Nieuwe jongens- en meisjesschool te Zoetermeer door pastoor Voorham plechtig ingewijd Ter Aar en Roelofarendsveen wonnen prijzen in Bloemencorso van Aalsmeer Eerste pastoor van Alphen Joannes Baptista Eeltjens MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ZaterdagTniddag zijn de nieuwe St. Nicolaasscholen te Zoetermeer inge wijd. Nadat de schooljeugd rustig in haar klassen had plaats genomen en de genodigden in een voor dit doel keurig ingericht lokaal waren geleid, opende pastoor Voorham deze plechtigheid met een welkomst woord. Het is mij een bijzonder voorrecht, aldus spr., U namens het R. K. kerk en schoolbestuur hartelijk welkom te mogen heten bij de plechtige inzege ning en officiële opening van deze jongens- en meisjesschool en het ver heugt mij dat U door uw aanwezig heid aan deze plechtigheid luister en betekenis hebt willen geven. Een bij zonder welkomstwoord richtte de pastoor tot het college van B. en W., de raadsleden, de rijksinspecteur van het L. O., de heer Duchateau, de con sulent van de lichamelijke opvoeding, de heet de Haan, dr. Berg de school arts alsmede het armbestuur en be stuursleden van de R. K. standsorga nisaties ter plaatse en de hoofden en personeel dei beide scholen. Na dit welkomstwoord werd over gegaan tot de inwijding der lokalen om Gods zegen af te smeken over het werk. dat in dit gebouw zal worden verricht. Nadat allen zich in de rui me hal hadden opgesteld zong een koor van jongens en meisjes het „Ve- ni Creator" Daarna zegende de pas toor de verschillende lokalen met de kinderen. Vervolgens had de wij ding van de kruisbeelden plaats. Toespraak vah de pastoor. Daarna gingen allen naar het ver sierde lokaal, waar de pastoor een toespraak hield. Spreker uitte namens het schoolbestuur zijn vreugde en dankbaarheid, dat hij dit kloeke, for se gebouw had mogen inzegenen. Een woord van dank werd gebracht aan de heren Duchateau en Witteveen, door wier invloed en bemiddeling de urgentie van deze scholen door het rijk werd erkend. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan het college van B. en W. en de gemeente raad, die spontaan hun medewerking verleenden. Ook aan de architect, de heer v. Moorssel werd dank gebracht voor de soliede uitvoering van dit prachtige gebouw. Ook de aannemer, de heer Kuiper, werd met zijn onder aannemers dank gebracht, omdat zij de plannen van de architect coulant en zorgvuldit hebben uitgevoerd on der bekwame en voortvarende leiding van de uitvoerder de heer Quinje en onder toezicht van de opzichters, de heren van der Jagt en De Pater. Zij allen hebben hun taak serieus opge vat en door hun aller medewerking is een gebouw tot stand gekomen waarop de gehele katholieke bevol king trots kan zijn. Verder dankte de pastoor dc bisschoppelijke inspecteur de heer Harteming en de gemeente opzichter. de heer Kampschmidt en de verdere gemeenteambtenaren, evenals de leerkrachten van de beide scholen voor hun, onder zeer ongun stige omstandigheden, moeilijk en verantwoordelijk werk. Spreker hoop te, dit dit nieuwe gebouw met zijn vernieuwde leermiddelen hun werk lust en ii ver zou opvoeren tot heil Pastoor Voorham wijdt de nieuwe school te Zoetermeer in. len toevertrouwen, bedenkend dat het zenden van hun kinderen naar de stad een bedenkelijke zijde heeft en de bloei van onze scholen ernstig be lemmert. Zeker niet op