reken op De eerste gevechten door „Blauwland" verloren Nederlanders in Britse leger orders speciaal vermeld Het Eeuwfeest der Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten Politie-onderzoek in gevangenis te Leeuwarden Claantuien aan Oiitn Contvoering van tante") U vraagt, wij draaien Fantastisch makkelijk 1AANDAG 17 SEPTEMBER 1951 rrr. Lnii^ac COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Het leger oefent in Duitsland (Van een speciale A.N. P. correspondent) Onder ideale weersomstandigheden is Zaterdagochtend in de Duitse laagvlakte de grote inter-geallieerde leger- en luchtmachtoefening „Counterthrust" begonnen. NEDERLANDERS VERLIEZEN EN HEROVEREN r Het eerste contact, dat de Neder landers met de vijand hadden lever de het verlies op van het door hun bezette dorpjs Dörverden. Zondagmorgen werd het „menens" maar het verlies van het dorpje was „geplanned". Overste de Vries lag rustig te slapen, toen de aanval be gon, de verbinding raakte onklaar en geen der manschappen van de verbindingsdienst kwam op het idee, orrf een ordonnance te sturen. „De overste zou het toch wel te weten komen". Nu, daar hadden ze gelijk in. Toen de overste na een verkwik kende nachtrust een inspectietochtje langs de stellingen ondernam, kwam hij inderdaad tot de ontdekking, dat de toestand in de afgelopen nacht iets gewijzigd was. De verbindings dienst op haar beurt,kwam weer (op tamelijk krachtdadige wijze) te we ten. dat de overste het wist, en hoe hij deze merkwaardige wijze van berichtgeving waardeerde. De Franse troepen waren de vijan delijke eenheden die de Nederlan ders tot vijand hadden, en zij wis ten het dorpje Döverten te bezetten. Dat deze slag nu niet direct de ontwrichting van het dorpsleven be tekende, bewees de voetbalmatch, die onder grote belangstelling Zon dagmiddag gespeeld zou worden. Toch ging de voetbal niet rollen, want terwijl de voetballers hun broekje en shirt aantrokken en de publieke tribunes zich vulden met schreeuwende supporters, verscheen plotseling het door de Nederlandse commandant in reserve gehouden „Jan Willem Friso" bataljon. De voetballers en supporters kregen een andere strijd te zien. want het voet balveld werd slagveld. Na hardnek kige gevechten, werden de Fransen verdreven. Een hartelijk applaus van het medelevende publiek werd de lauwerkrans der Nederlanders. Ook successen op andere punten De enige niet Engelse eenheid, die hedenavond bij een nabeschouwing over de tweede dag van de oefening „Counterthrust" door een woord voerder van het hoofdkwartier met bijzondere waardering werd vermeld, was de Nederlandse 31ste Regiments gevechtsgroep. Dit pluimpje werd onze militairen gebracht om" hun hardnekkig stand houden tegen herhaalde aanvallen van een sterke Rode troepenmacht, bestaande uit een Franse infanterie brigade. Dank zij het verzet van de Neder landers, konden de Blauwe eenhe den zich uit een dreigende omsinge ling losmaken en zich in veiligheid stellen achter de Aler, een riviertje dat bij Verden in de Wezer stroomt. Een poging van Rood om in de nacht van Zaterdag op Zondag een van de bruggen over de Aler door kikvorsmannen in de lucht te laten vliegen is mislukt. Acht kikvors mannen werden gevangen genomen. De tweede dag van de oefening „Countherthrust" was voor de Blau we troepen een dag van terugtrek ken. Het viel op. dat de Blauwen op deze terugtocht hun auto's, kanonnen en tanks met bijzondere zorg hadden gecamoufleerd. Sommige onderdelen geleken op zich verplaatsende bos percelen Deze voorzichtigheid, die de Duitse boseigenaren maar slecht beviel, al kregen zij de schade ver goed. was noodzakelijk omdat de Vampires en Gloster-Meteors van de Rode luchtmachtheel de dag over het grondgebied raasden. Desondanks „vernietigde" de rode luchtmacht 140 auto's 3 tanks en 9 kanonnen Bovendien maakten de Rode vliegers vier pontonbruggen onbruikbaar. Fransen sneuvelden en Neder landers herkregen vrijheid. Twaalf Nederlandse Roode Kruis- soldaten zwierven Zondagmorgen grinnikend door de bossen van Dö verden. Zii hadden dan ook bijzon der veel geluk gehad. De verrassende aanval van de Fransen op de Neder landse stellingen te Döverden had deze ziekenbroeders in de val doen lopen, zodat zij volgens alle regelen der kunst krijgsgevangen waren ge maakt. Juist zouden zij worden af gevoerd toen een soheidserechter tussenbeide kwam. De Fransen ble ken „dood" te zijn. Daar je moeilijk