gra&óse HUTSPOT^ Koninklijke goedkeuring voor Kath. Ambachtsschool K. en O. brengt ook dit seizoen weer veel moois NIEUWS UIT DE OMGEVING TYPEN STENO De R.K. E.H.B.O. gaat weer een nieuwe cursus geven Laatste Berichten ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Het bestuur van de Kath. Ambachtsschool „Don Bosco" te Leiden heeft hedenmorgen bericht ontvangen, dat er Koninklijke Goedkeuring verkre gen is voor oprichting en subsidiëring van een Katholieke Ambachts school in Leiden. Eindelijk zijn nu aile hinderpalen uit de weg geruimd om aan de bouw te beginnen. Zoals bekend werd het vorige jaar reeds grond aangekocht aan de Van Zwietenstraat, tussen de Boerhaavelaan en de Mariënpoelstraat. Wanneer zich geen onverwachte moeilijkheden meer voordoen, is de mogelijkheid groot, dat de eerste klas in September 1952 kan starten! Reeds 8.500 inschrijvers Ook voor de Leidse Stichting „Kunst, Ontwikkeling en Ontspan ning", beter bekend onder de naam „K. en O." is het nieuwe seizoen aan gebroken. Reeds a.s. Maandagavond wordt in de Schouwburg door het ge zelschap van Cor Ruys een opvoe ring gegeven van „Meeuwen boven Sorrento" en deze avond zal nog door vele gevolgd worden. Uit het zeer gevarieerde program ma, voor zover reeds nu bekend, springen enige opmerkelijke punten naar voren, o.a. het optreden van het Nationaal Danstheater van Yoego- Slavië op 6 October a.s. Vijftig dan seressen en dansers, zangeressen en zangers zullen in nationale kleder dracht een grandiose show geven van Yoego-Slavische folklore. In De cember zal de Kameropera „Kamera- ta" in de Stadsgehoorzaal een opéra- comique brengen, waarmede een lang gekoesterde wens van velen ein delijk in vervulling gaat. Bovendien wordt in Februari het beroemde Bal let Joost verwacht en het seizoen zal, indien enigszins mogelijk, weer be sloten worden met een opera-voor- stelling in Den Haag. Daarnaast vragen ook de cursussen in talen, voordrachtskunst, letterkun de enz. weer de aandacht, evenals een serie excursies en een aantal filmvoorstellingen, eenmaal in de 14 dagen, op Dinsdagavond in het Ca sino-theater. Er zullen uitsluitend speciale films vertoond worden, die nog niet in Leiden geweest zijn of er niet komen, omdat er te weinig pu blieke belangstelling voor verwacht wordt. De Filmstudiekring kan reke nen op zes voorstellingen, te begin nen met een belangrijke première van „Mira", beschikbaar gesteld door de legatie van India. Muziek en toneel. Ook voor de muziekliefhebbers ver meldt het nieuwe programma enige aantrekkelijkheden. Er worden 7 con certen gegeven, waarvan 4 door het Rotterdams Philharmonisch Orkest en 3 door het Residentieorkest. Als solisten zullen o.a. Janine Andrade en Lourens Bogtman optreden. Er zullen twee series van 4 toneel voorstellingen gegeven worden. De Haagse Comedie komt o.a. met het bekende blijspel „De Revisor" van Gogol. De Nederlandse Comedie, Co- media, het Amsterdams Toneelgezel schap en het Vrije Toneel zullen met de beste stukken uit hun repertoire Televisie met 1 October Dinsdag nadere mededelingen Wij vernemen van welinlichte zij de, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dezer dagen een beschikking zal doen uit gaan ten aanzien van televisie-uit zendingen. Met ingang van 1 October a.s. zal onder bepaalde