de laatste plaats, aldus spreker, een woord van dank aan de beide hoofden der scho len n.l. zuster Theorada en de heer Hitters. Ook zij hebben een belangrijk aandeel gehad in de.voorbereiding tot de bouw en inrichting van deze nieu we scholen. Voordat de heer Hitters zijr. welverdiende rust zal gaan ge nieten, kan hij nog met voldoening terugzien op het eindresultaat van al zijn werk en een mooie frisse school overdragen aan zijn opvolger, de heer van Velzen. Hierna verklaarde pastoor de school geopend en sprak de vurige wens uit en bad God dat hij zijn rijkste zegen over dit gebouw zal laten neerdalen. scholen hebben 6 ruime lokalen met een spreekkamer en een platenka- mer. Het geheel is voorzien van cen trale verwarming. Kortom een frisse, zonnige, lichte school. H.M. DE KONINGIN DANKT DE ZOETERMEERSE SCHOOLJEUGD De heer P. Bohemen vierde zijn 'gouden jublieum als Vincentiaan Op de plechtige conferentie, tijdens wel ke dit jubileum werd herdacht, wa ren behalve de afd. Zoetermeer aan- i wezig de heren van de Hoofdraad de Centrale Raad en de Bijzondere Raad Nadat de president, de heer Groene- i wegen het welkomstwoord had ge sproken ontving de jubilaris uit han- I den van pastoor Voorham het gouden I erekruis Pro Ecclesia et Pontifice«De pastoor dankte de jubilaris voor alles wat hij als Vincentiaan had gedaan en nog doet. Aan mevrouw Bohemen werden bloemen aangeboden. Na afloop van de conferentie bleven allen nog enige tiid genoegelijk bijeen. De nieuwe Broekwegbrug. De nieuwe Broekwegbrug is bijna vol tooid. Niettegenstaande het voorste gedeelte van de Broekweg is her doopt in J. L. van Rijweg, zal deze brug de naam Broekwegbrug blijven behouden. De brug zelf is reeds in gebruik genomen, ofschoon de oprit ten nog niet geheel voltooid zijn Er vindt op het ogenblik nog éénrich tingsverkeer plaats daar de oprit aan de J. L. v. Rijn weg slechts aan een zijde is bestraat. Deze nieuwe oprit is 125 m. lang en heeft de breedte van de nieuwe brug. De oprit in de Vla mingstraat is nog niet gereed. Een officiële opening zal niet plaats vin den. De nieuwe brug is gebouwd in opdracht van de Provinciale Water staat in Zuid-Holland, door de Firma P. Bokhoven te Gouda. De brug meet van leuning tot leuning 13 m. en be vat twee trottoirs van 1.5 m. Zij rust op 12 palen van 12 m., die met een dieselblok zijn ingeheid Hiermede is een verkeersobstakel opgeruimd. Bussen en aanhangwagens konden voorheen ternauwernood de draai maken, maar dit euvel behoort thans zo goed als tot het verleden. Successen fokveedag Op de fok- veedag tc Delft behaalde verschillen de veehouders uit Zoetermeer suc cessen. Bij de koeien werd Trijntje eigenaar A. B. Uiterlinde reserve kampioen. In de afdeling schapen behaalde een ram van de heer P. v. d. Marei het kampioenschap, terwijl een an der exemplaar van deze eigenaar re serve kampioen werd. Bij de varkens werd een sterzeug van de heer J. v. Reeuwijk kampioen Geboren: Marrigje d. v. M. J. Suurland en C. Vleggeert; Liesbeth M. J. d. v. G. S. Brinkers en T. H. van der Boom Ondertrouwd: H. H. Vival en A. de Jong; W. C. Nieuwets en J. G. A. van der Hoeven. Getrouwd: J. C. Soeterbroek en jaar van de Zoetermeerse jeugd. Ook de jongens bestemd en de bovenver- h ij dat de ouders voortaan dieping voor de meisjes. Iedere school hun kinderen aan deze scholen zul-1 heeft een