3)e QeidtetSoufrcvnt Machinisten namen de trein INDONESIË EN NEDERLAND Pri ns Aschwin gisteren te Londen in de echt verbonden Met trein en al de vrijheid in Tito krijgt bezoek Hervatting van onderhande lingen blijft mogelijk West-Duitsland aan de orde Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12382 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 lil. BEHALVE de politieke kant. welke wij in onze vorige arttikelen 1) bespraken, zit er aan de kwestie van de verhouding van Nederland tot Indonesië ook een economische kant. Wij wezen daar reeds op. En deze economische kant van dit vraagstuk is, gezien de ontwikkelingen en ver houdingen tussen beide landen, wel de meest voorname. Beziet men namelijk de vraag of wij met het oog op onze grote belan gen in Indonesië en mét de kans op een betere samenwerking dan in het Uniestatuut en de gesloten overeen komsten mogelijk is gebleken, nog langer moeten wachten met een her ziening dezer overeenkomsten, dan dient men ook de benedenwaartse beweging in financiëel en eco nomisch opzicht in Indonesië niet uit het oog te verliezen. Momenteel wordt deze nog vertraagd door de gestegen prijzen en de buitengewoon hoge opbrengst van de voornaamste exportproducten, maar bij een om slag van de huidige voor Indonesië uitzonderlijke conjunctuur, kon de financiële afgrond wel eens open gaan. De reserve aan deviezen, die men als gevolg van de prijsstijging sinds 1 Januari 1950 heeft kunnen vormen en die op 1000 millioen Ned. Courant worden geschat, heeft niet bijgedragen tot herstel van de Indo nesische economie, omdat hiermee niet de consumptie- en kapitaalgoe deren werden verkregen, die men zo dringend nodig had. Met de on veiligheid, vooral in de streken in het binnenland, zal het voor de Wes terse bedrijven steeds moeilijker worden zich te handhaven. Het is niet voor niets dat de In donesische regering een man als Schacht, de financiële tovenaar van het Derde Rijk, naar haar land heeft gehaald. Schacht zal moeten trachten de Indonesische regering uit de eco nomische impasse te helpen. Maar juist in verband met het sen timent van het Indonesische volk, waarover wij in ons^ eerste artikel schreven, zal het zaak' zijn bij de te verwachten nog.grotere moeilijkhe den op economisch gebied, niet lan ger dan juridisch hoogst noodzake lijk is, een instituut te laten bestaan, dat zijn gebrek aan bruikbaarheid volkomen heeft bewezen en dat straks waarschijnlijk alleen nog maar kan dienen om de lasten en het ge brek af te reageren, dat het Indone sische volk bij een nog verdere neer gang te dragen zal krijgen. In dit opzicht is wel veelbetekend wat het invloedrijke Masjoemilid, mr Wibisomo, schreef in de „Mimbar In donesia". „Zelfs geheel los van de R.T.C. en voortlevend op de huidige voet, zal onze kracht niet wassen, in tegendeel zal het omgekeerde gebeu ren. Dat het machtsapparaat van de Staat nog niet bij machte is de aan een rechtsstaat toekomende veilig heid te garanderen en dat de Rege- ringsapparatuur nog geen behoorlij ke taakuitoefening kent, heeft niets met de R.T.C. uit te staan. Dit moe ten wij terdege beseffen om de ca suspositie niet verkeerd te stellen. Gaan wij ervan uit, dat alle in het land gerezen moeilijkheden uitslui tend aan de R.T.C, te wijten zijn, dan ligt het voor de hand, dat geen poging gedaan zal worden om naar de werkelijke oorzaken daarvan te speuren. De beste weg om ons van die R.T.C.-lasten te bevrijden is die, welke ons volk uiteindelijk moreel vooruit helpt." Hieruit blijkt het eerlijke oordeel, dat het niet de R.T.C.-accoorden zijn, welke verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor de binnenlandse moeilijkheden. Het feit, dat hier eer lijk en openlijk tegen deze blijkbaar veel verbreide opvatting stelling wordt genomen spreekt boekdelen. Overigens spreekt mr Wibisomo hier tegelijkertijd van een „bevrijden van de R.T.C.