Fanny Blankers-Koen sluit seizoen met nieuw record vijfkamp Zeilkampioenschappen op de Braassem niet beslist MAANDAG 17 S^/TEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Franny Blaukers-Koen heeft op de dit weekend gehouden 2-daagse na tionale athlctiekwedstrijden op de sintelbaan te Amsterdam het record van vijfkamp, dat zij te Bern vorige maand vestigde met 4185 punten met 2~5 punten verbeterd en daarmee gebracht op 4410 punten. Nog meer records sneuvelden Of dit nieuwe record een wereld record is staat niet geheel vast, hoe wel dat wel waarschijnlijk is. Naar men zich zal herinneren is in Rusland de vorige maand bekend gemaakt, dat de hussische athlete Tshudina op de vijf nummers een puntentotaal van 4753 heeft behaald. Men gelooft hier echte*, dat dit een optelling is van haar beste prestaties op de vijf nummers gedurende het gehele seizoen in v/elk geval niet van een vijf kamprecord mag worden ge sproken. Fanny begon Zaterdagmiddag goed. Na twee nummers, kogelstoten en hoogspringen, had zij met 1520 pun ten reeds 250 punten meer dat na de ze twee nummers in Bern. Van de ze ven deelneemsters aan de vijf kamp stootte zij de kogel het verst: 11.50 meter (tegen 11.10 in Bern). Bij het hoogspringen vielen alle andere da mes na 1.45 meter af. Fanny sprong alleen door en miste voor het eerst, toen de lat op 1.605 meter lag. De tweede sprong lukte echter, ondanks het gure en stormachtige weer. De 1.65 meter haalde onze wereldkam pioene echter niet meer, maar aan gezien ze in Bern slechts 1.50 meter nad gehaald leverde ook dit nummer vele extra punten op. Tenslotte won ze Zaterdag nog de 200 meter in 24.4, ook al een goede tijd, gezien de felle wind, die ze schuin tegen had, het geen 25 extra punten opleverde, daar ze in Bern 25.5 sec. nodig had. Aan het einde van de eerste dag had ze 275 punten meer dan in Bern na drie nummers, te weten 2520 nu, tegen 2245 in Bern. De 19-jarige Nederlandse kampioen Henk Visser verbeterde tweemaal zijn eigen juniorenrecord versprin gen. De vorige week vestigde hij, zo als bekend, een nieuwe nationaal re cord senioren met een sprong van 7.48 meter, maar die was niet geldig voor een junioren-record. Dit junio renrecord stond nog op 7.16 meter. Tegen de wind in haalde hij Zaterdag eerst 7.23 meter en tenslotte 7.30 me ter, hetgeen dus het nieuwe junioren- record is. Frans van der Hoyden (A.A.C.) slaagde er tenslotte in zijn eigen na tionale juniorenrecord speerwerpen, dat hij de vorige week met een v/orp van 59.95 meter had gevestigd op 60.13 meter te brengen. De tweede dag. Het nieuwe record op de vijfkamp van Fanny BlankersKoen vormde het hoogtepunt van de nationale ath- letiekwedstrijden, waarmede het ath- letiekseizoen 1951 is besloten. Zondagmiddag bleef Fanny Blan kersKoen weliswaar met 11.4 sec. op de 80 meter horden 0.2 sec. boven de tijd in Bern, maar aangezien zij ditmaal 5.88 meter ver sprong tegen 5.80 in Bern ging er van de punten- voorsprong slechts 50 verloren, zodat zij uiteindelijk haar record met 225 punten verbeterde: in Bern 4185, thans 4410 punten. Aan deze vijf kamp deden nog zes andere dames mede. Fanny plaatste zich op alle nummers met flink ver schil eerste. Bij het hoogspringen heden slaag- ZATOPtK VESTIGT TWEE