Koeien- en paardenkoppen onder de oude Gasfabriek De afbraak bijna ten einde De ontgroening te Leiden is gistermorgen begonnen Monumentale Stadhuislantaarn W.atd tnetióetvtedde* Indo-Europeanen in Nederland WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Millioenenplan in Leiden EEN KAAL TERREIN aan de Langegracht staan sissende heima* ^chines te sputteren in een zwarte brei van zand en modder Beve len klinken over en weer. Dan kli mt een witte rookpluim omhoog en even later rijst een houten heipaal uit de bagger op. Zo moeten er nog 200 palen „getrokken" worden, voordat de oude fundering geheel ver dwenen zal zijn. Reeds liggen 600 dergelijke palen in het water van de Langegracht. Zij zijn de steunpilaren geweest, waarop de oude electri- citeitscentrale gerust heeft, voordat men, nu bijna een jaar geleden, aan de afbraak hiervan begon. Niet minder dan 10.000 ton puin moest ge ruimd worden, afkomstig van muren en funderingen. Nu is het terrein bijna kaal; straks kan aan de uitvoering van een millioenenplan begon nen worden. Zoals bekend bedragen de kosten van de uitbreiding der Stedelijke Lichtfabrieken ruim 20 millioen gulden! Begin volgend jaar begint de bouw Nog steeds hoopt de directeur, ir. Y. Ykema, dat men het werkschema zal kunnen handhaven, hetgeen be tekent, dat men in 1953 klaai zal zijn. Er kunnen zich echter onver wachte omstandigheden voordoen, zo als b.v. de onaangename ontdekking, dat zich onder de funderingen van de oude gasfabriek nog een andc.e fundering bevond van vroeger da tum. Toen ook deze verwijderd was, ontdekte men nog een fundering, die vermoedelijk uit het begin van de 16e eeuw dateert. Wat op deze houten palen (vier eeuwen oud en nog helemaal gaat!) gerust heeft, is niet met zekerheid te zeggen. Het i feit echter, dat men er ook koppen j van koeien en paarden gevonden heeft, suggereert, dat hier vele ja ren geleden een leerlooierij of sla gerij gestaan heeft. Grote evolutie. De evolutie die zich in enige tien tallen van jaren heeft voltrokken op het gebied van de electriciteit, blijkt wel duidelijk uit deze af braak en nieuwbouw. Nauwelijks 40 jaar is het geleden, dat de vorige ekctriciteitscentrale gebouwd werd. Men meende toen een ultra-moder ne installatie hebben maar reeds nu is er niets dan puin van overge bleven. 800 palen er uit.800 er in. Nadat men op deze wijze „schoon schip" heeft gemaakt, luidt over kor te tijd de eerste klap op de eerste paal een periode van opbouw in. In totaal zullen ongeveer 800 oe- tonnen palen van circa 14^ meter lengte op deze eerste paal volgen. Met deze werkzaamheden zijn onge veer 6 weken gemoeid, waarna een aanvang wordt gemaakt met de eigenlijke fundering. Zodra men ook hiermede gereed is hetgeen vêi^moedelijk begin volgend jaar zal zijn wordt met het optrekken van het gebouw begonnen. Ongeveer te gelijkertijd wordt een aanvang ge maakt met de bouw van de schoor steen, welke 85 meter hoog zal wor den. Een reus onder de reuzen, als men bedenkt, dat de Stadhuistoren (de windvaan inbegrepen) het tot 57 meter haalt! Van 36.000 naar 84.000 K.W. Op het moment, dat deze nieuwe centrale in bedrijf wordt gesteld, zal de capaciteit van de Electriciteits- fabriek zijn opgevoerd van 36.000 tot 84.000 k.W. Momenteel moet men het zelfs met 24.000 kW. stellen, een en ander als gevolg van het weg vallen van enkele installaties, wel ke plaats moeten maken voor de nieuwbouw. Zoals bekend maakt deze nieuw bouw een onderdeel uit van het pro vinciale plan, dat voorziet in de bouw van centrales te Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht. Deze winter nog kalm aan. Hoewel vanzelfsprekend nationale en internationale factoren van in vloed zijn op de electriciteitsvoor- ziening, ligt het uiteraard voor de hand, dat zolang de nieuwe centrale nog niet in bedrijf is gesteld, wij het in de eerste tijd nog wat kalmpjes aan moeten doen voor wat het elec- triciteitsverbruik betreft. Voor ir. IJkema is het zelfs nog een zeer grote vraag of wij deze winter zon der tijdelijke uitschakelingen zullen doorkomen. Gelukkig echter breekt thans voor de S.L.F. na een jaar van puinrui men en afbraak, een tijd van op bouw aan Leiden en het omvangrijke ver zorgingsgebied van de S.L.F. zijn er mede gebaat! 