft Alles tezamen kunnen wij voor Da ecPUg,e.note acut de. OAh.dw.enen. Rhiiie. dip.totn.aat Mevrouw Melinda Maclean, de Ame rikaanse echtgenote van de verdwe nen Britse diplomaat Donald Mac lean, is van haar vacantie in een kasteel nabij Beauvalon aan de Fran se Riviera, per vliegtuig in Londen weergekeerd. Wij zien mevrouw Maclean hier bij het verlaten van het vliegtuig op het vliegveld Nort- holt, met op haar arm de drie maan den oude Melinda die kort na de ver dwijning van haar echtgenoot is ge boren. Zij was vergezeld van haar moeder en haar beide zonen: Fergus, 7 jaar oud, die naast haar loopt en Emald, 4 jaar. deze bezonnen en in wezen koele Troonrede een waardering gevoe len met gelijke adjectieven. Geen wijde vlucht van gedachten, maar zoals het bij een gedegen Neder landse Regering vooral in het laatste jaar vóór de verkiezingen gebruikelijk is: een zorgvuldig opgemaakte balans van mogelijke en onmogelijke voorzieningen. Dat op de laatste een sterk accent moest vallen, kan men moeilijk de Regering verwijten. Wie hier ver wijten wil uiten, behoort verder te zien dan déze kant van het IJze ren Gordijn. En onder deze laat ste hoek bezien, blijft, ondanks al les, respect geboden voor iedere Regering, die haar schouders wil zetten onder de zware, ondankba re taak van defensieversterking, die herstel van welvaart belem mert. Voorzichtig optimistisch Het VRIJ VOLK is het opgevallen dat: in deze Troonrede, sterker dan in, bij uitstek en wij zouden wel graag hebben gezien, dat hierover op iets minder ambtelijk-zakelijke wijze was gesproken. Zo ergens, dan had de regering hier er toch wel even blijk van kunnen geven, dat zij begaan is met het lot dier tienduizenden, die hunkeren naar een eigen huis. Weinig hou-vast Het LEIDSCH DAGBLAD meent het stuk aldus te kunnen karakteri seren als een document, dat weinig hou-vast biedt, doch de regering een maximumaantal „slagen-om- de-arm" verzekert. Hetgeen in deze onzekere tijden niet zo verwonderlijk mag heten, al is het ook allerminst bevredi gend! Matig benutte kans De NIEUWE LEIDSCHE COU RANT is niet bevredigend door de weinig-aansprekende toon: Een Troonrede kan ook of juist in donkere dagen een sterk stuk zijn, een woord tot het volk. Dat volk wacht op het woord. Die be langstelling van het volk is een be langrijk kernpunt binnen het de mocratisch bestel. Er valt hier veel te winnen. Er valt hier ook veel te verliezen. Onze indruk is, dat ook in de Troonrede van vandaag de kansen slechts matig zijn benut. Wat, vooral in aanmerking genomen de moeilijke omstandigheden voor land en volk, te betreuren is. samengedreven en hun wacht slechts de heldendood of het krggsgevan genenkamp. Drie bruggehoofden, die „de Roden" over het riviertje de Aller gevormd hebben, zijn echter gevaarlijk, zodat uitbreiding waarschijnlijk is-. Eerste Kamer Onmiddellijk na afloop van de Verenigde openings vergadering der Staten Generaal kwam de Eerste Ka mer in afzonderlijke openbare ver gadering bijeen. Na benoeming van commissies voor de geloofsbrieven der nieuwbenoem de leden en onderzoek van de ge loofsbrieven dezer leden en van de voorzitter werden de nieuwbenoem de leden beëdigd. De voorzitter, mr. Jonkman dankte daarna H. M. de Koningin voor zijn benoeming en heette de leden wel kom in het nieuwe zittingsjaar. „Vermoedelijk zullen wij slechts voor een jaar tot samenwerking ge roepen zijn, aangezien volgend jaar niet alleen een periodieke verkiezing aan de orde is maar in verband met de grondwetswijziging beide Kamers ontbonden worden. De voorstellen tot partiële grond wetsherziening hebben in 't bijzon der ook op onze Kamer betrekking waneer 't aantal leden der Staten Generaal zou worden uitgebreid en de minimum leeftijd van het passief kiesrecht zou worden verlaagd. Naar mij voorkomt rijst bij de overweging van deze voorstellen principiëel de vraag hoe het repre sentatief karakter van de Staten Ge neraal op de beste wijze recht we dervaart. De Staten Generaal beho ren immers te zijn: de vertegen woordiging van het