Franse zangertjes zingen een Hoogmis in Leiden Noordzijderpolder kampt met moeilijkheden enquEte onder de ingelanden MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN OPGRAVINGEN TIJDELIJK STOPGEZET De opgravingen naar een Romeins Castelluni te Alphen aan den Rijn hebben voorlopig weinig resultaten opgeleverd. De werkzaamheden zijn tot een nader datum stopgezet. De stelling van Prof. v. Giffen, die de opgravingen te Valkenburg met succes deed verrichten, dat er ook te Alphen aan den Rijn de resten van een Romeins Castellum zioh in de bodem moest bevinden, werd het vorig jaar bij de gedane proef-gravingen bevestigd. Men heeft toen n.l. behalve vele Romeinse voor werpen ook de plaats van enkele barakken zijn ontdekt in de tuin ach. hoord hebben bij een Romeins Cas tellum. De overblijfselen van deze barakken zijn ontdekt in d tuin ach ter het herenhuis van de familie Hengeveld in de Schoolstraat. De veronderstelling was toen, dat er zes perioden op elkaar zijn geweest. In de tuin van het herenhuis van de heer D. ten Kate Brouwer in de Ju- lianastraat vond men voorts naar al le waarschijnlijkheid een grachten- systeem, dat vermoedelijk bij het Castellum heeft behoord. Thans heeft men hoofdzakelijk ge zocht naar een muur of wal die bij ten minste één van de zes perioden heeft behoord. A'ls tussenliggende perioden heeft men voor de opgravingen gekozen het terrein bij de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat, waar men drie flinke diepten heeft blootgelegd. Voorts heeft men een gat gegraven op het terrein van de gemeentelijke opslagplaats naast de circulatie vaart van de Rijn, achter de School straat. Geen der opgravingen brachten evenwel de verwachte resultaten, ofschoon men de vermoedelijke plaats nauwer heeft ingesloten. Een grote rol speelt de moeilijk heid, dat men niet het gehele ter rein kan afgraven. Men heeft echter opnieuw veel aardewerk gevonden o.a. stukken turfsteen. De gevonden voorwerpen dateren uit de tijd vóór 50-250 jaar na Christus Het werk is thans stop gezet, doch men hoopt t.z.t. ver moedelijk het volgend jaar een nieuwe poging te doen. Prof. Van Giffen en zijn medehelpers dr. H. L. W. Nelson en K. Dekker zijn ervan overtuigd, dat het Castellum er in die omgeving moet zijn! BLINDE PASSAGIERE. Op het stationsemplacement te Al. phen aan den Rijn werd Zondagmor gen omstreeks half twaalf een meisje aangetroffen, dat zonder geleide met de trein van Gouda bleek te zijn mee gekomen. Reizigers brachten het kind dat niet in het bezit was van een kaartje naar het kantoor der N. S. Ze wist niet meer te verklaren, dan dat ze „Loesje" heette. Zij werd later an de politie toevertrouwd bij wie het kind zich goed thuis bleek te ge voelen, evenals bij de concierge van het raadhuis, bij wie ze zich te goed deed aan een paar lekkere hapjes In tussen vond men op haar een kassa bon van een Waddinxveense winke lier. Dit bracht de politie op het goe de spoor. Een informatie bij de Rijks huizen 26 j. en Teuntje van Eek 21 j. Johannes van Dam 29 j. en Janna C. de Geus 23 j. BODEGRAVEN TRAP VAN EEN PAARD. Het 5-jarig zoontje van de land- ^'!„bJ.a±Lla.n. bel!iCbt.'iaL'" bouwer V. aan de Zuidzijde haalde deze omgeving een meisje werd ver mist, dat de 4-jarige Loesje van S. moes4 zijn. In de namiddag kwam een einde aan dit vrijmoedig'reisje. Politiecorps aan de wanrtel. De politie te Renkum organiseerde Za terdag een 15 en een 25 km.