voorwaarden een machtiging tot het doen van experi mentele televisieuitzendingen wor den verleend aan de Nederlandse te levisiestichting te Hilversum. Op grond van deze beschikking zal binnenkort een Televisieraad be noemd worden, welke de regering van advies zal dienen over alle aan gelegenheden, welke van belang zul len zijn voor het tot stand komen van een definitief televisiebestel. Wij vernemen nog, dat Dinsdag ars staande nadere mededelingen worden gedaan. Blijkens een mededeling van het Noorse ministerie van nijverheid zal het seizoen voor de walvisvangst in de Zuidelijke IJszee deze winter op 2 Januari beginnen. Evenals in het vorige seizoen zal Noorwegen dit seizoen met drijven de traanfabrieken aan de walvis vangst deelnemen. Deze vaartuigen zullen vergezeld worden door 132 vangboten. Aan de walvisvangst zullen voorts vier Engelse, één Nederlandse, één Russische, twee Japanse en de z.g. Panamese expeditie deelnemen. STAKING DREIGT IN ITALIë. De leden van alle vakverenigingen van werknemers in Italiaanse ver- keersbedrijven zullen 20 September a.s. voor 24 uur in staking gaan. De reden is het mislukken van onder- handeingen over loonsverhoging. Een onder-staatsecretaris van het Italiaanse ministerie van arbeid heeft thans vertegenwoordigers van beide partijen uitgenodigd Dinsdag a.s. in zijn bijzijn de onderhandelin gen voort te zetten. komen. Welke stukken dat zullen zijn, kan thans nog niet gezegd worden, omdat het K. en O.-bestuur eerst wil zien wat er deze winter elders ge bracht wordt, om pas daarna een ver antwoorde keuze te maken. Grote invloed van K. i O. De I nog steeds stijgend. In het afgelopen seizoen werden ruim 40.000 bezoe kers geteld bij de verschillende to neelvoorstellingen (24), concerten (7) tentoonstellingen e.d. Dit bete kent een stijging van 4.000, vergele ken bij het seizoen daarvoor. Het aantal inschrijvers steeg van 7.700 tot 8.500, zodat mag worden aangenomen, dat iedere inschrijver gemiddeld 5 keer naar een K. en O.-avond is ge weest! Een bewijs, dat K. en O. van zeer grote invloed is op het cultu rele leven in Leiden. Dit geldt ook voor de personeels leden van vele Leidse bedrijven, waarvan de directies door hun gel delijke steun het mogelijk maken, dat populaire uitvoeringen tegen een zeer gering bedrag bezocht kunnen worden. Om het overzicht van K. en O.- activiteiten volledig te maken moet ook nog de steun genoemd worden, die de Stichting verleent aan ama teur-verenigingen, die via K. en O. genieten van een Gemeente-subsidie. In het komend seizoen zullen niet al leen de leerlingen der middelbare scholen, maar ook die van de lagere scholen (bijzonder en openbaar) kun nen genieten van een aantal jeugd voorstellingen. LEIDSE SMALFILMLIGA OPENDE HET SEIZOEN. Met hoge verwachtingen trokken de leden van de Leidse Smalfilm liga gisteravond naar de Turk, om er de bekroonde films van het Na tionale Programma te gaan zien. Al direct waren ze vol bewondering voor de maker van een geestige tekenfilm over Parijs. Deze film, die op een internationale filmwedstrijd de le prijs verwierf, kon het hier te lande tot slechts een derde prijs ha len! Geestig was eveneens de film „Verboden toegang" die op rake ma nier illustreerde wat er al zo ver boden is in ons goede landje. Tot slot een goed gespeelde