-lasten." Hiermede staan wij voor een di lemma, waarvoor een oplossing moet worden gezocht, een oplossing, wel ke voor jaren, vele jaren, de verhou dingen tussen Nederland en Indone sië zal bepalen. Die verhouding, daar gaat het om. De Indonesische regering weet nu, dat wij bereid zijn over een herzie ning dezer accoorden te praten, dat wil zeggen, dat wij niet a tors et a travers aan deze overeenkomsten wensen vast te houden. Dat is het eerste winstpunt. Hiermede hebben wij reeds bereikt, dat in het senti ment van het Indonesische volk deze R.T.C.-overeenkomst niet meer te gen ons kan worden uitgespeeld. Dan hebben wij reeds bereikt, dat er een kans ontstaat op vriendschappelijke samenwerking op basis van de mo gelijkheden, welke de laatste ander half jaar ons heeft getoond en dat door een gezamenlijke bespreking van de herziening der R.T.C.-accoor den de moeillijkheden voor een groot deel uit de weg zullen worden ge ruimd. Maar wel zal in de plaats van deze accoorden dan iets moeten komen, dat niet alleen de samenwerking op betere en hechtere basis stelt, maar dat tevens van blijvende waarde zal zijn en dat niet opnieuw met een beroep op het Indonesische sentiment ter zijde kan worden gesteld, als de binnenlandse politieke toestand in Indonesië dit nodig zou hebben. 1) Zie „De Leidse Courant" van en 11 Sept. ONTVANGST OP PALEIS SOESTDIJK QEKLEED in een eenvoudig colbert costuum met in het knoopsgat een witte anjer, was Prins Bernhard gisteren getuige bij het huwelijk van zijn broer Prins Aschwin zur Lippe Biesterfeld en Simone Louise Watz- dorf, de dochter van een Frans marine-officier, dat gesloten werd in Cax- ton Hall, het Bureau van de Burgerlijke Stand in Westminster te Lon den. De bruid was gekleed in een effen zwart wollen costuum met een kleine hoed met zwarte veren en geel gestreepte zijden handschoenen. Als enige versiering droeg zü een takje orchideeën en een vierkant gouden cocktail horloge. De bruidegom was, evenals Prins Bernhard gekleed in een blauw wit gestreept colbertcos tuum met in het knoopsgat een rode anjer. De huwelijksplechtigheid, die een strikt besloten karakter droeg, werd bijgewoond door de moeder van Prins Aschwin en zijn broer, Prins - Av.d. Na een bezoek aan het Franse con sulaat en een receptie in Mayfair, is het gezelschap, in een door Prins Bernhard bestuurde Dakota, naar Soestdijk gevlogen. Kennismaking in Duitsland. De echtgenote van prins Aschwin is al geen onbekende meer op paleis Soestdijk. „Ik ben hier al twee maal geweest", zegt ze in een bijna accent loos Engels. „Ja, ik ken mijn man al geruime tijd. We hebben elkaar leren kennen in Duitsland. Neen, ik heb niet zoveel verstand van Chinese kunst als mijn man, hoewel ik enige tijd in China heb gewoond". Als we over het Verre Oosten gaan praten ontdekken we plotseling, dat de echtgenote van prins Aschwin een Nederlandse oom heeft; Alex Holle heet hij; woont thans aan de Riviera. „Ik ben in 1938 en 1939 bij hem op zijn plantage op Java geweest". Waar ik geboren ben? „Waar wordt een Frangaise anders geboren dan in Pa rijs? Ik heb er politieke wetenschap pen gestudeerd. Mijn vader was offi cier in het Franse leger. Hij woont thans in Bordeaux. En dan heb ik nog een zuster en mijn broer Jean in Frankrijk wonen. Neen, we blijven niet in Nederland. In New York wacht het werk weer op mijn man". Toekomstig adres New York. „Ik mag wel zeggen, dat mijn ar beid als mede-curator van de afde ling kunst van het Verre Oosten van het Metropolitan Museum in New York mij volkomen bevredigt", zegt prins Aschwin. ,,In de eerste dagen van October hoop ik daar weer terug te zijn. Maar eerst moet ik naar Istanboel om een congres van Oriën talisten bij te wonen, dat daar 15 September begint. Morgen vertrek ken we daarheen, maar we blijven eerst nog een dagje in Rome En dan naar ons eigen huis in New York". Met waar enthousiasme spreken prins Aschwin en zijn vrouw over hun huis. „Wist u. dat we in het eerste werkelijke flatgebouw van New York wonen? Het werd in 1860 gebouwd door afstammelingen van de eerste gouverneur van „Nieuw Nederland". Pieter Stuyvesant, voor schrijvers en artisten van New York". Het lijkt niet uitgesloten, dat de Koningin en Prins Bernhard er spoe dig eens een kijkje komen nemen, want in April hoopt prins Aschwin zijn broer in elk geval weer te zien tijdens het officiële bezoek van het koninklijk