-mars door de prachtige omgeving van Oosterbeek. De 15 km.mars was be stemd voor de schooljeugd, de 25 j km.mars voor de ouderen. Er werd door 3000 man deelgenomen. Hieron der bevonden zich een 20-tal man nen van het Alphense politiecorps en de reservepolitie. Zij maakten deel uit van de 30 politiecorpsen, die deelnamen. De wisselbeker werd ver worven door de afdeling Mariniers. De Alphenaren behaalden de aoht- ste prijs een lauwertak, een groeps- medaille en voorts elk een medaille. De start was bij Hartenstein te Oos terbeek waar men ook moest arrive ren. Burgemeeser Ed. C. Witscheij heeft zijn mannen daar verwelkomd en ze gelukgewenst met het behaal de succes. Zij marcheerden voor het eerst als groep in deze 4e wandel mars te Renkum mee. Er waren vier ploegen, t.w. militairen, rijks, en ge meentepolitie, marechaussee en bur gers. (wat hij wel meer deed) het paard uit de wei. Bij het hek gekomen trap te het ros plotseling achteruit en trof de jongen midden in het gezicht. He vig bloedend bleef hij liggen. Dr. Beije was spoedig ter plaatse en con stateerde en hersenschudding. Het patiëntje is naar het ziekenhuis in Gouda vervoerd. Geboren: Leentje Margaretha, d. van D. Francken-Kastelein; Geertje, d. van H. de Kamper-Fortuin; Johan. na, d. van A. Kroon-v. Kampen: Jan Verdeeld in groepen werden de proef velden, de bakken en kassen bezich tigt, en ten slotte het fraaie labora torium. Mede door de zeer uitvoerige inlichtingen hebben weer vele kwe kers hun kennis omtrent het werk van de Proeftuin kunnen verrijken. Geboren: Willy d. v. P. Kalk man en B. van Klaveren. Joseph Thomas Maria z. v. J. S. Sterken- burg en J. M. Driever. Johannes Pe ter z. v. J. R. W. Geers en J. P. Oohs. Petronella Maria d. v. H. Geurts en M. van Ooy. Hendrik Jan z. v. J. P. Hooftman en G. van Veen. Ondertrouwd: Jan van 't Woud en Cornelia Johanna van der Wolf. Gehuwd: Johannes Boer en Pic- tronella Margaretha van Groos. Jan Ramp en Teuntje van der Heijden. HAZERSWOUDE Inbrekers eindelijk gepakt. De personen, die in Mei van dit jaar hebben ingebroken in de vleeswa- renfabriek van de gebr. Scholten, cn in de sloperij van de heer Slooten zijn in Wageningen gearresteerd en overgebracht naar Den Haag, waar zij in het huis van bewaring zijn in gesloten. Beide heren W. A. de C. en W. N. dc W. zijn beiden afkomstig uit Den Haag. Bij het verhoor in Wa geningen, kwam ook de in onze plaats gepleegde diefstal aan het licht. Op de dag gingen zij op ver kenning uit en sloegen dan in het nachtelijk uur hun slag. Daar zij nog Jacobus, z. van W. Korver-v. Rijn; I °P hun geweten hebben be- LEIDSCHENDAM ZUSTER CLAUDIA GAAT HEEN Er zal wel haast geen Leidschen- dammer zijn, of hij kent de sympa thieke zuster Claudia, de nederige religleuse, die al bijna zeven en twin tig jaar in alle eenvoud haar prach tige oharitatieve werk verricht als wijkverpleegster van Het Wit-Gele Kruis. Hoeveel zieken hebben van haar troostende hulp ontvangen? Ja, waar zuster Claudia verscheen, daar werd veel lijden verlicht. Haar be moedigende glimlach deel alle som berheid wegvallen: zij verpersoon lijkte de Christelijke naastenliefde; allen sloegen met diep respect haar dagelijkse ommegang door het dorp gade en bezorgdheid verkeerde in blijde rust als zuster Claudia over de vloer kwam". En nu gaat zuster Claudia heen. Zondag 16 September a.s. wordt tot haar intentie om 9 uur in de pa rochiekerk van St. Petrus en Pau- lus de Hoogmis opgedragen. Van elf tot een uur is er in het parochiehuis aan de Damlaan gelegenheid haar in een afscheidsreceptie nog eens een dankbare hand te drukken. Moge O.L. Heer Haar een gezegende rust schenken in de jaren, die