3)e CeidóeSou/fca/nt Mossadeq krijgt pijnlijke duimen Unie Maf- aan Cfoêitiage (tijeen Mgr A. Riberi uit China verjaagd Nieuwe geallieerde aanval Londen draait de duim schroeven aan Duitsers verlangen naar hun lintjes Moderne Jeauió Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12381 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advért.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 INDONESIË EN NEDERLAND H. VOOR DE BEANTWOORDING van de vraag, wat er voor het Unie statuut in plaats zou moeten komen, hebben wij in ons eerste artikel 1) de vraag gesteld, wat het Uniesta tuut in wezen eigenlijk betekent. Wat betekent en dat is hiervan de eigenlijke kernvraag de samen werking met de Kroon? In wezen niets. Voor het Indonesische volk met zijn diepgaande sentimenten van volkomen vrijheid is dit altijd nog Iets van de knellende band met Ne derland. Deze sentimenten heeft de Indonesische regering niet kunnen bedwingen, zij heeft deze niet in de hand kunnen houden, zoals zij zoveel niet in de hand heeft kunnen hou den. Dit feit heeft men onder de ogen te zien. Als men dat doet, heeft men alleen maar te zoeken naar een oplossing en bij het zoeken naar een oplossing dient men de ervaringeft na te gaan, welke in de afgelopen anderhalf jaar van samenwerking tussen beide landen zijn verkregen. Dan ziet men, dat alleen de half jaarlijkse ministersconferentie tus sen de beide landen behoorlijke re sultaten heeft opgeleverd. Er waren bijzondere commissies van voorbe reiding voor deze conferenties, waar van de belangrijkste was de finan- cieel-economische werkcommissie, welke spoedig zou moeten worden gevolgd door een culturele commis sie. De ervaring van deze financieel- economische commissie was, dat de ze besprekingen nuttig waren om allerlei kwesties op te lossen en daar over is men het in beide landen eens. En omdat men het daarover in beide landen eens is, zal dit ook het uit gangspunt moeten worden om ver der te werken aan de uitbouw van de goede verhoudingen met Indone sië. Men moet dus deze mogelijkhe den om samen zaken te kunnen doen, behouden. Alleen dat is reël; de rest is óf theorie óf sentiment, maar nutteloos. Het Uniebureau zou men voor deze commissies kunnen behoudeR voor de administratieve coördinatie en ook zo zou dat bureau "een nuttige taak kunnen vervullen. Die kant zou het dus uitmoeten. Maar dan is het ook niet juist, zoals het ook in de Tweede Kamer werd gesteld, dat men, nadat Indonesië daartoe de wens had te kennen ge geven, daarna van Nederlandse zijde met voorstellen zou moeten komen. Dit zou alleen geschikt zijn om nog meer voedsel te geven aan het In donesische sentiment, dat ons reeds zo dikwijls parten heeft gespeeld. Door zelf iets op te geven, wat van generlei waarde blijkt te zijn en zelf daartoe het initiatief te nemen, heeft men meer kans dit sentiment te doorbreken, dat hij de zo noodzake lijke samenwerking tussen beide landen nog zoveel moeilijkheden zal kunnen opleveren. In Indonesië zelf bleken intussen de meningen over dit vraagstuk al lerminst eenstemmig. Prof. Supomo, die dan nu tenslotte naar Nederland is gekomen om over dit vraagstuk te onderhandelen, wees er in het tijd schrift „Mimbar Indonesia" op, dat deze met Nederland gesloten over eenkomsten een internationaal ka rakter dragen, doordat zij bij het se cretariaat der Verenigde Naties zijn geregistreerd. Het Uniestatuut, zegt hij, houdt geen bepaling in omtrent een eventuele beëindiging of opzeg ging door een der partijen, maar dit heeft niet tot gevolg, dat partijen aan dit verdrag eeuwig zouden zijn gebonden. Hij verwerpt en hij beroept zich hiervoor op professor Frangois de opvatting dat een in ternationaal verdrag, als hoedanig het Uniestatuut zou zijn aan te mer ken, waarin geen voorzieningen op dit punt zijn getroffen, slechts op zegbaar is, indien beide partijen de overeenkomst zouden wensen te be ëindigen. Daartegenover staat ech ter de mening van een gezagheb bend man als Sjahrir, de leider van de P.S.I, die in het weekblad „Sikap" schreef, dat het alleen maar de vraag was langs welke weg de Indonesisch- Nederlandse betrekkingen eventueel op een hechtere en gezondere basis dan vroeger zouden kunnen worden gevestigd. Op