NIEUWE WERELDRECORDS. Te Praag heeft Zatopek twee nieu we wereldrecords gevestigd. Door in één uur 19.558 kilometer af te leggen verbeterde hij allereerst het oude record, dat sinds 30 September 1945 met 19.339 km. op naam van Heino (Finland) stond en te Turku werd ge vestigd, om daarna op de 20.000 meter het eveneens op naam van Heino staande wereldrecord omlaag te brengen. Mei een tijd van 1 uur 1 min. 16 sec. bleef hij aanzienlijk onder het oude record, dat 1 uur 2 min. 40 sec. bedroeg en dat 22 September 1949 te Turku werd gevestigd. KORFBEL UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND. N.H. Ie klasse: Allen Weerbaar Luto 56; Koog ZaandijkDED 4 1; ArchipelWesterkwartier 36; Blauw Wit—Swift 141. Z.H. Ie klasse: Vicus OrientisOns Eibernest 05; FluksDeetos 38; AchillesSpangen 36; Het Zuiden Gymnasiasten 73. 2e klasse B: Vicus Orientis 2 Ready 24; HSVAlgemene 22; Gymnasiasten 2Actief 44; Die HagheHet Zuiden 2 24. CRESCENDO—DE DEMPING 1—1 Crescendo speelde een beslissings wedstrijd tegen De Demping. De be slissing is echter nog niet gevallen. Het is dus nog niet bekend of Cres cendo in de komende wedstrijd in de le klas van de L.K.B. mag spelen. De wedstrijd was van het begin tot het einde zeer spannend. De ze nuwen speelden in deze wedstrijd een grote rol maar het tempo bleef hoog. Aanvankelijk golfde het spel op en neer zonder dat er scoringskansen kwamen. De Demping had echter ge luk door een mooie doorloopbal en de stand was 01. Crescendo nam daarna het spel enige tijd geheel in handen, doch zij hadden geen geluk met de verre schoten en de rust brak dan ook met deze kleine achterstand aan. Na de rust was Crescendo weer iets in de meerderheid, zij was tech nisch de tegenstanders de baas, maar doelpunten bleven uit. De aanval liep iets te stroef. Zij wilde met alle geweld een doelpunt maken, waar door samenspel soms ver te zoeken was. Verschillende malen raakte de bal de mand, doch eerst een minuut of acht voor het einde hadden zij succes (11). Nieuwe hoop nerlcef- de in de Crescendo-gelederen. De tweede aanval liep goed en na een mooie aanval raakte de bal opnieuw de mand, maar inplaats van in de mand viel hij er achter. De DanaïdenCrescendo II 01. Het 2e twaalftal van Crescendo heeft haar eerste competitie-wed strijd met 1—0 gewonnen. Dit is te vens de eerste overwinning in to taal. Het was een zeer goede wed strijd en wij geloven wel, dat nu meerdere overwinningen zullen vol gen. den drie athleten er in 1.79 meter te halen, daarna faalden ze alle drie. Henk Visser werd opnieuw eerste. Van der Hoeven tweede en Van der Werff, die pas slaagde bij zijn derde poging, derde. Van der Hoeven won tevens de 110 meter horden in 15.5 sec., een goede tijd, gezien het koude weer en de vrij sterke wind. die de athleten tegen hadden. Zonder een tegenstander van zijn eigen formaat slipte Slijkhuis op de 3000 meter meteen alleen weg. Hij vergrootte zijn voorsprong geleidelijk en won de race in 8 min. 24.5 sec Hans Harting won voor de tweede maal de voor de 15O0 meter uitge loofde Amsterdam-Rijncup. DE BATAVEN Gisteren namen een aantal Bata ven deel aan de atletiekwedstrij den op de sintelbaan Olympiaplein te Amsterdam. De volgende presta ties werden verricht: C. Tuynman, 5e op