haar nog gegeven zullen worden. „ST. CAECiiLIA" KRIJGT NIEUWE INSTRUMENTEN ,,St. Caecilia" de Leidschendamse harmonie, l sinds jaar en. dag nauw verbonden met het dorpsleven. Als er op de Damse Erf een belang rijke feestelijke gebeurtenis wordt gevierd, dan is „St. Caecilia" present om met welluidende klanken luister bij te zetten. Mede door „St. Cae cilia" blijft de burgerij nauwkeurig op de hoogte van diamanten en gou den bruiloften, van zaken jubilea, van belangrijke sportgebeurtenissen enz. Burgemeester Banning draagt de harmonie een goed hart toe. Hij is voorzitter van 'het „instrumenten fonds", dat voor een waarde van on geveer /9000.aan nieuwe instru menten zal kopen. De burgemeester heeft zich persoonlijk in verbinding gesteld met de industrie en het za kenleven wat een totaal bedrag van 5000.voor het instrumentenfonds opleverde. Het nog ontbrekende be drag hoopt het comité door vrijwilli ge bijdrage bij elkaar te krijgen. Penn. van het comité is de heer H. Mol, kassier van de Boerenleenbank, die gaarne giften in ontvangst zal nemen hetzij door storting op giro 19975 (bij vermelden .instrumenten fonds) of op andere wijze. Verwacht wordt dat alle dorpsgenoten, naar vermogen, zullen bijdragen om de "ïarmonie weer in goede conditie te brengen. Geboren: Anna Maria d. van C. P. Janson en J. M. van Santen. Adriana Johanna Alida Maria d. v. C. J. van der Meule en G. M. Kom- peer. Wilhelmina Cornelia Alida Maria d. van Th. M. Turkenburg en C. E. Bakker. Jantje Petronella Ma ria d. van A. Polderman en M. H, van Veen. Yvonne Eleonoro d. van J L. M. Goeman en A. J. Tetteroo. Johannes Gabriël Maria z. van A. C van Haastert en Q. M. Onderwa ter. Ondertrouwd: Jacobus L. Th. Aben uit Voorburg en Johanna P. va der Helm. Getrouwd: Johannes W. Krom hout en Wilhelmina M. van der Helm Overleden: Johannes J. Schörn 66 j. gehuwd geweest met P. Graver (Hulp en Heil). Excursie Historische Vereniging. De Historische Vereniging voor Al phen a. d. Rijn en Omstreken maakte van de motorrijder werd het knaapje Zaterdagmiddag een interessante ex- tegen de grond geslingerd, waar hij cursie naar de Goudse tentoonstelling hevig bloedend bleef liggen. Dr. Het Oranje Huis Thuis, alsmede naar Flim constateerde enkele zware de Sint-Janskerk met haar prachti- hoofdwonden en beenbreuken. Hij ge gebrandschilderde glazen. Met achtte overbrenging naar een Zie- grote belangstelling werden de expli- kenhuis noodzakelijk. Het onderzoek caties gevolgd, welke zowel betref- heeft uitgewezen dat de heer 3., die fende de expositie als de glazen op als een voorzichtig rijder bekend deskundige wijze werd gegeven. Na staat, geen schuld treft. Zaterdag afloop verzamelde het gezelschap avond was de toestand van de kleine zich in Hotel De Zalm teneinde en- zodanig, dat men hoopt hem in het kele gedachten te wisselen over het- leven te kunnen houden, geen genoten werd. De heer A. J. rr jeugdclub ging uit. Onder Dekker, onder wiens leiding de mid- begunstiging van fraai zomerweer dag stond, sprak aan het adres der vertrok Zondagmiddag een stoet van explicateurs een dankwoord en bijna 100 jongens, allen leden van waardeerde de deelname der leden. pas opgerichte R.K. Jeugdclub, Jaarvergadering v.v. „Alphen". per rijwiel naar Nieuwkoop om op de In de zaal van het „Kleine Nut" aan Nieuwkoopse plassen de aangekon- de Rhenanialaan heeft de v.v. „Al- digde roeiwedstrijden te houden. Na phen" haar jaarvergadering gehou- aankomst op het terrein van de heer den. A, Leliveld, werd onder leiding van De bestuursverkiezing bracht de de heer P. Korsen, bijgestaan door heren Joh. van Zwieten, J. de Graaf, enkele helpers, in gewone vissers- G. Hijman en L. Tuinenburg opnieuw bootjes een afstand van pl.m. 300 M. in het bestuur, terwijl in de vacature geroeid. Verdeeld in secties van 6 A. van Leeuwen werd voorzien door werd op tijd geroeid. De twee snel de verkiezing van M. Dijkman. jsten van elke serie kwamen weer te- - Geboren: Tennis z. v. Pieter G.