en vlotte film, getiteld „Paul koopt een came ra". De moeilijkheden en vooral ook mogelijkheden waren op uitsteken de wijze uitgebeeld. Voorzitter Timan deed tot slot nog enige mededelingen over een be ginnerscursus, welke deze winter voor de leden gegeven zal worden. Burgerlijke §tand Geboren: Izak z. van M. Luiten en M. le Febre; Jacobus z. van J. Vogelenzang en E. Hansen; Joannes Dositheus z. van G. J. Bos en M. A. H. Ruijs; Nelie Alida d. van E. Schoneveld en N. Plug. Overleden: W. Arnoldus m. 61 j.; A. J. M. Spruyt m. 82 j.; J. Souve- rijn m. 31 j. Doktersdienst. A.s. Zondag 16 September zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: de Bruyne, de Haan, de Jager, Sneep, Veldhuizen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Sept. 13 uur tot Zaterdag 22 Sept. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, de Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. 10 vinger syst. blind rhytm 4 talen (130 letter grepen p. minuut) 2-3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 (Advertentie). Het heeft aanvankelijk wel enige verbazing gewekt, dat de katholie ken ook al een eigen E.H.B.O. moes ten hebben. Maar nu de R.K. E.H. B.O. „Peerke Donders" te Leiden het vijfde jaar ingaat, hebben vele ka tholieken uit stad en omgeving wel begrepen wat de voordelen daarvan zijn. Met alle waardering voor de goede bedoelingen van andere E.H. B.O.-verenigingen, zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat de katho lieken een bijzondere taak hebben, wanneer zij hun medemens-in-nood moeten bijstaan. Er kunnen zich kwesties voordoen van ernstige aard, zoals nooddopen, enz. En wanneer het onverhoopt nodig mocht zijn, is een katholiek uiteraard beter door drongen van de noodzaak om zo spoedig mogelijk voor geestelijke bij stand te zorgen. Vele katholieken hebben dit alles begrepen en ieder jaar steeg het aan tal cursisten. Enige maanden gele den werden nog 13 diploma's uitge geven.. Thans bereiken ons verschil lende vragen over nieuwe cursussen enz. Bij informatie bleek ons, dat cursus begint, welke 26 wekelijkse reeds op 24 Sept, a.s. een nieuwe lessen omvat, die op Maandagavond van 8 tot 10 uur gegeven worden in het R.K. Lyceum aan de Mariënpoel straat. Docent is dokter Jansen en de geestelijk adviseur neemt het godsdienstige deel voor zijn reke ning. Gediplomeerden worden in de gelegenheid gesteld een vervolg cursus van 13 lessen (eenmaal In de twee weken) te volgen. Ervaren in structeurs staan hen bij de practi- sche lesen ter zijde. De Leidse afdeling telt thans 60 KATWIJK K.R.V. Het bestuur van K.R.V. heeft een bijeenkomst belegd in het Parochiehuis, welke Maandagavond om kwart over acht aanvangt. Ieder een is hier welkom. Rector Vester en de heer H. Hoogervorst zullen er het woord voeren over; „Voet ballen in katholiek verband". LEIDSCHENDAM Geboren: Elisabeth Maria Rigo- bertha dr van A. A. Bolleboom en M. C. van Leeuwen; Cornelia Anto- nia Maria dr van C. A. Verhagen en P. Tb. Kerkvliet; Conradus Joannes Leonardus zn van E. L. Scholtes en J. M. E. W'aaijer. Ondertrouwd: P. J. Meester en W. J. Klerks. Getrouwd: J. Haazen en M. N. Olsthoorn. Overleden: A. Korevaar 48 jr echt genoot van G. Hoogerwaard (Hulp en Heil) OEGSTGEEST Jaarvergadering U.D.O. De Voetbalvereniging UDO hield in het