de 1500 m. A in de tijd van 4 min. 12.8 sec. L. v. d. Berg, 2e op de 800 m. B 1 in de tijd van 2 min 5.5 sec. J. Fenne, 4e op de 800 m. B in de tijd van 2 min. 6 sec. J. Berbee, 6e op hoogspringen klasse A met 1.70 m. A. Gieske verbeterde het Leids record kogelstoten dames tot 10.08 Onze Damrubriek CORRECTIE Probleem no. 61 uit de laatste ru briek wordt teruggenomen wegens mogelijke remise-stand. LEIDEN—ROTTERDAM 5—3 Zaterdag speelden een Leids- en een Rotterdams viertal een wed strijd ten huize van de heer W. Huisman waarbij Leiden na zware strijd met 53 in de meerderheid bleef. W. Huisman kwam uit tegen de oud-kampioen van Nederland J M. Bom en wist na fraaie strijd te win nen. Jan Slingerland moest de strijd aanbinden tegen nummer 2 in de voor wedstrijden om het kampioen schap van Nederland '51 W. v. Zui- lenkom. Slingerland speelde een sterke partij met als slot een verde ling der punten. Wim Terlouw, jeugdkampioen van Zuid-Holland kwam tegen D. v. d. Staay, deelne mer aan het wereldtournooi 1948, maar leed een eervolle nederlaag. Tot slot C. Zijlstra, kampioen van Alphen tegen een sterke Rotter damse hoofdklasser met als resul taat 20. De revanche vindt plaats op 13 October in Rotterdam. A.s. Dinsdag geeft W. Huisman in Hotel Deurlo te Voorschoten een si multaanseance en tevens enkele blindpartijen. ROOZENBURG—KELLER De zesde partij van de 18 partijen om het wereldkampioenschap dam men tussen Roozenburg en Keiler eindigde in remise. De 7e partij, welke te Heerlen werd gespeeld, eindigde na 59 zet ten eveneens in remise Roozenburg leidt met 8 puntenr j punten. ZWEMMEN Door te Marseille een tijd van 5 min 16.3 sec te noteren heeft Ginet- any op het nummer 400 meter vrije slag dames een ninuw Frans record gevestigd. Het oude record be droeg 5 min. 23 en stond op naam van Colette Thomas. HET INT. TOURNOOI TE VENETIë. Te Venetië werd een aanvang ge maakt met het internationaal open bridgetournooi, waaraan ook Neder landse teams deelnemen. In de eerste ronde verloor het Ne derlandse herenteam met 2963 machpunten van Italië. In de 2e ron de verloor Nederland van Zweden met 6338. doch van Finland werd met 8448 gewonnen. De verdere uitslagen van de eerste ronde luiden: OostenrijkFrankrijk bet 6045; NoorwegenIJsland 68 31; BelgiëIerland 8435; Egypte Finland 4940; Zweden—jGroot-Brit- tannië 5941; Denemarken—Zwitser land onbeslist; EgypteIerland 71 34; Finland—Engeland 6443; Italië Oostenrijk 5642; Frankrijk Zwitserland 5947; Denemarken Noorwegen 46—52; BelgiëIJsland 37—56. CRICKET. NEDERLAND VERLOOR VAN ZUID-AFRIKA. j POSTDUIVEN. Jeugdgroep LPC. Wedvlucht vanaf Roosendaal met oude en jonge duiven, le duif te 2.5.2 uur, laatste duif te 2.12.38 uur. De aankomst was als volgt: K. Peter 1, 2, 3, 8; H. Mont- _-J frooi 4, 25; A, de Graaf 5; J. Veil- terwijl zij tevens naar de A- i brief 6, 10, 14, 19; A. Onvlee 7, 11; klasse promoveerde. I H. Zwart 9, 16. De internationale cricketwedstrijd tussen de elftallen van Zuid-Afrika en Nederland, welke op het Rood en Wit-terrein te Haarlem werd ge speeld. heeft op de eerste dag reeds zijn einde gevonden. De Nederland se cricketploeg kreeg n.l. een weinig eervolle inningsnederlaag te slik ken. Het Hollandse battingteam bleek tegen de Zuid-Afrikaanse