1 Burgerlijke Stand Geboren; Hendrikus Hermanus Ma ria, z. van J. C. F. van Tol en J. v. d. Veer; Johanna Helena, d. van J. H. van Leeuwen en P. Crama; Gerrit. z. van A. Sasburg en H. Filippo; Pau la d. van M. L. de Keizer en D. Kamp; Anna Maria Josephien Hyacintha, d van P. H. C. Verhoef en E. A. J. van Loon; Yvonne Catherina, d. van G. Ravensbergen en J. W. van Dam; Jo hannes Hendrik, z. van J. Sinteur en A. van Kooperen; Paula Gerarda, d. van A. G. van Rijn en C. M. Schuur; Johannes Govert Maria z. van T. J. Schrijvesr en T. J. v. d. Burg; Mijntje d. van J. Barnhoorn en W. Verdoes; Danny Berend Jan, z. van E. de Heef en J. B. M. Hazenberg; Mattheus Jo hannes, z. van L. van Leeuwen en J. Hooiveld; Dirk, z. van W. F. v. d. Blom en P. la Lau; Cornelia Alida, d. van C. H. van Dam en H. A. Smit; Elly, d. van B P. van Varick en A. C. Eradus; Pietje, d. van C. Guijt en P. Ouwehand; Jan Bastiaan Huig, z. van H. Haasnoot en L. v. d. Bent; Bas- tiaantje ,d. van T. B. van Meteren en N. van Wijk. Gehuwd: F. M. van Haaren en C. van Houten; C. de Haan en M. Stoof; N. H. Bosman en C. Smit; J. D. Bal en C. Kruijt; P. M. J. C. Schroder en A. Remond. Overleden: Bartholomeus v. d. Le lie m. 67 jaar; Johanna Maria Dam merman wed. van H. P. H. Würtz 68 jaar PERSONALIA De heer J. M. Reimeringer slaag de te Amsterdam voor het examen M.O. Duits A. 150 kale hoofden.... (Foto; „De Leidse Courant"). Aantal studenten sterk teruggelopen Nog wordt er puin geruimd op het terrein, waar de oude Electriciteüs- centrale gestaan heeft en waar straks een nieuw gebouw verrijzen zal. (Foto: „De Leidse Courant"). Zc zijn er weer, de groenen, die ieder jaar in September de stad het typische uiterlijk van een studen tenstad geven. Met ziet ze weer gaan, de jonge knapen met hun kaalgeknipte hoofden, grote witte boorden en zwarte strikjes. Giste ren is het begonnen en viel bij de kapper menige fiere haardos ten prooi aan de ontgroeningstraditie, (zie foto). Kaalgeknipt moesten de groenen zich gisteren melden op de Soos, waar zij werden ingeschreven en een groenen-boekje ontvingen. Daar na volgde kennismaking met de ouderejaars en het gapende publiek aan de Breestraat of in de Vrou- wensteeg heeft weer met een men geling van medelijden en leedver maak geconstateerd, dat die kennis making nu niet bepaald het karak ter heeft van een dames-theepar tijtje! Tot in de nacht klonk uit de Soos een luid rumoer en de voorbij ganger kon slechts vermoeden, wat zich achter de gesloten gordijnen afspeelde De ontgroening heeft niet de on verdeelde sympathie van alle Leide- r.aars; zy zou niet meer passen in deze tyd. Zeker is in ieder geval, dat het ontgroenen aan tal van re gels gebonden is. Er gaat een me disch onderzoek aan vooraf en in de reglementen wordt het groen vol doende nachtrust gegarandeerd, evenals behoorlijke maaltijden. Dat het in de practijk misschien wel eens anders uitpakt, daarvan kan iedereen getuigen, die voor zover mogelijk de ontgroening aan de bui tenkant volgt Natuurlijk heeft de ontgroening een zekere waarde. De jonge kna pen, die in September naar Leiden komen, om er te gaan studeren, voe len zich meestal een hele Piet, om dat zy twee maanden geleden ge slaagd zijn voor HBS of Gymna sium. Dat zij echter nog pas aan het begin staan, wordt hun bij de Ont groening wel duidelijk gemaakt! Zij leren de tradities en gewoonten van het Leidse studentenleven kennen en worden in contact gebracht met alles, wat hun studietijd kan aanvul len en veraangenamen. De rector- magnificus, prof. dr. S. T. Bok, heeft op de noodzaak hiervan met zeer veel nadruk gewezen, toen hij vorige week de nieuwe studenten in de Pieterskerk op vaderlijke wijze toesprak. Ondanks zijn dringende aanspo ring om lid te worden van het Leidse Studentencorps, resp. van de WSL, hebben slechts 150 jonge mannen zich bij het LSC laten in schrijven, terwijl