3)e De Tsjechische luchtvaart gekortwiekt De Grote Drie zijn het eens Min. Albregts wil concurrentie bevorderen Tsjecho-Slowakije geïsoleerd Directear: C. M. v. HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12384 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OORLOGS STRAFRECHT KTAAR de Staten-Generaal is een wetsontwerp gezonden, dat onge veer tien jaar komt na de gebeurte nissen, waarvoor het eenmaal aan vaard zijnde had moeten dienen. Het is het wetsontwerp, dat een om schrijving geeft van het delict spion- nage en van misdrijven tegen de vei ligheid van de Staat. Dit wetsontwerp was op de negen de Mei van het jaar 1940 in de Twee de Kamer in behandeling genomen. Oorlog en bezetting maakten een ab rupt einde aan de behandeling van dit wetsontwerp, dat in de komende ja ren, vooral na de bevrijding, goede diensten had kunnen bewijzen, «1 zou toen tegelijk ook de onvolkomen heid van het toenmaals ingediende wetsontwerp duidelijk aan het licht zijn getreden. In ieder geval was de wet niet tot stand gekomen en men moest zich behelpen met de bekende Londense besluiten, die in dit op zicht nog onvolkomer waren; men kan nu eenmaal moeilijk precies voor uit bepalen wat de toekomst aan oor logsmisdrijven zal brengen. Het nieuwe wetsontwerp, dat de naam draagt „Wet Oorlogsstrafrecht", schijnt de nodige lessen uit het ver leden te hebben geleerd. Er staan delicten in opgesomd, die een ge trouwe weergave zijn van wat zich in de oorlogsjaren heeft afgespeeld, daarnaast speelt de vervolging en be rechting van politieke verdachten eveneens een rol van betekenis. XXX /"\VER de bedoeling van het ont- werp kan weinig vqrschil van mening bestaan. Men heeft na de be vrijding een ontbreken van een wet als hier voorgesteld maar al te zeer en pijnlijk gemist met alle boze ge volgen van dien. Dat men nu tracht deze lacune aan te vullen, kan dan ook alleen maar worden toegejuicht. Dat wil echter niet zeggen, dat bij een eventuele nieuwe oorlog met dit wetsontwerp, indien het als wet wordt aanvaard, alle misdrijven kun nen worden opgevangen, - die even tueel in de omstandigheden van oor log en bezetting kunnen worden ge pleegd. Niemand kan vooruit voor spellen hoe een volgende oorlog zal verlopen. Men kan hoogstens van mening zijn, dat een volgende oorlog weer heel anders zal verlopen dan de vorige, maar men kan niet nauw keurig aangeven hoe dat verloop zal zijn. Men moest dus bij de opstelling van dit wetsontwerp wel uitgaan van de bestaande gegevens en deze zijn: oorlogsmisdrijven zelf, zoals spionna- ge en verraad en politieke misdrij ven,als ontrouw aan de eigen zaak van het vaderland. Deze delicten worden in algemene zin in het wets ontwerp omschreven, verder kan men niet gaan, omdat men alleen reke ning heeft te houden met het be staande en men moeilijk wetten kan maken op speculatieve toekomstover wegingen. Dit zou in het recht een al te gevaarlijk element brengen. En dan ziet men, dat in het ontwerp ook geen voorschriften worden gege ven omtrent zuivering of tribunaal recht, waarmee wij na de bevrijding zovele droeve ervaringen hebben op gedaan. Toch behoeft men hieruit niet te concluderen, dat dit de reden zou zijn, waarom zuivering en tri- bunaalrecht niet in dit ontwerp zijn opgenomen. Het is eenvoudig de overweging, dat de normen hiervoor onmogelijk van te voren zijn vast te stellen. Het eerste deel van het ontwerp geeft een apart oorlogsstrafrecht met bijbehorend procesrecht, dus los van het bestaande Wetboek van Straf recht. Hieronder heeft men zoveel als mogelijk was de delicten ge bracht, die tijdens oorlog en bezet ting kunnen worden begaan, als mis drijven tegen de koninklijke waar digheid, tegen de veiligheid van de Staat, tegen het in krijgsdienst tre den bij een mogendheid, die met ons land in oorlog is, misdrijven met gebruikmaking