parochiehuis onder niet onbevredi gende belangstelling haar jaarverga dering. Voorzitter J. J. v. d. Geest opende met een kort woord van wel kom, waarbij hij zich ontvankelijk verklaarde voor gezonde, opbouwen de critiek. Na goedkeuring der notu len volgden een aantal mededelin gen, waarvan de voornaamste wel was, dat het vroegere terrein naast de R.K. school momenteel in be speelbare toestand wordt gebracht en waarschijnlijk over een maand weer in gebruik zal worden geno men. Dan zal UDO dus weer beschik ken over een eigen terrein. De voor zitter drong bij de spelers aan op het tijdig afschrijven voor wedstrijden en het tijdig inleveren der ruilfor- mulieren. De medische keuring voor junioren en adspiranten zal worden doorgevoerd en er zullen dit seizoen enkele spelregelavonden worden ge organiseerd. De mogelijkheid van indoortraining zal worden onder zocht en de leden zelf moeten pro paganda gaan voeren voor nieuwe leden, vooral junioren en adspiran ten. In de nieuwe k^scommissie wer den benoemd de heren W. van Schie, P. de Groot en G. Blonk Daarna volgde het uitgebreide en keurig verzorgde jaarverslag van secretaris F. A. van Dijk, dat niet erg optimis tisch was wat betreft het afgelopen seizoen, daar er geen enkele kam pioen onder de UDO-elftallen viel te vermelden, doch wel enkele onder ste plaatsen en dat ook een daling van het ledental constateerde, ech ter een gezonde financiële toestand mocht rapporteren en optimistisch was aangaande de toekomst, nu het eigen veld weer disponibel zal ko- Wijngaardenlaan officieel door de loco-burgemeester, weth. L. A. Mooy geopend. Nadat spr. namens het gemeente bestuur zijn waardering had uitge sproken voor deze tentoonstelling, deed hij een beroep op de ouders om meer medewerking bij het kwe ken van de plantjes van de kinde ren, zodat volgend jaar een nog grotere inzending op de tentoonstel ling te verwachten valt. Spr. sprak zyn tevredenheid over de inzendin gen. Waren vorig jaar 1667 plantjes uitgereikt, waarvan ingezonden wa ren 548 stuks, dit jaar werden uit gereikt 2036 plantjes en 635 stuks kwamen als inzending op de ten toonstelling. De winnaars werden met het behaalde succes geluk ge wenst. De School met de Bijbel had dit jaar het hoogste aantal inzendin gen en behaalde daarmede het di- ploma. Deze school had 352 planten ontvangen en kwam met 171 inzen dingen op de tentoonstelling d.i. 48 De Ds. Fortgensschool ont ving 81 plantjes. Inzendingen 28 d.i. 34,6 Hervormde School 346 plan ten en 109 inzendingen d.i. 34,4 R.K. Meisjesschool 355 planten en 93 inzendingen d.i. 26,2 De R.K. Jongensschool 364 planten en 101 inzendingen d.i. 24,1 en de Open bare Lagere school sloot dc rij met 441 planten en 103 inzendingen d.i. 23,3 Hierna reikte de loco-burgemees ter de diploma's uit. Eerstens ont ving de heer J. Krooshof, als hoofd van de Openb. Lag. School nog het diploma van het vorig jaar, daarna de heer J. Steenwinkel als vertegen woordiger van de School met de Bijbel het diploma van dit jaar. De kwekers, de bloemisten en de particulieren die inzendingen had den gedaan voor opluistering van de tentoonstelling werden hartelijk be dankt. Even/.o de vereniging „Het Siervisje" dat dit keer weer haar medewerking had verleend. De jury bestaande uit mevrouw S. G. van der Hoevende