economisch en finan cieel gebied zal, volgens hem, een eenzijdige wijziging van de overeen komsten niet toelaatbaar zijn. Ge tracht zal moeten worden langs minnelijke weg en met een open oog voor de belangen, die voor de tegenpartij op het spel staan haar tot herziening van de overeenkom sten te bewegen. Ook mr. Wibisono en anderen stelden zich op dit stand punt. Hiermede zijn wij dan tevens aan geland bij de beschouwing van de economische kant van dit vraagstuk, dat wij in een slotartikel willen be zien. Het valt te verstaan, dat de Indo nesische regering prof. Supomo en De eerste formele zitting van het Unie Hof van Arbitrage werd te Dja karta door prof. mr. dr. de Grooth geopend. De foto, die gemaakt werd tijdens de eerste bijeenkomst, toont: Mr. dr. Kusumadtmedja (midden) rechts van hem prof. dr. Beaufort en Mr. Maramis, links mr. dr. Donner. VERWACHTE TEGENSTAND BLEEF UIT EENHEDEN VAN DE VERBONDEN STRIJDKRACHTEN zijn Dinsdag opgerukt van twee punten ten Noorden van de Imdjin in West- Korea ten Noorden van Jontsjon en ten Noordoosten van Korangpo- ri zonder noemenswaardige tegenstand te ontmoeten. Eerder was gemeld, dat de Noordelijken in dit gebied krachtige ver sterkingen hadden ontvangen en zich schenen voor te bereiden op een nieuw groot offensief. Officieren der verbondenen' verklaarden, dat zij de eerdere voorspellingen, dat de Noordelijken in het Westen hun leger macht voor een nieuw offensief opbouwen, thans herzien. Op andere delen van het front werden plaatselijke gevechten geleverd TIJDSCHEMA IN DE WAR? In kringen der V.N. gelooft men, dat het tijdschema voor een moge- niet de heer Sjahrir heeft gestuurd communistisch offensief in de 0om de onderhandelingen dienaan- war gebracht door de overwinnin- maar moest afwachten, totdat men gaande te voeren. Boven gegeven 1 Sen ^er verbondenen aan het Oost van Indonesische zijde met voorstel- citaten maken dat zonder verdere j centrale front sinds 18 Augustus len dienaangaande zou komen. In- I toelichting duidelijk. In elk geval is I Volgens het hoofdkwartier van het dien men het erover eens is, dat de j men door de komst van prof. Supo-i achtste legerkorps zijn in de drie gesloten accoorden in de practijk een mo over deze impasse heen. De on derhandelingen zijn op gang ge bracht en het zijn, zoals wij in een slotartikel hopen aan te tonen, ook de economische belangen, die een goede oplossing dringend noodzake lijk maken. mislukking moeten worden genoemd, is het een verkeerde politiek deze te laten voortbestaan, alleen uit de rechtsoverweging, dat deze accoor den onverbreekbaar zijn en dat het dus Indonesië maar moest zijn, dat Geen faciliteiten op betalingsgebied weken na het begin van het beperk te offensief bijna vijftienduizend communisten gedood, gewond of ge vangen genomen, hetgeen neerkomt op meer dan twee divisies. RUSSISCHE RAKETTEN? Het hoofdkwartier van het achtste leger maakte vandaag bekend, dat raketten van een type als de Russen in de jongste wereldoorlog hebben gebruikt, achter de geallieerde linies aan het Oostelijk deel van het cen trale front zijn neergekomen. RIDGWAY'S VOORSTEL VERWORPEN. ONWAARDIGE BEHANDELING Mgr. A. Riberi, Pauselijk Internun tius voor China, geaccrediteerd bij de Nationale Kwomintang-regering, is te Hongkong aangekomen. De Pauselij ke vertegenwoordiger, die bij de communistische bezetting van Nan king in 1948 weigerde zijn residentie te verlaten, werd bij officiëel bevel van de communistische regering in China gedwongen China te verlaten. Dit bevel tot vertrek werd hem Dins dag 4 September gegeven. Onder scherpe politiebewaking heeft de In ternuntius tezamen met zijn twee se cretarissen Nanking verlaten en is via Sjanghai en Kanton te Hong kong aangekomen. Mgr. Riberi, die weigerde voor dc pers een verklaring af te leggen, heeft aan de verslaggever van het K.N.P. te Hongkong zijn gedwongen vertrek uit Nanking cn zijn reis naar Hongkong in korte trekken geschetst. Op Dinsdag 4 September werd de Pauselijke Internuntius, die sinds 26 Juni van dit jaar in zijn woning in huisarrest werd gehouden, onder voortdurende politiebewaking, naar het hoofdbureau van politie te Nan king overgebracht. Na een even be lachelijk als beledigend verhoor