van de gelegenheid door de vijand geboden, iemand bloot stellen aan maatregelen van de vijand en zijn helpers en zo meer. Dit wordt dus een op zichzelf staan de wet, die niet geïnspireerd wordt in de bestaande wetgeving. Het andere deel van het ontwerp geeft wijzigingen in h?t Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Mi litair Strafrecht. x x 1V/IET alle waardering voor dit ont- werp zullen er naar alle waar schijnlijkheid bij de behandeling er van toch wel bezwaren rijzen tegen de overwegingen, waarop hier de doodstraf wordt ingevoerd. De dood straf. welke hier wordt ingevoerd, wordt hier ingevoerd als vergeldings maatregel en niet om redenen van veiligheid van de Staat. Juist nu wij bezig zijn met de hu manisering van ons strafstelsel op grond van de overweging, dat de straf op de eerste plaats een regenerend karakter moet dragen zal er onge twijfeld bezwaar rijzen tegen de dood straf als vergeldingsmaatregel, wel ke'bovendien in ons strafrecht geen plaats meer had. Zij bestond nog wel in het militair strafrecht, dat in bij zondere gevallen ook op burgers van toepassing was, maar dat was dan alleen als veiligheidsmaatregel be doeld. Wij wensen hier een debat te vermijden over de wenselijkheid van de doodstraf op zich, wij stippen slechts aan het mogelijke bezwaar te gen de aanvaarding van de vergel dingsgedachte, welk bezwaar door de mogelijkheid van gratie niet teniet wordt gedaan. Ken ander bezwaar koesteren wij tegen de gelegenheidsrechtbanken voor het berechten van oorlogsmis drijven na de bezetting. Ondanks al les wat deze bijzondere gerechtsho ven met alle goede wil na de laatste oorlog hebben gepresteerd, zweeft er rond deze rechtbanken toch een te subjectieve sfeer bij allerlei soort van getuigen, dat men in de practijk hiervan de gewenste zekerheid kan verwachten. Een zo hoog mogelijke graad van zekerheid moet hier be ginsel zijn en deze zekerheid zal eer der worden bereikt bij een berech ting, welke zo nauw mogelijk bij de bestaande vormen aansluit. Op veel meer tegenstand zal deze wet wel niet stuiten, het valt slechts te ho pen, dat zij in verre tijden geen toe passing zal behoeven te vinden. Ucuthfy. lxu-eede Kamei fieticitee.lt Sellte-cotteya Mr J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, die deel uitmaakt van het gezelschap parlementsleden, die een bezoek brengen aan de Ne derlandse industrieën, viert heden zijn zestigste verjaardag. Mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, die eveneens tot het ge zelschap behoort, feliciteert de jarig e (rechts) alvorens men zich aan boord begeeft van een rondvaartboo t te Amsterdam. DUITSLAND'S OPNAME IN WESTERSE DEFENSIE r\E MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN der drie grote Wes telijke mogendheden hebben Do nderdagavond te Washington defi nitieve overeenstemming bereikt over de bepalingen van een „vredes- contract", dat beoogt West-Duitsland op te nemen in het defensiestelsel van de Westelijke wereld. De Ame rikaanse, Britse en Franse hoge com missarissen in Duitsland zullen de instructie krijgen met de West-Duitse regering te onderhandelen over een regeling, die voorziet in: 1. Vrijwel algehele onafhankelijkheid van de West-Duitse regering in de buitenlandse politiek en binnenlandse aangelegenheden. 2. Afschaffing van de huidige ho ge commissie der drie Westelijke mo gendheden en vervanging door ambassadeurs. 