aparte hoofdingang. Beide Tijdens de Oranjefeesten werd, zo als we dezer dagen reeds meldden, door de schoolkinderen een telegram gezonden aan H.M. de Koningin. Het volgende schrijven van de se cretaresse van H.M. de Koningin werd Vrijdagmorgen ontvangen: Aan de schooljeugd van Zoeter meer, p.a. de heer Larnens, Voorz. van het kinderfeestcomité. Beste kinderen, Hare Majesteit heeft mij verzocht jullie hartelijk te willen bedanken voor het zeer ge- Gelukwens van de burgemeester. waardeerde telegram dat Hare Ma- jesteit van jullie mocht ontvangen Burgemeester, mr. N Vernède, fe- *ay gelegenheid van de herdenking liciteerde het schoolbestuur met de der troonsbestijging. De Koningin j M. F. A. Hitters, mooie nieuwe scholen De noodzaak, j hoopt dat jullie een gezellige feest- Overleden: G. Voskamp aldus spr., was er al jaren maar door j dag hebben gehad. wed. van P. van der Berg. omstandigheden kor. dit gebouw niet particulier Secretaresse van H. eerder gezet worden. Hv hoopte, dat door dit nieuwe schoolgebouw ook de jeugd wat minder baldadig zou worden, dat er een opvoedende wer king van u't zou gaan en dat ze meer sociaal zouden aanvoelen Nogmaals deed de burgemeester een beroep op heel het onderwijzend personeel om hét euvel der baldadigheid zoveel mogelijk te bestrijden. De inspecteur de heer Duchateau, releveerde nog even de noodtoestand die er vroeger heerste en de voortvarendheid van de vorige pastoor. Niet alleen het on derwijs maar vooral de opvoeding speelt een grote rol. De school moet niet alleen geleerde mensen, maar degelijke en 'fatsoenlijke mensen vor men. De baldadigheid is een uiting van de jeugd, omdat zij zich niet kun nen uitleven. Er is geen speelruimte en dat is niet alleen zo in de stad. Ook op het platteland doet zich dat euvel voor. 't Is een urgent probleem voor elke gemeente om speelvelden aan te leggen voor de jeugd, zodat ze hun levenslust kunnen botvieren. Spr. sprak de hoop uit, dat hij in Zoe termeer door dit nieuwe gebouw de gang van zaken op dit punt ook zal zien verbeteren. De heer Hitters, het hoofd der R.K. Jongensschool, dankte allen die mede gewerkt hadden aan dit prachtige, soliede gebouw en hoopte, dat de Zoetermeerse jeugd er vrucht van mocht plukken. Ook Zr Theodata dankte allen en sloot zich bij de vo- riger spreker aan. Het nieuwe hoofd, dat zoals hu zeide. met de neus in de boter viel, zegde alle steun toe om er een pracht, school van te maken Ook dr. Berg. de schoolarts, was blij met de nieuwe school en zou elke vrije Zaterdagmiddag willen opoffe ren als hij zo'n school mocht openen Na al deze sprekers waren de kelen dorstig geworden en de meisjes van de huishoudschool serveerden daarom thee met gebak. Daarna had de be zichtiging plaats. Het is een dubbele school. De benedenverdieping is voor Vele tienduizenden Amsterdammers hebben Zaterdag namiddag het jaarlijkse Aalsmeerse bloemencorso bewon derd, dat voor de vier de keer door de hoofd stad trok. Bijzonder veel werk was er ge maakt van de 28 praal wagens, die een gelijk aantal landen op bloem rijke wijze uitbeeldden. „Alle landen" was na melijk het motief van dit corso. Tussen de praalwa gens reden de 27 luxe wagens, die op niet minder fraaie wijze met bloemen en zelfs met bloemstukken waren gesierd De stoet werd geopend met het corso- boek „Alle landen" van de gemeente Ter Aar en gesloten