door doden krijgsgevangen kunt worden gemaakt, leerden de Neder- ders naar hun stellingen terug. DE KONINKLIJKE RIJTOER OP PRINJESDAG. Naar wij vernemen zullen behal ve de Koningin en de Prins morgen aan de traditonele rijtoer na de opening der Staten-Generaal ook deelnemen de prinsessen Beatrix en Irene. Op twee plaatsen zal stil gehouden worden ten einde de gelegenheid te geven, H. M. een huldeblijk aan te bieden, namelijk in de Laan van Meerdervoort bij het gemeentelijk Verzorgingshuis, waar de oudste va lide inwonende dame, mevrouw Kleyn, die 93 jaar is, bloemen zal aanbieden. Hetzelfde zal geschieden door Ineke van Yperen op het Paul Krugerplein namens de Transvaal- buurt. Acht en dertig leden der Eerste en Tweede Kamer hadden zich Za terdagmiddag onder presidium van de voorzitter van onze senaat, mr. J. A. Jonkman, in de vergaderzaal der Tweede Kamer verenigd toen de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, met een korte rede, daartoe gemachtigd door de Koningin, deze zitting der Staten- Generaal sloot. Aan 39 arbeiders op drie Zaandam- se houtwerven is ontslag aangezegd. Het is een gevolg van de in Februari afgekondigde bouwstop. Daardoor staat de verkoop van hout bijna stil. Alle werven liggen vol. Ook andere bedrijven overwegen voor een deel van hun arbeiders ontslagvergunning aan te vragen. „Vader Tarcisius" officier Meer dan 1200 jongens, leerlingen en pupillen van de verschillende in ternaten van de Broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten hebben Zaterdag j.l. met hun leraren en met het personeel van de verschillende huizen alsmede met de talrijke ere gasten van de jubilerende broeders in Amsterdam het honderjarig be staan van deze broeders-congregatie gevierd. In de kerk van Sint Willi- brordus buiten te Veste aan de Am- steldijk, celebreerde de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers een pon tificale H. Mis, met assistentie. In de met zeer veel bloemen versierde en luisterrijk verlichte kerk woonden o.m. de pauselijke internuntius, de Minister van Justitie, mr. H. Mulde- rije, de Commissaris van de Konin gin in Noord-Holland, dr. E. baron de Vos van Steenwijk en de burge meesters van Nederweert, Heythuy- sen, Warmond, Voorhout en Beek (L.) de godsdienstoefening bij. Mgr. Huibers hield een korte feest preek, waarin hij de broeders het ideaal van hun roeping voor ogen stelde en hen gelukwenste. De vaste Gregoriaanse gezangen werden in massazang door de meer dan 1200 jongens uitgevoerd. In Bellevue had vervolgens een massa-lunch plaats, waaraan alle feestgangers deelnamen. Behalve mgr. Huibers, minister Mulderjje en de reeds genoemde burgemeesters zaten aan de tafel der eregasten me de aan de minister van O. K. en W., prof, dr. F. Rutten. de secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina, mej. J. Geldens en de burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly. Tijdens deze maaltijd deed minister Rutten mededeling van het feit, dat het bij gelegenheid van het eeuw feest H. M. de Koningin had behaagd, de algemeen overste der Congrega tie, Vader Tarcisius, te benoemen tot officier in de Orde van Oraaje-Nas- sau. Na het zingen van het Wilhel mus bracht mgr. Huibers hierop een driewerf hoera uit op H. M. de Ko ningin. Nadat nog verschillende geschen ken waren aangeboden en de lunch intussen was beëindigd, werd het feest in Carré voortgezet. Hier spra ken mr. Jan Derks en burgemeester d'Ailly van Amsterdam. Vervolgens bracht de K.R.O. de eerste voorstel ling van een nieuwe muzikale fanta sie „We gaan naar de K. R. Opera", waaraan o.m. medewerkte het Orkest zonder naam. Voor deze gelegenheid eindigde de show met een toepasse lijke eeuwfeest-bloemenfinale. De trekking van de Raak-In-loterij voor het Koningin Wilhelminafonds ten behoeve van de kankerbestrijding is vastgesteld op Vrijdag 28 Septem ber a.s. te 14.30 uur in de Brakke Grond te Amsterdam. De N.V. Wolweverijen en Verve rijen J. ten Bos te Almelo heeft het voornemen de normale werkweek tot de helft in te krimpen. Deze maat regel betreft het merendeel van het personeel in de appretuur, de spin nerij en de weverij. Men heeft nog geen officiële goedkeuring voor dit ontslag gekregen. Het textiel veredelingsbedrijf Pal- the te Almelo heeft met ingang van 29 September 40 arbeiders ontslagen in verband met slapte en reorganisa tie van het bedrijf. Op last van de Officier van Justitie