«en elkaar u"' totdat de twaa °v"- Rijken en Jannetje Bevaart. - Ca-1 "'"naars tenslotte om de eerste 2en tharina Johanna d. v. Wilhelmus Hij- '"eede prf moe,sten r<"L"T ,Het Klein Anna bleek V00r d° meesten een hele toer I met deze ranke vaartuigjes goede halve de alhier gepleegde diefstallen zullen zij voorlopig een poosje moe ten brommen. KOUDEKERK Geboren: Joannes Petrus Maria zn van H. J. Heemskerk en M. C. A. van Dijk; Cornelia Maria Martina dr van H. P. van der Laan en W. Q. M. van der Zon. Gehuwd: A. Heemskerk 28 jaar en J. Wassenburg 23 jaar. DE KWAKEL Gehuwd: D. B. Schroder en A. van 't Kruis. Overleden: Cornells Mattheus van weg over. Ondanks krachtig remmen ^aal 42 j. echtgenoot van T. C. van den Hoek. Gijsbert, z. van F. v. Dalen-N. de Bruijn; Hendrik Jan, z. van J. Blan ken-Molenaar. Ondertrouwd: F. v. Ballegooi 31 j. en M. Vonk 30 j.; C. Visser 24 j. en A. Matias 30 j. Getrouwd: J. Marchal 20 j. en C. Beyeman 20 j.; J. v. d. Boon 28 j. en S. Groenendijk 22 j.; M. v. Termeij 24 j. en A. Zeilstra 23 j. BOSKOOP ERNSTIG ONGELUK. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart over één uur kwam de heer B. op zijn motorrijwiel van Alphen a. d. Rijn langs de Ridderbuurt. Plotseling stak de 4-jarige M. Colla dwars de Clasiena Johanna, d. van H. R. v. Oostwaard en K. M. Hartveld. Ondertrouwd: H. v. Dijk 27 j. en A. Kloos. Gehuwd: G. v. Bekkum, 21 j. te Rijnsaterwoude en J. Roos 22 j.; P. Vroonland 39 j. en H. A. de Vos 31 j. NIEUWKOOP Nieuwkoop INic. Boys I, 010. - De eerste wedstrijd in de nieuwe competitie was voor Nieuwkoop wel een bar slechte, althans voor het eerste elftal. De jongens kwamen met tien man in het veld. Het ver wonderde dan ook niemand dat Nieuwkoop voor de rust al een flin ke achterstand opliep. Na de rust kwam Nieuwkoop er eigenlijk niet meer aan te pas, hetgeen duidelijk bleek uit zeven doelpunten. Zo ein digde de eerste competitie wedstrijd met niet minder dan 100. De lagere elftallen brachten het er heel wat beter af: ESTO II Nieuwkoop II 2—5; ESTO III Nieuwkoop III 24; Nieuwkoop Jun. BNSV Jun B 7—0. Postduivenver. „Dc Vooruitgang". Wedvlucht vanaf Duffel (België) voor oude en jonge duiven. Op Zon dag 9 Sept. Afstand 118 km. n con cours 94 duiven. Gelost om 9 uur. Eerste duif kwam aan om 10.44.04 uur Uitslag: H. v. d. Neut 1, 2 en 3; D. v. d. Helm 4, 9 cn 21; J. Woerde 5, 12, 13 en 17; A. C. van Koert 6, 14, 23 cn 24; P. Oosterman 7, 8, 19 en 22 J. Tijsterman 10, 16, 18 en 20; A, Slotboom 11; en A. van Leeuwen 15. NOORDEN N.S.V. 1—Boskoop 2 3—2 NSV, die voor het eerst in de 2e klas uit kwam wist dat zij alles op alles zou moeten zetten, doch al gauw bleek dat NSV toch niet de mindere was. 