door een wagen, waarop Suri name werd uitgebeeld. Er waren dit jaar meer figuren op de wagens dan voorheen. Voordat het corso door de stad trok, vrom- de het op de Sintel- baan van het Olympisch Stadion een fleurige omlijsting van het spel „Utopia". Hierin werd de verbroedering dei- volkeren gesymboliseerd door de rhytmische en nationale dansen. Nadat de jeugd aan de hand der ouderen Utopia was binnenge leid en zij de meegevoerde ballon netjes als teken van vreugde het luchtruim had laten kiezen, ver enigden allen zich in een massale dans rond een draaiende aardbol en weerklonk hier het motief „Alle Menschen werden Brueder" uit Beethovens 9e symphonie. Dit vorm de de apotheose van het spek dat onder regie stond van Marius Kruyne. Medaille H.M. Koningin voor „Rusland". De jury kende de zilveren me daille van H.M. de Koningin met de vermelding „met lof" toe aan de praalwagen „Rusland" van de coö peratieve veilingvereniging „Blpem- lust". Op deze wagen stond tegen een schelpachtig fond van zachtgrijs een drietal balletdanseressen, in lila gekleed, omringd door rose en lila bloemen. „Amerika" van de centrale Aalsmeerse veiling verwierf de zilveren medaille van ZKH prins Bernhard. Op deze wagen werd filmland uitgebeeld en „unclè Sam" Aihens Spiegel Historiaal F\E EERSTF PASTOOR VAN DE STATIE ALPHEN WAS JOANNES BAPTISTA EELTJENS. Hij was te Breda geboren en was te Weesp kapelaan geweest. Einde 1790 werd hij missionaris te Suriname. In 1785 had de nuntius tot aartspriester Fran ken en na diens dood tot z\jn opvolger Meylink net verzoek gericht om twee of drie printers naar Suriname te zenden, waar het toenemend aantal katholieken dringend vroegen om geestelijke hulp. Met veel moeite wist men twee priesters voor deze mis sie te vinden- in October 1786 kwamen zij te Paramaribo aan. Reeds het volgend jaar keerde een van hen terug en enkele maanden later stierf de tweede Kapelaan van Noort, die inmiddels ook was vertrokken stond dus alieen en veertien dagen nadat Eeltjens er was aangekomen, stierf hij. Zo werd Eeltjens de vijfde en laatste missionaris in dit tijdperk van de Suri naamse missie. Ook hij deelde volop in de uiterst zware moeilijkheden, dit deze missionarissen er moesten ondervinden. Gebrek aan geldelijke steun oil Nederland was de oorzaak, dat de missie haar verplichtingen jegens Je armen niet kon nakomen en het gouvernement drong voort durend aan op het onderhouden van de armen, zoals bij de vestiging was overeengekomen. Eeltjens schreef een reeks brieven 1838 stierf. Op het katholiek kerkhof Onder het motto „India" naar Roelofarends veen deel aan het bloemencorso van Aals meer. De praalwagen stelde een witte olifant voor. ereprijzen waren „Italië" gondel vaart in Venetië (van buurt- comité plan Zuid) medaille van de gemeente Amsterdam; „Noor wegen" (fa. Maarse en Kroon) prijs van de burgemeester van Aals meer; een luxe wagen (N.V. C. Ver beek, Aalsmeer) prijs van de ge meente Aalsmeer; „Holland" (co mité gemeente en technische school Amstelveen) medaille van VW Amsterdam; „Indonesië" (gemeente Aalsmeer) en het corsoboek (comité gemeente Ter Aar). Eerste prijzen voor praalwagens: „Zuid-Afrika" (buurtcomité Aals- meerderweg Zuid)„Duitsland" (corso-comité Aalsmeer) en tenslotte luxe wagens: de heer Bruinsma en „bruid van Aalsmeer" van J. P., beiden uit Aalsmeer. Het comité