het totale aantal nieuwejaar, studenten in Leiden 417 bedraagt. Bij de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden hebben zich tot op heden 157 „no vicen" laten inschrijven. Het aantal van 517 nieuwejaars- sludenten zal in de komende weken nog enigszins vergroot worden. Het Inschrijvingsbureau blijft tot half October geopend en men verwacht er, dat er nog plm. 100 nieuwe in- schrijvingen zullen komen. Maar j zelfs wanneer deze verwachting vol komen in vervulling gaat, loopt het aantal inschrijvingen toch sterk te rug. Na de oorlog heersten er geen normale toestanden, zodat het aan tal van 2200 nieuwe studenten in 1945 geen houvast biedt voor verge lijkingen. In 1948 bedroeg het aantal 1 1003, in 1949 914, vorig jaar 847. De daling zet zich dit jaar voort, zelfs in verergerde mate. De stijging van de kosten voor het levensonderhoud zal aan deze daling niet vreemd zijn. In een der kelders van het Leidse Stadhuis wacht een gedemonteerde monumentale lantaarn op de dag, dat het gemetselde onderstuk gereed zal zijn. Zoals bekend wordt deze lantaarn op het Stadhuisplein gebouwd ter herinnering aan de bouwheer van het Stadhuis, wijlen architect Blaauw. Rechts ziet men een vier-armige bronzen kroon, waarop vijf lantaarns geplaatst worden. Links een van de lantaarns. (Foto: N. J. v. d. Horst) R.K. BOND „ST. ANTONIUS" Damescomité opgericht De afd. Leiden van de Ned. R.K. Bond van hotel-, café- en restaurant- geëmployeerden „St. Antonius" had gisteravond in het gebouw van Chr. Belangen aan de Oude Singel de vrouwen van de leden en de vrou welijke leden bij elkaar geroepen om re konven tot oprichting van een damescomité. De afdelingsvoorzitter, de heer P. Feiten, dankte de aanwezige dames voor haar opkomst, welke groter was dan men had durven hopen, waar na de heer Joh. M. van Asperdt, bonds- en afdelingssecretaris, een korte uiteenzetting gaf over het doel van deze bijeenkomst. Hij wees daarbij op het jaarlijks terugkerende St. Nicolaasfeest, dat het bestuur steeds opnieuw veel hoofdbrekens kost. Dit was een der redenen, waar om het bestuur het gewenst oordeel de te komen tot oprichting van een dames-comité. Dit comité, bestaande uit vrouwelijke leden en de dames der leden, kan zich b.v. belasten met de werving van nieuwe leden, het verrichten van werkzaamheden bij diverse acties, als het genoemde St. Nicolaasfeest. het verzorgen en het behulpzaam zijn bij excursies c.d., welke voornamelijk in de lijn van de vrouw liggen. De heer van Asperdt gaf vervol gens een overzicht over de voorbe reiding en de gang van zaken bij het St. Nicolaasfeest en hoe spr. zich dit in de toekomst dacht. De aanwezige dames waren een parig bereid dit werk te aanvaarden en besloten op Donderdagavond 20 September bijeen te komen len huize van mevr. van Noort te Oegstgeest. Vóór die datum zullen alle vrouwen der leden bezocht worden, met het verzoek aanwezig te willen zijn ter verkiezing van een bestuur en ter bespreking van de eerste werkzaam heden. Het ligt voorts in het voor nemen spoedig tot daden over te gaan, terwijl men wil proberen op 'n vaste avond in de week bijeen te ko men. Nadat nog verschillende door de dames gestelde vragen waren beant woord, werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten. De Leidse Smalfilmliga gaat a.s. Vrijdagavond in „In den Vergulden Turk" haar eerste bijeenkomst hou den met een Nationaal Programma 1951. De op het NOVA-congres 1951 bekroonde films zullen dan ver toond worden. Bovendien kunnen de leden rekenen op enige belang rijke mededelingen over een werk groep en een beginnerscursus. Reden waarom het bestuur een geweldige grote opkomst verwacht. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). BINNENLAND. BESLISSING ERERAAD „HELPT AMBON IN NOOD". Het bestuur van de stichting „Helpt Ambon in Nood" erkent de beslissing van de ingestelde ereraad, die onder meer tot taak had de pun ten van geschil tussen de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en de stichting „Helpt Ambon in Nood" tot een oplosisng te brengen, niet. De ereraad heeft in zijn uitspraak van 9 Augustus jl de stichting „Helpt Ambon in Nood" verzocht haar werkzaamheden te staken. Zoals bekend bestond er tussen beide stichtingen over talrijke kwes ties diepgaand meningsverschil. In gezamenlijk overleg is derhalve een ereraad benoemd, onder voorzitter schap van mr. Th. L. v, Berckel, aan wie de geschilpunten werden voor gelegd. Deze ereraad zou streven naar een definitieve oplossing van de controverse tussen beide partijen. Op 8 Mei jl. deed de ereraad een brief uitgaan naar de stichtingen, waarin verzocht werd om een uit drukkelijke verklaring, dat de par tijen zich aan de komende beslissing van de raad zouden houden, ook wanneer deze uitspraak zou inhou den, dat één van de partijen haar werkzaamheden in enig verenigings- of stichtingsverband moet staken. Daarmee heeft de stichting „Helpt Ambon" zich niet kunnen verenigen. Zy heeft de raad op 6 Juni geant woord, dat zij voorbehoud wenste te maken ten aanzien van dit bijzon dere punt, daar zij een charitatieve stichting is, die bedoelt niet anders (Advertentie). dan hulp te bieden aan Ambonezen, die daarvoor naar haar mening in aanmerking komen Op een persconferentie, die „Helpt Ambon in Nood" vandaag in Am sterdam belegde, deelde een zegs man van het bestuur, de heer Zied- ses mede, dat de ereraad op dit schrijven niet heeft gereageerd. Het bestuur had aangenomen, dat de ereraad van deze mededeling goe de nota had genomen en de compe tentie van de ereraad zich dus niet over dit punt zou uitstrekken. „Bij de uitspraak van de raad. die in feite de liquidatie van „Helpt Ambon in Nood" betekent, is ge bleken", aldus de heer Ziedses, „dat deze ereraad zijn bevoegdheid verre heeft overschreden". Op 29 Augus tus jl. heeft de raad schriftelijk van zijn uitspraak kennis gegeven en tevens machtiging gevraagd voor publicatie van de uitspraak. Dezelf de dag nog heeft het bestuur van „Helpt Ambon in Nood" telegrafisch medegedeeld, dat het hiermede niet accoord kon gaan. Desniettegen staande is Dublicatie van de uit spraak geschied. De heer Ziedses deelde ter pers conferentie mede, dat nu de ere raad zich niet heeft gehouden aan de htm verleende bevoegdheid, de stichting „Helpt Ambon in Nood" zich niet door zyn uitspraak gebon den voelt en dat zij haar charitatie ve werk zal voortzetten. HIJ HAD GODSDIENSTIGE BEZWAREN Omdat het niet in overeenstem ming met zijn geloof was, wilde dc 72-jarige veehouder P. C. van D. uit Woerden, die twee koeien heeft, zich niet aansluiten bij de Provinciale Ge zondheidsdienst in Zuid-Holland. De oude baas. die vanmorgen voor de Rotterdamse Rechtbank terechtstond, was door de kantonrechter te Rot terdam veroordeeld tot een boete van vijftien gulden. Hij verklaarde van geen enkele vereniging lid tc zijn. De president betoogde, dat als dc man koeien hield, de wet het lid maatschap van de Gezondheidsdiensl voorschreef. ..Dan is het een godde loze wet", repliceerde de veehouder. „Ik moet de wet toepassen", zei daarop weer de president van de rechtbank. „Ook u zult eenmaal voor de Rech ter moeten verschijnen" was het ant woord. De officier van justitie vroeg be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter. THESAURIER-GENERAAL NAAR OTTAWA Naar wij vernemen zal de thesau rier-generaal, jhr. mr E. van Lennep, zich in dc loop dezer week naar Ot tawa begeven ter bijwoning van de daar te houden ministersconferentie van de N.A.T.O. Minister Lieftinck die thans nog te Washington vertoeft on daarna naar Ottawa gaat, heeft het voornemen naar Nederland terug te keren, op dat hy de begroting van 1952 Dinsdag 18 dezer aan de Tweede Kamer kan aanbieden. Mocht echter do minister zijn aanwezigheid ter conferentie niet kunnen onderbreken, dan zal de begroting door de minister van fi nanciën ad interim, dr. Drces wor den aangeboden. Kan minister Lief tinck aan zijn voornemen wel ge volg geven, dan ligt het voor de hand dat jhr van Lennep hem gedurende zijn afwezigheid zal vervangen. BUITENLAND. HET PERZISCHE ULTIMATUM Dinsdag hebben de afgevaardig den