paar aan de Verenigde Staten. Dinsdagavond gaf H. M. de Koningin ter ere van het jong ge trouwde paar een intiem diner op het paleis. HONGAARSE BISSCHOP VERDWENEN. Sedert twee maanden is de wij bisschop van Székesféhervar in Hon garije, Mgr. Imre Kisberk, niet meer ir. zijn bisschopsstad gezien. Noch de geestelijkheid van zijn bisdom, noch de Hongaarse bisschoppen weten, waar hij is of wat zijn lot is geworden. Zij vermoeden echter, dat de Hongaarse politie Mgr. Kis berk vasthoudt. Mgr Kisberk werd in Maart van dit jaar bisschop gewijd. Zijn ver dwijning heeft onder de gelovigen de gevoelens van onrust en bitter heid versterkt. Tsjechische spoorwegmannen over de grens Met een vaart van 90 km daverde gisteren een volle Tsjechische pas- sagierstrein langs de Tsjechisch-Duitse grenspost Selb-Ploessberg West- Duitsland binnen en daarmee hadden de machinist, zijn gehele gezin en een aantal andere Tsjechen aan het communistische regiem in hun land weten te ontsnappen. Daar de machinist te voren alle verbindingen van de noodrem onklaar gemaakt had, bleven de verwoede pogingen van de treinbewakers om de trein nog voor de grens tot staan te brengen, zonder gevolg en machte loos moesten zij toezien, hoe de wagons langs de Tsjechische grensbe ambten stoven. nisten. Toen zij de grens naderden, werd vaart geminderd, een van de machinisten sprong van de machine en ruimde in weinige ogenblikken de versperring op, die zich hier dwars over de rails bevond en even later daverden de wagons in snelle vaart de grens over. Terwijl de Duitse grenspolitie in Selb de zaak opnam met de Tsjechi sche autoriteiten, werden alle passa giers aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Aan het Westduitse ministerie van Verkeer werd terstond telefo nisch rapport uitgebracht over de geslaagde ontsnapping. MET Z N VIJF-EN-TWINTIGEN Even voorbij de grens, op het sta tion Selb-Ploessberg, deed de machi nist zijn trein stilhouden. Aan de toeschietende Duitse doua niers vertelde hij, dat hij en 24 an dere Tsjechen „politieke vluchtelin gen" waren en in Duitsland wilden blijven. Om hen groepten de overige 77 passagiers en treinbeambten, die luide te kennen gaven, dat zij naar hun land terug wilden. Zij kregen hun zin, maar moesten wachten tot een andere Tsjechische machinist gearriveerd was om de trein weer op te halen: Uit de langzaam binnendruppelen de bijzonderheden blijkt, dat de even ongewone als sensationele ontsnap ping goed voorbereid was. De trein onderhield een dienst tussen Praag en Asch, een Tsjechisch dorpje aan de Duitse grens. Toen de trein bestaande uit drie passagiersrijtuigen en een goederenwagon in deze plaats arriveerde stopte de machinist niet, maar reed door, zodat de trein op rails, die naar Duitsland voeren terecht kwam. Op de locomotief bevonden zich naar achteraf blijkt twee machi- De opperbevelhebber der Britse vloot in de Middellandse Zee, admi raal sir John Edelsten, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan maarschalk Tito. Hij arriveerde te Split aan boord van de kruiser „Liverpool". Maarschalk Tito heeft de admiraal een feestmaal aangeboden. In politieke kringen kent met het bezoek een aanzienlijke politieke waarde toe. Het is het eerste officiële Britse vlootbezoek na de oorlog. Men acht het van betekenis, dat maar schalk Tito speciaal naar Split geko men is om de Britse admiraal te ont moeten. In Joego-Slavische kringen ziet men in het bezoek niet slechts een „bewijs van de steeds verbete rende betrekkingen tussen beide lan den", doch een verzekering, dat Joe- go-Slavië, mocht het uit het Oosten worden aangevallen, niet alleen zou staan en dat de Britse vloot bereid zou zijn de vrije toegang tot de Dal- matische Zee open te houden. PUBLICIST DER POOLSE REGERING VERMOORD. Radio-Warschau heeft vandaag om geroepen dat Stefan Martyka, „lid van de voorlichtingsafdeling van ra- dio-Warschau en een van Polens vooraanstaande dramaturgen", door „fascistische bandieten" is vermoord. Er werd niet medegedeeld wanneer en onder welke omstandigheden de moord is gepleegd. Martyka had de leiding van de muziekafdeling van het propagandabureau