van Roelofarendsveen zag zich in de laatste uren voor de aanvang van het corso nog voor zeer grote moeilijkheden geplaatst, maar natuurlijk wist het deze te over winnen. Het oog van de jury moest de wagen echter beoordelen, toen deze nog niet met de gehele equi page was opgesteld. Mogelijk dat het succes nog groter had kunnen zijn. Toch mag de toegekende 4e zelf bestuurde de tractor. De andere prijs zeer eervol worden genoemd. Ter Aar verwierf met „Het Corsob oek" grote waardering bij de jury. beroep te doen op de liefda digheid van zijn landgenoten, maar er kwam geen voldoende hulp op dagen; de missie kon niet voor de armen zorgen en werd in Maart 1793 opgeheven. De missionaris Eeltjens keerde naar het vaderland terug en werd eerst assistent te Beemster en daarna in de statie de Pool te Am sterdam. Vandaar kwam hij naar Alphen, waar hij tot zijn dood, op 14 Augustus 1823 pastoor bleef. In 1820 had hij een kapelaan gekregen met recht van hem in de statie op te volgen. Die opvolger was Gerar- dus Cornells Koeterel. Nog onder het pastoraat van Eelt jens was het oude schuurkerkje we gens verregaande bouwvalligheid afgekeurd. Het was nog altijd de in 1717 ten geschenke gekregen boe renschuur, die een eind buiten het dorp stond. De pastoor woonde in een gehuurd huis in het dorp. Toen de aartspriester in 1807 zijn missie- verslag schreef, telde de statie 823 zielen, waarvan 574 communican ten. Zorg voor een nieuwe kerk. De nieuwe pastoor zag zich dus als eerste werk toegewezen te gaan zorgen voor de bouw van een nieuwe kerk. Op 25 Maart 1824 werd de eerste steen plechtig gelegd door de deken van Rijnland en op 22 Decem ber van dat jaar werd de nieuwe kerk ingezegend door aartspriester Jan van Banning. Een eigen katholiek kerkhof com pleteerde het geheel; op 11 Septem ber 1829 werd het ingezegend. Toen was pastoor Koeterel al vertrokken. Pastoor Koeterel was van geboorte Rotterdammer (1791). In 1825 werd hij pastoor te Edam en in 1835 Den Briel, waar hij op 24 Januari van Maasland werd hij begraven. In Alphen was Gerardus Poppe zijn opvolger geworden. Hij werd geboren te Amsterdam in 1784 en was kapelaan te Berkenrode, Pur- merend en Middelburg; in 1821 werd hij pastoor te Schoorl en van daar kwam hij naar Alphen. In 1830 werd hij verplaatst naar Noordwij- kerhout en vandaar weer in 1843 naar Wognum, om in 1854 rustend te worden. Hij overleed op 8 Decem ber 1856 te Leur in het bisdom Breda. Pastoor Poppe was een wat eenzelvige man, die weinig vrienden had. In de staties waar hij geweest is, verloor hij na enkele jaren en geleidelijk aan het vertrouwen van velen, zodat hij gaarne een ver plaatsing naar elders aanvaardde. Albertus Josephus Lucas Joannes Langran was zowel te Alphen als te Noord wij kerhout zijn opvolger. Hij was uit Brussel geboortig en werd in 1818 priester gewijd. Na kapelaan te zijn geweest te Leiden in de Do minicanerstatie, te Rijndijk, te Am sterdam in de statie van het Maag denhuis en in Den Haag in de Hof kerk, werd hij in 1830 benoemd tot pastoor te Alphen. In 1843 ging hij naar Noordwij kerhout, waar hij op 10 Mei 1945 overleed. Hij werd ge prezen als een goed predikant. Zware schulden. In zijn missieverslag van 1842 schrijft aartspriester Gerving over de statie Alphen, dat zij toen 692 communicanten telde De opgave van 1840 vermeldt er 627 en die van 1848, 