van de Perzische oppositie geen gebruik gemaakt van hun door pre mier Mossadeq geboden „laatste ge legenheid" om een speciale vergade ring van het parlement te laten bij eenroepen. Dr. Mossadeq had voor gesteld, dat op de speciale vergade ring van vandaag gestemd zou wor den over het regeringsbeleid. Waarnemers in Teheran veron derstellen, dat Mossadeq de Perzi sche ambassadeur in Washington zal opdragen Dinsdagavond het voor Engeland bestemde „ultimatum" aan Trumans persoonlijke vertegen woordiger Harriman te overhandi gen. Dinsdag zou na een vacantie van tien dagen bij do Kaspische Zee de Sjah in Teheran terugkeren. Ver wacht wordt, dat de Britse ambassa deur, sir Francis Shepherd, Dinsdag of Woensdag met de Sjah het ulti matum van Mossadeq zal bespre ken. U bent misschien geen held, U kunt misschien niet iwemmen en mensen redden. U volgde nimmer een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Maar. u hebt gezond bloed in uw aderen. Dit bloed kan een medemens het leven redden.' Daarom wordt uw hulp gevraagd: Wordt mensenredder door uw bloed Het ts toch zo gemakkelijk, zo dood eenvoudig en. het kost geen geld en uw naaste zal u dankbaar zijn. Meld u daarom aan bij hel Ned. Roodo Kruis, Rijnsburgerweg 3, Leiden. In een gesprek met het A.N.P. heeft de heer Weiss, voorzitter aan het Indo-Eenheidsvcrbond (I.E.V.) zich over de positie van de naar Holland overgekomen Indo-Euro peanen als volgt uitgelaten: „Verreweg de grootste groep be staat uit de stroom van duizenden, die naar Nederland zijn vertrokken in de veronderstelling, dat Neder land een paradijs is en dat dc Ne derlandse regering wel in staat zal zijn voor hun levensonderhoud te zorgen. Het I.E.V. heeft deze men sen altijd gewaarschuwd en hun steeds voor ogen gehouden, dat men niet zó maar een positie in Indonesië moest prijsgeven en zich naar een land begeven, dat men meestal niet eens uit eigen aanschouwing kent. Onze waarschuwingen bleven helaas zonder veel resultaat". De heer Weiss wees er op, dat de voorlichting van Nederlandse zijde in Indonesië op dit gebied veel te wensen over laat. Hij schetste ver volgens de ellendige omstandighe den, waaronder deze categorie ver keert., aangezien velen gaandeweg door hun geld heenraken, niettegen staande het feit, dat de Nederlandse regering voor deze mensen doet, wat zij kan. Maar zij zijn niet bestand tegen het klimaat, zij kunnen zich niet aan de Nederlandse leefwijze aan passen en zijn in het algemeen, zo als de heer Weiss zich uitdrukte, niet „Hoiland-minded". Zij willen, onder welke armelijke omstandigheden zij ook verkeren, bijvoorbeeld niet ach ter een groentewagen lopen, want dat „is naar hun nog koloniale be grippen koeliwerk". Vervolgens wees de heer Weiss met de grootste nadruk op de gele genheid, die tot 27 December a.s. bestaat om langs eenvoudige en snel le weg het Indonesische burgerschap aan tc vragen. Hebben zij eenmaal de Indonesische nationaliteit, dan kunnen zij zich tot het Hoge Com missariaat in Den Haag wenden om de terugzending naar het land van herkomst te regelen. De regeling komt er dan op neer, dat zij de te rugtocht voorgeschoten krijgen. Gebruikt men deze mogelijkheid niet en wil men na 27 December a.s. toch Indonesisch staatsburger wor den, dan zal dit moeten gaan langs een moeizame en kostbare weg. „De ze categorie vormt een zeer ernstig sociaal probleem, vooral voor Neder land, want op dit ogenblik vormt zich hier te lande een groep van vele duizenden personen, die door een lange periode van arbeidsloosheid arbeidschuw gaat worden, hetgeen uiteraard funeste gevolgen heeft op de kinderen", aldus besloot de heer Weiss. Van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag vernemen wij, dat tot nu toe een groep van ongeveer 80 Indo-Euro peanen in Nederland het Indonesi sche staatsburgerschap heeft aange vraagd. MARKTBERICHTEN WOEHDEN, 12 Ssptember. Kaas. Aanvoer 256 partijen. Prijzen: lc soort 2.23—2.30, 2e soort t 2.12—2.21, en zware tot f 2.50 per kg. Handel traag

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3