te Leeuwarden, mr. dr. F. Hollander, stellen twee rechercheurs, van de Rijkspolitie, geassisteerd door twee Rijksaccountants, een uitvoerig on derzoek in tegen het personeel van de arbeidsafdeling in de Leeuwar der strafgevangenis. Tegen een aan tal personeelsleden zijn verdenkin gen gerezen, dat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan malver saties. Een deel van de administra tie en boekhouding is in beslag ge nomen. De officier van Justitie acht nog geen termen aanwezig om tot arrestatie over te gaan. Gevangeen ten eigen bate geëxploiteerd? Reeds geruime tijd vervolgt de „Tel." circuleren er onder de ge detineerden en ex-gevangenen ge ruchten, dat de afdeling „Arbeid" van de Leeuwarder strafgevangenis er een systeem op na zou houden, waardoor het personeel van deze afdeling de gevangenen ten eigen bate zou exploiteren. Een aanzienlijk deel van de ge vangenisbevolking criminele en politieke gevangenen dooreen is te werk gesteld in de vele werk plaatsen: smederij, de kleermakerij, timmermanswerkplaats, schoenmake rij, weverij, etc. Onder leiding en toezicht van een aantal werkmees ters, opzichters en bedrijfsleiders voeren de gedetineerden opdrachten uit voor overheidsdiensten en parti- De genie heeft bij het gemeentebe stuur van Raamsdonksveer een aan vraag ingediend om vergunning tot de bouw van een kazerne voor pon tonniers. De kazerne zal moeten ko men op het terrein ten Oosten van de Zuidelijke oprit van de brug bij Keizersveer. Aanvankelijk zullen in de nieuwe kazerne 800 man worden gehuisvest, welk aantal later zal op lopen tot meer dan duizend. De ka zerne zal volgend voorjaar moeten worden betrokken. Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Buitenlandse Zaken besloten geen uitvoering te geven aan het aan vankelijk voornemen om per 15 Sep tember over te gaan tot een algehele verplichte vervanging van oud-mo delpaspoorten door nieuwe. culieren. De laatsten moeten voor deze werkzaamheden een hogere prijs betalen dan de overheid. De beschuldigingen luiden nu, dat het personeel de gevangenen tot ho gere arbeidsprestaties zou hebben gedwongen, waarbij tal van op drachten werden uitgevoerd, welke buiten de boeken zouden zijn gehou den, terwijl slechts een deel van het aantal werkuren zou zijn geadmi nistreerd. Extra winsten zouden zijn gemaakt door knoeierijen met de verschillen tussen de prijzen, wel ke overheidsdiensten en particulie-a ren worden berekend. Op deze wijze zouden werkzaam heden zijn verricht aan boten, land huisjes, kampeerwagens, etc. Boven dien zouden van de te verwerken materialen stoffen, dekens, leren voorwerpen, lood, stenen en hout zijn verdwenen, deels ten behoeve van eigen gebruik, deels om te wor den verkocht. Behalve gevangenen, ex-gedeti neerden en personeelsleden zal ook een aantal zakenmensen en ambte naren in deze affaire worden ge hoord. De directeur-generfaal voor het Gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers in Den Haag, is van het lo pende onderzoek op de hoogte ge steld. Piet Bruin-tips De politie heeft B. en W. van Am sterdam voorgesteld de beloning van duizend gulden, uitgeloofd voor op sporing of aanwijzing van Piet Bruin, te verdelen over drie personen I meldt de Volkskr." Ieder van hen is I de politie met tips behulpzaam ge- weest bij de arrestatie van de ge- meente-ambtenaar. B. en W. hebben I hun goedkeuring aan dit voorstel gehecht. Binnenkort zal het geld aan de drie tipgevers worden overhan digd. Aether klanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 12.3013.40 Nationaal Programma ter gelegenheid van de Opening van de Staten-Generaal". 13.4014.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. (9.309.35 Water standen). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Zr. F. Meyboom: „Hoe en waar worden onze geesteszieken verpleegd? Het lijden en leven van onze geesteszieken in de inrichtin gen". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Or gel en zang. Nationaal Programma: 12.30 Nieuws- en land- en tuinbouw- mededelingen. 12.45 Gram. 13.00 Re portage van de Opening van de Sta ten-Generaal. 13.10 Troonrede door H.M. Koningin Juliana in de Ridder zaal te 's Gravenhage. Daarna: repor tage van het vertrek van H.M. de Koningin. AVRO: 13.40 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gram. 14.30 Ra dio Philharmonisch orkest, Vrouwen en Jongenskoor en alt. 16.15 Gram. 1630 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Promenade-orkest. 