3. Wijziging van de status der be zettingstroepen in defensiestrijd krachten. VANDAAG COMMUNIQUé. Een functionaris, die het boven staande mededeelde, verklaarde, dat Vrijdag een officieel communi qué zou worden uitgegeven, waarin de maatregelen bekend gemaakt zou den worden, die de ministers heb ben genomen met betrekking tot Duitsland en andere belangrijke problemen. Functionarissen noemden 't „vre- descontractliberaal, maar zeiden, dat de Westelijke grote mogendhe den enige bevoegdheden wensen te behouden. Hieronder bevindt zich het recht om zich in Duitse aange legenheden te mengen, „indien het communisme de West-Duitse repu- Opbrengst moet met 20pct. omhoog Meer beloning naar arbeid De 7-5 leden van Eerste en Tweede Kamer dié sedert Maandagmiddag een aantal Nederlandse industrieën bezoeken, luisterden gisteravond aan een diner, dat hun werd aangeboden door de Amsterdamse en Gooise in dustriëlen, naar de rede die prof. dr. A. H. M. Albergts hield en waar in hij enige opmerkingen maakte die stellig ook in bredere kring van be lang zijn. Prof. Albregts, die als minister zonder portefeuille is belast met de productieverhoging, zei dat het vraagstuk van de productieverhoging, met name in deze tijd van kapitaal- schaarste, in de eerste plaats ligt in een verbetering van de organisatie. Ik ben ervan overtuigd, aldus prof. Albregts, dat er in een verbetering van de organisatie van de productie mogelijkheden schuilen, die op zich zelf reeds voldoende zouden zijn om de doeleinden welke wij nastreven te verwezenlijken. Voor het bevorderen van de pro ductie is beleid inzake loon- en na dere arbeidsvoorwaarden van grote betekenis. In deze omstandigheden acht ik, in overeenstemming met de organisatie van het bedrijfsleven, het doel in bevredigende mate bereik baar zonder de politiek van de loon- beheersing thans prijs te geTen. Prof. Albregts dacht hierbij vooral aan de bevordering van de prestatie beloning. Een misschien nog belang rijker aangrijpingspunt voor het over heidsbeleid met betrekking tot de bevordering van de productiviteit schijnt het bevorderen van gezonde concurrentie. Wij zouden beneden de maat blijven, aldus prof. Albregts, indien wij slechts onder de gesel van werkloosheid en afzetcrises, zoals in de jaren 19301939, in staat zouden zi n prestaties te leveren welke thans, zij het in mindere mate dan toen, van ons worden verlangd. Indien dit het geval was, zou de Regering gedwon gen worden, zich ernstig te bezinnen op de vraag of de bescherming, wel ke het bedrijfsleven thans op onder scheidene gebieden geniet, econo misch verantwoord is. TOENEMEND CONTACT. Prof. Albregts, dje deze ontmoe ting van leden van de Staten-Gene raal met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven beschouwde als een symptoom van toenemend contact tussen overheid en bedrijfsleven, vestigde er de aandacht op, dat het vraagstuk van de handhaving van een redelijke levensstandaard slechts kan worden opgelost, indien Regering en Staten Generaal enerzijds en be drijfsleven anderzijds elkaar uitste kend verstaan en tot een taakver deling komen, welke een maximum effect waarborgt. Sprekend over de ervaringen, die in de achter ons liggende jaren wer den opgedaan, zei hij, dat de Rege ring haar taak heeft kunnen beper ken tot datgene dat slechts zij alleen kan verrichten, omdat anderen daar in te kort schieten. Zij heeft zich de ze beperking opgelegd in het besef, dat langs de weg van de vrijheid vaak meer te bereiken is dan iangs de weg van dwang. Wie hierover iro nisch glimlacht moge bedenken, dat de wettelijke regulering, welke wij op economisch gebied kennen en hebben gekend, voor het grootste deel een gevolg is geweest van schaarste- economie. Prof. Albregts achtte het verloop van de industriële ontwikkeling van ons land gunstig. De productie is toe genomen en daardoor is de aanwas van de beroepsbevolking toegenomen. Verder zijn er ook 70.000 gedemobili seerde militairen in het productie proces opgenomen. De overheid heeft haar bemoeiingen met het economisch leven volgens spr. beperkt tot stra tegische punten, welke vooral lagen op het gebied van financieel en mo netair beleid. Zeer belangrijk was de opmerking van prof. Albregts dat het overheids beleid op het gebied van de bevor dering van de productie zich vooral zal concentreren op het tot gelding brengen van een gezonde mededin ging, de bevorderoig 0Cm!.