aan- Keller heeft 6 I val niet opgewassen en scoorde in de eerste innings slechts 55 runs. Ook het batten der Zuid-Afrikaanse gasten bleef beneden de verwach tingen, want zij brachten het tot 154 runs. Nog voor het einde van de eerste dag zat het Nederlandse team ech ter voor een schamele 60 runs voor de tweede maal aan de kant, zodat Zuid Afrika een overwining behaal de met innings en 39 runs. De tweede wedstrijd tussen het Nederlandse cricketteam en de Zuid- Afrikanen is wederom door de gas ten gewonnen en wel met 164 runs. De ploegen bestonden ditmaal uit twaalf spelers. Storm van Zaterdag werd spelbreker Zaterdag en Zondag was de Braas- semermeer weer het toneel van een vinnige strijd tussen de zeilers van vier kleinere klassen wedstrijdsche pen. Het ging n.l. om het kampioen schap in de 12M2 Sharpieklasse, de Vrijheidsklasse, de Pampusklasse en de 12 Voetsjollenklasse, waarvoor resp. 8. 13, 6 en 10 deelnemers wa ren ingeschreven. De Kon. Verbonden Watersport verenigingen, die deze wedstrijden hadden georganiseerd, hadden daar voor een baan midden op het meer uitgezet, d.w.z. het startschip lag midden op de Braassem en vandaar uit waren de banen uitgezet, in af wijking van de bestaande banen, welke door Hollandia en Braasse- mermeer worden gebruikt. Dit was gedaan om alle zeilers, die aan deze wedstrijden deelnanven gelijke kan sen te geven, voor welk idee wel wat te zeggen is, omdat er zeilers zijn, die de gewone wedstrijdbanen op hun duimpje kennen. Jammer evenwel was. dat daartoe ook mid den op het meer gestart moest wor den, want vanaf de wal rond de jachthaven, waar gewoonlijk toch heel wat mensen de wedstrijden vol gen, was van de wedstrijden niets te zien. En er waren mensen, die van verre waren gekomen om de wed strijden te volgen.... Er moesten zes wedstrijden ver zeild worden, waartoe Zaterdagmor gen reeds was begonnen, om op bei de dagen elk drie wedstrijden te houden. De eerste dag liep evenwel in het honderd, omdat de storm tij dens de eerste wedstrijd reeds tal van slachtoffers had gemaakt, zodat het niet verantwoord en ook ondoen lijk was om Zaterdagmiddag met deze kampioenswedstrijden door te gaan. Dus werd het een verloren Zaterdagmiddag. Gisteren nu werden drie wedstrijden verzeild, zodat er nog twee overblijven. Meer konden er onmogelijk op Zondag gehouden worden en"'t was welletjes ook. want de zeilers hadden er na drie wed strijden, die toch minstens 7 a 8 uur van inspanning gevergd hadden, schoon genoeg van. Zondag zullen de twee resterende wedstrijden wel ge houden worden. Gisteren werd in alle klassen hef tige strijd om de palm der overwin ning, het kampioenschap, geleverd en in geen enkele klas is nog te zee gen wie uiteindelijk het kampioc.a In de Pampusklasse won Willem van Staveren twee wedstrijden, in de andere werd hij derde en vierde, maar J. W. v. d. Berg Jr. ontloopt hem nvet twee tweede, een derde en een vierde plaats nog niet zo heel veel, als hij erin slaagt in de laatste wedstrijden goede resultaten te be halen De strijd tussen de tien deelne mers in de 12 Voetsjollenklasse is nog geheel open, al zal het kam pioenschap wel worden uitgevochten tussen J. N. v. d. Sfadt, L. P. Herfst en B. P. Hageman, die zich in de eerste vier