17.50 Mili taire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Dr. H. Groot: „Modern maanonderzoek". 19.00 Dansmuziek. 19.25 Parijs spreekt tot U. 19.30 Gram. 19.45 „Geestelijke weerbaarheid", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amusementsmuziek. 21.15 De Ant woordman. 21.30 AVRO-Allerlei. 21.35 Operamuziek. 22.15 Instrumentaal trio. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 KRO. 12.30 Nationaal Programma 13.4024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Instrumentaal sep tet. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade Orkest en solist. Natio naal Programma: 12.30 Nieuws en land- en tuinbouwmededelingen. 12.45 Gram. 13.00 Reportage van de opening van de StatenGeneraal. 13.10 TVoonrede door H.M. Koningin Ju liana in de Ridderzaal te 's Graven hage. Daarna: Reportage van het vertrek van H.M. de Koningin. KRO: 13.40 Gram. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.53 Gram. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Drs. E. Nordlohne: „De Nederlandse Antillen als Arbeidsmarkt". 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Metropole Or kest. 18.45 Sportpraatje. 18.54 „Dit is leven", causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 „Hier is Europa", vaudeville-programma. 19.52 Buiten lands overzicht. 19.56 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Omroeporkest. (Pl.m. 20.50 Gram.). 21.35 Actualitei ten. 21.45 Cembalogezelschap. 22.15 Orgelconcert. 22.35 „Gesprek met mijn zoon". 22.45 Avondgebed en li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2024.00 Gram. 23. Terwijl Mugli Basli met de brokstukken van een antiek kastje om zijn nek, langzaam totzichzelf kwam, rende Bim de kamer in om te zien, hoe de zaken stonden. Hij verwachtte, dat Ranus Romp al da delijk de nederlaag zou hebben ge leden tegen Basli. Wat hij hier zag duidde echter op een heel andere af loop. Intussen zat de werkelijke tante Alida op het kantoor van de koekoek. klokkenfabriek in een kamer, be waakt door een man die in een gewel dige staande klok zat. en zwaar be wapend was zodat hij iedere ont vluchtingspoging zou kunnen verhin deren. Tante Alida had al lang be grepen dat tzij op een valsmunters werkplaats gevangen zat, zij moest namelijk in een speciaal daartoe aan gebracht vakje van wekkers en klok ken een bepaalde som nieuw bank papier verbergen, 's Avonds sliep zij in een volkomen afgesloten kamer. Haar verzorging v/as uitstekend, maar ontvluchten was niet mogelijk. „Wanneer ik nu eens het geld stelsel matig op de verkeerde plaats in de klokken stop", dacht tante Alida. „Wat gebeurt er dan?" Dan werken de klokken niet goed, het geld wordt ontdekt, men ziet de herkomst der klokken en ik word bevrijd. Vol enthousiasme ging ze toen door met het verpakken van geld in klokken, alleen, ze deed het op haar mard-r. SMIT RÖNTGEN APPARATENFABRIEK C.V. vraagt LASSERS (Eleotr. en Autogen.) BANKWERKERS (1518 j.) mot dipl. Ambachtsschool TEKENAAR (21 jaar of ouder) Zij, die ervaring hebben op electrotechnisch en mechanisch gebied genieten de voorkeur. Persoonl. aanmeld, aan ons hoofdkantoor Herengracht 34, Leiden Onze Reclame: 500 GRAM GEHAKT) 1 250 GRAM VET («men voor 1.65 SOEP- en HACHÉ VLEES 90 ct per 500 gren RUNDVET1.00 per 500 gram RUNDERLAPPEN 1.40 per 500 grem 250 GRAM ZULT 45 ct VARKENSKOP, veel vlees 1.00 per stuk Tast toe, 't is van TEEKENS ffiauuidtu&iveifi ROUWCIRCULAIRES ROUWKAARTEN ROUWDANKBETUIGINGS- KAARTEN BIDPRENTJES FOTO-BIDPRENTJES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 - LEIDEN De onderwijzer zegt: spijkerloos Ik moet heel wat rekenen, om vandaag de dag met mijn geld uit te komen. Als het over schoenen gaat, heb ik al lang uitgerekend, dat hel Super Swift moet wezen. Tel maar op, wat Swift biedt: een pracht schoen van mooi kalfsleer. Met een stevige kernleren zool en fantastisch buigzaam binnenwerk. Door die buigzaamheid heeft zo'n Super Swift schoen veel minder te lijden. Hij behoudt zodoende veel langer zijn goed model. Daarom is Super Swift voordeliger! Rekent U het maar na, het klopt als een bus. Ik reken dus op Super Swift. Zo spreekt een man, die weet. dat hij een lesje kan geven aan ieder, die vandaag heeft te rekenen Maak ook Uw keus uit de vele Swift-inodellen. in zwart, bruin OQ *7 of roodbruin...

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8