't Spel golfde gelijk op en neer. Na 20 min. spelen gaf dc debutant J. Kuijf een staaltje van zijn kunnen (10). De vreugde duurde niet lang. Bos koop kreeg een opgelegde kans, wel ke goed werd benut (11). Wel werd door beide partijen aanval op aanval gelanceerd, doch voor de rust kwam er geen wijziging meer in dc stand. Na de rust overrompelde NSV de Boskopers en binnen 5 min. bracht H. de Beer de stand op 21. Het zag er naar uit dat Boskoop geheel inge sloten zou worden. Eerst nu een half uur spelen deed Boskoop een ge slaagde uitval en het was weer gelijk (22). NSV niet ontmoedigd maar wel bedreigd zetten alles op alles en met succes. Tien min. voor het weersverwachting (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NAZOMERWEER. Droog en warm weer met weinig of geen bewolking en zwakke tot matige Zuidooste lijke wind. 11 Sept.: zon op 6.06 en onder 19.07; maan op 17.43 en onder uur. dina Cornelia d. v Johannes L. koers te houden. Niettemin gaven dc RoLTr/riuïïÜÏ! ploegen elkaar weinig toe. Na af- j loop werd door de heer J. v. d. Maat man en Petronella Berdina Cornelia d, van gen. Bernard Cornelis z. v. Thomas v^etA* en J^ar*a E- Boogaard. Cor- I een demonstratie in reddend zwem nelis Arnoldus z. v. Cornells G. v. men gegeven, welke met belangstel d. Berg en Margaretha v. d. Kwant. ihig werd gevolgd. Tot slot werd er Overleden: Adriana H. den Bra- j een zwemwedstrijd gehouden. Een en ve 73 jaar, wed. van M. C. Borre-ander had een vlot verloop, mede man. Fredrik van Heusden 87 j. Gehuwd: Henrikus J. van Digge- le 21 jaar en Cornelia Kouwenho- ven 20 j. Johannes Slinger 32 j. en Geertruida A. van Vliet 33 j. Ar noldus de Kaste 31 jaar en Eliza beth Burggraaf 24 jaar. Ondertrouwd: Gerardus C. de Roos 34 j. en Jacoba W. Hijman 28 j. Johannes van Egmonad 2'5 j. en Joanna M. Redegeld 25 j. Johan G. Riezebos 29 j. en Cornelia Blom 29 Proeftuindag. Door de vereni ging „De Proeftuin" was Zatefdag een „Proeftuindag" uitgeschreven, waarvoor onder de boomkwekers en hun personeel grote belangstelling bestond. Ongeveer 125 belangstel lenden hebben van deze gelegenheid om het proefstation te bezichtigen gebruik gemaakt. De directeur, dr, Jacobi en zijn helpers gaven tijdens j. Cornelis Dirkzwager 23 j. en Willy J de rondgang een zeer uitvoerige en Meerveld 21 j. Cornelis Verboom 21 deskundige voorlichting over het zeer j. en Charlotte Mijs 20 j. Jan Vijf-1 omvangrijke werk van de Proeftuin. einde was het weer J. Kuijf die met een zuiver schot het winnende doel punt maakte 32. Wat Boskoop ook deed het einde kwam met een over winning voor NSV. Overige uitslagen: GDS 2NSV 2 5—4; NSV 3—RVC 3 1—3; Gouda B NSV A 20; Nieuwkoop ANSV B 7—0. L.T.J.-tentoonstelling. De LTJ had in de zaal van de wed. A. Kuijf een tentoonstelling georganiseerd van tuinbouwproducten. Deze pro ducten waren als een hoorn van overvloed uitgestald. Het was aan de kennis van de jonge kwekers te danken, dat er nu nog 26 soorten groenten op de tentoonstelling ge bracht konden worden. Ook de bloementelers hadden hun best gedaan. Verschillende prachtige bloemstukken waren ingezonden. Voor de LTJ-ers een geslaagde dag want het aantal bezoekers was enorm. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De vergadering van de raad van Rijnsaterwoude komt Maandag 10 September 1951 des n.m. te half acht ten raadhuize bijeen. De agenda bevat o.a.: Benoe ming van een onderwijzeres aan de o.l. school; Wijziging begroting dienst 1951. Geboren: Margaretha, d. van H. v. d. Voet en M. Timmerman; Johannes Christianus, z. van Ch. A. Ovcrde- vest en G. H. Meijer; Jantje, d. van G. J. Roest en A. W. H. Bul. Gehuwd: M. v. d. Zwan 20 j. en A. W. Peters 22 j. Overleden: Lena Adriana 1 jd. van J. G. v. Iperen en A. M. Schijff. ZWAMMERDAM Geboren: Johanna, d. van J. Ver hoef en J. van Es. Gehuwd: E. van Harselaar 46 j. en E. Horstman 31 j. LEIMUIDEN INBRAAK IN R.K. PASTORIE. Voor de tweede maal i?» een half jaar v/erd er in