werd hem het reeds van tevoren opge maakte regeringsdecreet voorgelezen, waarin de Internuntius werd gelast China te verlaten. In dit decreet wordt mgr. Riberi er in hoofdzaak van beschuldigd de volksdemocatie van Nieuw-China te ondermijnen door samen te werken met de ge heime agenten van de Kwomintang en Amerika in China en door Katho lieke organisaties te gebruiken en te stichten met als enig doel de volks democratie door spionnage en sabo tage te bestrijden. Na voorlezing van het decreet werd mgr. Riberi naar zijn residentie te ruggebracht om zijn koffers te pak ken. Terwijl hij daarmee nog bezig was, werd met de plundering van de residentie der Internuntiatuur reeds een aanvang gemaakt door tien leden van het communistische politiecorps, sloten in een vervuilde derde klas treincoupé. Ononderbroken ging de reis over Sjanghai naar Kanton. In Kanton moest worden overnacht. Mgr. Riberi en zijn gezellen werden ondergebracht in een derderangs burgerlogement. Doch alvorens het Strengbewaakte logement te mogen binnengaan, moesten zij aan de deur blijven staan om een urenlange rede van een communistische propagandist te aanhoren. Voor de talrijke me nigte, die daar was samengebracht, zette deze nogmaals de afschuwelijke misdaden van de Pauselijke Internun tius en zijn handlangers in den brede uiteen. Het samengejaagde volk liet zich niet onbetuigd met schreeuwen en dreigementen. Alvorens de volgende morgen de reis voort te zetten, werden de In ternuntius en zijn beide secretarissen aan een vernederende fouillering on derworpen. Op de grens tussen com munistisch China en het nog vrije gedeelte van Hongkonk werden zij nogmaals zorgvuldig gefouilleerd, waarna mgr. Riberi de vrijheid en grootse ontvangst te Hongkong tege moet ging. Radio-Peking heeft gisteravond generaal Ridgway's voorstel om een andere conferentieplaats te kiezen I Onder gewapende geleide werd de van de hand gewezen. „Onverstan- diplomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan naar het station ge- dig en dwaas noemde de radio hetbracht, waar zijn twee secretarissen UNO-voorstel, dat volgens deze uit-1 °P dezelfde wijze reeds waren aange- zending ten doel zou hebben „de on- ko™en- j 1 Tezamen met een tiental commu- derhandelingen te saboteren". nistische soldaten werden mgr. Ri- Terwijl de Perzische premier Moss adeq met een "ultimatum schermt, hebben de Engelsen de economische duimschroeven wat aangedraaid door bepaalde faciliteiten in het betalings- en handelsverkeer, die Perzië ge noot, in te trekken. Westduitsers hebben nationale feestdag Q I I j [)E j°nge Westduitse Bondsrepubliek, nog arm aan symbolen, zal mor- Deiangrijk verzoeK gen voor het eerst na de oorlog een nationale feestdag kunnen vie- Wereldbank en wereldhandel In zijn toespraak tot de ongeveer 250 gedelegeerden uit vijftig landen te Washington, zei Truman, dat de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds een onderdeel vormden van dezelfde grote presta tie, waaruit de Verenigde Naties ge boren zijn en die ten doel heeft het behoud van de vrede. De vrije landen van dc wereld hebben zich aaneen moeten sluiten en veel van hun energie moest ge bruikt worden voor hun militaire verdediging, welke de vrije wereld tegen agressie moet beschermen. Hij legde er dc nadruk op, dat deze pogingen een hechte econo mische basis moeten hebben cn wees tevens op de bijdrage, die door het werk van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire Fonds kon worden geleverd voor het leg gen van deze basis. Truman sprak de hoop uit, dat de aangesloten landen hun best zouden doen om de beperkingen op buiten landse valuta te verzachten. Tevens drong hij er op aan, dat geen enkel bij het Fonds aangesloten land de herbewapening als argument zou gebruiken tot rechtvaardiging van beperkingen op handel cn valuta- verkeer, als die niet strikt in het be lang van de defensie waren. Tenslotte zei Truman: „Wij heb ben ons niet uitsluitend voor defen siedoeleinden aaneengesloten. Ons grote doel is een vrede te verzeke ren en betere levensomstandigheden te scheppen voor alle volken der wereld". van Adenauer ren, dit jaar nog zónder lintjesregen, volgend jaar weer mèt. Als resul- j taat van de discussies over