gehele volk en de leden moeten hun verantwoorde lijkheid in ons staatsleven dragen zonder last of ruggespraak. De staatscommissie tot herziening van de grondwet wijst erop. dat de vele werkzaamheden, waarmede de leden der Staten Generaal zijn be- DE RESTAURATIE VAN DE TOREN TE JORWERD Het lid van de Eerste Kamer de heer Algra (A.R) heeft aan de mi nisters van O. K. en W. en van Jus titie de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de toren te Jorwerd, die werd ge restaureerd grotendeels op kosten van rijk en provincie, nadat belang rijke bedragen aan deze restauratie waren besteed, is omgevallen in zo- canige toestand, dat iedere moge lijkheid van restauratie daarmee voor eens en voor altijd is verdwe nen? 2. Zijn de ministers bereid te be vorderen, dat naar de oorzaken van deze ramp een deskundig onderzoek wordt ingesteld door personen of instanties, die volstrekt onafhanke lijk zijn van de commissies of tak ken van dienst, die voor de keuze van de architect, het toezicht op de restauratie en alles wat daarmede samenhangt, verantwoordelijk of mede verantwoordelijk waren, welk onderzoek zal moeten dienen om na te gaan, of hier van schuld of nala tigheid sprake is en welke personen of instanties daarvoor eventueel aansprakelijk dienen' te worden ge steld? 3. Zijn de ministers bereid te be vorderen, dat de resultaten van zulk een deskundig en onpartijdig onder zoek worden gepubliceerd? last, hun minder dan vroeger gele genheid laten, om contact met de maatschappij te onderhouden. De gedenkwaardige reis langs een aan tal Nederlandse industrieën, waar aan velen onzer hebben deelgenomen heeft bewezen hoe nuttig zulk een contact kan zijn, doch ook hoeveel tijd en inspanning daarbij worden gevergd. Gedurende die reis heb ik mij veroorloofd eraan te herinneren, dat in 't bijzonder onze Kamer de tak der volksvertegenwoordiging is, waar zij, die elders als regel een volle dagtaak wensen te behouden, toch een goed lid kunnen zijn. Ook uw aandacht zal het hebben getrok ken, dat opnieuw een voorstel is ge komen tot instelling van een Kamer voor Grondwetsherziening. Zodanig voorstel vond in 1946 in beide Ka mers ernstige bestrijding en ver mocht in tweede lezing al in de Tweede Kamer de vereiste meerder heid niet te halen. Zulk een derde Kamer, een Ka mer ad hoe, zou immers geacht kunnen worden de grondslagen van ons staatsbestel te doorbre ken en de positie van de Staten Generaal in 't algemeen en van de Eerste Kamer in het bijzon der aan te tasten. De Troonrede sprak slechts van een herziening van de grondwet van beperkte strekking. Wij hebben dus nog af te wachten hoever de rege ringsvoorstellen zullen gaan en welke toelichting de regering daarop zal geven." Tevoren was een telegram voor gelezen van de vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland, waarin de beste wensen namens de Antillen voor het werk der Kamer werden uitgesproken. Tenslotte werden de afdelingen en commissies gevormd. De voorzitter is voornemens de Kamer opnieuw bijeen te roepen op Dinsdag 25 Sept. Dan zal het wets ontwerp grenscorrecties aan de orde komen. Hogere strategie gevraagd. In de afgelopen vier en twintig uur is de ruim vijftig kilometer brede frontlijn belangrijk gewijzigd. „Roodland" is or Maandagnacht in geslaagd drie bruggenhoofden te vormen over het riviertje de Aller Ondanks heftige tegenaanvallen van de „Blauwe" troepen zijn deze bruggenhoofden in de loop van Dins dag aanzienlijk in de diepte en de breedte uitgebreid. Verwacht wordt, dat „Blauwland" zijn posities aan de Aller niet zal kunnen houden en zich in de komende dagen op een nieuwe, zuidelijker gelegen, verde digingsstelling zal moeten terugtrek ken. Uit deze summiere omschrijving van de huidige situatie blijkt wel, dat op het ogenblik zowel van de staven als van de troepen in 't veld mende troepen bestaat uit Engels sprekende militairen, wordt er een Engels wachtwoord verstrekt, „Top- score" was het Maandagavond. Nu, dat vonden vele Nederlanders maar een moeilijk woord en eer het