de nacht van Zater dag op Zondag een inbraak gepleegd in de R.K. Pastorie. Hoewel de onge node gasten vier vertrekken rondge. snuffeld hebben, werd er weinig meegenomen. Gisterenmorgen kwam de huishoudster tot de eigenaardige ontdekking, dat enkele deuren van de benedenverdieping geopend wa- schadigd werden. Uit de keuken werd i en concerteren in stadsgehoorzaal de inhoud van een portemonnaie ter i waarde van ongeveer f 4.50, ont-Zondag 16 September komt het vreemd. Uit de kelder werd slechts j bekende Franse Jongenskoor „Les een kleine hoeveelheid levensmidde len vermist. Ook dc eetkamer werd bezocht. Hier werden étfle laden ge opend, maar niets meegenomen. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Op Vrijdag was het 25 jaar gele den, dat een priesterzoon der paro chie, pater Clarentius Straathof, te Blijerheide zijn intreden deed in de orde der Franciscanen. Pater Straat hof werd in 1907 te Leimuiden ge boren, en ontving de H. Priesterwij ding te Weert op 26 Maart 1933. Vele jaren van zijn priesterleven heeft dc jubilaris doorgebracht als assistent in een parochiekerk, o.a. te Vorden en Woerden. Als zodanig is hij ook thans werkzaam te de Rijp N.-H. Ook is hij verschillende jaren belast geweest met de zielszorg van de strafkolonie te Veenhuizen. Gistermorgen droeg pater Clarentius in de parochiekerk te de Rijp een plechtige H. Mis op, waarna in de pastorie het zilveren feest temidden van familieleden werd gevierd. Over enkele weken zal dit jubileum gevierd worden in het Fran ciscanenklooster te Nieuwe Niedorp. LEIMUIDEN Geboren: Aart Hendrik, z. van A. de Vos en L. H. Vreken; Jozef Petrus Maria, z. van H. J. Turk cn M. A. Wesselman; Fennechien, d. van K. E Roskam en G. Dolfing; Anthonia Al een reeks van jaren is geble-1 vele manieren geweld gedaan. De ken, dat de waterhuishouding van j zeeduinen werden door waterleiding de Noordzijderpolder niet function- neert tot tevredenheid van de mees te ingelanden. Vele krachten zijn in de loop van de jaren bij het polder bestuur binnengekomen en op inge landenvergaderingen werden vele grieven omtrent de af- en aanvoer van water in de polder te berde ge bracht. De geschiedenis van de polder uit de laatste 50 jaren leert o.a. dat aan vankelijk in de natuurlijke ligging de polder omsloten was door de zeedui nen en de hoge binnenduinen (geest gronden). Water tekort was toen on bekend. Eén grote zorg was er maar. nl, het overtollige water zo vlug mo gelijk af te voeren. Deze wateraf voer, geregeld door talloze keerdam- men en sluizen, naar de uitlozing te Noordwijk en door de 130 jaar gele den gegraven Nieuwe sloot naar de Leidse Vaart, verliep zonder stoor nis. Het grondwater had toen neiging alléén maar te stijgen boven het ge wenste peil. Sterke daling beneden dat peil kwam haast niet voor en was bij eventueel optreden niet onrust barend voor de hoofdzakelijk uit grasland bestaande landerijen. In de loop der jaren nu is aan de natuurlijke ligging van de polder op bedrijven in exploitatie genomen waardoor onherstelbare schade werd toegebracht aan de natuurlijke wa terloop van de polder. De intensieve beplanting van de duinen ging ook meer water vasthouden dan voor heen. Werkten deze factoren indi rect mede aan de verlaging van de grondwaterstand, aan de gehele Zuid-Oostgrens van de polder werd het nog erger, want hier werden de hoge geestgronden afgegraven. In plaats van een door twee duinen rijen ingesloten dal, werd de Noord zijderpolder nu een overgangsplateau van hoge zeeduinen naar Rijnlands Boezemwater. Het