wedstrijden het meest hebben onderscheiden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van „de Maas'1 werden Zaterdag en Zondag op de Maas wedstrijden ge organiseerd, waarvan die van Zater dag danig van het stormweer te lyden hadden, zodat er heel wat van zeilers, bemanning en schepen gevergd werd. W. Couwenoerg, die in de Regenboog klasse startte, verspeelde onder Maas sluis zijn mast en werd drie kwartier later door een politieboot opgepikt. Er waren 12 Regenbogen aan de start gekomen (v. d. Velde moest we gens ziekte' verstek laten gaan) en gisteren ontbrak dus ook Gouwen- berg op het appèl. Huisman leverde Zaterdag in de storm een fraaie pres tatie door met zijn oude „Nelis" als eerste te eindigen vóór Leen de Wit, die eenzelfde aantal punten had als Nel Theunissen, die daarmee kranig werk leverde Gisteren werd Leen de Wit eerste, Hofland tweede, Frans Theunissen derde en Huisman vierde, zodat de Wit de hoofdprijs won. In de Drakenklasse zag Nederveen Zaterdag zijn mast overboord gaan, doch gisteren stond er alweer een nieuwe op en hij won gisteren de eerste prijs. Zaterdag eindigde Henk v. d. Steen als eerst.e, gisteren werd hij tweede, hetgeen hem de eerste plaats in totaal opleverde. De uitslagen in deze klasse waren: Zaterdag: Drakenklasse: 1 „Noorman" strm. H. W. van der Steen 38 pnt.; 2 „Irene'' strm. J. A. C. Six 18 pnt.; 3 „Beste- vaer' strm C van Dijk 13 pnt. Regenboogklasse: 1 „Nelis" strm. J. Huisman 32 pnt., 2-3 „Annemarie'' strm. L. de Wit en ,.Horne" strvr. mej N. M. Theunissen 31 pnt.; 4. .Beneventum" strm. J. Hofland 28 pnt.; 5 ,,De Halve Moan" strm. J Tol "3 punten. schap zal behalen. Er zijn nog can- Pampusklasse: 1 „De Noord" strm. didaten te over. T XT In de 12 M2 Sharpieklasse staan Jac. Kraan en G. Visser er het best voor. Deze laatste won zelfs twee wedstrijden tegen Jac. Kraan een, terwijl de vierde door D. Kraan werd gewonnen. In de Vrijheidsklasse valt hele maal nog niet te zeggen hoe de eind uitslag zal zijn In deze klasse vielen ook heel wat protesten, voornamelijk natuurlijk tegen de eerstaankomen- den. C. W. Kist en K. Wielinga wer den er het slachtoffer van. maar zij blijven met Macdaniel. Colenbrander en van Diemen nog een kans behou den. J. N. van Dalsum 34 pnt.; 2 „Pingi strm. A. C. van den Bos 12 pnt.; 3 „Fuut" strm. J. Moor 10 punten. Zondag: Drakenklasse: 1 „Stormy Petrel" strm. Nederveen 32 pnt.; 2. „Noor man" strm. v. d. Steen 32 pnt., 3 ,Ra" strm. Daniels 16 punten. Regenboogklasse: 1 ..Annemarie" strm. de Wit 46 pnt.; 2 „Beneventum" strm. Hofland 30 pnt.; 3 „Horne" strm. F. Theunissen 27 pnt.; 4 „Nelis'* strm. Huisman 21 punten. Pampusklasse: 1 „De Noord" strm. van Aalsum 36 pnt.; 2 „Fitis" strm. van Gaaien 20 pnt.; 3 „Pinguin" strm. van den Bos 16 punten WIELRENNEN WIELERRONDE VAN SWIFT Kr. Post In eindsprint door Jac. de Groot geslagen Zaterdagmiddag organiseerde de Leidse ren- en touristvereniging „Swift" in samenwerking met de Leidse Sportraad een wielerwed strijd over een afstand van 120 ron den in de omgeving van de Burg- gravenlaan. Een zestigtal renners, waaronder P. v. Roon (wegkam- pioen 1950), Arie Voorting, M. Ket- tenis, Jac. de Groot, Pieters, Kr. Post en P. Bazuin namen eraan deel. Aan deze wedstrijd was