Jongh de Leeuw en de heren B. HoogwerffKroon en W. J. van Zeggelen hadden een moeilijke taak gehad en werden voor hun werkzaamheden bedankt. Aan de heer G. Buijs, hoofd van de Beplantingsdienst, die zich voor de inrichting van de tentoonstelling verdienstelijk had gemaakt, werd een bijzonder woord van dank ge bracht. De heer B. HoogwerffKroon sprak namens de jury. Spr. roemde vooral de kwaliteit van de inzen dingen, die beter was dan het afge lopen jaar, maar spr. rekende een volgend jaar op nog veel meer in zendingen, zeker 50 Hierna ging spreker over tot het bekend maken van de prijswinnaars. De kinderen van de familie Huisman stelde spr. De stand der financiën werd tot voorbeeld. Maar liefst 8 prijzen nader toegelicht door penn. Jac. Stuifzand, die door zuinig beheer ondanks de hoge uitgaven toch nog met een batig saldo uit de bus kwam. De voorz. legde hierna statuten en huish. reglement ter goedkeuring aan de vergadering voor, hetgeen na enige toelichtingen ook gegeven werd. De aftredende bestuursleden G, A. Lubbe en Jac. Stuifzand wer den zonder meer herkozen en in een geanimeerder rondvraag werden di verse interne aangelegenheden be sproken, waarna de voorz. met een kort dankwoord sloot. Deze Zondag zal UDO 1 de strijd moeten aanbinden met VNL 1 in Leiden. Beide ploegen zijn van gelijke sterkte, zodat het een vinnige strijd zal worden. Aanvang 2.30 uur; vertrek per fiets om 1.30 uur UDO werden door deze in de wacht ge sleept. Witte Begonia's: 1. Riet Roodak- kers, 2, Joop Huisman, 3. Rina Ver- hoork. Rose Begonia's: 1. Joop Huisman, 2. Jaap Huisman, 3. Nelly Stam. Rode Begonia's: 1. H. Schoone- veld, 2. P. Krooshof, 3. S. de Groot. Salvia's: 1. Jaap Huisman, 2. Kees Valentijn, 3. Joop Huisman. Fuchsia's: 1. Jaap Huisman, 2. Joop Huisman, 3. Anneke Struik. Margriet: 1. D. Wassenaar, 2. C. L. R. Versluijs, 3. Jaap Huisman. Geranium: 1, Rina Verhoork, 2. Annie Driehuijs, 3. Annie Driehuijs. Coleus: 1. Netty Balfoort, 2. Aad de Bruin, 3. Henny Dankbaar. De medische dienst wordt ge durende dit weekeinde waargeno men door dr. M. v. d. Stoel, Veurse- weg 20, telefoon 356. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). IETS KOELER Aanvankelijk zwaar bewokkt met regen en krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Later uWisselend bewolkt met enkele verspreid oputredende buien cn krehtige tot matige Westelijke wind. Iets koeler overdag. 16 Sept.: zon oj 6.14 en onder 18.56; maan op 19.00 en onder 7.20 uur. 17 Sept.: zon op 6.16 cn onder 18.53; maan op 19.11 en onder 8.42 uur. Het leger oefent in Duitsland „Roden" bezetten brug bij Verdun. Hedenmorgen te 6 uur trad voor de onderdelen, die deelnemen aan de grote Geallieerde oefening in West- Duitsland, de oorlogstoestand in. Een Britse infanterie-brigade maakte hot eerst contact met dc vijand. Zij had den opdracht twee bruggen te laten springen, om de „Roden" in hun op mars te stuiten. Dit mislukte, althans een der bruggen, n.l. de brug bij Ver den werd door de „Roden" bezet. Dit had tot gevolg, dat het Nederlandse bataljon stoottroepers in ijltempo naar hun stellingen gedirigeerd werd. Het werd een geforceerde mars, die een einde vond, toen men rijdend ma teriaal dat van het front terugkeerde, ter beschikking kreeg. Het „Johan Willem Friso" bataljon wordt