deze kwestie is de twaalfde September, de I ciag, waarop professor Theodor Heuss tot eerste Bondspresident werd Be West-Duitse kanselier Ade-1 gekozen, tot nationale feestdag ver klaard. Aanvankelijk was aange- Het recht van de Perzen om tegoeden in Engelse ponden te gebruiken j "™5j ^l'Vhristeliiï-DemoCTaü^he i kondigd' dat de president bij deze gelegenheid een nieuwe orde van voor betalingen aan andere landen komt te vervallen. De transacties, die I {jnie meegedeeld, dat hij tot de drie verdiens'e z°u instellen, met zeven klassen, maar daartegen is zoveel met de olie verband houden, worden stopgezet en voor de overige trans- j grote mogendheden, die over enkele verat gerezen, dat dit punt tot na der order van het feestprogramma werd geschrapt. acties dienen Britse firma's eerst toe stemming te vragen aan het ministe rie van financiën. Voor de Britse uitvoer naar Perzië zullen verder dezelfde beperkende bepalingen van kracht worden als die, welke gelden voor uitvoer naar de communistische landen. Tenslotte krijgt Perzië geen dollars meer via Londen. De Britse regering wenst de nieu we maatregelen niet beschouwd te zien als sancties of als represailles tegen Mossadeq's ultimatum* maar in feite komen zij toch hierop neer. De De Perzische schatkist kan op het ogenblik geen zware slagen meer ve len. Als motief voor de maatregelen voert Londen aan, dat Engeland nu Perzië geen olie meer levert, drie honderd tot vierhonderd millioen dollar per jaar moet gaan besteden Tito's vriendenhand is wat stug Maarschalk Tito van Zuidslavië heeft opnieuw Italië de vrienden hand toegestoken. Tijdens een rede ter gelegenheid van de vlootdag zei hij, dat Zuidslavië bereid is het ver leden te vergeten en verlangt het geschil om Triëst voor eens en voor al op te lossen. We hebben reeds enige malen de vriendenhand uitgestoken, aldus Tito, maar telkens weigerden de Ita lianen deze. Zij namen dezelfde ar rogante houding aan als destijds de fascistische leiders tegenover kolo- r.iale volkeren. Deze keer blijft onze] zUn gestationneerd, is ontwikkeld, hand uitgestrekt tot we een duide- Binnenkort zullen als onderdeel lijk antwoord hebben ontvangen.van Amerikaanse vlootoefeningen ndien de Italianen andere plannen schynaanvallen met deze bommen Deze nieuwe aaijslag op de Britse dollarreserves noopt de regering om goederen, die zij tot dusver aan Per zië leverde, zelf te gebruiken, of voor dollars te verkopen. Perzië heeft een tegoed van veer tien millioen ponden, waarvan drie millioen gebruikt mocht worden voor omwisseling tegen dollars. Deze drie millioen dollars kan Engeland onder de huidige omstandigheden niet af staan. De Perzische minister voor de PTT, Mosjar, heeft bij de premier zijn ontslag ingediend. Hij stuitte in het parlement op krachtige critiek en eenmaal werd hij zelfs mishandeld. Na dit voorval verscheen hij niet meer in het parlement noch in het ministerie. ATOOMBOMMEN EN VLIEGDEK SCHEPEN. Admiraal Lynde McCormick, be velhebber van de Amerikaanse At lantische vloot, heeft op een perscon ferentie te New York verklaard, dat een atoombom voor gebruik door vliegtuigen, die op vliegdekschepen dagen te Washington bijeenkomen, een belangrijk verzoek heeft ge richt. Wanneer dit verzoek, naar voren gebracht in een brief aan de Hoge Commissarissen, zou worden ingewilligd, zou dit een beslissende invloed hebben -op het deelnemen van Duitsland aan de Westerse de fensie, aldus Adenauer, die er aan toevoegde, dat hij dit verzoek niet nader kon omschrijven, daar hij an ders vooruit zou lopen op de bij eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken over de Duitse her bewapening. Hij verwachtte positie ve resultaten, wanner de conferen tie kwam te spreken over het herstel van de Duitse souvereiniteit. ebben, laten ze dan niet vergeten, t het Zuidslavische volk van ijzer gesmeed en trots is op zijn ver leden. worden uitgevoerd, aldus admiraal McCormick. Hij meent, dat op de duur ieder vliegdekschip met atoom bommen uitgerust dient te zijn. HANDELSBESPREKINGEN TUSSEN OOST- EN WEST- DUITSLAND. Handelsdelgaties uit Oost- West-Duitsland hebben gisteren be sprekingen tot herstel van handels betrekkingen tussen beide landen hervat. Deze besprekingen waren