is moeilijk voor het polderbestuur veranderingen ten goede in deze toestand te brengen. Gaf het toenmalige polderbestuur reeds in de beginne sanctie aan par ticuliere inmalingen, welke welis waar voor enkele groepen ingelan den goed voldeden, beter werd het pas toen het bestuur zelf de inmaling ter hand nam en krachtiger machines trachtten de gehele polder van wa ter te voorzien. Maar het beoogde doel, een juiste waterstand voor elk der ingelanden, waarop de klachten gegrond waren, Werd nooit volledig bereikt. Gezien de zeer ongelijke lig ging van de polder en de voortdu rende wateronttrekkingen en voort gaande ontgrondingen tot op de rand van haar grens, doet de vraag rijzen of in de toekomst de moeilijkheden zich nog niet hoger zullen opstape len. Het bestuur van de polder zal zich met het oog op de toekomst ernstig dienen te beraden hoe men tot ver betering zal kunnen komen. Met de cultuurtechnische dienst van Waterstaat en Provincie is in verschillende vergaderingen uitvoe rig hierover van gedachten gewis seld. Moet de polder vanaf de duin kant bevloeid worden of moet hij af gezand worden? Zijn de landerijen wat betreft de diepere grondlagen voor afgraving geschikt, of zullen slechts aaneengesloten groepen van ingelanden hiertoe kunnen overgaan? Dit zijn vragen welke aan de orde zijn. Als men tot verbetering wil komen dan zal een uitgewerkt plan uitgaan de van de ingelanden zelf bij de Ged. St. moeten worden ingediend. Alvorens te komen tot een defini tief plan wil het bestuur van de pol der daartoe gemachtigd door de ver gadering van de stemgerechtigde in gelanden, een onderzoek instellen naar de mening van elk der ingelan den van de polder. Tot dit doel heeft het bestuur dezer dagen formulieren gezonden naar de ingelanden, op welke formulieren een aantal vra gen zijn gesteld welke beantwoord moeten worden. Het spreekt vanzelf dat de beantwoording van deze vra gen nog geen enkele financiële con sequentie tot gevolg heeft Het be stuur vertrouwt er op, dat iedere in geland het ingevulde formulier zal terugbezorgen! Petits Chanteurs dc la Cóte d'Azur" uit Nice naar Leiden. De jongens zullen om 12 uur de Hoogmis zingen in de St. Petruskcrk en 's avonds om 8 uur in de grote Stadsgehoorzaal uitvoering geven van religieuze muziek, populaire liederen en „chan sons mimées" (geacteerde liederen). Met dit programma heeft dit jon genskoor op verschillende tournée grote successen geboekt, niet alleen in Frankrijk, Spanje en België, maar zelfs ook in de V. St. van Amerika en Canada. In opzet gelijkt dit koor enigszins op de beroem'dc „Wiener Sangerkna- ben", al leven de jongens niet in een pensionaat. Twee uur per dag komen zij bijeen om te repeteren. Voorop staat echter de opvoeding van deze knapen, die uit eenvoudig milieu komen van de vermaarde badplaats Nice aan dc Franse Cóte d'Azur. Twee jaar geleden heeft dit koor eveneens een uitvoering gegeven in Leiden. Toen werd in de St. Petrus- kerk een programma van religieuze muziek gebracht. Thans bestaat het koor uitsluitend uit jongens, zonder volwassenen. Zij die zich de uitvoe ring in Leiden herinneren, zullen dit ongetwijfeld een verbetering vinden. De jongens komen reeds Zater dagmiddag om 5 uur in Leiden aan cn vertrekken Maandagmorgen d.a.v. Wie een of meer van hen voor twee nachten onderdak verlenen kan, wordt vriendelijk verzocht zich aan te melden bij do lieer J. van Hartc- veld, Zeemanlaan 27. Dc leiding van het koor stelt er wel prijs op, dat de jongens over een eigen kamertje kunnen beschikken. Het