tijde lijk in reserve gehouden. Ondertussen hebben de verdedigers veel te lijden van de onbarmhartige luchtaanval len. welke tot nu toe in hoofdzaak uitgevoerd worden door Vampires. Tegen elf uur trad er een zekere stabilisatie in de toestand. Dc stellin gen waren bezet cn men wacht voor. lopig op het initiatief van de vijand. WARMOND 2 speelt op het Morskwar- j werkende leden en het totale aantal fierterrein om 12 uur tegen Rooden- gediplomeerden is reeds tot 110 ge-J öurg 9 en de A-junioren gaan in i stegen. Er is een zeer prettige sa-1 Noordwijkerhout voetballen tegen menwerking met andere verenigin- j YVSÖ om 12 uur. Vertrek per j gen, vla de Leidse E.H.B.O -raad. en j fiets om 10.30 uur. T' R binnenkort zal ook „Peerke Donders" j De Zondagsdienst zal worden I DCrgman OHtVinQ ingeschakeld worden bij de Burge-1 waargenomen door dr Walcheren lijke Verdediging. j dr v. d. Vliet de Vries. VOORSCHOTEN WASSENAAR Dit week-end kan men zich voor med. hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen J. Baart dc la Faille, Z. van Nijeveltstraat 108, tel. 3018 en G. F. Louwerse. Sophialaan 3, tel. 3018. T/m volgende weck Zaterdag morgen heeft apotheek de' Burcht, Joh. de Wittstraat 9, tel. 3806 door lopend dienst. Geboren: Werner J. zn van J. Mammen en A. Meuldijk; Cornelis J. A. zn van C. Konings en H. Looye- stein; Adriana C. M. dr van P. C. van der Hani en C. A. van Meurs; Robert zn van A. de Waard en S. E. Greijn; Edward G. zn van N. C. Hü- ner en I. Matjewa. Overleden: Johanna Hollebcck 68 jr ongeh. Gijsbcrtus van Noord 68 jr man van A. D. van Boven (Roo sendaal) Wilhelmus J. Hoes, 41 jr man van E. A. Campcnhout; Lam- bertus J. W. van der Velden 5 jaar (Delft). ZOETERMEER Motor- en Automobiclclub „Zoe- termeer en Omstreken". Gister avond werd in het café „De Jonge Prins" door voornoemde club een ledenvergadering gehouden. De I agendapunten werden in een vlot ternpo afgewerkt, In het bestuur wer den o.m. herkozen: H. v. Elk. voorz.; P. v. d. Burg; J. M. P. v. Bcrgen- Henegouwen; J. T. Barbier en J. M. Wcldendorp, Tot leider van de sport evenementen werd benoemd de heer A. Kirpestcyn, die met nog twee na- I der aan te wijzen personen voor de j Wederom is aan een ingezetene I sP°rt zal zorgdragen. Zeer binncn- van Warmond een koninklijke on- j kort zai e«r.n avondrit worden gehou- derscheiding ten deel gevallen. Deze dcn» terwijl op een .spoedig te hou- keer was dc uitverkorene de heer don contactavond de prijsuitreiking i J. Bergman, gepensionneerd unbte- geschieden. De reglementen van floral ia ten-naar van de P-T.T. club werden op deze vergadering en kon. onderscheiding Wie de gelegenheid wil aangrijpen het uitermate nuttige E.H.B.O.-diplo-1 ma te verkrijgen, kan zich aanmelden I ri j. bij de heer C, v. d. Meer, Kapteyn-NOralia-tentOOnstellinq straat 21, mevr. W. van Dam-Borst, Irenestraat 14, of de heer A. A. Al-Gisteravond is de floralia-tcn-1 Vail ue r.i.x. >viïauïiui(; t"l%le'Chi0r Treublaan 30' allen 'r*1'"" Voonchoten i„" heil De heer Bergman waa met echt- "f'S" «"Wkenring BINNENLAND Pater A. Mulder S.J. bekend Ned. natuurkundige, is gisteren in i de leeftijd van 79 jaar jaar in het I „Berchmanium" te Nijmegen over- nergman was mei ecni- 2ai worden sovnuiwi gebouw van Chr. Belangen aan de genote cn verdere