tevens een clubontmoeting verbonden tussen de Kampioen (Haarlem), de Spar taan (den Haag) en Swift. De Swiftrenner Kr. Post, die in de ronde van Noordwijk naam heeft gemaakt en in een sterk bezet veld met grote voorsprong als eerste door dc finish ging, heeft ook in deze wedstrijd voortreffelijk werk ver- richt. Nadat hij bij vele uitlooppo gingen van verschillende renners in de laatste zes ronden zijn kans schoon zag en met zijn clubgenoot Jac. de Groot een kleine voorsprong had weten te nemen, bleef hij jagen met de Groot aan zijn wiel. Beide renners wisten hun voorsprong tot een vijftigtal meters op te voeren, maar de Groot bleef hem volgen, zonder een poging te doen Post voorbij te komen. Deze renner deed dan ook het zwaarste werk en eerst op de laatste 20 meter voor de finish in een felle eindsprint ging de Groot hem voorbij een passeerde de finish met een lengte voorsprong. Moreel was Post echter winnaar. In deze wedstrijd zetten de renners al di rect een hoog tempo in, zonder maar één minuut te verslappen. Dit hoge tempo werd na een twintigtal ron den voor vele renners funest; zij staakten de strijd of zij werden uit de baan genomen door hun ronde achterstand. Jac. de Groot bewaak te Voorting en drukte zo nu en dan het tempo, waardoor een vijftal Swiftrenners met A. v. d. Voort van de Spartaan een kleine voorsprong konden nemen. Van der Voort bleef jagen en ging na een zeventigtal ronden alléén aan de kop, terwijl het peleton in drieën was gesplitst. Van der Voort liep een halve baan- 'engte uit en wist deze voorsprong tot 15 ronden voor de finish te be houden. Toen Voorting een mankement aan zijn fiets kreeg en van rijwiel wisselde ging de kopgroep jagen en haalde spoedig de middenmoot in, waarna het op v. d. Voort afging in een hoog tempo. De strijd ontbrand de toen eerst goed. Tien ronden voor het einde had de uitlooppoging suc ces en werd v. d. Voort ingehaald. Ook Voorting wist zijn opgelopen achterstand geheel weg te werken, maar Post met de Groot aan zijn wiel zette door, waardoor zij op een zestal ronden voor de finish een voorsprong van 50 meter konden nemen. Beide renners wisten hun voorsprong daarna tot 150 meter op te voeren, zonder dat de Groot zijn clubgenoot bijstond. Op een vijftig meter voor de finish zetten beide renners een flinke eindspurt in, welke eerst op de laatste vijf me ters in het voordeel van de Groot werd beslist. Met een wiellengte ging de Groot als eerste door de fi nish, doch Post kreeg van het tal rijke publiek een flinke ovatie voor zyn moedig rijden, welke uiteinde lijk een dubbel succes bracht voor Swift. Na afloop reden beide ren ners, met bloemen gehuldigd een ereronde en overal langs de weg kregen zij een hartelijk applaus. De totale uitslag was: 1. Jac de (Advertentie). Groot; 2. Kr. Post (beiden van Swift); 3. A. Voorting; 4 Barendse; 5. K. Neeft (allen van de Kam pioen); 6. v. d. Putten (Spartaan); 7. H. P. v. d. Vos (Swift); 8. Pieters (Kampioen); 9. v. d. Voort (Spar taan); 10. R. Riethoven (Swift) en 11 M. Kettenis (Spartaan). De clubontmoeting werd met ge ring verschil door de Kampioen uit Haarlem gewonnen met 21 punten; Swift werd tweede met 20 punten en op de derde plaats kwam de Spartaan met 11 