van radio- Warschau, hij hield ook radio-toe spraken, waarin hij, naar radio-War- schau mededeelde, „de oorlogsstokers en de vijanden van de Poolse volks republiek aanviel". Dinsdag werd in de grootste schouwburg van Warschau een her denkingsbijeenkomst voor wijlen Martyka gehouden. Hij kende de situatie. Volgens berichten uit Duitse bron was de ontsnapping beraamd door een groep spoorwegmannen, o.w. een vroegere ploegbaas uit Asch, die in 1946 wegens zijn pro-Duitse ge zindheid ontslagen was en die de spoorwegsituatie in dit grensgebied op zijn duimpje kende. De eerstaanwezend Amerikaanse officier in Rhenau (bij Hof), Martin, was, volgens AP, van mening, dat de vluchtelingen van Praag af voortdu rend geholpen rr/oeten zijn, „anders hadden zij het niet zo ver kunnen brengen" De vluchtelingen zouden „met de meeste welwillendheid be handeld worden", zei hij, in afwach ting van een besluit van de Ameri kaanse Hoge Commissie, aan wie hij de ontsnapping gerapporteerd had. „Niet zo gelukkig" Martin vertelde nog, hoe 14 dagen geleden 13 Tsjechen op hetzelfde punt bij Selb-Ploessberg naar West- Duitsland gevlucht waren. „Maar", zei hij ..die wnren niet zo gelukkig, want de Tsjechische grensbeambten vuurden op hen, toen zij in een vrachtauto de grens wilden passeren Ze moesten er uit springen en voor hun leven lopen. Zij kwamen behou den over, maar hun bagage wai*en zij kwijt.. Sh. MaóAadeq dineert in zijn Bed Dr. Mossadeq, de eerste minister van Iran, gebruikt gezeten in zijn bed de maaltijd met twee bezoe kers, M. Makki de leider van het nationale front en de afgevaardigde dr. Taba (rechts). Mossadeq heeft bekend gemaakt, dat hij toch zijn ultimatum aan Engeland zou stellen, zonder vertrouwensvotum van de Majlis, de „Tweede Kamer". BRIEF VAN NOORDELIJKE GENERAALS ^E NOORD-KOREAANSE generaal Kim il Soeng cn zijn Chinese col lega Peng te Hoeai hebben generaal Ridgway per brief doen weten, dat z(jn voorstel om het terrein van de wapenstilstandsbesprekingen te verplaatsen van Kaesong naar een rustiger gebied, onaanvaardbaar is. Is er waar ook ter wereld een neutrale zóne te vinden, indien de luchtmacht niet de strikte opdracht krijgt zich van vluchten boven de ze zóne te onthouden, zo vragen de generaals in de brief. DE ELFDE MAAL WAS RAAK. Vervolgens geven zij een opsom ming van alle beweerde schendin gen van de zóne te Kaesong door geallieerde vliegtuigen en laden zij de verantwoordelijkheid voor deze incidenten geheel op geallieerde schouders. De brief laat in de slot alinea de mogelijkheid open voor hervatting van de onderhandelingen te Kaesong, mits de geallieerden DE GROTE DRIE TE WASHINGTON yANDAAG BEGINT DE CONFERENTIE VAN DE GROTE DRIE te Washington, welke de eerste zal zijn in een reeks van diplomatieke beraadslagingen over de organisatie van de Westelijke wereld tegen de Russische dreiging. Te Washington is West-Duitsland aan de orde de inpassing van de Westduitse republiek in het Atlantisch dcfensiesysteem te Ottawa, waar de tweede conferentie wordt gehouden, zal men spre ken over de inlijving van Griekenland en Turkije bij het Atlantische pact; te Rome komt dan de herziening van het vredesverdrag met Ita lië ter tafel en volgende maand zal men tenslotte de regering te Bonn uitnodigen om de vredesregeling met de Westduitse republiek op te stel len, welke thans in voorbereiding is. AMERIKAANS INITIATIEF. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft zijn ambtge noten uit Frankrijk cn Engeland reeds gepolst over het plan om West-1 Duitsland lid te maken van de West- europese statenfamilie en hoewel Frankrijk en Engeland betwijfelen, of het wel verstandig is, om zo spoedig Sliina (Zócduiin ttad in Bet BuuteiijB Te Londen is middag in Cax ton Hall het huwelijk gesloten tus sen prins Asrde broer van P rins Bernhard en mevrouw Simone Louise Watzdor ,.K.H. Prins Ber nhard en prinses Armgard waren aanwezig bij .de huwelijksvoltrekki ng, die een strikt besloten karakter droeg. Prins Bernhard (links) biedt het br uidspaar zijn gelukwensen aan. Tele-foto. na de sluiting van het vredesverdrag met Japan een dergelijke „vredesre geling" met West-Duitsland te ma ken, zullen zij zeer waarschijnlijk accoord gaan met het Amerikaanse initiatief. MOSKOU GOOIT ROET IN HET ETEN. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wisjinski, heeft de zaakgelastigde van de Franse am bassade, Brionval, Dinsdagmiddag een nota van elf bladzijden over West-Duitsland overhandigd. De nota is in feite een herhaling van de schriftelijke betogen, welke de Sowjet-Unie op 15 December 1950 en 20 Januari 1951 tot Frankrijk heeft gericht cn waarin zij de aan dacht der Franse regering vestigde op „het gevaar ener Westduitse herbe wapening", welke volgens het Krem lin door de plannen, opgesteld door Schuman en Pleven, in de hand wordt gewerkt. Het Kremlin vestigt er opnieuw de aandacht op, dat Frankrijk door aldus te handelen, „in strijd komt met de geest van het Frans-Russische ver drag", waaraan wordt toegevoegd, dat „de Sowjet-Russische regering de gevolgen van deze Franse politiek niet over het hoofd kan zien". De Russische regering meent, dat deze gevolgen zijn „het in de hand werken van een herleving van het Duitse mi litarisme en het aangaan van een mi litair bondgenootschap met de agres sieve Westduitse krachten". De Sowjet-regering acht het on vermijdelijk de Franse regering op nieuw te waarschuwen voor haar ver antwoordelijkheid voor de toestand, welke hierdoor wordt geschapen en de gevolgen, welke deze kan hebben. In verantwoordelijke kringen te Parijs beschouwt men de nota als een mogelijke poging om overeenstem ming over de Westduitse vraagstuk ken op de Drie mogendhedenconfe- rentie te Washington te verhinderen. waarborgen, dat aan de reeks van incidenten een einde zal komen. De brief heeft een schijn van recht gekregen doordat even voor de ont vangst er van het opperbevel van de Verenigde Naties te Tokio heeft moeten toegeven, dat een van zijn vliegtuigen Dinsdag bij vergissing de neutrale zóne van Kaesong heeft beschoten. Vice-admimaal Turner Joy, de leider van de geallieerde delegatie heeft zijn Noordelijke col lega in een radio-boodschap doen weten, dat het geallieerde opperbe vel deze schending betreurt cn tegen de piloot, die een navigatiefout maakte, disciplinair is opgetreden. Er wordt aan de verontschuldiging ter vergelijking toegevoegd,, dat geen slachtoffers zijn gemaakt en slechts lichte schade is veroor zaakt. Volgens de communistische be schuldiging had het toestel voor het aanbreken van de dag het centrum van Kaesong bestookt. Inderdaad rapporteerde de geallieerde piloot, dat hij een uur nu middernacht had geschoten op lichtpunten in een streek, die naar zijn mening Kae song niet was. Het bedienend per soneel van een geallieerd radarap paraat had echter ontdekt, dat de piloot zich in deze mening vergiste en wel degelijk boven Kaesong vloog. Het is de eerste maal, dat de Amerikanen de juistheid van een communistische beschuldiging toege ven en het was de elfde beschuldi ging van deze aard. AANVAL EN TEGENAANVAL. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger hebben Noordelijke groepen van duizend man bij de hevigste gevechten in de afgelopen 24 uur infanterie en pant serwagens der verbondenen tegen gehouden, toen deze laatste op het bergachtige Oostelijke front in Ko rea trachtten op te rukken naar nieuwe stellingen. Ten Noorden van Janggoe werden gedurende vijftien uur, tot midder nacht, gevechten van man tegen man geleverd. In de vroege morgenuren duurde de strijd nog voort. De Noor delijken zetten een tegenaanval in. Aan het Westelijke front was het betrekkelijk rustig. De Noordelijken vechten hardnekkig ten Zuiden van Koemsong op het Oostcentrale front. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de verbonden troepen bij een aanval in het gebied ten Noorden van Indje beperkte vorde ringen hebben gemaakt. Leraren van alle Franse middel bare, hoge en technische scholen zullen ter ondersteuning van hun eisen om salarisverhoging de deze maand te houden examens boycot ten, aldus de eenstemmig genomen beslissing van het leraren-actiecomi té. JCoAiettie... In 't niets-doen ligt de dood. In de arbeid het leven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1