wachtwoord een uur oud was, had het Nederlandse leger het omge bouwd tot „Stop Schorem". „Heldenmoed". De parachutistenlandingen, welke in de nacht van Maandag op Dinsdag plaats vonden, hebben de sold. Ver- kaaik uit Gouda gelegenheid gege ven „als held te sterven". Maandagnacht hebben namelijk vijandelijke parachutisten kans ge zien het stadje Nienburg, dat in de rug van het Nederlandse front, ligt, te veroveren. De soldaat Verkaaik uit Gouda heeft zich bij die vijan het uiterste wordt gevergd. Na de delijke actie, voor hij „sneuvelde", terugtocht op de Aller, die Zondag nacht was voltooid, splitste de com mandant van „Blauwland" zijn divi sies en brigades in bataljons en com pagnieën, die ieder een bepaald ge deelte van het Allerfront ter verde diging kregen aangewezen. Deze her groepering, die nog bemoeilijkt werd door luchtaanvallen en intensieve patrouille-activiteit van „Roodland" had nauwelijks haar beslag gekregen of de commandant van „Blauwland" kreeg alweer een nieuw probleem voorgezet nl. de bruggenhoofden van de „Roden". Hij ziet zich daardoor voor een drieledige taak geplaatst: Het opvangen van de „Roden", te rugtrekken op een nieuwe linie en het vormen van tankeenheden, die deze terugtocht moeten dekken. De regen en het gure weer heb ben tot dusver de goede stemming bij de troepen niet kunnen beder ven. Zelfs de Amerikaanse soldaten, die aan het begin van de oefening nog wat lui waren „het zijn toch maar manoeuvres" zijn even fel geworden als b.v. de Nederlanders en de Engelsen. Deze verandering werd mede veroorzaakt door het feit, dat hun hooggewaardeerde M 206 tank, aan wie de gewone soldaat bijna bovennatuurlijke eigenschap pen scheen toe te kennen, in de En gelse „Centurions" een even sterke tegenstander heeft gevonden. Zo schept deze oefening nu hier dan daar een gezonde rivaliteit die her verloop van de oefening ten goede komt. Op zoek naar zijn fiets. De Nederlandse militair blgkt erg populair te zijn in Duitsland. In het gebied, waar hij zich thans bevindt, is juist de oogst binnen en overal worden oogstfeesten gehouden. Niet zelden worden de Nederlanders hierbij uitgenodigd. Door zijn taal (het platte Duits lijkt erg veel op Nederlandse grensdialecten) en zijn figuur, is hij verwant met de Duit sers, die het tevens in heb waarde ren, dat hij niet nodeloos schade aanricht tijdens de acties. Wanneer het enigszins kan, loopt de Neder landse militair liever een paar hon derd meter om dan dwars door een aardappelveld. Ook de Nederlan ders kunnen het goed met de bevol king vinden, maar toch is deze waar dering een weinig terughoudend. Een Fries zei: „Het is een geschikte be volking, maar zo tussen de bedrijven door zoek ik hier en daar maar eens naar m'n fiets, die ze in 1944 van me bijzonder onderscheiden. Hg was na melijk belast met de bewaking van de brug oved de Weser bij Nienburg en had tot taak op de knop tc druk ken, welke de explosieve lading van de brug tot ontploffing moest bren- MET DOLK EX-VERLOOFDE GESTOKEN Gisteravond heeft de 20-jarige P. uit Steen wij kerwold in het dorpje Ens zijn ex-vcrloofdc, een 20-jarig meisje met een dolk aangevallen, omdat zij haar verloving met hem had verbroken. De jongen wachtte het meisje met een dolk gewapend op en toen zij passeerde, stak hij met de dolk naar haar gezicht. Op 'l hulpgeroep kwamen omwonenden toegesneld, die het meisje verder beschermden. Met een wond in het gezicht werd zij in een ziekenhuis te Kampen opgenomen. P. werd in het politiebureau te Emmcloord op gesloten. Hij heeft getracht de hand aan zichzelf te slaan. MINISTER IN 'T VELD OVER „WESTERSE CULTUUR" De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, heeft op een bijeenkomst ter gele genheid van het eerste lustrum van de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond gisteravond een rede gehouden, waarin hij de nadruk heeft gelegd op de beteke nis van het humanisme voor onze cultuur. De minister omschreef als het mid del om onze westerse cultuur te be houden; het kiezen van een midden weg tussen