-ucicxob ging, de bevordering van het produc- tiviteits-element in de loonpolitiek en het stimuleren van verbetering in de organisatie der productie. De heer L. A. J. M. van Heyst, voorzitter van de Katholieke Bond van Werkgevers, zei in zijn rede o.a.: Als wij, ondernemers, trachten on ze industrieën gezond en groot te maken, dan is dat niet alleen een be lang voor onszelf en voor allen, die in de industrie hun bestaan vinden, maar dan is dat tevens een landsbe lang van de eerste orde. Daarom vra gen wij van de Kamerleden, dat zij het ons mogelijk maken onze taak naar behoren te vervullen. bliek dreigt omver te wevpen, het zij door een binnenlandse coup, het zij door agressie van buitenaf". De functionarissen meldden ver volgens nog, dat de ministers op hun bijeenkomst van Donderdag ook nog spraken over: 1. Mogelijke regelingen om een vredesverdrag met Oostenrijk te be spoedigen. 2. Italië's verzoek om drastische wijzigingen in het met dit land in 1947 gesloten vredeseverdrag, waar door de weg voor uitgebreidere her bewapening wordt geopend. 3. De Amerikaanse onderhande lingen met Spanje, die tot doel heb ben militaire bases voor de West- Europese defensie te verkrijgen. DIE „VRIJE" DUITSE JEUGD TOCH! Naar D.P.A. verklaart zullen de leden van de „Vrije Duitse Jeugd' van wie te bewijzen is, dat zij meer dan een bezoek aan West-Berlyn hebben gebracht tijdens het grote Jeugdfestival in Oost-Berlijn, als „onwaardigen" uit het verbond ge stoten en voor een gerecht gedaagd worden. Bij een enkelvoudig bezoek zou den de leden van eventuele functies ontheven en naar een „verbeterings afdeling" gezonden worden. Deze maatregelen zouden door het centra le secretariaat in de Sowjet-zöne ge troffen zijn. Samen uit samen thuis President Truman heeft gister avond op zijn wekelijkse persconfe rentie verzekerd, dat zolang hij pre sident van de Verenigde Staten is, Dean Acheson minister van buiten landse zaken zal zijn. Hij dacht er niet over Acheson uit zijn kabinet te verwijderen ondanks het aandringen van de Republikei nen op zijn ontslag. Een der journalisten vroeg, hoe lang Truman dan dacht nog presi dent te blijven. Dat zal nog wel eni ge tijd duren, was het antwoord en een algemeen gelach na de volgende vraag, of Truman dan naar een her verkiezing streefde, bespaarde de president een tweede antwoord. VLIEGEN OVER DUITSLAND VERBODEN j^E GEALLIEERDE hoge commissie heeft alle vluchten van Tsjecho- slowaakse vliegtuigen boven W est-Duitsland tot nader order verbo den. Dit verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse hoge com missie Donderdagavond te Frankfort. Een directe reden voor het ver bod, dat volgens de woordvoerder Dinsdag j.l. te middernacht is inge gaan, is niet gegeven. De Tsjecho- Slowaakse autoriteiten werden via de Tsjechische militaire missie in B erlijn van het besluit in kennis ge steld. De laatste maanden hebben Tsje chische vliegtuigen zeven geregelde wekelijkse diensten via West-Duits land onderhouden, waarvan drie op Parijs, twee op Brussel, en twee op Amsterdam. Verleden jaar November verbood de Amerikaanse hoge commissie ge regelde diensten van Tsjechoslo- waakse lijnvliegtuigen tussen Praag en Rome en tussen Praag en Zürich via de Amerikaanse zóne. Als reden voor de maatregel werd genoemd, dat Tsjechische vliegtuigen speciale vluchten boven de Amerikaanse zó ne maakten waarvoor geen toestem ming was verleend. De Amerikaan se autoriteiten beperkten tezelfder tijd het aantal toegestane Tsjechi sche vluchten op andere routen. „AIR FRANCE" STAAKT DIENST OP PRAAG De „Air France" heeft Donderdag avond haar dienst op Praag, op aan raden van de regering gestaakt. Een woordvoerder