tien dagen geleden afgebroken, toen de Oost-Duitse autoriteiten een be lasting gingen heffen van West-Duit se en West-Beriijnse voertuigen, die van de autosnelweg gebruik maakten, welke Berlijn met het Westen ver bindt. Men wil trachten tot een compromis te komen, opdat de reeds in Juli geparafeerde handelsover eenkomst tussen Oot- en West-Duits- land van kracht kan worden. Nabij Hamburg zijn van een gezin van zeven personen drie kin deren overleden en de ouders en de twee andere kinderen in het zieken huis opgenomen na het eten van pad destoelen, die zij zelf -hadden ge plukt. Bij het grote publiek staat de kwestie van de onderscheidingen in het centrum van de belangstelling. Het dragen van onderscheidingen, die tijdens de tweede wereldoorlog werden uitgereikt, is thans op voor schrift van de geallieerde contróle- raad verboden. De Duitse bladen dringen vrijwel eenstemmig aan op intrekking van dit voorschrift. Zij gaan voorbij aan het feit, dat Hitier destijds de onderscheidingen verleende en wel wegens wapenfeiten, waarvoor de toekomstige bondgenoten van West- Duitsland slechts matige bewonde ring hebben. Het Duitse standpunt is kortweg: De eretekens zijn op grond van dappere diensten aan het vaderland verleend en het doet er niet toe door wie. Men verwerpt het argument, dat deze dapperheid in dienst heeft gestaan van een ver- I keerde zaak. Nog minder staat het Duitse ge moed open voor de klacht van een Joods blad, dat Duitse generaals, ondanks de vele eretekenen die hun borst sieren, niet de moed hebben opgebracht om zich tegen misdadige acties tot verdelging van de Joodse volksgroepen te keren. Dc discussie cirkelt ook om de vraag hoe men de eretekens zou moeten veranderen cm ze niet aanstootgevend te maken voor de toekomstige bondgenoten. Zij zijn namelijk belast met het ha kenkruis. Er zijn stemmen opgegaan om het hakenkruis te vervangen door een adelaar of door het jaartal 1945. De vroegere generaal Von Manteuffel, die zelf een ridderkruis met eiken loof, zwaarden en briljanten in de kast heeft liggen, heeft voorgesteld alle ijzeren en ridderkruizen een ordebandje te geven, zoals bij de Westelijke geallieerden. Maar dat stuit weer op tegenstand van dc Duitsers, die aan traditie verknocht zijn, en zo duurt dus de discussie over deze wel zeer zwaarwichtige kwestie nog voort. Dronken Russen in West-Berlijn De Westberlijnse politic arresteer de gisteravond twee dronken Sow- jetsoldatcn in de Amerikaanse sector na een vuurgevecht aan dc grens met de Sowjet-zone. De soldaten reden met hun auto door de slag boom aan de grens. Sowjet-soldaten en Oostduitse politieagenten vuur den 60 a 80 schoten af op de solda ten, toen zij er niet in slaagden hen tegen te houden. De beide soldaten reden schots en scheef door de straten en hielden de Westberlijnse politie op een afstand door met hun pistolen te dreigen. Later verlieten zij de wagen, sloe gen een Duitse vrouw, die hen trachtte tegen te houden, neer en verdwenen in de tuin van een villa. Een Westberlijnse agent, die hun rekenschap van hun gedrag wilde vragen, moest hals over kop de vlucht nemen, omdat een van dc Russen op hem schoot. De tuin werd omsingeld en de Russen hadden geen andere keus dan zich gewonnen te geven. De Westberlijnse politie gaf hen over aan de Amerikaanse militaire po litie. Het eerste verhoor wees uit, dat beiden zo spoedig mogelijk wil den terugkeren. Zij ontkenden op een Westberlijnse agent geschoten te hebben Vandaag valt de beslissing, wat met hen gebeuren zal. Een lichtgewicht cénmans helicop ter behoort tot de talrijke inzendin gen op de afdeling uitvindingen van de grote Herfst-tentoonstelling te Parijs. Het 40 pond zware toestel heeft een fietszadel en wordt beves tigd op dc rug van dc „vlieger" De 50 cc motor heeft een tank, welke brandstof kan bevatten voor een vlucht van twee uur. Het toestel is uitgerust met schroeven voor op waartse- en voorwaartsse beweging. Volgens de uitvinder, de Fransman Raymond Haussteter, die we hier met zijn toestijl zien, luidt zijn heli copter het tijdperk van de vliegende motorfiets in. JCoJiAettje... Maak het najagen van de schatten der wereld niet tot levenstaak.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1