het Amerikanisme, dat is de verheerlijking van de persoonlij ke vrijheid, en het communisme als de exponent van de sociale gerech tigheid. De Westerse cultuur al dus minister in 't Veld moet deze beide idealen aanhangen, doch tege lijkertijd de burger zich bewust ma ken van zijn individuele taak in de gemeenschap. Spreker zag als dc grootste vijand van de Westerse cul tuur het geestelijk nihilisme, en pleitte daarom voor een zo groot mogelijke steun der overheid aan dc kunst. De minister zei tenslotte, dat deze steun aan de kunst niet ten of fer mag vallen aan de militaire in spanning, aangezien het behoud van geestelijke waarden even noodzake lijk is als een machtige defensie. GOUD IN DUBBELE BODEM. In de dubbele bodem een gejat hebben. Wie weet, misschien koffer heeft de douane te Rotterdam kom ik hem nog wel tegen „Stop schoren!" Een leger zonder wachtwoord is niet denkbaar en natuurlijk wordt er tijdens deze actie ook iedere 24 uur een nieuw wachtwoord verstrekt. Daar het merendeel van de deelne- De Tweede Kamer heeft gister middag te drie uur haar eerste open bare vergadering in het nieuwe zit tingsjaar gehouden. De heer Kortenhorst presideerde. Hij deelde mede, dat van de presi dent der Staten der Nederlandse An tillen een telegram is ontvangen, waarin de Kamer zegenrijke arbeid wordt toegewenst. Voorts deed hij mededeling dat de heren Hermans (C.P.N.) en Scher- merhorn (Arb.) ontslag als leden der Kamer hebben genomen. De minister-president de heer DREES. minister van financiën ad interim heeft vervolgens de rijksbe groting voor 1952 aangeboden. De Kamerbewaarder bracht hier na de met een oranje lint samenge bonden stukken naar het bureau van de voorzitter. Vervolgens werd overgegaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Voor de eerste plaats werden uit gebracht 77 stemmen, waarvan 73 op de heer Kortenhorst (KVP); 1 op mej. Klompé (KVP) en 3 blanco. Voor de tweede plaats werden uit gebracht 81 stemmen, waarvan 56 op de heer Burger (Arb)., 5 op de heer Terpstra (Arb.); 6 op de heer Schilt- huis (Arb.); 1 op de heer Donker (Arb.); 1 op mevr. Fortanier-de Wit; 1 op de heer Hofstra (Arb.) en 11 blanco. Voor de derde plaats werden uit gebracht 80 stemmen, waarvan 74 op de heer Terpstra (A.R.) en 6 blanco. De nominatie zal dus luiden: 1. Kortenhorst; 2. Burger; 3. Terpstra. De vergadering is verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. 22 kg goud ter waarde van 130.009 gevonden. De koffer behoorde toe aan een passagier van de Wester- dam, welk schip van de Holland- Amerika Lijn Maandag uit Amerika te Rotterdam aankwam. Met nog een buitenlander werd de man ge arresteerd. De douane heeft het on derzoek in deze zaak nog niet ge sloten. BOA-CONSTRICTOR OP ROZENBURG. Jachtopziener E. Bos op West- Rozenburg heeft Maandagmiddag een niet-alledaagse ontmoeting ge had. Op een stuk grasland langs de Nieuwe Waterweg richtte zich plot seling een slang voor hem op. Hij bekent graag, dat hij een beetje schrok van de vreemde verschijning. Maar het volgende ogenblik al schoot hij het dier door de kop, al dus het „Alg. Dgbld Deskundigen van het Natuur-His- torisch Museum te Leiden hebben de slang gedetermineerd als een boa-constrictor. Hte exemplaar was 1.60 meter lang cn was in het mici den zes centimeter dik. Het was dus nog een jong dier, want volwassen bereiken zij een lengte van zes meter. Vermoedelijk is de boa afkomstig van een schip, dat het dier tussen de lading aan boord heeft gekregen. De heer Bos zal het dier laten prepareren om het als een merk waardig jachttropee te bewaren. gen. indien de vijand doorbrak. De Rode parachutisten waren door hun spionnen goed ingelicht, maar juist niet goed genoeg. En hoewel zij bij verrassing vrijwel precies op de plaats waar Verkaaik zat, landden en hem onmiddellijk met handgra naten te lijf gingen, buitte hij de en kele seconden, die hem nog gegeven waren, uit en de brug was verdwe nen. Een roofoverval te Groningen Dader voortvluchtig De Groningse recherche zoekt op het ogenblik naar