punten. PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT. De op Zaterdag gehouden drave rijen en rennen te Duindigt trokken niet zoveel belangstelling als we de laatste tijd gewend zijn geweest. Toch werden er goede partijjen te zien gegeven, waarvan de uitslagen als volgt zijn: Faibrianoprijs (2040 m): 1. Olym pus 1.30.4; 2. O Laipize 1.30.9; 3. Or tolaan S 1.32.7. Tot. w. ƒ5,40, pil. 1,80, /2.00, ƒ2,30, gefc. ƒ1,90. cov. ƒ9,40. Falconetprijs (2100 m.): 1. Kapi tein Bascom 1.26.9; 2. Larrikin 1.27; 3. Petulance K 1.28.3. Tot. w. ƒ3,30, pl. ƒ1.70, ƒ1,70, 1,40, gek. ƒ5.40, cov. ƒ5,70. Fatimaprijs (2500 m.): 1. Norbert 1.27.9; 2. Lee Axworthy 1.28.6; 3. Nanco M 1.28. Tot. w. 11,60, pl. ƒ1,60, ƒ1,40, ƒ1,30, gek. ƒ16,10, cov. ƒ5,50. Assurantiekantoor Beek-prijs (2060 m.): 1. Lepelaar S 1.27.3; 2. Max van Bongershof 1.28.7; 3. Maarten Spen cer 1.27.4, Tot. w. ƒ10,30, pl. ƒ3,40, ƒ2,—, ƒ2,20, gek. ƒ18,—, cov. 4.70. Felicitatieprijs (2120 m.): 1. Mor ning Star 1.26.5; 2. Nora Belwin 1.27.5; 3. Nelson 1.27.5. Tot. w. ƒ1,60, ƒ1,10, ƒ1,70, ƒ1,20, gek. 9,80, cov. ƒ7,20. Xeniaprijs (2000 m.): 1. Kaanila 2.15.4, 3 lengten; 2. Duroc 1 lengte; 3. Ali A'blaze. Tot. w. f 5,20, pl. 2,20, 2,30, gek. ƒ8,30, cov. ƒ4,50. Xerxesprijs (2000 m.): 1. WiriJbi 220, lengten/2 lengten; 2. Phikita; 3. Missive. Tot. w. 7,70, pl. 2,00, ƒ0,20, ƒ18,60, gek. (20,70, eov. /9,10 RECHTZAKEN GETUIGE OP VERMOEDEN VAN MEINEED GEARRESTEERD. Op 16 Augustus 1951 diende voor de Leeuwarder kantonrechter mr. J. A. de Jong een zaak tegen de 20-ja- rige vishandelaar J. L. uit Harlingen. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 16 Juni j.l. te Franeker hoogst roekeloos met een auto had gereden, waardoor de veiligheid van het ver keer en het leven van wandelaars werd bedreigd. Verdachte bleef ont kennen; de kantonrechter gelastte daarop een zitting te Franeker voor het horen van meer getuigen. Die .zit ting werd gehouden in het stadhuis aldaar. Vast kwam te staan, dat ver dachte met een snelheid van 70 k 80 km. heeft gereden. De kantonrechter bleek zeer ont stemd over het gedraai der getui gen. De verdachte kwam er af met een boete van ƒ75.maar zijn vriend, de 19-jarige W. H., werd in arrest gesteld op vermoeden van meineed. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. Te veel varkens. Een groente handelaar uit Katwijk aan Zee had op zijn officiële opgave vermeld, dat hij in het bezit van vijf varkens was, terwijl hij er in werkelijkheid drie had. Dat was kennelijk te doen om meer voer te krijgen, zei de offi cier van justitie bij de Economisch# politierechter in Den Haag, wtaar- voor verd. terecht stond. De man ontkende heftig. Nee hoor, htf had voer genoeg. Waarom hij dan valsheid in geschrifte had gepleegd was hemzelf ook niet duidelijk. Het aantal varkens, dat hij bezat, wissel de steeds en hij had maar een schat ting gemaakt van het gemiddelde. Conform de eis werd de groenten- handelaar tot ƒ60.— boete subs. 30 dagen veroordeeld. „Hoe moet ik ho ger beroep aanvragen?", vroeg de veroordeelde. „Ik ben geen informa tiebureau, ga daarvoor maar naar de griffie", was het antwoord van de po litierechter. Wie geen richting aangeeft gaat In de richting van het ziekenhui#.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7