programma voor de avond luidt: I. Religieuze muziek: Mcsse Basse 20c eeuw, Gabriel Fauré; Litanies a la Vier ge Noire, 20e eeuw, Francis Poulenc. II. Musicale Fantasieën: 6 chan sons mimées: Les trois jeunes Tam bours, La mort du Roy Renand, La com pi a into de Mandrin, Marine, La Légende dc Saint Nicolas, Pcrrine. III. Moderne liederen: Lc Prin- temps est né (Ronde), 20c eeuw, H. Rogct; La Petite Fillc sage, 20c eeuw, F. Poulenc; Lc Vunneur dc Bléau Vent, 20c eeuw, Cl Arrieu; Le Petit Zebu (Berceuse), 20c eeuw, J. Ibert; C'était un beau Jour, 20c eeuw, H Rabaud. GEVEILDE PERSELEN Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Een herenhuis met sohuur en tuin te Oegstgeest Rhijngeesterstraatweg 145 in bod: 15.000.koper de heer E. Van Starkcnburg g.g. te Oegstgeest voor 16.600.—. In dc te Leiden gehouden jaar lijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de Leidse Wol spinnerij N.V. werden behandeld het jaarverslag van de directie en de jaarstukken over 1950. De aandeel houders betuigden hun tevredenheid over dc bereikte resultaten en de jaarstukken weiden met algemene stemmen goedgekeurd. Tevens kon den de aandeelhouders zich verenigen met het prae-advies van de Raad van Commissarissen, ten opzichte van dc verdeling van het beschikba re winstsaldo, als gevolg waarvan zal worden uigekcerd een dividend van 9 pet. in contacten, waarvan des- verkiezend 7 1/7 pet. in gewone aan delen der N.V. kan worden opgeno men. Dc aftredende commissaris, de heer E. Bennink Bolt, werd met alge mene stemmen herkozen. Burgerlijke Stand Geboren: Christiaan A. M. z. v. C. F. Droogh en M. K. Bontje; Ca- tharina J. d. van H. Duffels en C. J. van der Heijden; Johannes z. van J. Rotmensen en W. den Os; Johanna M. d. van G. M. van Geloven en A. T. de Boer; Jean H. C. A. zoon van J Kienjet en N. Bedijn; Christina A. dochter van J. van Dam en J. ten Hove ;Johanna A. d. v. H. R. van der Leek cn M. C. Bon; Frederik H. zoon v. F. H. Gubler cn J- H. Braggaar. Overleden: Andries Verhoogt man 78 jaar; J. H. Laterveer man 79 jaar; A. Noordermeer huisvr. v. N. v. d. Berg 69 jaar. marktberichten ROTTERDAM, 10 September Vee. Aanvoer 1301 totaal, waarvan 838 vette koeien cn 4li3 varkens. Prijzen: vette koeien 2.50—2.70, 2.20—2.40 en 1.95—2.10 cn varkens 2.14, 2.10 en 2.07 per kg levens ge wicht. Vette koeien zeer ruime aan voer, handel traag met teruglopende prijzen. Varkens: aanvoer iets kleiner handel lui cn prijzen lager. TER AAR. 7 Sept Groente. Kas- snijbonen 6 60—7.20 snijbonen 3— 4.60. idem B 2.00—2 60, idem stek 1.—, stokpvinccsscn f 5.40—5.70, idem B 2.503.§0, stamprincessen 3.705.50, idem stek 2.202.30, witte pronkers 2.00—3.70, idem B. 1.201.70, spekbonen J 2.203.90 alles per 10 leg.; waspeón 11—14 cent idem B 69 cent. idem stek 2 cent, aardappelen 89 cent, andijvie 6—11 cent. rode kool 79 cent groene kool 913 cent, postelein 1214 cent kro ten 711 com, sav. kool 12 cent. spi nazie 1014 sent, witte kool 45 ct., rabarber 4 cent, uien 8—11 cent, to maten A 25—36 cent, idem B 26—36 cent, idem C 22—27 cent idem CC 1219 cent, idem bonken 2024 ct., idem afw. 20 cent, idem ongesorteerd 30 cent alles per kg. Bloemkool I 25 38 cent, idem II 1323 cent, idem III 812 cent. komkommers 10—18 cent, sla I 613 cent, idem II 24 cent, alles per stuk. bospeen 1217 cent, selderij 12 cent per bos, drui ven 4043 cent per half kg., pruimen 2122 cent per kg. bramen 3738 cent per doosje, meloenen 28—35 ct. per stuk. Bloemen: Dahla's 28 cent per bos.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3