een jongeman, die Maandagmiddag een roofoverval moet heïiben geplegd op een 73 jaar oude weduwe, die aan het Damster- diep tc Groningen een kruideniers zaak drijft. De weduwe, mevrouw T K., hielp omstreeks kwart over vier de jongeman aan een pakje si garetten. Na enige tijd keerde hg te rug cn vroeg de weduwe een ander merk. Het pakje, dat hij reeds had gekocht, wilde hij ruilen. Dc wedu we keerde zich om, teneinde uit een kastje het gevraagde merk te pak ken en op dit moment sloeg dc man haar met een hard voorwerp op liet hoofd. Luid schreeuwend cn om hulp roepend viel dc vrouw op de grond. Toen verzet van haar zgde geen resultaat had, besloot zg een list te bedenken cn hield zich be wusteloos. De man hield op met haar tc slaan cn doorzocht de win kellade, waaruit hij een hoeveelheid geld nam Voor die tijd had hij reeds eerst de winkeldeur gesloten, om niet in zgn „werkzaamheden" ge stoord te worden. Toen de man niets anders van zijn gading vond* dan een bedrag van f 55 greep hij zijn fiets, die voor dc deur stond en ging aan dc haal. De vróuw probeerde nog met behulp van buren dc man te achtervolgen, doch dit had geen re sultaat. De politie heeft een uitvoe rig onderzoek ingesteld, doch van de dader is nog geen enkel spoor. De vrouw, van wie aanvankelijk werd aangenomen, dat zij slechts enkele hoofdwonden had opgelopen, verkeert thans in zorgwekkende toe stand. Zij kan niet verhoord wor den. BEURS - O VERZICHT AARZELENDE MARKT. De belangstelling van dc beurs bezoekers ging gisteren in dc eerste plaats uit naar de inhoud van de Troonrede, waarvan dc zinsnede, dat de begroting voor 1952 sluitend is, niet naliet een bevredigende in druk le maken. Op de Aandelen markt kon echter moeilijk van een duidelijke invloed van dit belang rijke staatsstuk gesproken worden. Niettemin meende men uit de be woordingen van de Troonrede tc mogen opmaken, dat de cijfers, die de Millioenennota zal laten zien, vergeleken met vorige jaren zeker niet ongunstiger zouden zijn. De handel op dc beurs was wederom van niet veel betekenis en aange zien, in afwachting van de defini tieve cijfers der begroting, er weinig ondernemingslust te bespeuren viel, overheerste een aarzelende stem ming, die de markt ook in het ver dere verloop niet wist te overwin nen. De iets gunstiger indruk, die het deel van de Troonrede, dat op de begroting sloeg, verwekte, scheen mede tengevolge te hebben, dat de vastere stemming voor dc staats fondsen in geaccentueerde vorm werd voortgezet. Zo werden de obligaties der conversielening ver handeld tot 84 7/8 en dc investc- ringscertificaten tot 88 3/8, een niveau, dat ook in het verdere ver loop goed gehandhaafd bleef, waar door de gehele Staatsfondsenmarkt een vrij opgewekte indruk maakte. Daarentegen waren de diverse hoeken van de Aandelónmarkt be trekkelijk lusteloos. Kon. Olie fluc tueerde binnen zeer bescheiden grenzen, nl. van 288 tot 289 on ook de overige internationale fondsen konden zich slechts met moeite handhaven, uitgezonderd Aku, die 2 procent verbeterde. De certifica ten Hoogovens, die Maandag onder invloed van het gunstige verslag een opmerkelijke koersavance boek ten, waren gisteren enigszins in reactie. Schcepvaartpapicren brok kelden een kleinigheid af. De be langstelling voor Cultuurfondsen was maar zeer gering, maar des ondanks bleven de koersen goed ge handhaafd. Dit was met name het geval in de Tabakshock, waar de belangstelling speciaal uitging naar Deli Batavia. Het agio voor dollarfondsen, dat aanvankelijk genoemd werd op circa 18 procent, werd later verno men op 17 3/4. De gehele markt van dollarleningen was minder geani meerd dan Maandag en ook de be langstelling scheen geringer, althans de 4 pet. dollar Philips bleef bene den het vorige niveau en werd ver handeld van 104 y. tot 108 3/8. De dollarcertificaten Nederland waren eveneens een fractie lager. In het verdere verloop kwam er in het algemene aspect van de markt weinig verandering meer. Prolong tie 3 1/4 pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5