van het Franse De gevechten in Korea Volgens communiqué's van het le ger en de luchtmacht van de verbon denen hebben de Noordelijken zich door krachtige aanvallen van het achtste leger Donderdag verder te ruggetrokken en hebben vliegtuigen der verbondenen hevige en succes rijke aanvallen uitgevoerd tegen spoorwegen en bevoorradingswegen in de achterhoede der Noordelijken. De Noordelijken boden op de grond en in de lucht heftiger tegenstand, maar waren nog in het defensief. De hevigste gevechten werden ge leverd op het Oostelijke front. De Noordelijken boden hier verbitterde tegenstand. Op het centrale front werden de Noordelijken ten Noorden van Koemhwa met hevig artillerievuur beschoten. Toen de verbondenen met tanks en infanterie het gebied bin nenrukten bleken de Noordelijken zich reeds teruggetrokken te hebben. Van het Westelijk front wordt slechts licht contact gemeld. Vliegers meldden, dat het spoorwegverkeer in Noord-Korea is toegenomen, doch dat er minder voertuigen op de we gen zijn waargenomen. Pilootloze bommenwerpers De Amerikaanse luchtmacht is bezig met de oprichting van de eer ste geleide bombardementsescadril le, die uit pilootloze bomenwerpers zal bestaan, „blijkbaar bedoeld voor een tactische luchtoorlog", zo is te Washington bekend gemaakt. Deze escadrille wordt gevormd in het centrum voor geleide projectielen te Cocoa in Florida en zal 1 October gereed zijn. „Zij zal de eerste operatie-een heid van deze soort bij de lucht macht zijn", aldus de bekendma king. De Atlantische Raad te Ottawa De Canadese minister van buiten landse zaken, Pearson, heeft Don derdag op een persconferentie ver klaard, dat het verband tussen be wapening en economie der vrije sta ten een van de hoofdpunten van be spreking zal vormen op de bijeen komst van de Atlantische Raad, welke Zaterdag a.s. te Ottawa be gint. „De zeer wezenlijke overtui ging heeft post gevat, dat inflatie voor de Westerse mogendheden even gevaarlijk is a!s vijandelijke lucht aanvallen" zeide hij. Pearson zeide verder, dat veel aandacht zal worden geschonken aan de economische samenwerking op lange termijn tussen de staten leden van het Noord-Atlantische Verdrag. Hij was van mening, dat het enige feit, dat uit de besprekin gen te Ottawa zal voortvloeien, het toelaten van Griekenland en Tur kije als lid-staten van het Atlan tische Pact zal zijn. Voorts zal over algemene internationaal-politieke vraagstukken worden gesproken. Sluiting van consulaten Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Donderdag avond medegedeeld, dat het Ita liaanse consulaat te Bratislawa, in Tsjecho-Slowakije, vijftien Septem ber a.s. zal worden gesloten. Aan de Tsjecho-Slowaakse regering is ver zocht haar consulaat te Milaan op dezelfde datum te willen sluiten. „Dit besluit is genomen", aldus het ministerie, „na een lange reeks daden der Tsjecho-Slowaakse auto riteiten, gericht jegens ons consu laat te Bratislawa en zijn personeel, waarvan het doel was zoveel moge lijk overlast te berokkenen. De leden der consulaire staf konden geen voet verzetten, zonder door mannen van het Tsjecsho-Slowaakse v eilig- heidsdienst te worden gevolgd. Op 24 Juli jl. werd consul-gene raal Bridigi aangehouden, toen hij in zijn auto op weg was van Praag naar Bratislawa De Tsjecho-Slo waakse politie deelde mede, dat zij op alles, dat zich in de auto be vond, beslag moest leggen, drie zak ken met diplomatieke post inbegre pen. Concul-generaal Brigidi weiger de de zakken af te geven. De politie liet hem gedurende een uur wachten en raadpleegde haar meerderen. Uiteindelijk mocht de consul-gene raal doorrijden. Om eventuele vol gende incidenten van deze aard, welke ernstige gevolgen zouden kun nen hebben, te voorkomen, heeft de Italiaanse regering besloten haar consulaat te Bratislawa te sluiten", aldus de mededeling van het Italiaan se ministerie van buitenlandse za ken. ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de regering de maatschappij tot deze maatregel had geadviseerd om mogelijke represail- les te vermijden als gevolg van het verbod van de geallieerde hoge com missie aangaande Tsjechoslowaakse vluchten boven West-Duitsland. Hij zeide verder, dat het initiatief tot liet uitvaardigen van dit verbod van de Franse autoriteiten was uitge gaan na „de arrestaties van Fransen in Praag en de onregelmatige actie tegen hen van de zijde der Tsjechi sche autoriteiten". Trein verdween weerachter gordijn De „vrijheidstrein", die Dinsdag door een stunt van de machinist West Duitsland kwam binnenrijden, is gis teren naar Tsjecho-Slowakije terug gekeerd met zesentachtig passagiers. De overige passagiers hebben de Amerikaanse autoriteiten om asyl gevraagd. Gistermorgen stuurde de Amerikaanse senator Harry Cain een dringend telegram aan de hoge Com missaris Mc-Cloy, met het verzoek alle reizigers vast te houden als mo gelijke spionnen. Er is weliswaar geen bewijsmateriaal, dat deze Tsjechen spionnen zijn, telegrafeerde Cain, maar ook William Oatis, de corres pondent van A.P. te Praag, is zonder bewijzen voor spionnage veroordeeld. Het Witte Huis verklaarde echter, dat McCloy s beslissing om de zesen tachtig Tsjechen toe te staan naar huis terug te keren, in overeenstem ming is met de algemene Amerikaan se politiek iegens vluchtelingen. HET VERMISTE FRANSE VLIEGTUIG. Een functionaris van de Franse luchtveiligheidsdienst, die het vlieg veld van Aix-en-Provence als stand plaats heeft, zeide Donderdag avond, dat er slechts zeer geringe hoop bestaat op het aantreffen van overlevenden van het Franse passa giersvliegtuig, dat Woensdag j.l. op een vlucht van de geregelde lijn verbinding tussen Perpignan en Oran, met 36 passagiers en een be manning van drie koppen aan boord, werd vermist. De laatste, door het toestel opgegeven positie, was tus sen de Spaanse kust en de Balea ren. Vandaag zijn de nasporingen, bij het aanbreken van de dag, voortge zet. Men tast nog in het duister om trent de oorzaak van het verdwijnen van het vliegtuig. HET IN ZEE GESTORTE VLIEGTUIG. Het zicht is ter plaatse, waar het vliegtuig in zee is gestort, door zware regenval zeer slecht. Twee reddingboten en twee vliegtuigen zoeken naar de piloot, dei men, vol gens berichten, heeft zien zwemmen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht verklaarde, dat waargenomen was, dat het val scherm van de piloot zich opende. Verscheidene schepen in de buurt van het ongeluk hebben radiogra fisch gemeld, dat zij het vliegtuig in zee hebben zien storten. Britse ladingen niet naar Perzië Het Britse ministerie van handel heeft vier schepen, die op weg wa ren naar Perzië met suiker, staal, rails en dwarsliggers, opdracht ge geven hun koers te wijzigen en te lossen in de dichtstbijzijnde haven. Deze maatregel, aldus de Britse re gering, is het gevolg van het eerder genomen besluit om zekere schaarse goederen, welke ook op de dollar- markt kunnen worden verkocht, aan Perzië te onthouden en dit land, wat de internationale handel betreft, op één lijn te stellen met de landen achter Jiet IJzeren gordijn. Perzië heeft gisteren zijn eerste overeenkomst getekend voor het le veren van olie, ondanks de bekend making van de Anglo-Iranian dat dergelijke transacties illegaal zijn. Het zal driehonderdduizend ton olie aan Afghanistan leveren en kleine hoeveelheden vliegtuigbenzine en andere producten. Afghanistan zal 3.4 millioen dollar betalen De Per zische regering beweert andere aan biedingen te hebben ontvangen, o.a. van Tsjechoslowakije en Polen. Kallettj,e... De drang naar eenheid wordt veelal verkeerd begrepen. Niet de vorm, maar de inhoud is beslissend.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1