familie door de woraen gevraagd. j burgemeester, jhr, mr. von Fisenne - ten gemeentehuize genodigd, waar i ujovTRnDiruTcxr hem werd medegedeeld, dat hem «le MARK 1 BERICHTEN zilveren medaille, verbonden aan de BUITENLAND. Een reusachtige octopus (inkt vis) is door duikers waargenomen in een havenbassin te Toulon. Het bassin wordt vandaag leeggemaakt, waarbij men proberen zal het mon ster te vangen. Premier Josjida heeft Vrijdag de Japanse keizer 'bezocht. De Tenno betuigde hem zijn persoonlijke dank voor zijn rol in het sluiten van het vredesverdrag met Japan en over handigde hem een kistje sigaren. De Tsjechoslowaakse trein, die Dinsdag j.L West-Duitsland binnten reed, staat er nog. Reuter had, als gevolg van het verkeerd verstaan van een telefonische mededeling, Donderdagavond gemeld, dat de trein reeds naar Tsjecho-Slowakije was teruggezonden. Dit blijkt on juist. De 86 passagiers, die niet in West-Duitsland wensten te blijven, zijn echter wel naar hun land terug gekeerd. De afdeling Eric van de Ame rikaanse bond van machinisten heeft zoveel pret gehad om die Tsjecho slowaakse trein, dat zij 100 dollar heeft gestuurd aan de machinist, die de trein West-Duitsland bin nenreed. In de maand Augustus zijn ongeveer 25.000 Oostduitsers naar West-Berlijn en West-Duitsland uit geweken. Zaterdag 16 September. Vol bewondering hebben we van morgen staan kijken voor de etala ge van Haarlemmerstraat 40, die een schilderspalet leek van bonte kleu ren. Gisteren werd deze winkel, „De Nijbereid" geheten weer ge pend, nadat er acht maanden gewerkt was aan een geheel nieuw interieur. In 1917 begon de heer W. J. van Berge Henegouwen op zeer be scheiden wijze deze wolwinkel, die in 1930 vergroot werd. Nu heeft de heer W. J. van Berge Henegouwen de leiding overgenomen en de zaak, die thans 150 m2 beslaat, is zeker achtmaal zo groot als in 1917. „De Nijverheid" specialiseert zich in alle mogelijke soorten wol, waaronder de smyrna wol een zeer belangrijke plaats inneemt, omdat de heer Van Berge Henegouwen ook patroon ontwerpt en adviezen geeft. Het in terieur is geheel vernieuwd en in blank eikenhout uitgevoerd. Een frisse verlichting van T L.-buizen doen de honderden verschillende wolkleuren fantastisch uitkomen en de gehele inrichting, uitgevoerd -door de fa. Beugelsdijk, maakt een voor treffelijke indruk. Vanmorgen werd ook in de Han senstraat een zaak geopend. Op num mer 30 heeft de heer M. Giezen een filiaal gevestigd van zijn schoen reparatiebedrijf aan de Marasingel. Ook hier werd veel zorg besteed aan een prettige en practische inrichting. Gloednieuwe machines staan te wachten op kapotte schoenen en langs de wanden van deze winkel, waarin voorheen een manufacturen- bedrijf gevestigd was, vindt men een grote verscheidenheid van artikelen, die op een of andere wijze iets met schoenen te maken hebben. Leden van de Ncd. Kath. Midden standsbond, afd. Leiden, worden nog maals herinnerd aan de opening van het winterseizoen. A.s. Maan dagmorgen worden zij in de kapel van het St. Elisabeth Ziekenhuis ver wacht en 's avonds in „In den Ver gulden Turk". Het bestuur rekent op een geweldige opkomst! De heer J. G. J. Verhey van Wijk, beschermheer, gaat a.s. Dinsdag om 3 uur in het wijkgebouw Levendaal een bazar openen ten bate van de speeltuinvereniging „De Demping". En vanavond zendt de K.R.O. een hoorspel uit, geheten „Gevecht met de zoon", gespeeld door „Puck", de jeudgroep van „Comedia". De Leidse kajotters worden aangeraden goed te luisteren, want de mogelijk heid bestaat, dat dit stuk in de ko mende winter voor hen in Leiden zal v/orden opgevoerd! STADSKOK. Wie veilig loopt, loopt langer mee. Verbond voor Veilig Verkeer Orde van Oranje Nassau, was toe- j gekend. In een hartelijke toespraak schet ste de burgemeester de loopbaan van de heer Bergman. Spr. liet uit komen, dat een besteller bij de P.T.T. het vroeger veel moeilijker had dan tegenwoordig. Ook in het sociale en culturele leven heeft dc heer Bergman een belangrijke rol gespeeld. In 1921 was hij een van dc oprichters der „Warmondse Fanfare", waarvan hij tot 1947 voorz. was. Ook voor de woningbouwver. „Warmunda", de Oranjecommissie, de stichting tot viering van de Warmondse feesten, de harddraverijcommissie en de wijkverpleging heeft de heer Berg man vele verdiensten gehad. De burgemeester dankte de on derscheidene aan het slot van zijn toespraak, voor het vele, dat hij in het belang van de gemeente had ge daan en hoopte, dat hij zijn huidige functies ondanks zijn gevorderde leeftijd nog vele jaren zou mogen bekleden. Hierna werden nog woorden van gelukwens gesproken door notaris P. H. Romeijn, de heren Th. de Vroomen, H. W. Nijman en J. G. v. Vliet. De heer Bergman dankte voor de hem gebrachte hulde en verzocht de burgemeester zijn dank over te brengen aan H. M. de Koningin. Spr. zegde toe zover zijn krachten dit toelaten te blijven werken voor het belang van de gemeente. Des avonds brachten zowel de Warmondse Fanfare als „St. Mat thias" de onderscheidene een muzi kale hulde, waarbij hij werd toege sproken door de beide voorzitters van de verenigingen. KATWIJK a. .d. RIJN. 14 Sept. Groente. Bloemkool I 17—42, id. II 825, Bospeen 20—28, Was- peen ƒ1627, Herenbonen 20 63, Snijbonen 2053, Pronkbonen 3034, Komkommers ƒ10.10 10.30, Sla 1.80—6.20, Groene kool ƒ9.1012.10, Andijvie ƒ5.1010, Kroten 13—13.10, Prei 6—6,20, Tomaten 16—24, Uien 10.20— ƒ14.10, Aardbeien ƒ25—26, Selderie 2.10—-4.10, Peterselie 2.10—2.40, Spinazie 18.19, Breekpcen 6.10 —8.10. TER AAR, 14 Sept. Groente. Kassnijbonen 7.600.30, idem stek 3.60, Snijbonen 2.905.90, idem B. 2—2.20, Stamprinscn B. 3.00—4.50, Stokprinsen 5.106.30, idem B. 3.80, Spekbonen 1.403.50, Witte Pron kers 1.202.30, alles per 10 kg. An- ijvie 0.050.08, Kroten 0.06, Pos telein 0.040.08, Aardappelen 0.08 0.09, Groene kool 0.080.14, Sav. kool 0.10—0.13, Witte kool 0.04, Ro de kool 0.05—0.09, Uien 0.09—0.16, Kroten 0.050.10, Spinazie 0.11-0.25, Prei 0.06, Waspeen 0.080.11, idem stek 0.02, Rabarber 0.04, Knollen 0.02, Peulen 0.20, Tomaten A. 0.23 0.30, idem B. 0.23—0.31, idem C. 0.16 —0.22, idem CC 0.12—0.16, idem bonken 0.180.20, alles per kg. Bloemkool I 0.200.33, idem II 0.14 —0.23, idem III 0.08—0.12, Sla I 0.05 —0.07, idem II 0.02—0.04, Komkom mers 0.080.19, alles per stuk. Bos peen 0.18—0.22, idem B. 0—13—0.15, Selderij 0.02—0.06 alles per bos. Stoffsla 0.150.35 per kist. Druiven 0.370.44 per kg. Braven 0.38 0.41 per doosje. Perziken 0.11 per stuk. Bloemen: Chrysanthen 0.12— 0.20, Dahlia's 0.17 alles per bos.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3