721. Er is dus in die tijd een be hoorlijke groei. Gerving zegt dan ook, dat de nieuwe statie beter was, dan die waarvan zij eens was af gescheiden (Aarlanderveen). Wel drukten op haar zware schulden van wege de bouw van de kerk, pas torie en de aanleg van het kerkhof. Uit dit verslag blijkt ook, dat de pas torie niet aan de kerk lag aange bouwd. Na het vertrek van pastoor Lan gran naar Noordwijkerhout werd Wilhelmus de Bruyn pastoor te Al phen In 1804 te Haarlem geboren, werd hii in 1827 priester gewijd; hij was kapelaan te Bergschenhoek, Spierdijk en in de Posthoorn te Am sterdam en werd in 1835 benoemd lot pastoor te Kwakel; in 1839 ging hij naar Edam, kwam vandaar naar Alphen en vertrok in 1851 naar Gouda om pastoor te worden in de O.L. Vrouwekerk. In 1869 werd hij rustend; hij bleef te Gouda wonen, waar hij op 10 Juli 1873 stierf. Hij werd begraven op het kerkhof van Alphen. Bij het herstel van de ker kelijke hierarchic in ons land, toen het bisdom Haarlem werd verdeeld in dekenaten, werd De Bruyn be noemd tot deken van Gouda. Zijn kerkelijke overheid prees hem om o. zijn ijver. Hij behoorde tot de stille gepaard met een geweldige klap en vast een pastorie, zodat, toen de splitsing in 1846 een feit was, de beide nieuwe pastoors voor deze staties benoemd, de een een nieuwe kerk vond en de ander een huis. Toen werd van Zeyl, de „vredelie vende" genoemd om zijn werk in Oud-Ade, benoemd tot pastoor te Oegstgeest en vandaar kwam hij naar Alphen, waar hij op 17 Jan. 1876 overleden is. TER AAR BOTSING TUSSEN AUTO EN MOTOR. Op de Kortenaarse hoek bij Schro der heeft zich een botsing voorge daan tüssen een auto en een motor, dat wonder boven wonder goed is afgelopen. De heer G. E. Rosenboom reed' met zijn volkswagentje de Kerkweg over toen hij op de vier sprong KerkwegKortenaarseweg werd aangereden door de motorrij der Turkenburg eveneens in Korte- raar woonachtig. De aanrijding ging medewerkers van het maandschrift „de Katholiek". De een dit, de ander dat. De volgende pastoor van Alphen was Jacobus Petrus Joannes van Zeyl, in 1810 te Zoeterwoude aan de Rijndijk geboren en in 1836 priester gewijd. Hij was assistent te Assendelft, kapelaan te Delft in de St. Hippolytuskerk en in de statie ..Geloof, hoop en liefde" te Amster dam. Toen kreeg hij in 1844 van kerkelijke overheid de opdracht de statie Oud-Ade te gaan splitsen; hij werd tot deservitor benoemd en wist met bekwame spoed de nieuwe sta tie Rijp wetering te stichten als af scheiding van Oud-Ade en daarbij ginE hij met zoveel tact te werk dat i wie richting aangeeft er niet de minste kwestie ontstond.r In Oud-Ade bouwde hij intussen een gacxt 111 ae richting van nieuwe kerk en in Rijpwetering al het ziekenhuis. veroorzaakte lichte schade. De echt genote van de heer Rosenboom liep enige lichte kwetsuren op, De mate- rieele schade wordt door verzekering gedekt. Concerten. Door de R.K. Muz.- Vereninging „Arti et Religioni" zul len op een viertal Dinsdagavonden op verschillende plaatsen in de ge meente concerten worden gegevén. Plannen zijn gemaakt deze te doen plaats vinden in Korteraar Lange- raar, Papenveer en Aardam. Als eerste krijgt Korteraar de beurt en wel op Dinsdagavond om half acht bij de heer Jac, Kalshoven. De plaats der volgende concerten zal nader worden vastgesteld.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8